Goeree-Overflakkee helpt vluchtelingen Computercursus l Ook raad Oostflakkee wil geen kerncentrale In Moerdijk Ellandelijke brandweerwedstrijd in Sommelsdljk benaderde de werkelijkbeid Politiebericlitan in Dodelijk ongeluk in Middelharnis flotniSieinaH Groennieuws voor tuin en plantenliefhebbers Landskampioen Middelharnis glorieerde I OLIEBOLLEN Middelharnis II Kontaktbijeenkomst lichamelijk gehandicapten Extra kerkdiensten Ger. Gem. 58e Jaargang No. 5438 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Deze week: HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor des!<:undige bemiddeling cry f 1870-3477 m Woningbouwnota voor komende Jaren vastgesteld De MAVO Géén kerncentrale Diefstal trailer met polyester zeilboot DINSDAG 15 OKTOBER 1985 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijic Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek, no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN In deze week wordt in Nederland een geldinzamelingsaktie gehouden voor vluchtelingen elders in de wereld. Het is de bedoeling om zich per streek in te zetten voor één konkreet doel. Het projekt waaraan de inwoners van Goeree-Overflakkee hun bijdrage kunnen leveren betreft de bouw van een nederzetting in Zuid-Soedan. Deze nederzetting is bestemd voor vluchtelingen uit Oeganda. In deze kolommen is daarover reeds de nodige aandacht geschonken. Daarom in het kort de doelstelling uiteen gezet. Met de geldinzamelingsaktie wordt getracht de totale infrastructuur van een landbouwnederzetting te financieren: waterpompen, schoolbouw, zaden, landbouwwerktuigen, de inrichting van een kliniekje, de opleiding van leraren en verpleegsters. Elke familie krijgt materiaal om een hut te bouwen. Zij krijgt voorts 2 hectare land. De te bouwen nederzetting, waarin kerk en moskee niet ontbreken, heet Angutua-Zuid en zal ongeveer 500 zielen tellen. De hulpverleners zullen zich na drie jaar kunnen terugtrekken. De vluchtelingen zijn dan in staat voor zich zelf te zorgen. Voor ruim honderdduizend gulden kan de nederzetting Angutua-Zuid opgezet worden én functioneren. Voor zo'n 200,per vluchteling is Angutua-Zuid na drie jaar een bloeiende zelfstandige nederzetting. Als de gehele bevolking van Goeree-Overflakkee zich achter dit projekt zet, is de toekomst van de nederzetting verzekerd. Aan het eind van deze week zullen de enveloppes die huis-aan-huis verspreid zijn, worden opgehaald. Uw medewerking zal zeer op prijs worden gesteld. De mogelijkheid bestaat eveneens om uw bijdrage over te maken op bankrekeningnummer 3420.24.698 bij de Rabobank te Middelharnis ten name van de Aktie Vluchtelingen Goeree Overflakkee. Omdat een toenemend aantal organi saties en ondernemingen in het midden- en klein-bedrijf overgaan tot de inschake ling van een computer bij de verwerking van gegevens bestaat een groeiende be hoefte aan kennis en ervaring op dit terrein. Daarom zal in de maanden november en december op vijf avonden een cursus worden georganiseerd, waarin kennis en ervaring opgedaan kan worden met het werken met een computer. Deze cursus wordt georganiseerd door de heerC. M. S. Strater, registeraccoun- tant te Middelharnis, en is bestemd voor de volgende groepen personen: 1Degenen die de aanschaf van een com puter overwegen en zich eerst eens willen oriënteren over de mogelijk heden, kosten, voordelen en nadelen. 2. Degenen die in hun werk met een computer te maken zullen krijgen en op deze wijze door het zelf leren werken met een eenvoudige computer inzicht in de werking en het gebruik ervan willen verwerven. In deze cursus wordt de deelnemers niet alleen kennis bijgebracht over de globale werking, de mogelijkheden en beperkin gen van een computer; maar door het zelf maken van een eenvoudig computerpro gramma zullen zij ervaren wat een com puter kan en vooral wat een computer niet kan. Ook zal door middel van het zelf werken met een eenvoudig tekstverwerkingspro gramma de deelnemers duidelijk worden welke mogelijkheden er op dit gebied zoal zijn. Via een demonstratie van een meer geavanceerd tekstverwerkingsprogram ma zal hierop dieper worden ingegaan. Andere onderwerpen die in deze intro- duktiecursus aan de orde zullen komen zijn o.a.: - Het voeren van een administratie m.b.v. een computer. - Het beheren van een gegevensverzameling (Database). - Het werken met rekenbladen (Spreadsheet). - Het beveiligen van uw computeruitvoer. - Waarop te letten bij de keuze van een computer en een programma. - De kosten van de verschillende mogelijkheden. - Welke fouten er in de praktijk gemaakt worden bij de aanschaf en ingebruik neming van apparatuur en programma tuur. De cursus zal behalve door de organi sator de heer Strater, worden gegeven door enkele docenten die beschikken over een ruime ervaring met onderwijs in en omgang met automatisering. Indien u belangstelling heeft kunt u een brochure met informatie over deze cursus aanvragen bij: Drs. C. M. S. Strater R.A., Steneweg 87-89, 3241 XG Middelharnis. Tel. 01870 - 4500. Zaterdagmiddag j.l. om ongeveer 12.30 uur vond op de Boomgaardweg te Middel harnis een ongeval plaats tussen een fiet ser en een automobilist. De fietser, dhr. E wout van der Velde, oud 6 3 jaar, won. te Middelharnis, was in zijn volkstuintje aan die weg geweest. Op het moment dat hij op zijn fiets wilde stappen, werd hij ingehaald door een personenauto, bestuurd door dhr. K. C. M. uit Middelharnis. De fiet ser is tijdens het opstappen kennelijk ge vallen en kwam in aanraking met de auto. Hij werd zodanig verwond dat hij ter plaatse is overleden. Voor topkwa/iteit, goede service en voordelige prijzen: FOTO FILM-REPORTAGE VIDEO - COMPUTER IUJ'l!'U1IJ«ii« Wesrsiraar 35 - Molenweg 4 Ouddorp - Telefoon 0)B78-}6}2 en 2120 Filiaal Renesse Printshop Hogeioom 172 Telefoon 01116-2400 De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw- en Plantkunde (K.M.T.P.) organiseert evenals voorgaande jaren op zaterdag 19 oktober a.s. van 10-12 uur weer een GROENRUILOCHTEND in het ge bouw van de Gem. Visafslag, Meester Snijderweg 5 in Stellendam. Leden, als niet-leden, zijn van harte welkom om hun kamer-, tuin-, vijverplan- ten, bollen, zaden, stekjes etc. te komen ruilen. Het is niet de bedoeling, dat er ge- of verkocht wordt. Er is gelegenheid om kennis te maken met het werk van de Mij. en er zal infor matie gegeven worden over het werk en de aktiviteiten van de afd. Goeree-Over flakkee van de genoemde Mij. De toegang is gratis, evenals het kopje koffie, dat u aangeboden wordt. Ruime parkeergelegenheid is aanwezig. Komt u dus beslist eens een kijkje ne men, want deze „GROENE" morgen kan voor u wellicht een zeer plezierige worden! Het stof dat in de raadsvergade ring van j.l. donderdagavond op woei over de ter vaststelling aan geboden woningbouwnota bleek even snel te gaan liggen als het was opgestoken. Dat gebeurde nadat de raadsvoorzitter burg. de Vos duide lijk had gemaakt dat de soort ver deling van het geplande woning totaal thans nog niet behoefde te worden gepreciseerd en dat bracht ook de PvdA fractie zover dat ze met de nota in kon stemmen. De nota werd derhalve unaniem aan vaard. De enige die deze avond ont brak was dhr. A. Kreeft, eerder die week was hij door een hartaanval getroffen. Dhr. van Renswoude (PvdA) had in de bespreking duidelijk laten weten proble men te hebben met de in de nota genoemde verdeling, die erop zou wijzen dat 35% van de te bouwen woningen in de woning wet-sector- en 30% in de vrije sector zou worden gebouwd. Met name over die laatste categorie struikelde dhr. van Rens woude, ,,want", zei hij:aannemer Mans die koopwoningen heeft gebouwd kan ze niet kwijt en moet ze nu in arrenmoede verhuren". Weth. v.d. Ree duidde erop, in navolging van de raadsvoorz. dat de soortkeuze thans niet gemaakt behoeft te worden", het zal voornamelijk het particulier initia tief zijn dat de woningsoort bepaaU", veronderstelde hij. De nota pleegt dan ook geen marktgerichte verkenning". Weth. v.d. Ree reageerde wat geïrriteerd op de bewering van dhr. van Renswoude dat er omtrent de invulling van de nota geen overleg met de Woningbouwverenigingen zou zijn gepleegd, waartegenover dhr. v.d. Ree stelde dat er zijnerzijds minstens 2x per jaar met de Verenigingen wordt over legd. Spr. liet weten dat in Nederland volgend jaar 25% minder woningwet woningen gebouwd zullen gaan worden en hij achtte het nauwelijks gedurfd te ver onderstellen dat een regio als Goeree Overflakkee met een nog grotere ver mindering te maken krijgt. Dhr. v.d. Ree verzekerde dat het de opzet is in te spelen op de behoeftes van elk van de kernen, ook die van de kleine kernen. Dat werd ook toegezegd door de raads voorzitter. Dhr. de Vos erkende dat er zoals door dhr. J. van Dam (SGP) aan gestipt een spanning bestaat tussen de ontwikkeling van Oude Tonge als boven- locale verzorgingswoonkern en de overige kernen, maar dat het beleid er desalniette min op gericht zal zijn ook de andere kernen op z'n minst het aantal inwoners te laten houden. Echter zal er niet bij voor baat nieuwbouw worden gepleegd, maar zal er pas dan worden gebouwd als de behoefte daaraan blijkt. „We zullen niet bouwen ter wille van het bouwen om dan met een leegstand te zitten", vond de voorzitter. De raad stelde een extra krediet van ruim 24.000,beschikbaar voor de aan schaf van computerapparatuur voor de gemeentelijke MAVO te Oude Tonge. Op een vraag van dhr. L. Hokke (CDA) omtrent het voortbestaan van de MAVO kon weth. v.d. Ree verklaren dat het daarmee wei goed lijkt te gaan. Uit een ontwerp van Wet dat de Staatssecretaris van Onderwijs in zal dienen had dhr. v.d. Ree begrepen dat de toekomst op het punt van het voortbestaan van de MAVO vol vertrouwen tegemoet mag worden gezien. „Wat de MAVO betreft staan we in de komende tijd voor grootse dingen", ver zekerde de wethouder. De raad stelde zich unaniem achter de conclusie van het College m.b.t. de Plano logische kernbeslissing inzake de vesti ging van een kerncentrale te Moerdijk. De SGP fractie verklaarde zich welis waar voor de bouw van kerncentrales in het algemeen, maar niet een bij Moerdijk i.v.m. de zorg voor het oppervlaktewater en de bevolkingsdichtheid. Spr. achtte een centrale bij Moerdijk ook te dicht bij de daar gevestigde Shell-chemie, in zijn op tiek als een soort explosief... Tegen de bouw van kerncentrales ver klaarde zich de PvdA fractie bij monde van dhr. van Renswoude. ,,Niet als recht streeks verwerpelijk" wordt de bouw van kerncentrales door dhr. C. L. M. de Wit (CDA) gezien, maar met dhr. Bax (VVD) vond dhr. de Wit dat Moerdijk een slechte keuze zou ,zijn. De locade Moerdijk is als vestigings plaats voor een kerncentrale niet aan vaardbaar op grond van: 1de bevolkingsomvang en -dichtheid rondom Moerdijk; 2. het feit dat lozing van koelwater in strijd is met het beleid, dat gericht is op bescherming van het oppervlaktewater De brandweer van Sommelsdijk blijkt bij tijd en wijle best een goeie wedstrijd te kunnen lopen, maar de ploeg laat zich ook heel verdienste lijk bij de organisatie van zo'n wed strijd betrekken. Zaterdag, toen in Sommelsdijk de ellandelijke brand weerwedstrijd werd gehouden bleek dat overduidelijk. Het wedstrijd object, de oude school in de Jacob Banestraat werd geroemd om zijn originaliteit en aan dat beeld heeft een van de Sommelsdijkse brand weerlieden, Cees v.d. Boogert niet weinig bijgedragen. Hij speelde een totaal ontredderde schoolmeester die het de deelnemende bevelvoer ders soms knap lastig maakte.... Hij schoot de naderende brandweer ploegen in gespeelde paniek aan, kwekte en schreeuwde ze vervolgens de oren van het hoofd en riep luidkeels om bluswater omdat er 12 schoolkinderen in een lokaal opgesloten zaten. Het publiek zag met plezier toe hoe de pseudo schoolmeester de brandweerlui voor de voeten liep en trachtte hun taktiek te verstoren. Eén van de commandanten raakte daar door zó geïrriteerd dat hij de panische schoolmeester dreigde een heuse dk met de koevoet te geven. „Een paniekzaaier" en ,,een pias" zou dhr. v.d. Boogert later waarderend door de jury worden genoemd. Op het eind van de wedstrijdag in ,,Vita Nova" bijeen zag dhr. Schwieb als jury voorzitter met veel waardering op de getoonde inzet terug al was de aanpak niet altijd de meest juiste geweest. Het Lotus- slachtoffer, de met brandwonden over dekte heer Kloot werd wel eens als een „levenloze zak" behandeld terwijl hij toch in de omstandigheden waaronder hij ver keerde mens bleef en een menswaardige behandeling diende te hebben. Tóch.... ondanks de manier waarmee soms met hem was omgesprongen had De afdeling Goeree-Overflakkee/ Schouwen-Duiveland" van de Vereni ging Gehandicaptenzorg van de Gerefor meerde Gemeenten" nodigt hierbij alle lichamelijk gehandicapten en belang stellenden uit voor een kontaktbijeen komst, welke gehouden zal worden op D.V. 19 oktober a.s. van 14.30 tot 16.30 uur in het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente te Dirks- iand. Tijdens deze bijeenkomst hoopt dhr. J. M. Goud te spreken over Petrus Datheen. Degenen die gebruik wensen te maken van vervoer per rolstoelbus kunnen kon- takt opnemen met dhr. D. C. Knuist, tel. 01870- 2982. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK A.s. woensdag 16 oktober zal de jaar lijkse oliebollenaktie van volleybalvere niging Intermezzo weer plaats vinden. Woensdagmiddag hopen Intermezzole- den met heerlijke verse oliebollen langs de deur te gaan in Middelharnis en Sommels dijk. Schoolmeester- vA. Boogert ^^-^^^ j^^^, jg^jgrig dat wordt door bevelvoerder J. v.d. Bok j^--. i uviuj Ti tot kalmte gemaand. wedstryd zoveel publiek had getrok- ken, waarbij de kijkers extra werden ver- maakt door dhr. v.d. Boogert. Dhr. van dhr. Kloot geen kik gegeven. In een ambu- Welsenis sprak van een „fabelachdge lance werd hij steeds afgevoerd om daarna t" g^ ^hr. v.d. Welle toonde enig te voet weer terug te komen, monter knik- mededogen met mevr. v.d. Boogert: „als kend naar z n publiek.... ^j Boogert thuis ook zo beredeneerd is Van de pias, de overspannen school- komt z'n vrouw niet an 't woord...!" meester, was volgens dhr. Schwieb wat te p» iiit«ljto weinig informatie betrokken terwijl hij aan 1/e UUSidg wie het horen wilde de juiste informatie De uitslag was als volgt: verstrekte. „Soms hing'ie tussen twee 1- Middelharnis581 pnt. man in als een vogelverschrikker in z'n 2. PTT bedrijfsbrandweer.573 pnt. jas", zag dhr. Schwieb terug. 3. Herkingen547 pnt. 4. Dirksland411 pnt. Ook dhr. W. v.d. Welle die bij af- 5. Stellendam537 pnt. wezigheid wegens ziekenhuisopname van 6. Melissant523 pnt. dhr. M. Peekstok namens de Ver. van 7. Ooitgensplaat521 pnt. brandweercommandanten sprak en burg. 8. Stad aan 't Haringvliet 509 pnt. van Welsenis van Middelhamis die de 9. Goedereede506 pnt. prijzen bekend maakte, betuigden hun 10. Nieuwe Tonge506 pnt. waardering voor de hele vulling van de 11. Oude Tonge501 pnt. wedstrijddag waarin de ploeg van Som- 12. Ouddorp484 pnt. melsdijk zo'n groot aandeel had gehad. 13. Den Bommel472 pnt. Middelharnisbevelvoerder Kees de Blok neemt uit handen van burg. van Welsenis de trofee in ontvangst. met het oog op de drinkwatervoor ziening; 3. de belendende aanwezigheid van de raffinaderij van Shell Chemie. - Diefstal en vernielingen In het afgelopen weekend werd op meer dere plaatsen in de gemeente Middel harnis ingebroken. Uit het Diekhuus on der aan het Zandpad verdween een ge- luidsinstallade en een hoeveelheid snoep. Middels een nooddeur is men in het pand gekomen. Vanuit de Proeftuin aan de Kon. Julianaweg heeft men een hoeveel heid foto-apparatuur weggenomen. Voorts werden op de Prins Mauritsschool aan de Sportlaan vernielingen aangericht. Men heeft een tegel door de ruiten naar binnen gegooid waardoor een aanzienlijke schade ontstond. Verder werd bij die school een stelling van schilders gedeeltelijk uit el kaar gehaald en onderdelen daarvan weg gegooid. Deze onderdelen zijn later terug gevonden. Tenslotte heeft men op het terrein van de werkvoorzieningsschap te Sommelsdijk een grote hoeveelheid afval vanuit een container over het terrein ge gooid. - Openlijke geweldpleging Een inwoner uit Middelharnis, R. I. de B., en een inwoner van Dirksland, Th. Chr. de W. werden in de nacht van 13 oktober j.l. te Middelharnis aangehouden terzake openlijke geweldpleging. Beide verdach ten hadden in de omgeving van het Zand pad een paar verkeersborden vernield. Bovendien haalden zij een vlaggemast bij OUDE TONGE - woensdag half 8 ds. Beens, Scherpenisse. GOLTGENSPLAAT - donderdag half 8 ds. J. J. Tanis, Tholen. MIDDELHARNIS - donderdag half 8 ds. J. Koster, Klaaswaal. OUDE TONGE Door een Duitser die verbleef op het bungalow park in Oude Tonge, werd aangifte gedaan van diefstal van zijn trailer met daarop een po lyester zeilboot. Het voer-/vaartuig stond ge stald op het park en is in de latere avond/nacht uren weggenomen. De waarde van het geheel, ca. 3.000,wordt niet door de verzekering gedekt. het Diekhuus weg en gooiden die op de rijbaan van de weg. Ook pleegden zij vernielingen aan een op het Zandpad staande bestelauto. Een vlaggemast werd door de achterruit naar binnen gegooid. Bovendien zaten er een aantal deuken in die wagen. - Vernieling fiets Door een inwoonster uit Middelharnis werd aangifte gedaan van diefstal van haar rijwiel. De fiets stond bij het oude burgemeestershuis aan de Stadonsweg te Middelharnis. Later werd de fiets terug gevonden in een tuintje aan hetMarietjes- pad. Verscheidene onderdelen waren van de fiets verwijderd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1