Nieuwe Officier van Justitie gram op snelheidsovertreders Garage Ton Buys op prachtige plek in Oude Tonge Jeugdwerk 16+ Jans Groenendijk Klanten C 1000 Voordeelmarkt kunnen reis naar Rome winnen Dodelijke botsing als afschrikwekkende waarschuwing Sukses „Jong Apollo" Nieuwe Tonge Kantongerecht Sommelsdijk: Veel te snel Ook te snel TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M IZZl DD Tegen de rechten van de mens Politie service Verkeerd geparkeerd Te snel Verkoping Vrouwenver. jL^ Fietsenspecialist ^mp) Sommelsdijk Tel. 01870 - 2430 HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ MAAR ZWEVEN G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk Die verkeersdeelnemers die overduidelijlt de gestelde snelheidslimieten overschrijden behoeven op weinig begrip te rekenen van de Off. van Justitie mr. van Dijken die voortaan, als opvolger van Mr. Schepers ten kantongerechte het Openbaar Ministerie zal vertegenwoordigen. Vrijdag morgen vonden enkele van die overtreders, recividisten nog wel, die al meerdere malen voor snelheidsovertreding waren verbaliseerd, de Off. gram tegenover zich. Hij peperde de zondaren in hoezeer ze met het ontwikkelen van hoge snelheden risico's voor de ander scheppen terwijl die ander alle recht heeft op een beheerst rijgedrag van mede-weg gebruikers. In de requisitoren die de Off. deed horen kwam hij meermalen terug op het deze morgen als eerste behandelde dodelijk ongeluk, in april van dit jaar, op het kruisingsvlak Langeweg-Groeneweg na bij Nieuwe Tonge. M. W. V. uit Nieuwe Tonge staak daar over op het moment dat uit de richting Middelhamis mevr. Plooy uit Ooltgensplaat in haar auto naderde. De botsing was zó hevig dat mevr. Plooy daarbij het leven verloor. ,,Dat was in principe een kleine verkeers- fout, maar die is er wel oorzaak van ge weest dat iemand werd gedood", legde de Off. de verd. voor. Hij bezag dat een voorrangsfout, wanneer gemaakt in een dorp, nog wel eens gecorrigeerd kan wor den, maar anders is het op een druk bereden weg als de Provinciale weg, daar wordt zo'n fout gelijk afgestraft, ,,'t Is heel, heel erg, wat er gebeurd is", be treurde de Off., oproepend tot de grootst mogelijke voorzichtigheid op het flak- keese wegennet waarop snelverkeer en landbouwverkeer moeten samenleven, wat alleen mogelijk is wanneer er vol doende begrip voor elkaar bestaat. De Off. vond dat verd. V. had gefaald in het betrachten van de voorzichtigheid die van elke weggebruiker mag worden verwacht. Verd. kon dan ook geen duidelijke ver klaring van het gebeurde afleggen. Hij had gestopt en had een aantal auto's doorgelaten maar de auto van mevr. Plooy had hij niet gezien. Verd. erkende dat hij misschien in gedachten was geweest i.v.m. een dreigend faillissement. Wat het ook geweest moge zijn, de Off. achtte de verd. schuldig aan het gebeurde. Hij had de doorgang voor het verkeer niet vrijgelaten. Hij eiste tegen V. een geld boete van 750,en een jaar onvoor waardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid. De Off. had zelfs overwogen de verd. niet voor een gepleegde overtreding-, maar voor een gepleegd misdrijf te vervolgen, zo maakte hij bekend. De kantonrechter mr. Schravendijk maakte er 700,en 6 mnd. onvw. ontzegging van, met de waarschuwing aan de verdachte in het vervolg goed uit te kijken, ook op die plaatsen waar men, zoals verdachte had verteld, wel honderd keer per jaar komt. „Er kunnen vreselijke dingen gebeuren", liet de kantonrechter waarschuwend horen. Véél te snel had makelaar M. I. A. J. uit Sommelsdijk gereden, zelfs 160 km waar maximum 80 km per uur was toegestaan. Ook vorig jaar was verdachte voor een forse overtreding van de maximum snel heid verbaliseerd en dat deed de Off. twijfelen aan de juistheid van de rijstijl van de verdachte. Verdachte kon ter verdediging alleen maar aanvoeren dat hij een druk bestaan leidt en dat hij, wanneer bepaalde zaken wat uitlopen, de verloren tijd door een hogere te hoge snelheid weer tracht in te halen. De thans gepleegde overschrijding vond de Off. wel erg flagrant. „Juist die hoge snelheden veroorzaken de onveiligheid en verd. heeft de risico's verdubbeld", ver weet hem de Off. Hij noemde het „spelen met het leven van anderen" en het rijden met een zo hoge snelheid als verd. heeft gedaan, wordt door de Off. als een „zeer ernstige" overtreding beschouwd. Terug ziend op de overschrijding van vorig jaar en de thans aan de orde zijnde meende de Off dat die een indicatie geven over de wijze waarop verdachte achter het stuur zit. „Er moet" zo requireerde de Off., „een groot blok beton boven het hoofd van deze verdachte worden gehangen aan een dun stukje touw. Hij heeft zelfde schaar in handen. De eis luidde een geldboete van 500,en (als dreigend blok beton) een voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor 4 mnd. In zijn weerwoord tekende verd. bezwaar aan tegen de z.i. emotionele manier waar op de Off zijn zaak benaderde. Andere ongelukken mogen hierin niet meespelen", vond verd., verzekerend dat op de flak- keese wegen vrijwel niemand zich aan de 80 km. limiet houdt. De Off. maakte verd. duidelijk dat an dere gebeurtenissen weliswaar worden aangevoerd maar niet in de strafmaat worden betrokken. Wel wordt ter bepaling van de strafmaat het karakter van de wegen waarop de overtreding werd be gaan in ogenschouw genomen, zoals dat in landelijk verband overeengekomen is. Uitspraak 450,-I- 4 mnd. v.w. ont zegging van de rijbevoegdheid. Verd. B. T. uit Middelhamis had op de Staverseweg 132 inplaats van max. 80 km. per uur gereden. Een halfjaar geleden had verd. voor een snelheidsovertreding in Dirksland een prent gekregen. Omdat het daarvoor 3 jaar goed was gegaan kon verd. niet als een recidivist worden aangemerkt, al werd aan de ernst van de thans ge pleegde overtreding niets afgedaan. Eis 300,—uitspraak 280,—. Keren op een Autoweg, zoals verd. G. H. K. uit het Zeeuwse Nieuwerkerk had gedaan wordt ook als een ernstige over treding aangemerkt, óók al is de weg volkomen vrij, zoals die keer dat verd. dat deed op de Autoweg ter hoogte van Acht- huizen. Ook het feit dat hij met 60.000 km per jaar en tóch een heel dun strafblad als geroutineerd chauffeur mag worden aan gemerkt hielp verdachte niet: Iedereen wordt hier over één kam geschoren", werd hem verzekerd. Verd. had, in navolging van anderen, zijn wagen gekeerd toen zich een kilometers lange file vormde. Door de polder had hij zich een weg naar de Grevelingendam gezocht. Verd. had een schikking van 125, thuisgestuurd gekregen, maar daarmee te kennen gevend dat hij dat eigenlijk wel genoeg vond, had hij 25overgemaakt en die prompt teruggekregen. ,,Want u stelt niet zelfde hoogte van de boete vast", vermaande hem de kantonrechter. De eis luidde nu 140,door de rechter ge reduceerd tot 130, Verd. nam bij zijn aftocht de kruk van de klemmende deur zo krachtig in z'n rechter- knuist dat die het krakend begaf: „laat die voor die vijf gulden die ik meer kwijt ben maar repareren", adviseerde hij. Als je de twee verdachten J. C. B. uit Middelhamis en S. J. v. R. uit Stellendam zou moeten geloven maar noch de Off. noch de kantonrechter deden dat dan is de verplichting om motorrijtuigen van een deel III te voorzien in strijd met de Uni versele rechten van de mens en tegen nog wat verdragen die in New York en in Rome zijn opgesteld. De vrouwelijke ver dachte lepelde ze allemaal uit het hoofd op toen de kantonrechter naar het waarom van haar weigering vroeg. Haar auto, bestuurd door B. was n.l. niet voorzien van een gewenst deel III. „Het gaat me te ver dat ik tegen betaling met zo'n papiertje moet bewijzen dat ik goed geregistreerd sta; die medewerking gaat me te ver", probeerde de verd. uit te leggen en zij en haar mede-verdachte hielden dat staande ook nadat de Off zich had uitgeput haar de noodzaak van een duidelijke kentekenregistratie onder ogen te brengen. De verdachten verklaarden dan ook in hoger beroep te zullen gaan. ,,De kentekenregistratie behoort tot een behoorlijke ordening van het maatschap pelijk verkeer en ze maakt in geen enkel opzicht inbreuk op iemands persoonlijke levenssfeer", zo probeerde de Off hen te overtuigen, maar dat lukte hem aller minst. Tegen elk van de verdachten eiste de Off een geldboete van 100,uitspraak tegen elk 80,—. J. S. uit Burg-Haamstede was in Oud- dorp verbaliseerd omdat de verlichting van zijn auto niet in orde was; het rechter dimlicht had het laten afweten. Tot verbazing trouwens van de verd. die verklaarde dat hij de bewuste auto juist had gekocht en bij het wegrijden alles had gecontroleerd en in orde had bevonden; ook de verlichting. Nadat de Off. erop gewezen had hoe ge vaarlijk een onvoldoende verlichte auto kan zijn en een geldboete van/75,had geëist sprak verd. er zijn verbazing over uit dat hij als het dan zo gevaarlijk is na de bekeuring door had mogen rijden. „Waarom dan tóch die bekeuring en waar om niet de gelegenheid om het thuis te laten repareren en het de volgende dag op het politiebureau te laten zien!" vroeg verd. zich af Beschouw dat maar als een vorm van service van de politie die je niet het vel over de oren wil halen", zo antwoordde hem de Officier, maar verdachte bleef dat soort service merkwaardig vinden. Uitspraak 65, De verd. C. G. uit Melissant had zijn wagen in de Hofdijksweg te Ouddorp, nabij ,,de Kreek" zodanig geparkeerd dat hem dat een proces verbaal opleverd, al was verd. het daar helemaal niet mee eens omdat hij zeker niet zoals hem ten laste gelegd voor een inrit had gestaan, wel gaf hij toe voor een winkelruit te hebben gestaan. ,,U moet geweten hebben dat uw manier van parkeren op het scherp van de snede is geweest", zo hield de Off. hem voor, een geldboete van 50,eisend. De kanton rechter reduceerde die tot 40, Bij verstek werd JR. Nuit D irksland tot een geldboete van 350,7 dgn. en 4 mnd. vw. ontzegging veroordeeld wegens het overtreden van de max. snelheid. Verd. had 141 km. per uur gereden. SINT ANNALAND Aardappelveiling van donderdag 10 oktober 1985 Bintjes gewone 0,12 - 0,13. Eigenheimers gewone 0,25. Wilstar gewone 0,25. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: twee en twintig ton. Zaterdag 12 oktober ging het kinderkoor „JongApoUo" naar een concours in Wer kendam. Op dit concours werd een heel mooie eerste prijs behaald met niet minder dan 322 punten en dat was een prachtig resultaat. Dit jaar zat in de jury de be kende dirigent van het Westlands Mannen koor, de heer P. Stmik die, samen met zijn collega juryleden vol lof was over de ge leverde prestatie. Zij spoorden dan ook de leiding en het kinderkoor aan om op deze weg verder te gaan. Ook hoopten zij dat het kinderkoor wat uitbreiding zou krijgen want dan gaat het nóg beter, dacht men, en dat is ook de wens van de leidsters van het koor; méér kinderen! Het kinderkoor bestaat binnenkort 10 jaar en om dat groot op te zetten zijn veel kinderen nodig en ook voor het komende Kerstconcert en het Nieuwjaarsconcert in Middelhamis zou het heerlijk zijn om dan een kinderkoor te hebben van minimaal 50 kinderen. Ook van buiten Nieuwe Tonge zijn de kinderen welkom en neemt u dus eens kontakt op met de leiding van het koor; t.w. Nelleke Bruggeman, Riet Donker sloot en Jannie Kieviet, of met het be stuur. De repetities worden altijd ge houden op donderdagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur in de bovenzaal van Ons Dorpshuis. De telefoonnummers van het kinderkoor zijn 01875-1748,1900 en 1848 te Nieuwe Tonge. HERKINGEN De Herv. Vrouwenvereniging te Her kingen houdt D.V. op donderdag 17 ok tober haar jaarlijkse verkoping in het Ver enigingsgebouw „Ons Huis". Openings tijden zijn van 2 tot 5 uuren van 6 tot 8 uur. Verkocht zullen worden handwerken, ge bak, boeken, enz. STELLENDAM Hoeveel schoonheid biedt de natuur in onze omgeving, die wij misschien nog nooit gezien hebben of die ons niet is opgevallen; dat wil de heer H. van Dam ons d.m.v. dia's laten zien op D.V. zater dagavond 19 oktober vanaf 8 uur in het Jeugdgebouw ,,de Schuur". De deur is vanaf half 8 open. Wij nodigen ieder van 16 jaar en ouder uit om deze avond met ons samen te komen opdat we met elkaar een gezellige avond te hebben en op verantwoorde wijze deze avond door te brengen. Van harte welkom en tot ziens. OUDDORP De C 1000 Voordeel markt, gevestigd in Koopcentrum Massa Markt, heeft wel een zeer bijzondere aktie. De klanten van C 1000 kunnen een reis voor 2 personen naar Rome winnen. Wij vroegen de bedrijfsleider naar de reden van zo'n niet alledaagse aktie. Het bleek dat begin dit jaar deze prijs door de C 1000 Voordeelmarkt was gewonnen om dat in onderiinge bedrijfsvergelijking met andere C 1000 Voordeelmarkten, waar van er al ruim 100 zijn, C 1000 Ouddorp de hoogste geïndexeerde omzet stijging had gerealiseerd. De reis naar Rome die door de C 1000 organisatie beschikbaar was gesteld, kwam in Ouddorp terecht!! Het leek de bedrijfsleiding een goed idee om de reis naar Rome beschikbaar te stellen aan de klanten die die omzet stijging hadden gerealiseerd. De aktie werkt als volgt. De trouwe lezers van de C 1000 folder ontvangen a.s. woensdag bij hun folder een enquette-formulier met een aantal vragen welke beantwoord moe ten worden, tevens dient een slagzin af gemaakt te worden. De vragen en de af gemaakte slagzin worden apart in ont vangst genomen, zodat de beantwoording van de vragen geen invloed heeft op de afgemaakte slagzin, welke bepalend is voor de te winnen reis. Donderdag 24 oktober wordt de uitslag van de door een deskundige jury beoordeelde slagzinnen in de C 1000 Voordeelmarkt bekend ge maakt en worden ook gepubliceerd in de Streekbladen. Voor de totale organisatie van de reis is de Rabobank te Ouddorp (tijdelijk gehuis vest in het Verenigingsgebouw aan de Sta tionsweg) bereid gevonden. De Rabobank reis-afdeling die een grote ervaring heeft in de reiswereld stelt tevens een „zakgeld" bedrag van 250,00 beschikbaar. '^'^"y^ ,,««»«««i«'/«««»>™'-' Dhr Buys met vrouw en kind voor zijn nieuwe bedrijf. De 36-jarige Ton Buys heeft voor de vestiging van zijn garagebedrijf wel een bijzonder strategisch plekje gekozen. Hij bouwde het op het industrieterrein van Oude Tonge, langs de Provinciale weg, goed zichtbaar voor de vele passanten en goed bereikbaar voor de klantenkring die dhr Buys in voorgaande jaren heeft opgebouwd. Zijn monteursaktiviteiten dateren namelijk niet van vandaag of gisteren. y Na de technische school doorlopen te hebben werkte hij 12 jaar bij BMW-dealer van Rumpt. Op een andere plaats hield hij het nadien een halfjaar vol; temeer omdat hij intussen speelde met de gedachte eigen baas te worden. Dat deed 'ie in Den Bommel maar daar werd de beschikbare ruimte hem te klein, zodat hij naar een andere plaats van vestiging uitzag. Het werd Oude Tonge, z'n geboortedorp, op het terrein waar na de ramp de barakken werden geplaatst, die nu goeddeels verdwenen zijn. Daar prijkt nu het witte garagegebouw van dhr Buys, met ervoor een ruimte om de occasions, op de verkoop waarvan dhr Buys zich meer gaat toeleggen, een plekje te geven. Hij mikt niet direkt op de passanten die over de Provinciale weg passeren al heeft de korte Oude Tongse ervaring hem inmiddels wel geleerd dat er van die passanten regelmatig een voor een vlugge reparatie aanwipt. Dhr Buys gaat het garagebedrijf alleen runnen. „Mooi spul" vindt hij er zelf van, „voorheen is het altijd maar moren geweest", zo ziet hij terug op zijn eerdere vestiging in Den Bommel. :f.^.,^^l^^.l^^.^.l^l^^.^.^.^.^.4.lf^.l^•^l^^^l^l^^.l^l^4■'^*■'^'^*'^4■**'^**4■'^4■4■>^'^^■^■^■'^'^'^*^^>^>^'^>^4■4■*'^4■**^^ FewiM van den Oever 10 De jongens zongen blij schallend door de straten: Een bal op, een bal op. Een logger uit zeel Hun klepperende klompen omlijstten dat lied. Piet van Rijn, de bonbroodwinner, zegde rond: Arend-Michiel van Roon voor 'et gat, over een 'alf uur boiten, 'et water is van vloeien. Hij had gelijk, de vloed kwam op. Maar de oude haven loopt bij ebbe aan de kanten droog. Dan hijst de havenmeester aan de Van Speykpaal voor het Platje van Joor van der Vlis een rode vlag en zolang die wappert is het verboden naar binnen te varen. De kok zag het, bij de Vondelingenplaat met het blote oog. Arend-Michiel nam de kijker. Ja, de vlag hing, zij zouden moeten wachten tot er meer water was. Dat kon nog even aanlopen, want de Volharding lag zeer diep. Doelloos dobberden ze achter de Bagatel, de sleper; de haven op geen mijl afstand. Arend-Michiel zag de Hoofden, twee basalten armen waarin de haven, recht hoekig op de rivier, zich nestelde. Hij zag de mensen en wist: in dat kluwen staat Wil. Hij werd heet-blij van de heedijke vooruitzichten en dacht: meid, ik zoen je dalijk dood. Hij zóu wat. Arend-Michiel hing over de reling en had een hartig woordgemeen met de ouwe van de Bagatel. Deze wilde even losgooien en gaan zeggen, wat ze aan boord hadden. Arend-Michiel, die nijdig werd, dreigde hem aan de wal de benen te zullen breken, wanneer hij het waagde. Ja, hij zou een ander het zijne laten zeggen. En zo'n beetje stierig de Bagatel in de gaten houdende, of-ie het deed, kwam van de plecht de roep: Ouwe, kijk nou us. Hij keek op, ze wezen, hij zag wat ze bedoelden. Hij hoorden zijn naam roepen: Arend- Michiel, Arend-Michiel. Hij stak de hand op en schreeuwde terug: Wil, Wil. Daar kwam ze, met d'n heer en de walschipper, in een sloep. Hij hielp haar zelf binnenboord. Ze stond tegenover hem, eigenlijk was ze geen vissersvrouw, ene van het kantoor. Ze bekommerde zich om niemand en vloog op hem af; jongen, jongen, ze stormde in zijn armen en zoende hem. En Arend-Michiel, hij stond er bijna beteuterd bij. Hij gaf een zoen terug, natuurlijk. Jongen, zei ze, jongen, nu gaan we trouwen, alles is klaar. Ze gaf hem een arm en drukte zich tegen hem aan. Fel, onstuimig. Hij zou haar doodzoenen, hij moest oppassen, dat het niet omgekeerd was. D'n heer kwam er achteraan. Welkom binnen. Van Roon. Alles wel? Jawel, meneer. Zo, en wat is de vangst nog? Hij haalde de schouders op. Ik kan het niet precies zeggen, meneer. Er kan geen kop meer bij. Sjonge, sjonge, de berichten vielen anders niet mee van de Engelse Wal. Arend-Michiel knikte. 't Was voor de tijd van het jaar schraal, meneer. Mag ik je netten eens zien, Van Roon? Hij schrok niet, want hij voelde zich overwinnaar. Die behoeft u niet te zien, meneer, ik kan het u wel vertellen, ik heb één-derde veranderd en ze daarin gevangen. Even leek het er op, dat de reder kwaad zou worden, doch hij bedacht zich en zei sportief: Vooruit, Van Roon, je hebt wéér gelijk gehad, ik heb het wéér van je verloren, een bruigom zal ik geen standje geven. Zand er over. Ze spraken er niet meer over ook. Zo was d'n heer, wel voorzichtig, geen zeur. Arend-Michiel moest trouwens in zijn hart bekennen, dat d'n heer het met zijn voorzichtigheid ver gebracht had. D'n heer liet hem verder met rust. Wil kwam bij hem achterin. Moeder is niet buiten, ze wou niet. Ze zei: ik moet plaats maken voor jou. Wil, 't is niks erg, ga jij maar, geen twee vrouwen voor één man op de kant. Hij dacht: ja, zo is ze, moeder. Wil ging verder: Ik stond op het Hoofd. En ik zag jou liggen. En weinig water in de haven. Ik denk: o, hé, die eet z'n eigen op van ongeduld. D'n heer naast me brandde van nieuwsgierigheid. Ik zeg: meneer, laten we de sloep nemen en er heen roeien. Eerst wou hij niet, je weet: hij heeft altijd een zetje nodig. Toen zeg ik: dan ga ik alleen, nou toen volgde hij wel. Arend-Michiel stond blij-lachend te luisteren naar zijn bruid; ja, zo was ze, zijn Wil. Hij keek haar met ogen vol vreugde aan en dacht: groot ben je niet, meer pittig dan sterk, lijkje me, maar dat geeft niet, dat komt wel goed, als je wilt krijg je alle middagen spercieboontjes met biefstuk. Hij wist, dat ze daar de visboerse ka voor omliep. Het tij zette door. De haven liep vol. Aan de Van Speykpaal streek men de rode vlag. Daar gingen ze. Even voor het vastleggen kwam d'n heer nog naar hem toe. Je hebt het natuuriijk druk. Morgen gaat het er op- door. Wij zullen alles wel regelen. Ga maar. Kom alleen vanavond nog een half uurtje praten. Hij beloofde het. Een jongen bracht zijn vuile goed naar huis en samen liepen ze van boord. Eerst even naar moeder. Hoe is het? vroeg ze. Vól, moeder. Neeltje van Roon-van der Velden sloeg de handen samen als bij een gebed. De naam des Heeren zij geloofd, zei ze eerbiedig. Ja, Hij vergeeft menigvuldiglijk. Arend-Michiel kleurde een beetje. En weg gingen ze, want er was nog een hoop te doen. Dat leek niaar zo, want Wil had alles geregeld. Hij liet zich door haar leiden. Hier, daar, overal heen. Ten slotte hun eigen nestje in. Het was een huis aan de Nieuwelaan, er woonde nog geen schipper. Het was geen woning met een onderdeurtje. Er werd ook smade lijk door de stad verteld, dat Arend-Michiel van Roon z'n hart veel te hoog zat. Hij had een huis met een bel gehuurd. Ze stonden er voor. Hier, zei ze, de sleutel, pak aan, hoofd van het gezin. Hij duwde hem in het slot en keek naar binnen. Een prachtige, heldere gang, met wit-gemarmerde vloer en muur. Knap werk van verversbaas Brinkman. Hij bleef staan. Vooruit! Op de voormat trok hij zijn schoenen uit. Ze lachte. Malle jongen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2