Orgelconcert in de Ned. Herv. Kerk te Heinenoord Oud papier en lorren voor de Las Floris kerk Bijeenkomst voor verpleegkundigen Computerdag op OBS,,D e Inktvis Bladz. 2 „Bethesda" Kerstkaarten I WOORD i:\ l)\\D HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen vóór deskundige bemiddeling C3 01870-3477 m DD VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ MAAR ZWEVEN - 14 G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk „EILANDEN-NIEUWS^ DINSDAG 29 OKTOBER 1985 Goeree Overflakkee Woord Daad - Haïti Op zaterdag, 2 november a.s. hoopt het comité Woord Daad weer een eüandelijke aktie ten bate van het Lia Jongejan-projekt te houden. In alle dorpen zullen dan 's morgens de medewerkers uitzwer men met duizenden oliebollen, die in zakjes van 5 stuks aan de man worden gebracht. Het comité re kent op een grote afname, omdat door de aktie het aangename (een lekkere oliebol) met het nuttige, lie ver nog het „nood"zakelijke (hulp aan onze medemens) verenigd wordt. Graag wil Lia ons in dit verband weer eens het een en ander vertellen over haar ervaringen op Haïti. Hier volgt haar brief: Enkele maanden geleden hebben we een kijkje genomen in de krottenwijk St. Mar tin. Deze keer wil ik u meenemen naar kliniek,,Bethesda", die er middenin staat, letterlijk en figuurlijk.Bethesda" is geen ziekenhuis, zoals velen denken, maar je zou het een gezondheidscentrum" kun nen noemen. Wat gebeurt er zoal in Bethesda? Laten we een dag meelopen. Vanaf's ochtends half 7-7 uur komen de moeders met hun zieke kinderen en de zieke volwassenen uit St. Martin en soms daarbuiten, de wachtkamer binnen, waar ze een „nummertje" krijgen. Om 8 uur beginnen we pas, dus tot zolang wordt er rustig gewacht en blijft het binnendrup pelen met zieken. Af en toe komt er een koopvrouwtje binnen met gebakken ba naan, brood met pindakaas, koek of iets dergelijks. Tegen achten gaat ,,papa Jardin", een ouder iemand uit de kerk, een dagopening met ze houden. Er wordt gezongen, een stukje uit de Bijbel gelezen en uitgelegd, en gebeden. Tot slot bidden allen het „Onze Vader" hardop. Dit wordt door iedereen meegebeden, of je nu protestant of katho liek bent, of de Voodoo aanhangt. Ieder een heeft eerbied voor godsdienstige sa menkomsten. Heel eenvoudig wordt hen op deze manier Gods Woord gebracht en we zijn dankbaar dat dat hier ongedwon gen kan. Soms gebeurt het dat mensen in zo'n eenvoudige opening door het Evan gelie gegrepen worden. Dan wordt er met hen persoonlijk gebeden en worden ze door mensen uit de kerk verder geholpen en binnen de kerk gebracht om onderwijs te krijgen. Ondertussen is al het personeel binnen gedruppeld. Dat bestaat uit 2 vrouwelijke artsen (een kinderarts en een algemene arts), een verpleegkundige, een verpleeg hulp, iemand voor de administratie, phar- macie, laboratorium, 4 Agents de Santé (eenvoudige gezondheidswerkers) een werkster, een gardiën (bewaker). Dit zijn allen Haitianen, verder horen er nog bij: Evelien de Gier (een Hollandse vrijwil- hgster; haar man werkt hier) en ikzelf Het team begint ook de dag gezamenlijk met een dagopening, die we om de beurt verzorgen. Aansluitend hierop geeft de verpleegster voorlichting aan de patiënten over o. a. hygiëne, voeding, diarrhee, borst voeding e.a. De anderen kletsen nog ge zellig even na. 't Is een gezellige club, ons Haitiaans vrouwvolk. Nadat een patiënt ingeschreven is, wat zeer eenvoudig ge houden wordt, (geen ponskaartjes e.d.) kan hij de dokter bezoeken. Waar kómen ze zoal voor? We kijken eerst even bij de kinderarts om de hoek. Een hoestend kindje met koorts. Er wordt een korte, simpele anamnese afgenomen, maar het kind wordt wel even goed beluisterd en onderzocht. Een be ginnende longontsteking. Dus krijgt het een antibiotica-drankje en een hoest- drankje mee. Een ander kindje: D iarrhee. Iets wat hier veel voorkomt en de grootste doodsoor zaak is van de 0-5 jarigen. Maar wat gezien hun levensomstandigheden ook niet verwonderlijk is. Het belangrijkste op dit moment is: zorgen dat het kindje niet uitdroogt. Ze krijgen de nodige adviezen en enkele zakjes Serum Oral mee. Dat is een poeder van suiker en zouten, wat in water opgelost en te drinken gegeven moet worden, om het verlies van het vele water en de zo belangrijke zouten tijdens de diarrhee aan te vullen. Over 2 dagen terug komen, maar als het gaat braken of erg droog wordt, direct terugkomen of naar het ziekenhuis gaan, zo luidt het laatste advies. Als het kindje al uitgedroogd is, wordt het direct doorverwezen naar het ziekenhuis, waar het aan het infuus moet. Echter, voor de vele ondervoede kinderen kan een periode van diarrhee juist fataal zijn. Dat kunnen velen er net niet meer bij hebben. Door hun ondervoeding is hun weerstand sterk verzwakt. Verder zien we dagelijks veel onder voede kinderen bij de dokter komen. Veelal is de ondervoeding veroorzaakt door wormen, vaak in combinatie met de armoede; 2x per week een warme maaltijd is echt niet voldoende als je in je groei periode zit. leven, 't Is broodnodig om ze dagelijks bij je te hebben, een maaltijd te geven, de moeders voor te doen en te laten helpen bij het eten klaarmaken, baden, nagels knippen e.d. Een heerlijk vooruitzicht. Want je plannen niet ten uitvoer kunnen brengen omdat er geen geschikte ruimte is, is wel frustrerend. We hebben nu gemiddeld 120 kinderen in ons Nutritie-programma, verdeeld over 2 middagen, die voor een kleine vergoe ding geholpen worden. Maar we waren nog niet klaar bij de dokter. Wat zien we nog meer? Malaria; iets wat een kindje ook een flinke duw geeft. Ver der zien we veel huidaandoeningen, oor ontsteking, conjuctivitis en t.b.c. Bij de volwassenen zien we ook veel van voor noemde ziekten, met daar nog bijkomend hoge bloeddruk en maagklachten. Men zegt weleens: vanwege de spanning en zorgen, die elke dag met zich meebrengt. Maar ook het zoute, gekruide Haïtiaanse eten moeten we daarbij niet vergeten. Van de dokter krijgen ze recepten mee, om in de pharmacie hun nodige medi cijnen af te halen. Zo'n recept is een simpel brieve, waarop aan de tekens van zon- en maanstanden gezien kan worden, wanneer de tablet of het drankje ingenomen moet worden. In Koopt U ook de KERSTKAARTEN weer? Ze kosten nog steeds maar 2,25 per 6 stuks. Rond half november zal met de verkoop begonnen worden. Ook is het sinds kort mogelijk doosjes met 8 prachtige dubbele bloemen-, kinder- of dierenkaarten zonder tekst met bijbehorende enveloppen te kopen. Prijs slechts 4,90 per doosje. Vraagt ze maar bij het comité-lid in uw dorp. Elke bijdrage voor het Lia Jongejan- projekt, gestort op gironummer 22252 van de RABO-bank te Stellendam, banknr. 3613.13.772 t.n.v. Woord Daad Goe ree Overflakkee, is hartelijk welkom. Comitéleden: OUDDORP: W. de Winter, Hermansweg 17. GOEDEREEDE: M. van Heest, Doelweg 11 STELLENDAM: J. van Veen, Mr. Iman Caustraat 17. MELISSANT: J. J. Menheere, Fabiusstraat 82. DIRKSLAND: Mevr. C. Donkersloot, B. C. Zaayerlaan 18. HERKINGEN: A. van Eist, Adoptieplein 11 SOMMELSDIJK: Mevr. K. Mulder, Azaleastraat 19. MIDDELHARNIS: J. P. de Bakker, Berkenhof 6. J. van Hoorn, Juliana van Stolberglaan 21. D. van Spronsen, Rembrandtlaan 8. NIEUWE TONGE: C. J. Arensman, Burg. Overdorpstraat 4. STAD AAN 'T HARINGVLIET: L. J. Visser, Molendijk 48. OUDE TONGE: L. de Bonte, Wilhelminastraat 22. DEN BOMMEL: Mevr. A. Fokker, Voorstraat 7. OOLTGENSPLAAT: Mevr. C. Oosterlee, Veerweg 1 In (lil zakji' heiindcii rich Kursl- un \icuHJaur\- kdiirlcn. De prijs per :iik/e is f 2,J.>. Door,lic iiunkiii)/) liicnaii virsihtifl l kinilircii in tlv i)iilwikkctiiit;sliiinlcii vmilsvl. l>il f\ n n i>rofi kl Min lit S/(i linn\^ De klacht van een moeder „li pa vlé manjé" (hij wil niet eten), is een veel gehoorde klacht. Een blik op z'n dikke, bolle buikje en z'n bleke oogjes zegt al genoeg. Met een simpel wormenkuurtje kan hij van z'n wormen afgeholpen worden. En het zijn er dan vaak heel veel, die hij verliest. Z'n dikke buikje zat er vol mee. Als hij erg ondervoed is minder dan 80% van het gemiddelde gewicht), wordt hij doorver wezen naar het Nutritie-programma. Hier voert Evelien de supervisie. Wekelijks komen de moeders en soms ook de vaders om een zakje melkpoeder, vaak met een pak Hollandse Nutri, en zonodig eiwittabletten. En sinds kort heb ben we een poeder van gemalen bonen met rijst of mais in het programma. Deze poeder heet AK 1000, en wordt in Haïti bereid, is vrij goedkoop, makkelijk te be reiden en heeft een hoge voedingswaarde. Iets waar we erg blij mee zijn! Ook deze middagen beginnen we met een voorlichtingspraatje. Want, o, kennis is toch zo belangrijk! En daar ontbreekt het echt aan! Want Haïti zelf heeft goeie mo gelijkheden tot een volwaardige voedings keuze. Maar men moet wel weten dat vitaminen niet alleen in drankjes en prik ken te verkrijgen zijn, maar ook in hun groenten en fruit zit. Een simpele mango of grape-fruit kan veel ellende voorkomen. En ieder seizoen heeft z'n goedkope vruchten en groenten. Alle ,,melkkindertjes" worden lx per maand gewogen, sommigen wekelijks. We hebben een trouwe groep binnen onze moedertjes. Na verloop van tijd merk je datje vertrouwen wint en wat aan ze kwijt kunt. Er zijn plannen om, zodra we meer ruimte hebben, een dagprogramma te be ginnen voor de 2e en 3e graads onder voede kinderen. Dat zijn diegenen, die minder dan 75% van het gemiddelde ge wicht wegen. Regelmatig merk je dat er van de slech tere groep, kinderen afvallen. Het is dan toch een goeie griep of een periode van diarrhee geweest, die ze niet konden over- het laboratorium kunnen we eenvoudige, maar de meest noodzakelijke onderzoe ken doen. Naast dit woelige leven binnen de kli niek, waar het iedere ochtend proppen en opschuiven is om bij de dokter in de kamer te komen, zijn we ook buiten begonnen. Zoals u weet, hebben we een gedeelte van de krottenwijk toegewezen gekregen van het Ministerie van Volksgezondheid, om met preventieve zorg te beginnen. Ik zal hier nog kort over uitweiden, maar hoop de volgende keer uitgebreid verslag te doen. We hebben 4 Agents de Santé in dienst. 3 jongens en 1 meisje, die alleen lager onderwijs gevolgd hebben. We heb ben een cursus van een week gevolgd bij het Min. v. Volksgezondheid, hoe we het beste zo'n wijk kunnen registreren. Dit is intussen gebeurd. Alle huizen/ krotjes hebben een nummer gekregen en wij hebben zoveel mogelijk gegevens van de bewoners ingezameld. Sinds 3 weken zijn we nu „echt" aan het werk. Dat wil zeggen: maandelijks worden alle 0-5 ja rigen ter plekke gewogen, en zonodig naar de kliniek doorverwezen, gemotiveerd om hun kinderen te laten vaccineren, en er wordt voorlichting gegeven. Maar om voorlichting te geven, moet je eerst zelf kennis hebben. Dus 3x per week geef ik de Agents de Santé les. Dit gaat met veel geduld en herhalingen gepaard, want hun niveau is niet hoog. De Agents de Santé zijn erg enthousiast, en de mensen in de wijk niet minder. Je staat er iedere keer weer versteld van, met hoeveel hartelijk heid en enthousiasme je ontvangen wordt. Maar de volgende keer hier uitgebreid over. Want ook al hoort het onder „Bethesda", het is een heel verhaal apart. Met dit werk holpen we veel van bovenstaande ellende te voorkomen. U kunt ons daarbij helpen; door uw gaven en door uw gebeden. Wij besluiten met de bede dat de Heere uw werk en ons werk zegenen zal. Ontvange de hartelijke groeten van Lia Jongejan Lia weegt de kinderen voordat ze naar de dokter gaan. Op zaterdag 2 november zal er in de Nederlands Hervormde Kerk te Heinenoord een orgelconcert gegeven worden. Dit concert zal verzorgd worden door de Sommelsdijkse organist Paul Kieviet. Als organist is Paul Kieviet verbonden aan de Nederlands Hervormde Kerk te Sommelsdijk. Hij studeert sinds 1981 orgel en theorie aaii het Rotterdams conservatorium bij respectievelijk Arie Keyzer, orgel en Jan Kleinbussink, theorie. In 1985 behaalde hij de diploma's Docerend Musicus en het praktijkdiploma Kerkmuziek. Eind augustus werd hij in Leiden winnaar van het concours voor conservatoriumstudenten in de categorie renaissance, barok en rococo. Op het programma dat hij in Heinenoord zal vertolken staan onder andere de eerste en zesde sonate van C. Ph. E. Bach en van diens vader. Joh. Seb. Bach, de Koraalbewerking „Herr Jesu Christ, dich zu uns wend". Verder een thema met vier variaties van J. H. Knecht en het koraal „Vater unser im Himmelreich" in een bewerking van Georg Bohm. Over het laatst genoemde thema zal de concertgever ook een improvisatie maken. Het concert begint om 20.00 uur, de toegang is vrij, wel zal er na afloop een kollekte gehouden worden ter bestrijding van de kosten. OUDDORP Op D. V. zaterdag 2 november hopen wij uw oud papier en lorren op te halen voor bovenstaand projekt. Kleding die u niet meer draagt en op wil ruimen, zijn bij de zending nog steeds welkom. Doe er wel even een kaartje aan met vermelding „kle ding" of lorren". Ook ansichtkaarten sparen wij op, geeft de kinderen ze maar mee naar school. Wilt u alles wat u hebt opgespaard voor het werk van de zending^yoor half negen aan de weg zetten? Wie helpt ons deze keer? Die is welkom om half negen zaterdagmorgen op de Duinkerkerweg 6. Opbrengst deze maand is: Oud papier982,80 Lorren170,80 Gift35,00 1188,60 Oude stand25895,58 Totaal27084,18 Hartelijk dank voor sparen, geven en ophalen. Het is weer een mooi bedrag geworden deze maand, vooral nu het oud papier in aanvoer afneemt, nu de zomer maanden voorbij zijn en de campings gesloten zijn. Maar het blijft altijd nog de moeite waard om alles te bewaren voor het werk van de zending, dat ziet u weer aan bovenstaand bedrag deze maand. De zendingscommissie De Prot. Chr. Vereniging van verpleeg kundigen en andere werkers in de Ge zondheidszorg „Het Richtsnoer" hoopt D.V. zaterdag 16 november een middag bijeenkomst te houden in de aula van de scholengemeenschap „Guido de Bres", Haastrechtstraat 25, Rotterdam. De bijeenkomst vangt aan om 14.00 uur. De spreker van deze middag is drs. M. J. van Lieburg. Het onderwerp is: Kwaliteit van Leven: de alternatieve norm vooreen ontspoorde geneeskunde. Leden en belangstellenden zijn hartelijk welkom. 99 99 DIRKSLAND Op zaterdagmiddag 2 november van 12.00 tot 16.00 uur orga niseren de leerlingen van groep 8, samen met ouders en leerkrachten van de OBS „De Inktvis" (voorheen Wilhelmina- school) een Computer-kennismakings- middag. Het doel van deze middag is, om de gemeenschap de mogelijkheid te bieden van een eerste kennismaking met com puters. Verder biedt men computerbezit- ters de gelegenheid om informatie en kennis uit te wisselen. Aan deze middag zal ook medewerking verleend worden door het Dirkslandse bedrijf TBP-ELECTRONICS. De school nodigt de computerbezitters uit om hun apparatuur aan de bevolking te demonstreren. De deelname is geheel gra tis. Men dient ook een eigen beeldscherm mee te nemen. Verder is een ieder van harte welkom in de Openbare Basisschool De Inktvis, Bea- trixlaan 13 (vlakbij De Schakel), Dirks- land. Tel. 01877-2783. l^^.^.^^^lf,^l^^l^lt^^^j^^.^^^^.^^.^.,f.:f.,^,^,^^^.j^^^,^,f,^j^j^^^i^l^,^^^^^:^^,^^l^^j^^j^,^>^l^j^:^:^^j^jf,;^^l^^ FenaMvan den Oever Donderdags liep hij weer in zee. Eén nacht sliepen ze bij elkaar in het nieuwe ledikant op de hoge poten. Arend-Michiel vergat al zijn zorgen een poosje. Zelfs de woorden van d'n heer, waar Wil nimmer haar mening over had gezegd, lieten hem in die uren koud. Het was bij elkaar maar een kort nachtje. In het najaar waren ze getrouwd! Op verzoek van d'n heer, want een visserman trouwt doorgaans voor de eerste reis van de nieuwe teelt. Maar d'n heer wou, dat Wil haar zuster Albertien er goed inwerkte en hem door de drukke tijd van de maatjes oonge, maise haring) heen hielp. Arend-Michiel trouwde zodoende niet voor de eerste, maar voor de laatste reis. Dat was voor elkeen een gewaagde onderneming. Eén misse reis kon een man voor altijd de schipperskroon van het hoofd halen. Arend-Michiel gold dit risico niet. Hij kon zich het ongerief van een misse reis veroorloven, ook al ver vulde vrees hem er voor. De kans daarop was groot, tenzij ,,De Wal" nog een wonderbaarlijke visserij zou geven. De voorzichtige schippers, bang voor risico, die om deze tijd met een dankbaar scheepje binnenvielen, gingen liever niet meer uit. Goed, meneer, laten we er maar behouwen teelt van maken. En de speerrepen gingen op zolder. In November is het, bezuiden het Zand met veel droog water, veelal vuil varen en vissen. D'n heer, die dit alles wel aan zag komen, was heus geen slechte rekenmeester. 't Begon al niet, zoals Arend-Michiel wenste; verre van gezwind. Met scherp zeilen had de Volharding bijna drie etmalen nodig om op de visgronden te komen. En dat voor zo'n peutereindje, 't Was allendag wat anders; veel soldatenwinden en zelden wat goeds. Ze zeilden eerst met een bovenwind, daarna werd het blak en uit die stilte verdaagden ze in de mist. Deze traagheid deerde Arend-Michiel het meest, want hij rekende met maan en vloed. Op de breedte, waar 's middags het vlootje aan schot zou gaan, praalde hij zijn vader. Er stond toen een stijve gelegenheid en ze hadden veel ogen nodig om de boel in het reine te houden. Arend-Michiel riep: Goeiemorrege, goeiemorrege, vader, alles wel? Ja, alles wel. Willem van Roon keek naar de bezaan en zag, dat de bos groen gestreken was. Hij vroeg: Is-t-ur-op-deur? {Ben je getrouwd?) Ja, vader. De zegen, m'n jongen. Dankie, vader. Daarmede was toen voor Willem van Roon die hele trouwerij afgehandeld. Hoe is het met de visserij, vader? schreeuwde Arend-Michiel. Schraal, schraal, ik docht, toen ik hoorde, datje met zo'n merakelse reis naar huis was, die blijft natuurlijk binnen, da's een prachtig slot. Arend-Michiel antwoordde zo hard hij kon, want de bries blies door het want: D'n heer wou het wel, d'n heer wou het wel, vader, ik niet. Ze zullen toch allemaal niet weg zijn? En Willem van Roon riep: Ik ben bang van wel. Ze zwaaiden met de handen. Dag vader! Dag Arend-Michiel! Want de schepen, sidderend als vurige paarden, waren niet bij elkaar te houden. Arend-Michiel had meer willen zeggen, namelijk: Vader, en is nog haring, heus. Maar hij kreeg geen kans. Toch scheen Willem van Roon gelijk te hebben. Och, ja, die jongen met z'n nieuwe snufjes, 's Nachts viste de Volharding ook. Het werd niets. Krap twee kantjes haring voor vijf uur halen, want de zee was bar onhandzaam. De matrozen omlaag begonnen al te weeklagen. Mensen, wat was het toch een zuur stuk brood. De ouwe z'n vader was er beter achter. Behouwen teelt hadden ze er ook van moeten maken, net als de oude bezadigde schippers. Dat werd een mis end. Arend-Michiel wilde daar niet eens aan denken. ledere morgen tuurde hij het vlootje af. Er kwamen geen nieuwelingen meer bij, wat binnen was, bleef dus binnen. En d'n heer liep natuurlijk door het kantoor te ijsberen: heb ik het niet gezegd, heb ik h'm niet gewaarschuwd?! D'n heer was enkel verstand! Voor het experimenteren met zijn netten koesterde hij geen vrees. D'n heer had er geen kwaad woord over gesproken. Bijna dagelijks was hij ook nu met het volk bezig om iets te veranderen, ze visten diep en ondiep, hij liet zijn want drijven en zinken. ledere keer had hij moed, iedere keer werd het een teleurstelling. Er kwam geen verbetering. Tien dagen later praalde hij zijn vader weder. Hij had een behoorlijk scheepje haring bij elkaar kunnen schra pen. Nu gaf hij er de brui aan. Hoe was het met hem? Er viel niets meer te verwachten. De maan was óp, de haring wég. Maar goed, elkeen zeilde z'n eigen mast overboord, hij moest het zelf weten, gendag, hij zou ze thuis de groeten doen. Dat was goed. En weg zeilde Willem van Roon met behouwen teelt. Hij werd gevolgd door de anderen. De een voor, de ander na werd het zat, dat ploeteren in rauw weer voor noppes. Het laatst ging Wijnand Hoogendijk, de Kabel jauwkoning. Zijn oude schipper voer hem nimmer voorbij zonder even langszij te komen. Wat oïhij er van maakte? Niet veel, Wijnand. Nou, hij ging ook van narigheid op huis aan. Wat of hij deed? Nog even aanzien. Hè? Wijnand streek over zijn voorhoofd. Je bent gek, kerel, schreeuwde hij. Van Wijnand kon Arend-Michiel dat verdragen. Het volk was het met Wijnand volkomen eens. Wan neer ze nu naar huis gingen, was er weinig verdiend, maar de ruimen zaten vol met eten, dat zou verdeeld worden onder elkaar. Tot de volgende teelt aten ze dan gratis peulvruchten van de afsnij. Zo rekende de schipper niet. Op acht en twintig November was er, behalve de Volharding, geen visserschip van Holland meer onder De Wal. De matrozen voor-in, die bang werden van deze verlatenheid, zeiden: Wijnand Hoogendijk mag een vreemde zijn, maar gelijk had-ie, wie hier blijft is gek. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2