Milieu-vluchten district Dordrecht Politieberichten Ruilverkaveling „de Stelle" sloot de boeken; tevredenheid en een tikkeltje weemoed Jeugdwerk 16+ Kerstbijeenkomst met gehandicapten dj^V-l^ Kandidatenlijst VVD Kerstavond C.P.B. „Flakkee" Kerstbijeenkomst Plattelandsvrouwen Midden Flakkee B ejaardenkerstmiddag Been van visser afgeknald Goedereede Kalenders t.b.v. kinderadoptie Chr. Mavo „Het Spectrum" 58e Jaargang No. 5454 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Oproep aan alle mensen met de naam Huiser, Huizer, Huyser, Huyzer, Hulsert e.d. of familieleden daarvan "V-iii*"*) HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling CD 01870-3477 m DD 't Had even kunnen wachten... Meerdere sprekers DINSDAG 10 DECEMBER 1985 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN DORDRECHT De rijkspolitie in het district Dordrecht gaat met ingang van het nieuwe jaar in samenwerking met de dienst Luchtvaart van het Korps Rijks politie een aanvang maken met de zo genaamde „miUeu-surveillance-vluch ten". Het doel van deze vluchten is om met een helicopter van de dienst Luchtvaart het grondgebied van het district Dordrecht vanuit de lucht te besurveilleren, waarbij het opsporen van diverse soorten miUeu- overtredingen, die vanaf de grond nauwe lijks of niet waar te nemen zijn, voorop staat. Het illegaal lozen van afvalwater, olie en gier, het storten van puin en ander afval, het dempen van sloten, mestopslag, ille gale verbrandingen, ontgrondingen en dergelijke milieu-verontreinigende aktivi- teiten behoren tot de op te sporen over tredingen. De surveillance-vluchten zullen worden uitgevoerd door rijkspolitiemensen, die normaal in de regio, waarboven gevlogen wordt, dienst doen en daardoor een goede kennis hebben van het gebied, maar ook van de potentiële milieu-vervuilers. Opleiding In het district Dordrecht zijn thans zo'n 20 rijkspolitiemensen, verdeeld over de landgroepen, als milieu-contact-ambte naar aangewezen. Zij hebben allen een milieu-cursus gevolgd, waarbij diverse wetten op dat gebied en hun toepasselijk heid de revue zijn gepasseerd. Men weet derhalve, wat men kan verwachten, waar naar moet worden gekeken en op welke wijze de afhandeling van de geconsta teerde milieu-overtreding moet plaats vinden. De kennis van de milieu-contact ambtenaar wordt middels praktijkvoor beelden en groepssamenkomsten op de collega's van de groepen overgebracht. Vanuit de groep is een zestal politie mensen gekozen, die iimiiddels een twee daagse opleiding achter de rug hebben bij de dienst Luchtvaart. Gedurende die twee dagen zijn de eerste beginselen van het surveilleren vanuit de lucht hen bijge bracht. Dit is noodzakelijk, omdat vanuit de lucht alles er anders uit ziet en in een helicopter worden deze tegenstellingen nog eens vergroot door het vele glas, waardoor men wordt omgeven. Het surveilleren vanuit de lucht moet men leren door regelmatig te vliegen. Van daar ook, dat de rijkspolitie heeft gekozen voor vaste „opstappers". Het rendement zal daardoor groter worden. DIRKSLAND Op D.V. zaterdag 14 december 's mid dags half 3 hoopt de Verg, voor Gehandi captenzorg afd. Flakkee en Schouwen Duiveland der Ger. Gemeenten een Kerst- bijeenkomst te houden in „Rehoboth". Naast de vertelling zal er ook een brood maaltijd zijn. DIRKSLAND De ledenvergadering van de WD afd. Dirksland, heeft de kandidatenlijst voor de komende gemeenteraadsverkiezingen als volgt vastgesteld: 1J. A. vanNieuwenhuijzen(Melissant) 2. J. L. Poortvliet (Dirksland) 3. J. G. C. Tuinstra-Zagt (Herkingen) 4. A. W. Driesprong (Dirksland) 5. O. Lohr-Reuderinck (Herkingen) 6. B. Elvé (Dirksland) 7. P. de Man (Dirksland) 8. P. van Eek-Haverkamp (Herkingen) 9. J. W. Kardux (Melissant) 10. S. C. Poortvliet (Dirksland). Op 14 december a.s. wordt er in de Hervormde Kerk ,,de Hoeksteen", Thor- beckelaan 1 te Zwijndrecht een bijeen komst gehouden voor mensen met boven vermelde familienamen of verwanten daarvan, die geïnteresseerd zijn in de voorgeschiedenis van hun familie. Door omstandigheden waren uw adressen niet bekend bij de organisator van het geheel. Uiteraard zijn de „Huizers" van Goeree Overflakkee ook van harte welkom en hierbij dus uitgenodigd. Wanneer ze de bijeenkomst willen bij wonen kunnen ze schrijven of bellen naar de heer Th. Huizer, Parijseplein 44, 3332 SM Zwijndrecht, tel. 078 - 122964. Constateren overtreding Wordt vanuit de lucht een milieu-over treding geconstateerd, dan kunnen direct de maatregelen worden getroffen. Per mo bilofoon worden vanuit de helicopter de collega's van de landgroepen of van de rijkspolitie te water naar de „plaats des onheils" gedirigeerd. Zonodig wordt de politiehelicopter ter plaatse aan de grond gezet om direct de eerste maatregelen te treffen. Frequentie In de loop van de maand december zal in overleg met de dienst Luchtvaart en de andere acht districten van de rijkspolitie het vluchtplan voor 1986 worden vast gesteld. In de aanvangsfase zal er veelvul dig worden gevlogen om het gebied zo goed mogelijk te inventariseren. De verwachting is, dat daarna éénmaal per veertien dagen in het district Dor drecht vanuit de lucht zal worden gesur veilleerd, d.w.z. éénmaal per zes weken in iedere regio. Dat lijkt weinig, maar na de inventarisatie van het gebied is het verder een zaak van bijhouden, terwijl bij inci denten altijd direct een beroep op de dienst Luchtvaart kan worden gedaan. Tevens gaan de surveillances vanaf de grond natuurlijk 24 uur per dag door. Samenwerking De afhandeling van geconstateerde mi lieu-overtredingen is zodanig complex, dat de rijkspolitie daarbij een beroep kan doen op diverse instanties, die op het gebied van de milieu-wetgeving werk zaam zijn, zoals bijvoorbeeld de Tech nische Milieudienst Drechtsteden en de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond. De samenwerking gaat zelfs zover, dat ambtenaren van de afdeling milieubeheer van de provincie Zuid-Holland en van het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden inni;idels eenopstappers-cur sus" hebben gevolgd en als invaller voor de rijkspolitie kunnen dienen. De aanpak van milieu-verontreiniging is niet nieuw voor de rijkspolitie, maar de komende surveillance-vluchten kunnen die aanpak alleen maar meer inhoud ge ven. >r topkwaliteit, goede j n voordelige pri/ten FOTO - FILM - REPORTAGE VIDEO - COMPUTER t^ ^n C3 C3 ■■■■■■■iatSA^ CJ D CJ WezKtraat 3S Molenweg 4 Ouddorp - Telefoon 01878 1612 en 2120 Filiaal Renesse Printshap - Hogezoom 172 Telefoon 01116-2400 De afd. „Flakkee" van de Chr. Platte landsvrouwen Bond hoopt morgen, woens dag 11 december haar Kerstavond te houden, aanvang 19.30 uur in het Dien stencentrum te iVIiddelhamis. Behalve de kerstliturgie en een kerst verhaal door mevr. Kommers zal er ge zongen worden door het kinderkoor „Jeugdland" onder leiding van mevr. Stolk-de Krey. De afdeling Midden Flakkee van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen houdt woensdag 18 dec. de jaarlijkse Kerstbij eenkomst waarop introducees van harte welkom zijn. Men kan zich voor deelname t/m 10 december opgeven bij het bestuur. De bijeenkomst wordt gehouden in de Landbouwschool, Langeweg 107, om 19.45 uur. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK De C.V.B. afd. Middelharnis-Sommels- dijk nodigt de bejaarden weer hartelijk uit op dinsdag 17 december 's middags half drie in „de Hoeksteen". De Kerstmeditatie hoopt ds. P. den Butter, Chr. Geref predikant te Middel- harnis voor ons te verzorgen. Zang door de heren J. de Geus en C. Smit, muzikale begeleiding Kees van Eek. Als vervoer nodig is, dan bellen: mevr. C. Bienefelt, tel. 3428 of mevr. E. Vroegindewey, tel. 2566. GOEDEREEDE Aan boord van de SL 45, de „Jan Cor- nelis" van schipper Cor Brinkman uit Stel- lendam is de 40-jarige matroos Kees Heer schap uit Ouddorp een zodanig ongeval overkomen dat zijn rechterbeen juist boven de knie werd afgekneld. Dat gebeurde al vorige week dinsdagochtend vroeg tijdens het spanvissen op haring voor de Belgische kust. Dhr. Heerschap moet in een wijde lus van een staaldraad hebben gestaan die bij het op spanning komen zijn been afknelde. Na het ongeluk werd direct een dokter gewaarschuwd; die arriveerde enkele uren later per helicopter. De bemanningsleden van de SL 45 hadden maar ternauwernood de bloeding kunnen stelpen door het boven been te knevelen. Dhr. Heerschap heeft desondanks veel bloed verloren. Hij werd overgebracht naar het St. Jan ziekenhuis te Brugge vanwaar hij vandaag dinsdag naar de Clara Stichting te Rotterdam zou worden overgebracht. In het Belgische zie kenhuis moest worden vastgesteld dat het onderbeen te zeer beschadigd was om het weer aan het bovenbeen te kunnen hechten. Het slachtoffer was anderhalfjaar geleden ook aan boord toen een ontploffende torpe do een enorme schade aanrichtte en de bemanning ternauwernood aan de dood ont snapte. De SL 45 stond toen nog als de SL 42 geregistreerd. Enkele weken daarvoor was Heerschap overboord geslagen en bijna verdronken. - Diefstallen Uit diverse zomerwoningen werden goe deren weggenomen. De totale waarde van het gestolen goed bedroeg ongeveer 600,- - Oplichting bij verlioop van drank Aangifte werd gedaan van oplichting bij verkoop van drank. De aangever had een via een advertentie een pakket drank be steld ter waarde van 55,00 Men moest vooruit betalen. Nadat men betaald had kreeg men de goederen thuis. Doch de goederen kwamen tot op heden niet aan, omdat betrokken oplichter reeds door de politie te Rotterdam was aangehouden op verdenking van oplichting bij verkoop van drank. De man had via advertenties in verscheidene dagbladen het pakket ter waarde van 55,00 aangeboden. Het pakket bleek echter te bestaan uit mini flesjes. De partij drank zou afkomstig zijn uit een faillissement van een exportfirma en werd verkocht door taxatiebureau Spanjersberg. De bestellingen die via de bank en giro liepen werden niet uitge voerd. De man had reeds tachtig orders ontvangen. Bij eventuele verkoop van de mini-flesjes door S. zou hem dat per pakket 30,hebben opgeleverd. - Loze meldingen Steeds vaker wordt de politie geconfron teerd met alarmmeldingen. Veelal blijken deze meldingen ,,loos" te zijn. Het is begrijpelijk dat men zijn eigendommen wil beveiligen, en overgaat tot het aanschaf fen van alarminstallaties. Gelet op de vele loze meldingen is het niet uitgesloten dat niet altijd deze toestellen op de juiste manier worden aangebracht. Beter is het eerst een goede voorlichting te vragen. De politie is bereid u daarover gratis te ad viseren. Indien u inmiddels een dergelijke installatie heeft aangeschaft wordt u ver zocht dat aan de politie te melden. Het is namelijk zinvol dat de politie o.a. op de hoogte is van de sleutelhouders bij af wezigheid van de eigenlijke bewoners. - Op diefstal betrapt In de nacht van 4 december j.l. werd een bestelauto gecontroleerd door de politie te Middelhamis. De auto werd bestuurd door een inwoner van Dirksland, terwijl als passagier in de auto een inwoner uit 's- Gravenhage zat. De auto bleek te zijn beladen met circa 200 gecreosoteerde palen. Bij onderzoek bleek dat deze palen waren ontvreemd vanuit de polder van Soirmielsdijk. De palen worden gebruikt bij ruilverkavelingswerken. Beide ver dachten werden aangehouden en tijdelijk ingesloten. De goederen werden inbeslag- genomen. De bestelauto bleek te zijn gehuurd en werd aan de rechtmatige eige naar teruggegeven. - Doorgereden na aanrijding In de nacht van 7 december j.l. werd de bestuurder van een personenauto, een inwoner uit Sommelsdijk, gecontroleerd. De man bleek onder invloed van alcohol houdende dranken de auto te besturen. Tevens bleek dat er aan de voorzijde van zijn auto nogal wat schade zat. Bij onder zoek bleek dat die bestuurder vanaf de Langeweg de Chr. de Vrieslaan was op gereden en daarbij tegen een geparkeerde auto was gebotst. Ook dat voertuig werd aanzienlijk beschadigd. Bedoelde be stuurder, van wie een bloedproef werd afgenomen, bleek na de aanrijding te zijn doorgereden. Weth. L. Visser heeft in zijn kwaliteit van voorzitter van de ruil verkavelingscommissie „de Stelle" niet aan een tikkeltje weemoed kunnen ontkomen toen vrijdagmorgen, ten gemeentehuize te Goedereede, deflni- tief het doek over de geslaagde ruilverkaveling viel en alle bij de uitvoering betrokkenen elkaar ten afscheid de hand konden drukken. De missie was bijzonder geslaagd, dat kon met overtuiging worden vastgesteld na de 7,5 jaar waarin de uitvoering van het werk zijn beslag had gekregen, voorafgegaan door een aantal jaren van voorbereiding. De ruilverkaveling was al in 1960 door de FLO's (Flakkeese Landbouw Organisaties) aan gevraagd; in 1985 kon, precies volgens de planning, de definitieve punt worden gezet. Dat en de gepleegde kostenbeheersing maakten de ge schiedenis van „de Stelle" tot een landelijk unicum.... Met waardering werd ook melding ge maakt van het feit dat er tegen de uit voering destijds geen honderden bezwa ren waren geuit en dat er geen boze boeren uit protest op de landmeters in waren gereden terwijl er m.b.t. de toedeling nau welijks op een gerechtelijke uitspraak te rug behoefde te worden gevallen. Het was een constatering van dhr. Hey, directeur Kadaster en Openbare Registers te Rot terdam, welke dienst t.b.v. de „Stelle" 3,5 miljoen kosten heeft gemaakt die overi gens ten laste van het Rijk zijn gekomen. Met de uitvoering van de ruilverkaveling is een bedrag van bijna 21 miljoen ge moeid; gedurende 26 jaar zullen de land bouwers gezamenlijk 450.000,'s jaars aan ruilverkavelingsrente verschul digd zijn, omgerekend per ha een bedrag van 102,een betrekkelijk gering be drag in vergelijk met de te betalen rente in nieuwe ruilverkavelingsgebieden. Namens de oorspronkelijke aanvragers, de FLO's was het Ton Lokker uit Den Bommel die verzekerde dat de agrariërs uit het gebied van de thans in uitvoering zijnde ruilverkaveling „Flakkee" het heel graag voor de genoemde 102,per ha zouden willen doen. Graag onderstreepte dhr. Lokker de voordelen van een ruilver kaveling zoals „de Stelle" die laat zien: concentratie van de kavels en een prima waterbeheersing, minder onkosten en der halve een betere uitgangspositie voor de boer die zich waarlijk in geen gemakke lijke positie bevindt. In zijn welkomstwoord tot de genodigden De leerlingen van de Chr. Mavo „Het Spectrum" te Stellendam hebben voor 1986 een kalender samengesteld die vele tientallen pentekeningen bevat, gemaakt door tekenaars uit de klassen één tot en met vier. Deze bijzondere kalender, waarvan de netto-opbrengst bestemd is voor de zes kinderen die de school via de stichting „Woord en Daad" heeft geadopteerd, zal op beperkte schaal door de leerlingen wor den verspreid. Daar de kans dat de kalender bij u aan huis wordt aangeboden vrij klein is, wil den wij er u langs deze weg op wijzen dat u door overmaking van 3,50 op rekening nummer 3613.115.492 t.b.v. Woord en Daad, van de Rabobank te Stellendam (girorekening 22252), alsnog in het bezit van een of meerdere exemplaren kunt ko men. De kalender zal dan uiterlijk in de week na de kerstvakantie bij u bezorgd worden en als u snel reageert misschien nog in december. van Provincie, Landinrichting, kadaster, het waterschap, de Heidemy en anderen herinnerde dhr. L. Visser eraan dat de uitvoering van de Deltawerken en de drei gende versnippering van gronden het mo tief was geweest om „de Stelle" aan te vragen. Een nieuwe provinciale weg Me- lissant-Goedereede zou worden gelegd en de nieuwe Rijksweg, de Dam weg, zou worden gerealiseerd maar de zandbedding voor de één-, en het viaduct voor de ander liggen nog in ruste waarom de ruilverkave ling wat dat betreft nog even had kunnen wachten. Dhr. Visser was er echter bij zonder gelukkig om dat het werk toch was aangepakt en dat thans de eindstreep was bereikt, al wist hij thans van een „geweldig goed team" afscheid te moeten nemen. Waardering liet dhr. Visser ook gelden voor de wijze waarop in 1977 over al of niet uitvoering was gestemd en hoge waar dering droeg hij ook de ambtenaren van de diverse diensten toe, al schertste hij wel over het steeds weer wisselen van de be trokkenen en hun aversie tegen de ge houden avond-vergaderingen. 't Is allemaal gelukt en bijna iedereen heeft z'n zin gekregen; dhr. Visser stelde het met voldoening vast. Zelfs zijn de vleermuizenbunker en de zwaluwenbun ker gerealiseerd. „Dhr. Veldhuizen moet de beestjes alleen nog vertellen dat ze d'r in mogen", grapte dhr. Visser. „Een van de bunkers is een Duits hospitaal geweest en die is wel wat vreemde vogels gewend", liet hij weten. Vrij uniek is een deel van de aangeplante populieren met „speciale kronen", afwijkend van het model van de traditionele populier. DIRKSLAND Tweetal Tot het beroepen van een predikant werd door de kerkeraad van de Ger. Gemeente het volgende dubbeltal gesteld: ds. A. M. den Boer van Sioux Center (U.S.A.) en ds. E. Venema van Middelburg-C. De ledenvergadering, tevens ter verkie zing van ambtsdragers, zal D.V. worden gehouden op maandag 16 december, des avonds om half 8. STELLENDAM Uitnodiging voor diegenen die zich heb ben opgegeven voor de fondue-avond van D.V. 14 december. Jullie worden ver wacht vanaf 7 uur in „de Schuur" en de maaltijd begint om half 8. Verder bestaat het plan om op vrijdag 27 december te gaan schaatsen in de „Uit hof' in Den Haag. Je kan je daarvoor opgeven bij: Jos de Nooijer, tel. 2897; Ank van Gurp, tel. 2354; Daan Moerkerk, tel. 2873. Graag voor 18 december. De kosten voor deze avond zijn 12,00 per persoon. 7b? ziens Het uithangbord kon naar het museum; burg. van Velzen (r.) nam het van dhr. L. Visser in ontvangst. Ziend op wat tot stand is gebracht meen de dhr. Visser vast te mogen stellen dat met de ruilverkaveling een goed werk is verricht, ten dienste van de landbouw, het landschap en de recreatie. „Om in 1985 boer te kunnen blijven is zo'n verkaveling hard nodig", zo spitste hij het nut toe op de landbouw al kan een ruilverkaveling al leen de positie van de boer niet weer goed maken omdat daar een ander beleid in EEG verband vóór nodig zal zijn. Spr. besloot met de hoop dat de waarde van de ruilverkaveling door ieder ervaren zal worden.... Het uithangbord met vermel ding ruilverkaveling de Stelle" dat aan de gevel van het Goereese tijdelijke kan toorpand heeft gehangen werd aan burge meester van Velzen aangeboden voor het museum in Goerees' dom. Gesproken werd voorts door Gedepu teerde dhr. S. Overwater, tevreden als hij was over het welslagen van de ruilverka veling waarmee hij wist voor de agrariërs een basis te zijn gelegd om tot een meer efficiënte bedrijfsvoering te komen; ook heeft „de Stelle" geleid tot een verbete ring van het leefmilieu voor de streek. „Moge u allen er nog lange tijd de vruch ten van plukken", was de wens van dhr. Overwater. Ook dhr. Zwaving, inspecteur van de Landinrichtingsdienst zag met genoegen op de uitvoering van ,,de Stelle" terug, temeer omdat duidelijk was geweest dat de commissie alle vertrouwen van de streek heeft genoten. Spr. stelde dan ook vast dat dat vertrouwen allerminst is be schaamd en dat naast de agrarische-, ook de belangen van landschap en recreatie zijn gediend, met o.a. de verbetering van 35 km wegen en de aanplant van ca. 40 ha bos nabij Stellendam. Dhr. Hey, directeur Kadaster en Open bare Werken prees de snelle uitvoering van het werk en hij complimenteerde dhr. Visser voor de gegeven leiding aan de plaatselijke commissie. Waardering ook van de zijde van de gemeentebesturen van Goedereede en Dirksland namens welke werd gesproken door burg. van Velzen van Goedereede. Spr. wees erop dat de Stelle de kwaliteit van de wegen en de inrichting van het landschap bijzonder ten goede is geko men. Wel heeft dhr. van Velzen nog een appeltje te schillen met het Prov. bestuur over de waarschijnlijkheid dat voor Goe rees' burgers, louter door de samen voeging van de Polder Goeree en het Waterschap de Dijkring Flakkee tot het Waterschap Goeree-Overflakkee, de zui veringsheffing aanzienlijk duurder zal gaan worden. Voorts spraken nog dhr. H. L. van Kam penhout als dijkgraaf van bovengenoemd Waterschap, dhr. Ton Lokker namens de FLO's en dhr. Klein Schiphorst namens de Heidemy waarna de bijeenkomst werd besloten door dhr. Visser die tevreden vaststelde dat de nieuwe Landinrichtings wet die in oktober van kracht is geworden voor de kop van Goeree niet nodig is geweest. D at karwei is geklaard.al wacht nog de ruilverkaveling Ouddorp west, waarvoor de verkaveling is aangevraagd. De zoet watervoorziening in dat gebied heeft de landbouwers die aanvankelijk tegen een ruilverkaveling waren er toch voor doen kiezen. Ook aan de landschappelijke waarde van het gebied zal groot gewicht kvorden toegekend.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1