Uit de Historie Ooltgensplaat L. Kievit Zn. D ubbelglaS, duur maar wel behaaglijk Heinrich Schütz herdacht Voorlichtingsavond Algehele Rouwonderneming Rijl(spoiitie over landbouwv8rl(8er De geschiedenis van kerk en volk, die zich in Ooltgensplaat voltrok 01877 - 1166 Dag en nacht overal te ontbieden Tentoonstelling P.V. „De Gevleugelde Bode" te Nieuwe Tonge Bericht van Sint Nicolaas voor alle kinderen in Ouddorp en omgeving Bladz. 2 (VII) 1571 1589 1590 1780 1792- 1813 STICHTING Aktie zuinig stoken: 3 HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling CU 01870-3477 m „TER GEDACHTENIS AAN KLAAS DE VOS EN ANDEREN 5 DECEM BER 1813". „EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 15 NOVEMBER 1985 „Inde zomer van 1571, deden de Water geuzen op de Batterij (De Schans) een aanval. Deze batterij is gelegen aan de Oostelijke punt van de Weipolder. Het is dus niet waarschijnlijk, dat bij de in neming van Den B riel in het volgende jaar, niemand, behalve de veerman Pieterz. Coppelstock, bij het verschijnen van éne vloot, aan de Watergeuzen zou gedacht hebben, daar zij reeds sedert hetjaar 1569 bestonden en in 1571 bij de landing op Ooltgensplaat, zo dicht bij Den Briel gelegen een zekere biersteker, Gijsbrecht Hendrikse, de klok der kerk wegvoerde". (Opbouw, 18 februari 1949). Het plunderen van de kostbaarheden in de kerk bedoelde deze in Engeland te ver kopen. (J. Klok naar B. Boers). (De Weipolder werd pas in de periode 1594-1596 gesticht, J. Klok). Bij het bestoken van de batterij sneuvelde een Spaanse hopman, die, volgens de overlevering, begraven was onder een boom, welke daar ter plaatse voor 20 jaar nog stond (in 1823 dus) en van ouderdom is gestorven (naar E.N., dat dit ontleende aan Boers). Aantekening: Volgens J. de Rek's Van Boergondië tot Barok, pag. 264 hielden de Watergeuzen meermalen een ,,landgang". Naarmate .de geuzenvloot groeide wer den de koopvaardijschepen schaarser op zee. Dus waagden de geuzen zich aan de wal om een klooster, een kasteel desnoods een paar boerderijen te plunderen en te branden. „Een landgang doen", heette dat. Alva's kustwacht in ieder kustdorp dag en nacht mannen op post, die vuren ont staken op het duin als zij een geuzenschip aan de horizon ontdekten loonde al die moeite ook niet. Nauwelijks een dorp op de friese kust, langs de Zuiderzee of in West-Holland of het kreeg en beurt. Voor de zeelanden leken de dagen der Noor mannen teruggekeerd. Hoe de Geuzen er in slaagden de Plaat te overvallen, weet ik niet. Verwachtte men de Geuzen niet wat die per landinwaarts? Gebruikten ze list zoals bij Monniken dam? „Die van Steenbergen en die van Rozen- daal staken huizen op de Kaai in brand en stalen en plunderden", (burg. v.d. Harst, volgens E.N. 20 mei 1969). ,,Het Fort, oorspronkelijk genaamd ,,De Galathee", ontstond in 1590" (E.N. 8-4- 1966). Het eerste fort (denkelijk niet meer dan een batterij) was toen vervallen (naar E.N. 3-12-1963). De Staten lieten nu een wachthuis bou wen (Holland in vroeger tijd IV). In 1749 schreef hetzelfde boek, dat de schans- en bolwerken ter zijde van de haven geheel vervallen waren. Eerst in hetjaar 1780, ten tijde van het uitbreken van de vierde Engelse zee oorlog, gingen de Staten aan de kust verdediging in ons land grotere prioriteit voorrang) verlenen" (J. Klok). In het jaar 1792, toen de Fransen ons Vaderland bedreigden en Willemstad be legerden, heeft men Ooltgensplaat, aan de oostelijke punt van de Weipolder, een batterij gelegd en van zwaar geschut voor zien, om daarmede de vijand aan de tegen over liggende Helse dijk te bestoken met het gelukkig gevolg, dat de Fransen hun batterij aldaar verlieten en kort daarop het beleg voor Willemstad opbraken. Onder het keizerlijk bestuur heeft men bij het havenhoofd een fort gesticht toen Duquesne, naderhand Prins Frederik ge noemd, dat met de Willemstad en het fort de Ruyter, aan de Heiningen de gehele vaart van Holland naar Zeeland bestrijkt. Dit fort vormt een regelmatig vierkant met vooruitspringende hoeken; het is gesloten door een overdekte poort en omgeven door een brede gracht. Het kan met 23 stukken geschut van onderscheiden kali ber bezet worden. Gevaarvol waren de laatste dagen van de maand november en de eerste van de cember van het jaar 1813 voor de in woners van Ooltgensplaat. Het fort was door de generaal Rostolland in behoor lijke staat van verdediging gebracht en werd van genoegzame leeftocht voorzien. In staat van beleg De gunstige tijdingen uit Holland hadden de ingezetenen van vele gemeenten, ook van Ooltgensplaat, doen overgaan tot on verwijlde betogingen hunner vreugde door het uitsteken der Hollandse vlag, het dra gen vao oranje linten en het aanheffen van vreugdekreten. Ten gevolge hiervan ver klaarde de Generaal het eiland Goede- reede en Overflakkee op de 27e november in staat van beleg, uit hoofde der plaats gehad hebbende rebellie tegen het wettig gezag met bijvoeging van scherpe be dreigingen tegen elk een, die zou durven verstouten voortaan enige oproerleus te doen horen. In Ooltgensplaat nam de vrees der in woners met elke dag toe door de toebe- reidselen tot verdediging, welke onder hun oog werden bewerkstelligd. Vele ingeze tenen namen hun beste tilbare have de vlucht en nu vernam men, dat op de 4e december des namiddags te één uur de dijken zouden doorgestoken en de sluizen opengezet worden, teneinde alzo het eiland zoveel mogelijk te doen overstro men. „Het fort is over!" Doch ziet! Op die met angst verbeide dag hoort men in plaats van een kreet van ontzetting de kreet van vreugde: ,,het fort is over!" en ziet men er de Hollandse vlag wapperen. Deze heuglijke uitkomst had men te dan ken aan het stoutmoedig bestaan van enige kustkanonniers, geleid door de dap pere korporaal Laurens van der Helm, die in overeenstemming handelden met de toenmalige Maire (burgemeester) Johan- nis van Putten en enige voorname burgers van Ooltgensplaat. Volgens bekomen order moesten de kust kanonniers de 4e december een detache ment leveren om de stukken in het fort in gereedheid te brengen om ze op de 5e ter ere van de Keizer af te vuren. Deze manschappen marcheerden op de bepaalde dag des morgens te tien ure ongewapend naar het fort, waarop een luitenant en zesentwintig mariniers de wacht hadden. Aan de brug gekomen vervoegden zich ongemerkt enige burgers, onder welke ook Klaas de Vos, bij hen, zodat ze thans twee en twintig manschap pen telden. Nu dringen ze opeens onder het geroep:Oranje boven!" in het wacht huis, nemen de wacht aldaar gevangen, alsmede generaal Rostolland, die zich toe vallig op het fort bevond. De overige manschappen der bezetting gaven zich over na het lossen van enige schoten. Een dapper man Nu volvoert ook Klaas de Vos zijn vurig gekoesterd plan, klimt langs de muren en schietgaten de toren op^. ontrolt daar Ne derlands vlag, tot nu toe om zijn lijf geslagen en onder zijn kleren verborgen en weidra wappert zij van de top en geeft het gebulder van twee kanonschoten het af gesproken sein aan de in het geheim gewikkelde Maire en enige burgers, dat de aanslag is gelukt". Zo werd op het fort van Ooltgensplaat in 1813 de Hollandse vlag weer geplaatst. Het ging toen niet zo vlug als in onze dagen. Op 21 november kwam immers al de eerste Nederlandse Staatscourant uit, waarin Van der Duyn van Maasdam en Van Hogendorp, die het algemeen bestuur in naam van Oranje op zich genomen hadden, alle Nederlanders ontsloegen van de eed van trouw aan Napoleon en ze opriepen tot de strijd voorde vrijheid. Drie dagen later waren de Kozakken al in Am sterdam en stonden de Pruisen aan de IJssel en op 30 november landde Prins Willem van Oranje in Scheveningen. Molendijk 66 MELISSANT Ultvi!*nverzekertngen Mogelijkheid tot lidmaatschap en unieke uitvaartverzekering Aangesloten bij de Stichting van Landelijlte Partiliuliere Uitvaartverzorgers (F. den Eerzamen nam dit over uit het schoolboekje: van ds. B. Boers: in z'n rubriek: Folklore en Taal). In dit verband raad ik u ter lezing aan: „Van Westvoorne tot St. Adolfsland: De Motte: De geschiedenis van het Fort Prins Frederik te Ooltgensplaat. J. Klok. 3 december 1963 stond in E.N. een uit voerig artikel: Ooltgensplaat kwam 150 jaar geleden in verzet tegen de Fransen. Klaas de Vos bracht 5 december 1813 de vlag op het Fort. In 1973 stond in E.N.: Een nieuw lied op het overgaan van het Eiland van Flacque door J. Schaap. In 1983, 30 december stond: Verslag van het gebeurde te Ooltgensplaat wegens het manmoedig innemen van het voormalig Fort Düqüesne, nu Willem Frederik op den 4e december 1813. Aantekeningen: I. De bouw van 't Fort geschiedde mede met het oog op een aanval van de E ngelsen op Goeree. Vanuit het Fort moest dan het eiland ontzet worden (naar J. Klok). II. Bedenk: De Engelsen voerden een landing op Walcheren uit in 1809. In september 1810 hadden de Engelsen de moed om de diepten in het Haringvliet te peilen met vier sloepen. Ja, zij deinsden er zelfs, niet voor terug om bij het stadje Goedereede aan wal te gaan, waarbij op de toren de Engelse vlaggeplaatstwerd(J. Klok). De auteur verwijst naar: Jan Kluit: Ouden en Nieuwen Briel. III. De stuk aanhangel, pag. 16 G. A. Brielle handschrift. De vraag is: Wanneer landden zij bij Goeree? 21 november 1811 werd Willem van Seters geboren, de Oranje-Willem ge noemd, naar aanleiding van de landing van prins Willem. Het verhaal gaat: Maarten van Seters spoedde zich 's avonds van zijn werk naar huis. Op de kerktoren zag hij de Nederlandse vlag wapperen met een Oranje-wimpel er aan. Thuis ge komen vond hij in de wieg zijn eerst geborene liggen. De wieg was met Oranje versierd en de jonge moeder lag te bed, met Oranje op de borst. A Is nu de landing der Engelsen eens op die 21 november 1811 plaats heeft gehad, is het bovengegeven verhaal heel goed ver klaarbaar. IV. „Met het fort Duquesne werden er ten westen van Ooltgensplaat nog verdere versterkingen aangebracht, bestaande uit drie zogenaamde aarden redouten klei ne veldschansen met uitspringende hoe ken) en er werd een batterij aangelegd. Deze redouten werden precies op de drie toegangswegen tot het fort geprojecteerd, en wel zó, dat de omringende polders gemakkelijk konden worden geïnundeerd. (De 3 redoutes hadden resp. 9, 4 en 9 stukken zwaar geschut. E.N.). Uit een en ander valt op te maken, dat de gehele stelling een vrij groot oppervlak besloeg, waar, als dit nodig mocht zijn, een groot aantal soldaten zou moeten worden ondergebracht. (J. Klok). V. Teneinde zoveel mogelijk de sporen uit te wissen, die door de Fransen waren achtergelaten, was wel een van de eerste dingen die men deed, voor het Fort een andere naam te bedenken. Dat daarbij de keuze is gevallen op-Prins Willem Frede rik, de zoon van Koning Willem I is heel begrijpelijk. Deze heeft immers aktief deel genomen aan de bevrijding van deze ge bieden. Hij heeft onder meer verschil lende zeer belangrijke militaire functies bekleed, waaronder die van commissaris- generaal van het departement van oorlog en kolonel-generaal. Verder beijverde hij zich voor het militaire onderwijs en de organisatie van het leger. Daarom zou in het vervolg het Fort het Fort Prins Frederik worden genoemd (J. Klok). VI. ,,AI was dan het Fort door de opstan delingen bezet, dal nam niet weg, dat de strijd nog lang niet was beslist" (J. Klok). De verdere strijd vertelt J. Klok dan en dan blijkt, dat de eilanders daaraan goed hebben meegedaan. U leze dit artikel uit: Van Westvoorne tot St. Adolfsland. E.N. van 3 december 1963 schrijft hier over: Niet alle gevaar geweken Nochtans was niet alle gevaar geweken. De Fransen waren nog meester van het dorp, de redoutes en de batterijen werden nog bewaakt. Een gedeelte van de vijand, o.a. een Compagnie Etrangérs, meest Pruisen, onder geleide van hun sergeant Lindaw met nog 25, kustkanonniers, lie pen tot de verzetmensen over. Door de grote verwarring die hierdoor op het fort ontstond, werd een vrouw van een kust- kanonnier door een schot uit een geweer dodelijk getroffen. Ongeveer 100 Fransen bleven verzet bie den en deze lieten op de Voorstraat enkele stukken geschut opstellen, terwijl de be woners van Ooltgensplaat werden gelast in hun woningen te blijven, op straffe te worden neergeschoten. De aanvoerder van deze groep, commandant Faubin, vorderde een wagen met twee paarden waarmede een luitenant naar Oude Tonge reed om van daar hulp in te roepen uit Bergen op Zoom. De Maire (burgemees ter) doorzag het plan en ook Jacob Oude- water, de molenaar van Ooltgensplaat, had het in de gaten en hij was nog eerder in Oude Tonge dan de Fransen. Hierdoor werd hun overtocht belet en de Fransen werden door de Oude Tonge naren gevangen genomen. Nog was de hoop der Fransen de bodem niet in geslagen. Om 4 uur in de middag naderde vanuit Willemstad een vaartuig met de Hollandse vlag in top. Men wilde de bezetters van het fort misleiden, maar ook deze list mislukte. De meeste mensen denken bij isolatie altijd het eerst aan dubbelglas. Geen wonder, want dat is het meest in het oog lopend. Hoewel dubbelglas pas de laatste tien jaar erg in opkomst is, bestaat het al veel langer. Er zijn verschillende fabrikagemetho- den voor dubbelglas. De glasplaten kunnen aan elkaar worden gesoldeerd, gekit of aan elkaar worden gesmolten. Omdat er zoveel gebruik van wordt gemaakt is het voor de fabrikanten ook lonend om nieuwe methoden te ont wikkelen. Echter de randverbinding blijft het kwetsbaarst. Een lekje in de randverbinding heeft tot gevolg dat er vocht tussen de twee ruiten kan komen. En dat heeft weer tot gevolg dat het dubbelglas na verloop van tijd door vuil en condens ondoorzichtig wordt. Bij de fabrikage van het huidige dubbel glas worden materialen gebruikt die beter tegen vocht, temperatuurschom melingen- en mechanische belasting bestand zijn. Het is dan ook geen wonder dat de fabrikanten zonder aar- zehng lange garantieperioden durven geven, meestal tien jaar. Nu zijn het meestal niet de fabrikanten die het dubbelglas ook plaatsen. Dat gebeurt meestal door schilders- en iso latiebedrijven, die de plaatsing volgens instructies van de fabrikant uitvoeren. Toch is het zaak bij het laten plaatsen van dubbelglas goed op te letten of het bedrijf, dat dat werk uitvoert, wel over de nodige deskundigheid beschikt. Die deskundigheid komt doorgaans tot uit- AKTIE ZUINIG STOKEN De tabel voor de week van Normaal jaarverbruik 500 m 600 m 700 m: 800 m 900 m 1000 m 1100 m 1200 m 1300 1400 m 1500 m 1600 m 1700 m 1800 1900 2000 m^ m 2200 2400 2600 m 2800 m 3000 m 3500 m 4000 m 4500 5000 m 5500 6000 m- Weekstreef- verbruik -ZAm /OO m. féo W, /Sfé m^ weergegevens Valkenburg ZH berekeningsmodel GE Den Haag van tenminste tien jaar op de plaatsing van het glas. En dat mag dan ook wel. Want dubbel glas is niet goedkoop: de prijs ligt rond de 180,per vierkante meter. Dat is een bedrag dat u niet in een paarjaarop uw gasrekening terugverdient. Dat duurt minstens zo'n jaar of tien. Als de aanpassing van de kozijnen ingrijpend is, zijn de kosten en de terugverdientijd vaak nog hoger. Aan de andere kant is dubbelglas goed voor een besparing van 25 kubieke meter aardgas per jaar per vierkante meter glas of 16 gulden. Dat is nogal wat. Bovendien straalt een dubbelglas-op pervlak veel minder kou uit, wat meer betekent dat u het wel degelijk in huis merkt: het is er behaaglijker. Dubbel glas is in verhouding wel de duurste manier van isoleren, maar tegelijker tijd ook een prettige. ••E.M.G.O. ••I drukking in een garantie op de plaat sing van het gks. Dubbelglaszetters, die deskundig zijn, geven een garantie N.V. ENERGIE MAATSCHAPPIJ GOEREE - OVERFLAKKEE Postbus 5 3240 AA MIDDELHARNIS Ho(laan44 Tel. 01870-2244 Bloedbad op schip Onder aanvoering van enen Van der Helm schoot men er flink op los, met het gevolg dat er van de 96 manschappen er slechts 66 aan land kwamen en zich bij de Fran sen in 't Dorp voegden. De andere 30 lagen dood of ernstig gewond op het schip. Op 5 december eiste de bezetting van het fort de overgave van het dorp. De kom- mandant weigerde. Na enkele vergeefse pogingen van de Maire (de burgemeester) en de gevangen genomen Franse kapitein, begon de kommandant het gevaarlijke van zijn toestand in te zien. Na een aanslag op de Maire, die zich tussen de Redoutes I en II doordrong en behouden een woning binnen vluchtte, begonnen de Platenaren verdere plannen te verwezenlijken. In de ze woning trof de burgemeester ook de heren J. O verwater en J. van Rossum uit Dirksland aan. Men was bereid om met nog 400 burgers de aanslag tot een goed einde te brengen. De burgemeester en de heer Overwater ondernamen een gevaar lijke tocht naar het Fort en kwamen daar behouden bij de bezetting aan. Zij ver namen van de kommandant, dat hij met de Franse kommandant een verdrag had ge sloten tot overgave van het dorp, op voorwaarde dat de Fransen een vrije af tocht werden gegarandeerd. Ondertussen hadden de burgers de Redoutes II en III veroverd. Bij hun aftocht hielden de Fran sen echter geen woord. Dientengevolge werden hun geweren onschadelijk ge maakt, evenals de kanonnen en moesten zij de kassen der ontvangers met een waarde van 15 a 16 duizend gulden af staan. Een en ander deed de woede van de Platenaars ten top stijgen en zij hielden de Generaal Rostolland tot 8 december ge vangen. Hij werd die datum aan de heer Anthonisse, Provoost-generaal overge geven. De overwinning was behaald en de gehate Fransen verdwenen. Oud en jong dankten God, die hen had bevrijd. Onderscheidingen Aan de heren J. van Putten (Maire of burgemeester), J. Overwater, J. van Ros sum en F. Boois, werd in naam van Zijne Koninklijke Hoogheid een zilveren ge denkpenning uitgereikt. Op de ene zijde stond: „Voor moed en vaderlandsliefde" en op de andere zijde: Duquesne 4 december 1813". In de gevel van Hotel „Hobbel" aan de Kaai zit nog een kogel ingemetseld. In het oude hotel, dat na de oorlog is afgebroken was deze kogel voorzien van het volgende randschrift: Bij de inneming van het fort kwam deze kanonskogel in de oostelijke muur van het hotel terecht. Jammer genoeg werd het hotel tijdens een beschieting jn de laatste oorlogswinter vanuit Brabant verwoest. Daarmede ging de kogel met opschrift verloren. Maar in de gevel van het pand Voorstraat 17 herinnert een kogel nog aan die spannende episode (L. Klok). Ik raad u vooral aan, hierbij het stuk te lezen, dat dhr. L. Driendijk aan E.N. zond en dat 30-12-1983 daarin geplaatst werd. Het is waarschijnlijk van de hand van Willem Leendertsz. Driendijk, gehuwd geweest met Maria Jacobsdr. van Rossum: In ieder geval is het iemand die het zelf intens meegemaakt heeft. (wordt vervolgd) J. L. Struik In 1985 wordt herdacht, dat 300 jaar geleden de komponisten Bach, Handel en Scarlatti overleden zijn. Het hele jaar wordt hier d.m.v. concerten, lezingen e.d. aandacht aan besteed. Minder bekend, maar niet minder belangrijk is het feit, dat de komponist Heinrich Schütz 400 jaar geleden geboren werd. Dit gegeven is voor het barokensemble „Musica Ricercata" uit Alblasser- dam de aanleiding geweest om een tweelal concerten te organiseren met werken van deze komponist. Het boeiende van het werk van Schütz is, dat hij, nadat hij eerst de bijbeltekst ge- exigetiseerd had, een muzikale taal spreekt, die aan het bijbelwoord volledig recht doet. Het Woord van God was voor hem een levend Woord. Dit is merkbaar aan zijn muziek. Als we bedenken, hoe veel leed hij mee moest maken en we horen dan bijv. de toonzetting van de woorden: ,,de Heere heeft gegeven, de Heere heeft genomen...." uit de Musika- lische Exequien, dan worden we stil; deze woorden zijn doorleefd. Uit de vele schitterende koorwerken zijn door het ensemble enkele komposities geselekteerd, die afgestemd zijn op de Adventstijd. Zo zal klinken: ,,Das Wordt wart Fleisch" (Joh. 1 vers 14) voor 6 stemmig koor en basso continuo, ,,Deut- sches Magnificat" (Lukas 1 46-55) voor twee 4 stemmige koren en b.c, „Joseph, du Sohne Davids" (Matth. 1 20 en 21) voor sopraan 1 en 2, bas en b.c, Canti- cum Simionis (Lukas 2 29-32) voor 5 stemmig koor, 2 sopranen, bariton en b.c. „Der Engel sprach zu den Hirten" (Lu kas 2 10 en 11voor sopraan, tenor, bas, alt en 2 tenorblokfluiten en b.c. Psalm 98 voor twee 4 stemmige koren en b.c. Deze werken worden afgewisseld met instrumentale werken van Scheidemann (orgel). Domei (fluiten en orgel), Buxte- hude (orgel) en Sweelinck (regaal). Ook staan er twee aria's van J. S. Bach op het programma voor sopraan, hobo en orgel alsmede enige koralen. Het concert wordt geopend en gesloten met samenzahg. Uitvoering van deze werken vindt plaats D.V. zaterdag 23 november om 8 uur in de Ev. Lutherse Kerk te Zierikzee en zater dag 30 november om 8 uur in de N.H. Kerk te Lexmond. Naast het barokensemble „Musica Ri cercata" 0.1.V. W. Jumelet werken een aantal solisten aan dit concert mee, waar van we noemen: Kees Droger, orgel en regaal (voor de koorbegeleiding), Hans- PeterDijkhuizen, hobo en Gre Wesselius, sopraan. Wij nodigen u hartelijk uit om een van de avonden bij te wonen. Op 29 en 30 november a.s. organiseert de P.V. „De Gevleugelde Bode" weer haar jaarlijkse tentoonstelling, welke zal worden gehouden in het verenigingsge bouw „Ons Dorpshuis" te Nieuwe Tonge. Vrijdagavond en zaterdag zijn de duiven voor een ieder te bezichtigen, waarbij tevens het rad van avontuur op volle toeren zal draaien. Inschrijfformulieren voor het inzenden van duiven kunnen worden aangevraagd bij de Secretaris: A. van Alphen, Burg. Sterkplein 3 te 3244 BA Nieuwe Tonge, tel. 01875 - 1979. A.s. 30 november om 14.00uur zal Sint Nicolaas met zijn gevolg aankomen in de haven van Ouddorp met groot gevolg, p.a. muziek en majoretten-peloton Somi Girls. Vandaar zal Sint Nicolaas de navolgende route naar het dorp rijden: Havenvi'eg, Hazersweg, Weststraat, Ring, Broekweg, Ring, Dorpstienden. Om 15.15 uur nodigt Sint Nicolaas alle kinderen (en ouders) uit naar het nieuwe verenigingsgebouw aan de Dorpstienden te komen, daar wacht iedereen een héél feestelijke verrassingsmiddag die tot 17.00 uur zal duren. Sint Nicolaas heeft gevraagd of alle kinderen een mooie tekening voor hem willen maken. De tekening moet gemaakt worden op een A4-papier, welke de kin deren van de peuterschool en basisscho len op school uitgereikt krijgen tot en met groep 5 (voorheen 3e klas). Je kunt ook de betreffende papieren op halen bij de winkeliers op het dorp, ver geet vooral nietje naam, adres en leeftijd aan de achterzijde te vermelden. Alle tekeningen dienen uiterlijk donder dag 28 november ingeleverd te worden bij Betty Hameeteman, Havenweg 2 te Oud dorp. Er zijn zeer veel prijzen mee te winnen, welke bekend gemaakt zullen worden op 30 november in het verenigingsgebouw. Je moet daar wel aanwezig zijn om je prijs in ontvangst te kunnen nemen. We re kenen op veel tekeningen. Zijn er nog vragen, bel dan gerust naar Hans Grinwis, tel. 2187 of Betty Hamee teman, tel. 1925.' MIDDELHARNIS Door de rijks politie op Goeree en Overflakkee zal in samenwerking met de technische afdeling van de verkeersgroep der rijkspolitie te Dordrecht en de afdeling Middelharnis van Veilig Verkeer Nederland op vrijdag, 22 november a.s. een voorlichtingsavond op het gebied van het landbouwverkeer worden gehouden. Het landbouwverkeer neemt een niet uit te wissen plaats in in ons verkeer. Het zal duidelijk zijn, dat het daarom nodig is, dat de bestuurders van trekkers en zelfrij- dende landbouwmachines goed op de hoogte zijn van de verkeersregels. Hoewel landbouwvoertuigen volgens de wet be horen tot de categorie motorvoertuigen, zijn ze als bijzondere voertuigen vrijge steld van veel eisen, waaraan personen auto's en vrachtauto's wel moeten vol doen. Echter zo zijn er ook weer bij zondere voorwaarden, waaraan het land bouwverkeer wél moet voldoen. Om daar wat duidelijkheid in te brengen en ook het geheugen weer wat op te frissen, heeft de rijkspolitie deze avond georganiseerd, waarbij een aantal dia's zullen worden vertoond. Ook met uw vragen kunt u op deze avond terecht. Vanaf 19.30 uur is de grote zaal van het „Diekhuus" te Middelharnis voor belang stellenden geopend. De toegang is gratis. Overigens zal de rijkspolitie op Goeree en Overflakkee in de maand december uitkomen met een boekwerkje „Land bouwverkeer op de weg", waarin alle wettelijke regels ten behoeve van het land bouwverkeer op een rijtje zijn gezet. Een soort handboek voor de agrariër dus. Middels de kranten wordt u op de hoogte gehouden wanneer en waar u dit (gratis) boekwerkje kunt afhalen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 10