IZB: Hulp bij plaatselijk evangelisatiewerk Diatel Rijnmond te Rotterdam gisteren geopend Oproep Zelf doen of de vakman? Koor-concert te Dirksland KURSTJENS BV Opdracht bouw nieuwe kotter Rapport Visserij van de E.G. Nederlandse Vissersbond Mosselkoter Bru 25 Mestdistributie A. C. V. Nieuwenhuyzen kippe- en varkensdrijfmest vloeibare schuimaarde aisook vaste pluimveemest Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 Dit is het derde artiicel in een serie van vijf over het werk van de IZB, de Hervormde Bond voor Inwen dige Zending op Gereformeerde Grondslag, die dit jaar 50 jaar be staat. Eén van de taken waarmee de IZB zich bezighoudt is de dienstverlening aan het plaatselijke evangelisatiewerk. In vroeger jaren waren er alleen in grotere gemeenten evangelisatiecommissies. Steeds meer is ook in kleinere gemesnten het evangeli satiewerk van de grond gekomen. De onkerkelijkheid heeft geen halt gehouden bij de grenzen van de steden. Vrijwel iedereen heeft waar dan ook te maken met familieleden, vrienden, buren, die geen band meer hebben met de kerk en door de ambtsdragers niet meer bereikt kunnen worden. Wanneer een kerkeraad het evangeli satiewerk wil aanvatten en daarvoor een commissie in het leven heeft geroepen, kan men zich tot de IZB wenden voor hulp in de vorm van materiaal, adviezen, toe rusting en instructie. Die hulp wordt dan toegespitst op de plaatselijke situatie. Het maakt immers verschil of men zich richt op mensen in oude woonwijken, in sterk uitbreidende steden of op het platteland. De situatie waarin men woont, het milieu de opleiding van de mensen, brengen heel verschillende vragen met zich mee. De IZB heeft voor evangelisatiecom missies een speciaal blad, Schakels", waarin informatie over allerlei facetten van het evangelisatiewerk wordt gegeven en ingegaan wordt op vragen die in het evangelisatiewerk veel gesteld worden. Een hulpmiddel in het evangelisatie- bezoekwerk is het evangelisatieblad ECHO. Een maandblad, waarin op een voudige wijze het evangelie wordt vertolkt in artikelen, korte pakkende stukjes, een lied of gedicht en een kinderrubriek. Dit blad is bedoeld als aanknopingspunt voor het gesprek. Het feit dat het blad ook zonder gesprek zijn weg kan vinden, brengt met zich mee dat het nogal eens ,,de papieren evangelist" wordt genoemd. Zonder dat iemand het weet, kan de bijbelse boodschap harten raken. Naast het blad ECHO is er ook ander materiaal om rand- en buitenkerkelijken te bereiken. Zo verscheen er een bijbel cursus in de vorm van twee brochures, waarin heel eenvoudig de christelijke ge loofsleer uiteengezet wordt. Geschikt om mensen in handen te geven, maar nog beter is het als gemeenteleden of leden van de evangelisatiecommissie er in gesprek ken iemand mee willen helpen op de weg van het geloof. Voor evangelisatiecommissies worden er ook landelijke en regionale bijeenkom sten georganiseerd, omdat in het evangeli satiewerk er voortdurend behoefte is aan toerusting, het doordenken van vragen èn bemoediging. Daarnaast kan men vanuit de gemeenten ook een beroep doen op de IZB voor plaatselijke toerustings- of in structie-avonden. Waar evangelisatiecomissies al geruime tijd werken met een evangelisatieblad en bezig zijn met bezoekwerk, blijkt dat deze methode niet altijd meer functioneel is. Daarom is het ook goed te zoeken naar nieuwe wegen. De IZB is op dit moment bezig met een bezinning op de relatie evangelisatie en diaconaat. Omzien naar de mens in zijn concrete nood is een bijbelse opdracht. Woorden en daden gaan in het bijbels getuigenis hand in hand. Er mag hulp geboden worden aan mensen in nood, die geen uitweg meer zien in hun problemen. Dat gebeurt met de hoop en de bede dat er in het contact met hen gelegenheid ontvangen wordt om te getuigen van het heial dat in Jezus Chris tus is bereid voor mensen die in nood zijn, die leven in de nood van zonde en schuld. Maaskant shipyards heeft opdracht ge kregen voor de bouw van een grote boom- korkotter met een lengte van 45 Vi meter, voor de Fenijn Rederij b.v. in Breskens. Dit nieuwe schip (een zusterschip van de ARM 44) moet de Br. 32 JENNIE gaan vervangen, een schip dat zes jaar uit is. De JENNIE is verkocht aan de Rederij van Belzen in Den Helder en gaat straks varen als H.D. 225. DE oude H.D. 225 Jozias Maria van rederij van Belzen, gebouwd in 1973, wordt straks de VL 2. Het is gekocht door rederij Oreel en Zoon te Vlissingen. Die rederij beschikt dan over twee schepen, want ook de VL 1, Grietje Elizabeth, is eigendom van Oreel. De heerHuibTanis(G.0.65 enG.0.5) is toegetreden tot het bestuur van de Nederiandse Vissersbond. Samen met de heer Reedert behartigt hij daar de be langen van de Zuid Vissers. De pogingen om te komen tot fusie van de Nederlandse Vissersbond en de Groep van de kleine kustvissers (de groep TuYp) worden voortgezet. Een actuele zaak is ook de samen werking tussen GZB en IZB op het gebied van het toerustingswerk. Uitgaande van de principiële eenheid van zending en evangelisatie benoemde men samen een predikant voor dit werk. Het is belangrijk dat de gemeenten overzee en de ge meenten hier van elkaar leren in de uit voering van de zendingsopdracht. Hoe kan de gemeente haar opdracht het evan gelie van Christus te verkondigen in woord en daad, uitvoeren? Studie en be zinning zijn hierin onmisbare zaken. Zo is de IZB voortdurend bezig in het doordenken en begeleiden van het evange lisatiewerk, dat door de gemeenten wordt gedaan. De IZB is er ook om u te dienen! Inleiding De Stichting Diatel Rijnmond die gisteren haar centrum van actieve kunstnier-behandeling opende, werd op 19 januari 1981 opgericht, teneinde te voorzien in het te verwachten tekort aan behandelingsplaatsen in de regio Rotterdam. Na oprichting werd in het bestuur zitting genomen door vertegenwoordigers van de Nierstichting Nederland, afdeling Rijnmond, door vertegenwoordigers van de Rotterdamse Ziekenhuizen die over een kunstnier-behandelingsafdeling beschikken en door een vertegenwoordiger van het Sint Franciscus Gasthuis, dat dienst doet als ondersteunend ziekenhuis voor deze nieuwe op te richten afdeling, zoals bedoeld in de wettelijke voorschriften dienaangaande. Uitgangspunt en doelstelling Sinds 1964 wordt in Nederland nierfunctie vervangende behandeling toegepast door middel van kunstnier-apparatuur. Dankzij technische verbetering van deze apparatuur bleek het mogelijk al of niet onder supervisie, door patiënten zelf deze behandeling te laten uitvoeren. Zo bestaan er afdelingen voor zogenaamde thuisdialyse, waarbij de patiënt in zijn eigen woning met assistentie van een partner en steun van het thuisdialyse-centrum de behandeling uitvoert (Groningen, Utrecht). Bij hotel of limited care dialyse wordt door de patiënt zelfde behandeling uitgevoerd onder begeleiding en supervisie van het aanwezige personeel. Deze behandelingsmethode heeft als voordeel dat door grotere zelfwerkzaamheid, zelfstandig heid en medeverantwoordelijkheid de patiënt meer betrokken raakt bij deze chronische behandeling. Verder is het mogelijk de dialyse behandeling tegen geringere kosten uit te voeren, daar minder personeel noodzakelijk is en de overheadkosten, zoals deze in ziekenhuizen van toepassing zijn, ontbreken. In 1976 reeds werd in Amsterdam het eerste centrum voor hotel-dialyse geopend. Dit centrum heeft inmiddels bewezen in een behoefte te voorzien. Toen in Rotterdam de behoefte bestond aan uitbreiding van aan den IJssel. Bouwkundige en technische aanpassingen van deze ver dieping zijn eind mei 1985 van start gegaan. Organisatie en personeel De dagelijkse leiding van het Diatel is in handen gegeven van een directeur, die tevens als internist aan de organisatie is verbonden. Dit beheer geschiedt zelfstandig, doch in functionele samen werking met het Sint Franciscus Gasthuis. Administratieve en medische functies, die niet in het Diatel zelf kunnen worden verricht, worden op verzoek over genomen. Bij volledige patiëntenbezetting zullen 20 full-time personeels leden werkzaam zijn, waaronder verpleegkundigen, technici, administratieve en huishoudelijke medewerkers. Patiënten In het Diatel zullen 10 behandelingsplaatsen worden in gericht. Bij volledige bezetting kunnen 50 patiënten 2 a 3 maal per week gedurende 4-6 uur worden behandeld. De patiënten zullen worden verwezen door de in Rotterdam gevestigde dialyse-afdelingen. Financiering en tarieven De Nierstichting Nederland heeft tot nu toe de aanloopkosten gedragen. De exploitatie en afschrijvingen zullen uiteen door ziektekostenverzekeraars en C.O.T.G. goed te keuren tarief worden gefinancierd. Voor u gelezen in het RD onderstaande tekst: Het Amerikaanse blad Modern People News heeft het plan bekend gemaakt om een film te maken over het seksuele leven van Jezus, waar bij Jezus zal worden voorgesteld als een dansende homoseksueel. Met de filmopnamen zal nog dit jaar worden begonnen, zo is de be doeling. Een Franse prostituee zal volgens het blad in deze film de rol van Maria Magdalena spelen. Met haar zou Jezus een relatie hebben gehad. We geven deze informatie door omdat het blad heeft laten door schemeren van zijn plannen af te zullen zien als er sprake is van grote publieke weerstand tegen de film. Amerikaanse christenen hebben deze kans aangegrepen en trachten nu te komen tot een massale protest- aktie. Ons is verzocht het Neder landse publiek op te roepen deze aktie te ondersteunen. Dat laatste kan door onderstaande tekst over te nemen, naam en adres te vermelden en de enveloppe te richten aan: Attorney General Scott, 301 South Second Street, Springfield, ILL. 62606, USA. De voorbeeldtekst luidt: „Dear Attorney General Scott, I would like to protest, in the stron gest terms possible, about the pro duction, filming and showing of any movie that supposedly depicts the sexlife of Jesus Christ bij Modem People News, 11030 West Addi- sion Street, Franklinpark, Illinois 60181. Such a movie would be plasphe- mous and would be an outrage and contrary to the truth. We urge you to take proper action against this moral corruption". (Niet vergeten „air mail" op de enveloppe te schrijven). Portokosten 1,30. Of het in de bedoeling ligt om deze film te zijner tijd ook in Nederland te draaien is ons niet bekend. Maar wie met protesteren wil wachten tot het zover is, is wel te laat. ledere aansporing om nu te protesteren lijkt overbodig! Het lijkt ons zeer zeker zinvol om de gedane suggestie in dit schrijven op te volgen.... Open haard installeren: De mosselkotter Bru 25, op weg van de Waddenzee naar Yerseke met een lading mosselen, kwam bij de ingang van het Schelde Rijnkanaal in moeilijkheden. De schroef raakte geblokkeerd door een pols- dikke nylontros, die daar tussen water en wind in het water dreef. Een collega mosselkweker nam schip en lading op sleeptouw, waardoor toch nog op tijd kon worden gelost. Bij de scheepswerf van de firma van Duivendijk in Bruinisse konden schipper J. de Waal en zijn zoon het obstakel verwijderen, c.q. de beschadiging her stellen. De Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee organiseert op zaterdag 2 november a.s. een koorconcert in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland. Zij heeft hiervoor uitgenodigd: De Neder landse Cantorij o.l.v. Maarten Kooy. De aanvang van het concert is 20.00 uur; kerk open 19.30 uur. De toegangsprijs bedraagt ƒ5,voor volwassenen en ƒ3,voor scholieren, CJP-houders en 65+. Het onderstaande programma zal wor den uitgevoerd: 1. Variatie overJoh. H. Schein „Vater unser im Himmelreich" (orgel) 2. MusicalischeHeinrich Schütz Exequien deel I (koor, koperblazers, continuo) 3. Variatie overJoh. H. Schein „Vater unser im Himmelreich" (orgel) 4. MusicalischeHeinrich Schütz Exequien deel II (Motet „Herr, wenn ich nur dich habe") 5. Variatie overJoh. H. Schein „Vater unser im Himmelreich" (orgel) 6. MusicalischeHeinrich Schütz Exequien deel III (Lofzang van Simeon) Uitvoerenden: Het koor van Muziekkring de Neder landse Cantorij o.l.v. Maarten Kooy: Sophie Ouwehand, sopraan. Christine Jansen, sopraan. Bemadette Bouthoom, alt. Jan v.d. Stappen, tenor. Tom Sol, bas. Ronald Aijtink, bas. Gonny v.d. Maten, orgel. Bart v.d. Goorbergh, baroktrompet. Henk den Uijl, baroktrompet. Ruud Geelen, alttrombone. Paul Smit, tenorbrombone. Ali van Zalk, tenortrombone. Fred Ruwhof, bastrombone. Frank Linschoten, cello. Harry de Jong, contrabas. NFORMATIE-SÊRIE VOOR DE CONSUMENT Een open haard of kachel kopen en installeren vraagt kennis. Maar dat wil niet zeggen dat u in alle gevallen de vakman erbij hoeft te halen. Een handige doe-het- zelver die zich goed laat informeren komt al een heel eind, zo lezen we in de onlangs verschenen WELKE-gids over open haarden en kachels. De openhaarden-markt is de afgelopen jaren overigens sterk veranderd. Traditio nele open haarden worden aanzienlijk minder verkocht. Wie tegenwoordig denkt aan verwarming, denkt ook aan besparing. Daarvan is met het open vuur, wat een open haard nu eenmaal is, natuudijk geen sprake. Een open haard of kachel installeren vraagt om een investering, waarvan op zijn hoogst een deel wordt terugverdiend als het huis wordt verkocht. Zo'n open vuur zorgt immers voor een bepaalde waardevermeerdering van de woning. Maar de open haarden en kachels die de laatste tijd op de markt zijn verschenen, hebben een vrij gunstig rendement en kunnen zelfs als ruimteverwarmer worden gebruikt, in tegenstelling tot de traditionele open haard, die nagenoeg alle geproduceerde warmte door het rookkanaal naar buiten blaast. Als een eigentijdse open haard of kachel brandt liggen de zaken anders. De centrale verwarming hoeft in voor- en naseizoen niet altijd gestookt te worden en kan in de winter op een lager pitje worden ingesteld. De rendements-uitspraken van de openhaarden- kachelleveranciers verschillen nogal. Pe praktijk kan niet altijd waarmaken wat in advertenties of folders wordt beweerd en dat maakt het kiezen van de juiste open haard of kachel er voor de leek niet bepaald eenvoudiger op. De WELKE-gids Open Haarden en Kachels biedt op dit gebied veel hulp, omdat daarin stap voor stap de vele mogelijkheden aan de orde komen en de lezer tips krijgt aangereikt om zijn keus van open haard of kachel goed te beoordelen, ook wat het rendement betreft. Deze koopgids geeft daarnaast een volledig beeld van de Nederlandse open haarden- en kachelmarkt, met informatie over prijzen en adressen. En natuurlijk kan de consument aan de hand van de gids beter beoordelen of de open haard of kachel zelf kan worden geïnstalleerd of dat een vakman moet worden ingeschakeld. Deze vernieuwde WELKE-gids Open Haarden en Kachels is bij alle tijdschriften- winkels verkrijgbaar voor de prijs van 4,95. De Nederlandse Noordzeevissers en zij niet alleen, die het toch al zo moeilijk hebben, met betrekking tot de verschil lende quota, die van de vissoorten in de Noordzee mogen worden opgevist krijgen het nog moeilijker als het lijvige rapport, dat is uitgebracht door een groep biologen wordt opgevolgd. In dat rapport van de Scientifiec and Technical Committee for Fisheries van de E.G. wordt geadviseerd de kwanta of quoato voor kabeljauw, wij ting en makreel fors te verlagen. Vooral de quotering van de kabeljauw, in de zones Ila (E.G. zone) en IV van 250.000 ton terug te brengen tot 186.000 ton zal de rondvis vissers in Nederland hard treffen. Schol, nu 200.000 ton wil men verlagen tot 160.000 ton. Wijting nu nog 160.000 ton, zou moeten worden verlaagd naar 135.000 ton, waarvan 85.000 ton als consumptievis en 50.000 ton als bijvangst voor de industrievisserij. De vangst op makreel zou men enige jaren geheel willen verbieden. Horsma kreel en Blauwe wijting kunnen onbeperkt worden gevangen maar de sportvisserij moet weer een veer laten, het liefst zou men die terug brengen van 120.000 ton tot 80.000 ton. De sportvissers moeten verplicht wor den met een wijdere maas wijdte te vissen (32 mm) waardoor minder jonge haring bij gevangen wordt. Voor de haring zelf wor den minimale teruggangen geadviseerd. Het advies is natuurlijk niet bindend en er zal nog heel wat over worden gepraat, eer de verschillende contingenten worden vastgesteld. MILSBEEK Tel. 08851 -17500 Levering van: ■f •k -♦i -k ^llf.l^.l^.J(.l^I^.l^l^)^l^l^s^^lfl^l^^J^l^l^.l^^:^l^'^'^'^•^'^'^■'^■ ^^^^^^^♦♦♦♦♦♦♦^^►♦♦♦^♦^♦♦♦^♦♦^♦♦♦♦♦♦Af**»»*»****»**»»**»*** Stoofdijk 6 STEENBERGEN Tel. 01670-65284

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 14