EiunDEn-niEuws DEQ H "CANTEMm Jubileum- en kerstconcerten Het Jeugd" Rode-Kruis ans Groenendijk] Jlaïi Oostflakkee nam deel aan beurs Sluiting visserij op kabeljauw en koolvis Vogeltentoonstelling Uitslagen turnwedstrijden „Het fijnste voor de kleinste Harris computers schaaktoernooi Landelijke kollekte voor bestrijding suikerziekte Expositie RIen Poortvliet in „De Samaritaan" No. 5444 ffi Fietsenspecialist 1 Sommelsdijk I Tel. 01870 - 2430 J BEJAARDENMIDDAG Dankstond voor gewas en arbeid Nationale diabetesweek 11-17 november Drukkerij Gebr. De Waal HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ MAAR G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk 2e Blad DINSDAG 5 NOVEMBER 1985 Dirigent: Arie Pronk Het u welbekende koor „Deo Can- temus" de naam betekent „zin gen tot eer van God" jubileert! Op 7 november 1985 is het koor 50 jaar jong, alleszins reden om dit te herdenken en de nodige aktiviteiten op touw te zetten. Vele avonden zijn al achter de rug, maar a.s. donderdag 7 november is er de grote jubileumsamenkomst, de z.g.n. dank dienst t.g.v. het 50-jarig jubileum in de Maranathakerk te Rotterdam-Zuid, Hille- vliet 112-116, meditator ds. JMeynen te Haarlem, met medewerking van de alt Reinata Heemskerk en de vaste begelei ders Jan van Weelden (orgel), Loek van der Leeden (piano), algehele leiding Arie Pronk, toegang gratis, aanvang 20.00 uur, deur open om 19.30 uur. De Kerst-Doelenconcerten, waarin uiteraard het geboortefeest van Christus centraal staat, worden gegeven op: maandag 9 december en vrijdag 13 de cember: voor bejaarden, langdurig zieken en gehandicapten. Maandag 16 december en dinsdag 17 de cember: voor gezond publiek (met TV- opname). Woensdag 18 december voor de dona teurs. Aan deze in de Doelen te Rotterdam te geven Kerstconcerten zal medewerking worden verleend door het eveneens door Arie Pronk gedirigeerde koor SONG OF PRAISE, door de sopraan Femmy van der Weg, de alt Reinata Heemskerk, de Finse zanger Viktor Klemenko, de orga nist J an van Weelden, de pianist Loek van der Leeden, het geheel met orkest-bege leiding o.l.v. Arie Pronk. Toegangskaarten a 16,=te verkrijgen bij ons secretariaat, p/a Slangekruid 6, 2914 BZ Nieuwe.rkerk a/d IJssel. Bovendien zal voor kaartverkoop voor 9 en 13 december het bureau Breepleinkerk te Rotterdam-Zuid geopend zijn en wel op %i Op 22 en 23 oktober j.l. heeft de ge meente Oostflakkee deelgenomen aan „Contacta '85", te Goes. Het betreft hier z.g. bedrijven kontaktdagen, die bedoelen een ontmoetingspunt te zijn voor be drijven, instellingen en gemeenten. De gemeente nam een stand in met het directe doel, de naamsbekendheid van Oostflakkee te vergroten en ondernemers te wijzen op vestigingsmogelijkheden in de gemeente. Hierbij werd gehanteerd het motto: ,,Oostflakkee,centraal tussen Rot terdam en Zeeland". De onlangs uitgekomen Recreatienota maakt uiteraard ook deel uit van het voor lichtingspakket. De deelname aan Contacta '85", die past in het promotieplan van de gemeente, kan als een succes bestempeld worden. Het is daarom zeker de bedoeling, dat ook aan andere beurzen deelgenomen wordt, die daarvoor in aanmerking komen. 12 en 13 november van 9.00-16.00 uur (tel. 010- 323144). Voorts staan er in het nieuwe jaar 1986 een serie jubileumavonden op het pro gramma waarover wij u later zullen in formeren. Opbrengst LP voor mensen in nood Rest ons nog u mede te delen, dat ter gelegenheid van het jubileum door het koor een plaat is uitgebracht onder de titel „50 jaar DEO CANTEMUS". Deze plaat is te bestellen door storting van 26,75 voor een LP of van 24,50 voor een MC op girorekening no. 39.47.052 t.n.v. Alg. Adjunct DEO CANTEMUS met vermelding van „LP 50 jaar" of „MC 50 jaar". Beide prijzen gelden inclusief porto en verpakking. Hebt u in uw familie- of bekendenkring een koorlid, dan kunt u uw bestelling bij hem of haar doen en zal dat koorlid graag een plaat of cassette voor u meenemen. Het batig saldo van deze plaatverkoop zal ten goede komen aan de vereniging ,,Tot Heil des Volks" te Amsterdam. Deze vereniging is ontstaan uit het evan gelisatiewerk van een prominent Doops gezind predikant uit de vorige eeuw, ds. Jan de Liefde. Was hij eerst vrijzinnig predikant (te Woudsend, later te Zut- phen), naderhand verliet hij deze koers en moest hij hierdoor zijn predikantsplaats afstaan. Ds. Jan de Liefde begon in 1849 zijn evangehsatie-arbeid in de Amster damse Jordaan, waar verschrikkelijke toestanden heersten als grote armoede, drankzucht, etc. In 1855 werd genoemde vereniging opgericht met als doel zich in te zetten voor de medemens in nood. De vereniging, die dus nu 130 jaar bestaat, houdt zich nu bezig met de opvang van drugsverslaafden, alcoholisten en mensen met andere problemen. Zij beschikt daar toe over een crisisopvangcentrum, twee buitencentra ter verdere begeleiding en twee jeugdhotels. Graag hopen wij dat u door aankoop van een plaat of cassette dit werk wilt steunen. Voor vissers die niet in het bezit zijn van een kabeljauwdocument, is het met ingang van 25 oktober 1985 verboden de visserij op kabeljauw uit te oefenen in de Noord zee en in de Noorse Zee. Met ingang van dezelfde datum is tevens de visserij op koolvis verboden in de Noordzee, de Noorse Zee, het Skagerrak Kattegat, Sont en Belt en in de Oostzee. Staatssecretaris A. Ploeg (landbouw en visserij) heeft hiertoe op 25 oktober 1985 besloten. De hoeveelheden koolvis voor de gezamenlijke Nederlandse vissers en kabeljauw voor de niet-documenthouders, zijn in de betreffende sectoren opgevist. Voor koolvis bedroeg de hoeveelheid 210 ton en voor kabeljauw 23.431 ton. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK De C.V.B, afdeling Middelhamis-Som melsdijk nodigt u weer hartelijk uit op dinsdag 12 november 's middags half drie in ,,de Hoeksteen" Spreker is deze middag de heer O. v.d. Ridder, econ. directeur van het zieken huis. Hebt u vervoer nodig, kunt u bellen: mevr. C. Bienefelt, tel. 3428 of mevr. E. Vroegindewey, tel. 2566. De Eerste Flakkeese Vogelvereniging houdt haar jaarlijkse tentoonsteling in de Showroom van Garage Knöps aan de Langeweg waar een groot aantal vogels door de leden ter keuring worden inge zonden. Naast een groot aantal tentoonstellings- vogels, kanaries, is er dit jaar een grote verkoopklasse waar vogels kunnen wor den gekocht. De tentoonstelling is ge opend a.s. vrijdag van 10.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 19.30 uur. De toegang is gratis. OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag Woensdag 6 november a.s. des nam. 2.30 uur zal in „Elthato" de maandelijksea bejaardensamenkomst gehouden worden. MELISSANT Beroepen Ds. A. Vlietstra jr. ontving een dezer dagen een beroep naar de Herv. Gemeente van Poortvliet (op Tholen). Woensdag 6 november; Ger. Kerk: STELLENDAM - 19.30 uur ds. S. Groen, Hellevoetsluis. STAD aan 't HARINGVLIET - 19.00 uur ds. J. Hage. Zaterdag 2 november vonden in de sport hal te Middelhamis de jaarlijkse onder deelswedstrijden plaats voor de jeugd van 8 t/m 11 jaar, georganiseerd door Rayon Goeree Óverflakkee. Per onderdeel be haalden de 3 beste 8-9 jarige meisjes een medaille, zo ook de groep 10-11 jarige meisjes. Voor de jongens waren er, naar gelang de grootte van de groep, 12 of 3 medailles per onderdeel. De uitslag is als volgt: Meisjes 8-9 jaar: Sprong: 1. J. Boon, SPART A-H; 2. A. Klooster, KRIEKEL; 3. P. van Lenten, KRIEKEL; en Natasja v.d. Mast, ONA. L.M at: 1. Jolanda Jordaan, MH-SD; 2. Natasja v.d. Mast, ONA; 3. Gijske van Alphen, MH-SD en Mirjam v.d. Valk, MH-SD. Balk: 1Jolanda Jordaan, MH-SD; 2. Monique v.d. Made, MH-SD en P. van Lenten, KRIEKEL, 3. A. Klepper, SPARTA- ST. Brug: 1. Natasja v.d. Mast, ONA, 2. Gijske van Alphen, MH-SD, Renske de Hartog, SSS en Leonie v.d. Oever, SPARTA-ST.; 3. Monique v.d. Made, MH-SD. Meisjes lO-II jaar: Sprong: 1. Diana v.d. Vlugt, SPARTA-ST.; 2. JeanetHuyer,DOS; 3. Annemarie Noort- hoek, SPARTA-ST. en Carolien Kamer ling, ONA. L.Mat: 1. Diana v.d. Vlugt, SPARTA-ST.; 2. Willeke Melissant, SSS; 3. Bartha de Bakker, ONA. Balk: 1. Diana v.d. Vlugt, SPARTA-ST.; 2. Willeke Melissant, SSS; 3. Suzanna Ste- ketee, MH-SD en Marcelle Lokker, SPARTA-ST.! Bnig: 1. Ciska Peeman, MH-SD; 2. Jolanda van Lenten, SPARTA-ST.; 3. Bartha de Bakker, ONA. Jongens: Ringen: 1. Daniël Blok, MH-SD; 2. Niels Groo- tenboer,DOTO; 3. RemonPieterse, MH- SD en Henry v.d. Welle, DOTO. Rek: 1. Martin Luyendijk, KWIEK. Brug: 1. Martin Luyendijk, KWIEK; 2. Henry v.d. Welle, DOTO. L.Mat: 1. Remon Pieterse, MH-SP; 2. Daniël Blok, MH-SD; 3. René Weltevreden, MH-SD. Sprong: 1. Remon Pieterse, MH-SD en Erwin Peters, KWIEK; 2. Daniël Blok, MH- SD; 3. Martin Luyendijk, KWIEK. De nationale diabetesweek is dit jaar van 11 tot en met 17 november. Het Diabetes Fonds Nederland houdt dan de landelijke kollekte onder het motto ,,Geef 's voor diabetes". De opbrengst van deze aktie is bestemd voor het wetenschappelijk onder zoek op het gebied van suikerziekte. Vorig jaar leverde de kollekte bijna 1,5 miljoen gulden op. Met dat geld icon het Diabetes Fonds Nederland tal van weten schappelijke projekten mogelijk maken. Diabetes is nog altijd een ongeneeslijke ziekte die iedereen kan krijgen, van jong tot oud. Diabetes is een stofwisselingsziekte, waardoor het voedsel niet meer in het lichaam kan worden verwerkt. Diabeten kunnen wel worden behandeld met insu line, tabletten of een dieet. Diabeten zijn niet meer zoals vroeger ten dode opgeschreven. Maar suikerziekte kan wel allerlei verve lende gevolgen hebben. Bekende compli caties van diabetes zijn onder meer oog problemen (die tot blindheid kunnen lei den), aantasting van bloedvaten en ze nuwstelsel, beschadiging van de nieren en een verhoogd risico voor hartziekten. Veel wetenschappelijk onderzoek richt zich op deze complicaties en er worden behandelingstechnieken ontwikkeld om deze gevolgen van suikerziekte zoveel mogelijk te voorkomen. Ook wordt er steeds meer bekend over de oorzaken van diabetes, waardoor er hoop ontstaat dat men eens de ziekte de baas zal worden. De eerste nationale diabetesweek vond plaats in 1982. Daarvoor werd er niet gekollekteerd, hoewel er toch in Neder land zo'n 240.000 mensen aan diabetes lijden. Wie de aktieGeef's voor diabetes wil steunen, kan een bijdrage overmaken, op postgiro 5766 ten name van het Dia betes Fonds Nederland te Amersfoort. Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keus uit ons nieuwe modellen- boek SOMMELSDIJK OOLTGENSPLAAT Vijftig jaar getrouwd Vrijdag 1 november j.l. herdacht het echt paar W. de Vos en P. de Vos-Kievit, Pr. Hendrikstraat 19, alhier, hun 50-jarige echtvereniging. Van deze plaats ook gaar ne onze hartelijke gelukwensen. Op zaterdag 23 november 1985 organi seert schaakvereniging ,,de Pionier" te Hellevoetsluis gezien het grote succes van de voorafgaande jaren voor de negende maal een groot open schaaktoernooi met als inzet het Open Persoonlijk Kampioen schap van de Zuidhollandse Eilanden 1985. Dit schaaktoernooi is met ca. 150 deelnemers de laatste jaren uitgegroeid tot het grootste van de regio. Het organisatiecomité is bijzonder ver heugd dat het toernooi dit jaar financieel wordt mogelijk gemaakt door Harris Cor poration B.V. te Woerden. Door deze sponsoring zijn voor iedere groep bijzonder aantrekkelijke geldprij zen beschikbaar, totaal ca. 2.000, SV ,,de Pionier" verwacht dat dit jaar meer dan 150 schakers naar sporthal ,,de Eendraght" zullen komen waar het toer nooi gehouden wordt van 09.30 tot 18.00 uur. Opgave voor deelname is mogelijk bij: de heer V. Smit,(01883-15298) de heer K. Groeneveld (01883-17147) Het inschrijfgeld is 10,voor de hoofd klasse en 7,50 voor de overige klassen. Op vrijdag 25 oktober kwamen om kwart voor twee, vijf dames de klas binnen. De meester had er niks over verteld, dus het was voor ons een verrassing. Zij kwamen om ons te vertellen, wat het Rode Kruis eigelijk inhoud en doet. Ook vertelden ze ons over het Jeugd Rode Kruis. De aktivi teiten van het Jeugd Rode Kruis zijn de volgende: 1. Sociale aktiviteiten. Dat houdt in; op bezoek gaan bij mensen die weinig kontakt met andere hebben. De kerst- kaartenaktie. Paasmandjesaktie. Op passen in gezinnen met een gehandi capt kind. Samen naar de winkel, kap per of kerk gaan. Een rekreatiemiddag of-avond organiseren in een instelling. Assisteren bij de dagelijkse gang van zaken in tehuizen en ziekenhuizen. 2. Internationaal begrip (Hulp aan bui tenland, dus geld inzamelen enz.) 3. jeugd E.H.B.O. en preventie. 4. Informatie geven over het Rode Kruis (Wat dus inhoud en doet). Bij het Jeugd Rode Kruis zijn diplo ma's te behalen: 11-13 jaar: diploma A 14-16 jaar. diploma B. Voor de volwassene is er hetgewone" Rode Kruis. Daarvoor moet je 16 jaar zijn. Dit Rode Kruis zemelt o.a. geld in voor. de internationale hulpverlening aan slachtoffers van natuurrampen. Het ontstaan van het Rode Kruis De Rode Kruis kolonne, die in Neder land hulp verleent bij rampen. Het Jeugd Rode Kruis voor jeugd en jongeren. De vakantiemogelijkheden die het Neder landse Rode Kruis biedt aan gehandi capte mensen. Ook is er de Vrijwillige Welfare en de bloedtransfusiedienst. Er werden ook nog dia's vertoont over het Rode Kruis. De vlag van het Rode Kruis ziet er zo uit; het heeft een rood kruis en een witte omgeving. (Het om gekeerde van de vlag van Zwitserland). In de klas hebben we ook nog het Jeugd Rode Kruis spel gedaan. Het is hetzelfde Van 6 november t/m 29 november orga niseert de welzijnszorgkommissie van het verpleeghuis ,,De Samaritaan" te Som melsdijk een expositie van werken van de hand van Kien Poortvliet. Deze expositie is samengesteld uit mate riaal dat werd gebruikt voor de vervaardi ging van het boek „Het briesend paard". Een unieke expositie van deze bekende tekenaar en schilder die zeker op Goeree Óverflakkee hoog aangeschreven staat. Regelmatig is Rien Poortvliet te vinden op Flakkee, is het niet om van de Oud- dorpse duinen te genieten dan is het wel voor een bezoekje aan het streekmuseum waar altijd wel inspiratie valt op te doen. Flakkee heeft duidelijk een streepje voor getuige de vele afbeeldingen in zijn boeken die gemaakt zijn in onze streek. Ook voor deze expositie stond het land leven centraal. Het briesend paard geeft een duidelijk overzicht van de rol van het De afdeling Jeugd Rode Kruis van het Nederlandse Rode Kruis heeft als een van haar taken het geven van E.H.B. O.-lessen aan de school jeugd. Ook op Goeree-Overflakkee wordt een aantal van deze cur sussen verzorgd. In Sommelsdijk en Middelhamis is het JRK gestart met het geven van Jeugd-E.H.B.O.-A, en wel op de Bosseschool en de J. C. van Gentschool. Vóór de cursus begon, werd een informatiemiddag gegeven over het Rode Kruis in het algemeen. Hier is een leerling van deJ. C. van Gentschool aan het woord. als bingo, maar als je bingo zei moest je een liedje zingen. In de plaats van bingo moest je Jeugd Rode Kruis zeggen. Soms wordt de werld opgeschrikt door schokkende berichten over een overstro ming in India, een aardbeving in Italië, een oorlog in El Salvador of een hongersnood in Centraal Afrika. Het Rode Kruis helpt de slachtoffers. Altijd. Overal. Steeds vaker organiseren lagere scholen projek ten over het Rode Kruis. Dat doen ze in samenwerking met de plaatselijke afde ling van het Rode Kruis. Op school krijgen wij jeugd E.H.B.O. Iedereen in de klas krijgt een zakje verband om mee te oefe nen. We krijgen op school 17 lessen. 2 daarvan zijn anders, dan komt er een politieman of brandweerman bijv. De laatste les hebben we examen. Bij de diploma-uitreiking mogen de ouders ook komen. Dit opstel ging over het Rode Kruis. Ik vind het Rode Kruis een heel goede organisatie. Er is voor ons te hopen, dat we het niet nodig hebben. Dit opstel is geschreven door: Leontien Hoogzand paard. Vooral de belangrijke rol die het paard vervulde in het boerenbedrijf wordt op een voortreffelijke manier weerge geven. De werken van Rien Poortvliet zijn te bezichtigen in de hal en verbindings gangen van het verpleeghuis. Naast deze schilderijenverzameling vindt u ook in formatie over de schilder en zijn andere werken. Deze expositie is een, onderdeel van het thema ,,het boerenleven" dat in de maand november centraal staat in het verpleeg huis. Ook andere aktiviteiten worden rond dit thema georganiseerd. Zowel de expositie van Rien Poortvliet alsmede de andere aktiviteiten zijn gratis toegankelijk. l^l^l^l^.l^4■**'^*¥**********¥**4^**'^****'^4■*4■'^*■*¥■'^*•^*'^¥*4■'^***¥**'^**********'^■¥'^¥*****'^'^**¥**^^ Féciaiii^vaii (ten Oever 16 Dat hébben we niet. Waarom niet? Voorlopig niet. Neem het roer even en vaar zuid zuidwest. Goed, ouwe. Zijn besluit stond vast. Hij kon de haat van het volk op zijn hals halen en het vertrouwen bij d'n heer verspelen, hij zóu het proberen. Beter voor het gat gekeerd, dan een kans gemist. Er moest nog haring te vangen zijn. Arend-Michiel kwam aan dek en liep regelrecht naar het voor-in. Daar zaten ze, wei-gemutst, gewassen en geschoren, echt in de stemming: ibbis, vannacht achter moeder in de bedstee. Hij keek hen aan. k We varen een andere koers, Giel is beter, we gaan het nog even proberen. Hij zag hun blik en wist meteen, dat ze hem krankzinnig verklaarden. Hij moest hen vóór zijn. Wie wat te zeggen heeft, zegt het nu. Gekanker aan boord wens ik niet. Hij trilde van die woorden, want hij besefte zelf hoe zwaar het was voor de ouderen zo te worden aangesproken door een man van zijn jaren. Eén vroeg er: Waar ga je met ons naar toe? Hij dacht: nu moet ik oppassen. Er is misschien een artikel in de monsterrol dat ze kunnen gebruiken. Zijn koers was: Het Nauw van Calais. Dat zul je wel zien. Neen, dat was geen antwoord. Je kunt ons wel naar de hel jagen. Als dat gebeurt, zei hij bits en toch ernstig, ga ikjullie voor en ik zal een goed woordje doen. Hij spotte niet. Ja, ja. Wat, ja, ja? Het verveelde hem. Geleuter kon hij niet verdragen. Hij had grotere dingen aan zijn hoofd. Heb je vertrouwen in me? Ze zwegen. Wie het niet heeft, zegge het. Maar dan ook geen reis meer bij mij gemonsterd. Ja, ja, vertrouwen hadden ze in hem, natuurlijk, en ze gingen uit een ander vaatje tappen. Wie zou zó'n steel willen verspelen? O, dat is praat, zei hij, anders zou ik zeggen: ga allemaal van boord, zo gauw we binnen zijn. Neen, neen, zo bedoelden ze het niet. Mooi, dan geen kwaaie koppen meer. Hij keerde zich om. Boven de kap riep hij: 'k Zal Gerrit met de fles sturen op de goeie afloop. Dankie, ouwe, en ze roemden hem daarom. Arend-Michiel lachte fijntjes, net kinderen, nét kin deren, een standje en een snoepje. Hij was als zij, alleen een beetje anders. 's Avonds, in het aardedonker op de plecht, smeekte hij: Heere God, tóe, bewaar me voor een misse reis. Het Kanaal. De kaart lag open, de passer er op. De wind joeg uit het noord-westen, pal op het gat. Met donderend geraas verdrongen de zeeën zich voor het Nauw van Calais: we moeten er door, we moeten er door, bulderden ze. En op haar rug namen ze de Volharding, VL 130, mee. met een paar kantjes haring en een onzeker scheeps volk. Arend-Michiel van Roon stond achterop. Hij verliet die plaats niet anders dan om op de kaart te kijken of zijn behoefte te doen. Zijn prak bracht de kok aan dek. Deze grond was hem onbekend. Het was middag, het werd avond. Zwart streek de nacht over deze gulpende, tierende zee-gleuf neer. Soms zagen ze in het duister een lichtje. De matrozen verheugden zich daarover, licht verried leven. Arend-Michiel maakte het bezorgd. Hij wist: de door gang is maar smal, vuren zien betekent een oever naderen, hij wilde het diepe water houden. Hoewel er weinig gesproken werd, merkte Arend-Michiel aan hun schichtige gebaren, dat de meeste matrozen niet gerust waren. Het zou moeite kosten. Arend-Michiel besefte: dit wordt de zwaarste nacht van mijn schippersbestaan tot hiertoe. De zegen zou hij niet cadeau krijgen. Deze streek kende hij van de kaart. De zwalping nam zijn schip soms op en hij stond machteloos, het roer en de zeilen waren alles. Naast de Almachtige moesten die hen behouden. Rusteloos gingen zijn blikken; over het water, langs zijn schip, over het tuig. De lijnen van het zeildoek stonden snaar-strak gespannen. Soms ging hij naar omlaag. Dat was wanneer een wallicht naar hen had geknipoogd. Hij sloeg de almanak óp en wist waar ze zaten. Veelal wierp hij dan de roerboom om. 't Was geen storm, laat staan een orkaan, 't was het vrijwel ononderbroken vuile weer, dat bij Het Kanaal in het najaar hoort. Hij snakte naar de dag, dan miste hij de lichten, maar ze konden hun ogen en de kijker ge bruiken. Gerrit Krab nam, sedert ze hier voeren, reeds voor de vierde keer een verse pruim. De dag kwam, traag rees hij aan de kim. Ze prezen God in stilte en roemden de Volharding. Tot hiertoe be waard. Toch was d; stemming onder de matrozen geprikkeld. Het weer bleef eender, stijfwaaierig, met woeste buien er tussendoor. De tegenliggers, die met de kop op de wind lagen, gingen meer onder dan boven water door. Als ze eerst hier maar uit waren. Arend-Michiel dacht in die uren aan alles, aan zijn plannen, aan de haring, die ginds moest zwemmen, aan d'n heer, wiens gebod hij overtrad, aan z'n moeder, aan allen, die hem in hun hart gek verklaarden. Ach, hoe heerlijk moest het zijn, helemaal je eigen mast over boord te kunnen zeilen. Een eigen schip te hebben óf een volgzame aard; ja, meneer, neen, meneer, goed, meneer. Wild en onstuimig als de baren rumoerden zijn gedachten. Bijna waren ze er door. Hij zei tegen zijn stuurmans maat: Ik loop eerst Boulogne binnen. Daar zijn zeker Franse visserlui. Je kijkt eens. Je hoort wat. Alles is zo onbekend. Dat vond Gerrit Krab erg wijs. Ga jij je dan maar eens scheren, ouwe, zei hij. Dat was goed, het kwaaiste was nu voorbij. Ja, ja. Wie kent Het Kanaal? 's Zomers: lieftallig als een meisje in Mei. In achter-November: een blauwbaard. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 5