Koelwater van evt. kerncentrale niet rechtstreeks in Haringvlietwater Competitie RSB Beroep aangenomen .Hans Groenendijk! Opknapbeurt voor uw schoenen Handcreme, ook voor uw nagels Bewonersaktie voor veiligheid Langeweg Stellendam Ingezonden mededeling Promotie voor directeur W.C. van Breda Schaken: Rectificatie boel(besprel<ing Gödel - Esclier - Bach Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 22 OKTOBER 1985 Raad Goedereede: Dankzij CDA raadslid J. L. Pad mos is in de donderdagavond ge houden raadsvergadering de ge dachte weggenomen dat bij aan wezigheid van een kerncentrale bij Moerdijk het koelwater in het Ha ringvliet zou worden geloost en dat dat een radio-actieve „vervuiling" tot gevolg zou hebben. ,,Ik heb begrepen dat dat anders gaat en dan zou een groot bezwaar tegen de bouw van zo"n centrale op die plaats wegge nomen zijn", bezag dhr. Padmos en zijn informatie bleek juist, zoals de raads voorzitter burg. van Velzen liet weten. Het koelwater bevindt zich in een ge sloten circuit en komt derhalve niet met het Haringvlietwater in aanraking. Het Haringvlietwater wordt verondersteld het gesloten circuit te koelen en zolang er geen lekken in het circuit komen zullen geen radio-actieve stoffen in het Haringvliet terecht kunnen komen. Toch weerhield die informatie de raad er niet van zich unaniem tegen de bouw van een kerncentrale aan Moerdijk uit te spre ken uit zorg voor de kwaliteit van het drinkwater. De temperatuur van het Ha ringvlietwater zou kunnen gaan oplopen en dat op zich wordt al minder gewenst geacht. Meerdere sprekers gaven er blijk van een andere lokatie te verkiezen. Alleen de beide PvdA vertegenwoordigers, mevr. Hoogenraad en dhr. Reus gaven te kennen absoluut tegen de bouw van welke kern centrale ook te zijn. „Ik stel voor aan de regering bekend te willen maken dat ze afziet van het kernenergiebeleid", sug gereerde mevr. Hoogenraad. Geen angstpsychose Dat er rondom het gebruik van kern energie een angstpsychose lijkt te bestaan vond dhr. L. X. den Hollander (VVD) heel kwalijk omdat die z.i. geen grond heeft. „Wij weten er eigenlijk niets van maar er zijn anderen die het wél weten. We mogen er best op vertrouwen dat alles goed is onderzocht voor het op ons wordt losgelaten", overwoog dhr. den Hollander, overigens menend dat de Moerdijklokatie niet de meest juiste zou zijn. „Je kunt er vergif op innemen dat alles al geregeld is en dat de centrale er komt", was de overtuiging van dhr. Hans Grinwis. Het bezwaar tegen de bouw was una niem: ,,We kunnen door gaan tot de Raad van State", bevestigde weth. Visser. Hierbij het verzoek tot plaatsing van mijn reaktie n.a.v. het opschrift bij de behandeling van div. strafza ken van het kantongerecht te Mid- delharnis, waarboven staat: „Nieu we Officier van Justitie gram op snelheidsovertreders". Allereerst wil ik stellen dat snelheid en onveiligheid NIETS maar dan ook totaal NIETS met elkaar te maken hebben. Wel blijkt uit de gedane uitspraken dat niet het recht zal preveleren, maar dat de G RAM zal worden gehaald. Snelheidslimieten zijn enkel ingesteld om de staatskas op een geweldige wijze te spekken, maar veilig rijden is beslist niet gebonden aan een snelheidslimiet, dat men hier niet vanaf wil is begrijpelijk, want de heilige koe moet tot het laatste toe worden uitgemolken. We staan er echter wel gekleurd op met een dergelijke vorm van rechtspraak, als gram halen de voorkeur heeft hierbij. En dat het niet zo onveilig is als men wil doen geloven is mij al enkele malen ge bleken wanneer ik achtereen politiewagen reed. Want ook zij rijden ver boven de snelheidslimiet. Enkele dagen geleden nog. Een politiewagen NEGEERT het pas geplaatste stopbord aan de nieuwe Staverseweg, rijdt vervolgens met een Stichting Reinwater De Stichting Reinwater zal in 1986 weer geen financiële steun van de gemeente Goedereede ontvangen, ondanks het feit dat men best waardering heeft voor het werk van de Stichting. Mevr. Hoogenraad voerde tevergeefs een pleit om de Stich ting wel een subsidie toe te kennen, maar het ging het College en de meerderheid van de raad te ver een Stichting te subsi diëren die het Rijk nog eens controleert in haar zorg voor de kwaliteit van het opper vlaktewater. Vaste commissarispost De eerder, en nog steeds, door Goerees" gemeentebestuur begeerde vaste commis sarispost voor Goedereede in de Raad van Commissarissen van de WMZ lijkt nu toch te gloren. Dat is op te maken uit het feit dat de gemeente Middelhamis daar nu mee instemt i.v.m. de grote betrokkenheid die de gemeente Goedereede bij de drink watervoorziening heeft. Het lijkt niet on aannemelijk dat ook de beide overige flakkeese gemeenten het voorbeeld van Middelhamis willen volgen. Burg. van Velzen zou dat heel logisch vinden, zoals alle gemeenten een vertegenwoordiger in het ziekenhuisbestuur iemand benoemen (burg. Oversier van Dirksland) die bij het centrum van de gezondheidszorg, Dirks land, grote betrokkenheid heeft. Dhr. L. X. den Hollander riep de ge meentebestuurders tot die logica t.o.v. de commissarispost in de WMZ op: ,,de gemeente Goiedereede is zo nauw be trokken bij de waterwinning dat het van groot belang is dat de gemeente Goede reede permanent in de Raad van Commis sarissen vertegenwoordigd is", argumen teerde hij. Geen verkoop Oppositie, zoveel dat het voorstel werd afgewezen, ontstond tegen het voorstel tot verkoop van 30 m^ grond a 300,totaal aan dhr. G. Orgers, Vissersstraat 9 te Ouddorp. De raad vond dat het perceel ,,er helemaal uitsteekt" waarom het niet juist werd gevonden het te verkopen om dat het bij b.v. aanleg van een trottoir of verbreding van de weg voor meer geld zou moeten worden teruggekocht. Het is en blijft derhalve in de verhuur.... Beschermd monument De raad ging er mee akkoord de Spui- sluis te Goedereede op de lijst van be- snelheid van 120 km tot bij de watertoren, waarna een snelheid van 80 km wordt aangehouden tot aan de afslag richting Herkingen. En het heeft niets met een ongeval of iets dergelijks te maken, enkel „de diensttijd zat er op" want even later zie ik ze op de fiets naar huis gaan. Indien zij dan wel mogen rijden zoals opdat moment mogelijk en verantwoord is, waar om dan een andere verkeersdeelnemer niet? Indien zij het goede voorbeeld moeten geven, waar blijft dit dan na de gedane uitspraak van de nieuwe Off van Justitie? Dat er een veiliger rijgedrag moet wor den gecreëerd is wel zeker, maar dan niet door minder hard te rijden, want dat slaat nergens op, verkeersdeelnemers wijzen op hun plicht om niet klakkeloos een weg op te rijden en de reeds op die weg rijdende verkeersdeelnemer op een gruwelijke ma nier te hinderen, daar moet men eens wat aan doen, leren te wachten totdat men zonder de medeweggebruiker te hinderen de weg op kan rijden, of kan oversteken e.d. Doe hier eens wat aan!!! Met dank voor plaatsing. L. Hameete Naschrift: We hebben uw ingezonden schrijven weliswaar geplaatst maar dat betekent niet dat we het met de strekking eens zouden zijn. Uw stelling dat snelheid en onveiligheid niets, maar dan ook totaal schermde monumenten te plaatsen. ,,Het is een historisch monument dat uniek of zeer zeldzaam in Nederland is", zo ar gumenteerde dhr. v.d. Laan zijn instem ming. Overname wegen Nu de raad ermee akkoord ging van het Waterschap een aantal wegen (gedeelte van de Dijkstelweg, Koolweg, Dorpsweg en Marijkeweg) in eigendom, beheer en onderhoud over te nemen a 1totaal, met een vergoeding van 40.000,voor het onderhoud, nu zal de bebouwde kom met die weggedeelten worden uitgebreid en zal ook door een snelheidsbeperking van 50 km. per uur gaan gelden. Tot de laatste had de gemeente een verzoek aan de provincie gericht maar die kon daar pas toestemming voor verlenen wanneer de wegen gemeente-eigendom zouden zijn. Gemeentebegroting De gemeentebegroting 1986 werd de raad thans aangeboden. Zonder dat enig belastingvoorstel behoeft te worden ge daan kon de begroting sluitend worden gemaakt met een post Onvoorziene van 334.446,— Rechtsgeding? Grote moeite had een deel van de raad met het voorstel tot het voeren van een rechtsgeding tegen dhr. C. Krijger te Oud dorp. Hij heeft, omdat hij het oneens is met de kadastrale meting, een klein ge deelte van de koopsom van bouwgrond niet betaald, zodat nog een vordering op hem openstaat van 1610,69. Liever had de raad dat er overleg met dhr. Krijger zou zijn. Dhr. Hans Grinwis pleitte daar met klem voor, verzekerend dat dhr. Krijger daar alleszins toe bereid is, zij het dat hij i.v.m. zijn beroep van zeevisser, alleen op vrijdag gelegenheid heeft. Het pleit van dhr. Grinwis werd gehoord en dhr. Krijger heeft inmiddels de gelegenheid gekregen zijn beweegredenen tegenover burg. van Velzen nader uiteen te zetten. Wellicht wordt daarmee het rechtsgeding voorkomen. Mogelijk ook de her-meting door het kadaster, zoals die door dhr. Krijger werd verlangd. Het zou hem minstens duizend gulden kosten. De zaak loopt overigens al sinds januari 1984 waarom het College en nu ook de raad vinden dat die afgewikkeld moet worden. Alleen over de manier waarop werd verschillend gedacht. NIEUWE TONGE Ds. J, v.d. Born, Herv. predikant alhier heeft het beroep aangenomen naar Spijk (bij Gorcum) waar hij na verkregen eme ritaat bijstand in het pastoraat gaat ver lenen. Ds. v.d. Born zal pas in het voorjaar van 1986 afscheid van Nieuwe Tonge nemen. Fietsenspecialist fe Sommelsdijk Tel. 01870 - 2430 niets met elkaar te maken hebben" is zeker niet de onze en, wat kwalijker voor de overtreders is, evenmin die van de Officier. Zorgt u maar dat u niet voor het hekje komt, dat heeft Mr. van Dijken geprobeerd duidelijk te maken. Hij zou uw stelling snel hebben afgebroken! Volgens ons woordenboek betekent gram „Wat men rechtmatig heeft te vor deren....!" SINT ANNALAND „Tryfosa" houdt najaarsverkoping: De Hervormde VrouwenverenigingTry- fosa" uit Sint Annaland houdt op D.V. woensdag 23 oktober haar jaarlijkse na- jaarsverkoping ten bate van de Zending. De uren van deze verkoping zijn des na- middags van drie uur tot vijf uur en des avonds van half zeven tot half negen. De eerwaarde heer Rozendaal zal weer pre- i sent zijn met een boekenstand. DIRKSLAND Tweetal Doordekerkeraad vande Ger. Gemeente werd ter vervulling van de predikantsvakature als dubbeltal gesteld ds. Chr. v.d. Poel van Yerseke en ds. N. W. Schreuder van Goes. De verkiezing is a.s. woensdagavond na de kerkdienst. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 Cfl DD Het overkomt ons allemaal wel eens: net nieuwe schoenen gekocht, maar bij thuis komst blijkt de kleur niet te passen bij die speciale jurk. Vroeger bleef een dergelijk paar schoe nen dan vaak voor een jaar of wat in de kast liggen, zonder ooit gebruikt te wor den. Want weggooien is toch zonde? Of men ging nieuwe kleren kopen met de schoenen in de hand. Behelpen dus. Of een ander probleem: groezelige schoenen die ooit wit waren, blijken met schoen smeer niet blank meer te krijgen. Gelukkig bestaat er een oplossing voor dit soort problemen: wij kunnen de schoe nen zelf de kleur geven die we willen. Door ze te verven. Dat verven kan ge woon thuis, met de spuitbus. Allereerst moeten de schoenen goed schoongemaakt worden met speciale lederverf-reiniger of cleaner, die te koop is bij de schoen maker. Deze cleaner ontvet het leer met een, zodat de verf beter hecht. Het is wel verstandig om deze reinig- en verf-beurt buiten uit te voeren en wel boven een uitgespreide krant. De meeste fabrikanten leveren een plastic handschoen bij, het geen erg handig is. Spuit de schoenen gelijkmatig in en laat ze goed drogen. Voor een goed edekking is het raadzaam om ze tweemaal te verven. Als de verf echt droog is, kunt u de schoenen inspuiten met een „all protec- tor"-spray. Hierdoor worden ze water dicht en zijn ze dus beter bestand tegen de i komende winter. Handen zijn uw visitekaartje. Mensen worden vaak beoordeeld op grond van hun al dan niet verzorgde nagels. Het is dan ook belangrijk dat uw belangrijkste ge reedschappen er schoon en goed gemani cuurd uitzien. Gelukkig gaan tegenwoordig ook steeds meer mannen aandacht aan hun uiterlijk besteden. Veel mensen, die echt aandacht aan hun handen besteden, lopen nog steeds rond met gespleten of afgebrokkelde nagels. Vooral vrouwen die graag langere nagels zouden willen hebben, tobben hier nogal eens mee. Toch is dit probleem vrij een voudig te verhelpen. Hiervoor zijn ver schillende oplossingen. Een heel oud huis middel om de nagels te versterken is het oplossen van een blaadje gelatine in water of vruchtesap. H iervan moet men dan elke dag iets drinken. Vitamine B, dat vooral in gist en zuivelprodukten is te vinden, heeft eveneens een zeer goede invloed op de nagels. Nog niet zo lang bestaat er een hand creme die speciale eigenschappen heeft om ook de nagels te beschermen. Door de werkzame bestanddelen wordt de flexi biliteit van de nagels vergroot, waardoor ze minder snel afbreken. Deze crème. Complete Care, die eveneens in een vloei bare vorm op de markt is gebracht, be vordert ook een snellere groei van de nagels. (Uit onderzoek is gebleken dat de nagel- groei door gebruik van de crème met gemiddeld 10% wordt versneld). Nagelriemen kunt u verwijderen door een cuticle remover en een bokkepootje te gebruiken. Een andere goede gewoonte is het na elke handwasbeurt terugduwen van de nagelriemen. Zeker met het oog op de komende winter, waarin de nagels het weer flink te verduren krijgen, is het verder belangrijk dat u uw handen spaart. Dit kunt u bijvoorbeeld doen door ze zo mogelijk iets minder vaak te wassen en door het gebruik van huis- houdhandschoenen bij de afwas. SINT ANNALAND De heer W. C. van Breda, Rabobank- directeur in Sint Annaland (34 jaar) is per 1 januari a.s. benoemd in gelijke functie in Steenbergen. Hij kwalificeert zijn benoe ming als een duidelijke verbetering. Veer tig personeelsleden, een balanstotaal van niet minder dan 140 miljoen gulden, 1 hoofdkantoor en drie bijkantoren (Nieuw- Vossemeer, Welberg/De Heen en Flora plein) tegen 23 personeelsleden, 93 mil joen en twee kantoren in Sint Annaland en Poortvliet. Hij had altijd de ambitie om nog eens naar een grotere bank te gaan in de buurt van West-Brabant en daardoor sprak Steenbergen hem aan, toen de direc teur daar doorstroomde naar Princen- hage. Van Breda werd benoemd uit tien kandidaten. Hij is bijna veertien jaar in dienst van de plaatselijke Rabobank. In 1979 volgde hij A. D. Goedegebuure op als directeur en per 1 oktober 1983 kreeg Van Breda de leiding over de grotere Rabobank Sint Annaland/Poortvliet. Bin nen de Rabobank-organisatie zal naar een nieuwe directeur worden gezocht. Tot aan de zomervakantie blijft Van Breda in Sint Annaland wonen, waar hij ook nog voor zitter is van de tennisclub. SINT ANNALAND Uienveiling van donderdag 17 ok tober 1985 Uien, maat veertig op waarts, klasse twee N.L. 16,30. Uien- prijs per honderd kilogram. Aanvoer: der tig ton. Ingezonden: De verbreding van de Langeweg te Stel lendam zien de bewoners met bezorgd heid tegemoet. Een goed vSrgdek en bre dere rijbanen nodigen uit tot nog harder rijden, zo vrezen de Stellendammers. Hun zorgen omtrent de verkeersveilig heid hebben zij al geruime tijd. Op de deels polderweg deels lokale weg wordt immers nu al regelmatig met hoge snelheid ge reden, met alle risico's vandien. In de gemeenteraadsvergadering van sep tember j.l. is door raadslid mevrouw Hoo genraad ook al aandacht voor de verkeers problematiek van de Langeweg gevraagd. De beraadslagingen leverden geen kon- krete toezeggingen op. Eén en ander was voor de heer J. Be- zuyen aanleiding om de mening van de medebewoners aan de Langeweg te peilen. Uit de reakties bleek spoedig, dat velen met hem bezorgd waren over de verkeers veiligheid. Terstond tekende vrijwel ieder een het verzoek aan het gemeentebestuur om passende maatregelen te treffen, opdat de verkeersveiligheid na de reconstructie van de Langeweg gewaarborgd zal zijn. De heer Bezuyen heft inmiddels de vele handtekeningen aan burgemeester G. van Velzen aangeboden. Volgens de heer Be zuyen toonde de burgemeester begrip voor de situatie. De aktie-voerder zal met argus-ogen bekijken of het getoonde be grip tot resultaat leidt. R. J. van Dongen, Langeweg 24 3251 LH Stellendam Tel. 01879 - 2427 In de RSB-competitie die al weer een maand geleden van start ging, kon de Zwarte Pion geen vuist maken en verloor zelfs met 4-6 thuis van Spangen-Om moord combinatie. Er waren 4 invallers, de club zit dringend verlegen om goede schakers. Stellendam kwam in de eerste zitting niet verder dan 2-4 tegen Hellevoetsluis en dus kan het hooguit remise worden, het geen zwaar te betwijfelen valt. Ouddorp had op moment van deze publi- katie nog niet gespeeld. De kamp werd uitgesteld. SOF, Schaakvereniging Oostflakkee ech ter wist thuis met 5 Vi-1V2 en één afgebro ken partij die remise-achtig is, te winnen van Spijkenisse 3. De persoonlijke uitslagen waren als volgt: 1J. C. Hollander - J. Slager 1 - O 2. A.v.Maurik-D.V. Leeuwen..Vi- Vi 3. J.C. Hagens-H. Nooteboom... O-1 4. C.de Waal-P.denHeijer----afgebr. 5. J.deJonge-W.Kasanpawiro.1-O 6. W. v.d. Hoog-F. vanBuuren 1 - O 7. K. Wijnands - P. Taal1-0 8. W. van Strien - A. Quak1-0 In de huish. comp. SOF staat Hollander met 178 punt aan kop, gevolgd door A. van Maurik met 139 punt. Nr. 3 is W. v.d. Hoog met 110 pnt. Hollander die tot nu toe alle partijen had gewonnen, waarvan 2 tegen Douw en de Waal resp. nr. 2 en 3 van vorig jaar, verloor schandelijk op 16 oktober van no. 12 C. van Loon en dat ging als volgt: Hollander met zwart V. Loon met wit I. e4 d5 2. e5 c5 3. d4 e6 4. Pf3 Pc6 De opstelling is tegen elke theorie, er zitten zowel Scandinavische, Franse als Siciliaanse vruchtjes in de pap! Maar zwart die denkt van Loon hoe dan ook in zijn zak te hebben, vergist zich deerlijk. Van Loon schaakt voor wat-ie waard is en dat blijkt het volle winstpunt te zijn! 5. c3 Ld7 6. Le3 c4 7. Le2 Le7 8. 0-0 f6? 9. Lf4 Db6 10. Dc2 f5? Lang rokeren, paard naar h6 en directe aanval via de koningsvleugel zou voor zwart natuurlijk een prima methode zijn geweest, maar het leek of zwart de betere schaakprincipes totaal was verleerd en dus tobde hij voort: II. b3 Pa5? 12. Pbd2! Lb5?? Geeft nu zelfs een stuk weg, rokeren was nog steeds 100% beter geweest. 13. Ddl? h6?? 14. b4!! Pc6 15. a4! Pd4x 16. Pd4x Ld7 17. Lh5-1- Kd8 18. a5 Dc7 19. LH g5 20. Le6x xf4 Zwart krijgt warempel zijn stuk terug, maar toch.... 21. Lf5x Lf5x 22. Pf5x De5x 23. Pd4 Lb4x?? 24. P2f3! Dd6 25. xb4 Pe7 26. Tel Db4x En zwart geeft tweede stuk weg.... 27. Pe6+ kd7 28. Pf4x Taf8 29. Pd5x Pd5x 30. Dd5x-F Kc8 31. Tabl Da5x en geeft gelijk op. Zulke dingen zijn haast niet te geloven. Het komt ongeveer op hetzelfde neer dat DBGC van Oude Tonge wint van Feye- noort 1. Nou ja dat zou nog sterker zijn geweest. Hollander hoefde die avond niets zelf te betalen, van Loon die nog nooit van hem had gewonnen was zo blij met die over winning dat hij er rustig een vol krat bier tegen aan zou hebben gegooid gesteld dat Hollander alcoholist zou zijn geweest, hetgeen gelukkig niet het geval is. In de aankondiging van het boek dat deze drie namen als titel voert (Eil. nieuws van vrijdag j.l.) is een woord geslopen dat er niet thuishoort. Sprake was, aldus het bericht, van „de (on)mogelijkheden van de moderne theologie". Het laatste woord moest zijn „technologie". VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ MAAR ZWEFVEN - 12 - G.F.CallenbachB.V.-Nijkerk o, ze dacht, dat in een goed huwelijk geen geheimen mochten bestaan. Het begon prachtig. Ze prikkelde hem tot het uiterste. Ze zei: d'n heer is anders niet dom. Daarmee trapte ze tegen het zere been. Hij barstte los. Alle verwijten, die hij d'n heer had wille maken, kwamen op haar hoofd neer. Zijn verbolgenheid moest hij afblazen. Hóe-dan-óók. Zij was veel te verkwistend geweest. Hij had eens nagerekend en zij had veel te veel geld uitgegeven, dat moest veranderen en ook niet meer zo flauw-lang zoenen als ze buiten was. En ze zorgde maar, dat er wat geld overbleef En verder waren zijn zaken zijn zaken, begrepen? Nou, nou, kalmeerde ze,je benteen lastige bruigom, vertel me nou maar eens wat er gebeurd is, want ze begreep genoeg. Hij zei, na nog wat aandringen, alles. Ze luisterde aandachtig. De lippen fel op elkaar, alle spieren in haar gezicht gespannen, 't Was voor haar moeilijk oordelen, ze had meer vertrouwen in Arend-Michiel dan in d'n heer, ze wist dat de meeste mensen bang waren voor het nieuwe. Maar ze begreep, want hij had de bezwaren van d'n heer niet verzwegen, ook iets van de gevaren. Ze gaf hem, en dat viel hem zo tegen, geen ongelijk en geen gelijk. Wel vroeg ze, toen hij wat bedaard was: En waarom wil je nu ineens zo zuinig gaan worden en geld overhouden? Hij mompelde wat onverstaanbaars. Ik zal het niet over de balk gooien. Neen, neen, dat wist hij wel, hij was ook zo raar uit z'n slof geschoten, maar geld kon hem vrijer maken. k Wat vrijer? vroeg ze. Och, jij wilt ook alles weten. En hij zweeg. Ze spraken onderweg naar huis niet veel meer. Zij was moe van al haar gezorg, hij down. Moeder wachtte hem op, natuurlijk. De kachel stond roodheet, het deksel op de waterketel trilde. Toen hij binnenkwam zag hij haar zitten in het zachte schijnsel van de lamp; alleen, stil, rechtop. Ineens overviel het hem wat een eenzaam bestaan zij eigenlijk leidde. Marie en Japie waren getrouwd. Vader en Chris zaten bijna altijd op zee. Alleen bleef moeder achter. Zij schonk, zonder hem iets te vragen, thee in. Op haar wijze, met twee schepjes suiker. Hij kon steeds beter begrijpen, dat de vrouwen, die met haar naar buiten gingen, haar groots noemden. Ze kon soms zo wonder- lij, net alsof ze er heel lang over nagedacht had, ergens mee voor de dag koen. Hij schoof stilletjes bij. Ik heb water opgezet, zei ze, want ik dacht, misschien wil hij zich wel verschonen. Och, 't was al zo laat, dat kon morgenochtend nog wel. Goed, hoor, en ze nam zijn schone ondergoed, dat ze te warmen had gelegd, van de kachelplaat. Hij zat weer op zijn oude plaatsje, vlak bij de kachel, zijn benen er omheen, als jaren geleden. Dat gaat allemaal voorbij, sprak ze, een tikje wee moedig. Hij knikte alleen, want hij was met zijn hoofd bij d'n heer. Waar denk je aan? Och, nergens, weerde hij af. Ze glimlachte. Zou ze haar eigen altijd worstelende jongen niet kennen? Ze schonk een tweede bakkie in en draaide het vlammetje van de petrolielamp, dat wilde gaan stomen. iets omlaag. Wij zijn wel gewend afscheid te nemen, Arend-Michiel, begon ze. Toch is dit een bijzondere avond. Morgen trouw je. Hij keek vragend in haar richting, want hij begreep niet recht waar ze heen wilde, al voelde hij, dat ze iets bijzonders had, anders gebruikte ze minder woorden en was haar toon anders. Voor ik van jou afscheid neem. Hij keek verwonderd op. Ja, jongen, trouwen is óók afscheid nemen. Ik dacht, wat mijn moeder deed, doe ik bij mijn kinderen, ik deed het bij de meiden, eerst Japie, toenMarie, ik doe het nu bij jou. Heel in 't kort het verhaal vertellen van je voorgeslacht, 't Is goed, dat een mens weet uit welk vlees hij werd geboren. Je vader heet Willem van Roon, ik Neeltje van der Velden. Bei stammen we van vissers, je vader minder, ik meer. Dat dacht je mogelijk niet, want jij hebt nooit anders geweten dan dat de Van Roonen visten, altijd. Het lijkt ook wel zo; vader vist, grootvader viste, maar je overgrootvader oorspronkelijk niet. Deze kwam, als jongkerel, aangewaaid op een tjalk. De Van Roonen zwalkten voordien op de binnenwateren. Je overgroot vader kwam hier en hèm trok de zee, niet de visserij in den beginne. In die dagen dacht men in Vlaardingen aan de vrachtvaart met zeilschepen. Hij vernam er van en rusteloos als alle Van Roonen hij bood zich aan. Hij telde toen jouw jaren, drie en twintig, hij kende de zee van een plaatje, maar met het tuig, de vracht vaart en het handeldrijven was hij op de hoogte. Men nam hem daarom. Hij monsterde hoe wonderlijk bij mijn overgrootvader, Simon van der Velden. Ze voeren met ,,de Onafhankelijkheid" naar Portugal enzo, om zout, zuidvruchten en wijn. Ook hij bereikte spoedig de hoogste sport van de ladder. De verhalen sterven nu uit hier, maar jaren hebben ze de ronde gedaan, hoe die eerste Van Roon zich overal doorsloeg, hij overwon de moeilijkheden met de vreem de talen, leerde de zeevaart en vervoerde veelal meer dan de heren hem hadden opgedragen. Wonderlijke verhalen werden het in de loop van de tijd, de mensen zullen er veel bijgemaakt hebben. Ik sta voor de waarheid niet helemaal in. Maar van één, dat zeker waar is, wil ik je nog in het kort iets meedelen. Eens, hij was toen al lang en breed zelf schipper van een vrachtvaarder, had hij meer vracht dan zijn schip eigenlijk dragen kon. Het volk vond dit aanvankelijk best, want 't gaf extra. Maar in de Golf overviel hun een storm, de lading ging schuiven en het schip maakte slagzij. Toen stonden enkelen tegen hem op. Hósanne en Kruis hem in enkele dagen. Men schold en dreigde. Gekke onzinnige plannen werden beraamd. Men wilde zich van hem ontdoen. Hij was een matrozenmoorde- naar met dat altijd zo zwaar geladen varen. Hij liet hen één voor één bij zich komen: wat wil je? vroeg hij. Ze zongen een toontje lager, maar zeiden hem, dat dit geen manier van doen was, ze moesten toch om hun vrouwen en bloeden van kinderen denken. Je mag er aan denken, zei hij. Morgen sta je aan de kant. De raddraaiers mochten geen hand aan boord meer uitsteken. Je overgrootvader nam het roer en stuurde een nacht lang. De volgende dag liepen ze een vreemde haven binnen. Daar joeg hij allen, die gekankerd hadden, wegens muiterij aan boord. Hij zei verder niets, tegen niemand. (wordt vervolgd) ^J^^^JH^*♦^f^n^^^♦^l*^^J^♦^n^*^^♦♦♦J^.^^»♦♦*.♦♦♦»»♦**^f♦♦♦jf* PfitiaM van tien Oever

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2