Minister Bral(s was in Goedereede in liet tiol van de leeuw Politieberichten Waterschapsbestuur bezorgd om het naderen van de grens van f 200- omslag per hectare I flonii^ieinaH Kerstfeest Dirksland Tentoonstelling P.V. „De Trekvogels Bibliotheek „Elthato" Belastingen Oostflakkee niet omtioog Autobedrijf HesselinJc opent nieuwe sliowroom met feestelijl(e avond Goedereede Oostflakkee Y.F.C.-KOFFIEBAR 58e Jaargang DINSDAG 17 DECEMBER 1985 No. 5456 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) teL 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Het CDA van Goedereede heeft in de roos geschoten door voor gisteravond Minister Braks van Landbouw en Visserij en het Tweede Kamerlid dhr. Eversdijli naar Goedereede te nodigen; de zaal van het Ver.gebouw „Oostdam" was welgevuld met landbouwers en vissers die met de Minister elk een eigen appeltje te schillen hadden. Minister Braks verantwoordelijk als hij wordt geacht voor de akties van de AID Inspecteurs tegen de vissers waagde zich in het hol van de overigens tamme leeuw. Geen tumult voor de Minister en zeker niét omdat hij verklaarde ook maar een Nederlands burger te zijn die toevallig Minister is en dientengevolge geroepen is de Wet te laten naleven. „Mar mien veint is op 't oagenblik schol over boord an 't scheppen en dat is verschrikkelijk voor een visserman", hoorden we achter ons een vissersvrouw mopperen... Het duurde na achten nogal even voordat agrariërs en vissers hun grieven kwijt konden omdat de Minister er de tijd voor nam het Kabinetsbeleid te verantwoorden en te presenteren, ten positieve, onder verwijzing naar het terugdringen van de inflatie, de stabiliteit van een betrekkelijk lage rente en hetzij het mondjesmaat teruglopen van de werkloosheid. Het Ka binetsbeleid dient dan ook voortgezet te worden waarin de Minister de oproep verpakte de kiezerstrouw ook bij de a.s. verkiezingen te laten spreken. Dhr. L. Visser had de Minister hartelijk welkom geheten in ,,de vesting" Goedereede maar, hoe vriendelijk ook getoonzet, ver woordde dhr. Visser daarin wel de vraag van vele akkerbouwers en landbouwers hoe ze de kwade jaren, met steeds meer heffingen en lasten zullen moeten over leven. Spr. voerde een vriend ten tonele die over die moeilijkheden had gedroomd; die in zijn droom naar tal van adressen was gegaan om hem te helpen onder wie de Minister van Economische Zaken en dhr. Andriessen maar geen had hulp kun nen krijgen: „Weet U het....?" zo legde dhr. Visser de Minister voor. Het was een vraag die in het verloop van de avond nog in velerlei toonaard gesteld zou worden. De Minister mocht dan zeggen dat het de goeie kant uitgaat en dat de koopkracht nauwelijks of he!eirif.''lr""et is verminderd ten opzichte van een aantal jaren geleden. „We merken d'r niks van!!" kreeg hij dan ook uit de zaal te horen al was zijn publiek nuchter genoeg om ook instemming te laten horen bij 's Ministers constatering dat het sociale stelsel niet meer in de hand te houden was en er wel ingegrepen móést worden, ook dat de melkplas en de boter berg zo gigantisch hoog worden dat daar tegen wel maatregelen móésten volgen en zo geschiedde: quotering is er een van waarbij de Minister zich het risico reali seert dat de quotering tot nationaal beleid verwordt en geen gemeenschappelijk ka der heeft. Door de EEG Collega's wordt dan ook niet met jalouzie maar met ,,enig argwaan" naarNederland gekeken omdat Nederland b.v. met de melkproduktie nog 2,5% boven de quota zit. Schade aan de geloofwaardigheid heeft ons land vol gens de Minister de laatste jaren ook geleden m.b.t. het voldoen aan de quo tering van de visvangst. Vandaar de con trole waarop ook in internationaal ver band is aangedrongen. „De controles moeten zo menselijk mogelijk-, maar ook zo betrouwbaar mogelijk worden uitge voerd" was de overtuiging van dhr. B raks. Nader ging hij in op de deze dag bekend geworden heffingen op de overproduktie van mest. Er komt een algeheel verbod voor de uitbreiding van mestvarkens, kip pen en rundvee voor die bedrijven die meer mest produceren dan ze op eigen bedrijf kunnen verwerken. Moeilijk", de Minister begreep het zo als hij ook meevoelde met de vissers die zich in hun vrijheid beknot voelen en de landbouwers van wie er een verklaarde dat ze „allemaal aan de ruiter gaan", maar 't moet: „we zullen er mee moeten leren leven!' Overcapaciteit Dhr. Eversdijk, voorzitter van de Vaste Commissie voor de Visserij in de Tweede Kamer kwam pas kwart voor tien te vergadering omdat hij in de Kamer een drukke vergadering had gehad m.b.t. de spreiding van de Rijksdiensten. Hij haakte snel in op wat de Minister had beweerd en dat zeker aiet altijd volgzaam. Dhr. Evers- dijk wees de Overheid aan als een van schuldigen die het met de visserij zover heei\ laten komen, al ging dhr. Eversdijk aan de rol van de visserijwereld niet voorbij. Dhr. Eversdijk dacht anders dan de Minister mee met de vissers die vinden dat het niet kan bestaan dat andere landen met hun toegewezen quotum niet eens vol-vissen terwijl Nederland tekort komt. Daarom ook tekort ,pm de zorg vuldig opgebouwde markt te'kunnen.blij- ven voorzien opdat die niet wordt kwijt geraakt ze als dat met de afzet van haring is gebeurd. Spr. vond dan ook dat er in Europees verband over dat punt her onderhandeld dient te worden. IJzers op het vuur Toen eenmaal de gelegenheid tot dis cussie daar was bleken de agrariërs en de vissers heel wat ijzers op het vuur te hebben. Het meest zwaarwegende ver- 7npV ^w Minister verzocht werd heel nadrukkelijk mee te nemen is dat de individuele vissers de garantie krijgt dat hij de hem toegewezen portie ook daad werkelijk op mag vissen en dat niet weer gebeurt wat thans heeft plaats gevonden. De Goereese vissers zijn n.l. terwijl ze hun quotum nog niet vol hadden bekeurd om dat de Urkers het landelijke quotum heb ben volgevist. Het was als bijzonder grie vend ervaren, zo werd de Minister duide lijk gemaakt. „Hier wordt onrecht gedaan; dat is een puur wanbeleid!!" werd hem voor de voeten gegooid. Een en ander heeft de volle aandacht, zo liet dhr. Eversdijk weten al stelde hij wel vast dat daar een strikte controle mee samenhangt. De Tweede Kamer zal op bescherming van de individuele en de groepsquota blijven aandringen. De Minister verklaarde ook wel begrip voor de vraag te hebben maar die afspraak zou dan door de hele sector gedragen moeten worden waarop dhr. Braks niet durfde rekenen omdat er een duidelijk spanningsveld tussen de visserij oost en west aanwezig is. Het was rond elf uur dat de vergadering beëindigd werd. Minister Braks werd ver ondersteld 's morgens om 7 uur vanaf Schiphol op te stijgen richting Spanje. Hij en dhr. Eversdijk kregen elk een smakelijk vispakket „al heit'ie al zat vis in beslag laete neme" werd uit de zaal gemompeld. De stem des volks had gesproken, van boeren en van vissers. Gehoopt werd dat Minister Braks niet tevergeefs naar Goe dereede was gekomen. „Kom nog mar'es op de thee", zo werd hem met Goereese gemoedelijkheid aangeboden. Op a.s. donderdagavond vindt de Kerst feestviering van de Prins Mauritsschool plaats. Deze samenkomst wordt gehou den in de Ned. Herv. Kerk en begint om 7 uur. Iedereen is er hartelijk welkom. OUDDORP De grote duivententoonstelling van P.V. „De Trekvogels" op 20 en 21 december in Café ,,de. Meulblok" kon wegens om standigheden NIET doorgaan. De tentoonstelling wordt nu op 3 en 4 januari 1986 gehouden in verenigings gebouw „Dorpstienden". Het is mogelijk om bevlogen en onbevlogen duiven en viertallen in te zenden. De inschrijving sluit op 28 december 1985. Inschrijfformulieren en informatie kan worden aangevraagd bij de tentoonstel lingscommissie p/a G. van 't Geloof, Marijkeweg 42, Ouddorp, tel. 01878 - 1711. Tevens rad van avontuur. DIRKSLAND Beroepen Op de gisteravond gehouden ledenvergadering van de Ger. Gemeente werd uit het gestelde dubbeltal ds. A. M. den Boer van Sioux Center (U.S.A.) en ds. E. Venema van Middel burg-C, laatstgenoemde predikant be roepen. BRUINISSE Kerkdienst Zaterdagavond 19.00 uur hoopt voor de Oud Ger. Gem. voor te gaan ds. A. D. Muilwijk van Dordrecht, bed. H.D. OOLTGENSPLAAT De eerstvolgende opening van de Chr. leesbibliotheek „Elthato" is vastgesteld op donderdag 2 januari a.s. op de gewone uren. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Winnende nrs. verloting p.v. „de Reisduif" 2197, 1965, 1691, 1472, 2243, 2032, 1992, 1551, 1344,2304. De begrotingspositie van de gemeente Oostflakkee is zodanig dat B en W geen aanleiding hebben gezien de raad enig voorstel tot verhoging van de plaatselijke belastingen te doen. Zelfs een trendmatige verhoging van 3,5% kon achterwege blij ven. De tarieven blijven derhalve voor volgend jaar ongewijzigd. In zijn vergade ring van donderdagavond j.l. heeft de raad hiervan met instemming kennis genomen, al werd er van de zijde van het CDA wel tegen gewaarschuwd de ontwikkelingen zorgvuldig in de gaten te houden om niet later d.m.v. een forse aanpassing een inhaalmanouevre te moeten plegen. Citroen-garage Hesselink aan de Bos- dreef 1 te Dirksland heeft haar bedrijfs ruimte aanzienlijk uitgebreid met een nieuwe showroom en kantoorruimte. De eerste show die in deze nieuwe be huizing plaats vindt is de traditionele Oud- en Nieuw-expositie. Op deze show is de voornaamste trekpleister de nieuwe BX-Break met z'n formidabele laadvloer maar alle andere Citroën-modellen zijn natuurlijk ook aanwezig. De familie van Rumpt wil de openings avond van deze expositie zeker niet onop gemerkt voorbij laten gaan. Iedereen is zaterdag 21 december vanaf 19.00 uur van harte welkom om onder het genot van een hapje en een drankje te bekijken wat Citroen allemaal voor nieuws te bieden heeft. Er wordt voor een feestelijke muzikale omlijsting gezorgd maar wat dat precies is wilde de familie van Rumpt liever als een verrassing be waren. De expositie duurt tot en met 15 januar - Inbraak In de avond of nacht van 6 op 7 december werd ingebroken in een landbouwschuur aan de Hofdijksweg te Ouddorp. Ont vreemd werd o.a. een boormachine merk „Makita", een lastrafo met lastang op een zelfgemaakt karretje en een Haakse slij per, eveneens van het merk Makita". Een onderzoek wordt ingesteld. - Aanrijding in de mist In de avond van 10 december omstreeks 20.15 uur, tijdens zeer dichte mist vond een aanrijding plaats tussen 2 personen auto's op Rijksweg 57 (Haringvlietdam). De aanrijding ontstond, doordat een in woner van Burg-Haamstede achterop de andere personenauto moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Te gen de bestuurder van de achterop rijden de personenauto wordt proces-verbaal op gemaakt. - Auto in brand Op de Melkweg in Oude Tonge raakte bij het aanslepen een personenauto in brand, waarschijnlijk tengevolge van kortsluiting. De brandweer verrichtte het bluswerk. De auto bekwam een aanzienlijke schade, persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Extra kerkdienst Ger. Gem. DIRKSLAND - woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok van Capelle a.d. IJssel. OUDDORP Uitslag verloting Nut en Genoegen Iste prijs683 2de prijs1157 3de prijs535 4de prijs1909 5de prijs771 6de prijs1025 7de prijs1353 8ste prijs1019 9de prijs985 10de prijs1344 11de prijs1069 12de prijs1061 13de prijs1265 „Met de verhoging van 4,- per ha die nodig bleek voor het sluitend maken van de begroting 1986 gaat de omslag per ha, nu vastgesteld op 188,-, gevaarlijk dicht de twee honderd gulden benaderen", zo werd j.l. vrijdagmiddag uit de Ver enigde Vergadering, in Goedereede bijeen, meermalen met schrik vast gesteld. Voor het eerst werden in deze begrotingsvergadering alge mene beschouwingen gegeven door vertegenwoordigers van elk van de vier distrikten. Het was aller roep dat de kosten waar mogelijk streng beheerst zullen worden, maar dat hoefde nauwelijks gevraagd. Dijk graaf van Kampenhout maakte duidelijk dat het College van dijk graaf en heemraden geen andere intentie heeft dan deze. Daarom ook de brief die kortgeleden is uitgegaan naar het bestuur van de Unie van Waterschappen dat het Waterschap Goeree-Overflakkee volstrekt afwijzend staat tegenover de gedachte van de Mi nister het kustbeheer, uitgezonderd de Delta-kunstwerken, aan de Waterschap pen over te dragen. Het zou de omslag zeker met 20,- per ha omhoogstuwen. Dijkgraaf en heemraden hebben laten weten vast te houden aan de resolutie van 5 oktober 1768 ingevolge waarvan jaar lijks een bedrag van 4035, 95 aan het Rijk (als de rechtsopvolger van de toen malige Staten) wordt betaald voor het beheer van de zeewater-kering. Tn zijn openingswoord, waarin hij o.m. aandacht had besteed aan de in ontwik keling zijnde automatisering van de Wa- tersschaps-administratie, kwam de dijk graaf ook terug op ,,het rumoer" dat er was geweest m.b.t. de aanleg van een fietspad Middelharnis-Schaapsweg. In een onder houd met Gedeputeerde Jansen is door de streek de reconstructie van de weg Middelharnis-Den Bommel, met bijbe horend rijwielpad als meest urgente voor ziening aangedragen. ,,We zijn dienaan gaande optimistisch noch pessemistisch, maar we zullen nuchter en objectief kon- takt met Den Haag blijven houden", ver klaarde dhr van Kampenhout. Volgende maand wordt metterdaad voor de eerste maal voor dit doel naar Den Haag ge togen. De geschiedschrijving van het Water schapswezen op ons eiland, tot 1940 heel gedetailleerd gepleegd door Texeira de Mattos, krijgt wellicht een vervolg, zo Het de Dijkgraaf weten. Dhr Smits, oud-me- dewerker van de Landinrichtingsdienst en dhr H. Stuurman, oud-hoofd van de Technische Dienst van het Waterschap, hebben zich in principe bereid verklaard om in een wat meer populaire vorm als Texeira de Mattos deed een aanvullende inventarisatie te schrijven. Aandacht besteedde de dijkgraaf voorts aan de voorspoedige uitvoering en de beëindiging van de ruilverkaveling „de Stelle" alsook aan de in uitvoering zijnde ruilverkaveling Flakkee, om in dat ver band te wijzen op de uitzonderlijke pres tatie" die heemraad dhr C. Stehouwer „met niet aflatende indringendheid" le vert als lid van de Landinrichtingscom missie (voorheen plaatselijke commissie genoemd). Later zou dhr Stehouwer over die be trokkenheid verslag doen, teleurgesteld als hij was over de manier waarop een Belgische firma in de polder Oud Kraaijer betuiningen heeft aangebracht: een troep!!" zo kwalificeerde dhr Stehouwer het, waarna hij een beeld gaf van ingezakte taluds en 13 km geslagen betuiningen zonder dat er het nodige doek is aange bracht. De Belgische firma had voor dat aanbrengen een nieuw systeem bedacht maar het resultaat was van dien aard dat dhr Stehouwer het werk had stilgelegd; er werd teveel grond weggegraven om het doek alsnog aan te kunnen brengen waar doorverzakkingen optreden. „Onvoorstel baar en schrikbarend hoe er is gewerkt, daar willen we af!" liet hij weten met de indringendheid waarmee de dijkgraaf hem juist had gecomplimenteerd. Een dag later had de Heidemij met de stillegging inge stemd. Morgen, woensdag, zal er een harde noot gekraakt worden, zo voorzag dhr Stehouwer wanneer deze misère zal worden uitgepraat en er duidelijke afspra ken zullen worden gemaakt. Dhr Stehou wer verklaarde ertegen te zullen waken dat het Waterschap straks verzakte be tuiningen overneemt en voor een kostbare verbetering komt te zitten. „Wij als Wa terschap willen straks een arbeidsarm Dat bedoelt dhr Stehouwer, de betuining staat schots en scheef, en kanten zijn ingezakt distrikt overnemen", maakte hij duidelijk, zijn boosheid op de Heidemij wegslikkend dat die niet eerder had ingegrepen, ,,ken- nelijjk omdat het directievoerend orgaan ook de kennis niet in huis heeft De beschouwingen Aan de oproep van de dijkgraaf om de begrotingsvergadering met het houden van algemene beschouwingen meer ca chet en inhoud te geven, was door alle vier de distrikten gevolg gegeven, met ge mengde gevoelens, naar het leek, getuige de weifeling van dhr J.H. Koppelaar die de .beschouwers" beurtelings als slacht offers en uitverkorenen betitelde. Anders dan bij een politiek beschouwing het ge val, waarmee door de achterban wordt ingestemd, leek het dhr Koppelaar nu toe dat de beschouwingen min of meer op persoonlijke titel werden gehouden. Ze hadden evenwel gemeen dat in elk van de beschouwingen op een zuinig beheer en op een beheersing van de kosten werd aan gedrongen. Door dhr Koppelaar werd het een „beangstigende konstatering" ge noemd dat nog voor 1990 de grens van 200,- omslag per ha zal zijn gepasseerd. OokdhrJ.A.Biemond had daar zijn grote zorg over kenbaar gemaakt. Hij noemde de 200,- een magische grens waarvan hij vreesde dat die niet alleen bereikt -, maar ook overschreden zal gaan worden. „Het is van groot belang voor de koop kracht van de burgers en voor de bedrijven dat de lasten, ook de Waterschapsbelas- Verioting t.b.v. Majorettenkorps De Somi Girls te Middeiharnis d.d. 29 november 1985 Prijs 1een televisitoestelnr. 2709 Prijs 2, een griUnr. 1197 Prijs 3, een gourmetsetnr. 2409 Prijs 4, een schaal boodschappen.nr. 1550 Prijs 5, een schaal boodschappen.nr. 1259 Prijs 6, een schaal boodschappen.nr. 2143 Prijs 7, een tas met boodschappennr. 2022 Prijs 8, een tas met boodschappennr. 2344 Prijs 9, een tas met boodschappennr. 2149 Prijs 10, een sei"veerschaalnr. 2216 Prijs 11, een verzilverde schaalnr. 1603 Prijs 12, een verzilverde schaalnr. 2588 Prijs 13, een slabaknr. 1499 Prijs 14, een kaasstolpnr. 1854 ting, zo laag mogelijk worden gehouden", zo bepleitte hij, zoals ook dhr G. Joppe dat namens distrikt 2 deed. Hij liet horen dat de omslag in 1991 t.o.v. die van 1981 met waarschijnlijk 30% gestegen zal zijn voor het Flakkeese -, en met 42% voor het Goereese gebied. Hij nodigde dan ook het College van dijkgraaf en heemraden uit de stoflcam te hanteren en waar mogelijk te bezuinigen. Namens distrikt 4 was het dhr S. Moerenhout die een korte, goeddeels waarderende beschouwing hield waarin hij het Waterschapsbestuur complimen teerde voor de manier waarop ade quaat en met kennis van zaken de zaken worden aangepakt. Temeer waardeerde hij dat omdat in korte tijd de hele „top" van bestuur en technische dienst is ge wijzigd. Na de beschouwingen en de beantwoor ding door het College werd de begroting zonder enige wijziging vastgesteld. De omslag werd voor het gebied Flakkee vastgesteld op 188,-, voor het gebied van de voormalige Polder Goeree op 148,-, omdat dat gebied nog een regle mentaire korting geniet. Aan het eind van de vergadering werd afscheid genomen van de hoofdingelan den J. W. Mastenbroek (Ouddorp), A. C. Mierop (Ouddorp), J. J. de Wit (Som melsdijk), A. Wesdorp (Den Bommel) en van heemraad M. van Nieuwenhuijzen. Tot zijn opvolger is per 1 januari gekozen dhr Th. Jacobs uit Den Bommel. Zaterdag 21 december, a.s. hebben we weer een koffiebaravond. Deze keer draaien we de film „Sand Castles". Van harte welkom iedereen! Datum: 21 december. Plaats: Oostdijk 33, Sommelsdijk. Tijd: 20.00 uur. Toegang vrij. Y.F.C. - Goeree-Overflakkee Prijs 15, een stel boekensteunennr. 2627 Prijs 16, een bonbonschaaltjenr. 2103 Prijs 17, een bonbonschaaltjenr. 2929 Prijs 18, een bonbonschaaltjenr. 1231 Prijs 19, een puzzelnr. 1315 Prijs 20, een puzzelnr. 1687 Prijs 21, een puzzelnr. 1970 Afhalen van d« prijzen 's middags na twaalf uur bij: M. Dubbeld, Pr. Irene- straat 23, Middeiharnis. 99 Voor topkwaliteit, goede service en vooröelige priiian: fOTO - FILM REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER IWB-lUaiiii Weitstnat 35 Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 01878-1612 en 2120 Filiaal Reneue Printshop Hogeioom 172 - Telefoon 01116-2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1