f Zuinig stoken, ook een sport i jeugd- hoekje Aktie zuinig stoken: Korfbalnieuws Begrafenisonderneming „VOORZORG" OKTOBERRAADSEL1 EXTRA RAADSEL van Oom Ko Mijn augustusvakantie s z EBO Vastgoed bv Briefwisseling ALLEMAAL Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" Bladz. 2 HCJiZ CN MiTER APARTHëtD BEWIJZEN KAMEJfSCHIMMEL VRIESKELDER STINKDtERSTANK DE WARME GOLfSTROOM MUSSENPLAAG r en nu naar aalpieper grondeling pieterman tonyn arendsrog knorhaan plas vleet ashaai kogelvis poon voorn dikkop lamprei pylrog witvis dogge lodde rafelvis zeepaardje dolfyn marterhaai sneep zeevos germon noordkaper singel zonnebaars griel paling spiermg zwaluwvis A I R D E G N I L E D N 0 R G T R A F E L V I S N R 0 0 V Z 0 0 E A L E P N 0 M R E G E M A R N N H N P L A N J 0 G R I E L Y D R D 0 I E K D M T E S Z S Y N S E E 0 R E R D G N I R E I P S R T E N L A P L R V C N K N H R 0 R T E A F A E L 0 A D N G A G A A P Z M Y E R M 0 E 0 E N A D M E I P S G N R E E N R L S B V E I R 0 0 S E D T S P H H I E Z E E V K N T D E E I A L V N L I E E K E 0 N Z E 0 A A N T N D E G N I L A P N L I E N R I 0 Z A Z P D E N S I V U L A Hoe de tabel werkt Z 3 -f z 7: 2^ 7 sa J^ Teveel verbruikt? Waar informeren Tel. 01870-5141 Cursus Lezers en Schrijvers wwwwwwwWwWww TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen IZZI DD EILANDEN-NIEUWS" VRUDAG 4 OKTOBER 1985 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Op mijn nieuwe radiotoestel staan ge tallen in „MHz" en niet meer in de mij bekende meters. Wat zijn dat nou weeren hoe reken ik alles om? Antwoord: Volgens internationale af spraken wordt de plaats van de radio zenders op de afstemschaal aangeduid met hun frekwentie. Dat is, populair ge zegd, het aantal malen dat de richting van de wisselstroom verandert per seconde. Als eenheid daarvoor is de Hertz aan genomen, genoemd naar de Duitse natuur kundige Heinrich Hertz. Eén Hz is een volledige trilling. 1000 Hertz is een kilo- Hertz (afgekort kHz) en duizend kHz 1 MegaHertz (MHz). Door het aantal MHz te delen op de 300 krijgt u uw golflengte in meters terug. Als weduwnaar verhuur ik een kamer aan een dame. Hoe bewijzen wij nu, dat we niet samenwonen, maar apart zitten? Zij kookt wel de maaltijden voor ons samen. Antwoord: In zo'n geval brengen de nieu we wettelijke voorschriften mee, dat u beiden er goed voor moeten waken, dat er niet een zg. economische eenheid ont staat. Als u uitsluitend gemeenschappelijk eet, maar verder strikt gescheiden leeft, dan bent u ieder geheel onafhankelijk, maar er komt zo gauw bij, dat u voor gezamenlijke rekening de inkopen gaat doen en/of eikaars vervoermiddel ge bruikt, samen één krant gaat lezen en de zelfde telefoon gaan benutten. Bij elkaar geteld kunnen zulke, op zichzelf niet be slissende omstandigheden, toch tot de conclusie leiden, dat er sprake is van een bepaalde economische eenheid. Beste jongelui, we namen veertien dagen geleden af scheid nemen". Het hele leven van een mens is een gedurig afscheid nemen. We staan daar niet steeds bij stil, maar toch is het zo. Nu is niet alle afscheid even zwaar of even moeilijk. Jullie hebben dat natuur lijk ook al ondervonden. Als je het niet naar je zin hebt op een bepaalde school, en je gaat de school verlaten, dan valt dat afscheid niet zo moeilijk. D at geldt ook als je in een bepaalde werkkring bent ge plaatst, en je moet het werk met tegenzin doen, dan zal het niet zwaar vallen daar afscheid van te nemen. En toch sluitje met ieder afscheid een periode af. In het dagelijks leven staan we alleen maar stil bij b.v. jubilea o.a. huwelijk, echtvereni ging enz. In de Bijbel lezen we „waar uw schat is, daar zal ook uw hart zijn"En dat maakt een afscheid nu zwaar. Waar neem je afscheid van, en waarvoor neem je afscheid. Afscheid nemen van iets waar je heel veel van houdt, dat is een heel moeilijk afscheid. Maar brengt dat af scheid je tot iets of iemand waar heel je hart naar trekt, dan is dat afscheid niet zo moeilijk. Dan kan het zelfs zo zijn, datje uitziet naar een afscheid. Maar voor deze keer weer genoeg erover, en dat kan de „blauwe" niet trekken. Volgende week verder met dit onderwerp, Bij enkele kamerplanten kreeg ik schim mel in de potgrond. Wat heb ik verkeerd gedaan? Antwoord: Bij het samenstellen van mengsels voor potgrond gebruikt men vaak laagveengrond en die bestaat voor namelijk uit half verteerde planteresten. Als er dan een behaaglijke temperatuur heerst in de bloempot ener wordt vanwege de warmte veel water gegeven, krijgen die schimmels hun kans. Indien u echter geen water boven op de grond giet, maar onder op het schoteltje of in de sierpot en u krabt de bovenlaag van de grond geregeld los met een mesje of krabber, dan zult u er weinig van merken. Blijft u er toch hinder van houden, dan moet u andere grond kiezen voor die kamerplanten, of het meng sel vóór het gebruik pasteuriseren, d.w.z. in een gesloten pot even verhitten tot rond 80 graden C. Dan zijn alle schimmel sporen gedood. Maar nodig is het niet, want uw kamervrienden hebben er geen last van en alle zwammen spelen in de natuur een rol bij de omzetting van orga nische stof. We hebben weinig ruimte in de keuken. Kan ik enkele diepvrieskisten in de kel der zetten? Als die niet te vochtig is, kan dat heel goed. De lage temperatuur daar is een voordeel. U moet wel zorgen voorgoede ventilatie, want in een vochtige omgeving gaan allerlei metaaldelen roesten en wordt ook het inwendige van motor en schakelkontakten aangetast. Overigens houdt de motorwarmte het motorcom partiment in de regel voldoende droog. Waarvoor dient de stank van een stink dier? Antwoord: Die vreselijke lucht van de skunk is een zwavelverbinding en daar mee kan het zijn vijanden op de vlucht jagen, maar in de paartijd blijkt het een aantrekkelijke geur voor de partner, die er juist op afkomt en er heel erg opgewonden van raakt. Méér zoogdieren scheiden te gen de bronst een bepaalde geur af, waar mee ze leden van de andere sekse lokken. Denk maar aan hond en kater. Al weken had ik uitgekeken naar deze vakantie, want ik zou bij mijn vriend Phillip in Wellington gaan logeren. Einde lijk was het dan zover. Ik was al heel vroeg Hoe is het te verklaren, dat er langs onze kust zo'n hoeveelheid warm zeewater naar de Noordpool stroomt? Waar komt dat vandaan? Antwoord: De oceanen zijn vol stro mingen en tegenstromingen en die water bewegingen beïnvloeden elkaar ook. Ze worden vooral veroorzaakt door de draai ing van de aarde en bepaalde constante winden. Ten zuiden van de evenaar waai ende passaatwinden zijn zo standvastig, dat zij het water van de Atlantische Oceaan, dat door de Corioliskracht t.g.v. de draaiende aarde reeds naar links wordt gedreven, stelselmatig in de richting van Midden-Amerika opstuwen. Door de Golf van Mexico gaat het dan samen met het toegestroomde warme rivierwater van Mississippi, Rio Grande enz. en met het bij de Straat van Florida noordwaarts draaiende zeewater van de zg. Antillen- stroom in noordoostelijke richting omdat de Corioliskracht op het noordelijk half rond naar rechts werkt. Deze Noordat- lantische stroom splitst zich door de lig ging van zuid-Europa in een noordelijke en een zuidelijke tak. De noordwaarts komende wordt Warme Golfstroom ge noemd en is zo warm door de hoge tempe raturen rond de evenaar. Dit water keert door de Noordelijke IJszee langs de Ame rikaanse oostkust terug naar het zuiden en doet daar de oostelijke winden afkoelen. De hele winter door heb ik de mussen bijgevoerd met brood en gekookte rijst. Nu hebben ze deze zomer uit dank m 'n tuin kaal gevreten. Wat is daar tegen te doen? Antwoord: Boeren en tuinders in uw om geving zullen u ook niet dankbaar zijn, dat u de mussen zo flink voederde. Deze lieve diertjes zijn namelijk uitermate schadelijk voor het gewas, 's Winters pikken ze de knoppen uit de groenblijvende heesters en jong eboompjes en 's zomers wrikken ze drie haverkorrels los als ze er ééntje willen opeten. Vroeger bestonden er zg. mussen- gilden, die zich bezig hielden met de verdelging van die vogeltjes. Er is een tijd geweest, dat men vleugels kon inleveren voor een cent per stuk! De mussen be ginnen in het voorjaar met de krokusjes, die ze helemaal stukpikken en vooral gele bloemen moeten het ontgelden. Het is ze vooral te doen om de meeldraden en de stampers. Plant dus meer andere kleuren bloemen aan in uw tuin en voeder lie ver de zangvogels, want er zijn in uw omgeving nu veel te veel mussen. Voorts kunt u uw tuin beschermen door een net of gaas over de borders, en/of wapperende stukjes sta- niool (zg. zilverpapier) aan draden tussen stokjes. 1 l J 9 6 10 1. vloekte David ■\- krijgsoverste van David (2 Sam. 16 -h 2 Sam. 15) 2. zoon van Heber 4- zoon van Jefunne (Lukas 3 Num. 13) 3. zoon van Japhet -\- vrouw van Hosea (Gen. 10 Hosea 1) 4. zoon van Nun -I- zuster van David (Num. 13-1-1 Kron. 2) 5. vader van Eliëzer (min A) -V zoon van Samuel (2 Kron. 20 1 Kron. 6) 6. schoonmoeder van Ruth vader van Esthemoa (Ruth -h 1 Kron. 4) 7. medicijnmeester -h vroedvrouw der Hebreïnnen (Kol. 4 -^ Ex. 1) 8. kreeg de wereld weer lief broer van David (2 Tim. 4-1-2 Sam. 13) 9. stad in Lykaonië richter (Hand. 14 -I- Richt.) 10. broer van Rebekka zoon van Lamech (Gen. 24 -I- Gen. 5). In de dikomlijnde --------------------------- vertikale hokjes een tekstgedeelte uit Joh. 21. wakker, en omdat ik toch niet meer kon slapen, heb ik alvast de tafel maar gedekt. Om 9.13 uur zou ik met de trein meegaan. Ik werd gebracht door papa, mama, Ja- queline en mijn twee kleinere broertjes. Na even wachten kwam puffend en toe terend de trein binnen. Wat een lawaai! Ik vond een plaatsje in de laatste coupé. Precies op tijd vertrok de trein. Ik vergat te zwaaien, want het was toch wel spannend, zo voor de eerste keer alleen in de trein. We reden tien minuten door een tunnel onder de bergen door, maar gelukkig wa ren de lichten aan in de trein. Na één uur en tien minuten was ik in Wellington. Mijn vriend stond al te wachten. We gingen eerst nog iemand op het vliegveld brengen, en toen naar zijn huis, wat nog een halfuur rijden was in de auto. Die dag zijn we verder thuis gebleven, en hebben wat gelezen. De volgende dag zouden we op ontdekkingsreis gaan. We moesten eerst een riviertje oversteken. Brrr, wat was dat water koud. Aan de overkant deden we onze sokken en schoe nen weer aan. We liepen een eindje het bos in en hoorden ineens een geruis, dat op ons afkwam. We keken omhoog en zagen dat een vogel (soort ekster) ons wilde aanvallen. We schrokken wel, maar lie pen toch door. Maar daarna gebeurde het nog drie keer. Toen besloten we maar terug te gaan. Later hoorden we dat het de broedtijd van die vogels was, dus hebben we het niet meer geprobeerd. Een paar dagen later mochten we mee met Phillips vader naar de haven. Hij werkt daar, dus mochten we overal kijken. Op de grote containerschepen en in de controle toren. We kregen ook een heleboel stik kers van schepen. Het was erg leuk en interessant. Daarna gingen we nog naar het scheep vaartmuseum, waar we van alles konden zien wat met de scheepsbouw te maken heeft. Veel te snel naar mijn zin ging de vakantie voorbij, en moest ik weer naar huis. Maar het was wel heel leuk geweest. Remco Funcke In alfabetische volgorde zijn hier namen van vissen afgedrukt. Deze zijn allemaal terug te vinden in het letterraam. De gevonden namen wegschrappen of merken. De overblijvende letters vormen een spreuk die met vissen te maken heeft. Wat dacht u van een sport die u niets kost, maar zelfs geld op levert. Nooit van gehoord? Wel, dit blad en alle gasbedrijven in de provincie Zuid-Holland bie den u die sport aan voor de komende winter: de sport van het zuinig stoken. En dat behoeft u zelfs niet eens echt veel inspan ning te kosten. Gewoon elke week meedoen, en u en uw porte monnee voelen zich aan het eind van de winter een stuk lekkerder. Eén kubieke meter aardgas besparen lijkt niet zoveel. Maar besef wel dat zo'n kuub bijna 67 cent kost. Al zou u de komende winter dus maar 100 ku bieke meter besparen (en dat kan in veel gevallen makkelijk), dan levert dat u wel bijna 67,op. Elke week ook vindt u in deze krant een tabel waaruit u kunt lezen hoeveel gas u zou hebben mogen verbruiken. Daarbij is dan gelet op weersomstan digheden, de windsnelheid en derge lijke. De aktie duurt tot eind april. Over twee weken wordt de eerste tabel van de aktie gepubliceerd. In de linker kolom ziet u cijfers, die gelijk zouden kunnen zijn aan uw eigen jaarverbruik. Hoeveel uw jaarverbruik is kunt u aflezen op de laatste eindafrekening van uw energiebedrijf Ligt uw jaar verbruik tussen twee getallen, kies dan het cijfer dat het dichtst bij uw eigen jaarverbruik ligt. In de rechter kolom vindt u naast het cijfer van het jaarverbruik het aantal kubieke meters dat u die week zou hebben mogen verbruiken. z 7 2 <y Z 7 i s <s 2<5 2J 2S 3/ <9 voorbeeld Uw gasmeter is in dit spelletje het belangrijkste instrument. Elke week, op maandagochtend, moet u de meter stand noteren. Dat doet u op de meter- kaart, die als het goed is reeds in uw bezit is. Mocht u door welke oorzaak dan ook nog geen meterkaart hebben ontvan gen, dan kunt u die alsnog aanvragen bij uw energiebedrijf Maandagochtend 7 oktober noteert u op de meterkaart de stand van de gasmeter. Eén week later noteert u opnieuw de stand en rekent u uw verbruik van de afgelopen week uit. Daarnaast schrijft u het streefverbruik uit de tabel van de voorbije week en kunt u aflezen of u hebt bespaard. In het voorbeeld kunt u nog eens precies zien hoe dat moet. Heeft u nog geen jaarverbruik (bjvoor- beeld omdat u in een nieuw huis woont), dan is dat ook niet erg. Noteer een paar weken hoeveel kubieke meter u verbruikt en lees dan in de linker kolom af welk jaarverbruik daarbij past. Stel nu eens, dat u besluit het komende stookseizoen 100 kubieke meter gas minder te willen verbruiken. Dan zult u dus bewuster moeten gaan stoken. (Doet u dat niet, dan zal het week- verbruik ongeveer gelijk blijven aan het verbruik uit de tabel). Als aan het einde van de week blijkt dat u toch teveel verbruikt hebt, dan doet u er goed aan eens na te denken hoe dat is gekomen. Dat hoeft dan niet één aanwijsbare reden te zijn, maar dat kunnen er verschillende zijn. Vaak zijn het een heleboel kleine beetjes, die samen die hoge gasrekening maken. Op de meterkaart wordt bij „Even op letten" aandacht geschonken aan de maatregelen die kunnen leiden tot ener giebesparing. Lees de tips nog eens door en ga voor uzelf na of er nog mogelijkheden zijn om zuiniger te sto ken. Hebt u na het lezen van deze infor matie nog vragen, bel dan gerust de afdeling voorlichting van uw energie bedrijf op. Want als u de regels van de aktie „Zuinig Stoken" niet snapt, kan het wel eens moeilijk voor u worden. En dat hoeft niet, want iedereen kan meedoen. Om aan het einde van het stookseizoen tevreden in de porte monnee te kijken. .- E. MG. o. H.M. ENERGIEMAATSCHAPPIJ GOEREE OVERFLAKKEE Postbus 5 3240AA MIDDELHARNIS Hotlaan44 Tel. 01870-2244 Theo Tanis - Ouddorp: Het is wel goed surfweer geweest, maar ik denk dat het de laatste dagen wel wat te stil is daarvoor. Het herfst blijkt echter zo- merser dan dan het zomerweer dat we hebben gehad Theo. Heel fijn dat je het naar de zin hebt op school. Én een mooi vak heb je gekozen. Maar het geeft wel vuile handen. Maar dat is ook niet zo erg hé. Jaqueline en Remco Funcke - Nieuw Zeeland: Het moet deze keer zomaar hoor, want jullie stuurden allebei een leuk vakantie verslag. Ik ben er erg blij mee. Maar omdat er dus geen brief was moet oom Ko maar wat fabriceren. Ik hoop dat jullie mooi weer hebben gehad in de vakantie. Bij ons was het niet zulk mooi zomerweer. Maar tot op heden maakt de herfst het allemaal goed. ledere dag zonnig en rus tig, zelfs warm weer. Zo zie je maar weer dat wij ons al gauw bezorgd maken. Alle bei de hartelijke groeten en vanzelf ook jullie ouders. Andrea van Zielst - Texas: Met oom Ko gaat het gelukkig goed An drea, en uitje brief op te merken gaat het bij en met jullie allemaal ook heel goed. Jammer dat jullie de krant niet hebben gehad. Al staat er niet zoveel nieuws in Eilanden-Nieuws, het handelt tenslotte toch hoofdzakelijk over jullie geboorte streek. En daar willen jullie allemaal wat van weten. Dank voor je verslag en het leuke briefje. Christina Hoogesteger - 's-Gravenpolder: Jij kan er wat van hoor, bijna zes kantjes vol geschreven. Jammer dat het te lang is om geplaatst te worden, maar je hebt wel je best gedaan Christina! Je hebt een fijne vakantie gehad, en nu is het weer leren hé. Volgende keer eens wat schrijven over school en zo. Daar is ook veel over te vertellen. Groetjes hoor! Berend de Boer - Twello: Ik wist niet datje zoveel boeken kon kopen voor die boekenbon. Als ze maar naar je zin zijn Berend. Oom Ko vindt het wel jammer datje er een punt achter zet, maar het valt me niet vreemd. De leeftijd en de studie, zo gaat hetnu eenmaal in het leven. Oom Ko wil je echter nog hartelijk danken voor je trouw aan ons puzzelhoekje. Oom Ko wordt er eigenlijk ook al,te oud" voor, maar ja, een mens moet toch wat doen hé. De beste wensen voor de toekomst Be rend, en succes met de studie. En des Heeren zegen op je verdere levensweg Berend! We hopen volgende week de briefwisse ling te vervolgen. Allemaal de hartelijke groeten van OOMKO De Stichting Volwasseneneducatie biedt, in samenwerking met de bibliotheek Mid delharnis, een cursus Lezers en Schrij vers aan. Een cursus voor mensen die graag lezen en daar met anderen over willen praten, iets meer willen weten over schrijvers en willen weten wat men onder literatuur ver staat. Er zal in de cursus, onder deskundige leiding, gediscussieerd worden over boe ken die men gelezen heeft of graag wil lezen. Gepraat worden over verschillende schrijvers en hun werk. Ook kan een schrijver worden uitgenodigd om over haar/zijn werk te vertellen. Ook kunnen liefhebbers (handig of on handig) een cursus Electrische klusjes in huis volgen. Een cursus waarin meri kan leren eenvoudige electrische voorzienin gen aan te leggen en/of kleine reparaties te verrichten in en om huis. De cursus zal een combinatie zijn van theorie en praktische oefeningen. Beide cursussen bestaan uit 8 lessen van 1 Vi uur. Kosten: Lezers en Schrijvers 85, Electrische klusjes in huis 90, Inlichtingen en aanmelding: SVE, tel. 01870 - 3927, Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" Sommelsdijk/Middelhamis d.d. 30 sep tember 1985. Afdeling I B. Vis - H. Koeseafgebr. A. Knape - J. Dekker1-1 I. Mackloet - P. Leroy0-2 Afdeling II H. Verolme - A. Krijgsman1-1 I. Koese - M. van Lente2-0 C. Spee - H. van Hoorn2-0 S. Hoogzand - J. Lodder1-1 Afdeling III A. v.d. Sluijs-W. VroegindeweijO - 2 T. van Brussel - H. Schellevis2-0 C. v.d. Groef- J. Verbiest1-1 J. Kamp - L. van Erkel1-1 Afdeling IV J. v.d. Kooij - J. HoUeman1-1 A. v.d. Veer-P. vanGroningen2-0 J. Gebuis - H. Noordijk0-2 J. Groenendijk - N. Kievit0-2 beëdigd taxateur 01870-3477 M Afgelopen zaterdag speelden zowel het Ie als het 2e team van Good-Luck een uitwedstrijd. Good-Luck 1 nam in de uitwedstrijd tegen Vriendenschaar via een doorloper van Ina v.d. Vliet een 0-1 voorsprong, maar kon ondanks het veldoverwicht de score niet verder uitbouwen. Vr. schaar profiteerde hiervan en scoorde kort achter elkaar 3x. Na de vakwisseling werd Joop Verolme tweemaal op onregel- mentaire wijze afgestopt en de toegekende strafworpen werden door Wim Huizer be heerst ingeschoten (3-3), waarna de rust aanbrak. Na rust zette Good-Luck het goede spel voort en via Bert Kos en Jan van Oude naren (na goed ingrijpen van lem Huizer) werd het 3-5. Vr. schaar zette nu de Good-Luck-ver dediging onder grote druk en de ploeg uit Middelharnis kreeg het moeilijk. Na een onderschepping van Ria van Oudenaren scoorde lem Huizer nog wel 3-6, maar toen was het alles Vr.schaar wat de klok sloeg en de achterstand binnen 10 mi nuten omboog naar een 9-6 voorsprong. Even nog kreeg Good-Luck hoop op een beter resultaat toen Ron Stout op aan geven van Danielle Vermeulen tegen- scoorde, maar de tijd was te kort en in de laatste minuut bepaalde Vr.schaar door een strafworp de eindstand op 10-7. Het 2e team deed het beter door in Willemstad een 5-6 overwinning te be halen op VIOS (W.). Good-Luck nam door 2 doelpunten van Bennie Vis een 0-2 voorsprong, waarna Vlos tweemaal scoorde. Maar nog voor rust nam Good-Luck door Hans van Slooten en een afstand treffer van Cristien Leentjes opnieuw een voorsprong(2-4). Na de rust werd het een spannende wedstrijd met een wisselend scoreverloop. Vios scoorde 3x en Good- Luck 2x via dooriopers van Corrie Mark wat en Adri Klein, zodat bij het eind signaal de stand 5-6 in het voordeel voor de ploeg uit Middelharnis was. Overige uitslagen: Vent. SportJl -Good-LuckJl.9 -10 Good-Luck J2 - Terheyde J3 - 5 A.D.O. B - Good-Luck BO - 7 Korbatjo E - Good-Luck EO - 1 Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroegindeweij, Emmalaan 18, Middelharnis Tel. 01870-2996

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 6