EIÜVriDEII-niEUWS goed Overdenking uit de Heilige Schrift Korfbalnieuws Begrafenisonderneming „VOORZORG" Maria's lofzang (i) Ver. „De Christenvrouw" afdeling Dirl(sland Gezinsdag H. M. V. Landbouw Dam- en Schaal(vereniging „Dirksland" LAAT MIJ MAAR ZWERVER 2e Blad No. 5453 KOKREKTte OP „800MPJS, B€€STJS, HUISJE" 9ENZ0L EN BENZEEN SPINTKEVEKTJE CYAANKALI BONTJAS VOOR DE VROUW RIEKENDE ADEM HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g Sluiting Gemeenscltapsbibliotlieelc tijdens de feestdagen VERVOLGVERHAAL - 25 G.F.CallenbachB.V. Njjkerk VRIJDAG 6 DECEMBER 1985 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. In de rubriek „Met raad en daad" d.d. 15 november j.l. werd opgemerkt dat de taxuskever een vrij onschadel^k insekt is. Voor de volwassen kever gaat dat wel op. De larven van de taxuskever echter kunnen aanzienlijke schade aanrichten bij veel soorten potplanten en bij rozen en andere heesters. Chemisch zijn de larven moeilijk te bestrijden, maar sinds enkele jaren bestaat er een zeer afdoende biologische bestrijdingsme- thode met behulp van insektenparasi- taire aaltjes. Deze aaltjes worden door de firma „De Groene Vlieg" te Nieuwe Tonge gekweekt en in West-Europa op de markt gebracht Voor nadere inlich tingen: tel. 01875 - 1862. Onlangs ried u iemand aan, verf van muren te verwijderen met benzol. Mag ik er op wijzen dat dit benzeen moet zijn en dat er in ons land hele woonwijken zijn afgebroken omdat de grond dit middel bevatte? Het is zwaar giftig! Antwoord: U hebt volkomen gelijk, maar u draaft wèl een paar km ver door! Wij gebruikten de oude naam, omdat die voor huis-tuin-en-keuken nog steeds ge bruikelijk is. Dat de wetenschap en de industrie benzeen zeggen i.p.v. benzol (behalve dan in fabrieksnamen!) is ons bekend. Maar.... als u naar de winkel gaat om een pond natriumchloride te kopen komt u wèl met lege handen thuis en als u gewoon „zout" zegt krijgt u wat u bedoelt: keukenzout of natriumchloride! Het voor beeld kan met vele andere worden aan gevuld. Als u zegt dat benzeen giftig is, hebt u gelijk. Dat stond óók in ons ant woord. Maar elk mens gebr'jikt elke dag stoffen die giftig zijn. In bepaalde hoeveel heden of concentraties zijn ze zelfs dode lijk. Dat geldt niet alleen voor alle bestrij dingsmiddelen uit landbouw, tuinbouw en huishouden, maar ook voor vele genees middelen, ontsmettingsmiddelen en reini gingsmiddelen uit de huishouding. Zo ook hier. De man die ons om raad vroeg, had een muur waarop met een verfspuit wat ongewenste letters waren aangebracht. Hij had al vele middelen gebruikt en die hielpen niet. Gezien deze voorgeschiede nis raadden en raden wij nu nóg de man aan, benzeen te nemen. Dat heeft niets te maken met de grondverontreiniging waar over u spreekt. Er behoeft geen druppel van deze vloeistof in de grond te komen; wat in de muur terecht komt verdampt ook weer daaruit. Daarom blijven wij benzeen of benzol aanbevelen als oplosmiddel voor bepaalde soorten verf en vuil. Dacht u soms dat terpentijn, benzine, tetrachloor- koolstof, aceton, cyclonhexanol plus de vele tientallen andere bestanddelen van vlekkenwater, kledingreinigers enz. lek ker in uw maag lagen of gezond in de grond waren? U kunt er zeker van zijn dat wij bij elk chemisch middel dat wij aanbevelen eerst nagaan of het nodig is, op de tweede plaats of het (mits juist gebruikt) kwaad kan en dan pas aanbevelen. Ten slotte wordt bij elk middel dat giftig en/of brand baar is, vermeld waarvoor men moet op passen en welke voorzorgsmaatregelen men moet nemen. Hierbij een klein, bruin kevertje, dat ik op mijn raam vond. Soms zie ik deze ke- vertjes ook wel aan de buitenkant. Antwoord: Dank zij uw goede verpak king konden wij de boosdoeners her kennen als scolitida of schors- of spint- kevers. In uw geval is het de iepespint- kever scolytus scolytus. Er zullen in uw omgeving dus wel ergens iepen staan, in het zuidwesten echter olmen genoemd, waarop ze leven en in het hout gangen maken onder de schors. Bij zware aan tasting gaat de boom dood en valt de bast er af. Maar zover laat men het meestal niet komen en om verdere uitbreiding te voor komen velt men aangetaste bomen. In huis kan dit kevertje weinig kwaad doen. Kennelijk zijn ze door de wind mee gevoerd toen het nog niet zo koud was. Aan het eind van de Tweede Wereld oorlog hebben vele vooraanstaande Duit sers zelfmoord gepleegd d.m.v. cyaan kali of een blauwzuurcapsule. Wat zijn dat voor vergiften Antwoord: Cyaankali is de oude naam (ook hier: nog steeds algemeen in ge bruik); de nieuwere naam is kaliumcya- nide, in werking overeenkomend met NaCN of natrium-cyanide. Blauwzuur is HCN en u ziet meteen dat ze alle drie veel op elkaar lijken. Ze zijn ook alle drie zeer giftig, maar cyaankali toch wel het meest. Dat werd vroeger gebruikt voor het ver giftigen van schadelijke dieren. Maar het gebeurde wel, dat een jager een dode vos vond en die oppakte. Dan bracht hij zijn vingers in zijn mond op zijn makkers te fluiten, maar dat was dan meteen het laatste wat van hem gehoord werd.... Ook voor het etsen van metaalvlakken ge bruikte en gebruikt men de stof. In de onderwereld zijn capsules met KCN in de handel. Ze worden gebruikt door geheime agenten, spionnen enz. die per sé niet levend in handen van hun tegenstanders willen vallen! Ze houden een capsule van dun glas onder de tong en op het laatste ogenblik bijten ze die door. Dan is er geen redden meer aan want binnen de minuut zijn alle zenuwen verlamd en stopt de ademhaling! Goring had zo'n capsule in zijn pijp verborgen. Kort voor zijn terecht stelling vroeg hij, of hij nog een pijpje mocht roken. Dat werd toegestaan.... Zo ontkwam Hermann aan de strop. Himm- ler beet de capsule door tijdens een onder vraging waarbij men niet genoeg naar hem wilde luisteren.... Enzovoort. Maar ook Amerikaanse spionnen die in Russische handen dreigden te vallen, gebruikten het spul. Ook in Nederland zijn er wel moor den mee gepleegd. Een verwante stof, calciumcyaanamide of kalkstikstof, werd vroeger in de landbouw als onkruiddoder gebruikt. Dat was minder giftig maar heeft toch óók slachtoffers gemaakt. Kunt u mij inlichten over het houden en verzorgen van chinchilla's? Is er ook een vereniging van fokkers? Antwoord: In tegenstelling tot nertsen eten chinchilla's alleen plantaardig voed sel. Hel zijn in feite Zuidamerikaanse wolmuizen. Doordat hun voedselkeuze plantaardig is, behoeven de fokkers dat voedsel niet van centrale voederfabrieken te betrekken zoals bij nertsen gebruikelijk is. Een handicap is de lange draagtijd: 105 tot 125 dagen! Ook zijn er slechts 1-4 jongen per worp. Ons is geen recente literatuur bekend. Maar er is een Neder landse Vereniging van Fokkers van Edel- pelsdieren. Molenweg 7 in Nederasselt, tel. 08892 - 1980 en daar kunt u nadere inlichtingen verkrijgen. De fokkerij is niet zo lukratief als soms wordt voorgespie geld, maar met toewijding en vakman schap is er zeker wat aan te verdienen. verhuizen van west naar oost en omgekeerd van hoog naar laag en omgekeerd van klein naar groot en omgekeerd van dorp naar stad en omgekeerd van binnen naar buiten en omgekeerd met flakkee expresse kunt u alle kanten op flakkee expresse 01870-2188 middelharnis 01883-20016 hellevoetsluis 01110-3163 zierikzee In een medisch blad las ik onlangs een artikel over riekende adem, die gepaard ging met een vieze smaak in de mond. Acht procent van de jongeren onder 20 jaar heeft die kwaal en bij ouderen is het zelfs een kwart! Als oorzaken worden genoemd: neusholte-ontsteking, een slecht gebit of een niet goed gereinigd kunstgebit en maagkwalen. Die heb ik echter geen van alle en een mondspoeling helpt maar tijdelijk. Antwoord: Wat men gewoonlijk over het hoofd ziet is het feit, dat bij oudere men sen de slijmvliezen van neus, mond, keel, slokdarm en longen meer geplooid zijn dan bij jongeren. Daarin blijven dus ge makkelijker allerlei stoffen steken dan vroeger. Wanneer het gebit gaaf en schoon is, wanneer geen neusholte-ont stekingen of maagkwalen in het geding zijn en ook geen slechte spijsvertering of gebruik van alkohol en sterk riekende voedselsoorten, dan blijft alleen onze ver klaring over. Dat die juist is, kan iedere tandarts of mondhygiënist u wel vertellen. Zij weten dat de mondgeur van ouderen, al zijn ze kerngezond en zindelijk, heel an ders is dan die van frisse jongelui. Daar is niets aan te doen, behalve dan de foefjes van mondspoeling, mondspray, gorgelen met tandpasta na het poetsen (ook een kunstgebit kunt u er uitstekend mee reini gen) enz. Overigens komt het vaak voor, dat van een ouderpaar de een de ander verwijt dat zijn adem riekt, terwijl toch echt het spreekwoord van de pot en de ketel op zijn plaats is.... En ook kan een oplossing zijn, dat men hetzelfde dieet gaat volgen. Zo was er onlangs een be jaard paar, dat knoflook ging eten omdat dat zo gezond is! Nu rieken ze beide zo sterk naar het spul, dat de een de ander niets meer hoeft te verwijten. En ze heb ben altijd een ruime zitplaats in kerk. recreatiezaal, verenigingsgebouw en zo.... MIDDELHARNIS De bibliotheek te Middelharnis is de gehele dag gesloten op: Woensdag 25 december Donderdag 26 december Woensdag 1 januari Op enkele dagen sluiten we om 4 uur 's middags: Donderdag 5 december Dinsdag 24 december Dinsdag 31 december ,,En Maria zeide: Mijn ziel maakt groot de Heere, en mijn geest ver heugt zich in God mijn Zalig maker". (Lukas 1 46, 47) We luisteren even mee naar het eerste couplet van de lofzang van Maria. Ge dicht in adventstijd, niet lang voordat zij de moeder des Heeren mocht worden. Een lofzang, waarin hoge en lage tonen elkaar afwisselen. Maar met de inzet is het thema gegeven: mijn ziel maakt groot de Heere. Het valt ons op, dat Maria hier bekende woorden spreekt. Ze spreekt met nieuwe woorden een oud lied. We bemerken erin dat Maria thuis was in de Heilige Schrift. Ze hoeft niet naar woorden te zoeken, maar ze gebruikt oude woorden, die steeds weer nieuw zijn. We horen de woorden van Hanna's lofzang, toen ze Samuel had ontvangen: Mijn hart springt van vreugde op in de Heere! We horen psalmwoorden: Zo zal mijn ziel zich verheugen in de Heere! Oude woorden van Gods barmhartigheid. En het is de Geest, die Maria juist deze woorden doet gebruiken. Dat treft ons. Die oude Bijbelwoorden vertolken nog altijd het best wat in ons hart leeft.... Het is een oud lied, maar.... niet ver ouderd. Het is telkens weer nieuw. Elke keer als een hart openbloeit voor de Heere klinkt het opnieuw levend en krachtig. En als voor één van ons deze woorden oud en versleten lijken (we horen ze elk jaar weer opnieuw), dan is de oorzaak niet bij de Heere te zoeken maar in ons eigen hart. Daar kunnen de liederen van deze wereld niet aan tippen! De songs die je op straat en in huiskamers hoort, zijn zonder echte inhoud. Over twintig jaar zijn al die namen en al die inhoudsloze hits weer vergeten. Zonde om er je tijd en geld aan te ver knoeien. Nee, hoor dan eens de lofzang van Maria. Veelzeggend, rijk aan inhoud, vol van de Heere Zelf. Mijn ziel maakt groot de Heere. Het meest treffende van Maria's lied is, dat ze de Heere groot maakt. Dat is immers het heerlijkste dat denkbaar is: Hem groot maken. Op hoge toon spreken van Hem! Maria staat niet in het middelpunt, maar Hij! Hij heeft er recht op, dat Hij door ons geprezen wordt. Zingt u mee? Nee, dat is niet vanzelfsprekend. De lof des Heeren is op deze wereld grotendeels verstomd. Wij hebben dat lied verleerd! Die hoge toon halen wij niet meer! De mens zit op de troon. Zoals het eens is verwoord: Ik ben een god in het diepst van mijn gedachten.... Hoe dat komt? Wel, wij denken van nature klein van de Heere en groot van onszelf. In voorspoed houden we de eer aan onszelf, in tegenspoed zoeken we de oorzaak bij God. Geen mens zal dit lied ooit op de lippen nemen, als de Geest het niet leert' Calvijn stelt: de hypocrieten zingen met de mond alleen, de gelovigen met het hart. En dat doet Maria. Ze zingt met haar hart. Mijn ziel maakt de Heere groot. Met heel haar wezen is ze daar op gericht. Hoe is dat mogelijk? Dat is het geheimenis van het geloof. In dat geloof had Maria zich vrijwillig overgegeven aan de woor den van de engel: Zie, de dienstmaagd des heeren, mij geschiede naar Uw woord. Haar hart is ingewonnen door Hem. Heel haar gevoelen stemt er mee in. Nee, dat is niet hetzelfde als eengevoehgheidje. Het is geen sentiment. Je zou het eerder rechtsgevoel kunnen noemen. Daarom zagen de vromen uit naar Hem, Die dit recht zou volbrengen! En zie, dat is nu het diepste waarvan Maria zingt. Mijn geest verheugt zich in God mijn Zaligmaker. Nu, die aange name dag, dat de Zaligmaker er is, is daar! Ze draagt Hem onder haar hart. Daarom is ze verheugd. Ons hart kan wel eens bewogen zijn. Je schiet wel eens vol van vreugde. Maar hoe snel is dat niet voorbij? Het gevoelen van Maria had diepere gronden. Haar hart is vol van de Zaligmaker. De Zaligmaker. Dat is de Sotèr, de Red der, de Verlosser. Alle eeuwen door is Hij verwacht, met reikhalzend verlangen. Het vrouwezaad dat het slangezaad de kop zal vermorzelen. Het rijsje uit de stam van Isaï. Het Lam, dat ter slachting zal wor den geleid. De Man van Smarten. De Bijbel put zich uit in bewoordingen om te zeggen Wie Hij is. En al die namen komen boven als Maria zingt: ZaHgmaker is Hij. Het volk dat in duisternis wandelt zal een groot licht zien! Haar Zaligmaker, zegt ze. Heel persoon lijk. Dat is nu het geloof. Dat gaat zeggen mijn Zaligmaker. Het geloof trekt de Heere altijd naar zichzelf toe. Als het rust in Christus, dan maakt het Hem ook groot. Denk aan Ruth: Uw volk, mijn volk. Uw God, mijn God. Denk aan Thomas: Mijn Heere en mijn God. Dan hebben wij er niet genoeg aan te weten dat er een Zaligmaker is. De enige troost in Ie ven en sterven isdat ik weet dat ik niet meer van mezelf ben, maar het eigendom van mijn getrouwe Zaligmaker Jezus Christus. Luister dan nog eens goed naar deze lofzang. Waarom staat dit lied in de Bijbel? Om het ons op de lippen te leggen! Om het ons op het hart te binden! De Heilige Geest doet er Zijn werk mee. Zing dan maar mee, al is het schuchter. Mijn ziel verheft Gods eer Mijn geest mag blij den Heer' Mijn Zaligmaker noemen. K. van Meijeren Op D.V. woensdag 11 december, staat het komend Kerstfeest in het middelpunt van onze belangstelling. Ds. van Trigt uit Middelharnis hoopt een meditatie te hou den. Ook deze avond beginnen we kwart voor acht in Onder de Wiek". Leden en gasten zijn hartelijk welkom. Voor vervoer kunt u bellen naar mevr. Tanis-van Dongen, tel. 01876 - 218. "TtV liTf iXt iTt iTi iTi iTi iTt >T< tYi iTi iTi iTi De afdelingen HoUandsche Maatschap pij van Landbouw en L.T.B, op Goeree Overflakkee organiseren dit jaar een Ge zinsdag op donderdag 19 december a.s. te Dirksland. Deskundigen zijn uitgenodigd om over recht en rechtspositie in het landbouw bedrijf te spreken. De heer J. L. van El- frinkhof, directeur van Agrarische Grond zaken Holland b.v. wil spreken over „Eigendom, pacht en Erfrecht". Mevrouw K. Eisses-Timmerman, een boerin uit Dwingelo heeft als titel van haar toespraak gekozen ,,De Agrarische Vrouw, (on)zichtbaar". Mevrouw E. Zandwijk-van Hage is meewerkend tuin ders vrouw uit Noordwijk. Zij wil over haar ervaringen vertellen als voorzitter van de L.T.B, kring en als lid van het Hoofdbestuur. De heer G. Hoek heeft veel interesse in de monumentale boerde rijen op dit eiland. Hij heeft een dia presentatie gemaakt en wil deze vertonen aan de aanwezigen. Er is een lunch aangeboden. Zoals in de vorige jaren belooft het een gezellige informatieve bijeenkomst te worden. De leden van HMvL en LTB krijgen een uitnodiging toegestuurd. Andere geïnte resseerden kunnen kontakt opnemen met de secretaris, H. K. Zandstra, telefoon 01879-2979. Uitslagen van 2 december Dammen: H. Koppelman - C. van WelieO - 2 P. v.d. Groef- H. GrootenboerO - 2 K. de Munck - C. v.d. Kroon2-0 J. v.d. Groef- W. Nieuwland O - 2 A. Stolk - M. van 't Geloof0-2 A. van Rossum - KI. de Jong0-2 Standen afdeling I: 1. B. Roetman10 w. - 18 pnt. 2. K. de Munck10 w. - 16 pnt. 3. KI. de Jong9 w. - 14 pnt. 4. C. van Welie10 w. - 13 pnt. 5. H. Koppelman11 w. - 11 pnt. 6. H. Grootenboer 10 w. - 8 pnt. 7. M. van 't Geloof8 w. - 6 pnt. Afdeling 1! 1Br. Troost9 w. - 11 pnt. 2. A. van Rossum8 w. - 10 pnt. 3. P. v.d. Groef10 w. - 8 pnt. 4. W. Nieuwland10 w. - 8 pnt. 5. J. Knöps10 w. - 6 pnt. 6. C. v.d. Kroon9 w. - 4 pnt. 7. A. Stolk3 w. - 3 pnt. 8. J. v.d. Groef5 w. - 2 pnt. 9. D. Rameys5 w. - O pnt. Schaken: M. Pieterse - J. Notenboom1-0 D. Notenboom - H. Zorge0-1 A. v.d. Vliet - J. Koppelman1-0 H. Bal-D. WolfertO- I F. van Ast - P. Koppelman1-0 J.C. de Jong - J. van 't GeloofO - 1 16 december: Dirksland - Ouddorp 2 Afgelopen zaterdag speelde het vorig jaar gepromoveerde Ie team van Good- Luck haar eerste mikro-wedstrijd van dit seizoen tegen Snel 4. Good-Luck startte nerveus en leed in de beginfase veelvuldig balverlies, waar door Snel een 3-0 voorsprong kon nemen. Na deze snelle achterstand ging Good- Luck wat beter spelen en via een afstand schot van Ria van Oudenaren werd het 3- 1De strijd ging nu gelijk op en nadat Snel via een strafworp 4-1 scoorde was het aanvoerster Petra Vermeulen die van af stand 4-2 inschoot. Na de vakwisseling werd het 5-2, maar het was de goed spelende Ria van Oude naren die in combinatie met haar neef Jan van Oudenaren de achterstand weer ver kleinde tot 5-3. Danielle Vermeulen die net voor de rust geblesseerd was geraakt werd vervangen door Heleen Melissant en nadat eerst een strafworp was gemist schoot Wim Huizer van grote afstand 5-4 in. Even leek het er op dat de ploeg uit Middelharnis langszij zou komen maar door veel onnodige overtredingen in de verdediging kreeg Snel van de goed lei dende scheidsrechter een aantal straf- worpen mee en liep uit naar 9-4. Petra Vermeulen kon van 2Vi meter nog 9-5 aantekenen, maar de wedstrijd was gespeeld en het was Snel die net voor tijd de eindstand op 10-5 bracht. Het 2e team behaalde een gemakkelijke overwinning op Spido (0-12) en het 4e team speelde met 2-2 gelijk tegen Or. Zwart. Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroegindeweij, Emmalaan 1 8, Middelharnis Tel. 01870- 2996 *^^*******¥■*'^¥**>^'^'f'f'f'^'^■'^J^4^**'^■¥■'^***^■'^*'^*****'^'^*'f'^'^*4■¥4■4■*4■*'^4■**'^**¥■*¥'h***'^****** Rmaiiran (ten Oever 't Is zo maar wat, maar ja, je bent net weg en ik ben ook zo. Dag, daaaag. Wil. Gelukkig; alles wel. Dat hij zo overstuur kon zijn. Hij nam een stuk papier en schreef: De visserij is schraal en we hebben al veel tegenslag. Heel de vloot zit om de Noord, daar is het een kerkhof onder water. Ik ga het nou op m' n eigen houtje weer zoeken. Ik waag het er op, zuid-in te gaan en ik ben besloten om.... Neen, dat schrapte hij door. Wil, soms denkt Gerrit Krab dat ik pijn in m'n hoofd heb. Dat is niet waar, maar ik ben nog nooit zo dicht bijjou geweest als deze reis. Om een uur of acht denk ik: nou komt ze op.. Om een uur of tien: nou loopt ze de vloer te vegen en versjes te zingen (niet te veel bukken, hoor!). Om elf uur: nou staat ze bij de koffiemolen (meid, koop toch voortaan gemalen in plaats van bonen!En zo ga ik maar door, tot een uur of tien 's avonds toe en dan denk ik: nou gaat ze de kooi in en ligt ze plat op d' r rug aan me te denken. Want dat doe je. Zul je deze brief verscheuren, want ik vind hem zelf een beetje flauw, dag Wil. Dag. Ik weet het hoor, tussen 10 en 15 Juli. Hij las hem niet eens over. Weg met die brief. Er was haast bij. Alleen keek hij naar het bovenste regeltje. Ja, de datum was goed, Lerwick, 4 Juli. In de Baai lag ook een brief van d'n heer. Als vanouds een hoop complimenten. Hij moest maar een beetje onder het vlootje blijven en niet te veel op eigen gelegenheid scharrelen. Dat was met het oog op de berichten van thuis wel goed. Als er een schip uitvoer er lagen nog een paar Scheveningers in de haven zou hij die het nieuws meegeven. Hij hield dus wel een oogje in het zeil. Arend-Michiel proefde direct, dat d'n heer door het ene te doen het andere probeerde te bereiken. En iedere Zaterdag beslist in de Baai haring overgeven aan de jager. Och wat. Als hij zuid-in ging, stoorde hij zich maar aan twee dingen: Wil en haring! Tóch probeerde hij het nogeens om de Noord. Ten slotte was het de les van eeuwen, dat daar om deze tijd de haring te vangen viel. Wéér voor noppes. Toen die Zaterdag de vloot voor de Baai hem pas seerde, vernam hij van de praaiers hetzelfde: geen asem leven in zee. Met z'n allen zouden ze misschien net een jager vol hebben. En Arend-Michiel bedacht zich niet. Hij wendde de steven. De Maandag daarop, in de middag, telegrafeerde schipper Martinus de Ridder naar Vlaardingen: Jaag voor alle schepen, op de Onbestendigheid na. Van Roon weer nergens te zien. D'n heer, die het telegram de andere ochtend op zijn bureau vond, vloekte van kwaadheid. Dat kon er nog bij. Hij had vannacht gewaakt bij zijn enige naam genoot, een kind van zijn zuster. Van Roon weer nergens te zien, seinde Tinus. Waar zou hij nu weer zitten. En hij had hem het mes zo scherp op zijn keel gezet. Die kerel stond God en de duivel. Terwijl zwierf Arend-Michiel op de zes en vijftig graden noorderbreedte. Het was er stil, geen vissers schip van wat voor natie, beproefde daar zijn geluk. Het was ook te gek om over te praten. Nooit viste iemand hier om deze tijd op haring. Toch was het voor hem niet enkel op goed geluk af De Noord gaf, na al die warmte, geen visserij, ergens moest de haring wezen en de jaarlijkse tocht was van noord naar zuid, legde hij zijn stuurmansmaat uit. Er was nog een andere reden bovendien, maar die verzweeg hij voor Gerrit Krab. Toen schoten ze hun vleet. Het was 9 Juli. Terwijl Arend-Michiel het journaal invulde, keek hij met zorg naar de datum. Hij wou naar huis, hij móest naar huis. Almachtige, geef me haring. Die nacht dankte Arend-Michiel van Roon, achterop, in alle stilte deemoedig God. Ze vingen vijf en dertig kantjes. Dat was voor de tijd van het jaar en voor de plaats ongelofelijk. Maar hij durfde met dit en wat ze aan boord hadden, toch nog niet naar huis. Zijn zelf vertrouwen kwam echter terug. In gedachte trapte hij alle orders. Ginds visten honderden voor niets, hij ving ze. Ja, ja. De nacht er op borgen ze vijftig kantjes ruim. En hij sprak tot zichzelf: nu laat ik me door niemand meer weerhouden en al haten allen me, ik ga, ik ga.... Hij ging. Het was 11 Juli en er stond een stijve tocht uit de Noord. Wat een heerlijke gelegenheid. Arend-Michiel rekende. Maandagochtend was de jager natuurlijk van de Baai gegaan. Hij joeg officieel niet, hij ging op eigen houtje, niet omdat hij d'n heer wou dwarszitten, maar hij wou naar Wil. Ze zetten toen, op zijn bevel, alle lappen bij, want hij hoopte de jager vóór te komen. Naar zijn kooi ging hij weinig, 't Was trouwens bij die straffe bries nogal eens alle hens aan dek. Alle lappen, die zij voeren konden, stonden er op. Meer dan die. E Ik stukje zeil, dat te vinden was, het hij bijbinden. Teveel, zeiden de matrozen. Hij luisterde er niet naar. Totdat hij moest. 's Middags tuimelde een blok van het grootzeil omlaag. De hele lappenwinkel kwam mee. Bens! Dat was juist toen een bom van Scheveningen hem praalde. Ze moesten er voor overs tag gaan met veel piloog, want die plompe vierkante kv/ast hout manoeuvreerde traag. Eerst wilde Arend-Michiel voorbijvaren. Maar ze hesen de seinvlag: Stopt uw vaart. Ik heb iets belang rijks mede te delen. Toen begreep hij direct, dat is een boodschap van d'n heer over Wil. Hij schrok. Waarom? Hij schrok deze reis overal van. De bom kwam van Vlaardingen, hij schoot bij deze bries niet op, ze waren al een dag ofzes onder zeil. Proost. Hij had bericht van de wal: alles was thuis in orde. Dankie, antwoordde Arend-Michiel. Dankie. En juist op dat ogenblik kwam het blok omlaag, rakelings zoefde het langs hem heen. Hij werd er stil van. Het waren tekenen: Het gevallen schilderij, 't was nog nooit helemaal uit zijn gedachten geweest. Simon Sorgdrager, hij zag hem weer liggen, hoestend, bloed-opbrengend; stemmen zeiden: een kind van Jans de Wrat: ellende! je wou er niet aan. tVil, hij zag haar nu weder op de stoeprand staan, zwaaiend en hij denkend: ik ga terug, laat een ander maar varen, ik blijf bij je. Hij was niet gebleven. Het bloed, dat altijd als een wildeman door hem woelde, leek een wijle te stollen. Wit werd hij en stil. Wit werd hij ook bij de dokter, die hem gewaarschuwd had. Het was of hij alles zag tollen. Vóór hij zich over Wil kon heenbuigen, en het kind in zijn armen nemen, zou hij geen rust hebben. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 5