Verkoping V isser M.E.A.O. school symbolisch in Oude Tongse grond verankerd 499- Garage KNÖPS B.V. Veranderende tijden Open jeugdwerk „Onder de Wiek AUTO PESCH YAMAHA Citroen- Hesselink Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee tlatneeteniAH Isoleren vaak niet rendabel bij onvoldoende ventileren JVC HtubteéMse Onze SHOWROOM Staatssecretaris verrichtte de officiële opening Ver. „De Christenvrouw" afd. Dirksland POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommeisdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek. no. 3420.01 3392 .108 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Dubbel cassettedeck PLUSKRANT FORD - TOYOTA Buitenboordmotoren Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 Dirksland, 01877 - 1357 RENAULT-dealer /- PEUGEOT TALBOT V-. Au Kasta Tel. MIDI tobedrijf njelaan 41-43 01870 - 3094 DFLHARNIS is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend Niet uit de mouw.... Hartelijke steun van de Provincie Het MBO is op weg....! ■^■ï.^ilJDACTgang VRIJDAG 15 NOVEMBER 1985 No. 5447 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Zo hebben we herdacht hoe eeuwen terug de Reformatie gestalte kreeg. De Heere gebruikte mannen als Luther en Calvijn om het Evangelie weer in haar volle glans te openbaren. Daarmee heb ben zij geschiedenis geschreven. Hun sporen zijn tot op heden terug te vinden door heel Europa. Dat is overigens niet belangrijk: het ging niet om de per sonen, maar om hun boodschap: alleen genade, alleen het geloof, alleen de Schrift. Toch kan niet ontkend worden dat de Reformatie ook blijvende invloed gehad heeft op de maatschappelijke- en culturele ontwikkeling van grote delen van Europa en daarmee verbonden landen. Als stro ming naast en tegenover het Humanisme wist de Reformatie eveneens van vrijheid, maar dan gebonden aan Gods Woord. Die vrijheid bevochten op de traditie opende wegen voor onderzoek in de na tuur, voor handel, voor geldverkeer, maar onder het beding dat wat ook gebeurde het tot eer van God moest zijn. In ons land heeft het Calvinisme grote invloed gehad. Het is vanuit het zuiden tot ons gekomen. De namen Guido de Brés en Petrus Datheen zijn hierbij veelzeggend. Beiden hebben met anderen grote invloed gehad door hun geschriften. De Nederlandse Geloofsbelijdenis is één voorbeeld, maar de Psalmen van Datheen en de door hem geschreven formulieren worden eveneens reeds eeuwenlang ge bruikt. Er is veel geschreven over de ontwikkeling van Kerk en Staat. Duidelijk is dat ze in Nederland gescheiden waren, maar dat de kerk wel tucht uitoefende op haar leden en zo ook op de regenten of hoe de overheids dienaars ook mochten heten. We hoeven het verleden niet rooskleuriger voor te stellen dan het was. Ook toen was er een Nadere Reformatie nodig, ook toen moest tegen alles en nog wat gewaarschuwd worden, ook toen was het rechtzinnige deel van het volk een minderheid, maar toch mag geschreven worden over een christelijke staat. De visie op de overheid zoals die verwoord wordt in artikel 36 van de belijdenis van Guido de Brés speelt daarin een grote rol, ook als het gaat over het weren van wat de ware godsdienst niet is, voorzover dat dan over uitingen daar van gaat over het geweten kon ten diepste niet geoordeeld worden. Ons land een christelijke natie. Een van de predikant-geschiedschrijvers noemde zijn werk dan ook „De Wonderen des Aller hoogste". Dat was een visie die door de eeuwen gedragen werd, denk aan een Bilderdijk, een Da Costa, een Groen van Prinsterer. Met het noemen van deze drie namen zijn Zuinig stoken lukt het .beste als een huis goed is geïsoleerd. Maar wanneer een huis potdicht wordt gemaakt, dan kan iedereen bedenken dat er iets niet goed zit. Woon- vocht moet weg kunnen en een huis dat potdicht is geïsoleerd, moet extra goed ge ventileerd worden. In de pas verschenen WELKE-gids over verwarming en isolatie lezen we dat bij slecht ventileren de bespa ring die men verwacht door het huis te isoleren, teniet kan worden gedaan. In een te vochtig huis moet in de regel meer worden gestookt. Vochtoverlast door te slechte ventilatie kan aanzienlijk schade aan vloer- en wandbekleding, maar ook aan de rest van de inrichting tot gevolg hebben. De auteurs van deze gids winden er dan ook geen doekjes om: het verbeteren van de ventilatie is één van de belangrijkste as pecten als een woning van een nieuwe CV- installatie en van isolatie wordt voorzien. Dat ventileren niet meer gewoon een raam pje openzetten is, blijkt wel uit de vaak geavanceerde vendlatiesystemen met warm- teterugwin-inrichting. De lucht die aan de woning onttrokken wordt strijkt langs een warmtewisselaar waar de aangezogen koude buitenlucht doorgevoerd wordt. Deze is dan al enigszins op temperatuur wanneer ze in de woonvertrekken terecht komt, In deze WELKE-gids uiteraard ook veel aandacht voor centrale verwarming, waarbij uitgebreid ingegaan wordt op de energie- bewuste systemen. De keuze voor een cen traal systeem of verwarmen liiet aparte kachels kmot uitgebreid aan de orde. Elke woning en dus elke situatie is weer anders. Ieder haalt voor zijn woning de beste ad viezen uit deze koopgids. Ook aan isolatie wordt een flink aantal pagina's besteed. In de betreffende artikelen wordt telkens het rendement als uitgangs punt gekozen, zodat iedereen precies kan vaststellen wat in zijn of haar situatie de beste aanpak is om de stookkosten zo laag mogelijk te maken. Ook in de?e gids weer uitgebreide produkt- informatie, van centrale verwarmingssyste men tot tochtstrips. De leveranciers-adres sen maken een gedegen oriëntatie extra makkelijk. De nieuwe WELKE-gids Verwarming en isolatie is bij de tijdschriftenwinkel te koop en kost/4,95. mannen genoemd uit een eeuw die een keerpunt is in de geschiedenis. Altijd is er de strijd geweest tussen de mens die zijn vrijheid begrensd en om- tuind weet door Gods gebod en de auto nome mens. De franse revolutie althans de tijd rondom die verschrikkelijke gebeurtenis is daarbij scharnierpunt in de geschiedenis. De natuurwetenschap kwam in die tijd sterk op. Er waren niet zoveel wonderen meer die aan de Allerhoogste moesten worden toegeschreven, de mens verklaar de ze weg en de theologie deed mee. Darwins leer in de vorige eeuw viel in toe bereide aarde. Zij bevestigde de mens in zijn waarde. Zij praatte hem een andere oorsprong aan: uit de aarde aards, maar tegelijkertijd een onderbouwing van wat allang al dan niet openlijk begeerd werd: vrijheid van handelen, normering die on derworpen is aan eigen inzicht, autonomie. Groen heeft er een antwoord op gehad: tegen de revolutie, het Evangelie. Daar mee erkende hij overigens de dreiging die van de revolutie uitging. In wezen heeft hij er het hoofd over moeten buigen toen hij zijn ideaal, de christelijke staatsschool, moest opgeven. Zijn nazaten zijn verder gegaan, Met het zoeken van soevereiniteit in eigen kring werden andere kringen in wezen erkend. Nogal logisch dat een niet neutrale staat in die visie niet past. Het is eigenlijk de later opgerichte SGP, die het ideaal van de christelijke staat wél staande houdt. Na de Tweede Wereldoorlog treedt een derde proces op. Na een christelijke staat, na de neutrale staat waarbinnen elke kring-zuil zich kon ontplooien treedt de doorbraak op en parallel daaraan de ontwikkeling van de open maatschappij. Dat staat loodrecht op de gedachten die ten grondslag liggen aan een zuilair systeem. We zien dat dan ook afkalven. In dat proces speelt de moderne theologie een grote rol. De benadrukking van aardse gerechtig heid van het hier en nu, van de keuze vrijheid van de mens, van,... er is zoveel te noemen leidde tot een ander Godsbeeld. In wezen is het een mensbeeld de autonome mens die zichzelf normeert, die zichzelf tot god is. Tegen de revolutie, tegen deze revolutie tiet Evangelie. Met als extra complice rende factor dat beide partijen elkaar vroeger nog wel verstonden, nu niet meer of stukken minder. Wat hebben we dan nog te zeggen? Loont het nog de moeite? Alsof het daarom gaat. Wat we ons wel moeten afvragen is: is het zout nog smake lijk. Weten wij nog tegen de revolutie" het ideaalbeeld van de christelijke staat te stellen? Is datgene wat we ook dit jaar weer braaf herdachten ook eigendom, geestelijk eigendom? SOMMELSDIJK De vrouwenvereniging Liefde vindt werk" hoopt op D.V. woensdag 20 no vember haar jaarlijkse verkoopdag te hou den in ,,Vita Nova". De openingstijden zijn 's morgens van 10 tot 12 uuren 's middags van 1.30 tot 7 uur. Er is weer van alles te koop: mooie handwerken, oliebollen en niet te vergeten de overbekende kruukplaatjes. Om 7 uur wordt de uitslag van de verloting bekend gemaakt. Komt u ook even langs? U bent hartelijk welkom. De opbrengst is bestemd voor de restau ratie van het orgel, We hopen met Gods zegen op een goede dag met elkaar. DIRKSLAND 99 Schaatsliefhebbers opgelet!! Vrijdag avond 29 november willen we, bij vol doende deelname, gaan schaatsen in de Uithof', De kosten hiervoor bedragen_ 12,50 p,p. Ga je mee?! geef je dan op, op zaterdagavond 23 november in,,Onder de Wiek", Je moet wel direct betalen! Die zaterdagavond zal de film „Exodus" gedraaid worden. De naam van de film heeft overigens niets te maken met het Bijbelboek Exodus, Meer hierover kun je echter lezen in de krant van volgende week vrijdag. Tot ziens,,., het OJW-team. Voordelig Topkwaliteit Optimale service en garantie* Type TDW 10 B Slechts Een van de vele aanbiedingen uit onze voordOe zcfcerheul? ViNGERLING3-MI0O£LHARNIS-TEL 01B7O-2518 IMieu\A/ en Occasions MERCEDES-BENZ stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 BEDRIJFSWAGENS voor l Verkoop Service 01871 - 1662 X Verkoop na 17.00 uur: X C. Breen, 01878 - 2496 J Voor topkwaliteit, goede service en voordelige pri/^en FOTO FILM REPORTAGE VIDEO - COMPUTER Westitraat 35 Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 018781612 en 2120 Filiaal Renesse Printshop Hogezoom 172 Telefoon 01116-2400 M y LANGEWEG113 TEL. 01870-2222—MIDDELHARNIS Uit de kring van het voortgezet onderwijs op Goeree Overflalckee en Schouwen Duiveland, de Gemeentebesturen en het Bedrijfsleven waren woensdagmiddag heel wat vertegenwoordigers aanwezig bij de feestelijke opening van de MEAO te Oude Tonge. Niet aanwezig was burg. van Welsenis van Middelharnis die het kennelijk helemaal bekeken heeft met Staatssecretaris mevr. Ginjaar-Maas nadat zij de gemeente Middelharnis fopte met de beschikking dat de MEAO in Middelharnis gevestigd ging worden, om die kort daarop weer in te trekken en Oude Tonge als plaats van vestiging aan te wijzen. Daar werd woensdagmiddag de school geopend en daar staat ze voortaan stevig verankerd, zo moest blijken uit het best wel originele openingsceremonieel: het laten vallen van een anker door de Staatssecretaris, gesecondeerd door twee vrl. (en eveneens VVD) Gedeputeerden uit Zeeland en Zuid Holland. Het ceremonieel dat zich voor de school afspeelde lukte niet zonder dat een van de bestuurders van de .„Stichting Samen werkingsschool voor Middelbaar Beroeps Onderwijs Zuid Hollandse-Zeeuwse eilanden" de val van het anker een handje hielp: „maar geen nood", sprak hij groot moedig", met de school is 't ook niet vanzelf gegaan.!" Mevr. Günther, de Zuid-Hollandse-, en mevr. Maris de Zeeuwse Gedeputeerde sneden elk met een kaasmesje (met inscriptie die hen later werden aangeboden) een touw door waar na het grotere werk door mevr. Ginjaar werd gepleegd en het anker, na het hel pende handje, ratelend omlaag kwam, tot schrik van de dames die kennelijk in het rustige Oude Tonge zoveel luidruchtig heid niet hadden verwacht. De voorgevel van de school, gevestigd in het voormalige Verenigingsgebouw aan de Schoolstraat, was gesierd door de Hollandse driekleur en de Provincievlag- gen van Zuid Holland en Zeeland, tegen welk decor de leerlingen een gelegen- heidslied zongen. Uiteraard werd daarin de zorg bezongen dat de school volgend jaar veel te klein zal zijn waarom de luisterende Staatssecretaris de gunst werd gevraagd voor een nieuw schoolgebouw te zorgen. Zo héél duidelijk was echter haar antwoord niet. Dat zat verpakt in een wat (te) hoog onderwijstechnisch gestemd openings woord waarvan de clou de leek totaal moet zijn ontgaan. De toespraken werden gehouden in het Pleintheater van ,,Aqua- Delta" te Bruinisse, Zeeuws territoir dat was gekozen omdat in Oude Tonge mo menteel een nieuw Verenigingsgebouw in aanbouw is en het daar dus aan een ontvangstgelegenheid ontbrak. In het theater werd door mevr. Ginjaar aan MEAO directeur dhr. Bendegem een stui ver aangeboden nadat haar het gebruikte kaasmesje was aangeboden. Het stui vertje moest voorkomen dat het mesje de vriendschap door zou snijden, zo heette het.... Wel kon mevr. Ginjaar-Maas een stui ver, maar niét zomaar een nieuw school gebouw uit de mouw toveren, zo maakte ze haar gehoor duidelijk, al mochten goe de verstaanders wellicht hoop putten uit haar toegezegde bereidheid samen bij tijds naar een oplossing te zoeken". Voor het overige gaf mevr. Ginjaar haar kijk op het Middelbaar Beroeps Onderwijs, kom pleet met wensen en verlangens, zoals dat ook op een kort geleden gehouden sympo sium ter sprake was geweest. Een van haar constateringen was dat ook in het economisch onderwijs de ontwikkeling op een aantal terreinen is achtergebleven, terwijl er ook een soort ,,koud-water vrees" bij scholen en bedrijfsleven lijkt te bestaan als het erom gaat elkaar te helpen: ,,en tóch", zo stelde mevr. Ginjaar met nadruk vast, ,,zijn én de scholen én het bedrijfsleven samen verantwoordelijk voor het economisch onderwijs!" Een van de verlangens die de Staats secretaris etaleerde is dat het bedrijfs leven de scholen in ruime mate gelegen heid zou geven kennis te maken wat in het bedrijfsleven gebeurt wat een rende mentsverbetering" van het onderwijs tot gevolg zou hebben, waarmee de Staats secretaris de bedrijven opriep stageplaat sen te creeëren. Voorts achtte zij de leer stof van de MEAO op onderdelen ver ouderd en heel kwalijk vond ze het ook vast te moeten stellen dat het MEAO onderwijs onvoldoende aansluiting geeft op vervolgonderwijs, met als triest gevolg dat meerdere leerlingen niet de hardere studierichting kiezen, waarin zoveel em plooi te vinden zou zijn. Mevr. Ginjaar besloot met de hartelijke wens dat de nieuwe MEAO te Oude Tonge, die van start gaat in een periode vanbuitengewoon belangrijke ontwikke lingen" in het MEAO bij zal dragen aan het bieden van een goede beroepsoplei ding waarmee de leerlingen maatschap pelijk uit de voeten kunnen. Ook de Zuid Hollandse Gedeputeerde mevr. Günther bleek bijzonder ingeno men met de aanwezigheid van de MEAO zij het ook dat het Provinciaal bestuur uit overwegingen van Ruimtelijke Ordening de school liever in Middelharnis had ge zien. Mevr. Günther voerde ten overstaan van de Staatssecretaris voorts een pleit voor hantering van op de regio toege sneden stichtings- en opheffingsnormen voor scholen in het vervol3 waarop ze de wenselijkheid bezag tot de stichting van een dependance voor Middelbaar Tech nisch Onderwijs wat de hartelijke steun van het Provinciaal bestuur zou hebben. Voor de bibliotheek van de MEAO bood mevr. Günther het Zuid Hollands Molen hoek aan. Op D.V. woensdag 20 november houden we onze vergadering in „Onderde Wiek", De fa, W, den Hertog uit Dirksland demonstreert deze a vond met een hapje en een drankje. Leden en gasten zijn hartelijk welkom. Aanvang: 19.45 uur. De Gedeputeerde van Zeeland, mevr. Maris pleegt haar deel van het openingsceremonieel, rechts naast haarde Staatssecretaris en mevr. Giinther, Gedeputeerde van Zuid Holland. Links MEAO-directeur dhr. Bendegem. De Zeeuwse Gedeputeerde mevr. Maris volgde haar voorbeeld door de school de Zeeuwse vlag en het boekwerk ,,de Zeeuwse Delta" aan te bieden. Aan de Staatssecretaris overhandigde zij de tekst van een mode zoals die door de Provin ciale Staten van Zeeland is aangenomen. De Zeeuwse Prov. Staten spreken daarin hun zorg uit over de normen die t.a.v. de stichting en opheffing van scholen worden gesteld. Mevr. Maris achtte de vaststel ling van één landelijk te hanteren norm niet reëel ter illustratie waarvan ze bezag dat de hele Provincie Zeeland evenveel inwoners telt als alleen al Rotterdam Zuid.... ,,Het M.B.O. in deze regio is op weg, vandaag even verpozen maar daarna op volle kracht verder om het gestelde ideaal te bereiken", liet namens het Stichtings bestuur de voorz. burg. W. den Boer van Midden Schouwen weten. De start van de MEAO wordt de eerste fase geacht van wat het bestuur zich ten doel stelt, waarbij ook de stichting van een Middelbaar Technische opleiding behoort. Het deed dhr. den Boer bijzonder goed te kunnen verhalen dat er een samenwerkingsver band werd gevonden waardoor de MEAO tot stand kon komen waaraan zo waar deerde hij de gestichte werkgroep bij- zonder heeft bijgedragen door voortreffe lijk voorbereidend werk te verrichten. Dank bracht dhr. den Boer ook aan hen die ,,de forse krachtinspanning" niet had den geschuwd om de school in augustus van start te kunnen laten gaan. Voor de zorg voor de huisvesting werd met name ook het gemeentebestuur van Oostflakkee dank gezegd van 't welk een loyale medewerking" was ondervonden. Spr. herinnerde nog eens aan het unanieme bestuursstandpunt dat de school in Oude Tonge zou moeten komen, een standpunt dat door het Ministerie op de valreep werd gehonoreerd. Wat thans tot stand gekomen is achtte dhr. den Boer een eerste aanzet te zijn om te komen tot een volwaardige school die, naar nu reeds is gebleken, in het gebied in een behoefte voorziet. I.v.m. de geringe beschikbare ruimte konden 87 leerlingen worden aangenomen maar wanneer de ruimtelijke handicap er niet was geweest zouden dat er ruim honderd hebben kun nen zijn. Met waardering maakte voorz. den Boer gewag van de bereidheid van de Staatssecretaris met het Stichtingsbe stuur in overleg te willen treden omtrent de invulling van de aanvrage voor de vestiging van Middelbaar Technisch On derwijs, opnieuw in samenwerkingsver band 't welk door dhr. den Boer hogelijk wordt gewaardeerd: ,,een unieke school", noemde hij daarom de totstandgekomen MEAO: ,,een school waaraan een breed samenwerkingsverband ten grondslag ligt en waarvan het voedingsgebied de provin cie grenzen overschrijdt. Ook de positieve benadering van de beide Provinciale be sturen daarin wordt op hoge prijs gesteld. Het Stichtingsbestuur vertrouwt er daar om op van verdere medewerking van de beide Prov. besturen verzekerd te zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1