Rabobank Dirksland viert driekwart eeuwfeest IZB: dienst en getuigenis Stelle tweede r BOVAG GARANTIEBEWIJS Zeilschepen van de toekomst jeugd- hoekje De ui elke dag snipperdag Dam- en Schaakver. „Dirksland" SOS kinderadoptie Mosselperceel voor 4000 - beschadigd OKTOBERRAADSEL 3 EXTRA RAADSEL 3 Inlevering vakantiebonnen Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 18 OKTOBER 1985 In pas verbouwd kantoor: Op dinsdag 22 oktober viert de Rabobank in Dirks land haar 75e verjaardag. Dit jubileum krijgt nog een extra accent doordat de bank diezelfde dag haar rigoureus verbouwde kantoor aan de Burgemeester C. Zaaijerlaan 2 officieel opent. De directie vond Burgemeester C. Oversier bereid de handelingen uit te voeren welke zullen leiden tot de ingebruikname van de bank. Deze handelingen zullen omstreeks 16.30 uur plaats vinden. Hieraan gaat een officiële bijeenkomst vooraf die om 14.00 uur in Verenigings gebouw „De Schaker begint. Op deze bijeenkomst, die geheel in het teken van het jubileum en de opening staat, geven diverse sprekers acte de presence. Open bankdag Om iedereen in de gelegenheid te stellen het verbouwde kantoor rustig te bekijken, houdt de Rabobank Dirksland een Open Bankdag op zaterdag 26 oktober tussen 14.00 en 20.00 uur. Veel akties Ter gelegenheid van het jubileum en de opening heeft de Rabobank Dirksland verschillende akties op touw gezet. Zo is er onder meer een letterprijsvraag, een kleurwedstrijd en een gratis ball-point voor de oudere jeugd. Ook kan men genieten van een unieke muntententoonstelling. Huis-aan- huis bezorgt de bank een leuke attentie met een speciaal jubileumboekje. Daarin verhalen onder andere oud-bank- medewerkers uit de bonte historie van de Rabobank in Dirksland. Tevens in die brochure: een uitnodiging voor het Open Bankgebeuren, informatie over de jubileumaktiviteiten en alles over de verbouwde bank. Meer tijd meer ruimte Men besloot tot verbouw over te gaan om de kashandelingen sneller te kunnen verwerken en meer tijd te kunnen besteden aan de cliënten. Daarnaast was het gebrek aan ruimte echt nijpend geworden en moest de bank voorzieningen treffen om te gaan automatiseren. Er is door Kanters Bouwbedrijf B.V. uit Puttershoek on geveer 10 maanden aan de verbouwing gewerkt. Architekt is Ad Gestel uit Middelharnis. Voorts verleenden bedrijven uit Dirksland, Nieuwe Tonge, Sommelsdijk, Zierikzee en Utrecht hun medewerking. Groot verschil De verschillen met vroeger zijn niet onaanzienlijk. Er is nu een hellingbaan gekomen speciaal voor gehandicapten en automatisch openschuivende deuren. In de bankhal staat een snelkas voor het vliegensvlug opnemen van contanten. Daarnaast is er een balie voor particulierenk, een zakelijke balie en een gecombineerde informatie/verzekeringen/reizen- balie. Alle balies hebben gezellige zitjes. De bank heeft thans ook meerdere spreekkamers voor vertrouwelijke gesprekken. De safelokettenruimte is eveneens gemoderniseerd en is nu voorzien van een aparte zithoek. Tenslotte kreeg de nacht kluis een zogenaamde retourautomaat. Gezonde bank De Rabobank Dirksland (anno 15 oktober 1910) kent zeker de laatste jaren een gezonde groei. Momenteel is het balans totaal ruim 61 miljoen gulden en bedraagt het spaartegoed een dikke 40 miljoen gulden. Tien jaar geleden telde men daar nog respectievelijk 22 en 17 miljoen gulden voor. Er werken onder leiding van directeur P. de Man 13 mensen bij de bank die wekelijks ook zittingen verzorgt in het bejaardencentrum Wernerlaan en de verzorgingsflatVroonlande. Voorzitter van het bestuur van de coöperatieve bank is de heer R. van Putten uit Dirksland. Dit is het tweede artikel in een serie van vijf over het werk van de IZB, de Hervormde Bond voor Inwen dige Zending op Gereformeerde Grondslag, die dit jaar 50 jaar bestaat. Werk ten dienste van verslaafden Eén van de jongste werktakken van de IZB is de arbeid ten dienste van ver slaafden. Met de regelmaat van de klok staan er berichten inde krant:.Verslaafde overleden aan overdosis heroïne". Een zakelijk bericht, maar daarachter gaat een wereld van verdriet schuil. Niet alleen de betrokkene zelf is het slachtoffer, maar ook zijn familie is door een diep dal gegaan. Hulpverlening aan verslaafden is uiter mate moeilijk. Omdat het voor de IZB een te zware investering van geld en werk kracht zou betekenen om zelf de directe hulpverlening ter hand te nemen, wordt er daarvoor samengewerkt met de Stichting Timon. In deze stichting nemen vele her vormde en gereformeerde diakonieeën van de Utrechtse heuvelrug deel. Wan neer de medewerkers van de IZB in kon- takt komen met mensen die behandeld willen worden, dan kunnen zij bij „Ti mon" in het opvang- of behandelcentrum terecht. Als het spreekwoord Voorkomen is beter dan genezen" ergens geldt, dan is het wel op het terrein van de verslaving. Daarom besteedt de IZB vooral aandacht aan de preventie: het voorkómen van ver slaving. Dat gebeurt door het maken van lesmateriaal voor scholen, informatie materiaal voor jeugdverenigingen en clubs, artikelen in (kerk)bladen, folders e.d. over de gevaren van drugs en alcohol. Hoewel er in de pers veel meer aandacht is voor de drugsverslaving dan voor de alcoholproblematiek, is die laatste zeker niet minder ernstig en komt alcoholversla ving ook veel meer voor. De gevolgen laten zich raden: ontwrichte gezinssitua ties, echtscheidingen, kinderen die door alcoholmisbruik van de ouders in proble men komen, enz. Een toenemend probleem in onze samen leving is de verslaving aan medicijnen. Veel mensen kunnen niet meer leven zonder slaaptabletten en kalmerende mid delen. De spanningen van onze maat schappij kunnen zij niet meer aan. Sinds kort schenkt de IZB ook hieraan aan dacht door middel van voorlichtingsma teriaal en begeleiding van vrijwilligers die bezig zijn in de hulpverlening. Het werk op het gebied van de verslaving kan niet alleen vanachter een bureau gebeuren. Daarom wordt er vanuit de IZB naar gestreefd om in zoveel mogelijk gemeenten diakonale werkgroepen in het leven te roepen, die plaatselijk aan de slag gaan, zowel wat betreft het geven van voorlichting als in de hulpverlening. De IZB staat deze werkgroepen dan met raad en daad terzijde. Diakonaat en evangelisatie hebben alles met elkaar te maken. Het evangelie is er voorde hele mens: in al zijn angst en nood. Daarin mag hij geholpen worden. Daarin mag hij gewezen worden op de Heiland, Die heel wil maken wat gebroken is. Die vergeven wil wat zonde is en Die op weg wil gaan met mensen die zich bekeren. Arbeid onder moslims De IZB is ook betrokken bij werk onder moslims. Samen met de GZB, de Morgen landzending en de Chr. Geref. Kerken is de Stichting „Evangelie en Moslims" op gericht. Er wonen ongeveer 300.000 moslims in ons land. De stichting richt zich vooral op Turken (160.000) en Marokkanen (110.000). Er zijn twee medewerkers in dienst van de stichting, die ook de talen (Turks en Arabisch) machtig zijn, waar mee men met deze bevolkingsgroepen in kontakt kan komen. Ongeveer 40% van de moslims woont in de vier grote steden, in wijken waar nauwe lijks kerkelijke gemeenten meer zijn. Om na te gaan wat in deze situaties aan kerkelijke arbeid gedaan kan worden, is onlangs een part-time medewerkster aan getrokken. Het doel van de stichting is in de plaatse lijke kerken aandacht te vragen voor de opdracht tot getuigenis en dienst onder moslims. Dat is niet zo eenvoudig. In de Met deze woorden start het NIVA (Ne derlands Instituut voor Atzetbevordering van Akkerbouwprodukten) de komende weken een aktie om de Nederlandse ui onder de aandacht van de consument te brengen. Uien zijn de op één na populairste groen te. In de groenten top-tien komen ze na bloemkool op de tweede plaats. Maar toch kunnen er meer uien worden gegeten. Op het ogenblik ligt het binnenlands verbruik op circa zes kilo per inwoner per dag. Het NIVA probeert het verbruik over die zes kilo heen te krijgen door het geven van voorlichting en door middel van de aktie „De ui elke dag snipperdag". In Spanje bijvoorbeeld is men allang zo ver, daar eet men 20 kilo uien per hoofd van de be volking per jaar. De consument zal in de komende weken een foldertje in de vorm van een ui bij o.a. groentewinkels aantreffen, waarin naast de nodige informatie over uien, ook han dige tips en een paar recepten te vinden zijn. Uitslag Dam- en Schaakver. „Dirksland" d.d. 14 oktober 1985. Schaken: H. Zorge - D. Notenboom1-0 J. C. de Jong - P. Koppelman1-0 H. Bal - F. van Ast1-0 J. Koppelman - W. Zorgeafgebr. D. Wolfert - A. v.d. Vliet1-0 Dammen: C. A. vanWelie-K.deMunck1-1 H. Koppelman - J. Knöps2-0 M. van 't Geloof - KI. de Jong O - 2 A. van Rossum - B. Roetman0-2 W. Nieuwland - C. v.d. Kroon O - 2 omgang tussen christenen en moslims zijn er nogal wat hindernissen, zoals voor oordelen, taalproblemen, culturele ver schillen e.d. Maar de bijbelse opdracht ligt er: de vreemdeling in onze poorten mag delen in onze rijkdom, niet in het minst in onze geestelijke rijkdom. Wie Jezus Chris tus kent als de Weg, de Waarheid en het Leven, zal als het moment daarvoor gegeven is niet kunnen zwijgen over de enige Naam ten leven! In een zinderende wedstrijd tussen de Stelle Stellendam) en PCG (Gorinchem) en aanvankelijk ook nog de Linge (Leer dam) kwam de Stelle nog net iets tekort om de overwinning te grijpen. Zwembad „de Bliek" te Gorinchem vormde het decord voor de eerste wed strijd in de 3-kamp tussen de Stelle, PCG en de Linge. PCG buitte het voordeel van de thuiswedstrijd onmiddellijk uit door na 2 programma's al een voorsprong van 4 pnt. te nemen, maar na een kwart van de wedstrijd was het verschil nog maar 2 pnt. met de Stelle en 3 pnt. met de Linge. Na 7 programma's stonden de Stelle en PCG zelfs gelijk, maar halverwege de wedstrijd had PCG weer een voorsprong opge bouwd. Echter deze was maar minimaal: één punt! Dit bood voor de Stellen dammers nog altijd ruim zicht op de over winning. De Linge had inmiddels af gehaakt en was uitgeteld. Natuurlijk lieten de Stellendammers merken dat ze echt wel tegen PCG op gewassen waren. Met vereende kracht werd de achterstand weggewerkt en om gezet in een voorsprong van 1 punt. Maar daar waar de ouderen het meestal makke lijk winnen, kwamen ze nu toch wat tekort. Alleen bij de heren werd een dubbele overwinning geboekt, maar dat verhin derde niet dat PCG opnieuw de leiding nam met 1 punt verschil! De estafette moest uitkomst bieden om de winnaar aan te wijzen. In het begin leek dat een duidelijke zaak te worden voor de Stellendammers. Ze kwamen hopeloos achteraan te liggen. Toch kwamen ze nog sterk terug. De Linge werd in de laatste 3 banen opzij gezet, maar helaas was PCG al te ver uitgelopen, zodat de Gorkum- mers hun thuiswedstrijd wonnen. De stand na de eerste wedstrijd: 1PCG49 pnt. 2. de Stelle47 pnt. 3. de Linge37 pnt. De overige twee wedstrijden worden waarschijnlijk in januari en maart 1986 verzwommen. Maar voordat de Stelle aan haar winterslaap mag beginnen, staat op 2 november a.s. de laatste 3-kamp wedstrijd tegen de Kempvis en de Schotejil te Spijkenisse nog op het programma. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g OUDE TONGE A.s. woensdagavond bestaat gelegen heid tot het inleveren van vakantiebonnen voor de landbouw, bij D. Knöps, Juliana- straat 8, alhier. Uw zekerheid voor een scherp ge prijsde en goed onderhouden auto. Energie: Het is heel goed mogelijk dat in de nabije toekomst zeeschepen weer worden voort gestuwd door windkracht. Maar dit is geen stap terug in de geschiedenis naar de roemruchte tijd van De Ruyter en Piet Hein. Want aan die nieuwe zeilschepen komt geen zeil meer te pas. In plaats van die enorme canvaslappen komt er een draaiende cylinder. Een studie die enige jaren geleden met medewerking van de Europese werd uit gevoerd kwam tot de bevinding dat een modem zeilschip waarschijnlijk de beste manier is om via windkracht stortgoede- ren te vervoeren. Om te weten te komen hoeveel energie er bespaard kan worden met zeilschepen deed de Commissie vorig jaar een oproep tot het inzenden van projekten als onderdeel van haar demon stratieprogramma over energiebesparing. In het gekozen projekt wordt een rote rende cylinder gebruikt als bijkomende krachtbron. Deze constructie, bekend on der de naam Coustreau-Malavard turbo- zeil, zal op een vrachtschip van 5000 ton gemonteerd worden. Met het projekt, dat werd ingediend door de Franse Cousteau- vereniging, zal binnenkort een aanvang worden gemaakt, zo deelde de Commissie mede aan de Europarlementariër Man fred Ebel. MIDDELHARNIS Op dinsdag 22 oktober a.s. vindt in de Ontmoetingsruimte van de Exoduskerk, Dorpsweg 97 te Sommelsdijk, een avond plaats van de S.O.S. groep die drie kin deren op de Philippijnen adopteert. Mevr. J. Buurman van het comité „Rotterdam Redt Een Kind" zal over de S.O.S. kinder dorpen spreken en wat dia's laten zien. Aanvang 8 uur; zaal open half 8. Ieder is van harte welkom. Een drietal Bergenaren hebben een dezer dagen het mosselperceel van de heer Schot uit Zierikzee voor vierduizend gul den beschadigd. Ze waren op de slikken aan de Molendijk in de buurt van de schietbaan aan het spitten. De politie hield A. A. A., J. R. de G. en H. L. S. aan, die werden voorgeleid aan de hulpofficier van justitie. Na verhoor en het opmaken van een proces-verbaal werden de drie vrijgelaten. Verder bekeurde de politie nog de brom fietser, A. D. Z. die zonder voorrem in de Voorstraat reed. Het komt nog al eens voor, dat brommers met zeer hoge snel heid door de straten van Sint Annaland rijden. Vooral des zaterdags is het in deze straten erg onveilig. van Oom Ko Beste jongens en meisjes, daar zijn we weer na een week van af wezigheid. Jullie hebben weer een week vakantie achter de rug; herfstvakantie. Daar krijgt oom Ko nu weer geen kans voor. Toch gun ik jullie zo'n weekje va kantie van harte hoor. Al is het dan geen zomer, en al is het dan al wat fris, het is toch wel fijn om eens een weekje de school „school" te laten. De herfst heeft zich dit jaar toch wel van de goede kant laten zien. Het oogsten liep ook gesmeerd, en ook voor jullie was het aangenaam om een eind te fietsen. Trouwens, ieder jaar getijde heeft zo z'n eigen moois. Lees maar hoe Guido Gezelle de herfst be schrijft. Schilderschoon, zo zijn de verven van de blaren, die, aan 't sterven, 's najaars, op de bomen staan, schouwt de lieve zonne ze aan. Groen, wat moet gij heldere vlagen lichts in uwer lenden dragen, dat gij, tanende ende ontaard, toch zo schone verwen baart! Groen, gij zijt me een eêl aanschouwen, als ge, op de aarde wijd ontvouwen, leven biedt aan volk en vee, zegen giet op wald en wee Groen, gij sterkt mij dan, en vinden doen mij locht, de groene linden; maar, uw bloedloos, bont gerief is mij, 's najaars, nóg zo lief. 's Voorjaars zingt het al te prachtig, al te menig, al te machtig groen te oneindig luide een lied; maar het groen dat weggaat niet. Ei, hoe orgelt dan, hoe kwedelt, harpt en zingezangt en vedelt, mij dan henenstervend.... neen, henehlevend loofgeween! 1zo Hij verbeid Hem (Habakuk 2) 2. gij zult eenwezen (Zach. 8) 3. legt daarop, voor het aangezicht des Heeren (Num. 16) 4. onder hen zullen zijn blinden, (Jer. 31) 5. scheurt uw hart en niet uw (Joel 2) 6. gelijk ook wij onze schuldenaren (Matth. 6) 7. geen plaats meer hebbende in deze (Rom. 15) 8. wee u, gij Parizeen, want gij munte en ruite (Lukas 11) 9. wanneer iemand een in een bemuurde stad (Lev. 25) 10. en men laat hetniet rondom over het komijn gaan (Jes. 28) Op de stippellijn ontbreekt een woord. Dat hebben jullie al begrepen. Dit ont brekende woord moet worden ingevuld in de hokjes. Het zijn allemaal regels uit het hoofdstuk dat er achter staat vermeld. Het is dus een kwestie van een gedeelte van het hoofdstuk te lezen. Moeilijk is het heus niet, alleen even opletten. Bij juiste in vulling is vertikaal op de dikomlijnde twee hokjes ook een tekstgedeelte te lezen, en wel uit Ezechiël??? 13-11- 8- 5 metaal 12-2-15-17-18 luize eieren 3-16- 9-10- 7 kubieke meter 1- 4-14- 6 schilderstuk De uitkomst is een gezegde van 18 letters. Briefwisseling 2 3 S 3 10 (wald en wee) (locht lucht). woud en weide. Een jarige Volgende week woensdag, 23 oktober, hoopt Chris Ras zijn verjaardag te vieren. Van harte gefeliciteerd Chris met deze gedenkdag. Dat de Heereje nog vele jaren mag sparen is ons aller wens. Wij wensen je een fijne, maar ook een goede verjaar dag toe. Als je raadselvrienden en vrien dinnen je allemaal een kaart sturen, dan heb je al een leuke verjaardag. Het adres van Chris is: Lelieplein 17, 4401 HK Yerseke. Theo Tanis - Ouddorp: Het is inderdaad al vroeg donker 's avonds. Er is weinig meer uit te voeren, en zeker niet meer te surfen Theo. En vissen zal ook wel niet gaan in het donker. Ten minste niet met een hengel. Maar je had al een grote karper te pakken? De herfst vakantie is ook weer voorbij Theo. EUie Looij - Nieuwe Tonge: Je vindt de raadsels wel eens moeilijk EUie; ja, daar is niet altijd aan te ont komen. Voor oom Ko is het soms moei lijker er één te maken, dan voor jullie om het op te lossen. Ben blij datje blij bent met je prijs, want daar is het om begonnen. Oom Ko heeft ook koekjes gekocht, maar niet bij een meisje, dus was jij het niet! Heleen Boone - Hoedekenskerke: Jullie hebben wel veel kastanjebomen Heleen, dus heb je beslist al veel kastanjes. Gelukkig datje ze niet uit het vuur hoeft te halen. De poezen zijn niet voor de handel? Als jullie ze echter allemaal aanhouden zullen jullie geen last van muizen hebben. Oom Ko komt er niet om hoor, want er zijn er hier voldoende. Toch bedankt voor je aanbod. Corma Grinwis - Ouddorp: Nu kan oom Ko jullie allebei een beurt geven, want nu hebben jullie allebei een brieQe geschreven. Wat leuk hé, datje nu al schrijven kan. De raadsels zijn voor jullie wel moeilijk, maar goed, dat oma het kan. Heb je het naar je zin op school Corma? Maar goed leren hoor, kan je al gauw zelf de raadsels maken. Nelleke Grinwis - Ouddorp: Fijn dat jullie nu zelf al kunnen schrijven Nelleke; en jij hebt je brief nog leuk versierd ook, zeg! Het gaat met juUie allemaal goed schrijf je. Ja, jullie hebben een hele lieve oma, geloof ik. Zo'n oma moetje wel van houden Nelleke! Maar je houdt van allemaal wel, denk ik. Dat merk ik wel aan je schrijven Nelleke! Familie Grinwis - Ouddorp: Jullie hadden dus mijn opgave begrepen, want de oplossing is juist. Jammer dat jullie die eerste puzzel niet konden op- lossen. Het was toch niet zo moeilijk. Misschien niet goed begrepen. Dank voor het leuke briefje en voor het medeleven. ALLEMAAL de hartelijke groeten van OOM KO jjK.^%<^1^^V^1t^K^1<^V^^l^%,^^;^^l^V^^C^»t^1V^«^K^K^V^l^V^1V^1V^1(^,j^nt^,t^,V^^l^Tt^%<^l,^1l.^<^1^^^ \^v^^t^'t>,^v.^\^,^^*.^n/i^^y^.^v.^%i^^^^'v,^-t*,^v.^\i^^t^^\^^^.^^^^v.^-i',^\<.^w.^v.^v.^v^rv^\^^<,^^^'\i^yt^'t,,^\t^^<,^v^ 7 5 1 i i 1 1 1 1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 6