op al onze laarzen j \3/ 20 jaar Visser Invulling van het gat van Spee krijgt - op hearing - veler instemming Na veertien dagen KROON 3Qr tot 50r korting f 599- J Toch mislukt Kerstzangavond fl omi^jeinan Garage KNÖPS B.V. Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen-Hesselink Alleen op Stationsweg 16, Oude Tonge I I Ie prijs voor hairstylist hudnvtMse IvlietdI Adventszangdienst 21-jarige jongeman verongelukt Herdenkingsdienst 40-jarig bestaan Opbrengst verkoping AUTO-SCHADE 58e Jaargang Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Voor schoenen en tapijt Minister Braics en Tweede Kameriid Eversdijl( i(omen naar Goedereede ERRES stereo Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 RENAULT-dealer voor Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Dirksland, 01877 - 1357 PEUGEOT TALBOT A iitobedrijf Sommelsdijk: stJoris doelstraat Abonnementsgeld 1986 Verschijningsdatums eind december Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten VRIJDAG 6 DECEMBER 1985 No. 5453 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) teL 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN „We zijn niet naar Geneve gekomen met geen ander doel dan om handdrukken uit te wisselen, naar elkaar te kijken en voor de televisiecamera's te glimlachen". Woorden van deze strekking zijn veertien dagen geleden uitgesproken. Inmiddels zijn ze vervluchtigd. Waar maandenlang naar uitgezien werd was in een paar dagen voorbij. De wereld haalde opgelucht adem, maar de klemmende vraag is: waarover? Ja waarover? In deze tijd van openheid, van achter het bureau meelezen" moet het toch wel een opmerkelijk feit heten dat het topgesprek tussen de heren Gorbats- jov en Reagen zich in de anonimiteit afspeelde. Met de camera's van de hele wereld op zich gericht wisten zij hun ont moetingen aan die belangstelling te ont trekken. Wie protesteerde? Men accep teerde het. Wat dat aangaat schrijven zij hun eigen regels. Resultaat hiervan is natuurlijk wel dat er zeer veel belangstelling was voor bijver schijnselen. De confrontatie tussen de ministers van buitenlandse zaken kan ge noemd worden. Het zou aan doortastend en overtuigend optreden van de Ameri kaan Schultz te danken zijn dat er een slotverklaring kwam. Voor de Ameri kaanse binnenlandse politiek niet onvoor delig: het is een zetje in de richting van het presidentschap. Verder kwamen de dames in het nieuws. Het klikte" gelukkig. Verder is de rus- sische eega van de partijleider eindelijk een verschijning die zich weet te kleden en presenteren. Bijna westers, jawel. Maar wat zijn nu de concrete resultaten van deze top? Het blijft opmerkelijk dat er eigenlijk niet veel meer bekend is geworden dan direct na de top. De gesprekken onder vier ogen zijn dus „echt" geweest. Griezelig eigen lijk: twee van de machtigsten van de aarde die met elkaar spreken, zonder controle. We kunnen er zeker van zijn dat het een geduchte confrontatie geweest is. Een betrekkelijk jonge partijleider tegen over een veel oudere president, uniek in de recente geschiedenis van deze twee lan den. Een partijpoliticus die ontzaggelijk be kwaam moet zijn. Wie in zo korte tijd zoveel bereikt, zo'n machtspositie kan op bouwen en dat in een verstard, dus traag werkend systeem is van wereldformaat. Daartegenover de politicus die ten on rechte nooit van zijn filmster-imago af komt en dan nog wel uit B-films. De man die de media weet te bespelen als geen ander, en toch steeds voor verrassingen zorgt die ervaren politici doet vrezen. Kwetsbaar door de openheid van de wes terse (politieke) wereld. Gorbatsjov, die weet dat wat hij zegt, gezegd wordt. Geen dissidente geluiden, een front. Eerst een krachtige anti-Amerikaanse pers (me dia) campagne, langzaam afzwakken, stilte in Geneve. Verder een volgende satelietenrij. Reagan daarentegen komend uit een verdeeld huis, met een brief van zijn minister van defensie op zak die er niet om loog; wees hard en val Shultz af Dat laatste zal er wel niet bijgestaan hebben. Verder een zelf standig Europa, dat dat op gepaste tijden toont. Zo zou meer te noemen zijn, ook zwakke punten aan de Sovjet-zijde en sterke aan de andere zijde. De binnenlandse economie van Rusland is niet best en gaat zeker gebukt onder (verkapte) defensielasten. Dat de corrup tie weelderig tiert bewijzen executies van hooggeplaatste functionarissen. Overi gens is dat ook een teken van de grote schoonmaak onder Gorbatsjov. De Oosteuropese landen zijn gehoor zaam", maar lang niet rustig; China ligt aan de achterdeur. Tot slot Afghanistan. Nu hebben de Amerikanen geen Viet nam". Dat is dan gelijk een sterk punt. Hen valt zoiets niet te verwijten. Binnenlands is het vrij stabiel, de president werd met over weldigende meerderheid gekozen. Ame rika heeft zich weer opgewerkt tot een land waarmee niet valt te spotten. En dan zijn er nog de plannen voor het ruimteschild. Zo zijn de heren aan de praat geraakt, met hun lusten en lasten. En de balans? President Reagan zegt dat we dat met een paar jaar kunnen weten en de heer Gorbatsjov vindt dat het de kunst is met elkaar te leren leven. Leven en laten leven. Daar lijkt het wel een beetje op. Beide heren zijn ongeschon den uit de top gekomen. De een als de gelijkwaardige van de wes terse politicus, de ander als de politicus die ineens ook staatsman blijkt te zijn. De een vitaliteit en de ander jovialiteit uitstralend, maar beiden zo hard als beton. Waar waren Afghanistan, de mensen rechter, maai ook het ruimtesysteem in de slotverklaring? Dat geeft te denken. Zomaar wat opmerkingen rond de top. Voltooid verleden tijd. Nu weer terug naar de eigen systemen, de belangenstrijd, de onderhandelingen. Zal de wederzijdse acceptering stand houden? Zo zag de wereld toe en zij verheugde zich, met beving. Zo stonden we erbij en keken er naar. Nee toch. De Minister van Landbouw en Visserij, G. J. M. Braks en het Tweede Kamerlid H. Eversdijk, voorzitter van de vaste commissie in de Tweede Kamer voor de visserij hopen op 16 december a.s. voor het CDA te Goedereede een spreekbeurt vervullen. Deze avond wordt gehouden in het Verenigingsgebouw OOSTDAM aan de Jongkoenstraat 1 aldaar. Aanvang 20.00 uur. Zij spreken over „Aktuele zaken in de landbouw en de visserij nu". Zowel in de landbouw en de veeteelt als in de visserij kampen de ondernemers met verschillende problemen. De superheffing op de melk vormt voor een groot aantal veehouders vaak een belemmering om hun bedrijf op verantwoorde wijze te run nen. Een soortgelijke heffing geldt ook voor het verbouwen van graan (tarwe) boven een zeker tonnage. In de visserij zijn de problemen nog groter. Individuele vangstquota dreigen op de tocht komen te staan, de K-docu menthouders worden getroffen door het intrekken van voorlopige maatregelen. Rechtens verkregen individuele quota of een gereserveerd quotum, zoals bij K.- documenthouders, worden geblokkeerd. Aktueel is daarom thans de vraag welke waarde nog aan een individueel kwantum tong en schol mag worden toegekend. Hoewel de bewindsman van Landbouw en Visserij hoofdzakelijk de landbouw en veeteelt voor zijn rekening zal nemen, zal hij ongetwijfeld ook nog wel even de quota-moeilijkheden in de visserij aan stippen. Het Kamerlid Eversdijk, die deze zomer op vlaggetjesdag voor de vissers al een boeiende rede heeft gehouden, zal uit voerig ingaan op de problemen bij de vissers, problemen die de gemoederen al geruime tijd bezighoudt. Gezien de grote belangstelling die voor deze bijeenkomst wordt verwacht, raden wij landbouwers, veehouders, vissers, ver tegenwoordigers van landbouw en visserij organisaties, als ook overige belangstel lenden aan vroegtijdig naar Oostdam te komen teneinde zich te verzekeren van een plaats. Zoals gezegd, een ieder is hartelijk wel kom. U krijgt nu de gelegenheid uw pro blemen aan de bewindsman en het Twee de Kamerlid van het CDA voor te leggen. Weldra nadert 1986 en dan zullen nieuwe vangstquota voor Nederland in EG-ver- band moeten worden vastgesteld. Door uw belangen kracht bij te zetten kunnen in Brussel mogelijk voor de Nederlandse visserij hogere vangstquota worden ver kregen en dus een meer rechtvaardiger verdeling tussen de lidstaten. De Nederlandse landbouwers, veehou ders en visserij hebben recht op het voeren van een goede en economische bedrijfs voering. Die mogelijkheden moet ze ge boden worden. Laat daarom een ieder op 16 december a.s. aanwezig zijn!!! Verdedig gerust uw zaak. MIDDELHARNIS Hairstylist Bert Krijger heeftj.l. dinsdag avond op een gehouden clubkampioen schap in het Zuiderparkhotel te Rotter dam de Ie prijs in de categorie „modisch kapsel" behaald. Model was H. Peeman uit Nieuwe Tonge. Voorlichting, service n garantie geven wij graag. Op alle apparatuur van hoog tot laag. Adviesprijs 825, 3 JAAR volledige GARANTIE* tworoBe zcfcerheid! VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS-TEL 0m7O-251B f Zie advertentie 4 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 GOEDEREEDE Op D.V. zaterdag 14 december a.s. "s avonds om half 8 wordt in de Ned. Herv. Kerk een advents-zangdienst gehouden. Medewerkenden: ds. H. Westerhout, kin- derkoorGoedereedeo.l.v. Jannie Wolfert. Schriftlezing door de jongens- en meisjes- clubs. Declamatie: Mevr. A. van Koppen- Tanis. Organist: Johan van Erkelens. Iedereen is hartelijk welkom. 4- 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Verkoop Service 01871 -1662 4 1^.1^4. >t.lf 1-*lfi^4-* f 4-'f'»-*'>-'f*-**-**** Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS De werkgroep St. Joris heeft dinsdagavond tijdens een toen gehouden hearing zijn visie kenbaar gemaakt over de invulling van het gat waar voorheen hotel Spee heeft gestaan. Een tekening van architectenburo Ad Gestel liet zien dat er gedacht wordt aan de bouw van een vijftal eengezinswoningen en een hoofdgebouw met 6 appartementen voor alleenstaanden. Het ontwerp kreeg, op een enkel detail na, vrijwel aller instemming. De klacht van een van de omwonenden om liever helemaal niets meer tegenover zich te hebben mag toch nauwelijks serieus worden geacht...? De hearing werd gehouden in de werk plaats achter het nieuwe kantoor van de woningbouwver. Voorzitter van Kampen hout benadrukte ten overstaan van de belangstellenden de belangrijkheid van deze avond omdat de plannen met de te verlenen instemming of afkeuring zouden staan of vallen. De op- en bemerkingen zullen deel uitmaken van het eindrapport dat de werkgroep gaat samenstellen om dat aan het bestuur van de Woningbouw ver. te overhandigen met het advies tot de bouw over te gaan of ervan af te zien. Het eerste lijkt het geval omdat er geen zwaar wegende bezwaren werden ingediend. Ook namens de Stichting Bescherming Dorpsgezicht, de voortzetting van de Stichting tot behoud van hotel Spee, wel ke Stichting de realisering van een eerder bouwplan verhinderde, werd nu verklaard dat de Stichting zich niet langer tegen de woonbestemming van het gebiedje zal ver zetten. Dhr. v.d. Berg verklaarde het nieuwe planaanmerkelijk beter" dan het vorige door de gemeente gepresenteerde; hij verwoordde namens de Stichting dan ook slechts enkele kleine aanmerkink- jes" op het plan. Daarmee gaf de Stichting gevolg aan de vaststelling vertrouwen in de werkgroep te mogen hebben. In de werkgroep twee leden van de Gemeente, twee van het architectenbureau, twee be stuursleden van de Woningbouwver. en een van Monumentenzorg. In het ontwerp is er niet naar gestreefd terug te restaureren" waartegen door Monumentenzorg gewaarschuwd was maar wei is ernaar gestreefd de „sky-line" die er voorheen was te benaderen. Op de hoek St. Joris Doelstraat-Marktveld daar om het hoofdgebouw dat uitstekend har monieert met het tegenovergelegen v.m. belastingkantoor. De werkgroep heeft ge streefd naar een rustig beeld, afgestemd op de bebouwing van de omgeving. Dhr. van Kampenhout liet weten dat de wo- De woningen en hel hoofdgebouw aan de St. Joris Doelstraat ningen de namen zullen krijgen van de vendels van de vroegere schutterij van Sommelsdijk en dat het de bedoeling is de sierlijke muurankers van het voormalige hotel in de gevels van de woningen terug te brengen. Door gebruik van een verschil lende steen, ijsselsteentjes voor de wo ningen en rode steen voor het hoofd gebouw, wordt voorkomen dat het geheel te imponerend en massaal zou worden. Enige bemerkingen werden gemaakt over de strakheid van het ontwerp, waar naar overigens heel bewust is gestreefd en over de kleur van de steen. Alle opmer kingen krijgen de aandacht en er zal zo mogelijk in het definitieve ontwerp reke ning mee worden gehouden. De meeste bemerkingen golden het muurtje met de poort die toegang verschaft tot de achter zijde van de woningen. Die muur werd te strak bevonden en er zal wellicht een dakconstructie op worden gemaakt of het zal meer het karakter van een poorthuisje krijgen. Aan het eind van de hearing maakte dhr. A. J. Kruider bekend hoezeer het bestuur van het Streekmuseum ingenomen is met het ontwerp. Eigenlijk leek iedereen dat te zijn; de werkgroep gaat derhalve vol ent housiasme door naar het eindontwerp! Het verheugt ons onze lezers mee te kunnen delen dat het abonnements geld voor 1986 andermaal niet zal worden verhoogd. Voor het derde achtereenvolgende jaar zullen we kunnen volstaan met een abonne mentsprijs van 46,00 voor een heel jaar. U zoudt onze admini stratie zeer tegemoetkomen wan neer u het abonnementsgeld bij vooruitbetaling wilt voldoen. Dat kan op postgiro 167930 t.n.v. Eilan den Nieuws b.v. of op Bankrek.nr. 34.20.01.108. Voor uw medewerking die we gelukkig van velen mogen ontvan gen zeggen we u bij voorbaat hartelijk dank. Administratie Eilanden Nieuws De Koninklijke Marechaussee in Vlis- singen onderschepte 13 kilo hasj verbor gen in een reservewiel van de auto van J. D. uit Amsterdam. D. kwam in volle vaart aanrijden, om nog juist op de voor vertrek gereed gemaakte veerboot van de Olau lijn naar Sheerness te kunnen rijden. Maar de marechaussee wilde toch eerst de auto nog wel onderzoeken, waarbij de hasj aan het licht kwam ter waarde van 15.000,— tot 20.000,— Dus niet op de boot, maar in de politiecel eindigde de reis. MELISSANT Zaterdag D.V. 14 december is er in de Ned. Herv. Kerk te Melissant een kerst zangavond; te geven door: Chr. Gem. Zangver. ,,Vaya Con Dios" (Ga met God) te Melissant; Jeugdkoor „Lenteklokjes" te Melissant; met mede werking van: Chr. Hoeksche Waards Mannenkoor te Klaaswaal; Floor v.d. Weijden, Bas; SjaakMelissant, orgel; Lex Zeedijk, orgel; alg. leiding: dir. Jaap Zuid geest. Aanvang 19.30 uur. Deze kerstzang is ook te beluisteren via de kerktelefoon van de Ned. Herv. Kerk. Programma's a 4,kinderen tot 12 jaar 2,50 verkrijgbaar bij: L. Visbeen-Tanis, Bemhardstraat 5, Melissant; G. Soldaat-Nagtegaal, Bemhardstraat 27, Melissant; en bij aanvang van de kerst- zangdienst in ,,De Poort". Woensdagavond rond half elf is de 21- jarige Aart Jan Mackloet uit Sommels dijk dodelijk verongelukt toen hij uit Stel- lendam, waar zijn meisje woont, met de auto op weg naar huis door onverklaar bare oorzaak tegen een boom reed. De jongeman moet op slag dood zijn geweest; de brandweer van Goedereede heeft zijn stoffelijk overschot moeten bergen. Het slachtoffer was werkzaam bij aann. bedrijf Boeter; hij was de "udste van het gezin dat drie kinderen te. STAD AAN 'T HARINGVLIET D.V. dinsdag 10 december's avondsom half 8 hoopt de Geref Gemeente te her denken, dat zij op 10 december 1945 werd geïnstitueerd. In deze dienst hoopt voor te gaan ds. A. F. Honkoop van Zwijndrecht. Voor topkwaliteit. go-?de stivice en voordelige prijzen: FOTO - FILM - B6POHTAGE VIDEO COMPUTER JJ-I-I-II-*"») Weitstraat 3S - Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 01878-1612 en 2120 Filiaal Renesse - PrmO/iop - Hogezaom t?2 -. Telefoon 0!US-2400 SOMMELSDIJK De verkoopdag van de Hervormde Vrou wenvereniging Liefde vindt werk", heeft het prachtige bedrag opgebracht van 7.189,40 netto. Met de eerder gehouden verkoop van kruukplaetjes en handwerken op de Holle Bolle dagen, giften, en de verkoping over het gehele jaar komen we op een bedrag van/ 12.279,—. Het geld zal bestemd zijn voor de restau ratie van het orgel. In de beide laatste weken van de cember zal onze krant zij het met nogal wat inspanning onzerzijds zij het met nogal wat inspanning onzerzijds toch driemaal kunnen verschijnen. We stellen ons voor een nummer te brengen op vrijdag 20 december, gevolgd door het Kerstnummer op maandag 23 de cember en het Oudejaarsnummer op maandag 1)0 december. Red. Eilanden Nieuws LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1