Uit de Historie Ooltgensplaat Bijeenkomst over jeugdwerkloosheid Raadhuisconcert te Middelharnis (V) 50 jaar geleden werd de Geref. Kerk in gebruik genomen Bladz. 2 De tweede Geref. Kerk te Ooltgensplaat Pieter Bigge Het schoolleven Hobbel, (tot na de Ramp) te Ooltgensplaat HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 |g „EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 1 NOVEMBER 1985 In E.N. van 1980 stond het volgende bericht: J.l. dinsdag 22 januari was het 50 jaar geleden dat het kerkgebouw van de Gereformeerde Kefk aan de Zuid- Achterweg in gebruik werd genomen. Het verrees op de plaats waar de eerste kerk werd gebouwd, waarvan op den 17den oictober 1889 door Lena Arentje de Ruiter Ld. de eerste steen werd gelegd. Dit gebouw, dat 40 jaar in gebruik is geweest vertoonde een erg verval en in 1929 werd door de gemeente besloten een naieuwe kerk te bouwen. In de gevel van deze nieuwe kerk werd de volgende steen ingemetseld: DE EERSTE STEEN VAN DEZE VERBOUWDE KERK IS GELEGD DOOR WILHELM G. C. VAN KEMPEN W.C.ZN. DEN 28STE JUNI 1929. De ingebruikneming had plaats op 22 januari 1930, in welke dienst voorging de plaatselijke predikant ds. H. de Lange, met de tekst uit Mattheus 28 20: ,,En zie, ik ben met ulieden alle de dagen tot de voleinding der wereld. Amen". Onder de genodigden waren veel predi kanten en kerkeraden uit de Classis, waar onder de oud-predikant ds. A. L. Ruijs uit Dinteloord, bij de oudere inwoners nog wel bekend; Het gemeentebestuur werd vertegenwoor digd door burgemeester W. J. Donker sloot en de wethouders H. P. Waling en Jac. Jacobs. Met de aanvang van de dienst werd de daarvoor wel toepasselijke psalm 89 1 gezongen, waarbij het orgel werd bespeeld door de heer R. Kiewiet, hoofd van de Chr. Nat. School. Tijdens de bouw, ruim een half jaar, kerkte de gemeente in dez.g.n. „Blauwe- loods" van de genie, staande onder aan de Havendijk bij het Fort „Prins Frede- rik". Een eind van 't dorp en bij guur en wintersweer voor velen een koude lange reis. Bouwers Architect van dit kerkgebouw was de heer H. C. de Ruiter met de volgende aanne mers: Joh. Korteweg Lzn. timmerwerk; J. van Ree metselwerk; C. D. Birkhoff smids- werk en een broer van hem D. C. Birkhoff maakte het sierlijk smeedwerk voor de deuren. Deze zijn allen overleden. Alleen de schilder, de heer L. T. Ras (thans wonende in ,,Vroonlande" teDirks- land) is nog in leven. In een verslag stond toen o.a. vermeld, dat het schilderwerk opviel door de fijne af werking. De totale bouwkosten waren rond 30.000,Niet te vergelijken met tegen woordig. Door de solide bouw ziet deze kerk, zowel het exterieur als het interieur er nog zeer onderhouden uit. Het Volkspetitionnement in 1878 ko ning Willem III aangeboden, werd in Ooltgensplaat getekend door 182 per sonen, die 100 schoolgaande kinderen hadden tussen 6 en 12 jaar. Personen die in Ooltgensplaat naar voren traden: Onder de titel: „Het Testament van de boedel van Pieter Bigge te Ooltgens plaat", schreef P. Bom, administrateur van de Boedel Bigge enige artikelen in E.N. 1965. Van zijn hand verscheen bij het 250 jarig bestaan van deze boedel een boekje: ,,Het Testament van Pieter Bigge", en de bete kenis daarvan voor Kerk en Diaconie in het verleden en heden" (1971). In E.N. van april 1978 stond een artikel: 300 jaar geleden werd Pieter Bigge ge boren. Daarin werd geput uit P. Bom's boekje. Uit dit artikel citeer ik: Tot zijn enige universele en de algehele Erfgenaam benoemde hij „den Diaconij Armen van Ooltgensplaat voor een geregt een vierde part, den grooten ofte alge- meenen Huis Armen van Ooltgensplaat, voor gelijk een vierde part, den Diaconij Armen en de Kerke van Den Bommel, te zamen voor een derde part ende Kerke van Ooltgensplaat, voor de resterende zesde part ten behoeve van de zorg ,,ten eeuwigen dage" van de zerk en grafplaats van de Testateur". Geboren op 21 april 1678 werd hij als zoon van Maarten Bigge en Zegertje Klaas gedoopt in de Nederduits-Gere- formeerde Kerk van Ooltgensplaat. Dit echtpaar liet tot tweemaal toe een zoon dopen met de naam Petrus. Men mag aannemen, dat de eerste als jong kind overleed en toen de tweede ter wereld kwam, deze naar het gestorven broertje werd genoemd. Het huwelijksgeluk van Pieter Bigge is van korte duur geweest. Hij trouwde met Johanna Kint, weduwe van Hendrik de Jongh, die tijdens zijn leven het tot prae- sident schepen van St. Adolphsland alias Ooltgensplaat en Den Bommel had ge bracht. Dit huwelijk is 15 juli 1714 te 's- Gravenhage in de Hoogduitsche Kerk ge sloten. Een dochtertje Catharina werd 23 juni 1715 te Ooltgensplaat ten doop ge houden. Maar de moeder stierf in het kraambed; 9 juli 1715 verkreeg Pieter Bigge het vereiste biljet om zijn huis vrouw Johanna "t Kint te begraven. Voor de impost op het begraven verviel hij in de hoogste klasse van 30 gld. Ditzelfde doet zich negen dagen later voor 18 juli 1715 ais zijn dochtertje, nog geen maand oud ter aarde moet worden be steld. Op 25 januari 1721 komt Pieter Bigge zelf te overlijden. Zijn lijk werd o op 31 januari aangegeven, ook weer in de klasse van 30 gld. Hij moet in de Her vormde Kerk begraven zijn. Een ernstig woord aan 't eind van het verslag: G.K. 75 jaar: De toekomst van de gemeente Er zijn thans 350 leden, waarvan 172 belijdend. De gemeente is niet ge groeid en uit vele gezinnen van vroeger is geen enkel lid overgebleven. Het kerkbezoek is veeleer matig dan goed te noemen. De afval onder de jeugd is erger dan velen denken. Ook zijn vele ouderen niet meer zo geestelijk mee levend als zij vroeger waren. Wellicht zou Jezus' woord ook hier gelden „Ik heb tegen u dat gij uw eerste liefde hebt verlaten". De toekomst is onzeker. Wanneer Ooltgensplaat zich sterk uit breidt, dan is de kerk voorlopig nog niet te klein. Als er veel nieuwe leden zouden bijkomen van de overzijde mo ge dan van de Plaatse Geref. Kerk tot in lengte vanjaren gezegd worden dat zij is een stad op een berg en een licht op de kandelaar. (E.N. 1964) Hoe is 't nu in 1985? Wie schrijft daar eens iets over? „....hy dient voor de Broederen der Clas sis te verschynen, die opdat here beroe- pinge by den Kerckeraat ende Magistraat gedaan, nae voorgaende examinatie ende ondersoek harer gaven, so van lesen als van singen, van de Classe zoude mogen geapprobeert". Zo luidt een bepaling uit 1622, inzake de benoeming van de schoolmeester en voorzanger" voor Ooltgensplaat (E.N.) Ds. G. v.d. Zee vertelt onder het kopje: De schoolmeester Inmiddels deed zich een kwestie voor met de schoolmeester. Ds. Albert Jansz. had in 1583 reeds over hem geklaagd, dat hij niet ter kerke kwam en de kinderen niet wilde onderwijzen uit de catechismus. Nu kwamen in opdracht van de klassis de predikanten Simon Jansen van Dirksland en Arent Timmerman van Nieuwe Tonge om hem er op te wijzen dat hij de cate chismus als leerboek der kerk had te aan vaarden en dit met zijn handtekening De boerderij aan de Noordzijdsedreefte Ooltgensplaat. In pacht bij de heerj. M. van Rossum. Hoewel niet met zekerheid te zeggen is, kan worden aangenomen dat Pieter Bigge op deze hofstede heeft gewoond. Zelfheeft hij deze landerijen beboerd. Dit is o.a. af te leiden uit de notulen van de polder Het Oudetand". (E.N. 1978) De Geref. Kerk aan de Zuid-Achierweg ie Ouligciisplaat. Het gebouw werd op 22 januari 1930 in gebruik genomen. Zowel het interieur als het exterieur ziet er zeer verzorgd uit. De kerk biedt plaats aan 300 personen. (E.N. 1964) moest bekrachtigen omdat ,,hij ghesont moest wesen in de leere die de jeucht tot godsalighe leere zouden beweghen". De schoolmeester zette zich schrap en was daartoe niet te vinden, zodat de predi kanten Coesvelt en Tayus bij de baljuw van het ressort er op aandrongen hem in naam der klassis te willen verwijderen en een andere schoolmeester voor hem in de plaats te stellen. Na enig zoeken slaagde men daarin te Delft. Daar trof men aan de heer Merten van der Biest die met zijn huisvrouw een goede attestatie verkreeg van ds. Johannes Milius, met welke getuig schriften zij door de klassis werden aan genomen. De predikant van Goeree zou nu de gemeente te Ooltgensplaat van een en ander verwittigen zodat men de komst van Merten en zijn vrouw de schooldienst weer in goede banen werd geleid. Hieruit blijkt dat de „openbare" school toen een Gereformeerde School was, ge bonden aan Schrift en Belijdenis, en dat het dus niets nieuws is, dat we scholen begeren op Gereformeerde Grondslag. Testament Twee dagen voor zijn overlijden, n.l. op 23 januari 1721 maakte hij zijn TESTA MENT in aanwezigheid van Gabriel Ha- nenberg en Cornells Ruijgrok, schepenen van St. Adolsland. Als vervanger wordt benoemd Johannis Bouman, ook schepen van Adolfsland. Een dochter uit zijn 's vrouws eerste huwelijk, Henderina de Jongh kreeg als weeskind de helft van het huis aan de Noordzijde van de Voorstraat binnen Ooltgensplaat, genaamd de Drij Orangen (thans Voorstraat 14 en bewoond door de familie Baars). Nadat de erflating voor de kerk en de armen is beschreven laat Pieter Bigge be schrijven dat alle papieren die niet meer nodig mochten zijn, zoals boeken, pa pieren, rekeningen, en wat verder ge vonden zal worden, ten Sterfhuize van hem Testateur door de Executeurs Johan Annemaet, Schout en de Secretaris van de Oude Tonge, Witte van Dam uit Oolt gensplaat en d' Heer Comelis Vreeswijk Predikant wonende op Den Bommel) pu bliek zal worden verbrand in 't bijwezen der auditeurs van rekeninge, zonder te gedoogen dat een stuk werd weggenomen of gecopieert door iemand wie het ook zoude mogen wezen maar in dezen te handelen, volgens de uitgedrukte wil van hem Testateur. Hofsteden en Landerijen Ten behoeve van de armlastige gemeen schap liet dhr. Pieter Bigge drie boeren- hofsteden en landerijen ter oorspron kelijke grootte van 190.87.56 ha. na. 25 november Waarom werd 25 november aangewezen om verantworoding af te leggen van het beheer? „Pieter Bigge heeft voorde slech te maatschappelijke toestanden in zijn tijd een geopend oog en een geopend hart gehad, aldus dhr. Bom in zijn geschrift. Het zomerwerk in de landbouw was op die tijd meestal verleden tijd en hij heeft in het jaargetijde, waarin de nood het hoogst was, de kerkelijke en burgerlijke arm besturen, van ruimer geldmiddelen willen voorzien, om de arme mensen eens extra te bedenken, om hen als het ware een kerstgave toe te kennen. Opmerking: In P. Boms 6e artikel staat dat het loon van een arbeider vroeger in de winter bedroeg 12 stuivers daags, 3,60 per week. Mogelijk is dit nog aan de hoge kant, want m'n grootvader verdiende in 1800 ook maar 3,60 per week. In de tijd dat ik naar school ging, in de Plaat, kwam ik door de Pieter Biggestraat. De naam wekt bij mij de gedachte aan de plaatsnaam: Biggekerke. In die naam is Bigge de persoonsnaam Biggo; een vlei- naam van namen als Bighard, Bigwald (Dr. J. de Vries). Aantekening: P. Bom zegt in z'n eerste artikel: In de eeuw der Hervorming poogden onze Vaderen met alle gebeurtenissen ook uit het dagelijks leven, in God te eindigen en Hem in alles te eren. Zo hadden zij de vaste gewoonte om elk testament, maar ook wel huurkontrakten, te beginnen met de aanroeping van God Drieënig. Men beschouwde het testament maken als een daad, die men voor Gods aangezicht verrichtte. De laatste daad van het rentmeesterschap. Of althans een be vel, waaruit die laatste daad vanzelf zou geboren worden. Vaak had men zelfs de gewoonte, eer het testament werd gemaakt in het gebed te gaan en God Almachtig aan te roepen, dat Hij door Zijn indachtig makende Geest leiding wilde geven, opdat alles wel be schikt en niets vergeten mocht worden. Zo droeg oudtijds elk testament een vroom of althans ernstig karakter. Men schreef het zelf. Men sprak er zich in uit. De een zus, de ander zo. En daardoor bezat zulk een testament ook persoonlijke waarde. Men kent onder ons het testament van Calvijn wel. En zo deed niet enkel Calvijn het, maar duizenden met hem. En zo heeft Pieter Bigge het in januari 1721 ook gedaan. De naam Ooltgensplaat heeft bij heel land- en tuinbouwend Nederland een be kende klank gekregen. De beste zaden komen immers uit die gemeente en nog bekender klank dan de naam der gemeente heeft die van N.V. Zaadhandel en Zaad- teelt v.h. A. Hobbel. Het was immers de familie Hobbel, die in het begin der vorige eeuw de zaadteelt in Ooltgensplaat begon te bedrijven, de heer A. Hobbel Jr., 18 39- 1915, slaagde er in de mogelijkheden, die het bedrijf in zich hield, het zaadteelt- bedrijf, tot grote bloei te brengen. In 1845 viel het eigenlijke vestigingsjaar van het nu grote en nationaal bekend ge worden bedrijf, een halve eeuw geleden begon de huidige directeur, dhr. C. W. Hobbel Az. naast de teelt ook de zaad- handel. Door energie, moed en volharding slaagde deze er in de detailhandel in zaden tot een bedrijf van buitengewone beteke nis te maken, mede door de nauwgezette methodes, die hij invoerde om de kwaliteit der zaden tot het allerhoogste op te voeren. „Hobbels Zaden" werd voor iedere land en tuinbouwer een begrip. De groei van het bedrijf was daarvan een gevolg en thans mogen de heer Hobbel en zijn mede directeur, de heer Dapper, die de jongere generatie vertegenwoordigt, terug zien op jaren van dienstbaarheid aan land- en tuinbouw en daardoor op een bijdrage van betekenis in ons maatschappelijk en eco nomisch leven, terwijl voor Ooltgensplaat niet vergeten mag worden, de betekenis, die het bedrijf heeft voor arbeidsgelegen heid. Zaterdag 9 november a.s. organiseert de Kulturele Kring „De Welle" een kamer muziekavond in de sfeervolle Raadhuis zaal te Middelharnis. Deze avond treedt op het bekende blazerse-ensemble het Reicha Kwintet, bestaande uit Jeannet Landré, fluit; Jan Jimkes, hobo; Willem van de Laar, hobo; Joop Oudhof, hoorn en Jan Berend Kan, fagot. Het Reicha Kwintet speelt muziek van Franz Danzi 1763-1826), Jacques Ibert (1890-1962), Darius Milhaud (1892- 1974) en AnatoleLiadov (1855-1914). Het Reicha Kwintet is genoemd naar de Tsjechische componist Antonin Reicha (1770-1836), die met zijn tijdgenoot Franz Danzi de basis heeft gelegd voor de blaaskwintetliteratuur. Het repertoire van het Reicha Kwintet omvat meer dan 50 blaaskwintetten en daarnaast enkele belangrijker werken voor blazers en piano, dit repertoire wordt voortdurend uitgebreid. Het accent ligt op werken van Reicha en Danzi, hoogte punten uit de Franse kamermuziek en eigentijdse gemakkelijk aansprekende stukken met name uit Oost-Europa, veelal gebaseerd op de volksmuziek. Het Kwintet treedt regelmatig op in tal van plaatsen in Nederland en heeft ver schillende radio-uitzendingen verzorgd. Daarnaast werd reeds tweemaal een tour nee naar Tsjecho-Slowakije gemaakt en werd in België de B.R.D. en Luxemburg geconcerteerd. Het Reicha Kwintet, opgericht in 1969, heeft in zijn lange periode van bestaan een hecht samenspel ontwikkeld en daarbij toch een muzikale spontaniteit weten te handhaven. Door Philips is een plaat van het Reicha Kwintet uitgebracht met werken van Danzi, Reicha en Laurischkus. Deze maand is een tweede plaat van het Kwin tet uitgebracht. Op deze plaat komt een ander aspekt van het repertoire aan de orde: muziek van componisten die zich lieten inspireren door volksdansen en me lodieën, veelal afkomstig uit hun eigen geboorteland. Tijdens het concert zal de fagottist Jan Berend Kan de te spelen werken toe lichten. Het programma is zeer geva rieerd, met werken uit verschillende stijl perioden. Het concert vangt aan om kwart over acht. De toegangsbewijzen zijn verkrijg baar bij de bekende voorverkoopadressen en aan de zaal. De koffie in de pauze, is in de toegangsprijs inbegrepen. De Kultu rele Kring „de Welle" hoopt op een uitverkocht Raadhuis en hoopt u graag te ontvangen op zaterdag 9 november a.s. Koninklijke onderscheidingen Natuurlijk leeft geheel Ooltgensplaat mede in deze dagen met de opmerkelijke jubi leumviering, opmerkelijk van het 100- jarig bestaan van de zaadteelt, het 50-jarig bestaan van de zaadhandel en zaadteelt, het 50-jarig jubileum van de directeur C. W. Hobbel, het 50-jarig jubileum van magazijnmeester Joh. de Vos, en de veer tigjarige jubilea van administrateur W. Fun. chef-inpakkerC. Fun en controleur H. J. Remus. Drie generaties hebben het bedrijf op gebouwd, A. Hobbel Sr., de grootvader van de tegenwoordige directeur, A. Hob bel Jr., die we hierboven reeds vermelden en de heer CW. Hobbel, die thans op 74- jarige leeftijd het grote genoegen heeft, om deze jubilea te beleven; aldus: „Opbouw", 16 december 1949. Daaruit nog dit citaat: ,,Het zaadteelt bedrijf werd gevestigd in een prachtig produktiegebied, maar in zicht en daadkracht waren nodig om een werkelijk bedrijf te creëeren, hetgeen nog Loek Hermans Op vrijdag 8 november 1985 wordt in Hotel van Marion een discussiebijeen komst gehouden over jeugdwerkloos heid. Als gastspreker zal aanwezig zijn Loek Hermans, 2e Kamerlid van de VVD. Loek Hermans is geboren in 1951 en na zijn HBS-opleiding heeft hij poHticologie gestudeerd. Voordat hij de politiek inging was hij docent maatschappijleer. Hermans, ook mediaspecialist voor de VVD in de 2e Kamer, is zeer betrokken bij de problematiek omtrent de jeugdwerk loosheid. Immers, arbeid speelt in onze samen leving een belangrijke rol. Het hebben van een baan geeft niet nog steeds alleen in komen en maatschappelijke erkenning, maar geeft evenzeer bevrediging door ont plooiing van capaciteiten, alsmede de mo gelijkheid tot zinvolle tijdsbesteding. Maar speciaal ten aanzien van jongeren geldt dat wanneer zij direkt na het voltooien van hun opleiding met lang durige werkloosheid worden geconfron teerd de indruk groeit dat de samen leving geen behoefte aan hen heeft. Het probleem van de jeugdwerkloosheid leeft bij jong en oud. Vandaar dat een ieder, maar met name de groep jongeren, van harte welkom is. De avond wordt georganiseerd door de JOVD. De JOVD op Goeree-Overflakkee be staat nu drie jaar en zij verwacht op deze manier jongeren in de leeftijd van 16 tot 30 jaar politiek mee te laten denken over de toekomst, HUN toekomst. meer het geval is geweest met het schep pen van een zaadhandel, die immers op een vrij moeilijke plaats ten opzichte van de mogelijkheid voor goedkope en ge makkelijke afzet kwam te liggen". Mogelijk stellen velen de volgende foto met onderschrift op prijs. Tweemaal kampte het bedrijf met moei lijkheden als gevolg van oorlog. In 1914 en 1918 werden de pakhuizen nog lange tijd gebruikt voor onderdak brengen van Belgische vluchtelingen. Op 18 februari 1944 kwam het bevel tot algehele ontruiming, inundatie en evacua tie van de streek, mensen werden gevor derd, een droogschuur afgebroken, etc. Het jubileum bewees dat dit bedrijf de tegenspoed te boven gekomen was. Tenslotte: Alle leidende figuren uit dit bedrijf hielden zich aan de zinspreuk, die de grondvester neerschreef in zijn me morie": Niemand is gelukkig zonder tegenspoed". (wordt vervolgd) J. L. Struik Tijdens de plechtigheden bij dejubilarissen: bovenste rij van links naar rechts de heren: H. J. Remus, 40 jaren controleur H. G. J. Dapper, directeur der N. V., W. Fun. 40 jaren in het bedrijf thans administrateur C. W. Hobbel, oprichter van de zaadhandel en directeur, die als zodanig het vijftigjarig jubileum viert, C. Fun, chefinpakker, 40 jaren in de zaadhandel werkzaam. Medewerker sinds de oprichting was de heer Joh. de VosAz. aan welke burgemeester Hordijk de onderscheiding van de zilveren medaille van de Orde van Oranje-Nassau uitreikte en die men op de foto beneden rechts gecomplimenteerd ziel worden door de burgemeester Foto links: Burgemeester Hordijk spelt de heer W. Fun de eremedaille in brons, eveneens verleend bij Kon. Besluit, op de borsl. Door ziekte was de heer De Vos niel in de gelegenheid de plechtigheid in de bedrijfsruimte bij te wonen, zodat hem in de huiskamer de onderscheiding werd uitgereikt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 10