EIÜVriDEII-IIIEUWS Uit de Historie Ooltgensplaat Isolatie, u kunt veel zelf doen I (II) .Aktie zuinig stoken: MEDISCHE DIENSTEN Computerenthousiasten opgelet I EBO Vastgoed bv 3e Blad VRIJDAG 11 OKTOBER 1985 No. 5437 Het wapen van Oostflakkee E.N. van 21 juni 1974 vermeldt de ope ning der nieuwe Chr. School te Ooltgens plaat. Daarin viel mij op: Allereerst laten wij burgemeester W. M. van der Harst aan het woord. Doelend op de door hem onthulde gevel versiering, in de vorm van een open geslagen Bijbel, zei dhr. v.d. Harst: „Aangezien aan de beeldhouwer vol ledige vrüheid is gelaten m.b.t de vorm, welke zou moeten uitbeelden, dat het hier een Christelijke Nationale School of anders gezegd, een School met de Bijbel betreft, en er generlei beïnvloe ding in dat opzicht van het gemeente bestuur is uitgegaan, valt er een tref fende, maar aangename overeenkomst te constateren tussen deze vormgeving en de eveneens opengeslagen Bijbel, welke in het onderste veld van het ge- meentewapen van Oostflakkee voor komt, voorzien van de letters Alpha en Omega. Treffend, die opengeslagen Bijbel in het onderste veld van het gemeentewapen van Oostflakkee! Het herinnert aan de eis van gemeentebestuur naar de Schrift. De parel van Ooltgensplaat is het monu mentale Raadhuis, in 1616 gebouwd naar ontwerp van Melchior van Harbach, de bouwmeester, die ook voor prins Mau- rits grote werken uitvoerde. (Goeree- Oveiflakkee in oude ansichten, door Th. de Waal). In 1734 werd het voorzien van een ge vangenis en gijzelkamer. In 1611 werd door de Ambachtsheer Van Aerssen een bedrag van 60.000, beschikbaar gesteld voor de bouw. Boven de vroegere waagdeuren van het Raadhuis te Ooltgensplaat is er een steen gemetseld, waarbij vooral de hoofdletters de aandacht trekken. Deze hebben de betekenis van romeinse cijfers, die bij elkaar geteld hetjaartal 1616 vormen. Het luidt aldus: deeses steens geChrift een Ieder een hier gaet ontfoVWen Wie Men Van dit dorps-hVYs den eersten steen fonderen saCH 't Was den sChoVdt WoestIngVe die 't eerst begon te boVWen Weesende den 't WaeLfden IVnl op sine adoLphs-daCH. P. H. Met Sint Adolfsdag wordt mogelijk de verjaardag aangegeven van Adolf van Cleve. Het kan ook zijn dat een en ander betrekking heeft op de Heilige Odulphus. Over hetjaartal 1616 nog het volgende: vroeger kwam het wel meer voor dat men een aantal letters in het opschrift als hoofdletters in een steen beitelde. Deze letters, welke tevens Romeinse cijfers voorstellen, kan men nu uit het opschrift bijeen zoeken en hun waarden, als cijfers opgesteld, geven hetjaartal aan, dat bij de steen behoort. In bovenstaand gedicht dient men hoofdletter W te beschouwen als twee letters V, terwijl de Y van dorpshVYs" voor 3 telt (men zou deze ook voor V I 6 kunnen tellen). We krijgen dan: 4 xC 4 X 8 xl 8 X 7 X V= 7 X 7xW= 7 X 1 xM= 1 X 2 X L 2 X 1 XY= 1X 1616 De bronzen bel, welke is opgehangen in de ronde opening in de topgevel, boven de nis waarin een beeld van Justitia, de godin van de gerechtigheid is geplaatst, draagt als opschrift: JAN. BURGERHVYS. ME. FECIT. 1613. Het steentje dat onder het bordes is aan gebracht stelt voor Neptunes en de Zee meermin. (EN. 1966) 100 400 1 8 5 35 10 70 000 1000 50 100 3 3 „In het begin van deze eeuw begon het Raadhuis te Ooltgensplaat in staat van verval te verkeren. In de muren kwamen scheuren en het houtwerk was op som mige plaatsen vergaan, terwijl de gevel dreigde in te storten. De toenmalige burge meester, de heer W. J. Donkersloot (nog in leven en woonachtig te Schiedam) besloot met zijn Raad tot restauratie over te gaan. De eerste brief dienaangaande dateert van 8 april 1929". Op 26 november 1937 had de aanbeste ding plaats. Het werk vergde ruim 1 Vi jaar. Het totale bedrag dat met de restauratie was ge moeid, kwam ongeveer op 100.000, Het werk had een vlot verloop en op 28 september 1939 had de officiële inge bruikname plaats onder leiding van burge meester C. Slobbe, thans te Zwijndrecht. Door de burgerij en enkele instellingen werden in het gebrandschilderde glas in totaal 14 wapens aangeboden. De wapens zijn van ons Koninklijk huis, de pro vincie, de gemeente, familie van Putten, die in vroeger eeuwen gedurende vele jaren in Ooltgensplaat de criminele recht spraak hebben uitgeoefend. Verder zijn er wapens van Anna van Bourgondië, Adolf van Cleve, Francois van Aerssen, C. Goekoop (de vroegere of tegenwoordige Ambachtsheren van St. Adolfsland) de familie Van Weel, Pieter Bigge en naast het Rijk vindt men ook het wapen van Flakkee. Het glas werd vervaardigd door de heer Basart. (E.N. 1966) Opm.: In dat artikel vanE.N. trof me nog: Door jeugdige werklozen werd de be timmering van de schouws, de lambrize- ringen en lijstwerk voor Raadzaal, bur gemeester- en secretariskamer gemaakt. Het getuigd van prima vakwerk. Aantekening: Zaterdag 11 juni 1966 werd onder grote belangstelling (200 leden der Historische Vereniging voor Zuid-Holland ,,Vigilate Deo Confidentes", wakend en op God vertrouwend, met haar ere-voorzitter Mr. J. Klaassesz., Commissaris der Koningin in onze provincie, waren er bij tegen woordig) het 350-jarig bestaan van het gemeentehuis herdacht. Burgemeester v.d. Harst zei o.m. dat Sint Adolfsland in 1616 een belangrijke ves ting was met een groot garnizoen en sinds de 19e mei 1599 zelfs een tweede corps der guarde", rijk was, en dat prins Maurits zijn bouwmeester Melchior van Harbach hier heen zond ten einde voor een zo belangrijke plaats als deze het ontwerp te maken van een waardige zetel voor het plaatselijk bestuur. Hoezeer is hij daarin geslaagd! Deze Melchior van Harbach, wiens ini tialen met enige welwillendheid zijn te ontcijferen uit de laatste twee van de tekst toegevoegde letters op de gevelsteen bo ven de voormalige waag, zou later grote faam verwerven door het door hem ont worpen raadhuis van de Klundert, waar men, evenzeer als hier aan weerszijden van het voorname bordes twee welge schapen stenen leeuwen aantreft, die als schildhouders fungeren. (Ik meen uit de rede van de burgemeester te mogen opmaken, dat aan die zending van Melchior het eerste bezoek van Mau rits aan Ooltgensplaat was voorafgegaan). Bij deze herdenking waren aanwezig de oud-burgemeester Slobbe en Hordijk. Burgemeester Donkersloot was door ouderdom verhinderd. Opmerking: Mr. Klaassesz. wees erop dat het van wie dan ook allerminst een verdienste is dat het gemeentehuis er thans 350 jaar staat maar deze dag was bedoeld een prikkel te zijn voor het gemeentebestuur en de bevolking, meer belangstelling te tonen voor het historisch bezit. „Men passeert het dagelijks en men merkt het curiosium niet meer op, bijna niemand weet er ook maar iets van te vertellen en voor velen is het een openbaring dat het gebouw 350 jaar bestaat ook al passeert De gevelsteen (Uit- 't Zondagsblad van „De Rotter dammer", art. M. C. v.d. Tol, Voorburg). men dagelijks de gevelsteen!" veronder stelde Mr. Klaassesz. En dhr. v.d. Harst beloofde, er naar te zullen streven, dat de bevolking de tekst van de gevelsteen uit het hoofd zal kermen en dit te laten opnemen in het leerpro gram der plaatselijke scholen!! Of dit serieus bedoeld was weet ik niet, maar m.i. moet de kinderen wel de rijke historie van hun woonplaats worden ver teld, telkens als dit pas geeft. Achthuizen Dit gehucht behoorde gedeeltelijk tot Den Bommel en gedeeltelijk tot Ooltgensplaat. In het verslag van de laatste vergadering van de Plaatse Raad lees ik: De heer J. Jacobs dankte college en raad voor de gezellige maar vooral doeltref fende vergaderingen. Spreker verheelde niet als Achthuizenaar blij te zijn dat de samenvoeging een feit is omdat men van uit Achthuizen voor verschillende zaken bij twee gemeenten (Ooltgensplaat en Den Bommel) moest aankloppen. Acht huizen ligt centraal in de nieuwe ge meente en enkel al om de ligging van het aldus de heer Jacobs nooit vergeten worden. Hij wenste de nieuwe raad alle goeds. In E.N. van 1975 lees ik: Nu nog tast men in het duister omtrent het ontstaan van de Rooms Katholieke en clave Achthuizen en tot zolang er geen zekerheid bestaat neemt men maar aan dat daar ten tijde van de reformatie een gezag hebbend pastoor heeft gestaan die niet toestond dat er „gebeeldenstormd" werd.... (burg. v.d. Harst) Het R.K. karakter van Achthuizen Het R.K. karakter van Achthuizen kwam wel zeer duidelijk uit, in de nacht van de 12e mei 1953. Uit een krant, (welke weet ik niet) van woensdag 13 mei 1953 citeer ik 't vol gende: Wij schrijven U dit uit Achthuizen, waar wij vanavond getuige mogen zijn van een plechtigheid even uniek als het lot zelf van het plaatsje op dit zwaar getroffen eiland. In Achthuizen heeft men n.l. vanavond, op de vooravond van de verschijning van O.L. Vrouw van Fatima, Maria op gran dioze wijze bedankt voor de wel zichtbare manier, waarop Zij tijdens de ramp deze kleine katholieke enclave op dit zwaar geteisterde eiland heeft willen bescher men. Geen enkel mensenleven ging er verloren. „Dit", riep pastoor G. Dessing vanavond in een stampvolle kerk uit, „dit is niet zo maar geluk geweest... Maria heeft in die rampnacht inderdaad Haar beschermen de mantel over ons dorp geslagen". Twee nachten Om kwart over acht vanavond luidden in dit kleine dorp aan de dijk de klokken van de.Sint Pieter. Klonk, eveneens van een grammofoonplaat, het „Te Lourdes op de bergen" over de huizen, welke vorig jaar stuk voor stuk aan O.L. Vrouw van Fa tima waren toegewijd, en praktisch het hele dorp knielde even later neer rondom de met een schat van bloemen versierde troon, waarop het beeld van de Moeder Gods prijkte. Pastoor Dessing zelf wijdde zijn paro chianen opnieuw toe aan het Onbevlekte Hart van Maria, sprak over de plicht van dankbaarheid en hernieuwde boetedoe ning en zong het Fatimalied voor. Met een bezonken, maar warme toespraak richtte pater W. Loop zich tot de gespaarde parochie, overbrugde de schijnbare para dox tussen de apocalyptische nacht, van de 1ste Februari en de nacht van de 12de Mei, waarin heel Achthuizen zich zou verenigen voor de aanbidding, welke om 12 uur zou aanvangen, en sprekend over de oneindige liefde van God, dezelfde God, die deze stormvloed ontketende, dankte hij Hem namens alle aanwezigen. Dankte Hem ook, omdat Hij ons zo'n Moeder schonk. Tot slot bezong hij Maria met hetzelfde gedicht op de Moederliefde waarmede hij 's Zaterdags tevoren het Moederdag- Lichtbaken had besloten. Stroom van vuur Het was kwart voor tien, toen uit deze kerk, waar enkele maanden geleden het water nog anderhalve meter hoog had gestaan, een eindeloze lichtprocessie bid dend de dijk optrok. Honderden mensen droegen een brandende kaars en toen de stoet de laatste huizen aan de dijk was gepasseerd en zich verloor in het donker van deze brakke polders, leek het of een levende stroom van vuur door dit nachte lijke land trok, met Maria in het midden, een glimlachende, beschermende Moeder Gods, op Wier goedheid al de bevoor rechte mensen van dit dorpje nog eens zo vast vertrouwen. Terugkerend van deze lichtprocessie zong men buiten onder een klare sterrennacht, nadat het Allerheiligste was uitgesteld, het Credo. Na de zegen klonk triomfante lijk en dankbaar het „Christus Vincit" en terwijl iedereen de kaars doofde en de vier gesluierde meisjes, gekleed in 'n wijde blauwe mantel, het beeld van Maria weer de kerk indroegen, werd daar het altaar alweer in orde gebracht voor de nachte lijke aanbidding. Om twaalf uur zaten honderden dorpelingen geknield voor het Allerheiligste en velen waren enkele uren later reeds weer aanwezig bij de eerste H. Mis om vier uur of die van half zes. Om 7 uur zou een plechtige H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen, waar onder algemene H. Communie, terwijl om 8 uur de kinderen van het dorp ter H. Tafel zouden naderen. Behalve over de voor ons volstrekt on aanvaardbare verering van Maria, wil ik u vertellen, van wat ik meemaakte met een naar Capelle a.d. IJssel geëvacueerde Achthuizenaar. Hebt u al besloten mee te doen aan de nieuwe sport van het zuinig stoken? Niet vergeten dan ook deze zondag avond of maandagochtend de stand weer te noteren op de meterkaart. Vanaf maandag geven wij wekelijks wat tips om iets te doen voor zuinig stoken. Soms zijn het ingrijpende maat regelen, soms eenvoudige. Bovendien laten we zo nu en dan mensen aan het woord, die door zuinig stoken al behoorlijk hebben bespaard. Een van de maatregelen, die uw gas- rekening behoorlijk gunstig kunnen be ïnvloeden, is isolatie. Nieuwe wo ningen worden tegenwoordig altijd voorzien van zo'n extra jasje tegen de kou, maar veel oudere woningen heb ben dat nog niet. Dubbelglas De meest bekende isolatievoorziening is het dubbelglas. Dat bespaart maar liefst 25 kubieke meter gas per jaar per vierkante meter glas. Maar het is tege lijkertijd ook erg duur. Bovendien moet dubbelglas door een vakman worden aangebracht. Denk toch ook eens aan voorzetramen. Die zijn evengoed als dubbelglas, maar minder duur. In een aantal gevallen kan de doe-het-zelver ze zelf plaatsen. In de goede doe-het-zelfzaak kan men u daarover uitvoerig informeren. Muurisolatie Geïsoleerde muren leveren een be hoorlijke gasbesparing op, wel zo'n 9 kubieke meter gas per jaar per vier kante meter muur. Helaas is deze vorm van isolatie niet voor de doe-het-zelver weggelegd. Maar er is een troost: muurisolatie is lang niet zo duur als dubbelglas. Maar bespaart wel veel. Met andere woor den: de investering is er vrij snel weer uit. Dakisolatie De warmte in uw huis heeft de neiging ook via het dak naar buiten te willen. Als dat dak niet of niet voldoende is geïsoleerd, gebeurt dat ook. Gelukkig zijn er vele manieren om zowel schuine als platte daken goed te isoleren. Een beetje handige doe-het-zelver kan dat in de meeste gevallen zelf Leidingisolatie Vooral in eengezinshuizen willen nog wel eens leidingen van de centrale verwarming door onverwarmde ruim ten lopen. Dat betekent dat die lei dingen een deel van hun warmte af staan op een plaats waar dat helemaal niet hoeft. In elke doe-het-zelfzaak zijn eenvoudige leiding-omhulsels te koop. die weinig geld kosten, maar behoorlijk kuimen bijdragen tot aardgasbesparing. En leidingisolatie begin november aan gebracht, hebt u zelfs al eind januari terugverdiend. Vloerisolatie Ook via de vloer van de woonkamer kan behoorlijk wat kostbare warmte verloren gaan. Hoewel het soms een lastig karweitje is, kan ook daaraan wat worden gedaan door onder de vloer isolatie aan te brengen. Een warme vloerbedekking, met daaronder een iso lerende laag, kan ook al veel doen. Huur- of koopwoning U ziet het, er valt veel zelf te doen aan de isolatie van uw huis. Daarbij maakt het natuurlijk niet zoveel verschil of u in een huur- of een koophuis woont. Zeker niet als het gaat om voorzie ningen die u zelf kunt aanbrengen. Woont u in een huurhuis, dan kunt u uw huisbaas vragen isolatievoorzie ningen aan te brengen. Of met hem afspreken dat hij de door u aange brachte (en betaalde) voorzieningen overneemt als u gaat verhuizen. Later in onze aktie komen we nog uitvoeriger terug op de verschillende isolatievoorzieningen. Deze R.K. vader van een groot gezin, stuurde in Capelle z'n kind(eren) naar onze Christelijke School, die vlak bij de Openbare School stond. Ik ging op een avond naar z'n evacuatie adres en toen motiveerde hij z'n keuze voor de Christelijke school: Op de Open bare school gaat het alles buiten God om. Hij had geen bezwaar tegen het leven van het wekelijks psalmversje. We hebben allen met één God te doen, dat was zijn overtuiging. Hier wil ik nog memoreren, datikinl937 met m'n verloofde in het klooster binnen mocht. Ik zei, dat ik als onderwijzer graag eens een kijkje nemen wilde in 't klooster. Omdat ik m'n meisje bij mij had, mocht ik als man in het nonnenklooster. Met één non kwam de stigmatisatie van Franciscus ter sprake en de zekerheid, dat God ons gebed om de zonden te vergeven, wil verhoren, zonder de tussenkomst van Maria in te roepen. Ze zei: We zijn zó zondig, dat we voor alle zekerheid Maria aanroepen, opdat ze voor ons bij haar Zoon een goed woordje doet. Naar wie zou Hij meer luisteren, dan naar Zijn moeder? Uit dankbaarheid voor de 190 jaar, dat dit klooster een centrum is geweest van dienst verlening voor Flakkee zal het plein bij het zusterhuis: Kloosterplein heten, zei 14 maart 1982 de burgemeester. Op die datum werd afscheid genomen van vier nog in Achthuizen verblijvende zus ters van O. L. Vrouw, die in augustus 1965 met d'r zevenen in Achthuizen kwa men wonen; omdat er in dat jaar gebrek was aan onderwijskrachten in Oude Tonge en Achthuizen, en in andere noden voorzieningen nodig was. Zij hadden niet alleen leerkrachten ge leverd voor bovengenoemde scholen, maar ook het clubwerk in Achthuizen, Oude Tonge en Middelhamis opgezet, en ander werk gedaan. Deze zeven zusters reden in 1965 naar het klooster oftewel Zusterhuis te Achthui zen. Dit gebouw was het vroegere kost schoolgebouw van de Zusters van Benne- broek, die hier veel jaren de kinderen les gaven en onderdak verleenden. Het huis moest nog wel bewoonbaar worden ge maakt. Maar na een jaar was dat klaar. Ondanks dat, begonnen de zusters toch hun werk in de rommel! Grote dank werd deze vier bij haar vertrek toegebracht. E.N. schreef 19-1-1982: (Nu (1982) hebben zo langzamerhand jongere men sen deze taken overgenomen. Tenslotte nog dit uit een Grijsoordse schets mt E.N. 16-5-1980. Waarschijnlijk waren de dorpen vroeger erg klein. Dat zie je soms aan hun namen; enkele huizen stonden er maar en zo kregen ze hun namen. In Nederland heb je Driebuizen, Vierhuizen, Vijfhuizen, Ze venhuizen en ook Achthuizen. Dat is een dorp dat zou je zeggen zo uit Brabant is overgeplaatst. Een klooster, een kerk en op elke hoek een café. Ten gerieve van de kerkgangers. Dat kan overal in Brabant, maar niet op Flakkee. Maar in Acht huizen niet ongewoon. Wat verder langs de dijken wonen de kleine boeren tegelijk soms caféhouders om de vermoeide wan delaar een koele dronk te bieden. Ze hadden veel bijnamen. Het Schaapje, de Slof, Halfweg, 't Lesje, den Ezel, de Geit, de Ooievaar en 't Hol lagen verder weg, waren geen huisjes maar grotere boerderijen, 't Was in de dertiger jaren voor die kleinere boeren evenals nu een harde tijd. (wordt vervolgd) J. L. Struik van vrijdag 11 oktober t/m zondag 13 oktober 1985 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. Dogterom, tel. 01870-2121. Dokter Dogterom is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur heeft dienst dokter R. P. Boot, tel. 01870 - 1227, b.g.g. 1291. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter R. P. van Rijswijk, tel. 01879 - 1207. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter R. J. Lassing, tel. 01874 - 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter A. J. M. F. Janssen, tel. 01871 - 1306. APOTHEEK „MENHEERSE Voorstraat 16 Middelharnis Telefoon 01870 - 3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoed- recepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aange boden. Inlichtingen via telefoonnummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Kroon, tel. 01873 - 1310 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441 L. Tjebbes, Middelhamis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870-2897. Van 5 november tot 3 december 1985 is er in de Gemeenschapsbibliotheek Mid delhamis een computertentoonstelling van de volgende merken microcomputers: Atari 800 XL; B.B.C.Commodore; Comx 35; Kaypro II; Philips P 2000 T; Sinclair Spectmm. Voor deze tentoonstelling zoeken wij vrijwilligers met een beetje computer kennis die toezicht willen houden gedu rende de openingsuren van de bibliotheek en die, indien gevraagd, iets van uitleg kunnen geven. De openingsuren voor de volwassenen- afdeling zijn als volgt: Dindag14.00- 17.00 uur 19.00-20.30 uur Woensdag10.00 -12.00 uur 14.00- 17.00 uur Donderdag14.00 - 17.00 uur Vrijdag14.00 - 17.00 uur 19.00-20.30 uur Geïnteresseerden kunnen hun naam, adres en de tijden dat ze kunnen komen opgeven bij het „Inlichtingenbureau" in de bibliotheek. Tel. 01870-5141 WIJKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 - 1440 Den Bommel01871- 1312 Dirksland01877 - 1500 Goedereede01879 - 1267 Herkingen01876- 224 Melissant01877 - 1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Nieuwe Tonge01875 - 1390 Ooltgensplaat01873 - 1310 Ouddorp01878- 1321 Oude Tonge01874 - 1289 Stad a/h Haringvliet01871 - 2301 Stellendam01879 - 1296 STICHTING MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree - Overflakkee" Oost-Achterweg 15a 3245 AN Sommelsdijk Telefoon 01870 - 5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00 - 10.00 uur Crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00 13.00-17.00 uur WEEKENDDIENST Gelieve in het weekend 01870 - 5166 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.30 - 9.30 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentmm. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01879-2197 of033-620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel.01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlgk ledere Ie dinsdagavond van de maand moedergroep bij Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878-2511 Informatie- en klachtenburo over de Gezondheidszorg: Tel. 01100-31594 op maandag t/m donderdag van 9 tot 12; dinsdag half 2 tot 5 en donderdagavond van 6 tot 9 uur. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling nn 01870-3477 m DD lE.M.G.O. N.V. ENERGIE MAATSCHAPPIJ GOEREE - OVERFLAKKEE Postbus5 324QAA MIDDELHARNIS Hoflaan 44 Tel. 01870-2244

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 9