Trr -Hfr Nederlandse boeren zijn supermelkers Van Driel Visser Verjongde 75-jarige Rabo Dirksland met nieuw elan de toekomst tegemoet AUTO-TIP Garage KNÖPS B.V. 995- f 1298- 30 GEBRUIKTE AUTO'S AUTO-SCHADE Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee fiomiSiemaa I n fnubrethtse Citroen-Hesselink Hervormingsavond te Gouda Tech. Handelmij. PHILIPS V2000 FISHER VHS O Burg. C. Oversier verrichtte de opening van vernieuwd Bankgebouw Garage v.d. Velde Aanvaring in Vollceraicsiuis 58e Jaargang No. 5441 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KW^ARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Superheffing Gele kaart Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten Verkoop en verhuur van: PEUGEOT TALBOT Autobedrijf RENAULT-dealer 1662 t Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 VOORDELIG Garantie tot 1-11-1986 Dirksland, 01877 - 1357 Stimulator Vertrouwen? Rij van sprekers De officiële opening VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel, 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De onverkoopbare melkplas, de vermanende ombudsman, en zelfs de fikse melkboete of superheffing doen er weinig toe. Ze krijgen de melkveehouder nauwelijks plat. Ne derland, een zuivelland bij uitstek, melkt door. Hoe kan dat nou? Terwijl Europa verdrinkt in de witte melkplas laat Nederland de witte motor ongestoord draaien. Er wordt in ons land gemolken alsof het nationale bestaan er van afhangt. Terwijl de veehouders buiten onze landsgrenzen terugschakelen, jagen de Nederlandse boeren onverschrokken voort op een heilloze melkweg. Er zijn voldoende pluspunten die naar het melk- succes leiden: vakkundige veehouders, een goede fokkerij gericht op een boven ste beste melkkoe, goede klimatologische omstandigheden en niet te vergeten een voortreffelijk samenspel tussen boer, in dustrie en overheid. Met heel veel moeite probeert Europa de melkplas in te dammen. Melk wordt ver werkt tot poeder en boter waarvan de pakhuizen volgepropt zijn. Om de Euro pese boeren af te remmen is verleden jaar een politiek omstreden instrument van stal gehaald, namelijk de superheffing. Boe ren kregen een bepaalde produktiehoe- veelheid toegewezen. Zodra zij meer mol ken of melken moeten ze een fikse boete betalen. De strafmaatregel ging al jaren lang over de politieke tong, maar de optimistische veehouders waren niet van hun stuk te brengen en molken vrolijk door. Toen de superheffingsmaatregel echt van kracht werd ging de kat pas goed in de gordijnen. In alle Europese landen werden haastig maatregelen in elkaar ge timmerd. Het kwam erop neer dat elk land zijn melkplas met een bepaald percentage moest verminderen. De Nederlandse melkveehouderij moest verleden jaar 6,6% terug met de produktie. Eigenlijk heel simpel, zegt de argeloze burger. Maar toen de boeren (en hun orga nisaties) zich met de spelregels gingen bemoeien brak de heibel pas goed los. Een bijna radeloze minister van Landbouw regeerde bij de dag en moest herhaaldelijk met nieuwe decreten de boer op. De veehouders werden in een spinneweb van regelgeving gedreven en verloren vol komen uit het oog waarom het allemaal eigenlijk draaide. Superheffing liet menig veehoduer koud: het zou niet zo'n vaart lopen met al die boetes. De minister stelde de incasso's aldoor uit en de meeste boeren probeerden uitzonderingsposities af te dwingen. Intussen bleef Nederland doormelken. Terwijl de Europese melkplas nauwe lijks mindert deelt een nationale ombuds man de gele kaart uit aan de minister van Landbouw. De bewindsman heeft zeer verward gehandeld en joeg menig vee houder niet de wei naar het bos in. De ombudsman lijkt partij te kiezen voor de arme verdwaasde en veelal ook gedu peerde melkveehouder. Allemaal aardig, maar wat schiet je ermee op? Europa heeft zijn spelregels gesteld en elk land probeert er het beste van te maken. Bovendien moest heel snel worden ingegrepen om het tempo op de Europese melkweg te ver minderen. Natuurlijk loopt zo'n ingreep niet rimpelloos. Wanneer dan een om budsman de zijde van de melkveehouders kiest en een tobbende landbouwminister ook nog de les leest, wordt de vertoning in zuivelland toch wel bedenkelijk. Wat helpt zo'n vermanende vinger van een ombudsman? Melkveehouders krijgen een morele oppepper van een nationaal fenomeen en gaan vervolgens over tot de orde van de dag: en dat js melken. De witte rriotor loopt soepel en blijkt veel vermogen te hebben. Supermelker Het meest wezenlijke van het Europese zuiveltoneel is wel dat de Nederlandse boer nauwelijks te temmen is. Hij is en blijft een melker en je moet van goede huize zijn om hem van dat hoofdstuk af te brengen. Als Europa maatregelen neemt om de melkplas in te dammen, blijkt dat de agrarische specialisatie vruchten heeft af geworpen. Ais de Nederlandse boer op de knieën wordt gedwongen zullen zijn colle ga's in andere landen allang de pijp aan Maarten hebben gegeven. Wie dus afgeeft op de melkveehouders in Nederland om dat ze niet in de pas willen lopen, miskent de kwaliteit en voorsprong van het zuivel land bij uitstek. Een Nederlandse boer wil melken en probeer hem niet te temmen. Dat roept om problemen. B. Schouwing LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Tel. 01810-2726 (tijdens kantooruren) Tel. 01878-3064 (na 18.00 uur) Lastransformatoren Snijbranders, kompl. met Hessenwagens Slangen en reduceerventlelen Eiectr. gereedschap Haakse slijpers, boormachines en kettingzagen, enz. Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS voor Verkoop -I- Service 01871 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 2496 Voor topkwaliWt, goede service en voordelige prijzen: FOTO - FILM - REPORTAGE VIDEO - COMPUTER ^-If.Ml^^iia We^tsfraat 35 Molentveg4 Ouddorp - Telefoon 01878-1612 fn 2120 Filiaal Reneae - Prinnhop - Hageioom 172 - Telefoon Ot 116-2400 GOEDEREEDE Ophalen oud papier Morgen (zaterdag) wordt weer oud papier opgehaald in Goedereede, Havenhoofd en Oostdijk. Graag tijdig en goed gebundeld gereed zetten s.v.p. stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 1553 maar GEEN inpakken en wegwezen NU NU 3 JAAR volledige GARANTIE UNvroOe zéterhadï WNGERUf^ 3-MIDDELHARNIS-TEL 01S70-25IS Tijdens de bijeenkomst dinsdagmiddag t.g.v. het 75-jarig bestaan en de daarmee samenvallende heropening van het vernieuwde en uit gebreide bankgebouw hebben diverse sprekers zich ruim 2 uür lang ingespannen om de in „de Schakel" verzamelde schare te vervullen met kennis omtrent wezen en doelstelling van de Coöperatieve (vooral dat) Rabobank^Bestuursvoorzitter dhr. R. van Putten verpakte dat alles in de hartewens dat het nieuwe gebouw niet maar alleen zal bijdragen aan de architectonische schoonheid van het dorp -, maar dat er vooral impulsen van uit zullen gaan die het goede leef- en werkklimaat verder zullen stimuleren. De Rabobank, die dienstbaarheid en dienstverlening als haar eerste roeping beschouwt (Mr. iviarenbeek, lid hoofddirectie Rabo Nederland) blijkt het in Dirksland ver te hebben geschopt...! „Zelf standig", laten we dat vooral benadrukken!" was een triomfantelijke vaststelling van dir. P. de Man al zei hij het in alle bescheidenheid, blij dat de annexatiepogingen van Middelharnis destijds waren afgewezen.... Directeur P. de Man werd door voorz. van Putten trouwens „de bewonderens waardige spil" genoemd in alles watthans gereed was gekomen, kompleet met een vergaande automatisering. De naam van de zo inventieve directeur komt uiteraard Tel. 01870-4466 Dorpsweg 28-34, Sommelsdijk In de Volkeraksluis werd de mossel kotter Bru 8 Cornelis van de Gebrs. C. en J. Padmos, van achter aangevaren door de mosselkotter YE. 73 van de firma Zuid weg en Riedijk, die moeilijkheden met de koppeling had. Beide schepen werden beschadigd, de een van achter, de ander van voren. De Ver. Prot. Ned. afd. Gouda e.o. belegt D.V. 31 oktober a.s. een samen komst ter herdenking van de Kerkher vorming in de Sint Janskerk te Gouda. Sprekers zijn: Ds. W. van Gorsel over Grote Schoonmaak" en de Eerwaarde Heer Joh. A. Segers, Evangelist der Ger. Gem. te Leeuwarden over Ontwaakt". Muzikale medewerking wordt verleend door Verenigde Koren uit Krimpen o.I.v. Wim Koen. Aan het orgel Aad van der Hoeven. Aanvang: 8 uur nam. Deurenopen: 7.30 uur nam. Toegang vrij. ook voor in het herdenkingsboekje dat over de voorbije 75 jaar werd geschreven. Daarin ook de grondleggers en de eerste kassiers die de tijd hebben meegemaakt dat de aanschaf van een brandkast te duur werd geacht.... En toch waren ze vooruitstrevend, de mannen die Dirksland in 1910 een Boe renleenbank bezorgden. Voorzitter van Putten zag in zijn openingswoord met hoge waardering op hen terug. De wortels van de Bank liggen duidelijk in de landbouw en het deed dhr. van Putten bijzonder deugd dat de Boeren leenbank, c.q. het coöperatieve crediet- wezen, aan een kentering in de ontwikke- Ung van de landbouw heeft bijgedragen. In 't kort schetste dhr. van Putten de groei die de Rabo Dirksland vooral de laatste jaren heeft doorgemaakt, wat hij o.a. illustreer de met de vermelding dat het bezoekers aantal tot 60.000 per jaar gestegen is. De uitbreiding van het Bankgebouw, zoals nu gepleegd, was dan ook dringend nodig. Uit eigen waarneming had voorz. van Putten nog hetafgesloten hok" met de ernstig kijkende kassier gekend in de vroegere behuizing van de B ank. Met trots zou dhr. van Putten de nieuwe presen teren. Geen strenge kassiers meer maar vriendelijke juffrouws die je, blijkens hun naamplaatjes, zelfs bij de voornaam mag noemen. Bij de te constateren groei en de voortreffelijke inzet van de bemanning schroomde dhr. van Putten niet erop te wijzen dat de bouwlieden tevergeefs zul len hebben gewerkt als niet de Heere het huis heeft gebouwd. ,,Bij alles wat we doen is dat nog hoogst actueel", zo sloot hij zijn openingswoord af. Burg. Oversier, die later op de middag de opening zou verrichten zag in de plaatse lijke Rabobank een stimulator voor het gemeentelijke en het bedrijfsleven. Spr. wist dan ook hoezeer de bevolking de Rabobank als iets eigens" beschouwt, getuige de vrijmoedigheid waarmee tal van Verenigingen een beroep doen op de vrijgevigheid van de Rabobank en die blijken nooit tevergeefs te zijn. Dhr. Over sier sprak er zijn bewondering over uit dat het Bankbedrijf steeds weer nieuwe im pulsen vindt en zich durft begeven in zaken die niet traditioneel tot de hare behoren. Wetend van de concurrentie die de Banken van anderen (o.a. postorder bedrijven) ondervinden besloot dhr. Over sier met de hoop dat de Rabo Dirksland de goede kontakten met de eigen dorps gemeenschap in stand zal houden.Gelet op wat u al heeft weten te bereiken kunt u de toekomst met vertrouwen tegemoet", zo complimenteerde hij de bestuurderen. Mr. H. J. A. E. M. Klarenbeek, die als lid van de hoofddirectie van Rabobank Nederland het woord voerde leek die toekomst minder zonnig in te zien al vond hij best dat Rabo Dirksland de toekomst met nieuw elan tegemoet kan gaan. ,,U kunt opgewekt aan het nieuwe projekt, dat „toekomst" heet, beginnen", aldus dhr. Klarenbeek, wetend dat de cliënt ook in de toekomst de best denkbare dienstverle ning mag verwachten. Zorgelijker deed dhr. Klarenbeek over de verheviging van de concurrentie die zo moest hij vaststellen niet altijd een eerlijke is. Nu al acht dhr. Klarenbeek de rentabiliteit van het Bankwezen te gering: „Nauwelijks hoger dan die van een risico vrije belegging in Nederlandse Staatsobli gaties". Concurrentie voor de Banken vond dhr. Klarenbeek uitstekend, mits ze maar eer lijk is. Hij tekende echter aan dat de Banken bij sparen en het verstrekken van woninghypotheken door de be staande belastingwetgeving zwaar bena deeld worden ten gunste van pensioen fondsen en leveringsverzekeringsmaat schappijen. Dhr. Klarenbeek had er duide lijk behoefte aan die tegenstellingen ten nadele van de Banken duidelijk te re gistreren: ,,De pensioenfondsen bevinden zich in een wel heel comfortabele positie. Ener zijds, omdat zij geen vennootschapsbelas ting betalen, dus ook niet over hun be leggingsactiviteiten in woninghypotheken. Anderzijds, omdat ze de voor die hypo theken benodigde lange middelen niet op een markt dus niet in concurrentie met andere partijen behoeven aan te trek ken. Die middelen stromen immers nage noeg automatisch in de kassen van de pensioenfondsen. Geholpen door beide voordelen, zowel aan de actiefzijde als aan de passiefzijde van de balans, hebben de pensioenfondsen de afgelopen jaren hun aandeel op de woninghypotheek markt kunnen verdubbelen", aldus dhr. Klarenbeek en dat was één voorbeeld, gevolgd door meerdere, besluitend met de constatering het een treurige zaak te vin den dat de Tweede Kamer vooralsnog heeft geweigerd daarin verandering aan te brengen. De wens die de Bankwereld kenbaar heeft gemaakt is dat een nauw gezette inventarisatie zal plaats vinden van de fiscale concurrentievoorwaarden waaronder Banken, verzekeraars en an dere partijen werkzaam zijn op de markten voor financiële diensten. Gewaarborgd zal moeten worden dat partijen op die markten onderworpen zijn aan gelijk waardige belastingverplichtingen. Terugkerend tot de locatie Dirksland sprak dhr. Klarenbeek er zijn waardering over uit dat de Rabobank in deze plaatse lijke gemeenschap altijd een spilfunctie heeft vervuld. De gelukwensen die hij daaraan verbond liet dhr. Klarenbeek ver gezeld gaan van twee fraaie geschenken als teken van nauwe verbondenheid in de Rabobank-organisaüe. Spr. bood die dhr. van Putten aan, samen met de vermaning tot een gezamenlijke verdere inspanning om het vertrouwen dat in zo wijde kring genoten wordt waard te blijven en verder uit te bouwen. Na de pauze trad nog een rij van sprekers aan, geopend door Ing. L. A. M. Elen- baas, voorz. van het bestuur van de Delta kring, voorts mevr. T. Wiebols-Holleman, Deel van de openingshandeling: burg. Oversier (r) leest de inhoud van de boodschap waarmee de Rabobank de basisscholen een waardevol cadeau aanbiedt. Midden voorz. R. van Putten, links dhr. Bruggeman, dir. van de Bijz. basisschool. Dir. P. de Man bleef wat op de achtergrond, wat verwijderd van de loftuitingen die in veelheid tot hem waren gekomen. plaatsvervangend kassier in de jaren dat de Bank nog in een woonhuis was ge vestigd en vestibule en keuken als wacht kamer werden gebruikt. Dhr. M. Rooy sprak als oud-secretaris van het bestuur en bood enkele prachtige boeken aan. Ar chitect Ad Gestel drukte zijn spijt uit dat het werk nu gereed is maar hij hield zijn buro graag aanbevolen voor een volgende uitbouw die zo wist dhr. Gestel bij Banken gemiddeld om de 7 jaar plaats vindt. Stellig wordt hij dan opnieuw ge vraagd, gezien de grote tevredenheid waarvan dhr. van Putten gewag maakte. Dhr. Ottens sprak als bestuurslid van de Vereniging van directeuren en tenslotte was het directeur P. de Man die heel in 't kort het woord voerde. Dhr. de Man drukte zijn tevredenheid uit over het feit dat de Bank zelfstandig was gebleven waaraan hij zijn grote waardering voor de beheerscolleges verbond. Waardering drukte dhr. de Man ook uit tot zijn mede werkers die zich zonder klacht door de verbouwing hadden geslagen, een dank die hij ook aan het adres van de klanten richtte: ,,de Bank is er voor de klant; dat dienen we ons dagelijks te realiseren. Wij kunnen ons ophemelen zoveel als we willen maar de klant maakt uit of we het goed doen of niet!" was sprekers' over tuiging. Nadat in ,,de Schakel" alle klanken van waardering, zorg en motivatie waren ver- klonken begaf het gezelschap genodigden zich te voet naar het vernieuwde Bank gebouw op de hoek Achterdorp-Zaaijer- laan, waar aan burg. Oversier de eer werd gegeven de officiële opening te verrichten. Die bestond uit het in ontvangst nemen uit handen van voorz. van Putten en het weer uit handen gegeven van twee kokers met voor de betrokkenen een waardevolle in houd. De Bank bleek aan de openbare basisschool een tegoed voor een copieer- apparaat-, en aan de bijz. basisschool een tegoed voor geluidsapparatuur te hebben geschonken. Ze werden door de hoofden van de scholen graag aanvaard.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1