"i^-l- H^^ Vergrijzen maar niet verkommeren V isser operatie: Redt de Kreeften Geen gegevens uit bevolkingsregister Goedereede Erwtensoepaktie „Sempre" f 599,- hutbreditse flontiSiemaH Garage KNÖPS B.V. AUTO PESCH Vrouwen leven langer Citroen-Hesselink YAMAHA Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Onze SHOWROOM Bespreking olie-kwaliteit Bietenvervoer per schip 58e Jaargang No. 5451 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Dirksland, 01877 - 1357 ERRES stereo FORD - TOYOTA Nieuw en Occasions Buitenboordmotoren ffT""'*"* RENAULT-dealer voor X Verkoop Service ai871 - 1662 5 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 X Autobedrijf V, A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 PEUGEOT TALBOT Al Kasta Tel. MIDI tobedrijf njelaan 41-43 01870 - 3094 DELHARNIS is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend EHBO-ersafd. Ouddorp opgelet! Geruststellend antwoord: FOUTEN.... HELAAS (II) Sintemationaal ECHTE BAKKER 3C.ommer cJikeróko^ VRIJDAG 29 NOVEMBER 1985 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) teL 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN TOEN onlangs de protestants-chris- telijke ouderenbond zijn 25-jarig bestaan vierde, werd directeur-ge neraal welzijn A. J. Gijsbers van het ministerie van WVC uitgenodigd voor een toespraak. Die loog er niet om. Volgens deze topambtenaar gaan de bejaarden zware tijden te gemoet. De collectieve lasten moe ten tot het jaar 2000 met ongeveer tien miljard gulden stijgen om het niveau van de huidige bejaarden zorg te handhaven. De vergrijzing van Nederland zet zich door. Rond de eeuwwisseling zijn er rond 2 miljoen bejaarden in ons land (ruim een kwart miljoen meer dan nu) en tien jaar later zijn er alweer ruim 350.000 bijgekomen. Tussen 2010 en 2020 zal de verhoudings gewijze grootste groei van het aan tal 65-plussers plaats hebben, om dat de geboortengolf van na 1945 dan die leeftijd bereikt. Deze veranderde samenstelling van de be volking heeft allerlei consequenties. Er moeten meer verpleeghuizen en bejaar dentehuizen komen. De medische zorg in het algemeen moet worden uitgebreid, want ouderen doen vaker een beroep op de dokter. Meer mensen krijgen AOW, ter wijl er minder mensen zijn om die premie op te brengen. Daar staan natuurlijk ver mindering van een aantal andere collec tieve uitgaven tegenover. Minder jon geren betekent minder scholen en minder kinderbijslag. Toch zal de huidige be jaardenzorg alleen maar te handhaven zijn op het huidige niveau, als er economische groei zal zijn. En hoe het daarmee in de toekomst zal gaan, weet niemand. Wat ook niemand weet is of in een wat verdere toekomst de bejaarden zich even lijdelijk zullen opstellen als nu vaak ge beurt. Door hun groeiend aantal zullen de bejaarden kunnen uitgroeien tot een be volkingsgroep, die sterke politieke en maatschappelijke druk kan ontwikkelen. Hoe zelfbewuster de bejaarde wordt, des te groter de invloed die hij kan uitoefenen. Bovendien is het geenszins uitgesloten dat de jeugd van de toekomst bereid zal zijn wel méér te betalen voor de bejaarden zorg en AOW. In zekere zin geldt dat trouwens ook voor de huidige generatie van jongeren. Men is niet tegen bezuinigingen op sociale uitke ringen, maar meestal wel geneigd een uitzondering te maken voor de ouder- domsuitkering. Dat is ook erg logisch. Vrijwel ieder mens hoopt 65 jaar en ouder te worden. En dan wil men toch graag een redelijke uitkering hebben alsook een be roep kunnen doen op de talloze voorzie ningen, die voor 65-plussers van beteke nis zijn. Het valt nauwelijks aan te nemen dat een toekomstige generatie niet aan zijn eigen oude dag zal denken. De zorg voor later zit diep verankerd bij de mensen en als die blijft bestaan, zal men ook bereid blijken daarvoor te betalen. MIDDELHARNIS Zaterdag 30 november start de muziek vereniging „Sempre Crescendo" met een erwtensoepaktie. Met medewerking van de keuken van H.O. zal de bevolking van Middelhamis en Sommelsdijk warme erwtensoep worden aangeboden. Voor de prijs van 3,00 per liter kan men zijn pan vol laten doen. Dit is de eerste aktie uit een serie die de komende maanden nog volgen. AI deze akties zijn nodig om de nood zakelijke aankopen en plannen te kunnen realiseren. De jaarlijkse krentenmik aktie, welke wordt ondersteund door Bakker Wesdijk, wordt gehouden op maandag 16 en woens dag 18 december. Verheugend is de steeds grotere belang stelling die Sempre krijgt uit het bedrijfs leven. Uit het bedrijfsleven is het adoptie plan geboren. Dit houdt in dat een bedrijf voor één of meerdere jaren een jeugdige leerling van Sempre de mogelijkheid biedt de HaFa opleiding te gaan volgen aan de plaatselijke muziekschool. Een initiatief dat Sempre van harte toejuicht. Op vrijdag 29 november, vanavond dus, is er een klaverjas wedstrijd in de Noten kraker". Voor de deelnemers die de mees te punten weten te behalen zijn er mooie prijzen beschikbaar gesteld. DE emancipatie wordt misschien duur gekocht. Onlangs conclu deerde dr. A. J. van de Grient (directeur Provinciale Raad Volks gezondheid in Gelderland) op een symposium dat als gevolg van de emancipatie Nederlandse vrouwen in de toekomst een minder hoge leeftijd bereiken dan thans het geval is. De vrouw zal haar emancipatie gedrag moeten betalen met een da ling van de gemiddelde leeftijd al dus dr. Van de Grient. Vrouwen worden tot nog toe gemiddeld ouder dan mannen. Rond 1900 bedroeg de gemiddelde levensverwachting voor mannelijke pasgeborenen 53,4 jaar. Kort na de Tweede Wereldoorlog (1947) be droeg de levensverwachting voor mannen ongeveer 69 jaar tegen 71,5 voor vrou wen. In 1976 was de gemiddelde levens verwachting voor mannelijke pasgebore nen 71,5 jaar en voor vrouwelijke pasge borenen 78 jaar. Anno 1985 is dat 72,3 tegen 78,6. Het verschil in gemiddelde levensverwachting voor mannen en vrou wen is dus in de loop der jaren groter geworden. Niet de mannen, maar de vrouwen vor men het „sterke geslacht". Hoe komt het dat vrouwen gemiddeld een hogere leef tijd bereiken dan mannen? Biologische verklaringen mogen slechts met grote voorzichtigheid geopperd worden. Over andere factoren weet de wetenschap meer. Verhoudingsgewijs leven vrouwen gezonder dan mannen. Meer mannen dan vrouwen roken, ook alcoholgebruik ver klaart een deel van de mannelijke over- sterfte. Tevens zijn hoofdzakelijk mannen betrokken bij dodelijke ongevallen. Mannelijke oversterfte wordt ook in ver band gebracht met stress. Weliswaar lij den vrouwen meer aan neuroses en psy choses, maar kennelijk manifesteert stress zich bij vrouwen eerder in geestelijke aandoeningen en bij mannen in lichame lijke aandoeningen. Klachten als maag zweren, darmaandoeningen e.d. doen zich bij mannen vaker voor. De voornaamste doodsoorzaak via welke stress zich in sterfte uitdrukt zou dan het hartinfarct zijn, waaraan meer mannen op jeugdiger leeftijd overlijden. De psychische en soms ook fysieke druk waaraan mannen blootstaan wordt niet in de laatste plaats veroorzaakt door het feit, dat van hen wordt verwacht dat zij zich zelf waarmaken, vooral in hun maat schappelijke carrière. Lukt dat onvol doende of overschatten zij zichzelf dan kan dit een slechte invloed op iemands geestelijk en lichamelijk gestel hebben. Nu de emancipatie zich doorzet, komen ook veel vrouwen in dezelfde positie, waarin mannen sinds jaar en dag ver keren. Door een minder van de man afhankelijke positie kunnen zij zich zelf standiger ontplooien en dat is een posi tieve factor. De keerzijde is dat een gro tere zelfstandigheid en onafhankelijkheid vaak samengaat met grotere kwetsbaar heid. Daar zijn veel mannen niet tegen bestand, en dat zou voor talloze vrouwen ook kunnen gelden. Juist in kringen van de meer geëmanci peerde vrouwen zien we nu al dat men daar verkeerde levensgewoonten van de man gaat overnemen (meer drinken, meer roken bijvoorbeeld) en de jacht naar status en maatschappelijke car rière meer centraal komt te staan. Het is niet verwonderlijk dat wetenschappers verwachten dat de moderne vrouw haar emancipatiegedrag moet betalen met een daling van de gemiddelde leeftijd. Dat zal voor geëmancipeerde vrouwen geen reden zijn om weer huisvrouw te worden. Maar dat zij in de keuken kunnen worden dan op kantoor, dat is een feit waar de wetenschap rekening mee houdt. Voorlichting, service D garantie geven wij graag Op alle apparatuur van hoog tot laag. Adviesprijs 825, 3 JAAR volledige GARANTIE* vooraOeiékerhetd! VINGERLING 3-MIDOELHARNIS-TEL 01870-2518 Voof topkwaliteit, goede sen/ice en voordelige prijzen: FOTO - FILM REPORTAGE VIDEO COMPUTER en c=i CD i=j o m g WesKfraat 35 Molenweg 4 Ouddorp - Telefoon 01878 1612 en 2120 Filiaal Renesse - Prmrshop Hogezaom 172 Telefoon 01116-2400 MERCEDES-BENZ stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 BEDRIJFSWAGENS -N LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Het Provinciaal Bestuur en alle andere instanties die hierin wat in de melk te brokken hebben, hebben enthousiast gereageerd op het plan van de voorzitter van de Belgische Duikersvereniging Frans Desmet uit de Antwerpse voorstad Deurne, om de kreeften te redden, die straks in het Zoommeer achterblijven als de Oesterdam gesloten is. Van vele andere dieren is bekend, dat ze met het zoute water waarin ze leven meetrekken, naarmate het te vormen Zoommeer dus zou verzoeten terwijl de Oesterdam nog open is, zouden deze dieren de openingen opzoeken en naar de zoute Oosterschelde ontsnappen. Een kreeft blijft echter op zijn eigen locatie en de Oosterschelde deel, c.q. ook de Thoolse oever is al 60 jaar lang een plaats waar veel kreeften te vinden zijn. Men zal ook de Nederlandse duikers uitnodigen om gezamenlijk de operatie uit te voeren en 80 Belgen en 40 Nederlanders zouden enkele weken voor de sluiting heel wat kreeften van een wisse dood kunnen redden, die ze tegemoet gaan als ze in het Zoommeer achterblijven. Een kreeft kan in „het zoete" niet in leven blijven. De werkgroep die direct gevormd is om het initiatief van Desmet goed voor te bereiden, bestaat uit Desmet zelf als voorzitter van de DuikersverenigingBefos, voor Rijkswaterstaat J.Goedegebuure, voor het Delta-instituut Yerseke A. Fortuin, voor de Provincie de Griffie ambtenaar R. Westerhout. De kreeften zullen uit het water worden gehaald, op een vrachtwagen worden geladen en op een plaats waar veel stenen zijn die de kreeften nodig hebben om tussen te leven, weer in de Oosterschelde worden gedropt. De heer Desmet hoopt met zijn initiatief wat goodwil terug te winnen, die sommige van zijn leden hebben verspeeld omdat ze werden betrapt bij het stropen van oesters en/of kreeften. Ongeveer 200 vissers kwamen vorige week op de RAI in Amsterdam ter be spreking van de inferieur kwaliteit olie, die soms geleverd en die veel aanleiding geeft tot schade .of oponthoud. De gevolgen zijn meestal een verstopte sproeier, neerslag op de cylindervoering enz. Schades van meer dan 10.000 gulden zijn vaak het geval. Naast knoeiende tussenhandelaars, die allerlei mengsels in de olie gooien, wees men er ook op, dat het van een schipper verkeerd is, in te gaan op extra goedkope aanbiedingen van olie, terwijl het dikwijls van merk verwisselen ook funest kan zijn. Ook de opslagtanks van de grote handelaren moet geregeld worden schoon gemaakt. Nu het bietenvervoer per schip, vroeger voor veel schippers een sluitpost om het jaar goed te maken, steeds minder wordt is iedere vracht, die zich aandient voor de binnenschipperij een zeer welkom object. Behalve bieten moet in het najaar ook wegenzout worden gedistribueerd en het aandeel voor de binnenscheepvaart daar in is 250.000 ton. Het zout wordt geproduceerd in Hengelo en vandaar moet het naar vier distributie punten in ons land worden gebracht: Delf zijl, Utrecht, Rozenburg en Oss. En van deze vier opslaglocaties gaat het verder het gehele land in. Dikwijls met auto's, maar ook dikwijls met een schip. M.i.v. dinsdag 3 december a.s. wordt er herhalingscursus gehouden in het nieuwe Ver.gebouw aan de parkeerplaats „Dorps- tienden" te Ouddorp; aanvang 8 uur. Door de WD fractie in Goerees' gemeenteraad is in een scliriftelijke vraagstelling aan het College ver ontrust geïnformeerd naar de juist heid van de informatie als zou het College positief hebben gereageerd op het verzoek van de Kruisver. Goeree-Overflakkee te Middelhar- nis om haar gegevens uit het bevol kingsregister te verstrekken voor het opzetten van het zgn. „Wijk Administratie Systeem". Aan zijn vraagstelling voegde de VVD fractie zijn mening toe dat uit een oogpunt van privacy van de burger uiterst zorg vuldig met deze gegevens dient te worden omgesprongen, waarom ernaar wordt ge vraagd of er aan het verstrekken voor waarden zijn verbonden om de privacy voldoende te beschermen. Zonder iemand verdacht te willen ma ken zal het toch zo zijn dat door ver vanging van de wijkverpleegkundige we gens vakantie, roostervrije dagen en waar schijnlijk nog toenemende arbeidstijdver korting een aantal personen toegang zal krijgen tot deze gegevens", zo wordt door vraagsteller verondersteld, die daarom het College verzoekt niet over te gaan tot beschikbaarstelling van de gegevens zo lang niet vaststaat dat de privacy van de burger volledig is gewaarborgd. In hun schriftelijke beantwoording be vestigen B en W dat begin dit jaar de gezamenlijke Kruisverenigingen op het eiland zich tot de gemeentebesturen heb ben gewend met het verzoek tot het ver strekken van inlichtingen uit het bevol kingsregister voor het opzetten van een Wijk Administratie Systeem (W.A.S.). Verzocht werd om een opgave van de in Goedereede woonachtige personen en de toezegging van de bevolkingsmutaties. B en W verklaren aanvankelijk positief op het verzoek te hebben gereageerd en dat ook aan de Kruisver. kenbaar te heb ben gemaakt. Nader beraad heeft het Col lege ingegeven dat er onder de huidige omstandigheden alle aanleiding bestaat om de gedane toezegging alsnog ongedaan te maken. Daarbij overwegen B en W dat de overige gemeenten op Goeree-Over flakkee eveneens een afwijzend standpunt hebben ingenomen, waarom het opzetten van een zgn. W.A.S. niet tot z'n recht zal kunnen komen. Aan de weigering van het College ligt ook de bescherming van de privacy van de bevolking ten grondslag, waarom voorkomen moet worden dat der den kennis nemen van de diverse gegevens van de bevolking. Wellicht is het College tot medewerking bereid als in de toekomst waarborgen tot handhaving van de privacy kunnen wor den geschapen. Mede in overleg met de overige gemeentebesturen zal alsdan op nieuw beraad kunnen worden gehouden. In de korrektie die we in het nummer van j.l. dinsdag hadden opgenomen m.b.t. het raads- verslag van de gemeente Goedereede is nog een foutje blijven staan. De leeftijd van jongeren aan wie vuurwerk mag worden ver kocht werd verhoogd van 14 naar 16 jaar (van veertien naar zestien) en niet, zoals er stond, tot 18 jaar. Want als de knusse Klaasdagen naderen, stapt Sint voor een Echte Bakkerswinkel steevast van zijn paard. Samen met zijn grootste vriend maakt hij dan een keus uit het kruidigste speculaas, de gepeperde peper noten en amandei- spijzige boterletters. En behalve dan nog het strooigoed, neemt Sint er ook zijn dagelijks brood mee. IStationsweg 15, Ouddorp, tel. 01878-13S2.|

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1