EIIIVI1DEI1-niEUW5 Kerstzangavond Kerstfeestviering voor iedereen Kerstconcert in Den Bommel Landbouwverkeer veilig op weg Belbus-projekt voor ouderen; van de baan ans Groenendijk UCLUZAKcN' Europese munt staat goed genoteerd in opinie-onderzoek Kerstwijding Groen v. Prinstererschool Kerstconcert in Quddorp Kerstzangavond te Stad a/h Haringvliet Voorzitter CNV-bond in Middelharnis Schaakclub „De Zwarte Pion" Examens IVIuziekschool Geslaagd kerstconcert te Dirksland Kerstconcerten Mannenkoor „Ons Koor" Stad en Sommelsdijk 2e Blad DINSDAG 17 DECEMBER 1985 No. 5456 MIDDELHARNIS De Stich ting Bejaardenwerk had in 1985, op grond van de subsidie-regeling „Flankerend Beleid", onder goed keuring van het gemeentebestuur, een subsidie toegezegd gekregen van het Ministerie van W.V.C, om 1 jaar te experimenteren met een buurtbus, die per telefoon besteld kon worden. En dan tegen open- baar-vervoers-tarief de ouderen vervoeren zou. Hiermee had na 1 jaar bekeken kunnen worden of er een behoefte bestond bij ouderen om voor korte ritten gebruik te maken van openbaar vervoer. Na eenjaar had er een rapport gekomen waarin statis tieken en gegevens waren te vinden die dat wél of niet aantoonden. Hierdoor hadden alle ouderen, die dat wilden (ook degene die geen gebruik wen sten te maken van privé vervoer) in de gelegenheid gesteld kunnen worden om nog eens te winkelen op d'n Diek, of de Markt. Of waren in de gelegenheid ge weest wat meer bezoek te brengen aan familie, vrienden of bekenden die in be jaardenoorden verblijven. De uiteindelijke bedoeling was, om met het rapport in de hand, te kunnen onder handelen met de bevoegde instanties over buurtvervoer in de dorpen van de Ge meente; en zeker voor de ouderen. Om het experiment kwa financiën bin nen bepaalde perken te houden was het de bedoeling dat de belbus gereden zou wor den door vrijwilligers. Die dacht de stich ting te kunnen vinden onder de werkeloze mensen. Echter in dat geval was toe stemming voor het projekt nodig van de regionale Toetsingscommissie, die be paalt of er medewerking verleend wordt door werkeloze mensen met behoud van hun uitkering. Tot 2 maal toe heeft de commissie zich hierover willen beraden, echter het ant woord blijft definitief: geen toestemming, want er zou sprake zijn van concurrentie vervalsing t.o.v. de plaatselijke taxibe drijven en het openbaar vervoer! Het betreurt het stichtingsbestuur in grote mate, na beraad, te moeten afzien van dit experiment. De subsidie is ver speeld 18.000,-) en moet wellicht terug naar het Ministerie. Evenals de gift van het Koningin JuHanafonds voor dit projekt van/9.000,— De teamleden van de stichting, die dit projekt n.a.v. een behoefte onderzoek hebben ontwikkeld, voelen zich uiteraard onbegrepen in deze. Wie weet hoe via dit experiment de werkgelegenheid was gediend met een vaste buurtbus, met beroepschauffeur(s). Wie weet hoeveel ouderen er gebruik had den gemaakt van dit experiment? We zullen er nooit achterkomen. En ook al vindt Mevr. Smit-Kroes (Min. v. Verkeer) dat er meer buurtbussen moeten komen, dan toch zeker niet in de Gemeente Mid- delhamis. HERKINGEN Op vrijdag 20 december a.s. zal D.V. de jaarlijkse Kerstzangavond gehouden wor den, in de Hervormde kerk, aan de Schar- loodijk. Aanvang 19.30 uur. Naast sa menzang zal het schoolkoorPrins Mau- rits" te Middelhamis optreden. Dit koor staan onder leiding van dhr. M. van der Veer. Het orgel zal worden bespeeld door Alianne Veldhuizen, die ook een solo ten gehore zal brengen. Van de plaatselijke vrouwenvereniging ,,Niet in eigenkracht" hopen enkele dames t.w. mevr. M. H. L. Huizer-v.d. Maas en mevr. N. Ras-van Heemst te declameren. De algehele lei ding heeft de eerw. hr. A. H. Veldhuizen, die ook de meditatie zal houden. De avond zal worden uitgezonden door de kerktelefoon van beide plaatselijke gemeenten. Iedereen is hartelijk welkom in de kerk. GOEDEREEDE Op dinsdag 24 december a.s. wordt er een gezellige kerstmiddag georganiseerd in het verenigingsgebouw Oostdam" te Goedereede. Leden van de bond van gehandicapten en arbeidsongeschikten (ANIB) en van de ouderensoos voor vrije tijd, gezelligheid en ontspanning nodigen alle belangstellenden (dus ook degenen die niet bejaard en/of geen lid van de ANIB zijn); waar ook van Goeree Over- flakkee, uit om met hen deze middag te vieren. Het wordt een gevarieerde middag met o.a. het zingen van kerstliederen, decla matie, zangvoordracht door jongeren, kerstverhaal en tot besluit een gezellige bingo. U wordt verwelkomd met een kopje koffie, thee of warme chocolademelk. Als u tijdig kontakt opneemt met de heer Hans Grinwis, kan er voor vervoer ge zorgd worden. Hij zal u ook graag nader informeren over deze middag. Tel. 01878 - 2187 of 01879 - 2321 (Oostdam). Aanvang: 14.00 uur, afscheid 17.00 uur. Tot ziens in „Oostdam" op 24 december. Namens het bestuur ANIB en soos voor ouderen, Wim Schouten en Hans Grinwis MIDDELHARNIS De leerlingen van de Groen van Prins tererschool hopen samen met hun ouders en met belangstellenden op vrijdag 20 december een kerstwijding te houden in de Nederlandse Hervormde Kerk van Mid delhamis. Muzikale medewerking wordt verleend door organist Ab Vroegindeweij, door trompettist Gerrit Bakker en door fluitist Jaap van Dam. Het programma vermeldt veel (samen)zang en declamatie. Enkele groepen kinderen spelen op de blokfluit. Deze samenkomst wordt via de kerk telefoons uitgezonden. Op alle adressen die een aansluiting hebben, wordt een pro grammaboekje afgegeven. De koUekte, die bij de uitgang gehouden wordt, is bestemd voor de bekende stich ting Woord en Daad. De kerstwijding begint 's avonds 7.00 uur en duurt tot ongeveer 8.15 uur. U bent van harte welkom, ook als u geen kinderen op school hebt! Op D.V. zaterdag 21 december zal de Chr. Gem. Zangvereniging ,,Hart en Stem" in samenwerking met Brassband „Concordia" haar Kerstconcert geven. Aan dit concert zullen ook het Chr. Jeugd- koor „Van knop tot bloem" en het Chr. kinderkoor „Jong begonnen" hun mede werking verlenen, evenals de pianist A. Bezuijen. De koren staan onder leiding van de heer J. Bezuijen en dirigent van „Concordia" is de heer P. Fluit. Het concert wordt gegeven in de grote zaal van het nieuwe Verenigingsgebouw „Dorps- tienden". Er is gekozen voor een afwisselend pro gramma met samenzang en meditatie, waarin koor en orkest gezamenlijk en ook afzonderlijk te beluisteren zullen zijn. Het belooft een concert te worden waar lief hebbers van koorzang en zij die van blaas muziek houden een boeiende avond zullen hebben, waarbij zal blijken dat een combi natie van beide zeker de moeite waard is. Programma's zijn in voorverkoop ver krijgbaar bij Modehuis Aleman en op de concertavond aan de zaal vanaf 19.30 uur en kosten 3,50. Het concert begint om 20.00 uur. Op 23 december zal in de gymzaal van het verenigingsgebouw „De Bommelstee" aan de Schaapsweg te Den Bommel we derom een Kerstconcert worden gehou den. Aan dit concert werken mee: het Chr. dameskoor „De Lofstem", o.l.v. P. H. Wessels het kinderkoor „Zingt nu Den Heer", o.l.v. P. H. Wessels het jeugdkoor „Cantate Domino", o.l.v. P. H. Wessels en het fanfare-orkest „E.M.M.", o.l.v. G. J. Z. Zweerus De aanvang van dit Kerstconcert is 19.30 uur. Zaal open om 19.00 uur. De toegang is gratis. Oudere mensen uit Den Bommel die willen komen, maar geen vervoer hebben kunnen gehaald worden. Men moet dan kontakt opnemen met de secretaris van E.M.M. dhr. D. Wolfert, Schoolsteaat 36. Fietsenspecia list Sommelsdijk TeL 01870 - 2430 Op maandag 23 december is er een kerst zangavond, die uit gaat van beide kerken Ned. Herv. Kerk en de Geref. Kerk. Dit jaar is het in de Geref kerk en wordt de meditatie verzorgd door ds. J. de Rijke. Aanvang 20.00 uur en de toegang is vrij. Medewerking verlenen: Chr. Gem. koor „SoH Deo Gloria" te Stad a/h Haringvliet. Hans Kom en Henk Mackloet - trompet. Kees van Eek - orgel. Cor v.d. Heuvel - directie. Op dinsdag 21 januari a.s. houdt de Industrie- en Voedingsbond CNV een ledenvergadering in gebouw ,,de Hoek steen" aan de Ring in Middelharnis. De inleider tijdens deze avond is bonds voorzitter Simon Weidenaar die nader in zal gaan op de belangrijkste hoofdstukken uit het aktieprogramma van deze bond wat de titel heeft „Om de kwaliteit van het leven". Na de inleiding is er gelegenheid tot diskussie. Deze avond begint 20.00 uur. De eerste twee wedstrijden in de R.S.B, competitie tegenMaassluis en Schiebroek gingen verloren, omdat ons tiental met veel invallers moest aantreden en we ook door pech werden achtervolgd. Tegen Westen Regina II ging het al beter. Deze wedstrijd eindigde in een 5-5 stand. Vrijdag ging het tiental op bezoek bij Unilever. Tegen dit sterk tiental werd een voorsprong van AVi-y/i genomen. De waarschijnlijke uitslag zal zijn 5 Vi-AVi.'Dq laatste twee wedstrijden zullen een stimu lans zijn de rest van de competitie tot een goed einde te brengen. De uitslagen van de onderlinge compe titie op 9 december zijn: N. vanBracht-T. C. vanProoijenafg. C. Groenendijk-M. L. v.d. Waal.O - 1 G. de Jager - J. BoeterVi-Vi P. Lesuis - W. I. Peemanafg. W. Markwat - J. Noordijkafg. C. Poortvliet - W. Tieleman1-0 Ad. Visser - J. Kruik0-1 Ant. Visser - M. Verolme0-1 Op maandagavond 23 december wordt er een KERSTSNELSCHAAKTOUR- NOOI gehouden. Ook niet-leden zijn van harte welkom! Er zijn leuke prijsjes te verdienen, die vanzelfsprekend iets met Kerstmis te maken hebben. Brochure: DORDRECHT De landbouw maakt, noodzakelijkerwijs, veel gebruik van openbare wegen. De meeste agrariërs doen dat met trekkers, machines en wa gens. Ze maken gebruik van de openbare wegen om op hun land te komen. Om daar te werken of voor de afvoer van geoogste produkten. Het zal duidelijk zijn, dat het daarom nodig is, dat de bestuurders van trekkers en zelfrijdende landbouwmachines goed op de hoogte zijn van de verkeersregels. Deze verkeersregels zijn vastgelegd in de Wegenverkeersweg (W.V.W.), het Reg lement Verkeersregels en Verkeerstekens (R. V. V.) en het Wegenverkeersreglement (W.V.R.). Hoewel trekkers en zelfrijdende land bouwmachines volgens de weg behoren tot de catagorie motorvoertuigen, zijn ze als bijzondere motorvoertuigen vrijge steld van veel eisen, waaraan personen- en vrachtauto's moeten voldoen. Het is daarbij wel zo, dat de bestuurder moet kunnen aantonen, dat het motor voertuig zich uitsluitend op de weg be vindt ten behoeve van het landbouwbe drijf, of voor het uitvoeren van reparaties. Is dat niet het geval, dan vervallen deze uitzonderingen en is men meestal op vele punten in overtreding. In de praktijk zal het zo zijn, dat een agrariër wel aan deze eisen voldoet. Hieruit blijkt wel duidelijk, dat men goed moet oppassen, als men een trekker voor niet-agrarische doeleinden gebruikt. Voor beelden hiervan zijn: het transport van huisraad, bouwmaterialen e.d. Ook het behulpzaam zijn voor buren (bijvoorbeeld het transporteren van afval naar een stort plaats) valt hieronder. Er zijn meer uitzonderingen. Zo mag bijvoorbeeld ook een leverancier van kunstmest geen gebruik maken van een trekker voor het afleveren van kunstmest of veevoer. Een loonwerker daarentegen mag wel met een trekker of andere werk tuigen over de weg om in opdracht van een agrariër landbouwwerkzaamheden uit te voeren. Door de rijkspolitie op Goeree en Over- flakkee wordt (gratis) aan belangstel lenden een brochure beschikbaar gesteld. In deze brochure worden alle wettelijke regels ten behoeve van het landbouw verkeer op een rijtje gezet. Als een soort handboek voor de agrariër. En ook als een service van de politie. Vanaf vandaag kunnen op alle politie bureau's, postkantoren en banken in iedere woonkern op Goeree en Over- flakkee de brochures Landbouwverkeer veilig op weg" worden afgehaald. Het was zaterdag weer feest in 't Diek- huus. Jonge muziekstudenten toonden vol trots hun muziekdiploma, behaald op 't examen van de muziekschool. Niet alleen kinderen waren blij met het behalen van een muzikale graad, ook de volwassenen die hun muzikale kunne hadden laten testen waren wat blij met hun certificaat. Achttien leerlingen slaagden voor de proef en werden ingeschreven in het natio naal gradatie register van de Nederlandse Organisatie van muziekleraren, die ook ditmaal de examens verzorgde. Examinatoren waren dhr, J. Steenber gen en dhr. J. Verdonk. Alt blokfluit: Gemma F. Vervloet Cou- wenberg, Ie graad. Sopr. blokfluit: Kim Dunk, Linda v.d. Ent, Harm de Waard, Come de Geus, Samantha Hartensveld, Michiel Bosdijk, Ellen Verolme, Arco van Antwerpen en Carmen Groenendijk. Allen Ie graad. Akkordeon Ie graad: Feiko Duininck. Akkordeon 3e graad: Jeanet v.d. Nieu- wendijk, Maria Dubbeld en Corien de Loof Gitaar Ie graad: Pieter v.d. Knaap. Gitaar 2e graad: Reineke Pater. Gitaar 5e graad: Ilse Braber en David Bakker. De leerlingen werden opgeleid door G. van Son en Jan Verdonk. Met geld heeft iedereen te maken en dus houdt het iedereen bezig. En men behoeft heus geen kapitalist te zijn om te weten wat geld is en vooral watje ermee kunt doen. Uit een recent opinie-onderzoek is nog eens duidelijk gebleken dat mensen in de Europese lidstaten met kennis van zaken over geldzaken weten mee te praten. Uit het onderzoek, dat in zeven van de tien EG-landen werd gehouden, bleek dat bijna 75% van de ondervraagden de financiële rubrieken in kranten las al was het alleen maar om na te gaan hoeveel marken, ponden of dollars zij voor hun guldens of franken konden krijgen tijdens hun vakanties of zakenreizen. Maar uit het onderzoek, dat door drie Europese banken was georganiseerd, bleek ook dat het idee van eenEuropese munt helemaal zo gek nog niet is. Immers zes van de tien ondervraagden zagen die Europese munt naast de eigen munt „wel zitten". Slechts twee op de tien waren tegen het idee. Overigens, een minderheid noemde de Ecu, de Europese rekeneenheid, waarvan de waarde een gemiddelde is van alle EG-munten, als die mogelijke Europese munt. In feite wist slechts 42% van de voorstanders van een Europese munt van het bestaan van de Ecu. Uit het onderzoek bleek dat in het Verenigd Koninkrijk maar 1 op de 10 mensen wist wat de Ecu is. Dat komt wellicht door het feit dat de Britten niet meedoen aan het Europese Monetaire Systeem waarop de Ecu gebaseerd is. In Luxemburg daarentegen waren 7 op de 10 mensen op de hoogte van het bestaan van de Ecu, waarschijnlijk omdat in de vele banken in het Groothertogdom in Ecu genoteerde obligaties veel verhandeld worden. Fransen en Belgen zijn bijna even goed geïnformeerd als de Luxemburgers want meer dan 6 op de 10 ondervraagden kenden de Ecu. In Duitsland, Italië en Nederland waren dat er maar 3 op de 10. De nationale munt wordt vaak gezien als het symbool van de nationale soevereini teit hetgeen duidelijk de houding van het publiek ten opzichte van de Ecu of om het even welke andere EG-munt beïnvloedt. Dit is duidelijk als men ziet dat bijna 40% van de ondervraagden er niets voor voelde hun nationale munt te vervangen door een Europese munt. Ook speelt de sterkte van de nationale munt een rol. De Italianen die, onder de Europeanen, het meest overtuigd zijn van de zwakte van hun eigen munt zijn het meest geneigd hun lira te vervangen door een Europese munt. Nederlanders en Duitsers moeten echter niets van zo'n vervanging weten. Niet zo verwonderlijk overigens aangezien zij hun gulden en mark als erg sterk beschouwen, wat ze ook zijn. Op woensdag 11 december j.l. werd er voor het eerst sinds jaren weer een ge zamenlijk kerstconcert gegeven door het Gemengd koorExcelsior" en de muziek vereniging ,,Amicitia". De zaal van het ver.gebouw „de Schakel", welke sfeervol verlicht was met o.a. een grote kerstboom en kaarsen was volledig tot de laatste stoel bezet. In zijn openingswoord heette voor zitter Lodder van ,,Amicitia" o.a. burge meester Oversier van harte welkom. Ook de bejaarden van de bejaardenvereniging Dirksland", welke 's middags een kerst broodmaaltijd genuttigd hadden, waren nog in grote getale aanwezig. Het ge mengd koor „Excelsior" onder leiding van dirigent L. M. Gebben opende de avond met Hoort, hoe de feestklokken schallen" en „Heerlijk klonk het lied der eng'len". Het ,,Daar riii.:t langs de ".vol ken" werd samen gezongen met het kin derkoor ,,de Lenteklokjes" uit Melissant o.l.v. Jaap Zuidgeest. Tussen het zingen door werd de declamatie verzorgd door de heer Ton Waldekker uit Oude Tonge onder prachtig pianospel. Daarna trad het kinderkoor ,,de Lenteklokjes" op met o.a. „Jezus is geboren" en „Er is een kindeke geboren". Vervolgens tiad de muziek vereniging ,,Amicitia" onder leiding van P. de Rooy op met o.a. ,,Hoor de Eng'len zingen de eer", „Kerstfantasie" en „In Bethlehems stal". Vooral „Kerstfanta sie" werd zeer mooi en zuiver gespeeld. Daarna was er een gezamenlijk optreden van ,,Amicitia" en Excelsior" met het „Vol van pracht", „Dochter Sions" en „Komt allen te samen" als samenzang. Na de pauze ging het licht uit in de zaal en kwamen de kinderen met kaarsjes binnen en zongen om en om metExcel sior" o.a. ,,Ziet gij daar die ster, volgen wil ik u" en Stille nacht, heilige nacht". De muziekver. „Amicitia" speelde daar na nog „White Christmas", „Gloria in Excelsis Deo", „Noël" en „We wish go a merry Christmas". Tot slot was er weer een gezamenlijk op treden van „Excelsior" en het „Ere zij God". Aan de reakties in de zaal was te merken dat men het op prijs stelde dat deze traditie weer in ere hersteld was en dat men hoopte dat er volgend jaar weer een concert gezamenlijk wordt gegeven. Het Mannenkoor „Ons Koor" zal dit jaar twee kerstconcerten organiseren. Op zaterdag 21 december in de Herv. Kerk van Stad en op maandag 23 december in de Herv. Kerk te Sommelsdijk. Het is het koor toch nog gelukt een kerst repertoire in te studeren, omdat de jubi- leumaktiviteiten tot eind september veel tijd in beslag hebben genomen. Dankzij de enorme inzet van hun dirigent Willem Meyboom en goed gemotiveerde leden is in deze korte tijd een geheel nieuw kerst repertoire ingestudeerd. De regelmatige bezoeker van de kerstconcerten zal heel wat nieuws te horen krijgen. Aan deze concerten zal ook meewerken de alt Hui- berta Kievit. Naast enkele solo liederen zal zij ook met het Mannenkoor optreden. In Stad zal het koor op het orgel worden begeleid door Marjan Timmer. Ook zal zij met een groep fluittisten optreden en het koor begeleiden. De netto-opbrengst van het concert zal het Mannenkoor beschik baar stellen aan de Restauratiecommissie die nog veel werk in uitvoering heeft of nog te doen krijgt. In Sommelsdijk zal Paul Kieviet, vaste organist in deze kerk, het koor begeleiden en enkele solo's ten gehore brengen. De alt Huiberta Kievit werkt hier ook aan mee. De opbrengst van dit concert zal het Mannenkoor beschikbaar stellen aan het orgelfonds. Het orgel is aan een grondige opknapbeurt toe, waar het mannenkoor ook bij gebaat is. Vandaar dat zij dit fonds een duwtje in de rug wil geven. De aanvang van beide concerten is 20.00 uur. Toegangsprijs 5,00 Kaart verkoop Stad aan 't Haringvliet aan de kerk. Sommelsdijk Rabo Bank en aan de kerk. De algehele leiding van beide concerten is in handen van Willem Chr. Meyboom. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen vóór deskundige bemiddeling C3 01870-3477 m DD VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ JMAAK. 21 - 28 G.F.CaflenbachB.V.—Nijkerk God geve, dat het welgeschapen ter wereld komt. Je zult zeker goed voor hem zijn. Voor hèm. Ik hoop zo, dat het een jongen is, een echte Van Roon. Ik wil zo dolgraag blijven leven. ledere dag, soms midden ondermijn werk, smeek ik:Heere, bewaar me. Van toen ik het wist heb ik geworsteld. Nu echter niet meer. Als het God goeddunkt, dat ik sterf om een ander te laten leven, dan ben ik daarmee verzoend. Dat was toch ook het lot van de Heere Jezus? Maar veel grootser dan. En ik weet, als ik ster, leef ik toch. Stillekes lig ik vaak in bed te zingen: wonder van gena alleen. Daarom: niet te lang treuren. Jij moet blijven, die je bent. Ik heb over weinig aardse dingen geschreven, maar, jongen, als je eens met dat eigen schip binnenkomt en dat doe je! wil je dan aan mij denken? Aan jou, het kind en het schip denk ik al maanden. Jongen, ik stel me de hemel zó 't is misschien wel helemaal fout voor: een diepe baai, waar de uitgezeilde schepen der mensenkinderen met Vaders Zoon aan boord, hoe zwaar ook gehavend, een veilige ankerplaats vinden. Arend-Michiel, ik zal van dat ik er kom aan die eeuwige ree van genade en zaligheid staan en ik zal op je wachten. Zodra jij komt zal ik roepen: Lieve jongen, is alles wel aan boord? Arend-Michiel, bij mij is alles wel aan boord. Maar God weet het: ik wil zo dolgraag blijven leven. Dag jongen, wat is het geluk op aarde toch teer. Goeie reis. Jouw Wil. RS. In de linnenkast ligt een spaarbankboekje. Daarop heb ik gespaard voor ons schip. Er staat f 42,50 op. Dat is natuurlijk veel te weinig. Maar als jij wat in je hoofd hebt, komt het er. Wil Tweemaal las hij de brief Toen duwde hij zijn hoofd in het kussen, maar snikken kon hij niet. Zó wilde hij wel blijven liggen, altijd. Met het gelaat van de aarde gewend. Of de aarde" hem met rust liet. Na een half uurtje werd reeds gebeld. Marie, zijn zus, stond voor hem. Ze kwam troosten. Allemaal woorden, woorden, 't Was goed bedoeld, maar hij kreeg er het boord van. Om haar kwijt te raken, ontvluchtte hij zijn eigen huis. Zeg maar tegen moeder, dat ze niet ongerust behoeft te zijn, als ik niet thuiskom, riep hij haar na. Goed hoor. Hij liep weg. De stad uit. De Zuidbuurt door, naar de Blauwe Brug, de vliet langs, naar Maassluis. Hij zat een tijdje aan de waterkant, bij het riet. De wind, die er als een zucht doorheen gorgelde, streelde zijn hoofd. Het werd hem te machtig. Hij stond op. Langs De Vergulde Hand ging hij naar Vlaardingen terug. Hij zag niks, hij hoorde niks, voor zijn gevoel was alle ellende van de gehele wereld op zijn schouders gevallen. Tegen mid dernacht wilde hij naar zijn eigen huis terugkeren. Hij deed het niet, dat was weg, wèg, weg. Hier bond niets hem meer. Wat later kroop hij aan boord van de Onbestendigheid in zijn kooi. Ze waren al aan dek, toen hij wakker werd. Gerrit Krab regelde alles, Arend-Michiel zag het aan. Och, het volgde zichzelf De kuipersbaas, het schiftige man netje, dat nooit ergens tijd voor nad, kwam op hem af Welkom binnen. Wel gecondoleerd. Wat erg. Wat een harinkies. Wat een ruime visserij. Wat een kwaliteitje. Wat een prijs. Wat een besomming. Wat was ze gauw weg.... Man, stik, dacht Arend-Michiel. D'n heer liet zeggen, dat hij hem verwachtte. Arend- Michiel deed alsof hij het nauwelijks hoorde. Hij ging van boord. De eerste opwinding was hij te boven. Nu voerde hij, beheerst en weloverwogen, zijn besluiten vast. De sleutel knarste in het slot van de keukendeur. Die was niet op de knip. Hij stond op de mat. Stilte, ijzige stilte. Anders hoorde hij Wil roepen: Ben jij daar, Arend-Michiel? Hol klonken zijn voet stappen. In de kamer opende hij de linnenkast en haalde de fles en het horloge er uit. Bei zette hij voor zichneer. Het schip: datwasz//. Hij keek er naar. Maar dat horloge ging weg, d'n heer zou het terugontvangen, dat werd de winst van zijn verlies. De lege kamer, die hem aangaapte, was niet in staat hem van zijn stukken af te brengen. Toen pas zocht hij d'n heer op. Hij ging koen en onbevreesd. De afslag was voorbij en hoewel d'n heer met een somber gezicht hem tegemoetkwam, wist Arend-Michiel, dat hij blij was. Wat een prijs voor die zuidharing. Arend-Michiel weerde alle troostwoorden af Zó, met een enkel gebaar: laat-maar-zitten. Nevens d'n heer zat A.lbertien. Zij droeg een donkere jurk met een fonkelende witte speld van fijn geslepen glas. Dat trof hem. D'n heer zei: 't Is erg, 't is erg. Ja, ja. Toen (na even moeizaam wachten): je haring is mooi. Van Roon, de prijs goed, ja, ja. Tóen: volgens regel is het morgen varen, ja, ja, maar als je er een daagje bij wilt pakken, is het mij goed. Hij antwoordde niet direct. Want het was zo ingrijpend wat hij wilde. En d'n heer, die meer om handen had, vroeg on geduldig: Nu, wat wil je, Van Roon? Hij keek hem aan en sprak: Wèg, meneer. Hè, jij? Ja, ik meneer, ik kom me bedanken. D'n heer wierp zijn bril pardoes op het schrijfblad en ging staan. Dat meen je niet. Toch wel, meneer, mijn besluit is genomen. Hij knoopte zijn jasje los om er maar meteen een eind aan te maken en legde het doosje neer. Daar hebt u het horloge, meneer. Ja, ja, maar dat mocht hij houden, eens gegeven, bleef gegeven. Hij weigerde en wist wat hij deed. D'n heer stond bijna tegen hem aan. Hij wees met zijn bevende hand naar de telefoon: (wordt vervolgd) Geslaagden: '^****'^'^'^*'^'^'^^*^4■'^'^^*¥■**'^4■'^'^*>^'^'^'^*'^*'^4■¥■******'^****¥4■*¥¥¥*'^**'^**4■*4■¥*¥****'^'^4■**^ Fenadtf van rten Oever

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 5