Uit de Historie Ooltgensplaat Wilgen knotten Gift Anjerfonds voor „Sempre (IV) Na begin maart weer in een sterl( liogedrui(gebied EBO Vastgoed bv Dam- en Schaakver. „Dirksland" MEDISCHE DIENSTEN Bladz. 2 Ds. Cornelius Hoog De Afscheiding Opmerking: 2. 4. 1889 BLOEMEN BESTELLEN Bloemenhuis Korteweg bellen Tel. 01870-5141 Ds. H. de Lange TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M DD 99 Ds. A. de Korte „EILANDEN-NIEUWS' VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 In 1732 aanvaardde ds. Cornelius Hoog het beroep naar Ooltgensplaat, waar hij 17 Augustus bevestigd werd, opnieuw door zijn broeder Marinus, welke toen in Spijkenisse stond. Ds. Hoog aanvaardde zijn ambt met Hand 16 9 en 10, de bekende tekstwoorden waarin Paulus' vi sioen verhaald wordt van de Macedo nische man, die zei; ,,Kom over en help ons". Deze tekst is ontelbare malen gebruikt door dominees, die van het vasteland naar de eilanden kwamen. Aangaande de ambtsperiode van ds. Hoog te Ooltgensplaat zegt de „Boekzaal der Geleerde Wereld", waarin wij een uitvoerig overlijdensbericht vonden: „Zyne Eerwaarde heeft met veel wakker- heit en arbeidtzaamheit, staande voor waarheit en Godtvrucht, des Heeren Kudde in deze Gemeente geweit. Doch 't ongeluk gehadt van enige Jaren voor zyn doodt met een swak ligchaam te moeten sukkelen, ondertusschen echter zyn Dienst na vermogen waarnemende. Den 25 October 1739 den laatsten dach des Heeren van zyn leven, heeft hy met veel yver en voorspoedt tweemaal ge predikt, waar over hy ook, met dank zegging tot Godt, aan zyne Huisgenoten en andere zyne grote blydtschap betuigde, hopende nu haast al zyn swakheden te boven te komen. Maar des Dingsdachs wierdt hy aangetast door Hevige Koortzen die nochtans niet dodelyk geoordeelt wierden, tot dat Zatur- dachs 's middags den 31 October tegen alle verwachtinge zo een schielyke veran dering ontstondt, dat alles zich naar de doodt haastedeen hy omtrent 10 uren des avonds, in den Heere is ontslapen". Twee gedichten Ds. Th. Bosch van Oude Tonge kwam Zondag 8 November de lijkpredikatie houden en wel over Hebr. XIII 7. Een andere collega, ds. J. Bylaardt van Stad aan 't Haringvliet schreef een tweetal „grafschriften" ter gedachtenis van zijn overleden ambtsbroeder, die wij hier laten volgen. Dit Grafgewelf besluit een walck'ren Lyftrawant van Jezus Rustkoets, die met 't Zwaardt stondt in zyn handt. Als de onverwinb're doodt hem in zyn kracht deed sneven: Die als een Tarser trouw verkondigde Godts Raadt Eerst te Benthuizen, en daar na in Ooltgensplaat, Comelis Hoog, wiens ziel praal in het ander leven. Godts Knecht, die als een rots voor zuyvre waarheit stondt En waren Godtsvrucht met zyn gantsche hart en mondt, Comelis Hoog, wiens licht de doodt te vroeg uitbluste Daar Ziens volk om treurt, legt hier in Godt te rusten. (E.N. 7-10-1953) De onbekende schrijver vertelde eerst, dat Cornelius Hoog de zoon was van Ds. Thomas Hoog, die uit Schotland was gekomen naar Veere, en daarna naar Rotterdam. Cornelius werd in die laatste stad geboren. Toen de Ned. Herv. Kerk te Ooltgens plaat haar 400-jarig bestaan herdacht, kon in E.N.-1974 geschreven worden: In deze vier eeuwen heeft Ooltgensplaat 37 predilianten als herder en leraar in haar midden gehad, waarvan de eerste acht (van 1574 tot 1647) ook de na burige gemeente Den Bommel bedien den. Tussen ds. Joost Emels en ds. Arie Willem van der Plas, de huidige predi kant van Ooltgensplaat is er heel wat gebeurd. De Kerkhistorische Kroniek 1967 no. 1 schrijft: In de loop der tijden had de Hervormde Gemeente liberale, ethische, confessio nele predikanten; sinds 1910 zijn het „Bonders". „Chr. Afgescheiden gemeente van Oolt gensplaat (Overflakkee) en Goeree telde in 1841 een tiental leden uit Ooltgens plaat", Kerkhistorische Kroniek 1967, no. 1. De namen der Plaatse ondertekenaren van een verzoek om toelating, waren: D. Ras, Corns, de Ruiter, Leent. W. Bom, A. Leydens, J. van Brugge, S. de Geus, J. Tieleman, M. Zwartenberg, D. Goemaat, L. Ruit, (aldus Dirkslands Gedenkboek: Geschiedenis van een Kerk). D. Ras was al eerder eerste onderteke naar van een adres aan de overheid. Dr C. Smits: De Afscheiding van 18341: Gorin- chem en Beneden Gelderland, pag. 44. Mogelijk al in 1836. „De broodbakker Comelis de Ruiter, die lidmaat was, hield in de Plaat ook wel huisgodsdienstoefeningen, die echter werden verboden. De Ruiter liep hiervoor zelfs boeten op". (K. Kron. no. 1). „Eerst in 1878 komt er een Chr. Geref. Kerk, die echter nimmer een eigen predi kant heeft gehad. In de tachtiger jaren kwam er bovendien nog een Vrije Geref. Gemeente van 1883-1888, bediend door ds. P. den Boer. Hij vertrok naar Me lissant". Dan waren er nog wat „Ledeboerianen", die in een huis op de Kerksingel samen kwamen, doch kerkelijk onder de „Bakke- riaanse" gemeente te Stad aan het Haring vliet behoorden. (K.K. 1967 no. 1). De Bakkeriaanse Gemeente van Stad sloot zich aan bij de Nederlands Gerefor meerden (de Dolerenden) in 1887, uit gezonderd enkele gezinnen, die zich bij de gemeente van Herkingen aansloten, maar in Stad vergaderden, (de gemeente te Herkingen was nu Oud-Nederduits-Gere- formeerde Gemeente geworden). (Drs. J. Hage). Nadatin 1887 Stad tevergeefs geprobeerd had om te Ooltgensplaat een kerkeraad te vormen uit de 10 a 12 Bakkerianen daar, besloot Stad 1 juli 1889 om de zaken van Ooltgensplaat zelf over te dragen. Ondertussen was daar een zelfstandige Nederduits Gereformeerde Gemeente ge vormd op 14 mei 1889. Hierbij sloten zich aan de Chr. Geref Kerk en de Vrije. Geref. Gemeente. (Aldus naar drs. Hage en de Kerkhist. Kroniek). (Ik denk dat die Ned. Geref. Gemeente gevormd werd door de 10 a 12 Ledeboe rianen in de Plaat, die bij Stad hoorden). Terecht kon ds. B. W. de Graaff van Stad, later zeggen, dat de Stadse Geref. Kerk de „moederkerk" van de Ooltgensplaatse Geref. Kerk was. Helaas waren er wat Vrije Gerefor meerden, die zich weer onttrokken aan de Ned. Geref Kerk. Zij zetten de Vrije Geref Gemeente voort onder de naam Oud Geref. Kerk. Deze eveneens vrije gemeente is achtereen volgens bediend door: oefenaar Th .Korporaal van 1890-1981; oefenaar J. J. Grass van 1892-1893, ds. G. J. Wolbers van 1893-1896. Aantekening: 1. Ds. G. J. Wolbers vertrok als predi kant naar de Ned. Geref Gem. te Grand Rapids. Hij keerde weer uit Amerika terug en werd predikant te Enkhuizen. (K. K. 1967 no. 1). In de K.K. 1967 no. 3 staat vermeld: Levensbijzonderheden en drietal pre ken van ds. G. J. Wolbers, in leven predikant bij de Geref Gemeente on der 't Kruis te Enkhuizen, door ds. D. Driessen, Chr. Geref Predikant te 's- Gravenzande (Monster - z.j.). Ds. Wolbers kwam later nog wel in Ooltgensplaat preken (K.K. 1967 no. 1). Eens ontmoette ik in 'n museum te Enkhuizen 'n zoon van ds. Wolbers, die mij vertelde, dat z'n vader in Oolt gensplaat stond. Ds. G. J. WOLBERS predikant te Ooltgensplaat van 1893-1896. Van 1904-1905 diende ds. J. Hartkamp, gekomen van Melissant, de gemeente. Na zijn vertrek preekten er verschillende vrije voorgangers. De gemeente bloeide echter niet en in 1920 werd ze opgeheven. In de loop der jaren waren er inwoners lid van de Geref Gemeenten te Dirksland en Middelharnis geworden; in 1945 werd een „station" van Middelharnis gevormd, het welk 23 januari 1946 tot een Geref Gemeente werd geïnstitueerd door ds. Bel van Dirksland. In 1963 waren er weer bezwaarden, die uittraden. Het gevolg was dat op 5 april 1963 door ds. Gebraad van St. Philips- land een Oud-Geref. Gem. werd geïnsti tueerd. (Aldus de Kerkhistorische Kroniek 1967 no. 1). Aantekening: In Dirkslands gedenkboek staat op pag. 74 en 75 de instituering der Geref Ge meente te Ooltgensplaat beschreven. We keren nu weer terug tot 1887. In J. H. Kalle's boek: Naar Beth-El, over Herkingen, lees ik, dat Antonie Mans, die van 1887 tot 1890 klompenmaker te Oolt gensplaat was, 's zondags naar Herkingen 's Oud Nederduitse Geref Gemeente kwam lopen. Hij kwam dan gedeeltelijk binnendoor via de polder en gedeeltelijk over de zeedijk. Hij liep dan zo'n 25 km heen en ook weer terug. Bij Battenoord gekomen, liep hij dan wel gezamenlijk met diaken Abr. Volaart op. Volaart, die zelf ook voor geen kleintje vervaard was, moest toch altijd stug door lopen om Mans bij te blijven. Onder het lopen naar de kerk werden gesprekken gevoerd over de daden des Heeren, en dan hadden ze wel gewild dat Herkingen twee uren verder lag. Tijdens deze wandelingen zijn ook banden gevallen, die voor de eeuwigheid bewaard bleven. (Als Mans in 1890 vanuit Ooltgensplaat gaat naar zijn geboorteplaats Wijk en Aalburg, komt hij tien jaar later, in fe bruari 1900, terug en vestigt zich als klompenmaker te Herkingen). Mogelijk was A. Mans een Ledeboeriaan, die in 1887 niet met de Ned. Geref mee ging- Maar onder degenen die in Stad zélf niet meegingen vond ik hem niet. Aantekening: Deze A. Mans kwam ook te Melissant preek lezen. En thans gaan we terug tot 17 oktober van dat jaar werd de eerste steen gelegd van het kerkgebouw voor de verenigde Afgescheidenen, door Lena Arentje de Ruiter L.d. (E.N.). „De eerste ouderlingen waren D. v.d. Broek, W. Donkersloot en K. van Os- tende. De eerste voorganger was een oefe naar, dhr. W. J. Guillaume. (Hij was dat tot 1892. K.K. 1976 no. 1). Na diens vertrek werd in 1897 ds. A. L. Ruis, gekomen van het Zeeuwse Seroos- kerke als predikant bevestigd. Ds. Ruis was een krachtige persoonlijkheid die zich volledig inzette voor het verkrijgen van een school met de Bijbel. Deze taak bleek bijzonder moeilijk. De tijden waren slecht. Rijkssubsidies werden neit verstrekt en uit Herv. en Oud Ger. kringen werkten slechts enkelen mee. Velen bleven hun kinderen aan de Openbare school toever trouwen. Niettemin werd het streven met succes bekroond. In 1904 werd aan de nieuw gebouwde school de heer R. Kie viet tot hoofdonderwijzer benoemd. De heer Kieviet heeft ook vele jaren met grote gaven en toewijding het kerkorgel be speeld. Eigenlijk door een misverstand nam ds. Ruis een 2e beroep aan naar Montfoort en Linschoten. Hij werd in 1902 opgevolgd door ds. C. Dekker, die door zijn wandel aller achting had. Op 23 juni 1918 nam ds. Dekker afscheid met Hebr. 13:8. Hij overleed in 1927 op 59-jarige leeftijd. Op 22 juni 1919 werd ds. R. de Jager beves tigd met Ps. 45 4 en 5a. Deze dienst duurde 2Vi uur! Samen naar Den Bommel Tussen ds. de Jager en de plaatselijke Hervormde predikant ds. J. J. v.d. Poll groeide een goede samenwerking. Ze re den dikwijls samen in één rijtuig, wanneer ze ergens een preekbeurt gingen vervullen. Op 12 maart 1922 vertrok ds. de Jager naar Nunspeet. De vakature werd met de intrede en bevestiging van ds. H. de Lange op 1 juni 1924 vervuld. Op 65-jarige leeftijd overleed ds. de Lange op 4 nov. 1932, hij ligt in Ooltgensplaat begraven. Op 19 november 1933 werd de opvolger van ds. de Lange, ds. K. Reenders, ge komen van Leens (Gr.) bevestigd door ds. G. Luchtigheid van Leens. Onder diens leiding werd een mannenvereniging op gericht die na grote bloei thans verdwenen is. Na het vertrek van ds. Reenders in februari 1939 naar de Krim (O.) werd de volgende voorganger ds. H. A. L. v.d. Linden in okt. van dat jaar bevestigd door dr. P. G. Kunst te Ooltgensplaat 4 oorlogs jaren mee in welke donkere jaren hij zich weer verdienstelijk maakte. Bij de eva cuatie in 1944 nam hij afscheid met Matth. 28 20 en vertrok naar Zutphen, waar hij veel Platenaars onderdak heeft verschaft. De afscheidsdienst maakte een diepe indruk. Niet alleen de predikant maar bijna alle burgers moesten die week Ooltgensplaat verlaten. Bijna aan het einde van die gedenkwaardige dienst be klom de 79-jarige heer P. Snaauw de kansel en verzocht de dominee Ps. 43 5 te laten zingen. Inmiddels was beroepen kand. A. L. Bos, die door de honger erg verzwakt was. Hij kon niet overkomen. Er werd een op lossing gevonden. Bevestiging en intrede hadden plaats in de Julianakerk te Dor drecht op 17 mei 1944. Kand. Bos werd met Joh. 102 bevestigd door ds. H. A. L. v.d. Linden. De intredetekst was 2 Cor. 4 16-18. De kerk na de oorlog Nadat de gemeenteleden na de evacuatie waren teruggekeerd vertrok ds. Bos in augustus 1947 naar IJsselmonde. Op 20 maart 1949 deed na vele vergeefse be roepen cand. A.C. ScherpenisseuitKlun- dert zijn intrede. Het tekstwoord was uit 't woord van Johannis de Doper „Hij moet wassen, maar ik inder worden". Ds. K. Feenstra bevestigde hem met Ezech. 3 17. Na 3'/2 jaar de gemeente Ooltgens plaat te hebben gediend, vertrok ds. Feen stra naar Treebeek (L.). Na de watersnoodramp (waarin geen kerk lid verdronk) nam ds. A. de Korte te Haaksbergen het op hem uitgebrachte beroep aan. Ds. de Korte, geboren te Sommelsdijk deed op 5 december 1954 intrede met de woorden uit Zacharia: „Niet door kracht noch door geweld, door Mijn Geest zal het geschieden". Bevesti- ger was ds. H. de Moor uit Enschede. Ds. de Korte bepleitte voortdurend de nood zaak van straatprediking, het nut van een jeugdgebouw en de zegen van een gebeds kring. Zover is het niet mogen komen. Na een ernstig lijden overleed de domineese mevr. de Korte-Joor. Zij is te Ooltgens plaat begraven. Ds. de Korte die reeds 56 jaar was nam een beroep aan naar het Groningse Wol dendorp. Binnen 8 maanden deed ds. P. Huisman van Utrecht intrede. Hij werd bevestigd door ds. N. Warner te Utrecht. Bijna 4'/2 jaar heeft ds. Huisman te Oolt gensplaat gearbeid, in welke tijd hij nog 1 jaar en 6 weken als legerpredikant dienst deed. Op 10 november 1963 werd de nieuwe en dan Zandpad 68. Middelharnis Telefoon 01870 - 2328 (van onze weerkundige medewerker) Vorige week noteerden wij weer een lucht druk van rond 1040 mb, hetgeen na begin maart niet meer was voorgekomen. In de zomermaanden hadden de hoge- drukgebieden heel weinig te betekenen in ons gebied, het waren althans geen blij vertjes. In september kregen wij wat meer aanbod zodat die maand, met gemiddeld over het hele land 45 tegen normaal 68 mm regen, naar de droge kant uitviel. In een hogedrukgebied mag je, al zijn er soms wat uitzonderingen o.a. door mist- vorming, droog en zonnig weer verwach ten en zie wij kregen vorige week een aantal uren zon. In een hogedrukgebied komt namelijk een dalende luchtbeweging voor. Die lucht verwarmt zich door de daling en dat komt doordat de luchtdichtheid toeneemt. In weerlesjes wordt het vaak vergeleken met een fietspomp. Wanneer je daarin de lucht gaat samenpersen wordt de pomp ook warm. Wanneer deze lucht zich bij de daling in dat hogedrukgebied naar mate het aardoppervlak wordt genaderd verwarmt, kan het meer waterdamp opnemen en dat doet als regel de be wolking oplossen. Geen wonder dat mede daardoor hogedrukgebieden geliefd zijn. Echter niet wanneer er niets anders ver schijnt want dan zou het op een Sahara- klimaat uitdraaien. In deze tijd van de herfst krijg je soms, wanneer de wind te zwak blijft, dat zich 's nachts mistgebieden vormen en daar krijgt tegen eind oktober de zon dan steeds meer moeite mee om dat op te lossen. De eerste vorst Blijven de nachten helder, dan komt het kwik geleidelijk onder het vriespunt. Eerst wat voorzichtig dicht bij de grond, met 's morgens wit bevroren gras, bij een verdere afkoeling ook op waamemingshoogte 1.50 meter boven de grond. Wanneer dat gebeurt spreekt men van een vorstdag. In oktober 1920 kreeg De Bilt in deze maand een record aantal vorstnachten van 12. Het koudst was het eind oktober 1931 toen op de 28ste bijna acht graden vorst werd gemeten. Op 13 oktober 1974 kwam er in een deel van ons land al een laagje sneeuw te liggen en dat is wel een verschil met de 23 graden begin november, in 1925 als maximum in Limburg gemeten. Hieruit blijkt dat deze periode van de herfst met recht de drempel is tussen nazomer en vroege winter. huidige predikant ds. A. W. Meeder, gekomen van Den Haag bevestigd door ds. J. Noordhof van Den Bommel. Hij deed intrede met Filemon 8 en 9a. Dit ontleende ik aan't E.N. van 1964, uit z'n verslag: Geref Kerk te Ooltgensplaat bestaat 75 jaar. Over enkele predikanten enige nadere bijzonderheden: Ds. H. de Lange mocht ik meemaken, toen ik vanaf 8 december 1927 - begin juni 1928 onderwijzer was aan de Chr. Nat. School, omdat mhr. Kieviet toen met ziekteverlof was. Uit het „In Memoriam", in het Jaarboek der Geref Kerken, geschreven door ds. A. Ph. S. Schaafsma, dit: Hendrikus de Lange werd 15 November 1867 geboren te Harderwijk, en verloor toen hij 2 jaar oud was zijn vader. Vader lijke koestering heeft hij nooit gekend, maar wel betoond later toen hem kinderen werden geschonken. Hij was 9 jaar toen zijn moeder naar Amsterdam verhuisde, en bezocht daar de H.B.S. Van jongs af leefde in hem de begeerte om prediker van het Evangehe te worden, maar hij had bij het streven in deze richting meer dan een zwarigheid te overwinnen. Hij leerde, om geld over te leggen voor lessen in Grieksch en Latijn, eerst voor onderwijzer en werd later werkzaam gesteld aan De Standaard. Na afgelegd Admissie-examen kon hij naar den wensch zijns harten zich toe leggen op het Theologie studeeren, en slaagde hij in 1897 voor het kandidaats examen aan de Vrije Universiteit. Als jongeman had hij veel ondervonden, op achttienjarigen leeftijd had hij zijn moeder verloren, en zoo stond hij dus niet geheel onvoorbereid voor 's levens druk toen hij 18 September 1898 het predik ambt op zich nam te Gaastmeer. Een goede en trouwe hulp tegenover zich was hem ten deel geworden in Mej. W. M. E. Griffioen, in wier liefde hij tot zijn sterfuur zich verheugen mocht. In Exmorra trof de zorgvolle ouders de zware slag, dat ze een zoontje van 13 jaar moesten verliezen, een kind waarin zich reeds vroeg de vreeze Gods had ont wikkeld en dat zoo veel voor het leven beloofde. 1 Juni 1924 had ik het genoegen Ds. de Lange in te leiden te Ooltgens plaat. 't Was een groote verandering yan midden-Friesland naar Flakkee, maar daar zag hij niet tegenop. Wel was het te A.s. zaterdag, 26 oktober, beginnen voor de vereniging voor Natuur- en Land schapsbescherming Goeree-Overflakkee de winteraktiviteiten 1985-1986. Deze bestaan voornamelijk uit het weg werken van achterstallig onderhoud aan onze eilandelijke natuurelementen en het knotten van wilgen. Zaterdag wordt gestart met het knotten van de wilgen aan de Krammerweg te Z.O. van Oude Tonge. Het is de eerste keer dat deze wilgen nu worden geknot. Zo'n vijf jaar geleden werden deze wilgen, toen doorgeschoten, door de vereniging tot 2 meter ingesnoeid met als gevolg nu een enorme pruik ontwikkeling, een geslaagd experiment. Een ieder die deze elementen wil blijven zien kan daar a.s. zaterdag daadwerkelijk Uitslagen van 21 oktober 1985 Schaken; Ie bekerronde: J. van'tGeioof-D. Notenboom-----1-0 W. Zorge - F. van Astafgebr. H. Bal-A. v.d. VlietO- l J. Notenboom - J. Weerheim1-0 J. Koppelman - P. Koppelman-----l - O M. Pieterse - J. C. de Jong0-1 H. Zorge - D. Wolfertuitgesteld Dammen: H.Grootenboer-H. Koppelman 2 - O B. Troost - B. Roetman0-2 P. v.d. Groef- D. Rameijs2-0 W. Nieuwland - C. van Welie O - 2 K. de Munck - K. de Jong0-2 J. v.d. Groef - J. Knöps0-2 C. v.d. Kroon-M. van "tGeloof-----0-2 MIDDELHARNIS Met voldoe ning heeft het bestuur, dirigent en leden kennis genomen dat het Anjerfonds Zuid- Holland besloten heeft de Koninklijke Fanfare ,,Sempre Crescendo" te Middel- harnis-Sommelsdijk een bedrag van 7.750,00 toe te kennen. Door deze mooie gift is het mogelijk een deel van de noodzakelijke aankopen te kunnen realiseren. Een aantal instrumenten en uniformen der vereniging zijn aan vernieuwing toe. Tevens is het wenselijk dat het aantal instrumenten vergroot wordt, zodat er voldoende materiaal aanwezig is voor de opleiding van leerlingen. Daar de finan ciële middelen niet toereikend zijn deed het bestuur een beroep op het Anjerfonds Zuid-Holland. Dit verzoek werd met bo venstaand bedrag gehonoreerd. bespeuren, dat het zware zorgvolle leven reeds vroeg het ouderdomsstempel op de eertijds zoo vlotte en energieke leeraars figuur afdrukte en dit werd niet minder, toen reeds spoedig zijne echtgenoote bed legerig werd ter oorzake van hartlijden. Zelf leed onze vriend reeds in dien tijd en daarvoor aan slechte spijsvertering, en viel allerlei arbeid naar buiten hem zwaar. Hij klaagde echter nooit en op den kansel was hij forsch en flink, meer gerijpt dan te voren. Mij viel meer dan eens op zijn groote aangenaamheid in het gebed. In sterfhuizen kon hij uit den grond zijns harten woorden van troost spreken. Voor eenige jaren smaakte hij het genoegen, dat de oude vervallen kerk te Ooltgensplaat plaats moest maken voor het tegenwoor dige schoone kerkgebouw, dat de ge meente bezit. En ondertusschen ging de innterlijke aftakeling zijns lichaams door, hoewel hij nooit klaagde. Totdat in eens, toen niemand er over dacht, de vererge ring intrad, waarin de dood was begrepen. Woensdagavond 2 NovembernaarEudo- kia vervoerd. Vrijdagmorgen vroeg, voor dat het begon te lichten, ontslapen in Jezus. Maandag 7 November grafwaarts gedragen door de Geref Jongelinschap zijner gemeente, betreurd door zeer velen. Hij kende de waarheid, neergelegd in 2 Cor. 5:1: Wij weten dat, zoo ons aardsche huis, dezes tabernakels gebro ken wordt, wij een gebouw van God hebben, een huis niet met handen ge maakt, maar eeuwig in de hemelen. Den Bommel A. Ph. S. Schaafsma Van ds. A. de Korte slechts dit: Hij was uit de Ned. Herv. Kerk overgekomen, tot de Geref Kerk en schreef onder de schuil naam Etrokeda (z'n naam van achter naar voren geschreven) in de Maas- en Scheldebode onder de redactie van K. C. van Spronsen (Rudolf van Reest). Fijn, dat in bovengeciteerd verslag zoveel tijd-bepaalde bijzonderheden worden ver meld. In het citaat wordt gememoreerd dat de 79-jarige Pieter Snaauw de kansel be klom toen heel de Plaat evacueren moest; in 1944. 9 jaar daarna moest hij opnieuw weg, wegens de ramp, in 1953, toen hij dus 88 was. Zie in 't vervolg onder't kopje: „1953 De Ramp", een stuk over hem en z'n vrouw. (wordt vervolgd) J. L. Struik mee meehelpen. De aktie begint om 9.00 uur en duurt tot 12.30 uur, hand- gereedschap is in geringe mate aanwezig, wie in het bezig is van een goede hand- of motorzaag, wordt aangeraden deze mee te brengen. Het afkomende hout zal onder de helpers worden verdeeld en verkocht wor den voor/ 10,—per m^ De Krammerweg is te bereiken via de provinciale weg vanuit Oude Tonge, bij dierenpension „Ons Eiland" rechtsaf, daarna links de dijk op en rechts naar beneden. Verdere inlichtingen 01870 - 5566 of 01870-4156. van vrijdag 25 oktober t/m zondag 27 oktober 1985 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter v.d. Peppel, tel. 01870-2117. Dokter v.d. Peppel is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur hebben dienst de doktoren K. J. Huisman en T. v.d. Doel, tel.01877- 1412, b.g.g. 1752. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter R. P. van Rijswijk, tel. 01879 - 1207. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter G. C. A. M. van Hattem, tel. 01874 - 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter H. P. Maas, tel. 01871 - 1269. APOTHEEK „MENHEERSE Voorstraat 16 Middelharnis Telefoon 01870 - 3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoed- recepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aange boden. Inlichtingen via telefoonnummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Visser, tel. 01874 - 2091 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441 L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870- 2897. WIJKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 - 1440 Den Bommel01871 - 1312 Dirksland01877-1500 Goedereede01879- 1267 Herkingen01876- 224 Melissant01877- 1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Nieuwe Tonge01875- 1390 Ooltgensplaat01873-1310 Ouddorp01878 - 1321 Oude Tonge01874- 1289 Stad a/h Haringvliet..01871 - 2301 Stellendam01879-1296 STICHTING MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree - Overflakkee" Oost-Achterweg 15a 3245 AN Sommelsdijk Telefoon 01870-5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00 - 10.00 uur Crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00/13.00-17.00 uur WEEKENDDIENST Gelieve in het weekend 01870 - 5166 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft. Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883 - 10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.30 - 9.30 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00-17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01873- 1968 of033-620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel.01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlijk ledere Ie dinsdagavond van de maand moedergroep bij Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878 - 2511 Informatie- en klachtenburo over de Gezondheidszorg: Tel. 01100- 31594 op maandag t/m donderdag van 9 tot 12; dinsdag half 2 tot 5 en donderdagavond van 6 tot 9 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 10