Uit de geschiedenis van de Rotterdamse Stoomtram 2 Goedereede koopt computer „met meer hersens" Predikbeurten Opgave nieuwe leden Gödel - Escher - Bach Bij beknelling ernstig gewond Telefonische vacature-dienst Muziekkamerconcert Tweede deel waardig vervolg op deel 1 Klaas Jan Mulder geeft reformatieconcert Klompenmakerij voor Ouddorps museum Beroep aangenomen IJsclub „Ouddorp' Geref. Kerk Ooltgensplaat Bladz. 2 Opbrengst 1985 Nierstichting Vakantiebonnen Landbouw Dam- en Schaal(vereniging „Ontspanning" te Ouddorp Zondag 20 oktober 1985 Eerste schaatsavond donderdag 21 november. DIERENBESCHERMING „EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 18 OKTOBER 1985 - ROTTERDAM Nadat in oktober 1984 deel 1 van dit boek was verschenen, zijn de samenstellers Henk van der Most en Henk Ontrop terstond begonnen met het tweede deel. Zij hebben het schitte rende tekstmateriaal dat wijlen de heer C. M. Koster in de vorm van een serie krante-artikelen had nagelaten, opnieuw gerangschikt. Waar nodig, vulden zij de tekst met nadere details aan. Daarnaast zorgden zij voor een bewonderenswaar dige hoeveelheid beeldmateriaal. Als ba sis werd een selectie uit het gigantische Koster-archief gebruikt. Als aanvulling werden foto's uit diverse verzamelingen bijeengebracht, waarna nog een serie kleu rendia's aan het geheel werd toegevoegd. Het resultaat kan met recht fantastisch worden genoemd, zeker als men deel 1 en 2 tezamen bekijkt. In ruim 250 blad zijden en meer dan 200 foto's is een enorm stuk Rotterdamse vervoergeschie- denis bijeengebracht. Bijna 60 hoofd- stuklcen lang vertelt de auteur over het uitgebreide RTM-net, over het materieel en vooral over de mensen: de stokers en de directeuren, de machinisten en de passa giers, de rangeerders en de conducteurs. En dat alles verluchtigd met een selectie foto's uit de mooiste koUekties. Als klap op de vuurpijl worden we aan het einde van deel 2 met een uiterst fraaie reeks „D e RRTM in kleur" verrast. De RTM had zich geen beter monument kunnen wen sen, nu het straks in 1986 precies 20 jaar geleden is, dat de Rotterdamse Tram weg Maatschappij als laatste bedrijf in Nederland haar streektramdiensten be ëindigde. Meer dan 100 foto's Nu even naar deel 2 van het zojuist verschenen boek „Uit de geschiedenis van de Rotterdamse Stoomtram", dat op 12 oktober bij het RTM te Hellevoetsluis is gepresenteerd. Het bekendeeerste exem plaar" werd daar overhandigd aan de heer J. Delst, momenteel directeur van ,,NV Streekvervoer Zuid-West-Nederland" (ZWN) die feitelijk de „opvolger" is van de RTM. Het boek opent met enkele verhalen over de jaren 1944-1945 toen Rotterdam hon ger leed. Tijdens de hongerwinter werden toen vanuit de Hoekse Waard voedsel- transporten met RTM-materieel georgani seerd. De latere directeur dr. H. J. van Zuijlen alsmede de huidige ZWN-direc- teur, J. Delst, deden in die bange dagen bij toerbeurt dienst als treingeleider. Ook de chef-machinisten D. Vermaas en C. van In 1956 leverde feestdagen nog een extra druk vervoer op. Loc 9 met postrijtuig en negen rijtuigen op de zaterdag vóór Pinksteren aan het Maastunnelplein. Haren, alsmede de toenmalige directeur, ir. A. J. Kuiper, worden met ere genoemd. Dat deze nachtelijke transporten zonder ander personeel nooit uitgevoerd zouden zijn, spreekt vanzelf. De heer C. M. Koster belicht verder in zijn prettig leesbare stukken allerlei as pecten van de trams naar de eilanden. Hij schrijft over het „ijslijntje" naar de haven van Stellendam, over het ,,boter- lijntje" van de RTM, over de verbinding met het Brabantse smalspoornet, over de lijn naar Zwijndrecht enz. Daar tussendoor laat hij oud-personeels- leden hun avonduren vertellen: hoe men onderweg eieren raapte, hazen ving en Duitse militairen uit de tram in het water liet duikelen. De schrijver vergeet niet het belang te schetsen dat de tram had voor Rotterdam- Zuid. Tenslotte was de tram het belang rijkste aanvoermiddel van winkelende eilanders" op weg naar de grote stad. Dat de machinisten het rijden door de stad niet altijd prettig vonden, wordt eveneens beschreven. En zo gaat het maar door: hoofdstuk na hoofdstuk in totaal 31 trekken allerlei gebeurtenissen aan ons voorbij en we worden niet moe verder te lezen. De tram verdwijnt: 14 februari 1966 Na het boeiende relaas van rasschrijver C. M. Koster beschrijft Henk Ontrop in een artikel „Op weg naar het einde" de allerlaatste rit en wat daaraan vooraf ging. Het is een nostalgisch stuk ge worden, waarin het afscheid van de ,,ouwe trouwe tram" centraal staat. Ook dit af scheid, bijna 20 jaar geleden, is alweer historie geworden. De heer M. M. Grootendorst tenslotte vertelt op prettige wijze de activiteiten van het Rijdend Tram Museum (het RTM) te Hellevoetsluis, waar allerlei evene menten worden georganiseerd die de her innering aan het tramtijdperk levendig houden. En heeft de lijn Nieuwegein- Utrecht niet bewezen, dat de sneltram in deze tijd weer een toekomst heeft? De Pirola-tramserie groeit nog steeds ,,Uit de geschiedenis van de Rotter damse Stoomtram 2" is een waardig ver volg op deel 1Het bezit van beide boeken is voor de liefhebber en hobbyist een absolute ,,must". Gelukkig is het eerste deel nog volop verkrijgbaar, zodat een eventuele leemte kan worden opgevuld. In de tramserie van UITGEVERIJ PIROLA te SchoorI is het Rotterdamse boek het elfde in de reeks. De populaire prijs van 29,50 geldend voor alle tramboeken bleef ook nu weer gehand haafd. Met meer dan 100 foto's, 128 pagina's tekst en een stevig, nostalgisch gekleurd omslag is dit mooie boek die prijs zeker waard. In elke boekhandel van Nederland verkrijgbaar. Het leek er in de gisteravond te Goedereede gehouden raadsverga dering sterk op dat „de oppositie" (als WD en PvdA die buiten het College staan al zo mogen worden aangeduid) hun behoefte botvier den om CDA wethouder L. Visser te kijk te zetten. Dhr. Visser moge van veel verstand hebben, niet ech ter van computers en om de aan schaf daarvan a 415.000,— t.b.v. de gemeentelijke administra tie ging het in deze vergadering. De wethouder leek er wat onbezorgd om te lachen maar toen mevr. Hoo- genraad (PvdA) daar wat van zei maakte de wethouder duidelijk dat zijn lach veeleer een schampere was. Had niet een hoogst deskun dige van de Ver. Ned. Gemeenten de raad alle voorlichting gegeven en moest de raad nu nóg en dan bij hém met vragen komen? ,,Ik heb er geen verstand van" bekende dhr. Visser na wat antwoorden die som- miger lachlust hadden opgewekt. VVD'er L. X. den Hollander verklaarde zo'n bekentenis te respecteren al had hij die graag eerder van de wethouder vernomen, 'n Raadslid ten voeten uit, om nog eens te willen horen wat hem al lang bekend is.... Het krediet a 415.000,— werd ge vraagd voorde aanschaf van een I.B.M. S 36 computer systeem. De gebruiksmoge lijkheden van het apparaat waren samen gevat in een automatiserings nota en 't kon die raadsleden die bij de uitleg door de deskundige goed hadden opgelet, zo klaar als een klontje zijn. Mevr. Hoogenraad echter wilde nu we ten of de computer ook „bij" is m.b.t. de budgetbewaking; „die zal nu directer kun nen zijn", veronderstelde ze. Weth. Vis ser echter waarschuwde haar van de com puter niet al te grote verwachtingen te hebben omdat die niet meer informatie teruggeeft dan die waarmee zij is gevoed. Mevr. Hoogenraad zag ook terug op de aanschaf vorig jaar van een computer van een ander merk, a 15.000,en ze betreurde het dat nu gebleken is dat aan sluiting op de IBM computer financieel niet verantwoord is.Waarom dan nu een IBM?" wilde ze weten, „Omdat die meer hersens heeft", was het ongekunstelde antwoord van weth. Visser. Door de heren van Oosterom, Redert, van Gurp werd er met enige zorg naar geïnformeerd of het toch niet mogelijk zal zijn „in te breken" in de computer, zodat de persoonlijke gegevens toegankelijk zou den zijn. Dat bleek niet het geval omdat alleen kan worden ingebroken in com puters die via een telefoonlijn werken. De raadsvoorz. dhr. van Velzen ver zekerde dan ook dat persoonlijke ge gevens van Goerees" ingezetenen nu mak kelijker bereikbaar zijn dan dat ze in de computer zouden zijn ingevoerd. Zorg bestond ook over het behoud van arbeidsplaatsen maar die zullen in Goede reede, niet verloren gaan, al bevestigde dhr. Visser dat automatisering in het alge meen wél arbeidsplaatsen kost. „Die dingers hadden er nooit moeten komen maar die dingers zijn er. Het zijn smerige dingers voor de werkgelegen heid maar ze zijn er nou eenmaal" mopperde de wethouder over al die nieuwigheid die ook al in de landbouw wordt toegepast. Over de aanschaf van de computer was de raad het wel eens, behalve dan dhr. Hans Grinwis die toch bleef vrezen dat het arbeidsplaatsen gaat kosten ook al werd dat met grote stelligheid ontkend. Nu nog de plaats waar de computer wordt geïnstalleerd. Dhr. den Hollander maakte er bezwaar tegen dat het krediet daarvoor niet gelijk bij het thans ge vraagde krediet wordt betrokken. Dat bleek moeilijk te kunnen omdat de plaats nog niet is bepaald. De kosten mogen echter op 10.000,— a 15.000,— worden geschat. MIDDELHARNIS Dhr. Jaap Boeter (37) een van de fir manten van bouwbedrijf fa. C. Boeter Zn. is woensdag ernstig gewond geraakt toen hij op het bedrijf van de fa. Ras aan de Langeweg met een heftruck aan het werk was. Hij is daarbij bekneld geraakt tussen de heftruck en een kolom waarbij zijn lever werd beschadigd. Na onderzoek in het ziekenhuis te Dirksland werd dhr. Boeter naar het Dijkzigt ziekenhuis te Rotterdam vervoerd waarbij een zware operatie heeft ondergaan. Ouddorp3904,70 Goedereedee1334,60 Stellendam1929,00 Melissant2397,05 Dirksland3407,40 Herkingen955,15 Sommelsdijk3934,85 Middelharnis4852,75 Stad aan 't Haringvliet1281,40 Den Bommel948.35 Oude Tonge2391,70 Nieuwe Tonge2250,70 Ooltgensplaat2260,70 Na het Gewestelijk Arbeidsbureau Doe- tinchem en een aantal bureau's in het Noorden van het land zorgt het G.A.B.- Spijkenisse voor de primeur in de Rand stad: De vacature/informatielijn. Vanaf maandag 21 oktober a.s. kunnen werkzoekenden in en rond Spijkenisse het telefoonnummer(01880)-22522 draaien, waarna men wordt geïnformeerd over de nieuwste vacatures en scholingsmogelijk- heden. De vacaturelijn wordt dagelijks inge sproken en is 24 uur per dag bereikbaar. Zonodig wordt gedurende de dag de infor matie nog herzien. De vacatures worden vermeld zonder de naam van de werk gever te noemen. Geïnteresseerden worden verzocht zich in het informatiecentrum van het arbeids bureau te melden voor nadere informatie. Voorlopig wordt begonnen met vacatures afkomstig van werkgevers uit Voorne- Putten. Voor het eind van het jaar zullen er ook aanvragen uit de Hoeksche Waard en Goeree-Overflakkee te beluisteren zijn. Het G.A.B, hoopt op deze wijze werk- bieders en werkvragers opnieuw een mo gelijkheid te bieden met elkaar in kontakt te komen. Op zaterdag 26 oktober a.s. geeft de bekende organist Klaas Jan Mulder uit Kampen een reformatieconcert op het hoofdorgel van de Grote- of St. Laurens- kerk te Rotterdam. Voor dit concert heeft de organist een bijzonder programma sa mengesteld dat bestaat uit o.a. 3x ,,Een vaste Burcht is onze God" van de com ponisten Bach, Reger en Zwart. Verder de fuga in Es-dur van Bach en het Prière van C. Frank. Het programma zal verder worden geopend en gesloten met samen zang. Het concert begint om 20.15 uur en de deuren zijn vanaf 19.15 uur geopend. OUDDORP Inlevering van vakantiebonnen, deze kan men inleveren van maandag 21 oktober tot en met vrijdag 25 oktober 1985 bij D. v.d. Linde, Julianaweg 22, Ouddorp. Uitslagen van 14 oktober 1985: Dammen: K. Westhoeve - H. Tanis1-1 K. Tanis - G. Tanisafgebr. mej. K. Tanis - C. Tanis1-1 J. Visbeen - J. Moerkerk2-0 J. Westhoeve - C. Mierop1-1 C. Akershoek - A. Meijer1-1 Schaken; afdeling 1: C. Wassenaar - A. J. KasteleinO - 1 J.Soeteman-Kr. van der Wende.afg. J. Grinwis - M. Breen1-0 J.Dijkstra-G. J.M.vanAlebeek afg. Afdeling 2: J. W. J. Breve - C. Orgers1-0 R. Kickert-M. H. J. vanDoorn 'A - V2 A. Verhage - J. P. Dolislager0-1 P. Westhoeve - Jac. Santifort1-0 Nu de Ouddorpse klompenmaker W. Visser,, bij Ouddorpers beter bekend als „Wullem de klompemaeker", van zijn oude huis en werkplaats verhuisd is naar een kleinere woning, heeft hij de volledige inventaris van zijn klompenmakerij in bruikleen beschikbaar gesteld voor het Ouddorpse museum. Het bestuur prijst zich bijzonder gelukkig een dermate unieke kollektie gereed schappen onder zijn hoede te krijgen en heeft het plan opgevat om nog deze winter met hulp van enkele vrijwilligers in het gebouw een klompenmakerij in te richten, zodat de bezoekers reeds in het volgende seizoen de gereedschappen in een natuur lijke entourage kunnen bekijken. OUDDORP-Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof- Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. Karels en 17.00 uur kand. G. M. Francke - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur dhr. W. Tanis. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. H. Westerhouten 18.30 uur ds. M. Aangeenbrug, Thusis. STELLENDAM-Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Herk; extra kollekte kerkvoogdij - Ger. Kerk 10.00 uur kand. G. M. Francke en 17.00 uur ds. P. D. Steegman. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstrajr.; extra kol lekte vrije zitplaatsen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds, J. G. Groene- veld-Bijl, Dordrecht. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. van der Linden en 18.00 uur ds. I. Hoornaar; extra kollekte: exploitatie Onder de Wiek - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur drs. A. Kagchelland, Kamerik en 18.00 uur ds. L. Quist; extra kollekte fonds chr. belangen-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. i SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 i en 18.00 uur ds. L. Kruijmer, Dordtse leerregels I, par. 13-14; extra kollekte kerkvoogdij - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mevr. ds. A. Pool-Bast. i LUKASKAPELHDG-10.15 uur ds. J. i T. Cazander. MIDDELHARNIS-Herv. Gem. 10.00 uur kand. H. Born, Dordrecht en 18.00 uur ds. P. H. van Trigt; extra kollekte verlichting. Vrijdag 25 oktober: 14.45 uur ds. L. Quist, huwelijksbevestiging Theo Smit en Marjan Poortvliet - Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. H. Visser, Rotterdam-Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. v.d. Waal en 17.00 uur ds. de Vries - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur lezen en 14.30 uur ds. E. Meijer. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. van den Born, Heidelberger Catechismus zondag 16, vraag en antwoord 41, 41 en 42; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte bouwfonds - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg; extra kollekte HDG - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Smit, Hilversum; 1 e kollekte diakonie en 2e kollekte restauratiefonds - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. Hage. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. A. H. Jongkind, Brandwijk en 18.00 uur ds. C. van Schoonhoven, Hardinxveld; extra kollekte kerk - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur drs. J. H. Beckder, Marrum. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. K. van Meijeren; extra kollekte vrije zitplaatsen - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lezen- Ger. Kerk 9.30 uur kand. Terlouw en 18.00 uur ds. J. Noordhof LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Scheepmaker, Dinteloord. SINT MAARTENSDIJK-Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon- Ger. Gem. 3x lezen - Oud Ger. Gem. 3x lezen. Op zaterdag 26 oktober a.s. start de nieuwe concertserie in de Muziekkamer aan de Koolweg 11 a te Ouddorp met een orgelrecital door Piet Westhoeve. Het programma vermeldt werken uit twee verschillende stijlperiodes, n.l. de Duitse Barok en de Franse Romantiek. Voor de pauze speelt Piet Westhoeve composities van Georg Böhm (1661 - 1733) en Johann Sebastian Bach 1685 - 1750). Van Böhm de Preludium en Fuga in C-dur en de prachtige variatiereeks over „Freu dich sehr, o meine Seele", daarna de Fantasie en Fuga in g-moll. BWV 542 van Bach, de concertgever speelt na de pauze de Piece Héroïque van César Franck 1822 -1890) en besluit het concert met de bekende Suite Gotique van Léon Boëllmann 1862 - 1897). Een toe lichting vooraf begeleidt steeds de orgel- werken. Piet Westhoeve studeerde aan het Rotter dams Conservatorium de hoofdvakken orgel, piano en kerkmuziek bij resp. Arie J. Keijzer, Frans van Hoek en Barend Schuurman en behaalde het Einddiploma Conservatorium voor orgel, de Onderwijs- akten B voor orgel en piano en het Praktijk diploma Protestantse Kerkmuziek. Hij is cantor-organist van de Gereformeerde Kerk te Ouddorp en van de Ned. Herv. Kerk te Nieuw-Helvoet. Als organist bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest speelde Piet Westhoeve reeds vele malen bij concerten van het orkest in o.a. de Rotterdamse Doelen, het Concertgebouw te Amsterdam, de Oosterpoort in Gro ningen, de Koninklijke Stadsschouwburg in Antwerpen en onlangs in het Audito rium Maurice Ravel in Lyon (Fr.). Ook verleende hij medewerking bij diverse plaatopnames van het orkest. Daarnaast geeft hij regelmatig orgelconcerten, was hij deelnemer aan de Internationale Orgel concoursen te Brugge en Lüneburg en ver zorgde enkele radio-opnames. Het concert begint om 20.15 uur. Toe gangsprijs, inclusief programma en con sumptie in de pauze bedraagt 7,50 (scholieren, CJP en 65-1- 5, Ook kunt u zich nog abonneren op de komplete serie van zes concerten. Een abonnement kost resp. 35,en 20, (de data's zijn 26-10-'85, 14-12-'85, 15- 2-'86; 30-4-'86 en 17-5-'86). Plaats bespreken, bestelling abonnementen en verdere inlichtingen aan de muziekkamer of telefonisch 01878 - 2764. DIRKSLAND Ds. M. v.d. Linden, predikant van de Herv. Gemeente alhier heeft het op hem uitgebrachte beroep naar de Herv. Gem. van Lage Vuursche. Deze gemeente is eerder gediend geweest door de oud-predi- kant van Stad, ds. Jongebreur, thans eme ritus te Middelharnis. DANKBETUIGING Voor de grote belangstelling, en attenties die wij hebben ontvangen, in welke vorm dan ook bij ons 50- jarig huwelijk op 19 september j.l. willen wij u allen, die hiertoe heb ben bijgedragen, in 't bijzonder onze kinderen en kleinkinderen, heel hartelijk bedanken. Bovenal de Gever van het leven die ons ook deze onvergetelijke dag in Zijn goedheid en trouw geschonken heeft. fam. G. Tanis-Verhagen Ouddorp, oktober 1985 Oude Nieuwlandseweg 37 seizoen '85-'86; vóór 1 november 1985 Opgave 18 november van 7.00- 8.00 uur 's avonds bij: W. VLIETLAND, Wilhelminaweg 13, Ouddorp Opgevangen door de politie te Goede reede, bastaard herder, kruising herder/ buil terrier, reu, draagt halsband (ketting), kleurbruin, plm. 6 jaar. Inl. fam. v.d. Berg, Westdijk 15, Dirksland, tel. 01877-1232. Naar aanleiding van een bericht onder bovenstaande kop in ons nummer van 4 oktober j.l., aangaande het beroepings- werk, deelt de kerkeraad ons mede, dat het werk dat aan een beroep verbonden is, normaal doorgaat. Ook is het niet geheel juist dat drs. H. A. L. v.d. Linden één dag per week pastoraal werk te Den Bommel zal verrichten. Ds. Van der Linden geeft daar enkel catechisatie. MIDDELHARNIS Beroepen Op de gisteravond gehouden ledenvergadering der Ger. Ge meente werd uit het gestelde tweetal, ds. J. Mol van Elspeet en ds. E. Venema van Middelburg-C., laatstgenoemde predikant beroepen. Drie namen, waarvan er voor velen één bekend is, voor een minder aantal twee en voor weinigen alle drie. In deze combinatie kom je ze ook nooit tegen dan in het boek dat hier wordt aangekondigd: „Gödel, Escher, Bach". Er bestaan prachtige alfabetten die spelen met dit onderscheid tus sen motief en achtergrond. Een opschrift in zo'n alfabet ziet u hieron der. Op het eerste gezicht Ujkt het een verzameling willekeurige inkt- spetters, maar als u een stapje achteruit doet en er een poosje naar kijkt, ziet u plotseling zeven letters op deze Uit: ,,Godel, Escher, Bach' Wie worden aangeduid? De Amerikaanse wiskukndige Kurt Gödel (geb. 1906), de Nederlandse graficus M. C. £'^c/zer(1898- I972)endeDuitsecomponist/o/ia«n Sebastian Bach (1685 - 1750). In dit zeer lijvige boekwerk probeert de schrijver Douglas R. Hofstadter ook een Amerikaan een „gouden band" te vlechten tussen de stellingen van Gödel, de tekeningen van Escher en een aantal composities van Bach. Uitgangspunt van het hele boek is de zogenaamde „Onvolledigheidsstelling" van Gödel. Deze houdt (vrij vertaald) in dat de getaltheorie geen sluitend systeem is, maar soms tekort schiet in haar formuleringen. Volgens Gödel is de werkelijkheid niet in haar geheel te vangen in mathematische thesen; ze kan zich daar aan onttrekken. Uitvoerig wordt dat aangetoond door middel van wiskundige denk systemen, waarna vanuit deze systemen enkele hoofdstukken worden gewijd aan „kunstmatige intelligentie", de „denkkracht" van computers, etcetera. Maar hoe komen Escher en Bach in het gezelschap van de geleerde Gödel terecht? De overeenkomst zit 'm in wat Hofstadter noemt de „Merkwaardige Lus". In de creaties van alle drie komt dit verschijnsel op een of andere wijze voor. Hoe laat ik dat niet verklappen. Wie nieuwsgierig is geworden, vatte het boek zelf. Zij nog gemeld dat aan elk hoofdstuk een dialoog voorafgaat, die zijn naam en vaak op verrassende wijze ook zijn structuur ontleent aan een werk van Bach. Elke dialoog bedoelt op lichtvoetige wijze de stof voor het desbetreffende hoofdstuk in te leiden. Hofstadter schreef vooral een wiskundig boek, maar dan wel wiskunde met een glimlach. Met uitlopers naar biologie, psychologie, taalkunde en andere terreinen. Voor Escher- en Bachliefhebbers zal het kader wellicht te breed zijn. Wie zich wil verdiepen in logica en/of de (on)mogelijkheden van de moderne theologie, vindt hier veel van zijn gading. Het geheel is op originele wijze behandeld; daarnaast ook op een inventieve wijze uit het Engels vertaald. Tot slot de opmerking dat de titel een typering hanteert. voor dit ondermaanse alte absolute N.a. V. „Gödel, Escher, Bach: een eeuwige gouden band", door Douglas R. Hofstadter Uitgeverij Contact te Amsterdam. Rijk geïllustreerd. 899 pagina 's. Prijs f 79,50 (gebonden), f 59,50 (paperback).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2