EiüvnDEn-niEuws DEa m Jubilerend koor geeft ^i weer vijf Kerstconcerten Reserve schol en tong om overschrijdingen contingenten op te vangen NIEUWE BOEKEN lCANTEMUS „Manege Oostmoer" Kerstspringconcours Volle zalen met een heel dankbaar publiek Verloren en gevonden voorwerpen I I Visserij begroting 1986 vr^^^- No. 5455 „Ik ben de deur..." Een Finse gast Bekende liederen Veel aandacht Dank Oostmoersedük 2a, telefoon 01871 - 1242 3243 LE Stad aan 't Haringvliet Sportvrienden, Ook dit jaar weer organiseert Manege Oostmoer een groot op Tweede Kerstdag. De wedstrijd begint 's middags om 14.00 uur met een klassiek parcours. De avond zal gevuld worden met een Kies uw Lijn parcours. Er wordt op deze dag in de volgende rubrieken gereden: 30- 60 cm Beginners pony's (A 40- 70 cm C-pony's; 60- 80 cm D-pony's; 50- 70 cm Beginners paarden; 00- 120 cm Paarden. B, C, D); ^^i^i^i^i^i^il^i^i^i^^ii^i^ Dam- en Schaakvereniging ,.Dirl(sland" HONIGDROPPELS 1986 Abonnementsgeld 1986 niet omhoog 4e Blad VRUDAG 13 DECEMBER 1985 I Maandagavond, 9 december 1985 waren we al heel vroeg in Rotterdam om de eerste van de vijf avonden bij te wonen, die het Chr. Gemengd Koor „Deo Cantemus" verzorgt, in het kader van de alom overbekende Kerstconcerten die sinds 1964 worden georganiseerd. Nauwelijks de garage uit of we stonden in een lange file die voetje voor voetje de grote zaal van „De Doelen" bereikte. Een halfuur voor de aanvang waren de meeste plaatsen al bezet, grote en kleine groepen konden toen al niet meer bij elkaar zitten en even voor acht uur was er geen plaats meer onbezet. Een late (niet te late) bezoeker kreeg hulp van het Doelencomité bij het zoeken naar een open stoel. En zo gaat dat al deze vijf avonden op dezelfde wijze door. Uniek in de geschiedenis.... Wist u dat voor 1986 en 1987 de avonden nu al reeds zijn vastgelegd om verzekerd te zijn van deze ruimte in het imponerende Doelengebouw? Mogelijk begrijpt u dan ook wat voor werk het bestuur en het daaruit en uit de leden gevormde Doelencomité ieder jaar moet verrichten om deze Kerstconcerten vlekkeloos te laten verlopen. En.... deze organisatie loopt altijd bijzonder perfect en gezellig. Dit feit mag gerust eens worden gememoreerd; trouwens alle medewerkenden hebben veel tijd en geld voor dit gebeuren over. Ze doen het graag en onder de bezielende leiding van de dirigent, de heer Arie Pronk wordt men geïnspireerd en geactiveerd en komt men tot een veelomvattende prestatie. Houen zo....! In dit jubileumjaar, want „Deo Cante mus" is een halve eeuw oud, zien de Koor- en samenzangavonden wat de medewer kers betreft er alsvolgt uit: allereerst de organisator het Chr. Gemengd Koor „Deo Cantemus" met ongeveer 340 le den, het Chr. Gemengd Koor „Song of Praise" met 140 leden, Reinata Heems kerk, alt; Femmy van der Weg, sopraan; Viktor Klimenko, bariton; Jan van Weel den, organist; Loek van der Leeden, pia nist; het geheel met orkestbegeleiding, dat is samengesteld door de heer Jaap Grun- deler. De algehele leiding heeft de heer Arie Pronk, dirigent. Totaal werken er per avond zo'n 525 a 550 personen aan deze concerten mee. De leden van het orkest hebben het druk gehad, hun medewerking was bij bijna alle nummers geprogram meerd. Nu, of met de kerstdagen worden de programma's uitgezonden via de zie kenomroep naar bijna alle zieken- en bejaardentehuizen in Rotterdam. Volgens „Stembanden", hetMaandblad van „Deo Cantemus" ook naar de Verpleeg- en bejaardenhuizen te Oud-Beijerland, op Flakkee, in de regio Capelle a/d IJssel en zelfs naar het Nederlandse Sanatorium in Davos (Zwitserland). Waarvan acte. De voorzitter van „Deo Cantemus", de heer Th. Binnendijk sprak een welkoms woord aan het adres van alle bezoekers en medewerkenden, in het bijzonder tot de Finse gast, de bariton Viktor Klimenko. „In Rusland geboren, 43 jaar oud, ge trouwd, heeft vier jongens, woont vanaf zijn derde jaar in Finland en is daar Evangelist", aldus de voorzitter. Na het gebed haakte de heer Binnendijk in zijn toespraak in op het feit dat velen deze avond heel vroeg naar de Doelen zijn gekomen. „Buiten en binnen in de rij staan is een vrij onaangename zaak want wach ten duurt lang. Rijkhalzend werd uitgezien naar de deuren: „wanneer gaan ze open?" „Onverwacht is daar het moment, binnen is het licht en warm, daar is het feest". „Wij hier in de Doelen herdenken de komst van Christus, Die Zichzelf „dé Deur" heeft genoemd. Hij is dé deur, Hij MIDDELHARNIS Verloren voorwerpen: 432. groen jack met okergele mouwen (uitrits- baar), maat 146. 433. twee kinderschoentjes, maat 23/24, gebroken wit met gespje. 434. envelop met opschrift „voor de geboorte van Willem Marines" van oom Jan en tante Janny. 435. poppenwagen, gelast frame blauw. 439. autosleutels van Citroen BX. 1 schuurdeursleutel en 1 lipssleutel (cilinder). gouden armband waar 1 oogje veiligheids slot van ontbreekt, damesportemonnee -I- inhoud, dameshorloge zwarte band, merk on bekend. rijbewijs, 2 eurocheques, pasje en porte monnee. bos sleutels aan sleutelhanger „w". zwarte integraal helm met daarop 3 stickers. chromekleurig metalen plaat van naai machine. 449. blauwe stoffen tas met witte letters, blauwe sportbroek, witT-shirt, schoenen. 450. ZWN buskaart stamkaart. 452. bankpasjenr. 7553, blauwe portemonnee. 454. bankpasje van de Rabobank. 455. rabobank betaalpas nr. 3420.65.033 5907 naam Peeman v.d. Welle. 456. vuilcontainer met zwarte viltstift 5 erop geschreven. bruine portemonnee met bankpasje nr. 3512.11.942, fietssleutel, geld, buskaart, 2 bibliotheekpasjes. bruine plastictas met een agenda en schoolboek. damesarmband met gouden plaat met de naam Wim erop. reservewiel, een bos sleutels (vijf) aan sleutelhanger. 463. sleutelhanger met 2 sleutels, één van Mercedes en één huissleutel. 464. 1 rode kinderwant en 2 zwarte kinder handschoenen. 440. 441. 442. 443. 445. 446. 447. 448. 457. 458. 459. 460. 462. is de toegangtothetwonderbaarlicht. Een gezegende avond toegewenst", aldus de heer Binnendijk. Deze avond werden vele bekenden lie deren, of melodieën ten gehore gebracht; allemaal kerstliederen, met een enkele onbekende uitvoering. Het publiek houd hiervan; ook de samenzang stond in het teken van de komst van Christus. Na het mooie en bekende „Into my heart" volgde door beide koren het „O verblijdende", naar een bewerking van de dirigent Arie Pronk. „Zie, Hij komt" is een tekst van de bejaarden heer C. Spaanderman, met mu ziek van Arie Pronk. Het werd gezongen door Reinata en Femmy, het refrein met koren, orgel, piano en het orkest. De Finse bariton in kostuum (voor de pauze zwart/wit en na de pauze in rood) bracht een vijftal nummers. Het tweede nummer ging even mis. „O little town of Bethlehem" kreeg een onzeker moment in het tweede couplet, 't Was mogelijk even wennen voor deze verre gast, die overi gens een pracht van een stem heeft. Trou wens een schoonheidsfoutje op de eerste avond is niet te voorkomen. Het publiek beloonde deze vriendelijke man met een dankbaar applaus. Reinata en Femmy brachten gezamen lijk en ieder apart enkele nummers, o.a. „Ik kniel aan Uwe kribbe neer" van Joh. S. Bach; „Vol van pracht" van K. Voigt- lander; „Dier'bre Heer Jezus" en „Een kind als Redder" van Dimitri Tiomkin, begeleid met piano, orgel en orkest. Het altoos mooie vers van Franz Schu bert, „Sanctus" met het Heilig, heilig is de Heer, gezongen door de koren met alle instrumenten en ingeleid door een trompe- tist werd heel fijn gebracht. Nieuw was mogelijk voor de zaal het ,,Immanuel" van R. Lowry, gezongen door de twee koren. Bijzonder veel aandacht kregen een vijf tal uitvoeringen, waarbij alle stemmen en instrumenten werden ingeschakeld. Aller eerst het ,,0 holy Night" van Adolphe Adam, vertaald ,,0 heilige nacht. Aan schouwt Uw Koning en buigt U voor Hem 465. zwarte portemonnee met geld, bankpasje en foto's. 466. rood - oranje kinderhandschoen. 468. ontheffing fietsen op dijk. 471. blauwe etui met rekenmachine. 473. rood kindertasje met zilveren ringetje verpakt als kado. 474. bruine knipportemonnee met bankbiljet. 475. rode kinderwant. 478. herenhorloge. 477. kinderparaplu met Mickey en Minnie op de fiets. 479. 3 sleutels aan stalen sleutelhanger waar van 1 autosleutel Mitsubishi. 480. grijze portemonnee -I- inhoud. 481grijs dameshorloge met witte wijzerplaat. 483. bruine portemonnee met inhoud. 484. 1 pakje teleloten. 485gouden armband en horloge. 486. sleuteletui (bruin) met 3 sleutels. 487. 1 bril, donker montuur. 488. autosleutels Ford, antermesleutel -|- label met naam. 489. tasje met gymschoenen en witte sport broek. 490. portemonnee met inhoud. 491. 1 zijde sjaal met allerlei kleuren. Vermiste dieren: 488. grijs/witte poes van 1 jaar met een vlekje op neus en die is gestilleriseerd. Gevonden voorwerpen: 241. 1 schroevedraaier met blauw heft. 242. wit plastic tasje. 243. bankbiljet. 244. bankbiljet. 245. sleuteletui (bruin) met rits, 2 sleutels van opel nr. 296. 247. bankbiljetten. 248. een want, rose/groen. 249. een paar wit leren laarzen (halfoog). 250. sleutel sx99, sleutelhanger(plastic) kaart -I- inhoud. 251. 1 sjaal. 252. blauwe heren handschoenen. 253. 1 rood kinderschoentje. 254. 1 rode kinderhandschoen. 255. 1 rode kinderhandschoen 110-118. 256. bankbiljet. Gevonden dieren: 246. 1 tamme kraai. neer". Vervolgens „Let all things now Li ving" van Welsh Hymne („Alles wat adem heeft zingt jubelend tot God de Schepper. Hosanna, prijst Hem!"). Het bekende „The first Nowell" van David Willocks (Noël, Noël, Noël, Noël, de Koning van Israël is geboren) en het vierde nummer „Christ is made the sure foundation" naar een bewerking van Arie Pronk. Hier had een wisselzang plaats met Femmy van der Weg. Zeker mogen we hieraan toevoegen het „Battle Hymn of the Republic" van Peter J. Wilhousky. Deze vijf werken brachten de zangers, de zangeressen en het instrumentarium tot het uiterste toe in beweging, waardoor een machtig akkoord de zaal boeide. Vergeten mag beslist ook niet de Kerstfantasie gebracht door Jan van Weelden en Loek van der Leeden (resp. orgel en piano), een bewerking van Jan van Weelden zelf. Het langdurig applaus werd beloond met een toegift. Na samenzang van het „Ere zij God" sloot de heer Binnendijk deze avond. „Ik denk dat u deze avond een klein voorproeve hebt gehad van het grote feest dat wij over twee weken hopen te vieren. Geen feest met kerstmannen, kerstcadeau's, engeltjes of herdertjes, maar een feest van Hem die zei: Ik ben de deur. Ik ga heen om u plaats te bereiden en waar Ik ben moogt gij ook zijn, dat is het ware Kerstfeest", aldus de heer Binnendijk. De voorzitter bedankte alle medewer kers en vrijwilligers en vroeg een spontaan applaus voor de mensen van het Rode Kruis die ook deze avond weer paraat waren om de vele bejaarden en gehandi capten te helpen bij het vervoer en in de zaal. Koren, solisten, orgel, piano, orkest en het publiek brachten gezamenlijk het prachtige „Glory, Glory, Hallelujah!"; gevolgd door de bloemenhulde, en een goede reis, heel fijne kerstdagen en een voorspoedig 1986 toegewenst door de voorzitter. Zeer voldaan ging de grote schare huiswaarts. De volgende concerten zullen D.V. plaats vinden, heden vrijdag 13 december (eveneens voor de bejaarden en langdurig zieken) en vervolgens op 16, 17 en 18 december. Op 2e Kerstdag verzorgd de EO een uitzending over de tv. P.S. de kaarten zijn inmiddels allemaal uitver kocht voor genoemde avonden. De kosten bedragen 7,50 per inschrijving. Er kan ingeschreven worden t/m maandag 23 december a.s. Wij hopen ook dit jaar weer op uw deelname te mogen rekenen. .Volgend jaar zal wellicht niet het hele Nederlands quotum schol en tong over de vissers verdeeld worden. Ik overweeg een reserve aan te houden die benut kan worden om eventuele overschrijdingen van contingenten op te vangen. Als er een redelijk beheer is van die contingenten, zal een deel van die reserve alsnog verdeeld kunnen worden over diegenen die hun individuele contingent of hun groepscon- tingent nog niet hebben opgevist. Zo ver groten wij de kans dat het hele jaar door gevist kan worden", aldus staatssecre taris A. Ploeg (landbouw en visserij) op 9 december jl. tijdens de behandeling van de visserijbegroting 1986 in een uitgebreide Commissievergadering. De bewindsman zei, dat dit jaar voor de Nederlandse zeevisserij een moeilijk jaar is geweest. De intensivering van de con trole heeft de problemen nog eens duide lijk aan het licht gebracht. Het kernpro bleem in de zeevisserij is de structurele overcapaciteit van de vloot. Vooral in de kleine zeevisserij is de situatie niet ver beterd. De vlootcapaciteit is zelfs toe genomen. In de grote zeevisserij is wel sprake van een afname van de capaciteit. Ondanks de dit jaar opgedane erva ringen, wilde staatssecretaris Ploeg de mogelijkheid tot vorming van groepscon- tingenten volgend jaar nadrukkelijk hand haven. De scheefgroei kan naar zijn me ning alleen via individuele contingente- ring van tong en schol worden opge vangen. Daarnaast krijgen de vissers de gelegenheid, datgene te doen waarvoor zij primair de verantwoordelijkheid dragen: her regelen van de aanvoer op een zo danige wijze, dat de hün toegekende vangstmogelijkheden zo doelmatig moge lijk kunnen benutten. Wel zullen aan de beheerders van de groepscontingenten, de erkende producentenorganisaties, extra eisen worden gesteld. Een van de belang rijkste daarvan is de eis, dat men bij de aanvraag tot de vorming van een groeps- contingent een visplan overlegt. In dat visplan dient onder meer te worden aan gegeven, welke maatregelen de groep wil nemen om haar visserij-inspanning aan te passen aan de vangstmogelijkheden. Daar bij is te denken aan stillegweken, kortere visweken of beperking van de vangst- hoeveelheid per vaartuig. De staatssecretaris zag weinig heil in een verdeling van het nationale visbestand per kwartaal. Kwartaalquota zouden naar zijn mening de seizoenmatige activiteiten voor een groot deel verstoren. Dat is ook de ervaring in b.v. Dene marken waar de regeling wel is ingevoerd, maar waar men er weer vanaf wil. Met betrekking tot de quota voor schol en tong in 1986 merkte de bewindsman op, dat de huidige voorstellen van de Europese Commissie voor 1986, een ver laging inhouden van de quota voor schol en voor tong. De heer Ploeg: ,,Ik acht een verlaging van de quota voor tong on vermijdelijk, maar de voorgestelde verla ging van de schol-quota acht ik niet nood zakelijk". Sportvisserij Over het visseizoen 1984-1985 werd een teruggang van ongeveer 20% gecon stateerd in de verkoop van de kleine sportvisakten en bijdragebewijzen. Naar aanleiding hiervan heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie en het Marktonderzoek (NIPI) een enquête ge houden. De teruggang in de verkoop van sportvisakten is volgens het onderzoek veroorzaakt, doordat men minder is gaan vissen. In dit verband kondigde de heer Ploeg aan, dat de politie in 1986 een aantal landelijke controle-akties op het bezit van sportvisakten en benodigde vergunningen. Dit om ook sportvissers, die weinig vissen te controleren. Overleg met de minister van justitie hierover is nu afgerond. Ove rigens was bij de uitgifte van sportvisakten voor het seizoen juni tot en met december 1985 een terugval van 7% a 8% te verwachten. Volgens de rapportage van de PTT zijn tot en met oktober 690.000 sportvisakten verkocht. Vorig seizoen was het totaal 730.000. De daling lijkt dus tot staan gekomen. Uit het NIPO-onderzoek blijkt verder, dat de bekendheid met de visdocumenten redelijk is maar wel voor verbetering vat baar. Daarom is de voorlichting over de sportvisakte, de visvergunningen en de spelregels bij het sportvissen uitgebreid. Ds. G. van Reenen e.a.. Dagelijks manna. Bijbels dagboek. Uitgeverij Den Hertog b. v. te Houten. 347pagina's. Gebonden in geplastificeerd kleurenomslag. Prijs f 17,50. Enkele jaren geleden verscheen bij Den Hertog het kleine maar fijne dagboekje van wijlen ds. Van Meer „Leer ons onze dagen tellen". In precies dezelfde uit voering verscheen nu het bijbels dagboek dat hierboven werd aangeduid. Het bevat korte overdenkingen, in 1931 geplaatst op de scheurkalender „Dagelijksch manna". Ze zijn verzorgd door predikanten van de Gereformeerde Gemeenten van destijds, zoals ds. G. van Reenen, ds. J. D. Barth, ds. M. Hofman en ds. B. van Neerbos. Wellicht is het mogelijk dat Den Hertog jaarlijks iets dergelijks laat verschijnen. Aanbevolen. De bekende scheurkalender,//onz]g^(fro/7- /fe/j" is voorde 103ekeeruit. Ook dit jaar weer bij uitgeverij J. J. Groen te Leiden. De inhoud is samengesteld door de redac tie van het blad „De Vriend van Oud en Jong". De kalender verscheen in twee vormen: in boekvorm en met blok en schild. De prijs van beide uitvoeringen is 13,90. Voor gratis uitdeling gelden speciale prijzen. M. Quist, Een psalm, een lied. Uitgeverij Den Hertog b. v. te Houten. Paperback. 112 pagina's. Prijs f 10,50. Dit boek bevat honderd dagboekstukjes voor jongeren van 10 tot 15 jaar. De inhoud is ontieend aan het boek der Psal men. Op eenvoudige wijze geschreven en aansluitend op de belevingswereld van de jongelui. De schrijfster verwijst naar de boodschap van de bijbel zelf, wetend dat deze het kompas is, ook voor jonge men sen. ,,Lees met zegen", zo luidt de wens. Dr. Alexander Comrie. Uitgave: Historische Vereniging ,,Otto Cornells van Hemessen" te Woubrugge. 95pagina's. Prijs f 17,50 f 2,50porto. Te bestellen door overmaking van het verschuldigde bedrag op giro rekening nummer 41.25.283 t.n.v. de genoemde vereniging. Het is dit jaar 250 jaar geleden dat de 18de-eeuwse predikant Alex. Comrie in Woubrugge zijn ambt aanvaardde. Ter gelegenheid daarvan is dit boekje ver schenen. Enkele weken geleden werd het in historische kerkje van Woubrugge ge presenteerd, ter gelegenheid, waarvan de emeritus-hoogleraar dr. Nauta een her denkingsrede uitsprak. De tekst van het verschenen boek werd geput uit het in 1892 geschreven proef schrift „Alexander Comrie" van dr. A. G. Honig. De inhoud is dus wetenschappe lijk verantwoord. Daarnaast veel infor matie biedend en wat het onderscheidt van de genoemde dissertatie verlucht met veel illustraties. Volstaan wordt met de vermelding van deze uitgaaf, gepaard overigens met een hartelijke aanbeveling. Op Comrie hoop ik binnenkort in deze krant nader in te gaan naar aanleiding van een recent ver schenen herdruk van één van zijn werken. ----- O ----- Documentatieblad Nadere Reformatie, nrs. 1 en 2 van 1985 (9de jaargang). Uitgave van de Stichting Studie der Nadere Reformatie, p/a Lindenbergs boekhandel, postbus 4209, 3006 AE Rotterdam. Van Lindenbergs boekhandel, de grootste theologische boekhandel in de randstad, ontving ik de eerste twee nummers van 1985 van dit vier keer per jaar verschij nende blad. De stichting die voor de uitgave zorgdraagt beoogt het bevorderen van de bestudering van de Nadere Refor matie, alsmede het kweken van belang stelling hiervoor. Het blad is één van de middelen daartoe. Het redactie-adres is dat van ds. Op 't Hof te Ouddorp. Het eerste nummer van deze jaargang bevat onder meer de weergave van een tweetal referaten, gehouden op de thema dag Nadere Reformatie te Rotterdam in september 1984. Deze dag was gewijd aan ds. Theodorus van der Groe. G. H. Leurdijk sprak/schreef over Van der Groe als polemist voor de reformatorische ge loofsbeleving. Overtuigend toont hij aan dat deze de anonieme schrijver was van „De oude orthodoxe leer der ware Gere formeerde Kerke" (1740). Ook de vol gende lezing (Theodorus van der Groe in zijn tijd) van de hand van ds. Moerkerken is waardevol. Wel heb ik de indruk dat Uitslagen van maandag 9 december 1985 Dammen: M.v.'tGeloof-H.Grootenboer 1 - 1 K. de Jong - Joh. Koppelman 2 - O K. de Munck - B. Roetman0-2 C. van Welie - J. Knöps2-0 C. v.d. Kroon - P. v.d. Groef0-2 B. Troost - D. Rameijs2-0 D. Rameijs - B. Troost2-0 H. Bal - P. Koppelman0-1 J. Koppelman - J. de Jong0-1 J. van 't Geloof- D. Wolfert0-1 M. Pietersen - H. Zorge1-0 J. Notenboom - D. NotenboomO - 1 eVRi'i ,»si^i^3«'*^* diens grote bevangenheid aangaande Comrie hem parten speelt in de beoorde ling van Van der Groe. Te hopen valt dat ook de overige referaten (met name dat van ds. Harteman) t.z.t op deze wijze worden gepubliceerd. De inhoud van het tweede nummer is gevarieerder. Ds. Op't Hofleven zijn 24e bijdrage over „Willem Teellinck in het licht zijner geschriften". Aan de orde is diens ontmaskerende en appellerende ge schrift „Balsem Gileads". Voorts arti kelen over het Aldambster piëtisme (door L. F. Groenendijk) en „De visie op de joden bij Willem Teellinck" (eveneens door ds. Op 't Hof). Al eerder heeft hij over een soortgelijk onderwerp gepubli ceerd. Op Teellinck hoop ikzelf binnenkort in te gaan naar aanleiding van een recente herdruk van diens „Soliloquium". Een abonnement op het Documentatie blad ^os? 27,50 jaarlijks. Postgiroreke- ning 53.52.562. Aanbevolen. Van de Gereformeerde Bijbelstichting tenslotte werd ontvangen de GBS-ka- lender 1986. Voor de vierde keer een zogenaamde kerken-kalender. Twaalf schitterende foto's van in- of exterieur van historische kerkgebouwen zijn afgebeeld. Aan de achterzijde van elk blad wordt ingegaan op de geschiedenis van kerk gebouw alsmede van een belangrijke ver tegenwoordiger van de Nadere Refor matie die aan de desbetreffende kerk ver bonden is geweest. Zoals bekend tracht de GBS te werken tot handhaving van de Statenvertaling en tot verspreiding van goede bijbeluitgaven, mede in samenwerking met de Trinitarian Bible Society te Londen. Een jaarlijkse geldelijke donatie (Mauritsweg 60, Dor drecht) verzekert u tevens van toezending van de kalender. Nu we het toch over kerkgebouwen heb ben: bij Bosch en Keuning te Baarn verscheen een heel interessant boek over Utrechtse kerken en kerkgebouwen", samengesteld door dr. A. van Hulzen. Utrecht is een boeiende stad wat zijn kerken (geschiedenis) betreft. Al vanaf de tijd van het ontstaan van de stad rond het jaar 1000. De in die eeuwen gebouwde kapittelkerken, samen het zogenaamde kerkenkruis vormend, zijn voor het groot ste deel nog aanwezig. Het gezicht op Utrecht vanuit het westen moet vanwege de vele torenspitsen en kerkdaken blijkens een kopergravure uit 165 7 een imponerende zijn geweest. En hoewel de barbarij van de moderne stedebouw met een monstrum als Hoog- Catharijne b.v. veel verwoest heeft, samen met de aanpassingen voor de hui dige verkeersstroom, is er in Utrecht nog veel wat aan zijn rijke kerkenhistorie her innert. Wie er enige liefde voor heeft weten op te brengen, zal snel naar een boekje als dit grijpen. Ook de nieuwere godshuizen zijn niet vergeten. In totaal komen dertig kerken aan de orde. Het boek telt 160 bladzijden en vele foto's. Het kost 25,90. J. K. Het verheugt ons onze lezers mee te kunnen delen dat het abonnements geld voor 1986 andermaal niet zal worden verhoogd. Voor het derde achtereenvolgende jaar zullen we kunnen volstaan met een abonne mentsprijs van 46,00 voor een heel jaar. U zoudt onze admini stratie zeer tegemoetkomen wan neer u het abonnementsgeld bij vooruitbetaling wilt voldoen. Dat kan op postgiro 167930 t.n.v. Eilan den Nieuws b.v. of op Bankrek.nr. 34.20.01.108. Voor uw medewerking die we gelukkig van velen mogen ontvan gen zeggen we u bij voorbaat hartelijk dank. Administratie Eilanden Nieuws

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 13