Comb. „Cees en Miep" blinkt uit in P.V. „de Trekvogels" Ouddorp Er is nog M 50.000-nodig.... Orgelconcert Jan van Westenbrugge in Dirksland Open Jeugdwerk „Onder de Wiek" Abonneert U op Eilanden-Nieuws WAKMOFKOUD WATER? STA PAL STEPHANOTIS „GA MAAR SLAPEH" LICHT Of LICHTER? Met gespreide hulp is Israël het meest gebaat Bladz. 2 „EILANDEN-NIËUWS" VRIJDAG 11 OKTOBER 1985 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-N ieuws. Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. IK VERLIES lAN KALK Omdat ik op hoge leeftijd ben, liet ik me nog eens grondig onderzoeken. De dokter sprak toen over kalkverlies bij ouderen. Hij wilde niet zeggen, wat ik daartegen doen moest. Extra kalk eten? Antwoord: Als het zó eenvoudig lag, had de dokter u wel goede raad gegeven. Vroe ger voegde men wel koolzure kalk in de vorm van gemalen krijt aan het middag eten toe om het kalkverlies bij bejaarden te compenseren, maar later ontdekten de deskundigen dat ons lichaam daar niets aan heeft omdat het slechts één bepaalde soort fosforzure kalk wenst, nl. de drie- basische soort. Maar ook het nuttigen daarvan baatte niet. Daarna werd vast gesteld, dat er vitamine D3 bij moet komen, wil ons lichaam kalk kunnen vast leggen of zelfs maar opnemen. Deson danks vermindert het vermogen tot kalk- vastiegging met de vorderende leeftijd. Nu is kalk uit melk nog de best opneembare, maar melk heeft juist bij oude mensen het bezwaar dat het de slijmvorming be vordert, ook in de longen. Daarom zei deze dokter dat er eigenlijk niet veel tegen te doen was. Maar zolang u voldoende beweging neemt, vijf keer per dag de hond een half uur uitiaat en goed gezond bent, mag u dus wat extra melk drinken. De soort melk doet er niet toe, want het kalk- gehalte van volle melk, taptemelk en kar nemelk is gelijk. Wordt u bedlegerig, stop er dan mee. Verder moet u óntkalkende etenswaren als rabarber, zuring en derge lijke beslist nooit eten en matig zijn met alcohol en vet. Peulvruchten zijn ook beter dan aardappelen en als u minder aardappelen neemt, hebt u ook minder jus nodig. De rozen die ik meenam voor kennissen, werden gelijk in zéér warm water gezet. Ik zet ze altijd in koud water in een vaas. Wat is nu de manier om rozen zo lang mogelijk goed te houden? Antwoord: Juist het vaak ijskoude lei dingwater is funest voor rozen die in een warme omgeving staan. Daarom advi seren de bloemenhandelaren die wij er naar vroegen, ook om rozen in warm water te plaatsen. Het moet natuurlijk niet te warm, of heet zijn. Ik heb veel staand werk gekregen, 's Avonds ben ik soms doodop, en andere dagen weer niet. Wat is de juiste sta- houding? Antwoord: Onze voet heeft 2 belangrijke steunpunten, nl. de hiel en de bal. U staat het stevigste als u uw lichaamsgewicht over beide verdeelt. Dat geeft ook de minste spanning. Het schoeisel moet goed passen en moet ook zijwaartse steun ge ven. Als u minder moe was op dagen dat u uw klompen droeg, moet u die vaker dragen. Een óngewelfde voet moet daar entegen geholpen worden met steunzolen om de juiste stand te verkrijgen. Een nor male voet kan gaan doorzakken door al te veel staan. Lopen is dan beter dan te lang stilstaan en een veerkrachtige ondergrond is gezonder dan steen of beton. Een paar plankjes op enkele latten kan een goede steun zijn. Als het staan niet went, moet u af en toe uw voeten laten nazien. Eenjaar geleden kreeg ik een stek van 15 cm en daaruit is een plant met witte bloemen en leerachtig blad gegroeid. Hierbij een bloem en een blad. Wat is dat voor een plant? Antwoord: U vergat te melden, of ze binnen of buiten staat. Wij nemen aan dat het om een kamerplant gaat, gezien het gebruik van substral door u en dan is het de Stephanotis floribunda, die wel 120 cm hoog kan worden. Men leidt de scheuten dan ook vaak rond, net als bij de passie bloem of maakt er een scherm aan stokjes van. De plant houdt van een wat zonnige plek en een stevig grondmengsel, bijv. kleizodengrond met zand en oude koeie- mest. Ze bloeit dan van mei tot oktober en vraagt vrij veel water, 's Winters rust de plant en geeft men minder water maar ze blijft in het licht staan. In het voorjaar neemt u de ranken die gebloeid hebben weg. En u kunt er stekjes van snijden voor andere belangstellenden. RENTELOOS Ik heb het bedrag van een geldlening terug gekregen, maar de rente nog niet. De afspraak over die rente staat nie top het briefje over dat uitgeleende bedrag, dus volgens een deurwaarder is daar niets aan te doen. Weet u een instantie waar ik nu terecht kan? Antwoord: Er zijn géén instanties die gemaakte fouten in een schuldbekentenis of kontrakt kunnen verbeteren. U had er voor moeten zorgen, dat er duidelijk om schreven werd welke rente er moest wor den betaald, en ook hoe en wannéér, toen u destijds die brief over de lening liet schrijven of zelf opstelde. Nu het niet zwart op wit staat, kan geen mens er meer iets aan veranderen. U kunt het uitsluitend met degene die dat geld leende, opnemen, bijvoorbeeld door het te verrekenen als hij nog eens bij u aanklopt voor een lening of dgl. De bekende concertorganist Jan van Westenbrugge zal op zaterdag 26 oktober a.s. het fraaie orgel van de Ned. Herv. Kerk te Dirksland bespelen. Jan van Westenbrugge, geboren in 1948 te Kerkwerve in Zeeland, kreeg o.a. les van Willem Oranje (Maassluis) en Jan J. v.d. Berg (Delft) en volgt thans nog interpretatielessen bij Herman van Vliet. Hij geeft veel orgelconcerten door heel Nederland en zelfs vanuit Duitsland ontving hij al enkele uitnodigingen. In 1967 werd hij benoemd tot organist in Rozenburg (Z.H.), in 1972 te Maasdijk en vanaf 1974 is hij vaste bespeler van het prachtige Batz-orgel in de Ned. Herv. Kerk te Wateringen (Z.H.). Ook is hij een veel gevraagd koorbegeleider en heeft al enkele grammofoonplaten gemaakt. Het mooie orgel in de akoestisch uitstekend klinkende kerk van Dirksland is voor Jan van Westenbrugge bepaald geen vreemd instrument, aangezien hij er al meerdere malen met succes concerteerde. Hij heeft dan ook voor het concert op 26 oktober a.s. een bijzonder boeiend en aantrekkelijk programma samengesteld met composities van Asma, Bach, Handel, Marchant, Walond, Boëllmann, Guilmant en een tweetal eigen composities. Ook is er een aantal keren samenzang. De toegang voor dit concert is 4,00 (houders van een C.J.P. en 65+ pas betalen slechts 2,50). De aanvang is 's avonds om acht uur. Dus liefhebbers van orgel en samenzang noteer alvast deze datum!! Jan van Westenbrugge achter de speeltafel van het orgel in de Lutherse kerk te Den Haag. Wie heeft er in 1940 op de avond voor de oorlog als minister-president die rede gehouden over „Ga nu maar rustig sla pen...." via de radio? Antwoord: Het zijn lasterlijke tongen, die deze woorden hebben aangehaald als of Colijn ze uitsprak op de avond van 9 mei of daaromtrent. Dat kan niet eens waar zijn, want in 1940 was Jonkheer D, J. de Geer (1870 - 1960) minister-presi dent en die heeft alvast nooit dergelijke woorden gesproken en toen de Duitsers ons land binnenvielen, hield koningin Wilhelmina juist een vlammende toe spraak. De aangehaalde woorden zijn totaal uit hun verband gerukt. Die dateren van AVi jaar eerder, toen er nog geen sprake was van een Duits gevaar, zelfs niet van een „Anschluss" van Oostenrijk, van een kwestie rond de Sudeten-Duitsers, van een Pact van München, of een be zetting van buitenlands grondgebied. Wat is er dan werkelijk gezegd? In maart 1936 mocht een vrij grote groep militairen die juist zou afzwaaien na hun opleiding, niet met „groot verlof' gaan, omdat Adolf Hitler die maand de hermilitarisatie ge lastte van het Rijnland. Er zouden dus weer Duitse troepen gelegerd worden aan de Rijn, waar dat volgens 't Verdrag van Versailles dd. 28 juni 1919 niet mocht en in Den Haag kon men nog niet weten, hoe de grote mogendheden daarop zouden reageren. Toen in 1939 dus hield de toenmalige minister-president Hendrikus Colijn een radiorede, waarin hij letterlijk zei (en we citeren de tekst die bewaard is gebleven): „Ik hoop en ik vertrouw zelfs, dat de aanhouding van de dienstplichtigen die anders binnen enkele dagen naar hun ne haardsteden zouden terugkeren, van zeer korte duur zal kunnen zijn. En verloopt de strijdvraag zoals de regering denkt dat zij vermoedelijk verlopen zal, dan zal de bijzondere maatregel die nu genomen wordt, weer spoedig tot het verleden behoren. Ik verzoek de luisteraars dan ook, om wanneer zij straks hunne legersteden opzoeken, even rustig te gaan slapen als zij dat op andere nachten doen. Er is voorshands nog geen enkele reden om werkelijk ongerust te zijn. U ziet het, de regering nam juist een passende maatregel op een onzeker ogen blik, maar Colijn wilde de ouders van al die dienstplichtigen niet in (grotere) on gerustheid brengen. Vergeet óók niet, dat Nederland al vroegtijdig mobiliseerde, nog vóór (op 3 september 1939) de oorlog verklaard werd. Geslapen werd er toen zeker niet in Den Haag. Er zijn tot het laatst toe allerlei passende voorzorgs maatregelen genomen, zoals het aanleg gen van voorraden, de bouw van schuil kelders, geheime vliegvelden, het in veilig heid brengen van kunstschatten enz. enz. Ik zag een meisje zitten borduren bij een klein leeslampje van 40 Watt. Zelf zou ik liever bij 100 Watt werken. Haar ouders zeiden: dat is juist een goede training voor de pupillen. Wat is nu beter, 40 Watt of 100 Watt? Antwoord: Dat is helemaal afhankelijk van de kwaliteit van de ogen. Vroeger borduurden de vrouwen bij kaarslicht, een oliepitje of in kastelen soms bij een flam bouw, en dat ging ook. Als het meisje altijd bij zo'n 40 Watt lamp borduurt, zijn haar ogen daar wel aan gewend. En 40 Watt is al héél wat indien het licht maar goed gericht is en dat gebeurt met zo'n leeslamp wel. Er zijn mensen die bij een klein bedlampje van 15 Watt een boek met kleine letters lezen. Kinderen gebruiken een zaklantaarn onder de deken om stie kem te lezen.... Maar iemand die zijn ogen ge- of verwend heeft door in de loop der jaren steeds stérkere lampen te gaan ge bruiken, moet natuurlijk niet ineens alle 100-Watt lampen gaan vervangen door kleinere bolletjes. En als iemand bij zwak licht bepaalde details niet goed meer kan onderscheiden, zal een sterkere lamp tijde lijk helpen, maar na enige tijd zullen die ogen dan toch (nog) slechter worden en zijn er nog grotere lampen, of een sterkere bril nodig. Gelukkig passen onze ogen zich aan véél moeilijke situaties aan, als we goed gezond zijn. Dat kunt u al con stateren als u uit het daglicht in een donkere ruimte komt. Dan moet u even tjes stil blijven staan en gaat u langzamer hand toch weer van alles onderscheiden. Nu het vluchtseizoen van de postduiven weer is afgelopen, komen wij met een bijzonder bericht, dat het vermelden zeker waard is. U kwam regelmatig de combinatie Cees en Miep bij de uitslagen tegen, maar wie zijn nou Cees en Miep? Cees Heerschap is zeevisser en zijn vrouw Miep Heerschap- Tanis is huisvrouw en verzorgt de postduiven die de combi natie vormen van Cees en Miep. Dat deze samenwerking tussen man en vrouw en de postduiven een goede band vormt, zult u merken als u de onderstaande resultaten leest wat zij aan prijzen hebben gewonnen. Zij werden bij hun vereniging De Trekvogels: Ie Vitesse onaangewezen; 2e Vitesse aangewezen; Duif kampioen Vitesse; 3e Midfond onaangewezen; 2e Midfond aangewezen; 3e Fond onaangewezen; Ie Fond aangewezen; Ie Algemeen oud onaangewezen; Ie Algemeen oud aan gewezen; 1 e Jonge duiven onaangewezen; 2e Jonge duiven aangewezen; Duifkampioen Jonge Duiven; Ie Navluchten onaangewezen; 6e Navluchten aangewezen; Ie Generaal onaangewezen; 2e Generaal aangewezen; Kampioen Bel gische vluchten; 22x eerstgetekende van de lijst, van de afd. Flakkee werden zij: Ie Marathon Jonge Duiven; 4e Kam pioen Jonge Duiven onaangewezen; 9e Kampioen Jonge Duiven aangewezen; 10e Kampioen Natour onaangewezen; 7e Generaal onaangewezen. Op bijgaande foto ziet u Cees en Miep voor hun duivenhok, wij wensen hen met dit uitstekende sukses proficiat en voor volgend jaar eenzelfde of wat haast onmogelijk is een nog beter resultaat? Nieuwe boeken Na een heel gezellige startavond van het nieuwe seizoen willen we a.s. zaterdag avond „Onder de Wiek" weer open zetten voor alle jeugd van 14 jaar en ouder. Deze avond zal een zgn. „open" avond zijn zonder een vastgesteld programma. Je kunt dan zelf kiezen watje die avond wilt doen. Er staan verschillende soorten spellen klaar zoals tafeltennis, sjoelen, dammen en andere gezelschapsspellen. Als thema in al deze spellen staat er een competitie spijkerslaan centraal, een waar knalstuk dus waar je al je energie in kwijt kunt. En denk je, niets voor mij al die spellet jes, dan zijn er gezellige hoekjes ingericht om wat te praten en/of te drinken. Maar bovenal maak er zelf ook iets gezelligs van en geef je ideeën daarvoor door aan één van de teamleden. Tot zaterdagavond dan maar!! Het OJW-team Spreekwoorden Proverbs Sprich wörter Pro verbes. Uitgeverij De Driehoek te Amsterdam. Gebonden. 140 pag. Prijs f 20,— Zoals de titel al doet vermoeden, geeft dit boekje nederlandse spreekwoorden (wel 344!) met hun duitse, engelse en franse equivalenten. Ze werden verzameld en van een interessante inleiding voorzien door E. Th. van der Veer-Bertels. Een register van trefwoorden besluit dit han dige werkje. Ir. C. J. Snijders, De Gulden Snede. Uitgeverij De Driehoek te Amsterdam. Gebonden. Geïllustreerd. 87 pag. Prijs f 24,50 „Schoonheid" bestaat veelal in harmo nische verhoudingen van afmetingen, kleur, toon, etcetera. Het is opvallend dat bij al deze verhoudingen, zowel in de natuur als bij culturele uitingen, de zoge naamde „Gulden Snede" dikwijls een belangrijke rol speelt. Met deze term wordt gedoeld op een relatie tussen het één en het ander die zich verhoudt van 61,8 staat tot 100. Opmerkelijk! In dit boekje wordt hierop beknopt maar terzake ingegaan. De schrijver laat de Gulden Snede zien in onder andere plant en dierkunde, in de meet- en natuurkunde, zowel als in de diverse kunstvormen. Helaas niet aan de orde komt de (van ouds gebezigde) toepassing van de G. S. in de orgelbouwkunst. En interessant boekje! Herman van Aalderen e.a.. Hebben patiënten wat te zeggen? Uitgeverij Meinema te Delft. 60 pag. Prijs f 9,50; vanaf 20 ex. f 8,per stuk. In de serie Ter Sprake verscheen dit boekje over de situatie van de patiënt in het geheel van de gezondheidsvoorzie ningen. De drie auteurs van dit bundeltje zijn allen betrokken bij de kadertrainingen van het Landelijk Patiënten/Consumen ten Platform. Dr. Chr. Fahner e.a.. Neem nu mijn persoon. Over persoonlijk- heiddwars doortijden en kuituren. Paperback. Uitgeverij Kok te Kampen. 135 pag. Prijs f 22,50. De serie „Kader" waarvan dit boek het derde deel is, wil een christelijk perspec tief op mens en samenleving aanreiken. Op de vraag wie en wat een „persoon" is, gaat deze bundel nader in. De heren Fahner en Walraven, beiden docent aan De Vijverberg, prot. chr. akademie voor H.B.O. te Ede, zijn de auteurs. Aandacht krijgt allereerst de psychologie van de Franse moralisten (17e en 18e eeuw); verder de mensvisie van een berg- volk op Irian Jaya. Het laatste artikel richt de schijnwerper op de persoon van de hulpverlener. B. J. Zijl, Opgroeien in het christelijk gezin. Uitgeverij Stark te Oosterend (Texel). 63 pag. Prijs f 11,90. Weer een boek(je), deel uitmakend van een reeks. „Opgroeien...." wordt gepre senteerd als het eerste deel van de serie „In de branding van het leven". Van de hand van de heer Zijl, die een functie heeft in het kerkelijk jeugdwerk, gaan verder verschijnen: „De verkerings tijd" en „Trouwen of samenwonen". Een aantal aspecten van het christelijk gezin komen in dit boekje, dat duidelijk op de jeugd is gericht, beknopt aan de orde. Besloten wordt met de beantwoording van een 31-tal door jongelui gestelde vragen. Niet alle zijn rechtstreeks tot het thema van dit boekje terug te leiden. Ds. J. H. Velema, Mijn troost. Uitgeverij Kok te Kampen. 68 pag. Prijs f 10,90. De voorzitter van de Evangelische Om roep, tevens Chr. Geref. predikant te Nunspeet, heeft nog kans gezien dit medi tatieve boekje samen te stellen. De onder titel luidt „Pastorale overwegingen". De aanleiding van alle opgenomen stukjes vond ds. Velema in het boek der Psalmen. De samensteller in zijn „Ter inleiding": „Mogen vele lezers en hoorders van deze korte belichtingen gezegend worden met de troost van het Psalmboek en mogen zeggen: Dit is mijn troost". J. K. Ds. J. H. Velema Ds. J. H. Velema, Verrechtsing? Uitgave: B.V. drukkerij Erica, H. van Wagtendonk Zn., Hilversum. Brochure. 60 pag. Prijs f 9,45. Te bestellen door overmaking van f 11,75 (incl. porto) t.g. v. postgiro 2930968 t.n.v. H. G. van Wagten donk. Dezelfde predikant als zojuist genoemd, schreef recent nog een ander geschriftje. Hij deed dat met het oog op de situatie in de Chr. Geref. Kerken anno Domini 1985. De auteur, die zijn kerken zeer lief heeft, geeft van die situatie een even scherpe als moedige analyse. Het vraag teken in de titel geeft aan dat hij het verwijt van verrechtsing afwijst. Zijn eigen type ring is die van verflauwing en verwarring. Verwachting kan er naar zijn inzien alleen zijn „in levende verbondenheid aan de Koning der Kerk, in de lijn van Refor matie en Afscheiding, gevoed door het Woord Gods en levend in de vreze des Heeren". Vanaf 1977 heeft de Ned. Stichting „Verpleegkundigen voor Israël" de betaling op zich genomen van een aantal Israëlische verpleegkundigen. Voor het jaar 1985 betreff"end dit dertien verpleegkundigen in negen Israëlische ziekenhuizen. Door de economische omstandigheden in Israël is, inplaats van het in november 1984 geraamde bedrag van 420.000,— voor het jaar 1985/480.000,— nodig. Daarvan werd reeds 330.000,aan giften en bijdragen ontvangen. DERHALVE ONTBREEKT NOG 150.000,— GEEF DAAROM UW GELD. De kosten van de betaling van een verpleegkundige aan het ziekenhuis bestaat uit: salaris, pensioen, sociale lasten en dienstkleding, eventueel ook apparatuur. Wij letten op, dat uw geld daar wordt besteed waar de behoefte het grootst is en dat nergens te veel wordt uitgegeven. GIFTEN EN BUD RAGEN VOOR HET NOG ONTBREKENDE BEDRAG KUNNEN WORDEN GESTORT OP GIRONUMMER 3 8 8 5 8 4 O ten name van: Penningmeester Ned. Stichting V.V.I. Postbus 164, (Alb. Plesmanplein 92) - 2800 AD GOUDA. En U zult wel weten: Giften voor dit werk zijn aftrekbaar voor de belastingen. Fin. inlichtingen: H. Meindert, Alb. Plesmanplein 92, Gouda. Tel. 01820- 18579.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 10