EIIAIIDEn-IIIEUWS Grijsoordse Schetsen Rabobank Q Spreker uit Rusland in Middeiliarnis JansGroenendijl( Inwerkingtreding Landinrichtingswet op 15 oktober Y.F.C. KOFFIEBAR No. 5439 HET "^KUkVENSTER JL^ Fietsenspecialist Sommelsdijk Tel. 01870 - 2430 OPEN JEUGDWERK OPEN-HÜIS ZATERDAG 26 OKTOBER RABOBANK DIRKSLAND Ter gelegenheid van de heropening van ons geheel verbouv^/de en gemoderniseerde bankgebouv^/ aan de Burgemeester C. Zoaijerloan 2 te Dirksland, houden wij op zaterdag 26 oktober a.s. een open-huis. Leden, kliénten, relaties en belangstellenden zijn op deze dog van 14.00 tot 20.00 uur in de gelegenheid om de resultaten van de verbouwing eens nader te komen bezichtigen. In verband met onze heropeningsoktiviteiten zijn wij op dinsdag 22 oktober de gehele dog gesloten! Op deze dog kunt u derhalve niet bij ons terecht voor het doen van bankzaken. DIRKSLAND VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ MAAR ZWEPIN 2e Blad VRIJDAG 18 OKTOBER 1985 blik op kerk en samenleving Cj - Wie met wie? - Prognoses - Betreklcelijk Bijna zo lang als het kabinet-Lubbers aan de regering is wordt er gespeculeerd of deze regering de rit wel zal uitzitten. En worden allerlei speculaties gemaakt hoe een volgend kabinet eventueel zou kunnen zijn samengesteld. Geen minister of staats secretaris wordt geïnterviewd of de vraag komt aan de orde of hij gelooft in een nieuwe coalitie van CDA en VVD. En is de ondervraagde iemand van de oppositie, dan wordt het beleid op de korrel ge nomen en komen de mogelijkheden die zich na de verkiezingen zouden kunnen voordoen aan de orde. Misschien ben ik niet genoeg geïnteres seerd in de politiek, maar het begint mij zo langzamerhand wel de keel uit te hangen. Ik ben geneigd te zéggen: dat zullen we dan wel zien. Maar dat geduld kunnen de journalisten blijkbaar niet opbrengen. Nu de verkiezingen in zicht beginnen te komen nu ja, in zicht, het duurt altijd nog tot volgend voorjaar! wordt er een nieuw spelletje gespeeld. De prognose van de verkiezingsuitslag. Voorheen werd er eens een keer, ook wel een paar keer, een enquête gehouden onder een aantal kie zers om enigszins een beeld te krijgen van de uitslagen. Maar we zijn nu zo ver dat dat iedere week gebeurt. Nog wel door drie opinie-peilers tegelijk. Met gevolg uiteraard dat er tussen die drie nogal verschillen optreden. De ene categorie kiezers valt nu eenmaal anders uit dan de andere. Bovendien hanteren ze niet alle drie dezelfde methode. Een sprekend voorbeeld van de onnauw keurigheid waarmee één van de bureau's blijkbaar werkt was dat op een gegeven moment de SGP ineens van drie zetels op één terechtgekomen was. Wanneer een grote partij in zo'n onderzoek een paar zetels verliest, dan is dat dikwijls een te verwaarlozen factor. Maar een partij die slechts een derde van de zetels overhoudt in dit geval één van de drie dat is natuurlijk een politieke aardverschuiving. Bovendien weet iedereen die ook maar enigszins thuis is in de vaderlandse poli tiek dat er geen partij is met een stabieler kiezerskorps dan de SGP. Een kind kon dus concluderen dat er van dat onderzoek niets klopte. En op grond daarvan zijn we gewaarschuwd, dat we niet al te veel waarde moeten hechten aan al die opinie peilingen. Bovendien zou hierover hetzelfde kunnen worden opgemerkt als over alle specu laties rondom een nieuwe coalitie: de tijd zal het wel leren! Juist terwijl ik deze regels aan het papier toevertrouw komen de verkiezingsuitsla gen van onze zuiderburen binnen. Tegen de verwachting in hebben de christen democraten van premier Martens ge wonnen. Een commentator voor de radio merkte op: de enige grote verliezers zijnde bureau's voor opiniepeiling, want die heb ben bijna zonder uitzondering voorspeld dat Martens zwaar zou verliezen.... Daar mogen de partijen in ons land, voor wie verlies wordt voorspeld, misschien een beetje moed uit putten! Waarnemer Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker- ,-,«.„..1- if___.,_ ■j--~,zld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. KNOLVOET In mijn tuin heb ik last van knolvoet, maar het merkwaardige is, dat spruiten en boerenkool de kwaal niet hebben. Wat kan ik ertegen doen? Antwoord: Van alle koolsoorten is boe renkool inderdaad de ongevoeligste tegen knolvoet. Alle spruitkoolsoorten zijn ech ter wél gevoelig, evenals de andere kool soorten, koolrabi en knollen. In het al gemeen is kalk de beste bestrijder van knolvoet, want de veroorzaker, de in de grond levende zwam Plasmodiofora bras- sicae, kan niet tegen een hoge pH. Het bezwaar is echter, dat aardappelen niet van zo'n hoge pH houden en vele tuinders willen na de vroege aardappelen juist kool planten. Er zijn verscheidene ontsmet tingsmiddelen, zoals sublimaat bij elke koolplant. Voor het ontsmetten van een omvangrijk stuk tuingrond kunt u een grondontsmetter halen bij een tuinbouw- loonwerker of beroepstuinder. Wilt u geen gebruik maken van deze chemische mid delen, dan kunt u ook vruchtwisseling toepassen. Als u slechts eenmaal in de drie jaar op hetzelfde perceel kruisbloe- mige gewassen teelt, zal de knolvoet geen vraagstuk van betekenis zijn. GROENS GUINTTEGELS Hoe kan ik gewassen grinttegels be handelen tegen groen? Loda bleekmiddel mag niet, zo is mij gezegd. Antwoord: Zo komen nu problemen in de wereld! Tegen algengroei in tegels (de oorzaak van de groenkleuring) is maar één middel werkzaam: chloor. Én of u dat chloor nu haalt uit loda of glorix of welk ander chloorpreparaat ook, doet er niet toe. Nu zal herhaaldelijk gebruik van chloor zeker er toe bijdragen, dat de kalk uit de tegels verdwijnt en dat ze ruw worden. Maar dat is toch het kenmerk van deze soort tegels? U gebruikt dus een chloorpreparaat en spoelt dat een paar uur later uit met water. ANDIJVIEPERIKELEN In mijn tuin heb ik vrij veel andijvie. Wat kan ik doen om het vergelen tegen te gaan? Antwoord: U zult wel bedoelen, dat u zoveel andijvie hebt, dat u het niet vóór kunt eten, d.w.z. dat vele kroppen ver geeld zijn voor u weer eens andijvie wilt eten. Daar zijn wel een paar foefjes voor. Op de eerste plaats gaat u in 1986 uw 100 andijvieplanten in vier of vijf gedeelten uitzetten, dus telkens 20 of 25 planten per keer. Dat doet u bijv. op 15.7; op 30.7; op 10.8; op 20.8 en op 30.8. Die laatste wordt alleen wat als u goede grond hebt plus een herfst zoals deze. Ook kunt u de groei een beetje regelen met de stikstof bemesting. De laatste andijvie kunt u best in november of met wat geluk in de cember, snijden. Er zijn in het ZW in het najaar veelal slechts enkele najaarsnach ten met vorst. Als u de laatste andijvie dus afdekt met oude zakken of zo dan kunt u de gebruikstijd nog heel wat rekken. Ook Op donderdag 24 oktober, om 8 uur, zal in ,,de Hoeksteen" te Middelharnis de heer Johann Wiebe vertellen over zijn leven als Bijbelkoerier in Rusland. Johann Wiebe, een z.g. Rusland-Duit ser, woonde lange tijd in Siberië en nadat hij getrouwd was in Estland, hoorde hij via een radio-uitzending vanuit het Westen voor het eerst van zijn leven van God. Hij ging op zoek en kwam tot geloof en sloot zich aan bij een Baptistengemeente. Vele jaren heeft hij aktief meegedaan aan de verbreiding van het evangelie in Rus land. Hij was bijbelkoerier, hetgeen hem vaak in zeer gevaarlijke situaties bracht. Enige jaren geleden mocht hij Rusland verlaten en vestigde zich in West-Duits land, waar hij nog steeds aktief is voor het werk, dat Vervolgd Christendom doet in de landen achter het IJzeren Gordijn. Tevens zal er deze bijeenkomst de nieuw ste film van Vervolgd Christendom wor den vertoond met de titel:Verboden vrij heid". In deze gedocumenteerde 16 mm kleu renfilm, die ongeveer 30 minuten duurt, komt o.a. mevrouw Solsjenitzyn aan het woord. Zij vertelt op aangrijpende wijze over het leven van haar gezin toen zij nog in Oost Europa leefden. Het verschaft een blik achter de scher men van dit boeiende werk en laat tevens interessante beelden zien van het leven in de verschillende landen achter het IJzeren Gordijn. Ook is er een boekentafel aanwezig voor meer informatie en nadere kennismaking. Hallo allemaal! Zaterdag 19 oktober a.s. is er weer een koffiebar-avond met muziek. Voor ons treden op Dick en Ineke Visser. Kom gerust langs en neem iemand mee! Datum: 19 oktober. Plaats: Oostdijk 33, Sommelsdijk. Tijd: 20.00 uur. Y.F.C. Goeree-Overflakkee kunt u, als er echt zware vorst in aantocht is, 10-20 planten met een kluit uitsteken en in een schuur zetten. Ze blijven dan zeker nog 14 dagen eetbaar. Het kiezen van z.g. vroege of late rassen heeft onzes inziens bij uw vraagstuk weinig betekenis. Overigens kan vergelen natuurlijk ook het gevolg zijn van droogte en van stikstof tekort in de grond. FREESIAS Onze in de tuin gepotefreesia's gaven in de nazomer mooie bloemen. Nu zegt men ons, dat de bollen geprepareerd moeten worden. Anders geven ze volgend Jaar geen bloemen! Is dat zo? Antwoord: Hoe verzinnen ze het! Free sia's behoeven niet met koude behandeld te worden. De man die dat verzon ver warde deze plant met hyacinthen voor het glas. Die geeft men een koudebehandeling zodat ze extra vroeg in bloei komen. In werkelijkheid wil de freesia geen tempe ratuur beneden de 7 graden, en bij op kweken uit zaad is zelfs 18 graden het minimum. Gewoon doen wat u gewoon bent. SROEDeniJVRAAGSTUHKEN Hierbij een omschrijving van onze broed machine en onze wijze van broeden. Het lukt bijna nooit, of geen kuikens of af wijkende. Antwoord: Om te beginnen moet u een tien graden hogere temperatuur aanhou den, want 90 Fahrenheit is te laag. Maar waar haalt u de eieren vandaan? U zegt: het zijn eieren van echte legkippen. Tja, maar die worden altijd zonder hanen ge houden! Bedoelt u misschien: broedeieren van legrassen? Leghybriden zijn niet goed bruikbaar! Haal dus uw broedeieren bij een VB (vermeerderingsbedrijf) en schouw ze na een week, zodat u kunt zien of ze bevrucht zijn en dat het goed gaat. U hebt dan ook praktisch ziektevrije kuikens en minder afwijkingen bij de eendagsdieren. Een goed boekje waarin al het wel en wee van de kip staat omschreven is de prisma- pocket van W. Geldof, Wel verhip! zei de kip. U leert er uit, hoeveel moeite het gekost heeft het kunstmatig broeden te beheersen. Uw werkwijze is voor het overige wel goed. De Landinrichtingswet zal 15 oktober a. s. in werking treden en daarmee de Ruil- verkavelingswet 1954 gaan vervangen. De nieuwe wet heeft, in tegenstelling tot de Ruilverkavelingswet '54, een brede doelstelling. De diverse functies die een gebied moet aanvullen, kunnen in de land inrichting aan bod komen. Dit betreft maatregelen en voorzieningen ten be hoeve van onder meer land- en tuinbouw, natuur en landschap, openluchtrecreatie, infrastructuur en cultuurhistorie. Tevens is in de nieuwe wet o.a. de relatie met de ruimtelijke ordening geregeld. Het merendeel van de huidige ruilverkaveling projecten zal worden voltooid volgens de bepalingen van de Landinrichtingswet, hetgeen direct een ruime toepassing van deze wet tot gevolg heeft. Alleen ruilverkavelingen die al in het eindstadium verkeren, worden afgerond volgens de Ruilverkavelingswet '54. Dit betreft tien ruilverkavelingen. VLIEGENDE LUIZEN Mijn chinese roos wordt steeds weer geteisterd door vliegende luizen. Wij heb ben al drie verschillende spuitmiddelen geprobeerd, zonder resultaat. Toen heb ben wij de plant uit de pot gehaald, de wortels schoon geschrobd en de plant opnieuw in een pot gedaan. Later hebben wij haar zelfs nog eens afgesneden. Niets helpt; de luizen komen terug. Antwoord: Inderdaad zijn vele spuit bussen thans vrijwel waardeloos. Ze zijn erg milieuvriendelijk, zodat mens noch huisdier er last van heeft, maar ze doen geen vlieg meer kwaad. U had wat sterker spul bij een beroepstuinder kunnen halen, bijv. op undeenbasis of calcid. Als u dat buitenshuis had toegepast zou dat niet gevaarlijk zijn geweest. Aan het blad te zien had u last van de witte vlieg, Trialeu- rodes vaporariorum, maar die naam mag u vergeten. Doordat zij eitjes afzet aan de onderkant van het blad raakt men ze zelden met spuitmiddelen. U zou de plant op de kop moeten houden! Ook vergeet men dat een goed spuitmiddel slechts helpt bij herhaalde toepassing. Wist u, dat sommige tuinders een week lang élke dag gen de witte vlieg spuiten? De amateur denkt meestal, dat hij er met eenmaal spuiten van af is. Nu, zo is het net niet. U had dus veel vaker moeten spuiten en zeker een week lang elke dag. Dan kunt u even afwachten of u er van af bent. Daar de witte vlieg buiten doodvriest moet de besmetting van andere planten of potten komen. Hou die dus óók in de gaten. 60 OF 90 Is het waar, dat een cassette-recorder harder moet trekken en dus eerder ver sleten is bij gebruik van een 90 minuten durend bandje dan bij die van 60 mi nuten? Antwoord: Inderdaad kost het meer ver mogen om een cassettebandje met speel- duur van 90 minuten (dat is 2 zijden van drie kwartier) aan te drijven. De grotere wrijving van de langere band vergt meer trekkracht dan er nodig is voor de banden van totaal 60 minuten (2 kantjes van een halfuur). De eventuele extra slijtage aan het apparaat is echter niet aanwezig bij goed onderhouden toestellen. Draait men echter geregeld cassettes zonder ooit aan de noodzakelijke reiniging te denken, dan kan door het binnengedrongen vuil en vettige aanslag op de aandrijfwieltjes en snaren bij die langere bandjes éérder slip optreden dan bij de korte zal geschieden. Men hoort dan het geluid janken". Het is vooral en het eerst hoorbaar bij lang aangehouden constante tonen, dus bij voorbeeld bij klassiek vioolspel. Op dat moment treedt wel degelijk slijtage op van het aandrijfmechanisme. Omdat voor kor te cassettes minder trekkracht nodig is, zal dit daarbij minder snel optreden en het risico van snelle(re) slijtage is dan kleiner, maar veel cassettegebruikers wensen zo lang mogelijk ongestoord van één bandje te genieten en kiezen daarom wel voor de langere. Men moet dan wel regelmatig na circa 50 gebruiksuren een zg. reinigings cassette doorspoelen en ook op tijd de recorder bij leverancier of anders een technisch geoutilleerde radiozaak laten schoonmaken. Vroeger was er tussen de dorpen geen openbaar vervoermet auto, tramof bus. Men was aangewezen op de „benenwagen" of de lange jatten". Gelukkig stonden er hier en daar 'n herbergje; met 'n uithangbord met de naam en 'n gedichtje b.v. „Komt wandelaar vermoeid van 't gaen, rust wat in de Halve Maan of 't uithangbord van Sala waarop geschilderd 'n stelende kat met daaronder ,,Kat je doet me onrecht; ja dat wil ik weten, de ongegunde brok, die wordt 't meest gegeten". Maar al was er toen geen radio of televisie; de gezelligheid, de saamhorig- en behulp zaamheid onder elkander, was enorm groot. Bij ongeval of ziekte stond men als buren altijd gereed het leed of verdriet te helpen verlichten en verdragen, 'n Goeie buurvrouw werd meestal tante ofmeutje genoemd naar gelangde leeftijd. Zo stond tante Koosje die weduwe was op den dam van haar stee op haar buurjongetje te wachten, ,,'k Bin bie je moeder weze kieke; Rinusje", zei ze, „in die heit gevroge of je 'n paer daege bie ons bluuft, ze heit haoge koors in veulpien in d'rhoad". „Ze zal toch de Spaense griep nie kriege" schrok de kleine Rinus. Hoewel nog maar zes jaar, had hij al veel gehoord over die verraderlijke ziekte. Tante Koosje zuchte, haar man was er van gestorven. „Gaen juule mar speule", zei ze tegen haar zoontje Dorus die 'n jaar ouder was mar vijf uur eten we. Voor 't eten bidden we", zei tante Koosje in juule bidde zachtjes mee. Ze bad eerst het Onze Vader en toen het weest gegroet. Rinusje hoewel protestant bad eerbiedig mee, evenals Dorus als hij bij hen zaterdags kwam spelen en Rinus' vader hardop bad. Ze mochten samen in de grote bedstee in 't achterhuis slapen en moeder Koosje kwam hen welterusten wensen en deed het avondgebed. Jezus Maria en Jozef help ons, dat we morgen gezond mogen opstaan in de Naam van de Vader, den Zoon en de Heilige Geest. Amen. En maakte een gezegend kruis over de beide kinders. 't Was toch ook voor m'n moeder tante Koosje", vroeg Rinus nog en viel toen spoedig in slaap. En de andere morgen was 't feest. Tante Koosje verjaarde en vertelde na de vroegmis: 't Was al wat beter met je moeder en er komt visite vandaag". Ze zaten samen met de blokkedoos onder de grote tafel te spelen. De vrouwen met 'n warme stoof onderde wijde rokken en ze hoorden de gesprekken. Wat 't allemaal betekende begrepe de jongentjes onder de tafel niet. Tante Dina kwam ook nog helemaal van de Fendert en zei:Gefeliciteerd van m'n man Rikus in de kinders in noe zal 'k vertelle hoe 't gaet in de Fendert". Maar dat verhaal komt de volgende keer. NIEUWE TONGE Zaterdagavond 19 oktober staat ,,Elim" vanaf half 8 weer open voor de jeugd. Traditiegetrouw wordt er de eerste avond één en ander georganiseerd. Jongelui welke het voortgezet onderwijs bezoeken zijn dan hartelijk welkom. GEEN BANKZAKEN OP DINSDAG 22 OKTOBER. üBnaM van tien Oever - 11 - G.F.CallenbachB.V. Nijkerk Hij kwam in de voorkamer. Daar stonden de mooie gaaljesstoelen en de hoge mahoniehouten kast. Het rook overal naar nieuw zeil en nieuwe meubelen. Hij liep, stil, met verwonderde ogen, de achterkamer door. Schitterend. Ja, allemaal vonden ze het prachtig, op Sophie na, die vond, dat ze te hoogmoedig waren. Nou ja, Sophie. Hij besteedde er nauwelijks aandacht aan. Toen naar boven. Van de zolder was een kamertje afgeschoten. Zij opende de deur. Hij bleef op de drempel staan. Was dit allemaal voor hen? Geen bedstee, een ledikant, warme wollen dekens. Alles gloednieuw. En morgen zou hij hier met Wil slapen. Vreemd, heerlijk. Ze ging vlak bij hem staan. Er kwam een vreemde loomheid in zijn benen. Hij trok haar bij de arm, naar het bed. Op de rand ging hij zitten. Een beetje lokkend met de ogen. Wil bleef er vóór staan. Ze deed alsof ze niets begreep. Hij begreep genoeg. Deze slag had zij voor hem gewonnen! Dat maakte hem wat kribbig. Het verlies nam hij moeilijk. Zowel bij d'n heer als bij haar. Ge-armd gingen ze op Wil's huis aan. Hij was stiller. Toen ze nog ergens voor een etalage naar iets stonden te kijken, vroeg hij ineens: Zouden we nog wat overhouden van het geld? Niet veel. Hij had toch zelf gezegd, alles prima prima? Ja, ja, maar wat overhouden kon geen kwaad. Hoe-zo? Och, zomaar. Spaarzaamheid was de Van Roonen van oudsher eigen. Dit bevreemdde haar echter. In de vooravond ging Arend-Michiel naar d'n heer. Wil bleef nog thuis, ze kwam hem na een uurtje wel halen. Anders was ze hem de hele avond kwijt. De kachel brandde lekker op kantoor. D'n heer had reeds twee stoelen er naar toe geschoven en behaaglijk strekte hij zijn benen naar de vlammen. Dit was zijn lievelingsbezigheid, 's avonds, zo alleen op het kantoor te zitten en vertrouwelingen te ontvangen. Er stond een grote kist sigaren klaar. Over het veranderen van de netten zou hij met geen woord meer reppen. Dat was trouwens zijn eigen nederlaag. In de gang kwam hij hem reeds tegemoet. Prachtig, Van Roon, prachtig. Van Roon, datje zulk goed weer had, je had veel te veel geladen. Maar 't wordt een reuze Ijesomming. En waar kropen de visjes er in? Hij wees d'n heer op de kaart, waar ze gevist hadden. Ja, ja, goed, goed. Hij zou wel niet veel tijd voor lange gesprekken hebben. Daarom moesten ze maar gelijk de bommetjes uit de kuifjes zoeken. Wat of hij er van dacht? Waarvan, meneer? Nou, 't is al November, de maan neemt snel af, durf jij nog een reis aan? Arend-Michiel keek verbijsterd naar zijn patroon. Nóg een reis aan? Hij had aan de onmogelijkheid niet eens gedacht. Ja, ja, dat deden de schippers doorgaans niet, maar de reders wel. Kijk, d'n heer had de papieren bij de hand. Die laatste reis was meestal een misse. Ze namen veel eten mee voor een vet afsnijdje. Daar moest geld bij. Hij had nu een beste teelt, wanneer hij er een punt achter zette, was alles gewonnen. Er kwam rauw weer en kou. Er moest toch voor een pas getrouwd man niet lekkerder zijn dan thuis blijven met behouwen teelt? Menéér, niet varen? D'n heer lachte. Wil je zo graag? Ja, natuurlijk. En als het dan eens een misse reis wordt? Hij keek zijn reder aan. Meneer, in alle nederigheid, het wórdt geen misse reis. God weet, dat ik Hem niet tart thans. D'n heer schrok van die woorden. Hoe weet je dat? Meneer, kom eens zien. Ze bogen zich weer over de kaart. Hier hebben we gevist. Ja, ja. Van het voorjaar begonnen we om de Noord, nu zitten we in de Zuid, de haring zakt al dieper. Ik zak mee. Wat wil je dan? Och, meneer, nu u er om vraagt, dit; met de haring mee, tot in Het Kanaal. Jij, alleen op de zeilen? Ja, meneer. Dat gaat nooit. De stroom jaagtje schip op de kust en je netten verscheuren er als naaigaren. Dat is niets. 't Is toch te proberen? Jij wilt melken in een mandje. Meneer, ik heb er al dikwijls over nagedacht, het kan, naar ik meen. mag ik het proberen? D'n heer wachtte met antwoorden. Arend-Michiel werd kwaad, daar stond hij weer als een bedelaar te smeken om de belangen van het kantoor te mogen dienen. En hij voelde heel sterk, zoals hij alle be langrijke dingen in zijn leven vooruit voelde: hier hou ik het op den duur niet uit, hier is het me veel te eng. Hij dacht: had ik maar geld voor een eigen schip. Alles was op. D'n heer was klaar met zichzelf, hij zei: Je mag, als je er op staat, wel overmorgen naar De Wal, maar niet dat andere. Van Roon, verstaan? Ja, verstaan had hij het. Hij keek d'n heer aan. Deze zat weer met een potlood en een stuk papier. Altijd rekenen, optellen, aftrekken en op het laatste regeltje letten. Hij wilde opvliegen en het nu maar eens ronduit zeggen, wat hem hier niet aanstond. Hij deed niets. Er werd getikt. Een deur ging open. Of hij nooit kwam. Wil stond lachend op de deurmat. Het ijs brak even bij beide mannen. Arend-Michiel trok zwijgend zijn jekker aan. D'n heer, die hen naarde deur bracht, zei tegen Wil: Maak hem eens een beetje kalmer. Toen liep de emmer over. Woedend werd Arend-Michiel van die woorden. Jaren had Wil Struis hier op kantoor gezeten. Zij kende alles en allen. D'n heer: hij was goed, maar bevreesd een dubbeltje te verspelen. Door dubbeltjes bij elkaar te leggen had hij guldens gekregen. Ondernemen wilde hij veel, wagen niets. Zij achtte d'n heer echter zeer. Arend-Michiel: hij was beter en vermetel. Die twee moesten zo nu en dan tegen elkaar optomen. Ze vroeg onderweg wat er was. O, niks. Hij keek anders knap verstoord. Ze moest eens ophouden met vragen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 5