Uit de Historie Ooltgensplaat Bouw in Dirksland „Zuid" gestart Adventslicht NIEUWS uit de Kerken De heer G. W. van Kempen 90 jaar Een oud Fordje bracht de Plaatse klok Het Weihnachtsoratorium in Middelharnis Ophalen oud papier Lezingen winterprogramma „De Motte" Bladz. 2 ,EILANDEN-N1EUWS" VRUDAG 13 DECEMBER 1985 (XI) VARIA (III) Veel veranderd Wat in de laatste raadsvergadering van de gemeente Ooltgensplaat aan veranderin gen werd opgesomd, geldt voor vele ge meenten en wil ik als exempel van onze huidige lezers voorleggen uit het verslag in E.N. over die vergadering. Behalve door de „technische revolutie" in het algemeen en de veranderde opvat tingen aangaande de volkshuisvesting, de gezondheid en hygiëne, de arbeidsverhou dingen en wat er al meer zij, heeft het openbaar bestuur vooral zijn geweldige versnelling gekregen door de telefoon, de schrijfmachine en het cyclostyleerappa- raat, datregeren per circulaire" mogelijk maakte en waarvan wij dag aan dag de wassende invloed ondervinden. Uit de geraadpleegde notulen wist spreker dat in de jaren 1839-1847 het college van B en W toen nog assessoren geheten, nauwelijks éénmaal per maand verga derde en dan nog slechts één agendapunt behandelde, hetzij betrekking hebbende op de samenstelling van een publikatie tot de oproeping van lotelingen voor de schut terij of de beëdiging van het personeel bij de Meestoven maar ook in de loop van die jaren steeg het aantal agendapunten zelfs tot 5 tegenwoordig vergadert het college om de veertien dagen vele uren over vele uiteenlopende zaken, die vrijwel alle een uitvoerige ambtelijke voorberei ding vereisen, aldus de burgemeester. En wethouder P. van Es vertelde: Eerste begroting die de heer van Es als gemeenteraadslid onder ogen had gekre gen was die van 1924-1925. Het eind cijfer bedroeg 50.000,welk cijfer thans wel is opgelopen tot 1,5 miljoen. Uit die begrotingen herinnerde spreker zich dat de voorzitter van de Commissie tot wering van Schoolverzuim voor zijn vele werk 10,per jaar werd vergoed. Toen de raad daar 25,van maakte werd de begroting door G.S. niet goedgekeurd omdat zij van mening waren dat de be wuste voorzitter zijn werk Pro Deo kon doen. IV Uit Ooltgensplaat's archief diepte iemand op: In 1771 werd in Ooltgensplaat een verbod uitgevaardigd waarin het werd verboden met een brandende pijp door de straten van Ooltgensplaat te lopen, ook mochten huizen en schuren niet meer met riet worden bedekt, as mocht niet meer in mandjes of op houtwerk worden gegooid, bokken en geiten mochten niet meer los lopen en.... in 1778 mochten binnen Oolt gensplaat en Den Bommel geen paarde- bonen meer worden gepeld....! dat Hendrik Jansz. de Jonge 1676 tot bode werd beëdigd, nadat hij aangetoond had 14 jaar te zijn. dat Franpois v.d. Berg in 1707 in hechtenis werd genomen, tot hij met een schip naar enig ver land kon worden ge zonden". 23-12-1975 E.N. Ds. v.d. Zee schreef onder hetkopje" De levensstandaard dier dagen Temidden van deze historie lezen wij slechts een enkele maal iets van de lonen en prijzen, waarmee onze twintigste eeuw geregeld te kampen heeft door de ont waarding van het geld. De predikant A. J. Schagens klaagde over de dure tijd waarvan wij nu het volgende staatje en staaltje geven, daarbij beden kende dat er ook weinig geld onder de mensen was. Voor 10 pond kaarsen betaalde men 7 en een halve stuiver, 11 pond was 3 st., 25 pasteien 19 st., 12 handschoenen 6 st., 2 vaten bier 27 st., 5 stoop wijn 10 st., 26 hoenders 29 st., 3 schapen52 st., jaargeld voor een knecht boven kost en inwoning 10 St., voor het verwerken van een groot aantal stenen kreeg de metselaar 8 st., waarvoor hij tien pond rozijnen kon kopen en dan nog 3 pond roomboter voor 2 stuivers. De heer J. Reygersbergen deelt in zijn kroniek mee dat men in Zeeland omstr. het jaar 1500 een vierde zeeuwse zak tarwe kocht voor zes stuivers, maar dan was daarbij inbegrepen een vette gans, een pond boter en een stoop wijn. Wij menen dat er toen geen prijsbeheersing nodig was". Dat de huur van een huis voor 'n dominee op 6,00 per jaar kwam, terwijl z'n trak tement 90,00 was, is niet te hoog te noemen. Ze was 1/15 deel van het in komen, dat is veel minder dan nu: Nor maal is, dat de huur Vi van 't loon is. Zondag 18 augustus a.s. hoopt dhr. G. W. van Kempen, wonende Pletterijkade 49a te 's-Gravenhage zijn 90ste verjaardag te herdenken. Hij werd geboren te Ooltgens plaat en voor zijn geboortedorp en het eiland heeft deze nog krasse oude baas altijd z'n volle belangstelling. In verband met dit feit heeft dhr. Van Kempen, als trouw lezer van ,,Eilanden-nieuws" en kele indrukken en belevenissen voor ons blad te schrift gesteld. We zijn hem daarvoor zeer dankbaar en wensen hem met deze hoge ouderdom des Heeren nabijheid toe en doen tevens onze hartelijke gelukwensen voor 18 augustus aan hem toekomen. We laten de heer Van Kempen aan het woord: Het Eilanden-nieuws bevalt mij best. Om nu iets uit vroeger jaren over het dorp Ooltgensplaat te schrijven, dat zou veel kunnen zijn, maar ik heb dat toen nooit opgetekend. Toch zal ik een en ander mededelen wat ik mij toen herinneren kan. Misschien is het de moeite waard, als ik het beleven mag, tegen mijn 90ste ge boortedag 18 augustus a.s. wat uit het geschrevene te halen, voor het veel, en gezellige Eilanden-nieuws. Onderget. is geboren 13 augustus 1878 op de boerderij van wijlen mijn vader Iz. van Kempen, Dijkzicht, te Achthuizen, onder Ooltgens plaat. Gode zij dank mag ik nog gezond zijn en helder van geest, en bovenal ge nieten de zoete en zalige gemeenschap Gods in Christus, ja Zijn gena. Zijn liefde, en Zijn trouw haleluja, waarvan geen schepsel ter wereld, ons ooit zal kunnen scheiden, zie ps. 103 1Vijfmaal in mijn leven voor de poorten des doods geweest, eerst op 37-jarige leeftijd opgegeven voor kanker in de maag, op 50-jarige leeftijd embolic thrombose, nog geen pernicitine, 1 jaar onder een lichtboog, 1 ^A jaar op bed, enz. daarna bloeduitstortingen aan beide enkels gevolgd door 2x ernstige bloed vergiftiging, tot aan mijn heup en 2de kerstnacht 1961 een ernstige hartinfarct. Zijn wegen en gedachten zijn echter zo geheel anders dan de onze. Steeds mocht ik weer herstellen. Na heen en weer zoeken, leide mijn weg Zij-aanzicht van de Z-2B woning van ontwerper Matthijs Zeelenberg. Met de bouw van de woning zal MANS' aannemingsbedrijf binnenkort aanvangen. In Dirksland wordt het bestemmingsplan op dit moment bouwrijp gemaakt. Met de bouw van de eerste woningen is een aanvang gemaakt. In het bestemmingsplan zullen ook diverse Z-woningen worden gebouwd van de hand van Architektenburo Zeelenberg BV. Met de bouw van de eerste Z-2B woning zal de vaste regio-aannemer voor deze woningen, MANS' Aan nemingsbedrijf BV te Dirksland binnenkort een aanvang nemen. naar de Geref. Kerk te Ooltgensplaat. Kn zonder catechisatie gehad te hebben, werd ik op mijn plm. 16 jarige leeftijd voor 't eerst naar het heilig avondmaal gedreven, om te mogen verkondigen de dood des Heeren, totdat Hij komt. Na 6 weken deed ik toen belijdenis des geloofs. Het was toen in de tijd van de doleantie. Daar doleren niets anders betekend, dat droef heid, werden de Geref Kerkmensen uit gescholden voor dolerenden. Toen wijlen dominee Dekker in de Geref Kerk te Ooltgensplaat stond, was het tractement verbijsterend laag, 70 a 75 gulden per maand, dat was eigenlijk schande. Nadien is het geleidelijk aan, wat gaan verbeteren. Vanaf de jaren 1905 kwamen wijlen P. Snaauwklavers bij mij maaien en meer anderen uit Ooltgensplaat werkten bij mij, ook P. Hokke. Leuk laatst nog te mogen horen, dat wij binnen ge zongen hebben, toen regen het werken belette. Ja ik liet mijn werkmensen, zo mer en winter in het aangenomen werken, dan konden ze een veel beter loon ver dienen, dan in daggeld werken. Dat was toentertijd in de winter 70 a 90 et. per dag. Daarom zei ik, beste mensen, dorsen jullie maar per mud, en zomers, werkt maar per gemet, hoe meer jullie verdienen, hoe liever ik het heb en dat vonden wij alle maal fijn. Machines waren er toen nog niet, en moest ik op de boerderij van 100 hektare, bij mijn vader W. van Kempen, alles met de hand zaai, zoals lijnzaad, uienzaad, klaverzaad, graszaad, kool zaad, wikken, tarwe, rogge, gerst, haver enz. Indrukken van een oud-Platenaar In de zomer was het 2 uur opstaan, 2x naar het dorp Den Bommel en Ooltgens plaat voor 9 uur 's morgens, om 2 wagens mest te halen op de Kaaijen. Dan vlug eten, en de hooigreppels in. Vanaf mijn elfde jaar, bijna 80 jaar geleden, veel suikerbieten op de Kaaij gelost te Oolt gensplaat. Met de tiende verhuring, veel wagens vlas in de schepen gelost, op de Kaaij te Ooltgensplaat. Ik was 7 jaar toen mijn lieve moeder K. Luijendijk is over leden, 41 jaar, ik werd ondergebracht bij mijn tante Ma, Oom Arie Hobbel, zaad- handel te Ooltgensplaat. Daar ben ik toen op school gegaan, bij mijnheer Wolters, dat is nu bijna 83 jaar geleden. Ik was 4 jaar, dat is 86 jaar geleden, toen werd vanuit Ooltgensplaat een mineur begraven, met militaire eer, het was winter, en kon het goed door de kale bomen zien en de muziek en trom mels horen, tot op het R.K. Kerkhof te Achthuizen. Het herinnert mij, waar wij zelf nog gewoond hebben. Die mineurs hadden eerst de mensen in die herberg bij Landheer, met hun lange sabels, eruit geslagen. Kort daarop moesten zij de vlucht nemen. Een schijndode is toen nog gevlucht, maar een liet het leven. Ik stop nu, met mijn hartelijke groeten Gode altijd bevolen, G. W. van Kempen VII Vorstelijk bezoek „Opbouw" van 29-10-1947 vertelt hier van: Snijdend koud blies de wind over het bordes van het gemeentehuis te Ooltgens plaat, waar de koninklijke gasten, na vooraf aan de voet van het raadhuis te zijn voorgesteld aan de gehele raad, toezagen hoe een massale groep landbouwpro- dukten als witlof, aardappelen, uien, sui kerbieten enz. die op allerlei soorten voer tuigen voorbijrolde. Men zag er typische wagentjes uit het begin der 19e eeuw, maar ook de huidige gemoderniseerde vervoerstracties. De file werd besloten door een wagen die 25 ton witlof voort rolde. Tot besluit van deze demonstratie werden juun, peen en aarpels aan het prinselijk paar aangeboden door Wilhel- mina M. den Braber, Martijntje S. de Vos en Pieter H. J. Troost. De muziek speelde lustig de Lippe-Biester- feldmars, daar waar eens voor de be zetters kwamen, het café Vinke was. VIII De klok van Ooltgensplaat In de zomer van 1571 werd de klok geroofd door de Watergeuzen, vermeld den we. Een stukje in Opbouw" 14-2- 1949 vertelt: Later werd weer een nieuwe klok in de toren gehangen, doch deze moest in 1893 worden vernieuwd, aangezien deze gebar sten was. De 16de Januari 1894 kwam er een nieuwe klok in de toren, dit was een geschenk van Mr. A. J. C. van Weel, toenmaals notaris te Ooltgensplaat. Deze klok werd door de Duitsers op 1 juni 1943 uit de toren gehaald om voor oorlogsdoel einden te worden gesmolten, zij woog 340 kg. Bij de begrafenissen liet hij voor het laatst zijn stem horen op 6 juni 1940 toen de heer K. Kamp, wonende in de Nieuw straat, ten grave werd gedragen, nog en kele dagen daarna werd hij op de gewone tijden, 8, 12 en 20 uur in beweging ge bracht, doch toen werd ook hem door de bezetter het zwijgen opgelegd. Ondanks alle pogingen door het gemeentebestuur aangewend is het niet mogen gelukken de oude klok op te sporen, zodat naar andere middelen moest worden omgezien. Een comité werd in het leven geroepen en de gemeentenaren gaven gul hun bijdragen, met als resultaat dat binnen enkele dagen een nieuwe klok over St. Adolfsland zijn bronzen stem zal laten horen. Over de nieuwe klok dit: op plechtige wijze aan de gemeente overgedragen Vorige week Donderdagavond reed een oude Ford de gemeente Ooltgensplaat binnen. Zo ogenschijnlijk was er niets bijzonders aan dat ding. Maar die Fordauto kende van zichzelf aardig de weg in het dorp. Hij was er al eens eerder geweest, namelijk als brandspuit. Maar omdat hij als zodanig helemaal niet vol daan had was het ding verkocht, een eind weg, helemaal naar Heiligerlee, de stad van de klokkengieters, aan firma Van Bergen. En het toeval wilde, dat die firma de nieuwe Plaatse klok goot en met de voormalige Plaatse brandweerauto die klok naar zijn bestemming liet brengen. Donderdagavond kwam de torenklok dus al in het dorp en bij de kerk aan. Vrijdag morgen werd onder leiding van opzichter Louwerse met het hangen begonnen, waarvoor tevoren al verschillende voor bereidingen waren getroffen. Vrijdagmiddag te 2.30 uur vond de offi ciële overdracht van de nieuwe klok plaats. Burgemeester Hordijk en wethouder Wa ling vertegenwoordigden het dagelijks be stuur der gemeente, ds. Sonnenberg en president-kerkvoogd G. H. L. de Bruin de kerkelijke gemeente, terwijl ook het Klok- kencomité acte de presence gaf. Wethou der Waling sprak namens het comité en wees op de belangrijke plaats, die een torenklok in het dorpsleven inneemt. Het gemis is zeer gevoeld en er is gelukkig met gulle hand gegeven. Om in het gemis te voorzien. Hij droeg de klok over aan de gemeente en sprak daarbij de wens uit, dat nimmer meer de torenklok oorlog zal behoeven te verkondigen of dat een schennende hand hem zal roven. Spr. richtte tevens woor den van dank tot de ingezetenen, die in staat stelden om de klok te laten gieten. Burgemeester Hordijk bedankte namens het gemeentebestuur en deelde mede, dat een der ingezetenen een toepasselijk ge dicht maakte. Het gewicht van de klok is 475 kg. Dat is wel heel wat minder dan het gewicht van de klok, die in het Mosco- vische Kremlin hangt, want die weegt 220.000 kg., maar kan daarom ook niet luiden en spr. zag daarin iets symbolisch, een groot pain, maar dat zich niet laat verwezenlijken, teken van onmacht. Ook de secretaris van het klokkencomité de heer P. Bom, voerde nog het woord. Deze vertelde, dat in Maart 1947 de opdracht aan Fa. Van Bergen is verstrekt en dat de leveringsdatum overschreden werd vanwege het feit, dat deze klokken gieters overstroomd worden met opdrach ten, vele ook uit het buitenland. Te klokslag 3 uur vatte de burgemeester het touw, en bracht deze de klok voor het eerst in beweging. Koster Dorsman nam het touw over en zette daarmede een veertigjarige werkzaamheid als klokluider voort. De middellijn van de klok is 91 cm. en de toon in A. De heer Anth. Hokke maakte het volgende gedicht, dat in de klok is gegoten: „De, bronzen stem, die zich vóór mij liet horen Werd door het Duitse volk genomen uit deez' toren. Doch 't volk van Ooltgensplaat bracht mijne prijs bijeen, Zodat ik toen op deze plaats verscheen". 22 februari 1949 (wordt vervolgd) J. L. Struik TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M DD Nu reeds willen wij u attenderen op het kerstconcert, dat de Christelijke Orato rium Vereniging .Middelharnis" in sa menwerking met de Stichting „Kerkcon- certen Goeree-Overflakkee" op 28 de cember hoopt te geven in de Nederlands Hervormde Kerk te Middelharnis. Deze avond zullen de cantates één tot en met vier van het „Weihnachtsoratorium" van J. S. Bach ten gehore worden gebracht. Deze prachtige muziek vormt een waar dige afsluiting van het jaar van de muziek „Musica 1985". Tevens is het bijzondere hierbij dat de cantates 2 en 4 voor het eerst op Flakkeese bodem zullen klinken. Uit gebreide informatie over dit concert kunt u lezen in editie van maandag 23 december. Medewerkenden aan dit concert zijn: - Marijke Nieuwenweg - sopraan. - Mary Kroese - alt. - John Vredeveldt - tenor. - Arjan Liesker - bas. - Geert Bierling - orgel. De begeleiding iS in handen van het Randstedelijk Orkest. De algehele leiding heeft Rinus Verhage, dirigent van de C.O.V. Kaarten en losse tekstboekjes kunt u nu reeds in de voorverkoop verkrijgen bij Boekhandel Ariese, muziekhandel Ber nard en bij dhr. Staal (koster van de kerk). De toegangsprijs is 10,voor volwas senen en 7,50 voor CJP-houders en 65+. De prijs van het tekstboekje be draagt 1,50. Het concert begint om 20.00 uur. Harde wind jaagt wolkenhorden Zou het ooit weer lente worden? troosteloos lijkt het bestaan. Kort en grauw de winterdagen Koude somb're regenvlagen drijven rust'loos af en aan. Donkere Decemberdagen 't Jaar wordt oud, de mensen klagen, er is vaak zo weinig licht. Als de ouderdom gaat komen waarvan zal men dan nog dromen? levensvensters vallen dicht. Als het levenslicht gaat doven er geen hemellicht van Boven binnendringt in het bestaan, dan verdwijnt de laatste luister in een nacht van eeuwig duister moet het leven ondergaan. Hemellicht, hoor klokken zingent laat 't geluid toch binnendringen luister, luister, 't is advent! 't Is de tijd van blij verwachten licht wil stromen in de nachten open toch de levenstent! Christus komt! Hij is gekomen heeft Gods heillicht meegenomen uit Zijn eeuwig vreugdpaleis. Vlucht naar Hem met moeten, zorgen Hij giet licht in elke morgen Hem de glorie, lof en prijs. LANERTA NED. HERV. KERK Beroepen te: Arnemuiden L. W. Chr. Ruijgrok te Bruchem-Kerkwijk; Otterlo en Almelo T. Ouwerkerk te IJzendoorn; Veenendaal en Huizen (NH) G. van den End te Kampen; Poortvliet W. J. op 't Hof te Ouddorp. Aangenomen naar: Arnemuiden L. W. Chr. Ruijgrok te Bruchem-Kerkwijk; Bent huizen J. Boer, kand. te Nieuwveen; Lien- den A. van Wijk, kand. te Hardinxveld- Giessendam. Bedankt voor: Poortvliet A. Vlietstra te Melissant; Lekkerkerk (wijkgem. 't Ven ster) L. Quistte Middelharnis; Vinkeveen en Demmerik J. H. C. Olie te Opheusden; Oud-Beijerland J. Maasland te Waddinx- veen. GEREF. KERKEN Beroepen te: Oudehome drs. G. Mar tens, kand. te Oudehome, die dit beroep heeft aangenomen; Andijk R. H. Boiten te Dokkum; J. de Vries, kand. aldaar; Om moord-Zevenkamp, i.s.m. hervormde wijkgemeente Ommoord J. W. Dolff' te Scheveningen (voor de geestelijke ver zorging in de verpleeghuizen) wonende te Den Haag; Raard-Foudgum (Herv. Ge ref.) G. Bilker te Dokkum (geest, ver zorger ziekenhuis en verpleeghuis De Sionsberg) die dit beroep heeft aange nomen; Lemmer (part-time) F. T. Vol- beda, kand. te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen; Appelscha drs. J. H. Binnema, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar: Groningen-Help- man drs. J. Dijkstra voorheen zendings predikant in Uruguay wonende te Wor- kum; Doezum J. de Vries, kand. aldaar; Ommoord-Zevenkamp i.s.m. de Herv. wijkgemeente Ommoord J. W. Dolff te Scheveningen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te; Albany (Australië) voor het werk onder de Christen-Papoea's op Papoea Nieuw-Guinea, H. Drost te Eem- dijk; Dronten (voor de tweede keer) B. Luiten te De Lier i.c.m. Maassluis; Enu- matil P. F. Lamer te Vollenhove-Kadoe- len; Rotterdam-Oost H. Drost te Eem- dijk; Creil-Nagele (NOP) M. A. Dron- kers, kand. te Hengelo; Hoek M. Dron- kers, kand. te Hengelo; Groningen-Noord J. Kruidhof te Drachten-Noord. Bedankt voor: Mariënberg J. M. A. Groeneveld te Ridderkerk; Rotterdam- Delfshaven J. C. V. Krijtenburg te Slie- drecht; Heemse A. de Snoo te Harder wijk; Kralingsche Veer J. C. de Ruiter te Rotterdam Centrum; Assen-Zuid J. Zwart te Kampen (miss. dienst Brazilië). Aangenomen naar: Dronten (bij het tweede beroep) B. Luiten te De Lier en Maassluis; Winschoten J. Zwart, kand. te Kampen. CHR. GEREF. KERK Beroepen te: Vlaardingen J. Ooster broek te Harderwijk; St. Jansklooster i.s.m. Zwartsluis J. P. Boiten te Schie dam; 's-Gravenzande B. de Graaf te Zie- rikzee. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen naar: Groningen drs. J. B. M. Storms, kand. te Rotterdam; Mark- STELLENDAM Op zaterdag 14 december wordt weer oud papier ingezameld door de financiële commissie van het open Hervormd Jeugd- werk. Wij beginnen om 8.15 uur op de Molen kade en Spuipad en om 9.00 uur vanaf de Nieuweweg richting Stellebos. Zet u het gebundeld gereed? W'X'wwwWwwwwwww Zoals ieder jaar houdt De Motte ver eniging van amateurarcheologen (en his torici) in de eerste vier maanden van het nieuwe jaar een aantal lezingen. Voor de vaste bezoekers en geïnteres seerden volgen hier de data en de onder werpen. U kunt deze alvast noteren. 14 januari 1986 „Stoeppalen uit de 17e eeuw" door de heer F. Beekman uit Zierikzee. 13 februari 1986 „Onderzoek in enige middeleeuwse stadskernen" door drs. H. Sarfatij van de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek te Amers foort. 20 maart 1986 „Klederdrachten van (West)Voome en Putten" door mevrouw Klok uit Oostvoome. 17 april 1986 „Smeerenburg, een 17e eeuwse nederzetting van walvisvaarders op Spitsbergen" door dr. L. Haquebord van het Arctisch Centrum te Groningen. Alle lezingen worden zoals gewoonlijk gehouden in de bovenzaal van De Doelen, St. Joris Doelstraat te Sommelsdijk. Aanvang 20.00 uur. nesse i.s.m. Zwartsluis H. J. Zuidhof te Breukelen. GER. GEM. IN NED. Beroepen te: Paterson (New Yersey USA) A. van Straalen te Bameveld. Bedankt voon Elspeet en Norwich (On tario) Canada. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te: Hilversum Chr. van der Poel te Yerseke; Gorkum J. Karens te Opheusden; Hendrik Ido Ambacht H. Paul te Vlissingen; Westkapelle T. M. van Dijk te Rotterdam-Alexanderpolder; Vlaardingen C. Harinck te Oostkapelle; Nieuwerkerk (Zld.) R. Boogaard te Lei den; Krimpen aan den IJssel A. Moer kerken te Nieuw Beijeriand; Benthuizen, Wolphaartsdijk en Klaaswaal J. Mijn- ders te Veenendaal. Aangenomen naar: De Valk-Wekerom W. Hage te Kruiningen. Bedankt voor: Amersfoort J. C. Wes- trate te 's-Gravenpol'der; Oud-Beijeriand N. W. Schreuder te Goes; Arnhem R. Kattenberg te Scheveningen; Oudemir- dum J. Mijnders te Veenendaal; Den Haag-Zuid H. Paul te Vlissingen; Al- melo-Wierden T. M. van Dijk te Rotter dam-Alexanderpolder. Tweetal te: Kootwijkerbroek G. Mouw te Genemuiden en Chr. van der Poel te Yerseke. .JVA--T H: Hs

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 10