Voor volgend jaar geen verhoging van de Onroerend Goed belasting Garage C. Melissant öplndastrieterrein Dirksland feestelijl( geopend Uitvoering U.D.I. Hans Groenendijk Wisseling secretariaat Open kerkelijk jeugdwerk in Stellendam Bladz. 2 Raad Middelharnis: Verhoging marktgelden Sanitair aan de haven ƒ850.000,— voor bibliotheek Vakantiebungalows bij het Havenhoofd Bejaardenwoningen Verkoop industriegrond HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 gg Chr. Plattelandsvrouwen afd. Flakkee Fietsenspecialist Sommelsdijk Tel. 01870 - 2430 fe VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ MAAR ZWEFVEN 18 G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk „EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 12 NOVEMBER 1985 In de raadsvergadering van j.l. donderdagavond waarin werd besloten een aantal gemeentelijke belastingen retributies trendmatig (3,5%) te verhogen, werd de Onroerend Goed belasting geheel buiten beschouwing gelaten. Weliswaar houdt de dit jaar vastgestelde Financiële Nota rekening met ook een aanpassing van de Onroerend Goed belasting, maar de commissie flnanciën en economische aangelegenheden heeft B en W geadviseerd van een verhoging af te zien gezien de relatief gunstige begrotingspositie en de intentie de woonlasten te ontzien. Geen verhoging van de Onroerend Goed belasting, wel echter verhoging van o.a. begrafenisrechten, de marktgelden, het havengeld, in welke lijst de verhoging van de reinigingsrechten opviel met maar liefst 15%, een percentage dat bij de vast stelling van de Financiële Nota al over eengekomen was terwille van het ver krijgen van een reëele dekking van de werkelijke kosten. Toch ontstond er enige gekrakeel in de rijen. Met name 3 leden van de SGP fractie (niet weth. Koppelaar) en de twee leden van de fractie Hoogzand stemden tegen. Dhr. Hoogzand, die zijn tegen baseerde op de zorg voor de minder draagkrach- tigen wier inkomen nog steeds een dalende lijn vertoont, gaf de PvdA fractie een veeg uit de pan: „....dat zou toch ook de zorg van de PvdA moeten zijn....?" vroeg hij hen af. Ook de 3 SGP leden die zich tegen verklaarden gaven hun zorg om de stij gende woonlasten te kennen. „We zijn aan onszelf verplicht niet geheel met het voorstel mee te gaan" maakte dhr. W. Villerius bekend. Zoals ook dhr. Hoog zand kenbaar had gemaakt wilden de 3 SGP vertegenwoordigers niet verder gaan dan een verhoging met 3,5%. De CDA fractie vond bij monde van dhr. Krijgsman de 15% verhoging evenwel een noodzakelijke ingreep zoals die trouwens al eerder, in een soort gentle- mans agreement was overeengekomen. De 15% verhoging werd met meerder heid van stemmen aangenomen. T.a.v. de weekmarkt te Sommelsdijk is voor 1986 een uitgave voorzien van 31.200,waarom voorgesteld werd de marktgelden trendmatig te verhogen en dan nog zal het eindsaldo nadelig zijn. Behoorlijk tegen de zin trouwens van dhr. Kersbergen die daarom suggereerde de marktgelden zodanig op te trekken dat de tarieven binnen 5 jaar kostendekkend zul len zijn. Dhr. Kersbergen durfde dat wel aan omdat er z.i. genoeg gegadigden voor een standplaats zijn. De raadsvoorzitter burg. van Welsenis bevestigde dat de gemeente wordt over spoeld met aanvragen maar die gelden veelal een standplaats op een andere plaats dan de weekmarkt. Die stand plaatsen zoals aan de Doetinchemse- straat te Middelharnis vallen niet onder de marktverordening maar onder de Alg. Politieverordening en de gemeente heeft nauwelijks een middel die gevraagde standplaatsen af te wijzen. Dhr. Hoogzand rakelde het gerucht nog eens op dat er plannen bestaan om de weekmarkt uit Sommelsdijk te laten ver dwijnen en hij overwoog zelfs een voorstel om de raad duidelijk te laten vaststellen dat dat zeker niet de bedoeling is, een en ander ter geruststelling van het publiek en van de marktkooplui. Zó'n nadrukkelijke uitspraak leek de voorzitter zeker niet nodig: „Wij denken helemaal niet aan verplaatsing", ver klaarde hij met nadruk namens het hele College en dhr. van Welsenis meende dat zo'n uitspraak toch voldoende duidelijk moet zijn. Bij het voorstel tot verhoging van de havengelden met 10% voor de abonne- menstarieven en 3,5% voor het passan tentarief hief dhr. Kersbergen enig ge mopper aan over het nog steeds ontbreken van sanitaire voorzieningen aan de haven terwijl die toch al een jaar geleden in de Havennota waren toegezegd. Dhr. Kemner (lijst Hoogzand) dacht er precies zo over: „de aanwezigheid van sanitaire voorzieningen zou de aantrekke lijkheid van de haven vergroten", legde hij het College voor. Overigens vond dhr. Kemner het onjuist de abonnementen met 10% te willen verhogen en samen met dhr. Hoogzand verklaarde dhr. Kemner zich dan ook tegen dat onderdeel van het voorstel. Weth. Jacobs zei toe dat er zo spoedig piogelijk met de realisering van de sani taire voorzieningen ernst zal worden ge maakt, temeer omdat de tarieven ver gelijkbaar zijn met die van havens waar die voorzieningen wel aanwezig zijn. Voorts werd de hondenbelasting met 3,5% opgetrokken en de begrafenisrech ten zelfs met 15%. Eindelijk" zo vond de raad kon er een krediet beschikbaar worden gesteld voor de bouw en inrichting van een bibliotheek. De tijd daarvoor gaat trouwens dringen omdat de eigenaar van het pand dat nu als bibliotheek in gebruik is per november volgend jaar de huur heeft opgezegd. De nieuwe bibliotheek die zal verrijzen aan het Kerkepad zal niet de grootte van 900 m^ krijgen die het bestuur van de Stichting Gemeenschapsbibliotheek graag zou hebben gewild. De ruimte zal nu 550 m^ worden, tengevolge van door het Rijk doorgevoerde bezuinigingen. Het heeft het bestuur aanvankelijk wel teleur gesteld maar het College kon de raad thans meedelen dat het bestuur de nood zaak van de bijstelling onderkent en zich met de plannen akkoord heeft verklaard. De commentaren die de raad ten beste gaf waren overwegend positief. Ook gin de raad akkoord met de architectenkeuze zoals die door B en W is gedaan. Het College voelde zich tot de gemaakte keuze moreel verplicht omdat de architect al veel voorbereidend werk om niet heeft gedaan. Voor sommigen, o.a. dhr. Kersbergen was het de vraag in hoeverre het bestuur dan nog in de bouw wordt geraadpleegd. De inbreng van het bestuur ligt evenwel meer in het kader van de inrichting van de bibliotheek. Een voorstel van dhr. Rijvers om een extra krediet van 100.000,voor de bouw en inrichting beschikbaar te stellen kreeg geen enkele steun. De raad volstond met de beschikbaarstelling van 850.000,met aantekening dat dat een absolute limiet geacht moet worden. De raad ging akkoord met het nemen van een voorbereidingsbesluit voor een gebied aan het Havenhoofd te Middelharnis, zo als door de meerderheid van het College voorgesteld. Weth. Koppelaar (SGP) en in zijn ook de overige SGP leden verklaar den zich tegen het voorstel en daarmee tegen de ontwikkehng die voorziet in de bouw van ca 400 recreatiewoningen bij het Havenhoofd. O.m. vreest de SGP fractie dat de zondagsontheiliging door deze ontwikkeling zal toenemen. CDA vertegenwoordiger dhr. P. Krijgs man haakte daarop in door te stellen dat een gemeentebestuur misschien wel de zondagsrust-, maar niet de zondagsheili ging kan bevorderen. ,,In de raad van Dirksland zitten toch ook SGP vertegen woordigers en een SGP wethouder en toch is er een sterke recreatieve ontwikke ling in Herkingen. Dhr. Kemner had aanvankelijk bezwa ren omdat het havenkanlaal sterk versmald zou worden, van 32 naar 13 meter, maar ter geruststelling van dhr. Kemner be kende weth. Jacobs dat de overlegde teke ning niet helemaal conform de plannen zijn. Het havenkanaal wordt, op de plaats waarop het v.m. terrein van Esselink de apparten zijn gedacht, niet smaller dan b.v. bij jachtwerf Flakkee, zodat de be roepsvaart op welker belangen dhr. Kem ner doelde zeker niet gehinderd zal wor den. In 'het plan is ook de vergroting en verbreding van het strandje aan het Ha venhoofd opgenomen. Het zand ervoor ligt al gereed en het lijkt erop dat de aanleg dankzij een Provinciale subsidie de ge meente nauwelijks iets zal gaan kosten. De raad ging akkoord met het nemen van een voorbereidingsbesluit voor de per celen Ring 5-7 te Middelharnis. Het is de bedoeling van de woningbouwvereniging om daar, na sloop van de oude woninkjes, 2 bejaarden woningen en 2 wooneenheden te bouwen. Dhr. Rijvers maakte duidelijk dat zonde van de oude pandjes te vinden die ten minste een respectabele leeftijd hebben en misschien best zouden kunnen worden opgeknapt. Restauratie zou evenwel heel wat meer kosten dan nieuwbouw, ver zekerde weth. Jacobs. Aan het bedrijf dat zich het eerst in het nieuwe, nog officieel te openen bedrijfs verzamelgebouw heeft gevestigd, las- en constructiebedrijf den Heten, werd thans 1800 m^ grond verkocht, gelegen naast het verzamelgebouw. Dhr. den Heten wil daarop een eigen bedrijf vestigen. 1 11 I l^NVV OOLTGENSPLAAT Mej. A. Remus, Pr. Bernhardstraat 5 te Ooltgensplaat heeft met ingang van 4 november j.l. het secretariaat van de plaat selijke Vereniging E.H.B.O. overgegeven aan de heer C. Kreeft, Julianastraat 28 te Ooltgensplaat. Mej. Remus, die in 1952 als lid van de afdeling werd ingeschreven is 24 jaar secretaresse geweest. Zij was ook het oudste lid vanaf de oprichting in 1952. In 1954 werd zij gediplomeerd E.H.B.O.-er, in 1961 secretaresse van genoemde ver eniging. De afdeling Flakkee van de Chr. Platte landsvrouwen Bond hoopt a.s. donderdag avond 14 november, 's avonds om half acht bijeen te komen in ,,het Diensten centrum" te Middelharnis. Spreker is dok ter Westra, huisarts te Oude Tonge, over het onderwerp euthanasie. Geïnteresseerden zijn eveneens welkom. OOLTGENSPLAAT Vrijdag 15 november a.s. des nam. 8 uur (zaal open 7.30 uur) zal in het Vereni gingsgebouw ,,'t Centrum" de jaarlijkse uitvoering gegeven worden door de Mu ziekvereniging U.D.I., o.l.v. de heer P. van Putten. Deze avond zal ook de trek king plaats hebben van de grote verloting, ten behoeve van het uniformenfonds. Nog zó proper presenteerde zich vrijdagmorgen het nieuwe garage bedrijfvan dhr. C. Melissant aan de Nijverheidsweg te Dirksland dat het eigenlijk niemand verbaasde dat één van de geshowde auto's in glimmend folie verpakt stond. Het bleek onderdeel van het openings ceremonieel waartoe burg. C. Over- sier was genodigd en dhr. Oversier deed dat met graagte en met be wondering voor de durf van de jonge, nog slechts 21-jarige onder nemer voor wie hij eigenlijk weinig méér had kunnen doen.... Dat bleek dhr. Oversier trouwens in hoge mate te betreuren, zoals hij in zijn ope ningswoorden kenbaar maakte. ,,Het heet dat de startende ondernemer door de Overheid gestimuleerd wordt, maar wsat er aan daadwerkelijke steun overblijft is van weinig betekenis", moest dhr. Over sier met spijt vaststellen. Hij liet dat niet alleen gelden voor de Rijksoverheid-, ook de gemeentelijke overheid zijn nauwelijks middelen gegeven om voor de beginnende ondernemer van veel betekenis te zijn. Burg. Oversier legt de laalsle hand aan de onthulling van de auto; links dhr. en mevr. Melissant „Wanneer je als werknemer voor jezelf wil beginnen dan hoef. je niet op enige steun te rekenen", was 's burgemeesters conclusie en dhr. Melissant begreep pre cies wat hij bedoelde. Temeer waardering liet dhr. Oversier horen voor het feit dat dhr. Melissant zijn al jarenlang gekoesterde wens nu had gerealiseerd. Het duidt z.i. op een goede motivatie en de beschikbaarheid van een grote dosis moed om alle rompslomp die het zelfstandig ondernemerschap mét zich meebrengt niet uit de weg te gaan, terwijl anderen daardoor bijzonder worden af geschrikt. Kwalijk ten opzichte van een jonge onder nemer als dhr. Melissant vond burg. Over sier het verschijnsel van de beunhazerij die juist in de autoreparatiebranche zo welig tiert. Moed zal daarom ook nodig zijn om te strijden tegen-die beunhazen" die soms in 't bezit van een uitkering aan 't sleutelen gaan. Wat de gemeente daar wél tegen doet is het gezamenlijk met de overige gemeenten in dienst hebben van De gevaren van popmuziek. Dit onder werp staat centraal op zaterdag 16 no vember 1985 in het jeugdcentrum „De Schuur'te Stellendam, waar we hopen op een goed bezochte avond. De laatste keer was het gezellig druk en tevens een bij zonder leerzame avond. Wil je meer we ten over de gevaren van popmuziek en tevens een gezellige avond hebben, kom dan allen naar „De Schuur". ledere jon gere vanaf 15 jaar is van harte welkom. De avond begint om 8 uur en de zaal is om half acht open. De verzorging van deze avond is in handen van de Stichting Moria te Amsterdam, welk emet allerlei appara tuur en dat soort zaken rrieer, de jeugd duidelijk zal maken welke gevaren er aan popmuziek kleven, met name zal veel aandacht worden geschonken aan de zo genaamde omkeermuziek. Veel mensen vinden het fijn om lekker te schelden op popmuziek. Ze zoeken naar allerlei stokken om die hond te slaan. En die stokken liggen natuuriijk voor het oprapen. Toch moet men zich als lief hebber van de popmuziek daar niet al te gemakkelijk van afmaken. Want er zit vaak heel wat waars in die felle kritiek. Om een beeld te geven waar het deze avond voornamelijk om gaat, zullen we enkele punten weergeven. In de pop muziek wordt oneindig veel herhaald. Wie een beetje bekend is met de psychologie weet dat herhaling één van de belang rijkste middelen is om iemand onder hyp nose te krijgen. De tekst van het liedje wordt als het ware in het onderbewuste van de luisteraar gegrift. Tussen haakjes, herhaling kan positief en negatief uit werken. Veel popliedjes worden in een andere taal gezongen. Veel jongeren ver staan het grootste gedeelte van de tekst een sociaal rechercheur. Spr. bezag dat een betere concurrentiepositie en een ge duchte mentaliteitsverandering bij het pu bliek de enige voorwaarden zijn om de beunhazerij ooit uit te kunnen bannen. Dhr. Oversier gelooft er overigens stellig in dat dhr. Melissant het gaat maken, gezien zijn vakkennis, zijn gedrevenheid en zijn bereidheid om lang en goed te werken. Spr. voorzag daarom dat het leveren van vakwerk de grondslag van het nieuwe bedrijf gaat vormen. Het bedrijf werd door dhr. Oversier privé-, maar evenzeer namens het Gemeentebestuur hartelijk welkom geheten en een goede toekomst toegewenst....! De openingshandeling werd door dhr. Oversier gaarne verricht. Hij pakte daar toe de in folie verpakte auto uit op de voorruit waarvan een bord was aan gebracht dat van de opening van garage bedrijf C. Melissant melding maakte. Dhr. Melissant werkte voorheen als mon teur bij garage Joop van Geest te Stellen dam. Dhr. van Geest die ook bij de opening aanwezig was waardeerde dhr. Melissant als een kundig monteur. Ga rage Melissant repareert niet alleen, ook worden er alle merken nieuwe auto's verkocht. MIDDELHARNIS Beroepen Door ds. L. Quist, Herv. predikant alhier, is een beroep ontvangen naar de Herv. Gemeente van Lekkerkerk. niet, of willen het niet verstaan. Het gaat hun in de meeste gevallen om de sfeer van de muziek. Als we al de teksten van de popartiesten gaan vertalen, komen we tot de konklusie dat vele teksten een nega tieve uitwerken hebben. Op deze manier hopen we een beeld te hebben gegeven wat er op deze avond plaats zal vinden. De zaterdagavondleiding ♦^^♦*#^^*♦♦*♦♦**♦♦*♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦**♦*^^***♦*♦♦♦**♦♦♦*♦♦♦*♦♦♦♦*♦J^♦*#.^^♦♦♦^^*♦♦♦*^^*^^♦*♦.*^^#^^^^^^^*♦ FenaM van rlen Oever De kust is hem vreemd en de lichten jokken niet. Om half twaalf wil hij beslist hom of kuit hebben. Gerrit Krab moet ze maar roepen. Halen! Het is een mooie nacht. De lucht is rustig en er fonkelen duizenden sterren. Koud is het wel en het waait flink. Arend-Michiel zet de donkey aan. Vooruit, jongens! Ze trekken alweer. De matrozen, anders opgetogen na grote vangst, zeggen weinig. Zij waren het die de ouwe voor gek verklaarden. Zij hadden ongelijk. De ouwe heeft recht van praten.... Ze halen.... Het is zijn vis, 't zijn vruchten van zijn willen. Mensen, waar komt al die haring vandaan? Het trekken is zwaar. Zou dat in de stroom zitten? Ze vragen het de ouwe. Best mogelijk. Ook hem viel het op. Hij meet weer. De stroom is feller en het tij is ongunstig. Hij schrikt. Halen, halen, maant hij aan. Anders zullen ze het niet houden. Hij voelt nu ineens, als deze onderneming slaagt, zal hij haar toch nooit meer met een zeillogger herhalen. Waar hij bang voor geweest is, treft hem nu. Hij, zijn handen, zijn schip, het volk, zij allemaal heersen niet meer over het want, maar de wind en het tij over hen. Hij zegt niets. Hij weet: dit is een vechtpartij met de tijd. Hij vuurt aan. Vooruiten hij erkent: d'n heer had gelijk, de stroom neemtje op. Hij moest nu eigenlijk een stomer hebben, zo'n knorhaan van de Doggermaat schappij. Wind en tij hadden dan minder kans. Maar hij staat hier machteloos op een logger, de vloed komt op, de zeilen vangen wel wind, maar van de verkeerde kant. Halen, halen. Hij beeft. De haring komt binnen. Hij ziet de visjes glinsteren. Een heerlijk gezicht, een dek vol zilver, dat hem anders zo toelacht. Ze vangen de Volharding vol. Een misse reis wordt het niet, af- gestampt zullen ze terugkeren. Maar, Gód, hij kijkt afhankelijk naar de hemel, als ik die lieve, visnamige netjes eens verspeel. Hij. wordt belaagd. Halve vleet, wordt geroepen. Gelukkig, dat is binnen. Het volk wil, oudergewoonte, een bakkie gaan doen. Hij staat voor het logies. Mannen, als ik vragen mag, blijf halen. Halen? Hij, de grote Arend-Michiel van Roon smeekt bijna. Ze zweten, ze zijn moe, is dat trekken en ze hebben er toch récht op? Ja,ja, maar.... Hij praat niet door. Zèlfloopthij naarde geesten (houten rollen, aan de verschansing bevestigd, waarover de netten over- en binnenboord rollen.) cn trekt, trekt. De ouwe gaat voor. Morrig volgen ze hem. Ze halen verder. Ineens roept Wout, die op de plecht staat: Ouwe, merk je dat ook, we trekken de netten niet naar het schip, maar het schip naar de netten? Arend-Michiel komt naar Wout toe en kijkt. Spreken doet hij niet, wat hem met zoveel zorg vervulde ligt nu voor allen open. Wind en water zijn tegen. Ze drijven naar de wal. Voort, voort. Hij gaat weer naast de matrozen staan. Hij trekt mee. Hij kijkt herhaaldelijk op. De kust komt dichter in het zicht. Ruig en wild verheft zij zich, steil en diep. Volop water. Dat is hun behoud. Halen! De netten zitten steeds voller. Ze moeten weer los gaan storten. Drie kwart is binnen. DAt kan ook voor d'n heer geen misse reis meer worden, zeggen de matrozen. Arend-Michiel reageert daar niet op, hij trekt, hij sjouwt net zolang als de matrozen, langer. Wanneer zij het al opgegeven heb ben, trekt hij nog. Hij gaat naar voren. Daar drijft de rest, het is niet zoveel meer, misschien nog twintig, dertig netten. Hij ziet het begin nauwelijks. Van de joon steekt alleen het vlaggetje nog boven water uit; de rood- wit-blauw van een Hollandse visserman aan de Franse kust! De rest is verdwenen. Het staat voor hem vast, om te behouden wat hij heeft, moet gekapt worden wat nog te water is. Hij doet het, het is een hard karwei, hij doet het zelf zonder er een woord bij te zeggen. Met twee halen van het mes is de reep versneden. Los, wég, verloren. Hij heeft leergeld betaald: de stroom en de wind waren te sterk voor zijn schip, zij hebben de top van zijn vleet meegenomen. Die ligt nu als een groot, niet te ontwarren kluwen aan flarden ergens voor Boulogne. Het volk lacht vergenoegd. De netten zijn voor reke ning van d'n heer, zij strijken alleen procenten van de besomming op. Arend-Michiel kijkt naar de haring. Prachtig goed, al zijn het gendagzeggers (yien). Ook hem kost dat ver woeste want niets. Toch weet hij: dit was een duur cadeau, dat de Almachtige me gaf Er wordt bijna overal gelachen. De vrouwen lachen door een gordijn van tranen. Ze hadden nachten slape loos gelegen, ze hadden gebeden en gesmeekt, ze hadden wel gezien, dat steeds meerderen haar aan zagen met de ogen: geef hem op, gééf hem op. Neen, néén, Heere God, we geven hem niet op. En daar lag hij. Ze verwachtten hem, na dat vuile weer, leeg en ont takeld. Hij is boordevol. Een mirakel, een geluksvogel, die Arend-Michiel van Roon. Och, die netten-ver- spelerij, wie viste kon zoiets overkomen. En weg gingen ze, met haar mannen aan de arm op huis af. Behouwen teelt. Dat bericht over die netten was Arend-Michiel reeds vooruit gegaan. D'n heer stond niet aan de kant. Dat zei wat. Hij stond achter de glazen van het kantoor naar buiten te kijken. Toen Arend-Michiel passeerde kwam hij niet, zoals anders, opgetogen naar hem toe. Hij tikte hem even apart. Arend-Michiel ging naar binnen. Hij gaf d'n heer, met ontbloot hoofd, een hand. Ze keken elkaar aan. Hij las in de ogen van zijn reder: je bent een brutaal kreng, jij doet maar, jij doet maar.D'n heer zei echter niets. Nu was het zijn beurt. Hij wou zeggen: hebt u me om haring gestuurd, of niet? Heb ik haring, ja of neen? Hebt u meer aan een misse reis dan een rake?.... Is deze raak of mis?.... Nu, spreek, ouwerwetse, bange man. Spréék. Arend-Michiel van Roon sprak niet, hij durfde niet. Hij sloeg zijn ogen neer en dat was de diepste schande, die hem overkomen zou. Het ellendig bange gevoel over viel hem: trouwen is mooi, maar er gaat een stukje van je eigen af (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2