EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Heffing zuiveringsschap gelijlc Vele kleintjes maakten grote besparing Begrafenisonderneming „VOORZORG" EBO Vastgoed bv 50-jarig jubileum Gymnastiel(ver. S.S.S. Nieuwe Tonge Ver. „De Christenvrouw" D'land - IVi'harnis Uitslagen Damvereniging „Denic en Zet" No. 5439 HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling 1=1 01870-3477 m DD Oude Dee Smalleblokweg Heffingstarief 1986 Resultaten 1984 Meerjarenbegroting 1986-1991 Onderiing solistenconcours „Vooruit" „E.IVI.IVI." Kwispelstaart Snelle capaciteitsuitbreiding van Heinenoordtunnel door aanleg wisselstrook Tel. 01870-5141 Overtreders viscontingenten worden strenger aangepakt Reconstructie Schoolstraat Kom kennis maken met onze grcindioze kollektie internationale najciars-en wintermode. BLOEMEN BESTELLEN Bloemenhuls Korteweg bellen Aktie zuinig stoken: 7 %i /3 oltoier /^SfS" 9 4-"3 3e Blad VRIJDAG 18 OKTOBER 1985 Dwaalgast in de polder Ook Dirksland geniet vandaag onder een wolkenloze hemel van het fraaie herfst weer als we de Geldersedijk inzwenken. Ons doel ligt aan de Westdijk tussen Herkingen en Melissant, dus moeten we hier dwars door de Dirkslandse polder derwaarts. De eerstvolgende afslag heet Havelozeweg. We geven vroegtijdig rich ting aan en verminderen vaart want er is nogal wat achteropkomend verkeer. Een slee van een Mercedes kruipt op ons eenvoudig achterbumpertje. Nu moeten we rechtsaf, maar nee, dat gaat niet. Twee grote blauwe tractoren doen verwoede pogingen elkaar te passeren. Om beurten scharen ze wat voor- en achteruit. Dat kan nog wel een kwartier duren en daar wach ten we niet op. Er gaat een bevel naar de clignoteurs dat ze niet meer behoeven te knipperen en we sturen gewoon rechtdoor. Dat doet bij de toch al ongeduldige en boze automobilist vlak achter ons een emmer van gram schap overlopen. Hij zwenkt naar links, geeft een plons gas en spettert toeterend voorbij. Zijn rechterwijsvinger maakt drif tige danspasjes op het midden van zijn rood aangelopen voorhoofd. Daar zou je nu een beetje confuus van worden. Ge lukkig is daar weer een polderpad dat ons, naar we hopen, in een wat rustiger ver- keersmilieu zal brengen. Het geluk is aan onze zijde, denken we dan, want er is geen kip te zien behalve op de aangrenzende velden. Na een kilo- metertje krijgen we dan toch een bang vermoeden. Dat wordt versterkt als een tractorchauffeur ons vanaf een kop-akker hoofdschuddend nakijkt. Waarom doet-ie dat? Omdat we nu op de hobbelige klei- kluiten tot stilstand komen. De Blindeweg houdt het hier voor gezien en een dolende wegridder moet dan maar uitvissen hij hij op de dwalingen zijns weegs wederkeert. De Smalleblokweg brengt ons dan ten slotte bij de Oude Dee en Breede Gooi. Dit stukje vaderland ligt dus rechts in de polder Dirksland niet zo gek ver van de Oudedijk links die wij altijd nog voor Schenkel hebben versleten. Het Hand boek van Natuurmonumenten komt voor de dag en wordt op de afgekoelde motor kap opengeslagen. En kijken dan naar een oud krekenstelsel met kweldervegetatie. Een drassig gebiedje van vijftien hectare erg in trek bij watervogels en steUlopers. Het is een staatsnatuurreservaatje in be heer bij Staatsbosbeheer. Wel eentje met een sterretje wat wil zeggen: voor publiek gesloten. Om er nu toch een beetje dichterbij te komen moeten we door het prikkeldraad langs de wegberm kruipen. Onze metge zellin heeft ook die gedachte geraden want zonder enige aansporing zet ze haar laag- gehakte schoen op de onderste stekel draad en trekt de middelste daar zover mogelijk vandaa. Zonder zuchten en kleur- scheuren stappen we over. De omstandigheden zijn ons weer wel gezind. In de grastribune staat er al een stoel gereed. De natuur heeft dit meubel zelfs een beetje versierd met wat korst mos. Al een hele tijd geleden kwam hier een boomchirurg voorbij. Hij ontwaarde een houten kerel in meewaardige toestand en beschikte dat-ie maar van de aardbodem Het zuiveringsschap Hollandse Eilan den en Waarden wil het tarief van de verontreinigingsheffmg voor volgend jaar weer gelijkhouden, namelijk 68,40 voor alleenwonenden en 205,20 voor meer- persoonshuishoudens. Het tarief blijft daarmee voor het vierde opeenvolgende jaar hetzelfde. Dankzij het tariefegalisatie fonds zal de stijging van de heffing, als gevolg van het in gebruik nemen van nieuwe zuiveringsinstallaties, de komen de jaren beperkt kunnen blijven tot maxi maal 3% per jaar. Dit blijkt uit het voorstel van het dage lijks bestuur tot het vaststellen van het tarief voor 1986. Het voorstel, dat deel uitmaakt van de Meerjarenbegroting 1986-1991 zal, evenals de Begroting 1986 en de Jaarrekening 1984, in de ver enigde vergadering van het zuiverings schap op 24 oktober aanstaande behan deld worden. In deze stukken worden de te verwachten kostenontwikkelingen in de eerstkomende jaren zichtbaar. In 1986 komt het netto-kostentotaal uit op een bedrag van 78.432.000,00. In de Meer jarenbegroting 1985-1990 werd het netto- kostentotaal voor 1986 nog berekend op 91.760.000,00. De begroting 1986 blijft daar derhalve 13,3 miljoen be neden. Dit verschil wordt voornamelijk veroorzaakt doordat een aantal projekten, met name de afvalwaterzuiveringsinrich ting Rotterdam-Dokhaven, later in ge bruik wordt genomen dan vorig jaar werd gepland. De rest van het verschil wordt voor een groot deel veroorzaakt door de daling van de rente in het afgelopen jaar. De inkomsten verontreinigingsheffing worden in 1986 geraamd op 84.132.000,00. Ten opzichte van het netto-kostentotaal ad 78.432.000,00 komt dit neer op een overschot van 5,7 miljoen; dit bedrag zal worden gestort in het tariefegalisatiefonds. Hierdoor zal een schoksgewijze verhoging van het tarief in de komende jaren worden voorkomen. De Jaarrekening 1984 laat een batig saldo zien van 3 miljoen. Er kwam 2 miljoen meer binnen en de uitgaven kwa men 1 miljoen lager uit dan was begroot. Het voordelig saldo is toegevoegd aan de saldireserve. De saldireserve dient om financiële tegenvallers op te kunnen van gen zonder dat dat meteen gevolgen heeft voor de hoogte van de heffing. In de Meerjarenbegroting 1986-1991 valt te lezen dat er 13 zuiveringstech- nische werken en maatregelen in die jaren zullen worden gerealiseerd. Dat gaat 250 miljoen kosten. In de meerjaren begroting is een afweging gemaakt tussen het bouwen van meer zuiveringstech- nische werken en een aanvaardbare ont wikkeling van het heffingstarief. De ver enigde vergadering besluit op 24 oktober aanstaande ('s avonds) in het Stadskan toor te Dordrecht of zij akkoord gaat met deze afweging. Elk jaar vindt er een onderling solisten- concours plaats tussen Muziekvereniging „Vooruit" uit Oude Tonge en ,,E.M.M." uit Den Bommel. Dit jaar staat nog steeds in het teken van het 60-jarig bestaan van Vooruit" en daarom heeft Vooruit" de organisatie van dit onderling gebeuren, waar solisten - duo's - trio's en kwartetten optreden, op zich genomen. Op 26 oktober a.s. vindt in de R.K. Basisschool „deNobelaer" aande Juliana- straat te Oude Tonge dit concours plaats. Dit had eerst plaats moeten vinden in het Ver.gebouw, eigenlijk het oude Ver. ge bouw (is nu MEAO). Het nieuwe Ver. gebouw aan de Sporthal was nog niet gereed, dus is er naarstig gezocht naar een oplossing. Deze oplossing werd direct door de schoolleiding van de Nobelaer aangedragen. Zodat het solistenconcours van dit jaar in de Nobelaer plaats vindt. Evenals vorige jaren is de jury in handen van de deskundige op dit gebied Joh. v.d. Berg (dirigent van de Shell Harmonie). De piano wordt deze middag bespeeld door W. Soeters. een bekend pianoleraar uit Nieuwe Tonge. De solisten zullen deze middag wederom strijden om de Van Zanten trofee welke nu in handen is van Ron Braber 1 e keer) en De Mast trofee is in handen van A. v.d. Hoek (Ie keer). De solisten zullen om 13.30 uur be ginnen. De organisatie verwacht om plm. 18.00 uur de prijzen uit te reiken. De toegang is 2,50 per persoon kinderen tot en met 12 jaar/ 1,Voor een pro grammablaadje wordt gezorgd, tevens be- moest verdwijnen. Wat ervan overbleef was een nog wortelvaste stobbe en daarop mogen we ons dan nu nederzetten. Dat moet wel in een lang gerekt ver traagd tempo want op de plas voor ons dobberen hele klassen eenden en kieviten. „Ik zie geen staart", horen we u al com mentaar geven. Klopt. Onze in show- motion uitgevoerde observatiemanoeuvre heeft toch vroegtijdig de schoolbel doen luiden. Ze gaan op een niet hoorbaar commando massaal op de wieken om boven de omliggende landerijen het lan dingsgestel weer uit te zetten. En dan zit je daar op een platte boom stronk naar een paar bomen en een nu rimpeloze plas te kijken. Meneer kwik staart hoort ons zachtjes murmureren en besluit de situatie wat op te vrolijken. Hij suist vlak over onze al kalende kruin en zet zijn tere dunne pootjes neer aan de water- rand. Regelrecht dribbelt het diertje druk doend heen en weer waarbij zijn staartje op het ritme van de bewegingen op en neer wipt. Dat is des kwikstaarts want zijn Saksische naam luidt: wagstyrt (Spec trum). Wag staat dan voor kwispelen en styrt voor staart. Dit mooie geelachtige vogeltje is op zoek naar een insektenmenu. Opeens slaat hij zijn rappe vleugels uit en danst met fladde rende bewegingen boven de waterspiegel. Hier een pik en daar een snap en zulks in veel hoger tempo als wij het kunnen zeggen, laat staan schrijven, dunt hij de gelederen van vliegen, muggen en libellen die hadden gedacht boven dit deel van hun territorium deze dag door te brengen. Ze vallen ten prooi aan een natuurlijke se lectie. Inmiddels is de vogelpopulatie weer op De Gooie neergestreken. Daarop hebben we eigenlijk zitten wachten want het zitje toch niet lekker voor onrust te hebben gezorgd. Ze nemen ook nog een gast mee naar huis. Op een paalstomp zit een overwegend witte meeuw die er een uurtje geleden niet bij was. De eenden laten Larus overigens wel aan zijn lot over. Zulk een gewaardeerde visite is het dus ook weer niet. Waarom blijft hij niet bij zijn kornuiten die nu achter een voortgetrokken ploeg schaar zwermen? Het afwijkend gedrag doet vermoeden dat deze luchtridder hier niet thuishoort maar op doortocht naar andere streken de koers is kwijtgeraakt. Dat komt in meer vogelfamilies voor dus daarvoor behoeft de vogel zich niet te schamen. Hij is vanmiddag niet de enige dwaalgast in de polder. J. v. P. Om zo snel mogelijk de capaciteit van de Heinenoordtunnel te kunnen uitbreiden heeft minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) besloten in de tunnel een wisselstrook voor het snelverkeer te laten aanleggen. Door de aanleg van de wissel strook komen er voor het snelverkeer in de drukste verkeersrichting tijdens de spits drie rijstroken beschikbaar. De ruimte voor de wisselstrook wordt gevonden door daarvoor een van de twee parallelwegen in de tunnel te gebruiken. Het langzaam verkeer landbouwver- keer en (brom)fietsers moet dan in beide richtingen gebruik maken van de overblijvende parallelweg. De aanleg van de wisselstrook betekent dus een, overi gens betrekkelijke, beperking voor het langzame verkeer, maar deze wordt aan vaard wegens de aanzienlijke voordelen voor het snelverkeer. Capaciteitsuitbreiding van de Heinen oordtunnel door de aanleg van een wissel strook kan op korte termijn worden gerea liseerd omdat de werkzaamheden hier voor geheel op rijkseigendom kunnen plaats vinden en worden gecombineerd met het bestaande renovatieplan van de tunnel. Dit renovatieplan omvat het mo derniseren van de technische installatie, het verbeteren van de brandveiligheid en een aanpassing aan de huidige inzichten op het gebied van de verkeersveiligheid. Naar verwachting zullen de nu gecombi neerde plannen worden uitgevoerd in de jaren 1986 tot en met 1988. De kosten van de renovatie, de aanleg van de wissel strook en de noodzakelijke werkzaam heden aan het aansluitende wegvak wor den geraamd op 41 miljoen gulden. wijs van toegang. Koffie en andere zaken zullen te verkrijgen zijn. We hopen op uw warme belangstelling. Zeker nu dit jaar ook het jaar van de muziek is, de moeite waard om het kunnen van een ander te beluisteren. Tot op 26 oktober a.s. 13.30 uur in de R.K. Nobelaer school aan de Juliana- straat 13 te Oude Tonge. Ook Muziek liefhebbers uit de omgeving zijn van harte welkom. Dus tot ziens op 26 oktober a.s. Het is gebleken, dat een aantal contin genten, vooral voor schol, is volgevist. Na overleg tussen het ministerie van landbouw en visserij en het openbaar ministerie is besloten dat de maatregelen tegen overtreders van de contingenterings regeling, die zowel individuele als groeps- contingenten omvat, zich niet zullen be perken tot het opmaken van een proces verbaal door de ambtenaar van de Alge mene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van Landbouw en Visserij. In voorkomende gevallen zal een voor lopige maatregel door het Openbaar Mi nisterie worden opgelegd. Bij overtreding zal daarvan de opbrengst van de illegale aanvoer of de vangst zelf in beslag wor den genomen. Op 15 oktober 1935 is gymnastiekver eniging S.S.S. te Nieuwe Tonge opgericht. Vandaag, vrijdag 18 oktober hoopt de vereniging haar 50-jarig jubileum te vie ren. Er wordt een receptie gehouden van 19.30 uur tot 21.00 uur in het verenigings gebouw „Ons Dorpshuis". Na afloop van de receptie is er een gezellig samenzijn. Op deze avond zullen vele herinneringen worden opgehaald. Foto's van verschil lende gebeurtenissen worden tentoonge steld. Dat de vereniging een aktieve vereniging is blijkt wel uit het feit dat zij op 12 oktober j.l. voor de 10e maal springwedstrijden te Middelharnis hebben georganiseerd. On der grote belangstelling (95 groepen) be gonnen de middagwedstrijden om 15.00 uur en werd om 17.00 uur gepauzeerd. Daarna begonnen de avondwedstrijden die eindigden om 20.30 uur. Na afloop marcheerden alle verenigingen met vaan del Op en werden de prijzen uitgereikt. De algehele leiding berustte bij de heer L. A. L. Couwenberg, geassisteerd door Netty van Heemst. Door medewerking van een 13-tal jury leden en alle bestuursleden en leiding van gymnastiekvereniging S.S.S. werd het weer een geslaagde dag. SINT ANNALAND Het hinderlijk parkeren aan beide zijden en het veelvuldig met hoge snelheid rijden in de Schoolstraat te Sint Annaland wordt door de bewoners van de Schoolstraat (deel Hoenderweg en Raiffeisenstraat) waar ook de School met de Bijbel geves tigd is als problematisch ervaren. Het gemeentebestuur wil wat aan deze klach ten doen. Eén dezer dagen zal er in De Wellevaete een hoorzitting gehouden worden over de reconstructie van de Schoolstraat en een verkeerscirculatie, waar elke inwoner wel kom is. In de Schoolstraat (gedeeltelijk) en de Nieuwstraat komt er dan volgens het plan een éénrichtingsverkeer, dat de vei ligheid ongetwijfeld zal bevorderen. Uitnodi^ng Schitterende mantels van lama, llausch, velours, loden en tweed. Ideale regenmantels met warme uitritsbare voering. Maten 38 t/m 56! Leuke halflange jasjes, prima te kombineren met een sportieve pantalon van Setter Lady (slechts fSd,-). Onze kollektie japonnen is zonder weerga. Namen als Kio, Ina, Mai, Schroder en Schworm zeggen genoeg en wij hebben de modellen van deze topmerken tot in de grootste maten (ook korte-taille en heupmaten). Veel japonnen o,a, met jasje, zijn zeer geschikt voor feestelijke gelegenheden. Fraaie rokken, blouses (ook tuniekblouses), pantalons, jumpers en vesten nodigen uit zeil te kombineren. Alle kombinatiemode t/m maat 54. Wie nog dacht, dat kleding in grote maten niet modieus kan zijn, moet maar "^~-^, even bij De Jong komen kijken. ~~-\ Waar niet alleen de kollektie, maar ook de vriendelijke verkoopsters het kijken en M kiezen tot een feest maken. Jm U bent van harte welkom. Mode in grote maten Hillevliet 101, Rotterdam-Zuid, tel. 852564. Straatweg 41, Rotterdam-Hillegersberg, tel. 221943. dan Zandpad 68. Middelharnis Telefoon 01870 - 2328 Op D. V. woensdag 23 oktober hopen we inOnder de Wiek" onze gecombineerde vergadering met de dames van Middel harnis te houden. Spreekster voor deze avond is: Mevr. P. Bennink uitDoorn, over,,Mijn plaats als vrouw". Leden en ook gasten zijn hartelijk welkom. Aanvang: 19.45 uur. Uitslagen Damvereniging ,,Denk en Zet" Sommelsdijk/Middelhamis d.d. 14 ok tober 1985. Voor de Zeeuwse competitie is gespeeld: D.E.Z. I-D.E.Z. II10-6 Afdeling I B. Vis-H. Koese1 - 1 B. Vis - A. Knape1-1 Afdeling II S. Hoogzand - M. van Lente1-1 Afdeling III J. Kamp - J. Verbiest0-2 H. Schellevis - R. Jacobs2-0 L. van Erkel - A. v.d. Sluijs0-2 Afdeling IV J. HoUeman - A. v.d. Veer1-1 G. Zaaijer - N. Kievit0-2 P. van Groningen - J. Gebuis,1-1 J. v.d. Kooij - J. Groenendijk2-0 Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroegindeweij, Emmalaan 1 8, Middemarnis Tel. 01870 -2996 Begint u er al een beetje in te raken, in het wekelijks invullen van uw meter- kaart. Sport u nog steeds mee? Dat is minder moeilijk dan het lijkt. En u zult zien dat het u wat oplevert. Niet alleen een besparing op uw gasreke- ning, maar ook een behaaglijk warm huis. De familie A. F. Avis woont in een top hoekflat aan de Melis Stokelaan in Den Haag en telt drie personen. Het afgelopen stookseizoen heeft het gezin Avis een echte sport gemaakt van zuinig stoken. Dat heeft behoorlijk wat resultaat gehad. Geen dure investeringen in isolatie voorzieningen in huize Avis. Nee. Door vooral op de kleintjes te letten was het verbruik in precies eenjaar tijd 1265 kubieke meter gedaald, n.l. van 3792 naar 2527 kubieke meter. Een niet geringe prestatie! Aangezien een kubieke meter aardgas de afgelopen periode ongeveer 65 cent kostte, betekent dat een bedrag van maar liefst 820,—En daar konden zij 'n hoop leuke dingen mee doen. Wat heeft de familie Avis nu precies gedaan. Wel, in de eerste plaats de verwarming overdag op 20 graden ge zet. In het begin was dat wel even wennen, maar een trui bood dan uit komst. Elke avond, een uur voor het naar bed gaan, ging de thermostaat alvast omlaag. De radiatoren in de slaapkamers waren meestal dichtge draaid. De zon heeft in huis de hele winter vrijspel gehad. Daarmee kon de ver warming regelmatig op een laag pitje blijven. Mevrouw Avis zorgde er ook voor, dat de verwarming laag stond als ze boodschappen ging doen of als ze het huis luchtte. De overgordijnen gingen al vroeg dicht. Hoewel ze vrij lang zijn, hingen ze niet voor de radiator, maar er achter. Daardoor kon de kou, die de buitenmuur afgeeft, buiten worden ge houden, en bleef de warmte binnen. Ook in de keuken lette de familie Avis goed op. Zo brandde de waakvlam van het fornuis niet meer, maar gebruikte men een speciale aansteker. Tenslotte kocht de familie Avis een snelkookpan, die nu zeer veel wordt gebruikt. De aanschaf, zo stelt de heer Avis, kost wel wat, maar is ook weer snel terugverdiend. De familie Avis heeft alleen door op de kleintjes te letten, dus een behoor lijke besparing weten te bereiken. Ze raden iedereen dan ook aan om met de aktie Zuinig Stoken mee te doen. Ten minste, als u steeds weer van de gas- rekening schrikt. AKTIE ZUINIG STOKEN De tabel voor de week van Normaal jaarverbruik Weekstreef- verbrulk 500 éOO m 700 m 800 m 900 m 1000 m 1100 m 1200 1300 m 1400 1500 m 1600 1700 mi 1800 B^ 1900 n 2000 n 2200 m 2400 m 2600 D 2800 in 3000 m 3500 4000 4500 m 5000 m^ 5500 ui^ 6000 n-' 6 /O /.5. in /i -_//_ ...lo 3 3 3 3 5 3 3 3 5 3 m' Jf.m' °3 71- veergegevens Valkenburg ZH berekeningsmodel CE Den Haag E.M.G. O. ••••••••t N.V. ENERGIE MAATSCHAPPIJ GOEREE - OVERFLAKKEE Postbus 5 3240 AA MIDDELHARNIS Hoflaan44 Tel, 01870-2244

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 9