Politieberichten \3/ 20 jaar Politieberichten Woningbouwvereniging Sommelsdiik bijzonder ingenomen met prachtig nieuw kantoor Waterkwaliteit Aanbesteding Gemeentehuis Middelliarnis Aquarellen bij „IVIeubel Expo" te Stellendam Borstvoeding Natuurlijk floniiSieman Oplevering multi-functioneel gebouw Dorpstienden Oostflakkee In beroep bij de Kroon voor een prot.-chr. atheneum Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Vogeltentoonstelling v.v. „De Putter" te Ouddorp Goedereede Middelhamis 58e Jaargang 'V^oeLBO^ No. 5452 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Gemeentehuis Oostflakkee Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk PRAATGROEP IVLIETDl Sommelsdijk: HUIS VERKOPEN? makefaar tamboer bellen vóór deskundige bemiddeling nn 01870-3477 m DD DINSDAG 3 DECEMBER 1985 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Gisteren heeft in Middelhamis de aanbesteding plaats gehad van de bouw van het nieuwe gemeentehuis. Tot inschrijving waren een vijftal aannemingsbedrijven uitgenodigd. De inschrijvingsbedragen liggen heel dicht bij elkaar, wat erop zou kunnen duiden dat er een zgn. Voorbesteding heeft plaats gehad, hetgeen overigens wordt ontkend. Het houden van een Voorbesteding is overigens geheel legaal. Daarbij maken de inschrijvers hun inschrijfbedrag onderling bekend; zij die afvallen ontvangen dan een rekenvergoeding die een bepaald percentage van de bouwprijs bedraagt. De inschrijvingsbedragen luiden als volgt: Bouwbedrijf Uytdewilligen, Bouwbedrijf Fraanje, Bouwbedrijf Boeter, Aann.bedrijf Tetteroo, Bouwbedrijf v.d. Waal, Oud Vossemeer Ridderkerk Middelhamis Leidschendam Vlaardingen 3.560.000,- 3.540.000,- 3.515.000,- 3.483.000,- 3.431.000,- De gunning is tot volgende aangehouden. Anders dan Middelhamis heeft gedaan is Oostflakkee voor het maken van een ontwerp voor een nieuw Gemeentehuis de plaatselijke/eilandelijke architecten niet voorbij gegaan. B en W van Oostflakkee hebben de opdracht tot het maken van een definitief ontwerp verleend aan architectenburo Ad Gestel te Middelhamis. Beroepen te Poortvliet: ds. W. J. op 't Hof te Ouddorp. Bedankt voor Lekkerkerk: ds. L. Quist te Middelhamis. GOEDEREEDE Op maandag 2 december j.l. heeft de oplevering plaats gevonden van het multi functioneel gebouw Dorpstienden" te Ouddorp. Verwacht wordt dat de officiële opening plaats zal vinden op 10 januari 1986. Op 11 januari 1986 zal voor het publiek een zgn. „open dag" worden gehouden. Over een en ander zullen te zijner tijd nog nadere mededelingen volgen. - Doorgereden Bestuurder B. uit Ooltgensplaat reed met zijn auto een paal met verkeersbord aan de Langeweg te Ooltgensplaat omver. Van wege gladheid op het wegdek raakte hij de macht over het stuur kwijt. Na het ge beurde zou hij snel verder rijden, zonder zich bekend te maken. Terzake doorrijden na aanrijding, het niet bezitten van een rijbewijs en onverzekerd rijden werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt. - Vrachtauto in de sloot Gistermiddag reed een vrachtauto, be laden met een container met ongeveer 16 ton peen vanaf het erf van een landbouwer aan de Heintjesweg te Achthuizen. Door dat de chauffeur van het voertuig, een 22- jarige man uit Dinteloord, bij het oprijden van de weg, de bocht wat kort nam, kwa men de achterwielen aan een kant naast de damkant terecht. Het gevolg was dat de gehele auto in de sloot kantelde. De chauf feur kwam dermate ongelukkig terecht in de cabine dat hij ernstig nekletsel opliep. Met grote omzichtigheid is hij naar het Dijkzigtziekenhuis vervoerd. Zijn situatie is kritiek. De gehele maand december zijn bij Meubel Expo" te Stellendam aquarellen te zien van Toos de Visser en Matthijs Mijnders, beiden kunstenaars van Goe- ree Overflakkee. Toos de Visser en Matthijs Mijnders, zijn geboren resp. in 's-Gravenpolder en Stellendam, bezochten in dezelfde pe riode de Academie voor beeldende vor ming ,,Middeloo" in Amersfoort. Na hun opleiding organiseerden ze on dermeer gezamenlijke exposities van aquarellen en keramiek in Brouwershaven, omdat ze van mening waren, dat er ver schillende overeenkomsten in hun werk wijze te vinden zijn. Toos de Visser heeft enige tijd niet meer geëxposeerd. Matthijs Mijnders had ver schillende tentoonstellingen in onder meer Tilburg en Den Haag, waarbij zijn keramisch werk een steeds belangrijker plaats innam. Bij wijze van uitzondering hebben beide artiesten nu, najaren, weer een gezamen lijke expositie bij „Meubel Expo". Te zien zijn daar ondermeer stillevens, zee- gezichten, landschappen, juist in een don kere wintertijd raden wij u aan eens een kijkje te gaan nemen en te genieten van de fijne, bijna lichtgevende kunstuiting. Al een aantal jaren heeft het bestuur van de Ver. voor Chr. Voortgezet Onderwijs op Goeree-Overflakkee pogingen in het werk gesteld om op Goeree-Overflakkee een prot.-chr. atheneum te krijgen. Dit verlangen is al oud, want reeds in 1955 werd een vereniging opgericht om op Goeree-Overflakkee een chr. HBS te kunnen stichten. Het verlangen naar meer vormen voor c'ir. voortgezet onderwijs is voor een deel gerealiseerd, toen in 1978 toestemming k wam tot stichting van een havo-school in scholengemeenschap met de chr. mavo „Prins Maurits". Ook deze havo-school is er pas gekomen na her haalde afwijzingen en een uiteindelijke gunstige beschikking van de Kroon. Ds betrokk-'.:heid van het prot.-chr. volksdeel van ons eiland was daarbij groot, gezien ook de massale handteke- ningaktie die daarvoor toen gevoerd is. Het gemis aan de laatste poot van het algemeen vormend onderwijs bleef echter voelbaar: een prot.-chr. atheneum. Nu de aanvraag hiervoor keer op keer afgewezen werd, heeft het bestuur de tijd rijp geacht om tegen deze afwijzing beroep bij de Kroon aan te tekenen, temeer daar de laatste jaren aan vrij veel havo-mavo scholengemeenschappen een atheneum afdeling toegekend is. Ook de overheid staat eigenlijk op het standpunt dat havo mavo-scholengemeenschappen nog niet echt ,,afzijn. De beroepszaak zal op 12 december D. V. behandeld worden door de Raad van State. OUDDORP De kruisvereniging organiseert weer een praatgroep voor ouders van kinderen van Wi tot 3 jaar, op 6 dinsdagavonden, te beginnen op 14 januari 1986 om 19.30 uur. Voor opgave en informatie kunt u bellen naar het Wijkgebouw 01878 - 1321 tus sen 13 en 14 uur. Vandaag, dinsdag 3 december, is er weer moedergroepavond bij Lianne Steenhof in Ouddorp. Op deze avond wordt iets ver teld over borstvoeding: waarom ga je borstvoeding geven en wat zijn de voor delen ervan voor moeder en kind. Tevens wordt er verteld watje tijdens je zwanger schap kunt doen om je zelf voor te be reiden op het geven van borstvoeding. Deze voorbereiding is erg belangrijk voor het wel doen slagen van de borstvoeding. Daarom zou ik alle vrouwen die zwanger zijn willen aanraden om naar deze avond te komen. Ook zij die nog twijfelen tussen borstvoeding of flesvoeding kunnen mis schien een betere keus maken als ze er wat meer van af weten. Graag nog even opgeven onder nr. 01878-2511. HERKINGEN - heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. Koster. STAD aan 't HARINGVLIET - woens dagavond 7.30 uur ds. J. C. West- strate, 's-Gravenpolder. OOLTGENSPLAAT - woensdagavond 7.30 uur ds. J. Baaijens, Aagtekerke (H.D.). Zh advertentie J De v.v. ,,de Putter" houdt 6 en 7 de cember de jaarlijkse tentoonstelling in het nieuwe verenigingsgebouw Dorpstien den", bij de grote parkeerplaats te Oud dorp. Een groot aantal vogels, o.a. kana ries, parkieten, tropische vogels en tro pische duiven is gratis te bezichtigen; zeker een bezoek waard. De zaal is geopend vrijdag 6 december van 19-22 uur; zaterdag 7 december van 14-22 uur. Toegang gratis Voor topkwalili n voordelige pri/zer} FOTO-FILM-REPORTAGE - VIDEO-COMPUTER era C3 WMKIraat J5 Malenvveg4 - Ouddorp Telefoon 0187B16U en 2)20 Filiaal flenesse - Prinahop Hogeioom 172 -. Telefoon 01116 2400 - Diefstal benzine uit auto's Te Ouddorp werd uit 2 geparkeerd staan de personenauto's benzine gestolen. - Inbraak voetbalkantine De afgelopen week werd er ingebroken in de voetbalkantine van WFB te Ouddorp. Een partij sigaretten werd dit keer mee genomen. - Vuurwerk Ook de afgelopen week werd van enkele jongelui vuurwerk inbeslaggenomen daar zij nu al overlast veroorzaakten door het vroegtijdig afsteken van het vuurwerk. - Flessentrekkerij Door de rijkspolitie te Dirksland werd een inwoner van H. aangehouden terzake fles sentrekkerij. De man had er een gewoonte van gemaakt bij een groot aantal winke liers goederen te kopen zonder te betalen. Het totaalbedrag van datgene wat hij zo in zijn bezit had gekregen bedroeg zeker 7000,—. - Baldadigheid In het afgelopen weekend hebben kenne lijk jeugdigen zich toegang verschaft tot het bijna gereedgekomen verzorgingste huis aan het Poldersweegje te Dirksland. Er werd niets vermist maar wel werden een aantal flessen vloeibare zeep leeg gespoten. - Wrak Op 29 november werd door de rijkspolitie te Middelhamis een auto uit het verkeer genomen. Deze auto werd bestuurd door L. W. van W. te S. Nadat de verkeers- groep uit Dordrecht de auto had gecontro leerd bleek dat de remmen, de stoplichten en de richtingaanwijzers niet goed werk ten. Bovendien was de auto voorzien van een gladde band en voldeed de uitlaat ook niet aan de gestelde eisen. Rijkswaterstaat, directie Benedenrivie ren geeft in een zojuist verschenen bro chure aan dat zij als waterkwaliteits beheerder meer aandacht is gaan schen ken aan het voorkomen van vervuiling van het oppervlaktewater in haar beheers gebied. Tot dusverre werd vooral gelet op de lozing van afvalwater. Voor dit soort lo zingen is een vergunning krachtens de Wet verontreiniging oppervlaktewateren nodig. In de vergunning worden eisen ge steld met betrekking tot de te treffen zuiveringsmaatregelen. Ook worden eisen gesteld aan de kwaliteit van het gezui verde afvalwater. Een zelfde verguiming zal nu ook nodig zijn wanneer op een andere manier het oppervlaktewater vervuild wordt. Rijks waterstaat noemt hierbij activiteiten als het gebruik van puin, slakken e.d. als oeververdedigingsmateriaal of als weg verharding in buitendijkse gebieden; het stralen van schepen en bruggen en het storten van baggerspecie. De brochure waarin deze zaken nader worden toegelicht is te verkrijgen bij Rijks waterstaat, directie Benedenrivieren, tele foon 078 - 132266, toestel 277. De „mannenbroeders" van het bestuur van de woningbouwver. „Som melsdijk" hebben vrijdagmiddag de hoofdrol bij de opening van het nieuwe kantoor aan de Dorpsweg graag aan een frêle dametje gelaten. Als weduwe van het oud-erelid, gem. secretaris Jan Knape Mzn., was de bijna 81-jarige mevr. Knape-Groen gevraagd het voor de Ver. zo historische gebeuren met haar aanwezigheid op te luisteren en de openingshandeling te plegen. Uit eigen waarneming kon mevr. Knape dan vaststellen dat haar man, vele jaren geleden al, de bestuurderen niet tevergeefs had ingeprent de Vereniging een echt „Sommersdiekse" vereniging te laten. En óf dat is gelukt....! De weg naar éénwording met de Wbv. „Middelhamis" was wellicht een eenvou diger geweest, maar voorzitter van Kam penhout heeft op dat punt de fakkel van dhr. Knape overgenomen. Temeer werd dan ook gestreefd naar een eigen gezicht, een eigenbestuurscentrum" voor de Ver eniging die in al de 69 jaren van zijn bestaan die weelde nog niet had gekend. Het nieuwe kantoor staat er, kompleet met een bestuurskamer en een kantoor voor de opzichter. Aan het kantoor ver bonden staat de werkplaats voor de schil ders. Het resultaat overtuigde ieder ervan dat de Ver. best wist wat ze deed toen besloten werd 3 burgermanswoningen" uit 1918 te slopen om plaats te maken voor het nieuwe kantoor. Architecten bureau Ad Gestel oogstte waardering voor het ontwerp dat uitstekend in de omgeving past en aannemer Boender en Maasdam werd geroemd om de snelheid en de kwaliteit van het geleverde werk. De Vereniging zelf, die was ape trots! Oókde adjunct voorzitter, dhr. Kootstra, ceremoniemeester in „Vita Nova" waar de gasten ontvangen werden vooraleer men gezamenlijk naar het nieuwe gebouw trok. Van het nieuwe was ,,geen hoekje de punt af' maar in de oude situatie was 't heel anders geweest. „In de werkplaats van de Vereniging zou geen veehouder nog z'n vee hebben willen stallen!" ver zekerde dhr. Kootstra met wellicht toch wel iets van overdrijving. In de bouw en inrichting van het nieuwe gebouw had het bestuur het sociale aspect, waarop ook de Ver. is gestoeld, laten meespelen waarom overbodige luxe achterwege is gelaten. Belangrijk voor de Vereniging is dat het zal beantwoorden aan het doel waartoe het is gebouwd. Trots straalde ook af van voorzitter H. L. van Kampenhout wanneer hij de geschie denis van de Ver. naging en tevreden vaststelde dat de Vereniging nu 675 hui zen en 44 garages bezit die samen een verzekerde waarde van 56 miljoen ver tegenwoordigen. Daarmee had dhr. van Kampenhout genoegzaam geïllustreerd dat de noodzaak tot de bouw van een eigen „bestuurscentrum" zich steeds meer deed gevoelen. Spr. herinnerde eraan dat de Ver. in 1916 werd opgericht en dat in 1918 een tiental arbeiderswoningen en 3 burgermanswoningen het bezit van de Vereniging vormden. De drie woningen bleken moeilijk te verhuren waarom mr. Pen, de animator tot de oprichting van de Ver. er zelf een betrok. Het waren deze woningen die aan de plaats voor een nieuw kantoor geofferd werden. Thans, bij de ingebruikname dankte dhr. van Kampen hout allen die bij de totstandkoming be trokken zijn geweest. Haaks op de vreugd die thans heerste plaatste hij „het drama Spee" waarvoor hij thans een pracht plan bekend maakte. Het werd gelijk maar aan burg. van Wel- senis aangeboden ter verkrijging van een bouwvergunning. Stad en Landschap en Monumentenzorg hebben met het ont werp al hun grote instemming betuigd. Het wordt aangepaste bouw die uitste kend met de omgeving zal harmoniëren. De te bouwen woningen krijgen de namen van de vendels van de oude schutterij van Sommelsdijk. De 4 woningen langs de St. Joris Doelstraat krijgen de namen: de Vreedzame, 's Prinsen Guarde, de No blesse en de Eendragt. Het hoekpand waarin appartementen komen gaat ,,de Magistraat" heten en ,,de Waag" gaat het huis heten dat op de plaats komt waar voorheen de woning van de fam. Driesse stond. Bij burg. van Welsenis kreeg het plan een enthousiaste ontvangst en spr. verzekerde dat het College zo weinig mogelijk tijd verloren zal laten gaan alvorens de bouw vergunning te verstrekken: ,,we hopen dat de procedure vlekkeloos zal verlopen", gaf dhr. van Welsenis te kennen, de hoop uitsprekend dat de Ver. de klager die ze op haar pad naar een nieuw kantoor ont moette bij de invulling van het gat van Spee niet weer op haar weg vindt. Al zou hij ze geweten hebben, dan nog zou hij ze hebben ingeslikt-, maar archi tect Ad Gestel verzekerde écht geen on vriendelijke dingen over de Ver. en de bestuurders te kunnen bedenken. Dhr. Gestel werd trouwens als ,,huisarchitect" bestempeld en het deed hem deugd dat zijn bureau al sinds 18 jaar opdrachten van de Ver. krijgt. Hij dankte de ver. dan ook voor het genoten vertrouwen dat ook had ge golden toen hem de opdracht voor het nieuwe kantoor was verleend. Volgende sprekers waren dhr. A. Looy, adj. directeur van bouwbedrijf Boender en Maasdam; namens het personeel sprak opzichter Kees v.d. Boogert een felici tatie en namens de Gemeente was het Het nieuwe kantoor aan de Dorpsweg. weth. Jacobs die een gelukwens sprak al bekende hij eerlijk nog steeds voorstander van een fusie tussen de woningbouwver enigingen van Middelhamis en Sommels dijk te zijn. Overigens had dhr. Jacobs ook nu weer de onmogelijkheid daarvan ge proefd: ,,u streeft beiden hetzelfde doel na maar u hebt elk een ander geloof', stelde hij vast: „ik zou net zo goed naar de Geref Kerk en de Herv. Kerk kunnen stappen en hen voorstellen voortaan één kerkgebouw te gebruiken", zo illustreerde hij, hetsa men op weg" kennelijk onmogelijk ach tend. Dhr. Stuurman sprak vervolgens als voorzitter van de Wbv. „Middelhamis"; hij bood o.a. een telefoonklapper aan waarin naar 't hem leek het best het telefoonnummer van zijn Middelharnisse ver. kon worden genoteerd, voor 't geval het misschien toch tot een toenadering zou komen. De bijeenkomst werd besloten door dhr. van Kampenhout: ,,onze weg heeft ons tot dusver niet in het ongelijk gesteld", stelde hij vast: ,,ten behoeve van het dorpsdeel Sommelsdijk zijn we op een goeie manier bezig geweest en we proberen, binnen de sociale doelstelling van de Ver. zo door te gaan". Met grote waardering zag dhr. van Kampenhout terug op de rol die Jan Knape en de heren Dijkers en Blok in de Ver. hebben gespeeld. Het was met ge negenheid dat dhr. van Kampenhout te rugdacht aan het 60-jarig bestaan van de Ver. en de toen door dhr. Jan Knape geplaatste waarschuwing er altijd voor te blijven zorgen dat de Vereniging een Som- melsdijkse vereniging zal blijven. ,,Wij zorgen ervoor dat we doen wat Jan Knape ons gezegd heeft; met een pittig brok chau vinisme zullen we onze idealen gestand doen!" Mevr. Knape hees de vlag, onthulde het naambord en kreeg vervolgens bloemen van Mariëtte van Kampenhout.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1