EIÜVIIDEII-rilEUWS goed Politieberichten Overdenking uit de Heilige Schrift ,,Kind en Dier''-Thema vanleukefotowedstrijd Kombinatiebanenplan nu ook in Zuid-Holland Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" Oostflakkee HET "^KUkVENSTER Oplossing \.LU1_L.4 HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g De kortste tekst VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ MAAR ZWEFVEN G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk 2e Blad VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 No. 5441 blik op kerk ~'"ir en samenleving Cj - Teruggang - Kerkverlaters - Onbereikbaar De Statistiek van de Gereformeerde Ker ken in Nederland over het jaar 1984 is gepubliceerd en heeft hier en daar reeds aanleiding gegeven tot commentaar. Op nieuw blijkt er een dalende lijn te zitten in het kerkelijk leven en meeleven. Deden in het voorafgaande jaar nog ruim 7000 personen belijdenis van hun geloof, in 1984 is dat aantal gedaald tot ruim 6000. Die daling is trouwens al ingezet in het jaar 1969. Voor die tijd was het aantal nieuwe lidmaten jaarlijks het dubbele van tegenwoordig! Het aantal doopsbedieningen loopt even eens verontrustend terug: in 1983 waren dat er nog 9300, in 1984 haalt het aantal de 9000 niet meer. Het aantal „kerkverlaters" bleek in 1984 hoger dan ooit tevoren: 4500. Dat zijn geen overgangen naar andere kerken, maar in de meeste gevallen mensen die de band met de kerk doorsnijden en zich bij geen andere kerk aansluiten. De op zichzelf dorre cijfers geven met elkaar een triest beeld van het proces van ontkerstening en saecularisatie, dat aller eerst de Hervormde Kerk heeft aange grepen, maar dat blijkbaar ook de Gere formeerde Kerken niet voorbijgaat. Kort geleden is er een studie verschenen van een godsdienst-socioloog in Groningen, Piet van der Ploeg, die dit onderwerp behandek. De titel luidt „Het lege testa ment" en in deze studie is het resultaat bijeengebracht van de gesprekken met een klein aantal jonge gereformeerden over de motieven waarom ze de Gereformeerde Kerken hebben verlaten. In verreweg de meeste gevallen gaven ze als reden op dat hun allemaal niets zei, dat de godsdienst van thuis alleen maar wat formeel was, enz. Geen direkte kritiek op de kerk, ook geen conflicten met ambtsdragers. Ge woon afgehaakt omdat er toch al geen binding aan de kerk was, terwijl er ook niets voor in de plaats was gekomen.... Het is te vrezen dat dit verschijnsel niet beperkt blijft tot de Gereformeerde Ker ken. Zo geeft het Jaarboek van de Gere formeerde Gemeenten, behalve de over gangen naar een andere kerk, ook een behoorlijk aantal van mensen die zich nergens bij hebben aangesloten. De sae cularisatie houdt blijkbaar geen halt voor de deur van welke kerk ook. Maar als het goed is kan geen enkele kerk daar vrede mee hebben of zich daarbij maar neer leggen. Alle herderlijke zorg zou moeten uitgaan naar de verloren schapen. Maar hoe kunnen die dwalende schapen nog bereikt worden? Een bezoek wordt vaak niet meer op prijs gesteld, een gesprek is meestal onmogelijk. Men wil gewoon niet meer „lastig gevallen worden". Met de Hervormingsdag in zicht krijgen we zo geen verheffend beeld van de kerk der Reformatie in ons land. Ondanks alles hebben we de belofte dat er niet één zal achterblijven. Dat mag alle werkers in het Koninkrijk Gods moed geven om, terwijl de kerken misschien leger worden, ernst te maken met de opdracht: dwingt ze in te komen opdat Mijn huis vol worde". Waarnemer Het kombinatiebanenplan, waarmee het Landbouwschap in 1984 is gestart, slaat goed aan in de land- en tuinbouw. In een aantal provincies in Oost-Nederland zijn ruim honderd banen gekreëerd door het werk op verschillende agrarische be drijven samen te voegen tot een volledige baan. Dit betekent dat een groot aantal agrariërs zijn geholpen met een mede werker voor enige dagen in de week gedu rende minstens eenjaar. In Zuid-Hoiland is het kombinatieplan nu ook gestart. Veel werk, toch werkloosheid Veel agrariërs maken (te) lange werk dagen, gezinsleden werken veelal hard mee op het bedrij f en toch komt al het werk wat gedaan moet worden niet klaar. Aan de andere kant kunnen veel jonge ren met een degelijke agrarische opleiding niet aan de slag komen. Het kombinatie banenplan biedt een oplossing voor deze problematiek. Boeren en tuinders in Zuid-Holland kun nen voor 12 of 3 dagen per week een agrarisch medewerker op hun bedrijf krij gen voor minstens een jaar met een ge- wenningssubsidie op de loonkosten. Via kombinatie van deze deeltijdbanen kun nen agrarische werklozen aan een volle dige baan worden geholpen. De medewerker gaat een dienstverband aan met de Bedrijfsverzorgingsdienst, die de loonadministratie voor de agrariër ver richt. Op het dienstverband is de CAO voor Akker- en Weidebouw en Veehoude rij van toepassing. Een speciale toetsingskommissie van de Stichting Agrarische Projekten (STAP Zuid-Holland) opgericht door de Gewes telijke Raad voor Zuid-Holland van het Landbouwschap, zorgt ervoor dat het pro- jekt niet leidt tot verdringing van de regu liere arbeid- en konkurrentievervalsing. Uitslagen Damvereniging ,,Denk en Zet" Sommelsdijk/Middelharnis d.d. 21 ok tober 1985. Afdeling I K. Vis - A. Verolme I. Mackloet- B. Vis H. Koese - P. Leroy A. Knape - J. van Hoorn M. Klink - J. Dekker Afdeling IT H. van Hoorn - A. Krijgsman F. Noordijk - C. Spee H. Verolme - M. van Lente S. Hoogzand - C. Polder J. Lodder- I. Koese Afdeling III J. Kamp - T. van Brussel R. Jacobs - A. v.d. Sluijs C. v.d. Groef-^ H. Schellevis W. Vroegindeweij-L. vanErkei Afdeling IV J. Groenendijk - J. Holleman. J. Gebuis - A. v.d. Veer ...1-1 afgebr. ...0-2 ...0-2 ...1-1 ..1-1 ..0-2 ..1-1 ..1-1 ..1-1 ..0-2 ..0-2 ..2-0 ..1-1 De door arbeidsbureaus verstrekte loon kostensubsidie maakt een verlaagd tarief voor de agrariërs mogelijk, te weten tussen de 10,50 per uur tot 17,00 per uur, afhankelijk van de leeftijd van de mede werker. Oproep Alle geïnteresseerde boeren en tuinders zich voor deelname aan het projekt aan melden en/of informatie verkrijgen bij de Gewestelijke Raad voor Zuid-Holland van het Landbouwschap, Bachmanstraat 1 Oa, 2596 JC DEN HAAG, telefoon 070 -45 12 00. Ook geïnteresseerde werkzoekenden voor deze kombinatiebanen kunnen zich bij de arbeidsbureaus aanmelden. Er is nog handenvol werk. de heldere jongens van flakkee expresse met groot gemak dragen ze die zware wasautomaat naar buiten en lillen hem in de verhuiswagen ze zetten hem in het nieuwe huis weer op zijn plaats sluiten hem even handig weer aan weten ook nog waar de vuile was was wijzen u nog even op het aangebroken pak met zeepmiddel zelf moet u de knop indrukken flakkee expresse 01870-2188 middelharnis 01883-20016 hellevoetsluis 01110-3163 zierikzee - Diefstal Aangifte werd ontvangen van een aan nemer uit Middelharnis, die moest consta teren dat er uit zijn werkkeet naast de Bommelstee in Den Bommel een ketting zaag ter waarde van 2.000,was gestolen. De zaag is van het merk Sachs- Dolmar, type 122. De zaag was ongebor- gen in een niet afgesloten kist. Omdat de keet bij nacht wel afgesloten werd en er geen enkel braakspoor werd gevonden, is de zaag vermoedelijk gewoon bij dag uit de toen openstaande keet meegenomen. - Diefstal uit woning Op klaarlichte dag blijkt er in een pand aan de Donkereweg ingebroken te zijn. De be woners waren afwezig en de daders kwa men binnen na verbreking van een deur. Er werd voor ruim 10.000,aan sie raden en geld ontvreemd. Bij laatst genoemde twee diefstallen blij ken omwonenden onraad bespeurd te heb ben. Tóch werd er niet naar de politie gebeld. Nadrukkelijk wordt van politie zijde gevraagd om toch vooral véél sneller naar de plaatselijke bureau's te bellen. U kunt beter voor niets gebeld hebben, als helemaal niet. Mogelijk overbodig, maar ook nu wordt er weer op geattendeerd datr u in de avond- of nachturen óók gewoon naar de plaatselijke bureau's kan bellen. U wordt dan op kosten van de politie doorverbonden naar de meldkamer Dor drecht, die vandaaruit de plaatselijke poli tie naar de aangeduide plaats zal diri geren. U behoeft dus niet eerst naar Dor drecht te bellen. Gewoon uw plaatselijke bureau te Oude Tonge. Middelharnis of Ouddorp bellen is voldoende. Pak dus eerder die telefoon: U helpt daar echt de politie en de gemeenschap mee I ,,Jezus weende". (Johannes 11 35) Dit is de kortste tekst uit de Bijbel. Toch staat ze in een veelomvattende ge schiedenis. Ook heeft ze ons ontzettend veel te vertellen. Eigenlijk ligt het Evan gelie helemaal in deze tekst besloten. De inhoud van de hele Bijbel is erin samen gevat, want ze staat niet op zichzelf, maar in een veel breder verband dan deze twee woorden te kennen geven. „De opwekking van Lazarus" staat er in veel bijbels boven dit Schriftgedeelte en we worden erin meegenomen naar Be- thanië, niet ver van Jeruzalem en gelegen tegen de helling van de Olijfberg. Vrienden van de Heere Jezus woonden daar: Lazarus met zijn zusters Martha en Maria. Maar Lazarus werd ziek en er was niemand, die hem helpen kon dan Jezus alleen. Daarom lieten ze Hem ook roepen, maar aanvankelijk kwam Hij niet om Lazarus te genezen. Lazarus stierf zelfs en zijn beide zusters waren diep bedroefd: 't "Was ook allemaal zo snel gegaan en zo teleurstellend afgelopen! De tranen vloei den rijkelijk, al was het meeleven van iedereen groot. Maar het meeleven, waar ze op gehoopt en om gevraagd hadden, was te laat gekomen: Het meeleven van de Heere Jezus, Die zieken gezond maakte, blinden het gezicht gaf en doven deed horen. Tenminste, dat dachten ze en dat vond ook iederéén! Waarom Hij niet terstond gekomen was en al dat verdriet voor komen had, was niemand duidelijk. Ze sloegen óók geen acht op wat Hij zei: Noch de discipelen noch de beide zusters; om van anderen maar niet te spreken! En toch lagen er beloften in Zijn woorden opgesloten. Toch wilden Zijn woorden hoop wekken, die verder reikte dan zeven tig of tachtig levensjaren in gezondheid, levenslust en kracht. Maar wie heeft er oren om te horen en een hart om op te merken, als het hem of haar niet gegeven wordt? Luisterende oren, een hart dat begrijpt zijn geschenken van God, gaven van de Heilige Geest, Die erom gebeden wil worden en Die niets liever doet dan ze geven! Onze wensen zijn veel te talrijk als het gaat om minder belang rijke zaken, maar deze bede horen we zo weinig en ze is toch van onvergelijkelijke betekenis voor ons leven en welzijn.... Zo bleef de Heere Jezus dan ook niets over dan te wenen: Gekomen bij Lazarus' graf weende Hij, zo lees ik. Dat was geen wenen uit enkel meeleven! 't "Wenen van een machteloze medemens, die zou willen helpen, maar niet kan helpen. Die daarom niet anders kan doen dan zijn tranen rijkelijk laten vloeien om dat het allemaal zo erg is. Zó gaat dat immers zo vaak; en het heeft menigeen geweldig goed gedaan als meeleven zich in tranen uitte. Maar al te vaak blijft mee leven immers steken in een formeel con- doleantiebezoek, dat even tussen de be drijven door moet worden afgelegd. De dood komt ook altijd ongelegen: Niet alleen voor de direct betrokkenen, maar voor iedereen! Jezus' wenen was ook een wenen om de macht, die de dood gekregen had over de mensen! Dat de dood de bezoldiging van de zonde is, omdat we door ongehoor zaamheid het kontakt met de Bron van alle leven verbroken en dus verloren hebben. Hier bij Lazarus' graf zag de Heiland zo duidelijk, welke prijs Hij zou moeten be talen om zondaren het eeuwige leven te kunnen geven. Hij zou er Zelf het graf voor in moeten en niemand zou Hem helpen; niemand zou acht geven op Zijn geroep om hulp. Zelfs Zijn Vader in de hemel zou Hem alleen laten in Zijn strijd: God verlatenheid zou Zijn deel zijn in die vreselijke ogenblikken, die zouden aan breken als Hij Zijn liefde voor de Zijnen tot het einde trouw zou blijven! Zo stond Hij daar wenend bij die spelonk, die Lazarus' lichaam verborg, en waar een steen opgelegd was: Teken van de on verbiddelijkheid van de dood; teken van 's mensen onmacht om het goede te doen en te leven. Jezus' wenen was daarom óók een wenen over onverstand en ongeloof Staande bij de grafspelonk en de steen, die haar af sloot, zag Hij reeds Zijn overwinning op de machten van dood en verderf, zonde en ongerechtigheid. Ook had Hij reeds ge sproken van Zijn overwinning, maar Ma ria had er niet eens oren voor gehad en Martha had het niet verstaan: Wie had Zijn prediking al wel geloofd en aan wien was de arm des Heeren dan al wel geopen baard? Noch de macht van de dood om der wille van de zonde noch de macht van Hem Die gekomen was om weer met God te verzoenen en het leven weer te geven, was opgemerkt. Zelfs niet door wie Hem zo na stonden. Zo waren Jezus' tranen tranen om het verdriet, maar ook om de onopmerkzaam- heid en het ongeloof: Een korte tekst, maar met veel inhoud!.... Moet Hij dan ook nu nog wenen over u? Of kent u de vreugdetranen om het heil, dat de aarde in 't rond verheugt. Dat het ook voor u is. Uit genade alleen, maar vasten zeker! Om der wille van Hem, Die opstond uit de grafspelonk, ook al was hij verzegeld! W. H. v. K. Kinderen en dieren zorgen allijd voor charmante foto's. Wie meedoet met de fotowedstrijd ,,Kind en Dier" kan met zo'n foto bovendien een leiilie prijs winnen. Kinderen en dieren zijn bijzonder aantrekkelijke modellen om met de camera in beeld te brengen. Zeker als ze samen op een foto gezet worden. Dat kunnen kinderen zijn die spelen met een huisdier, die op bezoek zijn in een dierentuin of kinderboerderij, of die tijdens een wandeling een dier ontmoeten. Wie kinderen en dieren wil fotograferen heeft dus vele mogelijkheden een geslaagde foto te maken. Een foto die bovendien ingestuurd kan worden voor een fotowedstrijd en dan een kans maakt op een bijzonder mooie prijs: een vakantie voor twee personen ter waarde van 2.500,— Wat moet u doen om deel te nemen aan de landelijke fotowedstrijd ,,Kind en Dier?" Die wedstrijd is uitgeschreven in het kader van de „Nationale Spaarweek 1985", een initiatief van de Stichting Spaarpropaganda. Samen met de Stichting Amateurfotografie organiseren een groot aantal spaarbanken deze wedstrijd. U kunt een gratis wedstrijdfolder ophalen bij deze spaarbanken en veel fotozaken. Voor de wedstrijd mogen maximaal drie foto's (geen dia's) worden ingezonden met een formaat van ten hoogste 13x18 cm. De foto's moeten in 1985 (of 1986) gemaakt zijn en vóór 15 januari 1986 ingeleverd worden bij een kantoor van ,,de bekende bank met de S", of opgestuurd worden aan Fotowedstrijd Kind en Dier—Singel 32, 1015 AA AMSTERDAM. De verdere voorwaarden zijn beschreven in de wedstrijdfolder, evenals het komplete prijzenpakket. Naast de al genoemde hoofdprijs zijn nog tien spaarbankboekjes beschikbaar van 750,tot 200,U ziet dat het zeker de moeite waard is deze folder in huis te halen en mee te doen. l^l^x^l^l^J^l^,^J^l^4.:^l^l^l^}^A^l^l^l^:^:^l^lfi^>^l^:f:^l^l^l^lf:^l^l^J^4.l^]^^.lfl^lf:lf.J^4.Jfl^l^l^l^lfl^lf4.l^lfJ^^ Fenamlvan rten Oever 13 - Ze bleven met drie man achter. Hij heeft het toen klaargespeeld om met een half slagzijschip de thuis haven te halen. Toen hij thuis in bed rolde, heeft hij, naar het verhaal zegt, twee etmalen aan één stuk geslapen. Later, de vrachtvaart verliep, koos hij de visserij, één jaar voer hij om bitwijs te worden voor stuurman. Het jaar daarop voor schipper. Nadien nimmer anders. Wat hij vast had liet hij niet los. Hij kon wel leiding geven, maar deze niet ontvangen. De Van Roonen, jongen, ze zijn wijs, soms ook eigen wijs. Dat is hun kracht en hun zwakheid! Verdere commentaar gaf zij niet. Ze pookte even in de kachel en, teruggaande naar haar stoel, streek zij door zijn kuif Zolang er tot nu toe van Vlaardingen op de Noordzee gevist wordt, komt men de naam Van der Velden tegen. En ze waren schipper. De Van der Velden's voeren op de buizen, op de hoekers, op de sloepen en de loggers, straks zullen ze wel op de stomers bevelen. En als de Van der Velden's uit sterven, zullen het hun wijd-vertakte na-zaten zijn. Kinderen van de meiden mogelijk, een andere naam dragend, maar loten van dezelfde stam. Het is niet goed, dat ik je veel over mijn eigen voorouders vertel. Dat zou op ijdelheid kunnen gelijken. En hoogheid des harten is de Heere een gruwel. Doch nog iets omst mijn vader, wiens voornamen jij kreeg. Dat kan ik niet laten. Het was ook de grote Arend-Michiel van der Velden, van wie nog steeds bekend is, dat hij nimmer een misse reis maakte. Altijd voer hij, altijd ving hij. De ongelukkigen koersten achter hem aan. Naar de mens gesproken kwam hij schielijk en te vroeg aan zijn eind. Naar-de-méns! De Heere kent het getal van de dagen des mensen. Vader had een zwakke maag, ik heb daar een staretje van geërfd. Een operatie dwong hem enige tijd aan de wal te blijven. Hij hield het niet vol. Toen hem het bericht over zeer ruime visserij bereikte, was hij niet langer tegen te houden. De dokter ontried hem reeds te gaan varen, hij voer toch. Hij ging naar zee, hij keek het water aan. Dat was, naar men wil beweren, steeds het geheim der Van der Velden's, ze keken het water aan, ze zagen de rijkdom der zee in de kleur en als ze die zagen, hadden ze geen rust meer. Mijn vader zeker niet. Hij voer uit, hij ving zijn logger vol, hij werkte zichzelf omver. Er kwam een maagbloeding overheen. Vol, maar met de vlag halfstok, bracht men zijn schip binnen. Zelfs die laatste keer had hij geen misse reis gemaakt. Zacht liet ze volgen: Moge God hem de Hoogste Besomming van zijn leven gegeven hebben: een plaatsje Boven. Het waren, alweer naar de mens gesproken, beste mannen, die Van der Velden's, alleen dit was jammer: de meesten liepen voor hun eigen geluk uit. Van hen, de Van Roonen en de Van der Velden's stam jij, mijn Arend-Michiel. Hij knikte en keek haar goedig aan. Hij wist: ik heb de beste moeder, die een man kan bezitten. Maar zeggen deed hij het haar niet. Toen moest hij weer denken aan de woorden, die er bij d'n heer gevallen waren. Het volk keek tegen hem op, de wal gaf hem roem, maar voor d'n heer moest hij buigen. Ze kwam bezorgd naast hem staan. Niet poezelig, maar zoals ze was, lief en wijs. Deert je wat, jongen? Och. Ben je niet blij, datje gaat trouwen? Ja, ja, dat wel. Kind, je bent zo bar gelukkig op de visserij. Hij keek in haar ogen en glimlachte. Toen zei hij, diepzinnig als hij soms uit de hoek kon komen: Och, moeder, het geluk is veelal niet meer dan een gendagzegger. Wat later gingen ze naar bed. Deze avond zou hij nooit vergeten. De andere morgen, 't was dus die van zijn trouwdag, stond zijn moeder al vroeg voor zijn bed. Jongen, zei ze, goeiemorrege, de kachel staat rood en het water kookt, je wil je zeker wassen en ver schonen? Op de stoel voor de bedstee zette ze een bordje met sneeën brood en ronde beschuiten, dik onder de boter en suiker en een kop thee, neer. Weg trippelde ze alweer. Hij at en dacht: is het eigenlijk niet dom bij zo'n moeder weg te gaan? Beneden in de kamer was zij, wat later, niet. Het kleed was van de vloer, een grote teil heet water stond te dampen en een ketel vol rumoerde op de kachel. Z'n hemd en broek laten over de kap, die mocht hij beslist niet koud aantrekken. Van de keuken uit, waar ze niet uit te voorschijn zou komen, voor hij klaar was, riep ze: Was je maar eens lekker op je gemak, hoor jongen, je hebt wel een beetje rust verdiend. Een half uur later klopte ze. Ben je zover? Hij schaterlachte. Och, moeder, kom toch, je hebt me zoveel luren omgedaan. Ze kwam binnen, hij had zijn onderbroek en zijn hemd aan, dat hemd was open. Ze keek. Wat zie ik daar? vroeg ze. Zó'n naakt hart, je zou kou vatten. En ze pakte een stoof omdat Arend-Michiel haar ver boven het hoofd was gegroeid, zette die naast hem neer, toen klom ze er op en deed stuk voor stuk de knoopjes vast. Zó! Hij liet haar maar begaan. Dat deed ze iedere ver schoning. Dat was dus nu voor het laatst geweest. Straks trouwde hij. Wil zou hem zijn schone goed al meegeven. Hier stond een punt. Trouwen is afscheid- nemen. Het was voorbij. Hij werd blij en somber. Gek is een man, dacht hij, die bij zijn moeder vandaan gaat. Maar Wil was lief Moe, zei-ie flemerig als een kleine jongen, ik kom iedere reis. direct als ik bij Wil geweest ben, naar u toe. Goed hoor, jongen, sprak ze en lachte hem vriende lijk toe. De drukte kwam. Dinsdags viel hij binnen, 't Woensdags trouwden ze. (wordl vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 5