Oktoberroos Visser Dekschuiten door de lucht Garage KNÖPS B.V. Service van Rijks waterstaat Oprichting afscheidscomité artsenechtpaar Kramers-van den Dorpe België - Nederland fiOMTACTBORD 1699- AUTO PESCH flame^ieinaH Geref. Kerk M'harnis houdt bazar Alpha contracteren Onze SHOWROOM Eerste vestiging in bedrijfsverzamelgebouw Ramoco b.v. Goeree-Overflai(l(ee YAMAHA QQMi Citroen-Hesselink No. 5439 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 bij A. E. STRUIK Tevens PRIOR is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend Uw keus gemakkelijk RENAULT-deaier Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf FORD - TOYOTA Buitenboordmotoren Vakantiebonnen Landbouw Dirksland, 01877 - 1357 Sommelsdijk: Ooltgensplaat - Achthuizen - Langstraat e.o.: VRUDAG 18 OKTOBER 1985 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) teL 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Het leek wel een soort evangelisatie- pamflet: een grote foto van een plattelands gemeenschap. Op de voorgrond een heer die u doordringend aankijkt. Daarboven de tekst: geen ommekeer en als extra aandachtstrekker CVP, de goeie weg. Dat is allemaal duidelijk. Die mijnheer staat voor wat hij wil. Geen ommekeer. Die is er ook niet gekomen. De heer Martens, premier van België kan aan zijn zesde kabinet gaan sleutelen, met ruim mandaat van de kiezers. Tegen alle ver wachtingen in boekte hij winst voor zijn partij en daardoor ook voor zijn coalitie. Dat plattelandsplaatje was natuurlijk geen willekeur. Het is ongetwijfeld een Vlaams landschap. Tenslotte heeft Mar tens daar carrière gemaakt. Vanouds, en nu schrijven we vanaf de napoleontische tijd, vanaf 1830 is België frans gericht geweest. In het franse deel zat het geld, dus de kiezers, daar is de oudste moderne industrie, (mijnen, enz.), de franse cultuur was dominant. Vlaanderen, met een min stens zo rijke historie en met een andere taal en cultuur heeft zich daartegen verzet, er ontstond een Vlaamse beweging. Van uit die beweging komt de huidige premier, die zich overigens steeds weer manifes teert als Belg. Uit de uitslag van de verkiezingen in België valt wellicht wat te leren of voor spellen voor Nederland. Wellicht; want naast veel overeenkomsten zijn er ook grote verschillen. De taalbarrière is er een van. Alles gaat drie of vier keer. Ver kiezingen in België betekent: verkiezingen in Vlaanderen, in Wallonië, in Brussel. Elk gewest heeft zijn eigen politiek spec trum, elk gewest heeft zijn belangen. Een recent voorbeeld: Het voorstel orn het onderwijs te decentraliseren werd in Wal lonië door de christendemocraten aan gevallen: daar zijn ze in een minderheid en zij vrezen de socialisten. Nog een voor beeld: de Waalse socialisten zouden best mee willen regeren er was (is) met hen te praten. Dat is er met de Vlaamse niet, tenzij dat is een eerste eis de kruis raketten worden terugbezorgd aan Ame rika. Zo zijn er talloze voorbeelden, de regeringen in België zitten dan ook zelden de ,,rit" uit. Altijd is er wel spanning is het niet tussen progressief en conservatief dan wel tussen confessioneel en niet-confes- sioneel en anders is er de taalstrijd met alles wat erbij hoort wel. Deze regering heeft drastisch moeten be zuinigen. Een vergelijking met Nederland stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 dringt zich op; alleen lijkt het nog meer op dweilen met de kraan open dan hier: Er is een hoge werkeloosheid, het financierings tekort is groot. Het mes ging er diep in. Als je alles op je in laat werken: dieper dan hier. Ook de regering Martens voerde een no-nonsense beleid. Alles wordt eraan gedaan om een ondernemersvriendelijk klimaat te scheppen, om de handels- en goederenbalans weer recht te trekken. D at kostte de burgers heel wat. Gemiddeld zijn ze er de laatste jaren 12 tot 16 procent op achteruit gegaan. Daarbij komt dat de effecten van het beleid als we het goed inschatten niet zo duidelijk zijn als in Nederland. Toch strafte de kiezer de regering niet af Wel zorgde hij voor verschuivingen. Het „gezicht" van de liberalen was wellicht toch te hard, zij verloren na een (te) grote winst in '81 aan de Christendemo craten. Een beeld wat verklaarbaar is. De Christendemocraten zitten in het centrum van de macht èn tonen dat is historisch te verklaren een wat socialer beeld. De liberalen zijn echter niet weggevaagd. Het socialistische alternatief werd niet aan gegrepen. De kruisraketten waren dus kennelijk bijzaak, geen hoofdzaak. Een en ander houdt wel in dat bij een voort zetting van de huidige coalitie de Uberalen minder invloed zullen hebben en dat kan gevaarlijk zijn, een zelfverzekerd christen democratisch blok, wat teruggedrongen coalitiegenoten en en een oppositie die ook winst behaalde. Met name ,,het so ciale beleid" van de christendemocraten zal dan in de vuurlinie liggen. Verschuilen achter de liberalen kan dan niet meer. Oppositioneel marchanderen met de libe ralen wel. Vergelijkingen met Nederland zijn te trek ken. Het moet voor minister-president Lubbers en vor het CDA een opsteker geweest zijn, deze uitslag. Zij zal de VVD nog eens met de neus op de feiten gedrukt hebben. Die feiten zijn even zovele zwe vende kiezers. De PvdA kan geleerd heb ben dat uitgesproken standpunten wel veranderingen binnen het linkse blok kun nen bewerkstelligen, maar dat ze niet zo sterk zijn dat ze de christendemocraten uitschakelen als belangrijkste machts factor. Vereelii.ki' ^en tussen België en Neder land. Het blijft riskant, want de volksaard speelt ook een rol. Een grote zelfs. Overigens zou het het CDA sieren als ze van Martens in ieder geval de spreuk overnam, maar dan in bevestigende zin: Wèl ommekeer. Zij is toch de partij van het ethische reveil? Telefoon 01877 - 1243 LANGEWEG 113-TEL. 01870-2222-MIDDELHARNIS Vanwege de dienstkring Middelharnis van Rijks waterstaat zijn dezer da gen op de car-pool-par- keerplaats bij Stellendam en op de nieuw aange legde bij Schaapsweg door de dienst zelf bedachte contactborden geplaatst. Die service biedt ieder de mogelijkheid om een meerij verzoek dan wel een meerij aanbod schrif telijk kenbaar te maken. De briefjes hangen achter glas zodat regen en wind er geen vat op hebben. Wie nut en voordeel van het car-poolen (het met elkaar meerijden naar de zelfde bestemming of een bestemming die wordt ge passeerd) onderschrijft doet er derhalve goed aan om zich regelmatig van de verzoeken op de infor matieborden op de hoogte te stellen. Deze tijdelijke MIELE feestaanbieding maakt met 3 JAAR volledige GARANTIE* In het bedrijfsverzamelgebouw aan de Huygens te Middelharnis heeft zich j.l. woensdag het eerste bedrijf gevestigd. Aan het nieuwe verzamelgebouw zelf wordt thans nog de laatste hand gelegd; het zal dinsdag 19 november door Gede puteerde Hoek-van Dijke officieel geopend worden. Het eersteschaap" dat over de dam is is dhr. J. P, den Heten uit Scharendijke. Hij begint in Middelharriis als jong onder- nemer(28) een eigen constructiebedrijf na bij de Dosbouw op het Oosterscheldewerk te hebben gewerkt. De Dosbouw plaatste bij haar vroegere werkgever zoveel op drachten dat dhr. den Heten in de eerst komende maanden daar wel mee bezig zal zijn. Als dat werk is gedaan hoopt dhr. de Heten zich op Flakkee en de omliggende eilanden te richten waar z.i. voldoende werkaanbod te vinden moet zijn. Ook is hij ,.in" voor onderhoudsopdrachten. Het is de bedoeling dat hij voor reparaties op servicebasis 24 uur per dag beschikbaar zal zijn. De jonge ondernemer is vol lof over de manier waarop de gemeente Middelharnis hem terwille is. ,,Heel anders dan bij ons", zo verzekert hij en dat moet de Middel- harnisse bestuurderen toch als schone muziek in de oren klinken! De tuin wordt kaal, de bloemenweelde kwijnt. Oktober stooft het laatste fruit maar bloemenschoon verdwijnt Het is of een onzichtb''-e .nd de boomgewaden verft tot warme kleurenpracht, maar ook die schoonheid sterfte Daar staan nog langs het pad de gouden afrikanen, Oktober spaart ze niet, doet ook hun goudglans tanen. Moet alles wat hier schoon is stervend ondergaan? Laat God Zijn kinderen hier met lege handen staan? Eén roos staat nog te bloeien in het bleke najaarslicht tussen het dorrend blad, ze staat hoog opgericht. Het blanke hoofd vol gratie opgeheven alsof ze ons van Hogerhand een boodschap door wil geven. Een boodschap van de Roos van Saron die begaan met 's werelds zonden tegen de afbraak en de ondergang de strijd heeft aangebonden Hij streed en overwon. Hij sloot de dood in boeien En elk die in en door Hem leeft zal eeuwig met Hem bloeien. Nu ga ik welgemoed door heel dit herfstgebeuren Verlustig mij in 't boeiend feest van al die wond're kleuren Sterk Schepper van 't heelal ons die in U geloven TGrek ons uit 't stof omhoog, laat nooit Uw heilglans doven. Hoogl. 2: 1/ Jes. 35 1, 2 LANERTA n^l^l^l^.t^.4.l^l^l^l).l^l^.l^^^^^4.l».lfJ$.l^l^.l^■'^■'^■'^■'^. voor J Verkoop -I- Service 01871 - 1662 Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Nieuw en Occasions OUDDORP De vakantiebonnen voor de Landbouw kunnen weer worden ingeleverd vanaf maandag 21 t/m vrijdag 26 oktober na 7 uur 's avonds. Inleveren bij: E. P. Grin- wis, Dirkdoensweg 9, Ouddorp. Voor topkwaliteit, goedes n voordelige prifien FOTO FILM REPORTAGE VIDEO - COMPUTER Westztraal 35 Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 01878 1612 en 2120 Filiaal Renesse Pnntshop - Hogezoom 172 Telefoon 01116-2400 Op de Kaai van Sommelsdijk was er dinsdagochtend iets vrij spectaculairs aan de hand. Het aannemingsbedrijf Dijkers en Pijl had een kraanverhuurbedrijf in moeten schakelen om een drietal dekschuiten uit de Sommelsdijkse haven in het met een sluis daarvan afgesloten Spui te krijgen. De kraan tilde de schuiten moeiteloos uit de haven waarna ze de korte afstand naar het Spui op diepladers aflegden. Er werd van de chauffeurs daarvan nogal wat precisie gevraagd om hun vracht in de smalle entree langs het Spui te manoevreren, maar 't is allemaal goed gegaan. De schuiten dobberen, nou ja...., nu in het Spui waar door genoemd aannemingsbedrijf riolering zal worden aangelegd. Het Spui zal in het kader van de in uitvoering zijnde ruilverkaveling haar funktie in de ontwatering van het achterliggende gebied verliezen waarmee ook het daar aanwezige gemaal komt te vervallen. De Gereformeerde kerk van Middel harnis verheugt zich in een méér dan gestadige groei wat evenwel tot conse quentie heeft dat de beschikbare bij ruimten bij de kerk te klein en te weinig worden om alle activiteiten te kunnen ber gen. Echter ontbreken de financiële mid delen om een uitbouw nu al te realiseren waarom volgende week zaterdag 26 ok tober een bazar zal worden gehouden waarvan men hoopt dat de opbrengst daarvan een eerste financiële aanzet zal geven. Een activiteitencommissie heeft zich in gespannen om de bazar zo attractief mo gelijk te maken. Er zal o.a. een rommel markt aan verbonden zijn, men wordt voorts opgeroepen het bloemetje voor thuis voor deze keer op de bazar te kopen en er zullen flessen wijn te koop zijn die het etiket ,,Cuvée de l'Eglise (kerk) dra gen. Men hoeft geen zorg te hebben over de kwaliteit van de wijn, want daar mag de fam. la Fleur op aangesproken worden. Bij aankoop van 5 flessen krijgt men een fles gratis. De bazar zal zaterdag de gehele dag geopend zijn, van 10 tot 7 uur 's avonds. In Ooltgensplaat is een comité gevormd, dat zich ten doel stelt de familie Kramers-van den Dorpe een waardig afscheidscadeau aan te bieden. Het comité schrijft daartoe alle patiënten van de vertrekkende doktoren aan met het verzoek een bijdrage te willen verlenen. Deze bijdrage wordt door de comitéleden opgehaald. Waaraan de op brengst wordt besteed hangt van de hoogte van het bedrag en de wensen van de artsen af. De aanbieding van het cadeau zal plaats vinden tijdens de receptie op 16 november a.s. in het verenigings gebouw „'t Centrum" te Ooltgensplaat. Het comité acht het zeer wel mogelijk dat er oud-patiënten zijn, die inmiddels ergens anders wonen en die ook gaarne willen bijdragen in het afscheidscadeau. Wellicht zijn er ook nog personen die op grond van een andere relatie tot de artsen in de kosten van het afscheids cadeau willen bijdragen. Het comité heeft dan ook gemeend een rekening in het leven te moeten roepen bij de Nederlandse Midden standsspaarbank te Ooltgensplaat. Het nummer van de bankrekening is 68.78.30.508 en draagt de naam Comité afscheid artsenechtpaar Kramers-van den Dorpe". Het adres van dit comité is Weesmolen straat 29 te Ooltgensplaat, alwaar ook te allen tijde giften kunnen worden afgegeven. Het gironummer van de bank is 434.55.00 te Diemen. Het comité rekent op een hoge opbrengst van de inzamelingsaktie in al haar facetten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1