EIÜVriDEII-tllEUWS Orgelconcert (met samenzang) in Dirksland In November komt prachtig fotoboek over de klederdracht Cursus tegen slapeloosheid Jaarverslag Nederl. Gideons Verkoping Meisjesver. „Tabitha" Schepping of evolutie?! Turnwedstrijden No. 5441 Open jeugdwerk „Onder de Wiek" HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 1=1 01870-3477 m 4e Blad VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 Wij ontvingen het 37ste jaarverslag 1984-1985 van de Bijbelvereniging v/h De Nederlandse Gideons, Sportlaan 976 te 's-Gravenhage, postgironummer 53.98.98. De vereniging heeft tot doel de verspreiding van de bijbel in hotels, in ziekenhuizen, op schepen en in gevange nissen. Thans zijn in bijna 2.000 hotels/motels/ pensions, ziekenhuizen, gevangenissen en op schepen 94.742 bijbels of bijbelge deelten aanwezig. Aan de controle van de bijbels wordt veel aandacht besteed. Beschikbaar zijn de bijbel (Nieuwe Tes tament en de Psalmen) in het Nederlands, het Nieuwe Testament in het Duits, En gels, Frans en Nederlands, en een Engelse uitgave van de gehele bijbel. De vereniging draagt er zorg voor de bijbei onder het bereik van velen te bren gen, zodat zij die op zakenreis of tijdens hun vakantie in een hotel of bungalow verblijven, of in een ziekenhuis worden verpleegd met het Evangelie in aanraking komen. Thans is begonnen met de be werking van bungalowparken, waar in middels duizenden bijbels zijn geplaatst. Heeft dit werk zin? Ongetwijfeld! Ruim 94.000 bijbels wachten elke dag op een lezer. En als de bijbel wordt opengeslagen zijn verrassende gevolgen mogelijk. De voorraad bijbels is praktisch uit geput. Om aan de blijvende vraag naar bijbels te kunnen voldoen, heeft het be stuur besloten bij het Nederlands Bijbel genootschap te Haarlem opnieuw bijbels te bestellen, te weten 10.000 Nieuwe Testamenten en de Psalmen in het Neder lands en 10.000 volledige Nieuwe Testa menten in het Duits, Engels, Frans en Nederlands. De kosten van deze 20.000 exemplaren zullen circa 125.000, bedragen, einde ditjaarte voldoen. Opdat moment zal de reserve circa 65.000, bedragen, zodat een tekort zal ontstaan van 60.000,—. OUDDORP Wij hopen D.V. woensdag 30 oktober weer onze jaarlijkse verkoping te houden vanaf half tien tot en met half zes in het verenigingsgebouw „Eben Haëzer". De verkoping zal een ander karakter dragen als voorgaande jaren. Wij nodigen u allen uit bij deze, zowel jong als oud om te komen kijken. Wat wij zoal verkopen zijn onze ge maakte goederen, daarnaast bloemen, fruit, koek, en er is ook een tafel vol spullen van de stichting „Woord en Daad". Voor de kinderen een verrassing gratis. Bij leven en welzijn graag tot ziens op de Preekhillaan. Het bestuur Met deze vraag als thema willen we zaterdagavond 26 oktober bezig zijn. Op deze avond die om 20.00 uur begint zal er een videofilm worden gedraaid. Hierin stellen scholier van een middel bare school, van jou leeftijd dus, vragen omtrent dit vraagstuk aan een vooraan staand natuurwetenschapper prof A. E. Wilder Smith. Vragen waar jij misschien ook wel mee zit. We laten het vraaggesprek zien maar willen ook zelf eens proberen door te praten over dit onderwerp. Tot zaterdagavond. Het OJ.W.-team DIRKSLAND, Interieur: NedHer.v.,K«rk Morgen, zaterdag 26 oktober 1985, 's avonds om acht uur, is er in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland een orgelconcert met samenzang. Organist is Jan van Westenbrugge uit Wateringen. Geen onbekende in Dirksland en omgeving, want hij heeft al meerdere malen dit fraaie instrument mogen bespelen. Vorige keer heeft u al het één en ander over hem kunnen lezen. Het volledige programma is als volgt: (toegang 4,00 C.J.P. en 65+ pas 2,50). 1. Fantasie „De Heer is God en niemand meer" (waarna samenzang)Feike Asma 2. Concerto nr. 4Joh. Seb. Bach 3. Andante met variaties (Ie Orgelconcert)G. F. Handel 4. CantileneA. Marchant 5. Voorspel en koraal Psalm 124 (waarna samenzang) J. v. Westenbrugge 6. Introduction en ToccataW. Walond 7. Suite nr. 4 in B-flatL. Boëllmann 8. Verset en Grand Choeur alle HandelA. Guilmant 9. Fantasie „Eén naam is onze hope" (waarna samenzang)J. v. Westenbrugge In dit muziekjaar 1985 zijn Bach en Handel niet vergeten. De organisatoren hopen dat velen de weg naar de Herv. Kerk in Dirksland zullen vinden. Kerk, orgel, organist en programma zijn het zeker waard!! '>t^t^1<^M^^<^W^M^V.Ö^W^>^^<^'<^W^^ In het Hoekse Waardse 's Gravendeel heb ben we vrijdagmiddag het genoegen gehad een vroegtijdige blik te mogen werpen in het manuscript voor een lees- en fotoboek dat zeker fantastisch mooi gaat worden. Het handelt, 144 pagina's dik, met zo'n twee honderd historische foto's, over de keuvels en klederdrachten die in het „Overmaasse" zijn gedragen. Ook aan Goeree Overflakkee is veel aandacht besteed en dat danken we aan het feit dat de schrijver, dhr. P. W. de Zeeuw vanuit zijn (vroegere) betrokkenheid bij de keuringsdienst van waren Flakkee op z'n duimpje kent en er hevig van gechar meerd is geraakt. Als dat laatste niet het geval zou zijn geweest zou dhr. de Zeeuw niet vijftien jaar lang z'n vrije tijd hebben willen besteden aan het inwinnen van infor matie, en het speuren naar oude foto's. Hij is daarbij bijzonder succesvol geweest getuige de veelheid van informatie die hij in het boek, tot in de kleinste details, doorgeeft. De eerste die hij bij de uitgave van zijn boek betrok, logischerwijs is dat de uit gever, in dit geval J. M. Robbemond uit 's Grave- land, is er bijzonder enthousiast over en zeker niet Enkele voorbeelden van originele foto's waarvan er in het boek zo'n tweehonderd zullen worden opgenomen. om commercieële redenen. Dat demonstreert trou wens ook de prijs van het boek dat 37,95 gaat kosten, gebonden, met stofomslag. Er wordt naar gestreefd het boek op zaterdag 16 november in de boekhandels te hebben. Wie daar tevoren een exemplaar reserveert zal het die zaterdag waar schijnlijk al vers van de pers op kunnen halen. Zo komen totaal 2000 exemplaren beschikbaar die op de 5 eilanden over de klederdracht van welke het gaat, zeker gretig aftrek zullen vinden. Een exem plaar te reserveren lijkt daarom verstandig te zijn. In het boek gaat het o.a. over het ontstaan van de Zuid Hollandse klederdracht, de vervaardiging van de keuvel, de krullen en andere sieraden, rouw dracht en rouwgebruiken, vrouwen en mannen- klederdracht, kerk en huwelijk, verval en uitsterving, keuvels, muts en keuvelhoed enz. De herkomst van de naam keuvel komt volgens dhr. de Zeeuw van het midden-nederlandse woord covel wat kap of mantelkap betekent. Hij beschrijft in het boek heel nauwgezet hoe een keuvel moest worden opgezet. Dat gebeurde met een grote zorgvuldigheid welke wetenschap dhr. de Zeeuw de mogelijkheid geeft echte van onechte foto's te scheiden. Foto's die echt dateren uit de periode waarin de dracht werd gedragen of foto's die pas veel later werden gemaakt zoals dat nu nog op historische feesten gebeurt. Alleen op de echte foto's wordt de keuvel altijd korrekt gedragen, met boven op het voorhoofd een lokje haar, een toefje of een wissie, op flakkee ook wel een blessie genoemd. Soms, als het meutje al erg grijs was en ze dat niet wilde weten, droeg ze een vals toetje waarvoor ze haar van haar dochter gebruikte.... Dhr. de Zeeuw betreurt het in hoge mate dat keuvels en klederdracht verdwenen zijn en hij vindt dat niet anders dan een culturele barbaarsheid. Die mannen die graag wilden dat hun vrouwen in de dracht bleven hebben dat toch niet gedaan gekregen. Het kwam bij die mannen trouwens uit ijdelheid voort, zo wordt in het boek gesignaleerd:mannen die van hun vrouwen bleven eisen dat ze de dracht bleven dragen deden dat omdat ze zich er terdege van bewust waren dat een vrouw zonder klederdracht aan schoonheid en persoonlijkheid zou verliezen". Bewonderenswaardig kompleet is het boek, het enige dat zo volledig over de klederdracht uitweidt. Zorg dat u een exemplaar in uw bezit krijgt! Zaterdag 2 november organiseert Rayon Goeree Overflakkee de onderdeelswed strijden voor de jeugd van 8-12 jaar in de Olympiahal te Middelharnis. 10 Verenigingen hebben hiervoor in geschreven, de deelnemers mogen geen lid zijn van een selektiegroep. De meisjes turnen balk, l.mat, brug o.g. en sprong. De jongens turnen rek, ringen, l.mat, brug en sprong. Men wordt winnaar per onderdeel. De wedstrijden zijn 's morgens van 9.00 - 11.00 uur. Op zaterdag 16 november vinden van 9.00 - 16.00 uur de K.N.G.V.-tumproe- ven plaats, bestemd voor gymnasten van af 12 jaar, eveneens in de sporthal te Middelharnis. In het wijkgebouw van het Groene Kruis te Goedereede zal dit najaar wederom een cursus tegen slapeloosheid gegeven wor den. De eerste cursus dit jaar, die van half februari tot mei 1985 gegeven werd, was volgens de deelnemers (12 in getal: 8 mannen en 4 vrouwen, in leeftijd varië rend van 24 tot 72 jaar) zeer de moeite waard. De voornaamste klachten van de deel nemers voor het volgen van de cursus waren: slecht kunnen inslapen, vaak wak ker worden en vroeg wakker worden. Meer dan de helft van de deelnemers gebruikte slaapmiddelen voor de aanvang van de cursus. Een voorwaarde om deel te nemen aan de cursus was dat men moest stoppen met het slikken van slaapmiddelen. Dit is bij 11 van de 12 deelnemers gelukt. Een deelnemer heeft het medicijngebruik ver minderd. Welk resultaat heeft de cursus gehad? 9 van de 12 deelnemers geven aan dat het slapen verbeterd is en men verstaat daar onder: meer slaap per nacht, minder vaak wakker worden en als dit wel gebeurt, veel vlugger weer inslapen door adam- en ontspanningsoefeningen. Daarnaast hebben alle deelnemers het onderling uitwisselen van ervaringen op het gebied van de slaapproblemen als zeer positief ervaren. Enkele citaten: „je leeft met elkaar mee", ,,je kunt veel van elkaar leren" en ,,het waren gezellige avonden". De conclusie van allen was, dat de cursus aan te raden is voor een ieder, die beter wil leren slapen. Indien u over de komende cursus nadere inlichtingen wilt of als u zich als deel nemer wilt aanmelden, kunt u kontakt opnemen met mevr. G. 't Mannetje (tel. 01897- 1806) of mevr. B.Bobeldijk (tel. 01879-2239). Nieuwe boeken Sprekend verleden, aflevering 7/8, oktober 1985. 30 pagina 's. Prijs f 4,25. Al meermalen kondigde ik een brochure uit deze reeks aan. Het nu voor mij liggende exemplaar wordt als laatste num mer van het blad aangekondigd. Helaas. Jammer, dat de uitgever, de heer Knuist te Sommelsdijk, wegens de te geringe oplaag de serie gewijd aan onze ,,oude schrij vers" niet kan continueren. Dit laatste dubbelnummer bevat een intro ductie van Johannes Conradus Appelius, in leven predikant van Zuidbroek en Mun- tendam. Opgenomen is tevens een zeer lezenswaardige brief ,,ter beantwoording van een vraag wat een bekommerde dpen moet om zalig te worden". Goede kost! Bestelling (tevens van nog voorradige oude nummers) viagirorekening5593426 ten name van Sprekend verleden te Som melsdijk. A. Janse, Lichtstralen uit het Woord (I). 40 pagina 's. Prijs f 5,15. Dit uitgaafje verscheen in een andere brochurereeks: Gereformeerd School blad", uitgegeven door de gelijknamige werkgroep. Dit meest recente nummer draagt als verschijningsdatum: september 1985. Het boekje bevat voornamelijk (gedeelten uit) artikelen en brieven, waarin wijlen A. Janse, destijds schoolhoofd te Biggekerke, diverse onderwerpen vanuit de Schriften aan de orde stelde. De stof, in dit boekje verwerkt, is met name aan de eerste helft van het oude testament ontleend. Het vorige nummer van het Gereformeerd Schoolblad betrof een uitgaaQe van de hand van W. P. Balkenende Levens opdracht of Rollenspel". Een aankondi ging van het verschijnen deed ik eerder. In een sympathiek schrijven vroeg de heer J. L. Struik te Heino (lid van de werkgroep), bekend voor de lezers van ons blad, nog iets meer over dat nummer mee te delen; ,,....dat dit boekje handelt over de ver houding man en vrouw, en speciaal over emancipatie en school. In onze tijd van feministische emancipatie, die man van boven af doordrijft, is zo'n brochure zeer hard nodig". Bij dezen. Bestelling van de nummers kan plaats vinden door bovengenoemd bedrag (in clusief portokosten) over te maken op bankrek.nr. 3271.50.602 t.n.v. de heer J. L. Struik (Rabobank te Heino). Giro van de bank: 800093. Afbeelding uit Luthers uitgaaf vanTheologia Deutsch „Eyn geistlich edles Buchleynn" (1516). Het boekje van het volkomen leven. Uitgeverij De Driehoek. 170 pagina 's. Prijs f 15,— De oorspronkelijke titel van dit laat-middeleeuwse werk is Theologia Deutsch. Het kan beschouwd worden als een nabloei uit het herfsttij van de Duitse mystiek uit die dagen; het stamt waarschijn lijk uit de kring van de Rijn landse Gottesfreunde in Frank furt. De inhoud kan enigszins worden vergeleken met het meer bekende ,,Navolging van Christus" van Thomas a Kempis. Luther had groot respect voor het geschrift, dat hem in 1516 onder ogen kwam, en dat hij zelfs door middel van een nieuwe druk heeft helpen ver spreiden. De inhoud boeide Luther vooral omdat het naar zijn inzien een zuivere beschrij ving bevatte van het verschil tussen de oude en de nieuwe mens, tussen een Adamskind en een kind van God, namelijk hoe Adam in ons moet sterven èn Christus in ons moet op staan. Hij gaf het opnieuw uit omdat hij daarmee wilde aan tonen dat zijn eigen theologie helemaal zo nieuw niet was. N. L Saloff-Astakojf, Judith. Uitgeverij Pieters b.v. te Groede. lil pagina 's. Prijs f 9,90. In samenwerking met de Israël Postorder Centrale en de Stichting De Ondergrond se Kerk gaf Pieters dit boekje uit. Het vertelt het levensverhaal van een jonge Russische vrouw die aan het begin van deze eeuw tot het christelijk geloof kwam. De schrijver kende haar; tevens was hij getuige van haar martelaarsdood. Dit aangrijpende boek werd oorspronke lijk in de Russische taal uitgegeven. De Engelse vertaling is al enkele tientallen jaren oud. Nu verschijnt het voor het eerst in het Nederlands. Aanbevolen. De afbeelding op het kaft is van Charles Da vies, de sympathieke voorganger-kun stenaar uit Wales. Wellicht heeft hij er meer in gelezen dan in er bedoeld was, duidelijk is dat het boekje elementen bevat die in overeenstemming zijn met de leer van de Schrift, aldus verstaan door kerk vaders en reformatoren. Destijds een sprankje licht in een duistere tijd. Theologia Deutsch, nu in hedendaags Nederlands gewaad gestoken, werd ver taald door Heleen Eskens, onder toezicht van prof dr. C. C. de Bruin en door deze van een instructieve inleiding voorzien. J; K. SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 22 oktober 1985 Uien. maat veertig opwaarts, klasse twee N.L. 18,40 - 18,50. Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer: honderdveertig ton. PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 27 oktober 1985 SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Herk (Oogstkollekte) Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 9.45,14.15 en 18.15 uur leesdienst.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 13