EmvriDEtl-flIEUWS Onze voedingsrubriek: TAALPRAATJE Ventileren is écht nodig Begrafenisonderneming „VOORZORG" Onderlinge wedstrijden liücl(ey en l(orfbal ,Hans Groenendijk Vandaag zal het gaan over GROENTE Kool met pindasaus SCHIP HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling CU 01870-3477 m DD Aktie zuinig stoken: a -<^-"3 M ml Zé m' Z£ ml -4' ml Bewust ventileren CSKRAAKTS SCHUUR NON-STOPRIJST LINKS - RECHTS BRAAM VERTIKT HET Fietsenspecia list fe RUITEN MET MIST SUIKERPATIËNTEN ZWAVELRIJK LICHAAM? 3e Blad VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 No. 5441 Met ingang van vandaag zult u iedere weelc een voedingsrubrielt in uw krant aantreffen. In deze ru briek wil ik verscliillende kanten van de voeding belichten. Het ligt in mijn bedoeling om u de eerstko mende weken wat produktinfor- matie te geven. Steeds wordt één levensmiddel(-engroep) behandeld. U zult dan iets kunnen lezen over: - de bereiding of herkomst; - het bewaren en de houdbaarheid. Verder zal er een recept met een levens middel uit de betreffende groep gegeven worden. Waar moetje aan denken bij het inkopen van groenten? 1. het seizoen. De meeste groenten zijn slechts in een bepaalde periode van het jaar volop verkrijgbaar; de rest van het jaar is het aanbod kleiner, waardoor de prijs hoger is. Een aantal groenten is niet seizoens gebonden, zoals champignons, sla, taugé, uien, venkel; de prijs hiervan is dus het gehele jaar door ongeveer gelijk. 2. de plaats van verkoop. Groenten zijn te koop op de markt, bij de groente man, in de supermarkt en in de winkel wagen. Het goedkoopst zijn de markt en de groenteman, het duurst is de winkel wagen. De groenten van de supermarkt en de winkelwagen zullen gemiddeld wat minder vers zijn, doordat de om loopsnelheid lager is. 3. het uiterlijk. Er mogen niet teveel bruine plekken en beschadigingen in voorkomen. Bladgroenten mogen er niet verlept uitzien. 4. de dag. Koop op maandag geen blad groenten, want deze zijn dan meestal nog van vrijdag. Hoe moeten groenten bewaard worden? Groenten mogen nooit in een afgesloten plastik-verpakking bewaard worden (be halve zuurkool en gekookte bietjes). De volgende groenten moeten buiten de koelkast bewaard worden: aubergines, bietjes, sperciebonen, komkommers, pa prika's, knolselderij zonder blad, winter peen, uien, tomaten, prei, koolraap, sa- vooiekool, witte kool en rode kool. Alle andere groenten moeten in de koelkast bewaard worden, liefst in de groentela. Aangesneden groenten moeten ook in de koelkast bewaard worden. Het is het beste om bladgroenten op de dag van inkoop te bereiden, daar deze snel in kwaliteit ach teruit gaan. Ze zijn hooguit twee dagen houdbaar in de koelkast. Sluitkoolsoorten (rode en witte kool) zijn lang houdbaar, nl. 3-4 weken. Ook vrij lang houdbaar zijn uien, winterpeen, prei, bietjes en knolselderij. Bladgroenten kunnen veel nitraat be vatten. Nitraat kan omgezet worden in nitriet; grote hoeveelheden nitriet kunnen schadelijk zijn voor de gezondheid. Hoe kun je de vorming van nitriet zoveel moge lijk tegengaan? - koop verse, niet-verlepte bladgroenten; - bewaar de groenten niet te lang; - was bladgroenten enkele malen in koud water; - gooi restjes gekookte bladgroenten weg; - gebruik het kookvocht van bladgroen ten niet voor het maken van sauzen, soepen, e.d. Eet niet te vaak bladgroenten (max. 2x per week). Verder bevatten kasgroenten meer nitraat dan groenten van de koude grond. Eet dus zoveel mogelijk de groen ten van het seizoen. 1 kg. groene of gele savooiekool 1 uitje Vi Spaanse peper 1 eetlepel olie 3 eetlepels pindakaas azijn of citroensap Maak de kool schoon, snijd hem klein en kook hem in weinig water in 25 minuten gaar. Laat de kool uitlekken; bewaar het kookvocht. Maak het uitje en de Spaanse peper schoon en snipper deze. Verwarm de olie en fruit de ui en de Spaanse peper hierin goudgeel. Meng de pindakaas aan met 1 dl kookvocht (eventueel aangevuld met water) en schenk dit bij de gefruite ui en peper. Laat de massa even binden en roer de kool erdoor. Maak het gerecht af met azijn of citroensap. Gerda de Kreij Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroegindeweij, Emmalaan 1 8, Middelharnis Tel. 01870-2996 Een eigenschap die de mens is aan geboren is zich op een andere manier te verplaatsen dan te voet, met de benen- wagen. Al in de oudste tijden was men vertrouwd met het water en één der eerste middelen van vervoer was het schip, aan vankelijk het zeilschip. In Genesis, het eerste bijbelboek, staat reeds geschreven: „Maak u een ark van goferhout. Drie honderd el zal de lengte van de ark zijn, vijftig el haar breedte en dertig el haar hoogte". Thans kennen we de ark nog steeds als woonschip. De oorspronkelijke betekenis van schip is een vaartuig van aanzienlijke afmetingen, inzonderheid bestemd voor de zeevaart. In de rechtspraak kent men de vaste uitdrukking schip en lading". Het scheepsjournaal moet bevatten alles wat schip en lading betreft. ,,Het behoud van schip en lading stond op het spel". Vaak worden andere zaken of personen met een schip vergeleken. Zo spreekt men van een zwak schip (een zwakke vrouw) en in Groningen van een mal schip (een vreemde vrouw). Verder van het schip van staat (de staat zelf) en van het schip der woestijn, de kameel. Minder bekend is het schip van Sint Reinuit. In de oude volksliteratuur werd daarmee een denkbeeldig schip beschre ven, waarop alle opmakers, doordraaiers en doenieten werden geplaatst. In de Zaan streek was een verbastering hiervan: het schip van Sinte Karnuite. Een zegswijze voor een werk dat nooit klaar kwam. Daar zei men ook: het is een schip van bijleg". Dat betekende dat er ergens geld bij moest. „In het schip van Sint Annuit zitten" hield in, geen kans meer hebben om te trouwen. Voor iets wat weinig om het lijf had, kende men de zegswijze: „het lege schip vol Joden". Bekend zijn de uitdrukkingen: Als een schip zonder roer zijn, voor mensen die in bepaalde omstandigheden niet weten hoe ze moeten handelen, en Er komt een schip met zure appelen aan, om aan te duiden dat er een zware bui komt opzetten. Het schip is in behouden haven. Dat wil zeggen de onderneming is gelukt. Een klein lek doet een groot schip zinken, betekent: een geringe onachtzaamheid kan tot grote schade leiden. Het spreekwoord ,,Een schip op het strand is een baken in zee" houdt een waarschuwing in. In een ondiepe zee is het gevaarlijk te varen. Het gestrande schip doet dan dienst als waarschuwingsteken. Figuurlijk: men moet lering trekken uit de fouten (het ongeluk) van anderen. Heel oud is de uitdrukking: ,,met anderen in één schip reeden". Dat duidde op een vrouw, die het niet al te nauw nam en haar man ontrouw was. Vandaar ook het oude rijmpje: ,,Mijn wijf! Ik lach mit zukke kuuren! Ik ree in "t schip mit al m'n buuren". De teer kost meer dan het schip, geeft verspilling aan. De onkosten bedragen meer dan de zaak waard is. Zo betekent: ,,Er valt teveel tussen schip en kaai" (kade) dat er teveel verloren gaat bij de behandeling van een zaak. Ook: er ver dwijnt teveel op een oneerlijke manier. Deze zegswijze is afkomstig van het los sen van schepen over de loopplank. Daar bij viel nog wel eens wat in het water. Het oude spreekwoord: ,,Dure schepen blijven aan land" betekende dat meisjes, die zich afvroegen of de jongens, die naar hun hand dongen wel genoeg geld hadden, vaak ongetrouwd bleven. Een grappige zegswijze is: ,,Als het schip met geld komt". Dat wil zeggen, als ik in Zaterdag speelden H.C.G.O. (hockey) en Good-Luck (korfbal) een hockey- en korfbalwedstrijd tegen elkaar. 's Morgens werd er op het veld van H.C.G.O. gespeeld en 's middags bij Good-Luck. Zowel de hockeyers als de korfballers hadden moeite met de spel regels van elkaar. Bij de korfballers was dit vooral het slaan met de goede kant van de stick en de buitenspelregel en de hockeyers hadden veel de neiging om met de bal te lopen. De hockeywedstrijd eindigde 5-0 in het voordeel van H.C.G.O. en 's middags nam Good-Luck revanche door met 17-3 te winnen. Aan het eind van de dag was de algemene mening dat het een leuke en sportieve dag was geweest en het een goede manier is om op die manier kennis te maken met een andere sport. Dit initiatiefis dan ook zeer zeker voor herhaling vatbaar. Het 1 e team van Good-Luck speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen Korvo uit Oude Tonge. Na een 7-3 ruststand werd het 8-6 voor de ploeg uit Middel harnis. Het 3e team moest voor de kompetitie aantreden tegen Scheldevogels uit Bergen op Zoom en verloren met 5-3. Voor Good-Luck scoorden Lenie van Damme 2x en Ria van Antwerpen. Het lijkt een tegenstelling, maar een goed geïsoleerd en tochtvrij gemaakt huis heeft veel ventilatie nodig. Het zonder meer dichtstoppen van alle ventilatie-openingen in huis is schade lijk voor de gezondheid en draagt hele maal niet bij tot energiebesparing. Bo vendien kan het levensgevaarlijke si tuaties met gasapparaten veroorzaken. Ventilatie is echt nodig om in huis een gezond klimaat te houden. Bovendien hebben de gasapparaten in huis toe voer van verse lucht nodig om goed te functioneren. Het komt nog wel eens voor dat men sen, die in een geïsoleerd huis wonen alle kieren en gaten hebben dicht gemaakt en daardoor vochtproblemen krijgen. Ze geven dan vaak de schuld aan de isolatie. Dat is niet terecht, ook in een ongeïsoleerde woning kunnen vochtproblemen ontstaan als er niet voldoende wordt geventileerd. Bij veel dingen, die we in huis doen, komt waterdamp vrij: bij wassen, ko ken, schoonmaken en dergelijke. Ook mens en dier produceren waterdamp. Als een huis potdicht zit, kan die waterdamp nergens heen en gaat dan op relatief koude oppervlakken zitten. Zoals op ramen en op buitenmuren. B ij de raamkozijnen kan langdurige vocht- vorming leiden tot schimmel en hout- rot. Slaat het vocht neer op de muren, dan komen er vochtkringen en schim melplekken op het behang of andere wandbe kleding. AKTIE ZUINIG STOKEN De tabel voor de week van /4 i^ SO oAiober t^SS' Normaal jaarverbrulk 500 600 700 800 900 1000 1100 1200 1300 1400 1500 1600 1700 1800 1900 2000 2200 2400 2600 2800 3000 5500 4000 4500 5000 5500 6000 Weekstreef- verbruik 10 M^ m\ SD ml ■SJ4. m weergegevens Valkenburg ZH berekeningsmodel GE Den Haag Dan toch maar niet op de kierenjacht, zult u vragen. Jawel, maar er voor zorgen dat u bewust en regelmatig ventileert. Vooral bij activiteiten in huis, die waterdamp met zich mee brengen. Maar vergeet dan niet om de verwarming laag te zetten als u de ramen openzet. De verwarming kunt u al een half uur voor het luchten uit doen. In veel nieuwere huizen zit een mecha nisch ventilatiesysteem. Dat systeem is nodig voor de minimaal benodigde ventilatie in uw huis. Aan de andere kant zuigt zo'n systeem niet alleen de kookluchtjes af, maar ook warmte. Schakel zo'n systeem dan ook alleen in de hoogste stand als het echt nodig is. Zo'n systeem, dat lucht afzuigt, heeft bovendien behoefte aan aanvoer van steeds weer verse lucht. Zorg dus dat niet alleen het mechanische ventilatie systeem is ingeschakeld, maar laat verse lucht binnen door bijvoorbeeld een rooster of een klepraampje. Bewust ventileren hoort bij energie- bewust leven. ••E.M.G.O. ••I N.V. ENERGIE MAATSCHAPPIJ GOEREE OVERFLAKKEE Postbus 5 3240 AA MIDDELHARNIS Hoflaan44 Tel. 01870-2244 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Onlangs ben ik verhuisd van Nieuwe Tonge naar Ouddorp en ik liet een liouten schuur achter, die ik van de gemeente daar mocht neerzetten. Ik heb hem de nieuwe huurder aangeboden voor f 200- en hij zou dit nader bespreken op Oud dorp. Hij is echter nooit gekomen; wél heeft hij die schuur zonder mijn toe stemming en zonder mijn medeweten afgebroken. Kan ik hem nu een rekening voor f 200,sturen? Antwoord: Zeer zeker en zelfs voor een aanzienlijk hoger bedrag. De schuur was immers uw eigendom toen de tegenpartij begon te slopen. Begin maar eens met per aangetekende brief het driedubbele te vra gen. Deel in die brief mee, dat u, in geval GEEN BETALING volgt, u hem voor datbedrag in rechte zult aanspreken, met alle kosten daaraan verbonden. De tegen partij zal nu wel bakzeil halen en u betalen waarna u hem goedgunstig een deel kunt kwijtschelden. Weigert hij echter te be talen, dan kunt u een deurwaarder in - schakelen voor de incasso. De incasso kosten zijn tóch voor hem. Andermans eigendom afbreken gaat nu eenmaal niet. Hierbij gaan wij er van uit, dat u kunt bewijzen dat de schuur uw eigendom was en is en dat de tegenpartij niet kan aan tonen dat de schuur aan haar verkocht was. mijn rijke dagen kom. Met andere woor den: nooit. Vergelijk: als Pasen en Pink steren op één dag vallen. Met Sint Jutte- mis, als de kalveren op het ijs dansen. Bekend is: „De Ratten verlaten het zin kende schip". In slechte omstandigheden, als het verkeerd loopt, zoekt men een goed heenkomen. Ook: dan verdwijnen de vrienden. ,,Een groot schip voeren" betekent: een grote staat voeren. Vandaar: Een groot schip heeft groot water nodig. Betekenis: een hooggeplaatst persoon moet zich ruim kunnen bewegen, goed bij kas zitten. Daartegenover: een hooggeplaatst per soon moet zich ruim kunnen bewegen, goed bij kas zitten. Daartegenover staat ,,een diepgaand schip". Dat wordt gezegd van iemand die te grote verteringen maakt in verhouding tot zijn inkomen. De zegswijze: ,,het kan beter van een schip dan van een schuit" betekende: men moet er niet tegenop zien de rijken voor de kosten te laten opdraaien. Zij kunnen het beter betalen dan de arme mensen. Verge lijk tegenwoordig: het kan beter van een stad dan van-een dorp. „Schoon schip maken" gebeurde vroeger letterlijk op zee. ledere dag moesten de matrozen het schip schoonspoelen en zwabbberen. Na het schoonmaken van het schip luidde de klok om te schaften. Thans ook in figuurlijke betekenis: geheel afrekenen met iets. Zich ontdoen van alles wat last veroorzaakt. Zijn oude schulden betalen. Er zijn nog wel meer zegswijzen waarin schip voorkomt, maar we willen het hier bij laten. Ik gebruik graag zilvervliesrijst, maar nu wordt me verteld, dat dit juist stoppend zou werken. Is dat waar? Antwoord: Nee, zilvervliesrijst bevat in het vlies wat vitaminen en voorts wat celstof of vezel en in het algemeen werkt ruwvezel iets laxerend, dus beslist niet stoppend. U kunt het vergelijken met bruinbrood ten opzichte van wit brood. ZURE STALMEST? Doordat ik ieder jaar teveel oude stal mest gebruikte is mijn tuingrond erg zuur geworden. Welke kalkmeststofkan ik nu gebruiken? Antwoord: Theoretisch hebt u gelijk. Voeg ik aan een humusarme grond van pH 6 of 7 jarenlang veel humusrijke mest toe, dan daalt de pH een beetje. Maar voor aardappelen is dat prima. Gaat u nu kalken, dan spreekt u de spaarpot aan, die de vele humus in uw grond gevormd heeft. Mest dus in 1986 helemaal niks als u nu gaat kalken, want uw grond is rijk genoeg. De soort kalk is op klei en zavel niet zo belangrijk. Kalkmergel, landbouwkalk, ge bluste kalk en poederkalk zijn allemaal prima. Weet u waar het vooral op aan komt? Dat u de kalk terdege door de bovenste 25 cm grond werkt. En dat is heel moeilijk. Strooi de kalk over de gespitte grond en werk hem in met hak of handcultivator. In het voorjaar hakt of cultivatort u de grond nog een paar keer en dan is het spul er wel goed door gemengd. Waar u volgend jaar aardappelen poot kunt u de kalk bewaren tot vlak vóór of na het rooien. Per are (dat is 10 x 10m)magu op klei en zavel tot 200 kg kalkmeststof gaan. Geef na het kalken het stuk waarop u in 1987 aardappelen wilt poten volgend jaar (in 1986 dus) een groenbemesting, bijv. door winterrogge te zaaien die u in het daarop volgende voorjaar onderspit. Dan hebt u minder pokken aan uw aard appelen. U geeft zoveel uitleg op de moeilijkste problemen, dat ik het er op waag u een heel eenvoudige vraag voor te leggen. Misschien weet u daar geen antwoord op.... Waarom zitten bij damesmantels de knopen links en bij herencolberts en -jassen rechts? Antwoord: Dat onderscheid is geba seerd op de wijze, waarop de meerderheid van onze voorouders zich paarsgewijze op een bankje, sofa, of de rand van de bed stee zette. Die meerderheid van de men sen was rèchtshandig en heterosexueel, en in de regel ging het initiatief tot het be drijven van een innig samenzijn uit van de man. Vandaar dat het de gewoonte was, dat een man links van zijn beminde liep en zat. Als hij dan de rechterarm om haar heen sloeg, dan was die arm geblokkeerd en had hij alleen zijn linkerarm vrij om z'n jas, vest enz. los te knopen. En dat gaat met de linkerhand beter als de knopen rechts zitten, omdat dan de linkerflap van zijn kleding over de rechterhelft sluit. En als de meisjes, resp. dames, uitsluitend de rechterhand konden gebruiken in die po sitie, bleek het beter dat de knopen bij hen op tegenovergestelde wijze waren aan gebracht. De couturiers, kleermakers, naaisters en hun volgelingen hebben tot op heden slaafs deze algemene regel gevolgd. En het zal wel zo blijven, tot een of adnere aktiegroep het uitlegt als discriminatie van een minderheid.... Onze tamme braam is driejaar oud en ontstaan uit een afgelegde stek en vormt mooie loten. Maar er komen geen vruch ten aan. Hoe kan dat? Antwoord: Uw dorenloze braam is ont staan uit een aflegger. Een stek is wat anders! Dat hij dit jaar verstek laat gaan komt, doordat er een fikse winter over heen gegaan is. En daar houden bramen niet van. Ook moet u er rekening mee houden, dat de vruchten (op enkele speel se uitzonderingen na die u vorig jaar zag) verschijnen op loten die het vorige jaar gevormd zijn. Bindt dus de deze zomer gevormde scheuten op en u zult daar volgend jaar volop vruchten van hebben. Verwijder oude scheuten en wacht af. Spuit tijdens de bloei tegen het beruchte frambozenkevertje. De braam is zelffer- tiel en kan dus uit eigen stuifmeel vruch ten met zaden vormen. Dit jaar was het tijdens de bloei koud en guur, maar voor volgendjaar hebben wij beter weerbesteld en dan zal het wel gaan. ONGELIJKE SCHOOLTIJD Er is mij verzekerd, dat de scholen tegen woordig gelijke tijden zouden aanhou den, zodat je de kinderen in één rit naar en van hun scholen kunt transporteren. Maar nu is de middagpauze toch weer verschoven bij één van die scholen. En ik heb geen tijd om 4 keer te rijden tussen 12.30 en 2 uur Antwoord: De niewue wet spreekt over gelijke begin- en eindtijden van de school dag, dus niet over middagpauzes. Maar het is in de geest van de wet, dat u er niet mee mag zitten, als de middagpauze er gens verschuift. Op die school moet men dan (gaan) zorgen voor toezicht gedu rende de tijd, dat de kinderen daar éérder of later, resp. extra vrij zijn, zodat de ouders hen op de gebruikelijke en af gesproken tijden kunnen blijven halen en brengen. VERfVELLEN Hoe voorkom je taaie vellen in bussen verf? Antwoord: Er zullen geen vellen in de verf ontstaan, als u een aangebroken bus terdege sluit en dan op z'n kop wegzet. Er kan dan in de open ruimte boven de verf echt niets verdampen. Overigens kunt u dgl. vellen met een stokje of desnoods met een spijker van de verf in een open bus afhalen en ze in de terpentine leggen. Dan lost alles op wat nog bruikbaar is en die gekleurde terpentine is bruikbaar om de verf te verdunnen, of een andere tint te geven. De restanten van de velletjes kunt u weggooien. Sommelsdijk Tel. 01870 - 2430 BALLEN MET ZEEPBELLEN U ried mij aan, zeepsop te maken van Marseillaanse zeep of als dat niet moge lijk was, groene zeep te gebruiken met suiker. Wel, die Marseillaanse zeep is hier niet te koop en met een zeep-suiker oplossing ging het wel, maar nog niet naar mijn zin. Antwoord: Inderdaad is Marseillaanse zeep een zeldzaam artikel geworden. Maar recept voor zeepbellen van groene zeep en witte suiker is toch ook bruikbaar. Maar vermoedelijk hebt u leidingwater genomen en dat bevat soms veel te veel kalkzouten voor deze proef. In uw om geving zal regenwater wel tamelijk zuiver zijn. Doe het dus daar eens mee en haal, als het nóg niet goed gaat. een liter gedes tilleerd water bij een drogist, apotheek of garage. Dan lukt het wel. Als ik mijn autoruiten met een afwas- middel, spiritus of ammonia in lauw water ontdoe van straatvuil, dode in- sekten, uitwerpselen van vogels enz. krijg ik ze nooit helemaal schoon. In de zon blijf je een mists luier zien. Wat doe ik daartegen? Antwoord: Veel reinigingsmiddelen la ten een film achter op het glas. U moet dus altijd naspoelen met schoon koud water en als dat niet te veel kalk bevat, drogen uw ruiten daarna schoon op. U kunt ze ook afzemen met een trekker, die u na elke haal even moet reinigen. Waar vind ik die bond voor diabetes? Antwoord: De Diabetes Vereniging Ne derland kunt u bereiken via Postbus 9210, 3506 GE Utrecht, telefoon030-620822. NAPPA STOMEN Kan ik een nappa-leren vest, dat erg vuil is geworden bij mijn werk, naar een stomerij brengen? Antwoord: U kunt het natuurlijk wel brengen, maar u moet dan wel de goede stomerij uitzoeken en goed afspreken wat wél en wat niet mogelijk is. Want er kunnen goede resultaten worden behaald met leer en bont, 'maar niet altijd met nappa. Het zg. glacéleder is vaak na- gelooid met zwakke chroomoplossingen. Dat geeft moeilijkheden bij de chemische reiniging en daarom is het soms nood zakelijk zo'n kledingstuk tegelijk te laten oververven in dezelfde kleur. In de regel kunnen dan tint-afwijkingen optreden, maar als er niet wordt geverfd, kunt u wel eens met zichtbare verkleurde plekken in dat vest blijven zitten. Bij werkkleding zal dat echter niet zo'n ramp betekenen. SCHEIDEN VAN HUIS Toen mijn dochter zich met een jongen verloofde, hebben zij samen een huis gekocht met een hypotheek. Maar zij verbrak de verloving en trok bij een ander in. Nu kan m 'n dochter de aflossing niet blijven betalen en de man met wie ze samenwoont, is daar helemaal niet toe te bewegen. Ik kan het van mijn uitkering ook niet opbrengen. Wat te doen? Antwoord: Uw dochter heeft samen met haar ex-verloofde de koopakte onder tekend en dus waarschijnlijk ook de hypo theekakte mede-ondertekend. Zij zal nu samen met haar ex-verloofde naar de notaris moeten stappen, want die kan een zg. akte van toedeling maken, waarin wordt overeengekomen dat 't huis aan haar vroegere vriend wordt toebedeeld. Daarna kan zij de kapitaalverstrekker berichten dat er een wijziging is op getreden 3n een copie van de opgemaakte akte insluiten. De bank moet de hypo theek dan op naam van haar ex-verloofde zetten. Vervolgens gaat de akte van toe deling naar het kadaster. Kan haar ex- verloofde haar deel van de lasten niet overnemen, dan zal hij (of zullen zij) het huis moeten verkopen. Als ik m'n gouden sieraden draag, krijg ik zwarte plekken op m'n huid. Volgens de juwelier heb ik dan teveel zwavel in mijn lichaam. Is dat waar? En wat is daar tegen te doen? Antwoord: U transpireert iets meer dan andere mensen en bovendien is uw zweet zodanig van samenstelling, dat het wat meer zout en mogelijk wat meer zwavel bevat. Dat klopt met uw eetgewoonten. U kunt beter (veel) minder zout gebruiken. Voorts kunt u bij de aankoop van nieuwe sieraden een hoger goudgehalte kiezen, bijvoorbeeld 16 of 18 karaats i.p.v. 14. Hoe hoger het gehalte aan echt goud, hoe minder zwarte plekken u zult krijgen. Ten slotte kunt u de binnenzijde van de sie raden evt. nog voorzien van een dun laagje nagellak, zodat het metaal niet in direct kontakt komt met uw huid.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 9