EHAI1DEf1-l1IEUW5 Een Hartinfarct of Hartoperatie en wat dan? Revolutionair geluid door digitale techniek Overdenking Kerstviering uit de Heilige Schrift Begrafenisonderneming .^VOORZORG" Kerstbijeenkomsten Pr. Joh. Friso school Tienerclub „Het Haventje" „Canticum" houdt kerst-zang avond Maria's Lofzang (2) LAAT MIJ MAAR ZWEgVEtT 2e Blad VRIJDAG 13 DECEMBER 1985 No. 5455 DIRKSLAND Op Goeree-Over- flakkee worden door het kruiswerk, ge spreksbijeenkomsten voor hartpatiënten en hun partners georganiseerd. De deel nemers kunnen, in een reeks van 7 bijeen komsten, met elkaar ervaringen uitwisse len en er kunnen deskundigen worden uit genodigd om informatie te verstrekken. Het krijgen van een hartinfarct of het ondergaan van een hartoperatie kan iemands leven ingrijpend veranderen. Het is bekend, dat zoiets iedereen kan over komen, maar op het moment dat het uzelf of Uw naaste omgeving treft, begint vaak een moeilijke periode. Het vertrouwen in het eigen lichaam is geschokt en de toekomst is onzeker ge worden. Veranderingen in het levens patroon kunnen nodig zijn, zowel voor de patiënt als voor de eventuele partner. Het kost dan tijd om aan deze veranderingen te wennen, om een nieuw evenwicht te vin den. Niet alleen patiënten maar ook hun partners voelen zich alleen staan met hun vragen als: hoe nu verder? wat mag er nog wel en wat mag er niet meer? is de kans op herhaling groot? Zij zijn er zich niet van bewust dat anderen dit ook zo meemaken. Het is gebleken dat het deelnemen aan gespreks bijeenkomsten en daarin ervaren dat an deren met dezelfde onzekerheden zitten, de moeilijkheden weliswaar niet oplost, maar ze wel gemakkelijker te dragen maakt. Gespreksbijeenkomsten Veel deelnemers op elders gehouden bijeenkomsten hebben het een steun ge vonden om onder deskundige leiding over hun gemeenschappelijke ervaringen te kunnen praten. Niet om zoals men zegt „elkaar het ziekenhuis in te praten" maar om „weer moed te krijgen en toekomst te zien". Onderwerpen waarover men van gedachten wisselde, waren: de veranderde situatie thuis na het ziekenhuis, leven met een onzichtbare handicap, wat betekent het om eventueel niet meer te kunnen werken? Het programma staat slechts in grote lijnen vast, omdat de ervaring heeft ge leerd dat ruimte voor de interesse van de deelnemers belangrijk is. Dit kan ook betekenen dat er onder werpen zijn waarvoor deskundigen kun nen worden uitgenodigd, bijvoorbeeld hoe zit de WAO in elkaar, gezonde voeding, ademhalings- en ontspanningsoefeningen. Deelname Deelname staat open voor hartpatiënten en hun partners van geheel Goeree-Over- flakkee. Alleen of met Uw partner bent U van harte welkom. De bijeenkomsten, onder begeleiding van een ervaren mede werker van de Kruisvereniging, worden gehouden in het Groene Kruisgebouw te Melissant. De bijdrage per persoon is in totaal 12,50 i.v.m. kosten voor koffie en thee e.d. Vóór de gespreksbijeenkomsten begin nen, zal de gespreksleiding met ieder van de deelnemers een kennismakingsgesprek houden. Voor de reeks van 7 bijeenkomsten, die vanaf februari beginnen, kunt u zich vanaf heden tot 15 januari 1986 a.s. aanmelden Orgels en keyboards: Elektronische muziekinstrumenten zijn in Nederland nog steeds populair. In meer dan 8% van de Nederlandse gezinnen is wel een elektronisch orgel, keyboard of synthesizer te vinden en daarmee hebben we de grootste orgeldichtheid" van de wereld! De elektronische muziekinstrumenten hebben een enorme ontwikkeling doorgemaakt in de afgelopen jaren, zo lezen we in de onlangs over dit onderwerp verschenen koopgids van WELKE. Die ontwikkeling is voor het grootste gedeelte te danken aan een uitgebreide toepassing van micro-elektronica, beter bekend als de Chip. Synthesizers bijvoorbeeld hebben dankzij die chip ongekende mogelijkheden gekregen. Was zo'n instrument luttele jaren geleden nog peperduur speelgoed voor professionele pop-artiesten, tegenwoordig is het een aantrekkelijk geprijsd in strument dat elke willekeurige klank kan imiteren, van een trillende vioolsnaar tot een overscherende straaljager. WELKE besteedt in het hoofdstuk over synthe sizers ook aandacht aan het musiceren via de home-computer, een ontwikkeling die nog in de kinderschoenen staat, maar veel mogelijkheden biedt. Vanzelfsprekend hebben ook veel fabrikanten van elektronische orgels de mogelijk heden van de micro-elektronica ontdekt. Digitale technieken maken een zeer natuurgetrouwe weergave van bestaande instrumenten mogelijk. Zelfs een kenner zal moeite hebben echt van imitatie te onderscheiden. Dat komt doordat bij de digitale techniek de klank van een bestaand, een écht instrument wordt opgenomen en via een computerontleed". Die gegevens worden dan in een soort geluidschip geplaatst, die die gegevens op commando (het indrukken van een toets) op de gewenste toonhoogte laag weerklinken. Een ontwikkeling die door WELKE terecht als revolutionair wordt omschreven, en die zelfs al volop wordt toegepast, vooral in de ritme-sectie van het orgel. Overigens is er nog steeds een groep orgelbouwers die van al die chips niets moet hebben. De orgels worden daar gebouwd op de inmiddels traditionele manier voor een select publiek, dat wel goed in de slappe was moet zitten, zo lezen we in de uitgebreide produkt^overzichten in deze WELKE-gids. Vanzelfsprekend ook aandacht voor het keyboard, een mengvorm tussen de synthesizer en het gewone elektronische orgel. Keyboards onderscheiden zich op een aantal punten van het gewone elektronische orgel. Ze zijn klein, vaak met kleine toetsjes, ze kosten relatief weinig geld en hebben een zeer uitgebreide ritme-sectie, meestal met automatische begeleiding. Het is een heerlijk instrumentje, dat vooral bij de jeugd steeds populairder wordt. De WELKE-gids Elektronische Orgels en Keyboards '86, waar dit alles in te lezen valt, is een onmisbare hulp voor wie de aanschaf van een elektronisch toetsen- instrument overweegt. Het blad ligt voor 4,95 bij de tijdschriftenhandel. drukkerij kranse bv bij de GVO-groep te Dirksland, vertegen woordigd door mevr. Los, tel. 01877 - 1186 en/of bij de wijkverpleegkundige van Herkingen, Dirksland of Melissant. U kunt ook eerst een folder aanvragen over de gespreksbijeenkomsten, waarmee U zich schriftelijk kunt aanmelden. HERKINGEN De bijeenkomst van de bovenbouw (groep 4 t/m 8) zal gehouden worden op D.V. woensdag 18 december a.s. om 19.00 uur in de Ned. Herv. Kerk. Een ieder is hierbij hartelijk welkom. Het is ook te beluisteren door de kerktelefoon van de beide kerken. De bijeenkomst van de onderbouw (groep 1 t/m 3) zal gehouden worden op D.V. donderdag 19 december a.s. om 14.00 uur in de gemeenschapsruimte van de school. I.v.m. de ruimte zijn alleen de ouders en eventueel grootouders hierbij welkom. BLOEMEN BESTELLEN Bloemenhuis Korteweg bellen GOEDEREEDE D.V. zaterdag 28 december 19.30 uur hopen we weer bij elkaar te komen in „de Ark". Deze avond zal in het teken staan van oud en nieuw! We spelen een gezellige quiz met elkaar, en ook de oliebollen zullen niet ontbreken. Vanwege de onkosten hieraan verbon den vragen we deze keer een bijdrage van ƒ2,50. Allen hartelijk welkom en tot ziens. MIDDELHARNIS Op D.V. 18 december hoopt de zang vereniging „Canticum" der Ger. Ge meente te Middelharnis onder leiding van haar dirigent dhr. H. Vermeulen een Kerstzangavond te houden in het kerk gebouw aan de Chr. de Vrieslaan. Het koor „Ethan" van de Ger. Ge meente te Hoogvliet onder leiding van dhr. L. M. v.d. Hil hoopt hieraan mede werking te verlenen. De aanvang is 19.45 uur precies, terwijl de kerk om 19.15 uur open is. Gezien de samenstelling van het pro gramma belooft het een mooie avond te worden. Mogen wij op uw belangstelUng rekenen? De kollekte is bestemd voor het be strijden van de onkosten. Het bestuur HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling C3 01870-3477 m DD „....Omdat Hij de nederheid van Zijn dienstmaagd heeft aangezien; want zie, van nu aan zullen mij zalig spreken al de geslachten". (Lukas 1 48) Weet u het nog? Maria maakt in haar lofzang de Heere groot. ,,Mijn geest ver heugt zich in God, mijn Zaligmaker". Haar hart is vol. En u weet het, waar het hart vol van is, daar vloeit de mond van over. Maria kan nog niet stoppen met zingen. Waarom? Luister maar. „Omdat Hij mijn nederheid heeft aangezien". Wat is dat: nederheid? De berijming van deze lofzang geeft het juist weer: Die in haar lage staat. Zijn dienstmaagd niet versmaadt. Dat is dus nederheid: lage staat, lage positie. Maria was namelijk van hoge komaf Ze was uit het huis van David. Een koningsdochter dus. Maar ze was er laag mee terecht gekomen. Van haar konin klijke waardigheid was niets meer over. Wie ontdekt aan dit eenvoudige meisje uit Nazareth nog iets koninklijks? Wat dat betreft lijken we wel op Maria. God heeft ons met eer en heerlijkheid gekroond, als kroon op Zijn schepping. Maar er is niet veel van overgebleven. We hebben onze waardigheid te grabbel ge gooid. Vanuit de hoogste heerlijkheid in de diepste nederheid. Aan lager wal ge raakte Koningskinderen, zonder nog een spoor van de waardigheid waarmee wij waren bekleed. Maar hoor Maria nu eens zingen: Hij, de Heere, heeft de nederheid van Zijn dienst maagd aangezien. Gabriel mocht vanuit de hemelse gewesten een Goddelijke bood schap brengen. „Maria, gij zijt begenadigd onder de vrouwen". Zij mag moeder wor den van de Zoon van God. Dat Kind, dat ook haar Zaligmaker zou worden. Wie mij veracht. God wou mij niet ver achten!! Het wonder trilt nog door in haar woorden. Onbegrijpelijk! Hij heeft mij aangezien. Hoe is het mogelijk dat de Heere omziet naar zulk één als ik ben. De Heere ziet onze nederheid aan. Hij vraagt niet van ons om eerst wat waardig heid te verzamelen. Hij stelt geen voor waarden. Hij zoekt ons op, daar waar wij zijn: in onze lage staat. Wie dat heeft mogen ontdekken, kan zijn mond niet meer houden: mijn ziel maakt God groot! En dan mogen onze beide ogen gericht zijn op die Zaligmaker, die ons in onze lage staat heeft opgezocht! Hij is onzer één geworden, de minste van de broeders. Is het wonder, dat Maria zingt van Hem? Ze zingt niet over zichzelf. Wat zou je eigenlijk moeten zingen? Van haar valt niet meer te zeggen, dan dat ene woordje: nederheid. Nederheid. Dat is niet hetzelfde als nede righeid. Maria zingt hier niet van zichzelf dat ze nederig is. Dat zou nederige hoog moed zijn. Hoogmoed wordt door ons allen afgekeurd. Maar weet u, dat wij ook in onze nederigheid hoogmoedig kunnen zijn? We kunnen onszelf nederig ver heffen. In onze godsdienstige nederigheid toch nog iets beter dan een ander. Met ons niets-zijn toch nog iets worden. Dan maken we er ook nog een fundament van voor de eeuwigheid. Ons niet-zijn een voorwaarde voor Gods genade. Listig is ons hart! Nee, echte ootmoed komt in zichzelf alles tekort', kan in zichzelf ook niets vinden. Heeft er zelfs geen behoefte aan. Stel dat iets van Gods wonderlijke, vrije genade zou worden afgedaan! Het is door U, door U alleen, om 't eeuwig welbehagen. Daarom zingt Maria met heel haar hart: Omdat Hij de nederheid van Zijn dienst maagd heeft aangezien. Want zie, zingt ze, van nu aan zullen mij zalig spreken al de geslachten. Elizabeth heeft haar deze zaligheid al toegezongen, en alle ge slachten van de wereld zullen haar daarin volgen! Misschien een vreemd slot van dit eerste couplet van Maria's lofzang. Mijn ziel maakt groot de Heere, heeft ze gezongen. Eindigt ze nu toch bij zichzelf? Nee, dat bedoelt ze niet. Deze zin is geen legiti matie van de Maria verering. Luther zegt in één van zijn preken: Als ze dat had meegemaakt, dan zou ze er tranen bloed over hebben geweend! Maar nee, Maria wil zichzelf niet in het middelpunt zetten. Waarom zullen de geslachten haar zaligspreken? Dat is niet vanwege haarzelf, maar vanwege haar Kind! Haar Kind, dat ook Gods Kind is. Zo was immers de belofte aan Abraham. In Hem zullen alle geslachten van het aardrijk gezegend worden. En Maria moet worden zalig geprezen om Hem! Bij Maria kunnen we niet blijven. Wat weet zij van zichzelf meer, zegt Luther, dan dat ze een aarden vat is, door God gebruikt? Nee, onze aandacht mag uitgaan naar haar Zoon. Hij is de Zahgmaker. Hij zal Zijn volk zalig maken van hun zonden! Alle geslachten van de aarde zullen in Hem gezegend worden. Zullen! leest u het? Niet: kunnen. Dat is al rijk, maar het is de vraag of Hij het dan wil. Hij zal! En dat geeft de ruimte aan, die er bij deze Zaligmaker is. Dat is het eerste couplet van de lofzang van Maria. We zingen het vaak in de adventstijd. Maar zingen we het ook met ons hart? Maria zingt het voor: Die in haar lage staat. Zijn dienstmaagd niet versmaadt, maar van Zijn gunst doet roemen. K. van Meijeren W. P. Balkenende, Gered uit de klooster- grotten. Uitgeverij Stark-Texel te Ooste rend. 78 pag. Prijs 4,60. Na 31 dec. 1985/8,90. Enige tijd geleden verscheen bij Stark „Elvira's getuigenis", een verhaal over de protestantenvervolging in het 19e-eeuwse Spanje. Balkenende bewerkte het boek voor de jeugd. Howard Taylor, De opiumslaaf. Uitgeverij Stark-Texel te Oosterend. 182 pag. Prijs/7,95. Na 31 dec. 1985/ 19,90. Een boek dat al in 1909 in Nederlandse vertaling verscheen. Het verhaal van de Chinese opiumverslaafde Hsi die door de kracht van het Evangelie wonderlijk genas en velen tot zegen werd. W. A. Keijzer, Het kind dat verdwijnen moest. Uitgeverij Stark-Texel te Ooste rend. 160 pag. Prijs/8,95. Na 31 dec. 1985/ 14,25. Een op ware gegevens gebaseerde ver telling over Piet die op zoek is naar zijn echte ouders. Vanaf 15 jaar. M. Koffeman-Zijl, Ik ken de bron. Al pag. Prijs/9,25. Co 't Hart, Overvloed uit tekort. 46 pag. Prijs/9,25. Jaap Zijlstra, Lichtgeraakt. 45 pag. Prijs/ 15,00 Tineke Kok-Fens, Hanke. 99 pag. Prijs/ 14,90. Koos Geerds, Mijn naam is Frederik. 79 pag. Prijs/ 19,90. Geliefde schrijfsters. 238 pag. Prijs/22,50 Een handvol boeken van uitgeverij Kok te Kampen, voor een deel bevindend in het grensgebied van lectuur en belletrie. De drie eerstgenoemde zijn gedichtenbun dels, van wisselend niveau overigens. Me vrouw Kok uit Bunschoten schreef tref fende verhalen en gedichten over geloof en leven. Koos Geerds, die al eerder poëzie publiceerde, levert hier zijn proza-debuut. Van de „geliefde schrijfsters" een bundel met korte verhalen, plus biografie en foto. Enkele namen: Jos van Manen Pieters, Max de Lange-Praamsma, Armie Ooster- broek-Dutschun, etc. Mijn aanbeveling geldt de boekjes van Zijlstra en mw. Kok- Fens. Frieda Mout-van der Linden, In goede handen. Uitgeverij De Banier te Utrecht. 38 pag. Prijs/6,95. Een zinvol boekje voor zieken. Het spreekt van troost in een Ander, de Man van smarten. Voor hart en huis. Uitgeverij J. J. Groen te Leiden. Geïllustreerd. Prijs/ 10,30. Een niet onbekend bijbels dagboek, onder redactie van ds. G. S. A. de Knegt, hervormd predikant te Huizen. Naast hem werkten mee de predikanten A. van Hete- ren, D. Budding en D. Rietdijk. Voor gratis uitdelingen gelden speciale prijzen. W. Schippers, Donar. 157 pag. Prijs/8,95. Na 31 dec. 1985/ 10,00. W. Schippers, Vreewald's molen. 160 pag. Prijs/9,95. Na 31 dec. 1985/ 13,50. PleunR. Troost, Gerucht in het gehucht. 152 pag. Prijs/ 13,00. Na 31 dec. 1985/17,00 Drie goedkope uitgaafjes van Groen te Leiden. De schrijvers hebben hun naam gevestigd. De eerste twee titels betreffen herdrukken. Ds. A. Hofman, Uit mijn leven. Uitgeverij De Banier te Utrecht. Geïllus treerd. 123 pag. Prijs/22,50. OOSTFLAKKEE Aan alle ouderen van Ooltgensplaat, aangeboden door de Zangverenigingen: Advendo, Jubilate, jeugdkoorJehosua, en de muziekvereniging U.D.I., in samen werking met de plaatselijke commissie Welzijnswerk voor Ouderen Ooltgens plaat op donderdag 19 december 1985 in de grote zaal van „'tCentrum", van Weel straat 10, Ooltgensplaat. Aanvang 19.30 uur, zaal open 19.00 uur. Aan deze avond wordt tevens medewer king verleend door ds. K. van Meijeren en ds. H. A. L. v.d. Linden. Voor vervoer naar de kerstavond kan gezorgd worden, ook vanuit de Lang straat. U kunt zich daarvoor opgeven bij: Dhr. J. Neels, Julianastraat 7, tel. 0187 3 - 2165; mv/. W. Hoogendijk-Legierse, Pru nuslaan 32, tel. 01873 - 1780; mw. L. Bakelaar-Leijdens, Beatrixstraat 18, tel. 01873 - 2092. Dominee Hofman (Ger. Gem.) vertelt iets uit zijn leven. Tevens laat hij iets zien van de pastorale problemen waarmee een predikant kan worden geconfronteerd. David en Goliath, Elia en de profeten van Baal, Jezus en Johannes de Doper, Petrus en de eerste christenen. Uitgeverij Voorhoeve te Den Haag. Elk 24 pag, Prijs 6,90. Vlotgeschreven en -getekende bijbelver halen voor kinderen. Hoewel de inhoud bijbelgetrouw aandoet, lijkt me de vorm die werd gekozen een kleurige strip niet de meest geëigende. J. K. VERVOLGVERHAAL Fënp^van tien Oever - 27 - G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk Hij zag zijn woning, eerst van verre, onduidelijk, met iedere stap duidelijker, tenslotte van dichtbij, helder en klaar. Hij fleurde helemaal op. Zie je wel? Een mens lijdt dikwijls het meest... Daar stond het huis, precies als toen hij varen ging. De jalouzieën niet neer, gelijk hij vreesde. Enkele bloemen kleurden de vensters. Het was dus goed, best. Daarachter lag Wil en misschien hun kind. Wat maakt een mens zich toch vaak bezorgd. Betrekkelijk kalm legde hij het laatste stukje af. Hij stak de sleutel in het slot. Draaide om, duwde met de voet, maar de deur schoot niet open.- De knip zat er op. Hij had juist willen roepen: Hallo, Wil, daar ben ik. Hij zweeg, hopeloos, met een ellendig gevoel. Hij keek, met de neus op de vensters gedrukt, door de gordijnen naar binnen. Verlaten waren de kamers. Ze was natuurlijk naar het ziekenhuis, trooste hij zichzelf Er werd een hand op zijn schouder gelegd. Hij schrok, hij schrok tegenwoordig van alles. Moeder stond voor hem. Zwart. Dat behoefde niets te zeggen. Had hij haar ooit anders gezien? Deze vrouwen komen immers nooit uit de donkere kleren. Hij keek haar strak aan. Waarom waren er geen bellen aan haar ijzer? Ga mee, jongen. Ze nam hem bijna als een kind aan haar hand mee naar haar eigen huis. Ze hijgde. Datje er al bent. Ik stond reeds voor het schip. Je was naar huis, zeiden ze. Ik joeg je achterna. Heere God, dat het nu zo gaan moest, ik weet het niet meer. Op straat, voor de mensen de kuipers gingen juist met het stikkenzakje naar de plaats zweeg hij. Maar thuis, nauwelijks in zijn eigen stoel, schreeuwde hij hees en hij hief dreigend de vuist omhoog. Zeg op, zég maar óp! Ik ben haar kwijt, ze is dood. Zeg op, zég óp. Ik héb het geweten. Ik weet alle erge dingen vooruit. Toen ik me omkeerde bij het gaan varen, wist ik het al. Mens, moeder, zeg-toch-wat. En bitter als gal onder streepte hij die uitbarsting: Spreek vrijuit, ik ben immers louter voor het geluk geboren, zeggen ze langs de kant. Ze vroeg: Heeft niemand je dan gepraaid? Nee. O, ze schrok. En alle uitzeilders hebben de boodschap mee. Buurman is nog naar Nieuwediep gereisd met het bericht. Van de ree af zag hij je gaan. Ik dacht: géén telegram sturen. Dat had ik wel gedaan als je matroos was geweest. Jij zou het als schipper zelf direct in handen hebben gekregen. Ik dacht: dat mag ik hem niet aandoen. Zeker drie schepen die vertraging hadden hebben de tijding mee. Daarom zweeg ik in de straat. Ik meende, datje de zwaarste slag al gekregen had. 't Is zó. Ze is in 't ziekenhuis. Om elf uur wordt ze vanmorgen begraven. Hij zweeg. Hij stapte direct op. In het ziekenhuis wachtte hem een nieuwe teleurstelling. Bij de dode staande zag hij alles wat op haar leek, alleen Wil zag hij niet. Hij verzocht de kist definitief te sluiten. Hij ging naar huis. Hij zat als versteend, slechts rustte zijn hoofd in de handen. Dacht hij diep na of was hij buiten zichzelf? Na een poosje viel hij met zijn hoofd op het tafelblad. Van huilen of enige bewogenheid was geen sprake. Neeltje van der Velden liet hem veel alleen. Toen ze na een poosje eens in de kamer kwam, hief hij het hoofd en vroeg: Waarom sloot je niet, moeder? Hij bleef in alles een Vlaardinger. De lakens horen voor het raam bij rouw. Daardoor was hij, zijn huis na derende, misleid. Wil wou het niet hebben, jongen. Je weet, ze was een beetje anders dan anderen, 't Leek wel of ze er een voorgevoel van had. Eens zei ze mij: moeder, de vensters nooit bedekken, als ik sterf, hoor, u moet het uitzicht naar de hemel Daar spreken sommigen hier kwalijk over. Toen ging Neeltje van der Velden verder met haar werk. Wat later stond ze naast hem. Arend-Michiel, kijk eens. Hij zag op, ze had zijn zoon in haar armen. Hij keek er nauwelijks naar, het kind was hem nog vreemd. Naast hem legde ze een brief neer. Hier, die gaf Wil me voor jou, ze had hem in de bijbel bewaard. In de bijbel bewaard. Dat zei wat. Hij stak hem zwijgend in zijn zak en staarde weer voor zich uit. De begrafenis zag hij als een marteling tegemoet. Zo onderging hij haar ook. Een herinnering er aan bewaarde hij nauwelijks. Na de begrafenis vertrok hij direct. Zonder iets te zeggen. De buitenwacht zei zoveel meer. Die vent had geen hart. Op het ledikant op de hoge poten in zijn lege huis opende hij de envelop. Hij las. Van een vel wit papier staarden de strakke gave letters hem aan. Wil's oude ambacht drukte zich daarin uit. Haar zag hij in het puntige schrift. Zij sprak in die regels. Lieve Arend-Michiel, Ik hoop, datje deze brief nimmer in handen krijgt. Toch ben ik er bang voor. Terwijl ik nu schrijf beweegt ons kind zich rumoerig in mij. Dat ontroert en verontrust me. Jongen, ik heb ons kind heel onrustig gedragen. Maanden.' Toen ik bij de dokter kwam, zei hij: alles ligt goed, maar 't zal niet zo gemakkelijk gaan. Wat klopt dat hart onrustig. Ik heb het je nooit gezegd. Maar ik heb al die tijd het angstige gevoel gehad: ik haal het niet, het loopt mis. Gisteravond liet ik nog uit mijn mond vallen op bed: wat zou jij doen als ik er niet door kwam? Jij zegt weleens: sommige dingen weet ik vooruit, ik die.... En daarom schrijf ik je. Het kind leeft, dat voel ik nu elk uur van de dag. (wordt vervolgd) ^S voorstraat 13 sasa»^y 3245 tig sommelsdijk tel. 01870-2275 dan Zandpad 68. Middelharnis Telefoon 01870 - 2328 Nieuwe boeken Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroegindeweij, Emmalaan 18, Middelharnis Tel. 01870-2996 ****'^***'^'^*¥*'^***¥**4■'^**'^4■'^4■****'^**^■****'^'^'^*'^J^***'^'^**'^****'^l^l^^¥4■'^'^'^'^^'^^ openhouden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 5