Boer en biotechnoloog: een onbegrensd duo Visser Ondernemerscentrum Middelharnis door Ged. Hoek van Oijke officieel geopend Garage KNÖPS B.V. ^^l^^'^<^' Brief aan Alg. bestuur „Binnenhof" Citroen-Hesselink fianti^einoH Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Zeeuwse veerboten naar Malta? hifibraciffse AUTO-SCHADE Rode Kruis verbouwt 'J. Henry Dunanf Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Horizonverruiming Kanttekeningen bij celdeling J¥C^ Dubbel cassettedeck Slechts f 4 y y PLUSKRANT Jaarverg. Gehandicaptenzorg Gereformeerde Gemeenten Dirksland, 01877-1357 Autobedrijf A. J. van Rumpt Verte. Bakker, tel. 01877-1589 fm!'..i.iu«ii« RENAULT-deaier PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten K* Heel effectief Terugblik Veel Sinterkiaasaktiviteiten op d'n Diek Met dank De bouwstenen van morgen Aangepaste kerkdienst 58e Jaargang VRIJDAG 22 NOVEMBER 1985 No. 5449 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Boer en biotechnoloog: ze staan onwennig naast elkaar en kijken elkaar met glazige ogen aan. Toch gaan ze samenspannen, want de biotechnologie heeft de land- en tuinbouw veel te bieden. Voor de boer gaat een nieuwe wereld open. Boeren zijn gewend aan stormen. De jongste landbouwhistorie staat bol van de weliswaar vreedzame maar ingrijpende revoluties. Na de Tweede Wereldoorlog kwam de landbouw terecht in een me- chanisatie-golf. De overvloedige arbeid op het boerenerf (kinderrijke gezinnen met boerenknechten en dienstmeisjes) maakte plaats voor de machine. De uitstoot van arbeidskrachten werd mede mogelijk ge maakt door de enorme zuigkracht van de industrie. In de fabrieken kon men de boerenmentaliteit wel gebruiken, daar wist men immers wat werken was. Na de mechanisatievlucht belandde de boer in de automatisering. Op en rond het boe renerf werd geautomatiseerd. De onder nemer legde lijnen uit naar het netwerk van toeleverende, verwerkende en afzet instanties. Het agrarisch gebeuren werd steeds ingewikkelder. Daarom bleef de boer aangewezen op een goede begelei ding. Het landbouwbeleid in ons land voorzag tijdig in die boerenbehoefte en bouwde het oer-Hollandse trio „onder zoek, onderwijs, voorlichting" uit. De land- en tuinbouw heeft in de afge lopen decennia een stormachtige groei doorgemaakt. De produktie per arbeids kracht is verveelvoudigd; de ruim 130.000 agrarische ondernemingen spuwen een hoeveelheid produkten uit waarmee Ne derland nationaal en internationaal faam heeft verworven. De mechanisatie- en automatiseringsgolven zijn nog niet weg geëbd en nu doet alweer een nieuwe trenH zijn intrede op de boerderij. Biotechno logie wordt het toverwoord dat de boer een nieuwe toekomst belooft. Voor menigeen (ook de boer zelf) is biotechnologie een geheimzinnige goochelarij waar men nauwelijks vat op heeft. Toch is en blijft het een wetenschap die met micro-orga nismen werkt. Elk organisme bestaat uit een of meer cellen met kernen of chromo somen. Die cellen hebben bepaalde (erfe lijke) eigenschappen. Door nu de cellen te splitsen en vervolgens gedeeltelijk over te plaatsen of te combineren met andere Ingezonden: Dhr. Hans Grinwis (bekend als raadslid van Goedereede) heeft in een andere kwaliteit een schrijven gericht aan de colleges van B en W van het eiland en het Alg. bestuur van het Werkvoorzienings schap Binnenhof'. Hij schrijft: Zoals het u allen ongetwijfeld bekend zal zijn, heeft het werkvoorzieningsschap Binnenhofte kampen met o.a. proble men op personeelsgebied. In deze pro blematiek wenst ondergetekende niet te treden; simpel, het is mijn bevoegdheid niet. Wat wel mijn bevoegdheid is van de ANIB (Algemene Nederlandse Invaliden Bond) is deze: Ondergetekende is advi seur van voornoemde ANIB voor Goeree Overflakkee. Uit deze functie wens ik dan ook vrijblijvend doch dringend enkele ad viezen te geven uit oogpunt van met name de geestelijke en lichamelijke toestand van onze leden en begunstigers. Dat er binnen het werkvoorzienings schap ernstige problemen zijn op velerlei terrein (ik verwijs u naar de vele uitge brachte rapporten hieromtrent) is er één als zijnde vanvader en moeder" van een groot gezin wat uiteen dreigt te geraken en waar pleegvaders en pleegmoeders zullen moeten komen. Dat is ernstig, dat u als „bestuur ouder paar" niet snel orde op zaken kunt stellen. Dat heeft tot gevolg dat de druk op de werknemers („kinderen") groot is en de gevolgen daarvan zullen dan ook niet uit blijven. Gezien de vele klachten die mij bereiken als adviseur over ziekmeldingen, angst psychoses, frustraties en spanningen wijs ik met nadruk op de verantwoordelijkheid die u allen hebt ten opzichte van deze werknemers. Eenzelfde verantwoordelijk heid zoals die ook ligt bij een gezin. Vandaar dat ik dat voorbeeld noem. Nimmer kunt u uw verantwoordelijkheid afschuiven als u niet radicaal de proble men aankunt of willaat staan indien u een vorm van overspel pleegt of verraad je gens de werknemers. Ik voorzie dan nog jaren ellende. Het is mijn plicht u te adviseren alles te cellen of celkernen, wordt min of meer gemanipuleerd of gestuurd met eigen schappen. Goede eigenschappen kunnen aldus worden uitgebouwd en uitgebreid, terwijl de nare eigenschappen verder kun nen worden teruggedrongen. De biotechnologie kan deze manipulatie technieken toepassen bij plant en dier. Voor de boer en tuinder is dat interessant want hij richt zich op de meest gewenste en hoogkwalitatieve produktiemiddelen. De boer wil het beste vee, het beste gewas, enz. Dat zijn aldus de superkoeien van het beste ras, de granen met de hoogste op brengst en ziekte-ongevoeligheid enz. Het teelt- en fokwerk in de landbouw wordt via de biotechnoloog naar een wereld van duizend-en-een mogelijkheden gestuurd. Boeren zullen met assistentie van de bio technoloog naar een nieuwe agrarische revolutie koersen. Voor de landbouw gaat een nieuwe wereld open. De traditio nele" landbouw (bestaat die overigens?) koerst af op een landbouw die naast voedsel ook industriële grondstoffen pro duceert. Nieuwe mogelijkheden dus voor de boer! Als de biotechnoloog en de boer samen spannen doen zich uiteraard allerlei pro blemen voor. Allereerst blijft er het ethisch vraagstuk: kun je onbelemmerd experi menteren met levende wezens (micro organismen, planten en dieren)? Is een ,,gebiotechnologiseerde" landbouw geen voorloper op manipulaties met menselijke wezens? Terug naar de landbouw; als de boer dankzij biotechnologie nieuwe produktie- kansen heeft, wordt dan het toch al uit zijn voegen gebarsten produktievolume ontoe laatbaar groot. De huidige agrarische overschotten zijn nu al niet meer te prui men omdat de gemeenschap veel geld betaalt voor de opslag en afzet van de overschotten (melk, graan, vlees, suiker, wijn enz.). De hamvraag blijft: is de boer in staat samen met de biotechnoloog af te koersen op een landbouw die antwoord geeft op nieuwe vragen? Zal de landbouw zich niet meer moeten richten op de leverantie van hoogwaardige grondstoffen voor de chemische, petro-chemische, cosmetische industrie om over de groene energie nog maarte zwijgen? Ongetwijfeld opent het samenspel tussen biotechnoloog en boer een nieuwe wereld voor de de laatste. B. Schouwing doen aan openheid tussen ouderpaar en kinderen", met andere woorden, tussen bestuur en werknemers om zo te komen tot open dialogen om alle ellende die er nu heerst bij de werknemers weg te nemen en te bereiken dat verhoudingen weer op>- timaal worden, zonder overmatige ziek meldingen, frustraties en angstpsychoses. Werkt voortvarend aan een relatie zoals die hoort in een vertrouwd huiselijk leven, met liefde, erkentelijkheid, begrip en saam horigheid jegens elkaar zonder eikaars positie aan te vechten. Dat hoort namelijk niet in onze bescha ving. Hoogachtend, J. Grinwis, adviseur ANIB Beatrixweg 20 3253 BB Ouddorp Op het eiland Malta bestaat belang stelling voor de drie oude veerboten van de Prov. Stoombootdienst over de Wes- terschelde die overtollig worden als vol gend jaar de nieuwe veereboot Prinses Juliana in de vaart komt. De oude Koningin Juliana is in 1932 bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij gebouwd, dit schip werd zowel in 1940 als in 1944 door oorlogshandelingen tot zin ken gebracht, de Prins Bernhard liep in 1939 bij De Schelde té Vlissingen van stapel, de Prinses Irene kwam in 1960 in de vaart. De gezamenlijke opbrengst van deze drie schepen wordt geschat op vier miljoen. Eerder werden de P.S.D. schepen Dor drecht en Prins Hendrik eveneens naar Malta verkocht. Voordelig Topkwaliteit Optimale service en garantie"" Type TDW 10 B Een van de vele aanbiedingen uit onze uoor aSe zcfcerffieid VIP«£RUNG 3-MlDD€LHAfiNIS-TEL 01870-2518 De afdeling „Goeree-Overflakkee Schouwen-Duiveland van de ver. „Ge handicaptenzorg van de Geref Gemeen ten" hoopt haar jaarvergadering te houden D.V. 28 november 1985 in het vereni gingsgebouw van de Geref Gemeente te Nieuwerkerk, Molenstraat 16. Aanvang 19.30 uur. stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Voor topkv/aliteil, goede service en voordelige prijzen, FOTOFILM - REPORTAGE VIDEO COMPUTER C3 tS C2J C3 Wesnira3t35 Molenv^g 4 - Ouddorp Telefoon 01878 1612 en 2120 Filiaal Beneise Piinahop - Hogezoom 172 - Telefoon 01116-2400 voor Verkoop Service Dl 871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: X C. Breen, 01878 - 2496 J Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Het fraaie nieuwe bedrijfsverzamelgebouw dat verrezen is op het Industrieterrein „Oostplaat" te Middelharnis, is dinsdagmiddag door Gedeputeerde Hoek van Dijke met een simpele handeling officieel geopend. De Gedeputeerde verrichtte de openingshandeling met temeer instemming omdat hem m.b.t. de stichting van bedrijfsverzamelgebouwen onder de condities zoals die voor Middelharnis hadden gegolden kwalijk nieuws ter ore was gekomen. „Het zal een van de laatsten zijn", moest dhr. Hoek van Dijke vrezen omdat het Rijk het zgn. „voorwaardescheppend beleid''^ gaat afbouwen en in 1990 geheel zal laten verdwijnen: „....de waanzin ten top!!", moest dhr. Hoek van Dijke daarover kwijt. Dankzij het nog wel geldende waardescheppend beleid van de Overheid kon de Provincie met ruim honderddui zend gulden participeren in de bouvi' van het Middelhamisse verzamelgebouw. Ook de gemeente gaf zijn financiële in breng waardoor de bouwkosten zodanig konden worden beperkt dat de huurprijs thans het redelijke bedrag van 48,50 per m' bedraagt; laag gehouden mede ter- wille van de startende ondernemer die in het gebouw uitermate welkom is. Het wordt geëxploiteerd door de bouw maatschappij Uytdewilligen b.v., tel. 01676-2652, de bouwer van het complex dat overigens alle bewondering kreeg van de Gedeputeerde die aan de hand van dat resultaat vaststelde dat bouwen in onze regio goedkoop en goed blijkt te zijn.... De ontvangst van de gasten vind plaats in een van de nog beschikbare bedrijfshallen, waarna de opening buiten plaats vond doordat dhr. Hoek van Dijke de ver lichting van het naambord ontstak, een handeling die veel meer koud dan in spannend kon worden genoemd. Binnen wachtte echter weer de koffie of de ge- legenheidsborrel. 't Was tenslotte feest voor de gemeente Middelharnis die zich bijzonder beijvert voor de vestiging van bedrijven op het Industrieterrein. In zijn openingswoord ruimde dhr. Hoek van Dijke nogal wat plaats in om zijn verontwaardiging over het O verheidsvoor- nemen lucht te geven. Terwijl vele mil joenen naar het Noorden van ons land waren gevloeid moest de Provincie Zuid Holland met 6 miljoen tevreden zijn voor het plegen van een voorwaardescheppend beleid. „Vastgesteld is dat het weinige dat we kregen uitermate effectief besteed is!" liet dhr. Hoek van Dijke weten waarom hij met temeer irritatie gewag maakte van het kabinetsvoornemen dat beleid na 1990 te laten verdwijnen. Eigenlijk de waanzin ten top om zo'n effectief gebleken middel af te schaffen", gramde de Gedeputeerde. Door burgemeester van Welsenis werd nog eens teruggezien op het ontstaan van het gebouw waartoe de idee was gerezen toen weth. Jacobs in kontakt was gekomen met een Thoolse wethouder op welk eiland twee verzamelgebouwen met suc ces worden geëxploiteerd.-Met Uytdewil ligen b.v. was het spoedig beklonken en dankzij de Prov. bijdrage kon het worden gebouwd en tegen een acceptabele prijs worden verhuurd. Dankzij de Prov. sub sidie kan ook enige leegstand worden overleefd. Van de beschikbare 1450 m^ is momenteel 2/3 gedeelte verhuurd en dhr. van Welsenis meende te mogen veronder stellen dat het gebouw binnen afzienbare tijd geheel gevuld zal zijn. Spr. viel dhr. Hoek van Dijke gaarne bij in zijn ergernis over het voornoemde Over- heidsvoomemen: DEN HAAG Het vakanfieschip van het Nederlandse Rode Kruis, deJ. Henru Dunant', is op 12 november in het dok gegaan bij de werf De Groot en Van Vliet in Ridderkerk voor een ingrijpende ver bouwing. Deze verbouwing is noodzakelijk om tegemoet te komen aan de ontwikkelingen die zich de laatste tien jaar hebben voor gedaan m.b.t. aanpassingen en voorzie ningen voor gehandicapte en chronisch zieke mensen. Belangrijke aspekten bij de verbouwing van deJ. Henry Dunant' zijn het vergroten van de privacy van de gasten en het uitbreiden van de mogelijkheden om gasten en vrijwilligers zo veel mogelijk samen te laten optrekken. In de nieuwe constructie zal deJ. Henry Dunant' in plaats van zes zalen met een capaciteit van in totaal 74 bedden een MIDDELHARNIS De Middenstandsvereniging Middelhar nis heeft in de weken voor Sinterklaas weer veel aktiviteiten georganiseerd om de slagzin ,,het gezelligste koopcentrum van de eilanden" zeker indeze periode inhoud te geven. Na de geslaagde intocht en de ontvangst van Sinterklaas afgelopen zaterdag is er de komende twee zater dagen en op de koopavonden van 29 november en 2, 3 en 4 december weer genoeg te beleven om het winkelen er nog plezieriger te maken. Zaterdag a.s. loopt er de hele middag een 10-mans Zwarte Pieten orkest door het winkelcentrum. Zij spelen de bekende Sinterklaasliedjes op een manier zoals alleen echte Zwarte Pieten dat kunnen. Zaterdagmiddag 30 november zijn er ook allerlei attrakties op d'n Diek zoals een olieboUenkraam en in de ijskiosk t.o. Bellevue zetelt een sneldichteres waar men bij een deze dag gekocht Sinter- klaaskado een gedichtje kan laten maken. Verder zijn er ook deze middag een aantal Zwarte Pieten die met een bakfiets vol snoepgoed over d'n Diek karren. Op de koopavonden vinden deze zelfde attrakties plaats. Redenen genoeg lijkt ons om de Sinterklaas inkopen dit jaar ook weer in Middelharnis te doen. De organiserende winkeliers, verenigd in de Middenstandsvereniging Middelharnis, zijn herkenbaar aan een fleurig raambiljet en ook d.m.v. een aantal opvallende ad vertenties wordt getracht zo veel mogelijk publiek naar d'n Diek te trekken. Applaus voor Gedeputeerde, dhr Hoek van Dijke, nadat hij de openingshandeling heeft verricht. „Laten we hopen zei Middelharnis' burgemeester dat het Rijk weer wat tot bezinning komt en in zal zien hoe belangrijk een voorwaardescheppend beleid voor de economie van ons land is, voornamelijk voor het midden- en kleinbedrijf, want daar komt de werk gelegenheid vandaan. Het is daarom zeker niet passend dat het Rijk het voorwaardescheppend beleid zou gaan afbouwen". Dank bracht dhr. van Welsenis aan allen die aan de totstandkoming van het gebouw hebben meegewerkt, waarin hij zeker ook de ambtenaren Donkersloot en Witvliet bedacht omdat zij „op een goeie wijze bezig zijn de economische ontwikkelingen te stimuleren". „De economische moge lijkheden zijn er, we moeten alleen be denken hoe ze te ontwikkelen", zo riep dhr. van Welsenis tot een voortgang op. „De investeringen van nu zijn de bouw stenen voor de winst van morgen", was de filosofie van bouwer Uytdewilligen en hij deelde mee dat zijn bedrijf graag doorgaat met de bouw van bedrijfshallen waartoe de gemeente Barendrecht weer een op dracht a 7,3 miljoen heeft geplaatst. groot aantal twee-, drie- en vierpersoons hutten krijgen met ruimte voor in totaal 68 bedden. De huidige salon zal worden vergroot, zodat meer gasten en vrijwilli gers daar samen kunnen verblijven. Daar naast komt er een kleinere salon. Alle gangen op hoofd- en bovendek zullen worden verbreed, zodat twee bedden of rolstoelen elkaar kunnen passeren. Afgezien hiervan zullen enkele belang rijke technische voorzieningen worden aangebracht c.q. verbeterd, t.w. de air conditioning, de geluidsinstallatie en mo derne veiligheidsvoorzieningen m.b.t. brand- en rookdetectie. De verwachting is dat de M. Henry Dunant' met deze ver andering nog tien a vijftien jaar aan de eisen van deze tijd zal kunnen voldoen. De verbouwing van de 'J. henry Dunant' zal inclusief het noodzakelijk technisch on derhoud in totaal 3,5 miljoen gaan kosten. Een miljoen hiervan komt uit de opbrengst van de 1-2-3 aktie. De overige gelden zullen via diverse fondsenwer vende akties bij elkaar worden gebracht. Al eerder kon de 'J. Henry Dunant' via een aktie worden voorzien van nieuwe bedden. De gelden hiervoor werden bij eengebracht door de plaatselijke Rode Kruis afdelingen en enkele giften uit het bedrijfsleven. Naar verwachting komt de 'J. Henry Dunant' begin maart weer in de vaart. Zondag a.s. wordt er weer een aange paste kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis gehouden. In deze dienst gaat de plaatselijke predikant ds. P. H. van Trigt voor. U wordt hartelijk uitge nodigd deze dienst, die om kwart voor drie begint, bij te wonen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1