EIIAtlDEn-tllEUWA VERKOPING Overdenking uit de Heilige Schrift Begrafenisonderneming „VOORZORG" Welfare Oude Tonge Kerkhervorming zWEpsr No. 5443 HET ■^KIJKVENSTER Rode Kruis: PLAKZCGHS OUnt CAMERA STENSN-ROKSSilJ WAT IS AFTER SHAVE ADVOCADO-KWEEK ZWARTE KUNST TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M CZ] DD HAAR VERf PAKT NIET TOP-POP DUUR WASMERK BLOEMEN BESTELLEN Bloemenhuis Korteweg bellen 75 PLUS PARELEND SCHOON VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ MAAR C G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk 2e Blad VRIJDAG 1 NOVEMBER 1985 blik op kerk "^P en samenleving ij - Kruisraketten Nee - De demonstratie - Geen verandering De aktiviteiten van het Komitee Kruis raketten Nee hebben de laatste weken zóveel aandacht gekregen in de media dat ik er eigenlijk geen woord meer over wil horen, laat staan dat ik er nog een woord over zou willen schrijven. Alles wat er over gezegd kón worden is inmiddels al gezegd. Wanneer ik er toch nog een be schouwing aan wijd, mogen mijn lezers het gerust „het intrappen van open deu ren" noemen. Drie-driekwart miljoen handtekeningen om precies te zijn 3.743.455 is natuurlijk niet niks! Maar het zegt ook niet alles. Vooreerst was de aktie laten we eerlijk zijn perfect georganiseerd. Maar wie kan nagaan hoeveel mensen méér dan éénmaal hebben getekend? Of er mis schien ook minderjarigen, kinderen zelfs, bij de ondertekenaars zijn? Afgezien van het feit, dat er, zoals ik in een radio-uitzending hoorde, in sommige ge vallen mensen, gehandicapte mensen, on der zware druk zijn gezet. In ieder geval: wie durft er voor dat aantal zijn hand in het vuur steken? Maar al zöu het getal kloppen, dan is het beslist niet de meerderheid van ons volk. Wél een grote minderheid. Dat komt overeen met het feit dat blijkens inter views ongeveer 40 procent van de Neder landers tegen kruisraketten is. Dat wisten we toch al. De aktie van het KKN is daarom een overbodige geweest, die bo vendien onnoemelijk veel geld heeft ge kost. De mentaliteit van de aktievoerders bleek zaterdag duidelijk toen men premier Lub bers bij de aanbieding" van de hand tekeningen een kwartier lang massaal de rug toekeerde. Hij was uitgenodigd een toespraak te houden, maar toen het zover was moest hij tegen duizenden ruggen aankijken.... Bo vendien gingen zijn woorden verloren in een aanhoudend gefluit en boe-geroep. TROUW, dat overigens niet van rechtse sympathieën kan worden beschuldigd, noemde het in het Commentaar van maan dag 28 oktober knullig, onbeleefd, ja onbehoorlijk, iemand op een dergelijke wijze te bejegenen". Dat TROUW dan daarnaast waarde rende woorden heeft voor de aktievoer ders die toelieten „dat de premier zich in alle rust in het hol van de leeuw kon wagen en zich zonder zware beveiligingsmaatre gelen dwars door een publiek van tegen standers naar een podium" kon begeven. Het zou er nog maar bij moeten komen dat ze de premier gemolesteerd hadden! Dat kan men toch niet verwachten van mensen die demonstreren tegen geweld? Op zichzelf hebben de KKN-mensen ge grepen naar een loyaal middel. Binnen het raam van de parlementaire democratie mag men aan de regering een massaal verzoek doen. De regering is echter niet gehouden zo'n verzoek in te willigen. Het is ook niet te verwachten dat de uitslag van het petitionnement verandering zal bren gen in het regeringsstandpunt. Hoewel niemand zit te wachten op de kruisra ketten in Woensdrecht is er ook geen andere keuze. Maar het zal een onmoge lijke opgave zijn de drie-driekwart miljoen ondertekenaars daarvan te overtuigen.... Waarnemer DIRKSLAND A.s. zaterdag 2 november wordt er een verkoping gehouden ten bate van de Herv. Kerk in „Onder de Wiek". Openings tijden zijn van 9.00 - 12.00 uur en van 2.00 - 5.00 uur. Er worden allerlei leuke attrakties ge boden, terwijl een voorbereidend comité samen met een aantal dames voor allerlei fraaie handwerken hebbpn gezorgd. Ze, de Welfare helpsters, zijn zo lang zamerhand uit geen enkele instelling meer weg te denken. Zonder hen zou het dage lijks leven in bejaardentehuizen, verpleeg tehuizen en verzorgingscentra er heel an ders uitzien. Vrijwilligers zijn een on misbare schakel geworden in de hulpver lening. Maar ook het bezoek aan zelf- standigwonenden gaat steeds groter plaats innemen. In veel gevallen ontstaat er tussen deelnemer en vrijwilliger een hechte band. Men betekent iets voor elkaar en dan gaat het heel vanzelfsprekend lijken dat men allerlei zaken voor de ander doet. Ze lijken zo simpel. Er wordt niet over gepraat, waardoor ze achter de (re)crea- tieve bezigheden verdwijnen. Wij nodigen u uit om naar onze verkoop- rniddag te komen, donderdag 7 nov. a.s. van 2-5 uur met diverse attrakties. De bewoners en vrijwilligers van ,,Ebbe en Vloed" Oude Tonge. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Mijn zoontje heeft zijn postzegelverza meling netjes in plasticfolie verpakten in zijn slaapkamerkast bewaard. Toch zijn er zegels met de gom aan elkaar en aan het papier vastgeplakt. Hoe kan dat? Antwoord: Het opbergen van postfrisse postzegels in een niet goed geventileerde ruimte of vochtige kast moet worden af geraden. Bij temperatuurdalingen zal con densatie van de aanwezige waterdamp optreden en als de gomlaag vochtig wordt, gaat die vastplakken. Tevens kunnen door 't vocht zg. roestverschijnselen in de vorm van bruine vlekken ontstaan. Het op bergen in plastic biedt geen oplossing. Beter is een insteekalbum, maar ook dan moet de inhoud regelmatig worden ge lucht. Dit luchten moet dan wel in een droge omgeving gebeuren, dus niet in een vochtig vertrek of huis. Tijdens onze" vakantie in Italië is de Leica-camera gestolen die mijn vader in de twintiger jaren kocht, toen die pas uitkwam. Welke waarde moet ik daar voor claimen bij de verzekering? Antwoord: Omdat u precies merk, num mer en jaartal kon opgeven, zal ook uw verzekeringsmaatschappij kunnen nagaan, dat dit een bijzonder kostbaar erfstuk was met een waarde van nu rond de twintig duizend gulden. Bij de open haard zijn de stenen van de schouw zwart geworden door de rook. Ik heb geprobeerd die laag eraf te krijgen met schoonmaakmiddelen en zoutzuur, maar je kunt aan de gang blijven. Hoe krijg ik 't zwart weg? Antwoord: U moet werkelijk het gehele zwarte laagje verwijderen, bijv. door het enkele millimeters afkappen, schuren of laten wegbijten van de steen. Daar u dat zelf niet zo netjes kunt doen als een gespecialiseerd bedrijf, kunt u 't beste een gevelreinigingszaak inschakelen. Zulke mensen verwijderen ook hinderlijke op schriften en ingevreten plekken op muren, o.a. door toepassing van fluor en andere flink doorbijtende middelen, die gevaar lijk zijn in handen van leken, maar die zonodig millimeters steen wegvreten, met alles wat daar op is vastgebakken. Raad pleeg de gouden gids of de Kamer van Koophandel. Doet aftershave eigenlijk iets aan de huid? En hoe ontstaat anders dat frisse gevoel na het scheren? Kun je dat ook óp goedkopere manier bereiken? Antwoord: U kunt natuurlijk een nat washandje gebruiken als u after-shave te duur vindt, maar dan moet u toch nog zo'n „manlijk" geurtje erbij halen. U kunt ook kin en wangen betten met alcohol, want dat is het geheim van de verfrissende werking van de flesjes after shave. Water kookt bij normale druk pas bij 100 graden, maar alcohol heeft een kookpunt dat bij 79 graden ligt. Dank zij de alcohol in de after shave vindt er, bij gebruik, sterkere ver damping plaats en daardoor koelt uw huid sneller af. Vandaar dat frisse gevoel. U zou ngt zo goed eau de cologne kunnen nemen, want dat bevat óók alcohol en werkt dus precies zo, maar er zijn mannen die het vooral om die ,,heer"lijke geur gaat, omdat die, naar veriuidt, een on weerstaanbare werking op dames zou heb ben.... Maar zulke geurtjes zitten meestal verpakt in etherische olies en verwaaien dus snel. En dat is dan weer een gerust stelling voor de dames die hun kostwinner met een portie after shave de deur zien (of ruiken) uitgaan. Wij hebben een plantje opgekweekt uit een advocadopit. Hoe verzorgen wij die nu verder, zodat ze ook zijscheuten vormt? Antwoord: Pitten van de advocado kun nen lange tijd op water geteeld worden. Doet u de plant in een pot, dan zal ze snel groeien en het eerste jaar alleen de hoogte ingaan. Aan het eind van het jaar kunt u zo'n plantje verpotten en pas aan 't einde van het hierop volgend jaar mag u dan de top eruit snoeien om zijtakjes te ver krijgen. Dat deze kamerplant intussen een aanzienlijke hoogte bereikt heeft, moet u voor lief nemen. Het is een tropische vrucht die van warmte en vocht houdt. Hij eist voedzame grond en u moet haar elk jaar verpotten en tijdens de groei elke maand een beetje kamerplantenmest ge ven. Pas op voor bladverbranding die achter vensterglas kan optreden. Ik heb een roestvrij stalen pan gekocht en volgens het voorschrift met water uit gekookt, tot de telefoon ging en ik die pan vergat. Die vond ik daarna met eenzwart schilderij op de bodem terug. Panne- spons en div. schoonmaakmiddelen hiel pen niet. Hoe krijg ik al dat zwart eruit? Antwoord: Roestvrij staal kan weer be hoorlijk worden opgeschuurd. Gaat u dus rustig door met een (goede kwaliteit) groen lapje -I- enkele druppels afwas- middel. Dat is veiliger dan die sterke produkten die u in uw brief noemde. U kunt er zo'n nieuwe r.v.s. pan weer hele maal glanzend mee krijgen. ,,En dat van alles, waarvan gij niet kondet gerechtvaardigd worden door de wet van Mozes, door dezen een ieder, die gelooft gerechtvaardigd wordt". (Handelingen 13 39) Ook dit jaar is er weer een 31ste oktober: 1985. Het is helemaal geen bijzonder jaar, geen bijzonder aantal jaren ook ter herdenking van die datum in 1517, maar 't is en blijft toch een bijzondere datum. Het is de dag van de kerkhervorming, de dag dat Maarten Luther zijn 95 stellingen aansloeg aan de deur van de slotkapel in Wittenberg: Een zeer bijzondere en ge denkwaardige mijlpaal in de geschiedenis van het christendom. Na de grote scheu ring tussen Oost en West in 1054 scheur de de kerk in het Westen verder en het is er helaas niet bij gebleven. Was heel-blijven van de kerk dan beter geweest? Dat ligt er maar aan, wat dat gekost had! Zoals dat altijd de vraag is als het gaat over de eenheid der christenen: Hoeveel geweld wordt Christus, Die de Weg, de Waarheid en het Leven is, daarbij aan gedaan? De verbondenheid der leden aan elkaar heeft zijn grenzen in de gehoor zaamheid aan het Woord van het Hoofd der leden, de Heere Jezus Christus zelf. Onze armen kunnen te kort worden om alles en allen te omvatten. Hoe verdrietig dat ook is en hoe we er ook lijden kunnen. Duidelijk mag in ieder geval zijn, dat we geen herdenking van de kerkhervorming mogen hebben uit anti-papisme. Niemand zal ooit kunnen leven van het oordelen van de andere of van het veroordelen van dwalingen. Dat biedt nimmer voedsel voorde ziel; daar gaatgeen kracht van uit, hoe krachtig men zich ook en terecht kan opstellen. Het zal gaan om een leven bij de Heilsfontein en een kennen van de verlossing door Christus als onze enige en volmaakte Zaligmaker: Dat ik Hem mag toebehoren in tijd en eeuwigheid, met. lichaam en ziel. De kerkhervorming her denken we zo tot een persoonlijke winst en in de eenheid van het ware geloof: Als de ene, heilige, algemene, christelijke kerk van de apostolische geloofsbelijdenis. Zo kunnen we menige tekst uit de tijd, dat de kerk door de apostelen vergaderd werd en gevormd op het enige Fundament, Dat gelegd is, opnieuw lezen en verstaan als een woord voor de kinderen der kerkher vorming. De gevaren van toen zijn de gevaren van nu en het ene nodige van hun dagen is dat van de dagen der kerk hervorming en van nu.... Altijd loert het gevaar van de wettische ijver om het zelf te verdienen: De goede werken, die men met de wet in de hand de Heere wil voorhouden zonder te zien, dat de volmaaktheid, die de wet vraagt, nooit gehaald wordt en die wet ons daarom geen uitredding maar veroordeling brengt. Of dat nu de farizeeër geldt, waarmee Paulus worstelde, of dat dat de roomse leer is, waartegen de hervorming zich verzette, of dat dat het godsdienstig activisme isj dat van heel deze wereld een heilsstaat meent te kunnen maken. Althans door eigenge rechtigheid zelf Gode aangenaam te kun nen zijn. De wet van Mozes kan geen mens rechtvaardigen en geen enkele wet zal dat kunnen, hoe verfijnd zijn regels ook gemaakt zijn. Ze zal slechts kunnen ver oordelen. Wat de wet nu niet kan, wordt gevonden waar Christus woont, werkt en geëerd wordt. Daar wordt vergeving van zonden gevonden. In Hem is volmaakte recht vaardigheid en daarmee zaligheid en eeu wig Leven, want Hij volbracht de wet Gods volmaakt en betaalde nochtans voor de zonde der wetsovertreding met de prijs van Zijn leven. Daarom heeft Hij de macht gekregen om hen, die schuldig staan aan de overtreding der wet, vrijuit te laten gaan. Niet door enige kwaliteit of verdienstye van henzelf, maar alleen uit genade! Daarom hief de kerkhervorming niet alleen de banier van het Woord Gods en Dat alleen zo hoog, maar ook die van de vrije genade zonder menselijke ver dienste. Daar zijn we er echter nog niet mee! Er is maar een manier, waarop in die genade gedeeld kan worden. En dat is door het geloof Geloof, waaraan niets verdienste- lijks kleeft. Wie dat zou denken en wen sen, maakt geloven tot een menselijke aktiviteit, die rechten geeft bij God. Maar wat voor verdienste zou er zijn aan de hand, die een geschenk aanneemt? Ge loven is zich verlaten op de Heere, zich aan Hem gewonnen geven omdat ons alles ontvallen is wat in mensenogen en weeg schalen gewicht en waarde had. Gerecht vaardigd uit dat geloof is er vrede bij God. En meer is er niet nodig! De 31 ste oktober wordt ons zo dat een telkens weerkerende bezinning op het pand dat ons is toebetrouwd. Niet alleen om erover te waken: Dat is niet genoeg! Maar ook en juist om erbij te mogen leven als een nooit uitdrogende fontein van levend water, waar een Samaritaanse vrouw het Leven vond en waar nog altijd wonderen gebeuren. Om kolen vuurs te stapelen op het hoofd van hen, die altijd bezig zijn maar nooit rust vinden, want ze luisteren niet naar Hem, Die zei: ,,Komt herwaarts tot Mij, allen, die vermoeid en belast zijn, en Ik zal u rust geven". W. H. V. K. Als ik zelfm'n haar spoel, tob ik altijd met de haarverf omdat ze niet goed pakt. Wat doe ik verkeerd? Antwoord: Het staat niet met zoveel woorden in de gebruiksaanwijzing, maar indien u eerst uw haar gaat wassen, is dat nog te nat als u dit merk spoeling aan brengt. Deze verfstof pakt beter als uw haar niet (zo) nat (meer) is. t>E ZIELIGE f LES Waarom is de bodem bij sommige wijn- flp^<:pn 70 ver naar binnen gebogen? h dat om defies stérker te maken, vanwege de champagne, zoals onze wijnhande laar zegt, of om hem niet zo gauw te laten omvallen? Antwoord: Dan zouden sommige wijn- drinkers óók zo'n extra bodem nodig heb ben om niet om te vallen. En juist de flessen voor champagne en koolzuur houdende dranken krijgen géén ziel, dus sterker maak je een fles er niet mee. Nee, volgens de wijnproducenten is dat nodig om het bezinksel, dat ook in goede wijnen voorkomt, beter vast te houden als de glazen worden volgeschonken. Dat is een fraai verhaal, maar het wordt tegen ge sproken door de gróótgebruikers van wij nen, want die verkondigen dat die onop vallende ziel wordt aangebracht om de inhoud per fles te verkleinen, zodat je méér van die flessen moet kopen.... Waarom hebben ze een gulden de bij naam ,,pop" gegeven? Is dat woord het zelfde als de ,,pop" van diepop-muziek? Antwoord: Bij de pop-muziek komt de pop van populair. De bijnaam van de gulden is vele eeuwen ouder. Munten kregen in de volksmond altijd al bijnamen. De eerste (goud) gulden, die omstreeks 1250 te Florence werd geslagen, droeg een bloem met omschrift FLORENTIA en werd gouden bloem" genoemd. Dat woord Florentia is spoedig verbasterd tot Florijn. Daarvan bleef de afkorting Fl. en later/ over. Zilveren guldens met beelde naar van Karel V kregen de bijnaam Carolusguldens. Toen de Nederlanden zich hadden vrijgevochten van Spanje, ging de Republiek de gulden gebruiken en omdat we toen geen koning of keizer hadden, werd daar de Griekse godin Pal- las op afgebeeld. Het volk zag er een soort Nederlandse Maagd in en vanwege de vrouwenfiguur kwam de aanduiding „pop" in zwang. Ik heb een dure uitgaansjurk gekocht, maar nu ik die na enkele avondjes wil wassen, ontdek ik een doorgestreepte tobbe op het wasmerk. Volgens de ver koopster zou het met een lage tempera tuur en op de hand wel lukken, maar van 't hoekje dat ik probeerde, liepen de kleuren door! Antwoord: Dan is de stomerij de op lossing, vooral als u getranspireerd hebt. Laat u de jurk dan niet stomen, dan ontstaan lelijke kringen en plekken. Als u de japon bij rusfiger gelegenheden draagt en niet transpireert, dan kunt u haar enkele uurtjes buiten hangen, bij voorkeur als het een beetje mist. Daarna is de stof vaak weer opgefrist zonder verkleuring. Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroeg indewei j, Emmalaan 1 8, Middelharnis Tel. 01870-2996 dan Zandpad 68. Middelharnis Telefoon 01870 - 2328 Hierbij een foto van een schrijfmachine. Uit welke tijd stamt die? Antwoord: Doordat u behalve het merk ook het nummerplaatje mee fotografeerde, konden we nagaan dat deze oude machine dateert uit 1908. In het jaar 1905 startte de fabriek te Chicago de produktie. KORREKTIE 0IA8ETESVER. NEDERLAND In het nr. vanj. I. zaterdag hebben we per abuis het oude adres van de Diabetes Vereniging Nederland weergegeven. Het nieuwe adres is: Postbus 933, 3800 AX Amersfoort. Ik heb een parelsnoer gekregen en wil dat graag zo mooi glanzend houden. Hoe moetje het dan behandelen en waar berg je het op? Antwoord: Onze grootmoeders gaven hun kinderen de raad om de échte en gekweekte parels zoveel mogelijk te dra gen, omdat ze juist kontakt met de huid nodig zouden hebben. Als ze lang in een doosje liggen, verliezen ze aan glans en aan schoonheid. Maar pas op met haarlak en parfum, want de chemische ingre diënten van div. schoonheidsmiddelen tasten parels aan. Vermoedelijk is dat ook met uw vorige parelsnoer gebeurd, dat zo lelijk werd. Echte parels zijn keihard en kunnen een hoop hebben, maar.... er wor den (vooral in toeristenoorden) zoge naamde ,,Mallorca-parels" of andere fan- tasie-produkten verkocht en dat zijn vaak glazen kralen die machinaal bedekt zijn met (soms te) opvallend glanzende laag jes, o.a. bereid uit visschubben. Die kun nen héél weinig hebben, want dat buiten laagje lost op in alcohol en u mag ze niet gaan reinigen met schoonmaakmiddelen. In een lauw badje schoon water kunt u het transpiratievocht wegspoelen, dat anders op de duur het glanslaagje aantast. ^'^***'^'^'^'^4■'^***'^****^'^'^**'^***'^'^*'^'^'^'^**4■'^'^'^'^^^^^'^^■'^'^'^'^'^i^*'^l^'^^^>^^■l^^.l^l^^^^4.l^l^:f.l^l^l^.l^^ nx^f^van (ten Oever - 15 Eenzaam en angstig werd het. Donker, grauw, briesig. De carbidpitjes in de verblijven bleven branden. De enkele uren licht waren knipoogjes van lange donkere nachten. De hemel was potdicht, 's nachts fonkelde er geen ster. Er was geen tegenligger en geen opstomer. Door het tuig gierde de bries. Soms joeg zij buiten aan, boordevol hagel en natte sneeuw. Dan was het door gaans allehens. Verkleumd en gehaast maakten ze schoonschip. Wie torn-toe had, juichte. Een gevoel van verlatenheid overmeesterde allen. Ook Arend-Michiel. Na enige misse visnachten zocht hij, dat was nog nimmer gebeurd, heul en raad bij zijn stuurmansmaat. Wat denk jij er van, Gerrit? vroeg hij. 't Is óp, ouwe, ik ging maar naar huis als ik jou was. Arend-Michiel gaf zich echter niet direct gewonnen. Tóch is er nog haring, Gerrit. De stuurman keek hem verwonderd aan, met in zijn ogen: och, alsyV/ het zegt, dan zal het wel zo zijn. Hoe bedoel je dat, ouwe? Arend-Michiel ontrolde de kaart, wees en zei hetgeen hij d'n heer verteld had. De haring zakt naar de zuid. Gerrit sprak niet tegen, hij vroeg alleen: k Zou jij dat dan aandurven, naar het Kanaal op de zeilen? Ik wel, ik wel Wie dan niet, ouwe? D'n heer niet. Zo, d'n heer niet, nou dan kon het vanzelf niet; waar of onwaar, ouwe, d'n heer is tenslotte de baas, niettan? Arend-Michiel gaf er geen antwoord op. Het was moeilijk in dit geval zijn stuurman te zeggen, dat. hij d'n heer wel dorst tarten. Hij zweeg verder. Hij kroop in de kooi. In de uren die daarna volgden, kregen zijn plannen vaster vormen, want in gedachten zag hij voor zich het prachtige schip, dat eens zijn kielzog kliefde. Het schip, dat hij bezitten wilde. Dan werd hij onverzettelijk. 's Nachts, bij eht halen, bleef er één omlaag. Giel van der Plas, een Katwijker. Hij was ziek. Arend-Michiel vernam het achterop, hij nam de open plaats in. Hij ging niet kijken voor alles binnenboord was. Wéér voor noppes. Hij zag Giel, wantrouwend nam hij hem op, het zou niet de eerste keer wezen, dat er één zich ziek hield. Hij scharrelde in de ,,Scheepsdokter" en gaf hem een drankje. Het hielp niet. Twee dagen lang lag Giel te kreunen in zijn kooi. Toen durfde Arend-Michiel niet langer wachten, hij moest wel naar huis. Hij wilde niet in zijn verdere leven opgejaagd worden door de ziel van Giel van der Plas. Maar het besluit viel hem zwaar. Zéker, hij was een gewillig, volgzaam schippertje geweest. Maar hij had niet gedaan wat hij eigenlijk doen moest: de haring achterna zeilen. Dit was dan de eerste misse reis van zijn leven. Moeders vader zou hij niet evenaren. En d'n heer zou smalend zeggen: heb ik het niet gezegd. Van Roon? Je moet eens naar mij luisteren. We gaan, zei hij, hijs alle lappen maar. Hij gaf de koers en ging omlaag. Ze hadden een goede wind en zouden spoedig binnen kunnen zijn. De andere morgen reeds zagen ze de vuren van de kust. Hij keek er naar, nu werd het toch tijd om z'n eigen een beurtje te geven. Hij sprak er over met Gerrit Krab. Goed hoor, ouwe, en hij liep al naar het vrondel om een ketel heet water. AanGerritbehoefde hij nooitveel woorden te verspelen. Nijdig en teleurgesteld trok hij de trui over zijn kop en schopte de broek van zijn benen. Lekko, ouwe, werd van boven geroepen. Joe. Daar stond Gerrit al met twee ketels vol. Hebbic beet, zei hij en pakte er één. De andere bracht Gerrit mee. De stuurman gooide ze leeg in een pusse en sprak, pu, de wasem wegblazende: Giel zal het niet besterven, ouwe. Wél? Hij zit voor-in, óp, een pijp te roken. Potver, zei Arend-Michiel en zweeg verder. Hij liet eerst het water wat kouder worden en zocht alvast zijn schone ondergoed uit. 't Was ditmaal gloednieuw. Wil had het ingepakt. Ellendig, dat de eerste reis als getrouwd man een misse was. En dat van Giel zat hem dwars, de ene dag doen alsof het graf op een kier voor hem stond en de andere dag gekleed-aan-schip-zitten, neen, ze moesten hem niet tuk nemen. Hij ging zich wassen. Vlug en kwaaiïg. Gauwer dan Gerrit Krab verwacht had, riep hij al naar boven aan zijn stuurman om z'n rug een beurt te geven. Daarna kleedde hij zich aan. Hij nam z'n hemd, z'n borstrok. Hij wilde een onderbroek grijpen. Toen viel zijn oog op een briefje, da op de grond lag. 't Was een rekeningetje van Mozes uit de Baaienwinkel. Aan de ene kant stond: 6 onder broeken a 75 cent 4.50. Betaald. Z.O.Z. Hij draaide het om en las: Arend-Michiel, ik kon zo gau w geen beter papier vinden. Ik heb, nadat je me er over gesproken hebt, er lang over nagedacht, over het vissen in Het Kanaal, dat meneer verbood. Ik ben een vrouw en weet het zo niet. Maar, jongen, ik heb vertrouwen in je, ik zal altijd achter je staan en als je denkt, dat het goed is, doè het dan. Dan moetje het doen. Wil. Halfnaakt, met zijn hemd alleen aan, en dat nog open, las Arend-Michiel het. Wil, Wil.... Zó was ze, een boodschap in een schone onderbroek. Er kon geen tweede vrouw wezen als zij. En moeder dan? Ja, moeder ook, maar die was anders. Hij zag z'n eigen daar zo, in het blote achterwerk, met een open hemd aan in de scheerspiegel staan. Wat een armzalig hoopje mens is een man in zijn hemd toch, dacht hij. En hij voelde zichzelf zo zielig verlaten, dat hij overlei: 'k Zou het best fijn vinden als moeder er nu was en op een stoof klom en m'n hemd dichtknoopte. En thuis zei hij altijd maar, dat het flauwekul was. Wéér nam hij het briefje op: Als je denkt, dat het goed is, dóe het dan. Doen, dóen, doen. Terwijl hij zich verder aankleedde, liet hij Giel van der Plas komen. De Katwijker was rap achterin. Wat is er, ouwe? Hoe gaat het? Goed, ouwe, schielijk gekomen en schielijk gegaan. Ben je dus weer beter? Ja, ouwe. Goed zo, ga maar. Gerrit Krab kwam beneden. Waar zijn we? Over een enkel uur hebben we de Waterweg. Hij schudde het hoofd. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 5