EIUVriDEII-IIIEUWS Eerste Nederlandse Hoefsmedenconcours WILT U ALLEEN 7 GEMAK VAN UW AUTO? NIEUWS uit de Kerken Verantwoording „Woord en Daad" HET ^KIJkVENSTER Visserij op makreel in Noordzee verboden Speedo zwemwedstrijden Nederlandse agrariër voedt 112 mensen 12 oktober op Flevohof:. Opbrengst P.I.T.-kollekte Garage Knöps b.v. LAAT MIJ MAAR ZWEgVBïT No. 5435 blik op kerk -^P en samenleving Ij - Discriminatie van ouderen? - Verplicht emeritaat - Werlt genoeg Snuffelmarkt voor caravanners en kampeerders HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 IMl Uitslagen Dam- Schaakver. „Dirksland" Paard en wagen Bl] DE OPEL-DEALER STAAN ZE ALTI]D VOOR U KLAAR. Langeweg 113 - Tel. 2222 MIDDELHARNIS BLOEMEN BESTELLEN Bloemenhuis Korteweg bellen VERVOLGVERHAAL - 7 - G.F.CallenbachB.V.-Nijkerk 2e Blad VRUDAG 4 OKTOBER 1985 In de rabriek „Uit de Pers" werd in de Waarheidsvriend van 19 september een probleem aangesneden waarmee alle ker ken in meerdere of mindere mate te maken hebben. Er was een interview opgenomen uit Kerknieuws met de voorzitter van de PCOB (Protestants Christelijke Ouderen Bond). De heer Zwaag, voorzitter van deze Bond, bleek van mening te zijn dat ouderen in de kerk(en) soms worden ge discrimineerd. „In sommige kerken moeten predi kanten op vijf-en-zestigjarige leeftijd met emeritaat gaan. Andere gemeente leden worden, als ze die grens over schrijden, soms niet meer tot ouderling of diaken benoemd". Terecht merkt Dr. A. Noordegraaf, die de rubriek Uit de Pers in de Waarheidsvriend verzorgt, hierbij op, dat men niet op alle mogelijke situaties het woord „discrimi natie" maar moet toepassen, omdat dit woord vaak „meer verduistert dan op heldert". Maar ik ben het met hem eens dat de bedoeling duidelijk is. Het gaat erom of de ouderen nog volwaardig kun nen functioneren in de samenleving. Ik denk dat op die vraag geen algemeen antwoord te geven is. De ene mens van 65 jaar is nog gezond en fit, de andere kan weinig of niets meer. ROTTERDAM Van 12 tot en met 21 oktober wordt de eerste nationale 8- daagse snuffelmarkt voor caravanners en kampeerders gehouden. Deze snuffel markt is een initiatief van Caravan- en Tentencentrum Rotterdam en Vervat Kampeersupermarkt. Europa's grootste caravan- en tenten centrum aan de Stadionweg 31 (tussen de van Brienenoordbrug en het stadion) zal gedurnde acht dagen uitpuilen van bij zonder voordelige kampeerattributen. Van wieldop tot caravan; van tent tot vouwwagen en alles wat u op kampeer- gebied kunt bedenken gaat voor 'n habbe- krats de deur uit, soms voor een fraktie van de originele prijs. Licht beschadigde arti kelen of artikelen met een schoonheids foutje, maar zeker de moeite waard. Kamperen is weer helemaal „in", want kamperen is leuk, avontuurlijk en niet duur. Alleen de eerste aanschaf neemt een flinke hap uit het vakantiebudget. De snuffelmarkt is een prima kans voor de ontluikende kampeerder om goedkoop aan een kwaUteitsuitrusting te komen. De meer ervaren kampeerder of caravanner kan van het aanbod profiteren om spullen te vervangen of aan te vullen. Als de luifel het in een Zuid-Franse storm heeft be geven, moet u maar eens gaan neuzen tussen de duizenden artikelen op de kam- peersnuffelmarkt. De kans is groot dat u precies het model vindt dat u zoekt. Ook niet-kampeerders kunnen hun hart op halen tussen de vele koopjes zoals tuinsets, verlichting, kano's en rubberboten. De snuffelmarkt is van 12 t/m 21 oktober geopend van 9.00 tot 17.00 uur en op zondag gesloten. Een handige snuffellijst waarop alle aan biedingen netjes staan gerangschikt, kan worden aangevraagd bij Vervat Kampeer supermarkt. Hettel.nr. is 010- 32 14 55. Sommige mensen zouden er geen enkel probleem mee hebben op die leeftijd door te gaan met hun werk, terwijl anderen hijgen naar hun pensioen of al eerder gebruik maken van de VUT. Er is echter een grens gesteld, het magische getal 65. En voor de meeste mensen betekent dat onherroepelijk: een punt zetten achter het werk. In de kerken ligt dat verschillend. De Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken geven hun predikanten op hun 65 ste jaar emeritaat. Sinds kort is er de mogelijkheid om twee jaar eerder in de VUT te gaan. Men kan over dat laatste denken zoals men wil. Gezien het kandidaten-overschot is er iets voor te zeggen wanneer men op die leeftijd plaats maakt voor jongeren. En het be tekent niet dat men het ambt uitgaat, men hoeft, als men gezond is, z'n talent niet te begraven. Andere kerken kennen geen leeftijdsgrens, al kunnen uiteraard predikanten om ge zondheidsredenen wel emeritaat aan vragen. Er kunnen best bezwaren worden in gebracht tegen verplicht emeritaat. Heeft men in het ambt geen „levenslang?" Aan de andere kant was het vroeger, toen er nog geen verplicht emeritaat bestond, ook niet altijd even verheffend. Dominees gin gen maar door, soms tot ze niet meer kónden, en de gemeente zat er onder te zuchten. Voor ouderiingen en diakenen geldt mutatis mutandis hetzelfde. Alleen ligt voor hen de leeftijdsgrens hoger, althans wat de Hervormde en de Gereformeerde Kerken betreft. Wie 70 jaar is, is niet meer herkiesbaar. Is dat discriminatie, predi kanten bij 65 en ouderlingen bij 70 jaar? Soms is het ook voor een ouderling of een diaken tijd, dat hij zijn ambt neerlegt op 70-jarige leeftijd. Maar in andere gevallen moet gezegd worden: jammer, hij had nog zoveel voor de gemeente kunnen bete kenen. Maar ook een ouderling of diaken die gedwongen aftreedt, hoeft nog niet met de armen over elkaar te gaan zitten! Er is ook buiten het ambt in het Koninkrijk Gods werk genoeg! 'Waarnemer De visserij op makreel in de Noordzee, de Noorse Zee, het Skagerrak en het Kattegat, de Sont en Belt, de Oostzee is met ingang van 2 september j.l. verboden. Staatssecretaris A. Ploeg (landbouw en visserij) heeft hiertoe besloten, aangezien uit de hem ter beschikking staande ge gevens is gebleken, dat de aan de gezamen lijke Nederlandse vissers toegewezen hoeveelheid makreel (330 ton) is op gevist. Op zaterdag 21 september deden 6 jeugd leden van Z.C. „de Gooye" uitDirksland mee aan de speedo zwemwedstrijden in Dordrecht. Om deel te nemen aan deze wedstrijden moet men eerst aan een be paalde Umiet voldoen. Er werd door de Gooye-leden goed ge zwommen, want ze verbeterden bijna alle maal hun persoonlijke record. De meest opvallende prestatie was van de 10-jarige Stefan Langbroek, hij haalde op de 100 m vlinderslag maar liefst 13 seconden van zijn persoonlijke record af, en kwam uit op 1.42.3 wat goed was voor de 5e plaats bij de jongens geb. '75. De verdere uitslagen waren: Vibeke Schurink, 100 m vrij m '76 1.47.1 Stefan Lanbroek 100 m vrij j. '75 1.23.3 Marcel Santifort 100 m vrij j. '75 1.33.4 Katja Nederlof 100 m school m '74 1.42.1 Wanda Jongejan 100 m school m. '72 1.27.5 Rianne Nelemans 100 m rug m. '75 1.43.1 De arbeidsproduktiviteit in de neder- landse landbouw is de hoogste in de wereld. Een boer in ons land zorgt gemiddeld voor het voedsel van 112 personen. Dat heeft het ministerie van landbouw in Duitsland berekend. Uitslagen competitie Dam- Schaakver. „Dirksland" d.d. 30 september 1985. Dammen: G. v.d. Kroon - J. Knöps2-0 P. v.d. Groef- B. Troost0-2 A. van Rossum - J. Koppelman.2 - O K. de Jong - H. Grootenboer2-0 C. A. van Welie - B. Roetman.O - 2 K. de Munck - W. Nieuwland2 - O Schaken: J. Nootenboom - D. Nootenboom- V2 H. Zorge - M. Pieterse0-1 P. Koppelman - F. van Ast1-0 J. Koppelman-J. van'tGeloof.0-1 A. v.d. Vliet - D. Wolfert0-1 J. Weerheim - H. Bal0-1 De Penningmeester van „Woord Daad" ontving tijdens het derde kwartaal van 1985: Netto opbrengst visstand „Delta Flora"4786,16 Verkoop zeep e.d160,45 DiakonieChr. Ger. Kerk.../ 250,00 Vrienden van de H.D.G. 253,15 Part. gift10,00 RommelmarktNw.Tonge 19,25 Spaarpot van 4 kinderen uit Dirksland107,00 Rente bank28,21 5614,22 Een ieder die hieraan heeft meegewerkt onze hartelijke dank. Giften voor het Lia Jongejan Projekt te Haïti, worden gaarne in ontvangst ge nomen op rek.no.: 3613.13.722 van de Rabo Bank te Stellendam t.n.v. Woord en Daad" Goeree-Overflakkee. op zaterdag 12 oktober vindt op Flevohof het eerste Neder landse Hoefsmedenconcours plaats. Dit voor ons land unieke evenement wordt georganiseerd door de Nederlandse Ver eniging van Hoefsmeden en er zullen een 20-tal Nederlandse hoefsmeden aan deelnemen. Een groot aantal paarden zal deze dag beslagen worden met hoefijzers die ter plaatse boven de open vuren gesmeed worden. Tevens worden er demonstraties vierspanrijden gegeven door het Friese Vierspan en een groot deel van de herfstvakantie, van 12 t/m 17 oktober, kunnen kinderen tot 13 jaar zich bij Flevohof opgeven (tel. 03211 - 1514) voor een rit op de bok van het Friese Vierspan. Het evenement op 12 oktober duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Het is de eerste keer dat er een „Nederlands Kampioenschap voor Hoefsmeden" in ons land gehouden wordt. In Frankrijk, Engeland en Amerika worden deze wedstrijden al jaren met groot succes gehouden en in het Canadese Calgary vinden jaarlijks de wereldkampioenschappen plaats. Een 20-tal hoefsmeden zullen op 12 oktober op Flevohof hoefijzers smeden en paarden beslaan. De meeste hoefijzers worden tegenwoordig fabrieksmatig vervaardigd. Bij het hoefsmedenconcours gaat het er juist om, dat uit rechte staven ijzer met een doorsnee van 20 x 8 mm boven het open vuur hoefijzers gesmeed worden, waarmee ter plaatse de paarden beslagen worden. Naast het Friese Vierspan, waarmee kinderen tot 13 jaar een rondrit kunnen maken, rijdt er op 12 oktober ook een „Jan Plezier" over het terrein van Flevohof, waarvan de bezoekers gratis gebruik kunnen maken. Om de nostalgische sfeer van deze dag nog verder te ondersteunen zal vanaf 10.30 uur ook de oude bierwagen van Heineken, getrokken door een 4- of 6- span, op Flevohof rondrijden. Liefhebbers kunnen bovendien een kijkje nemen in de oude wagenmakerij van Flevohof. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK De opbrengst van deze kolekte die ge houden werd van 9 t/m 14 september bedroeg voor Middelhamis en Sommels- dijk 2.328,40. Alle kollektanten hartelijk dank. gen-Zuid H. Folkers te Eindhoven; Grijps- kerk en Niezijl A. H. Driest te Leeu- warden-Huizum; Steenwijk G. Gunnink te Mussel. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te: Dalfsen J. D. Janse te 's- Gravenhage CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Bunschoten C. Westerink te Den Helder; 's-Gravendeel en Noord- sche-Schut P. van Dolderen, kand. te Nunspeet; Alphen aan de Rijn L. W. van der Meij te Zaamslag. Bedankt voor: Doomspijk P. Beekhuis te Rotterdam-Kralingen GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te: Dordrecht A. van Straalen te Bameveld. Bedankt voor: Elspeet W. Verhoeks te Arnemuiden. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor: Nieuwerkerk (Zld.) M. Mondria te Waardenburg; Enkhuizen J. Mijnders te Veenendaal; Hendrik Ido Ambacht P. Blok te Capelle a/d IJssel; Beekbergen J. Mijnders te Veenendaal. Beroepen te: Apeldoorn J. J. van Ecke- veld te Zeist; Lelystad H. Paul te Vlis- singen. >^'^'^>^*4■^■^■^■'^**■'^**'^***'^**'f■4■'^*^■^■^■4■'*■•^'^*'^4■4■^■**'^4■'^>^^.'^4■^■4■•^**'^'^^■^■*4■'^^■^■>^^■^■>^^■^^ NED. HERV. KERK Beroepbaarstelling: D. Würsten, Park Arenberg 22, 3731 ES De Bilt. Beroepen te: Spijk (Z.H.) J. v.d. Bom te Nieuwe Tonge. Bedankt voor: Capelle a/d IJssel A. W. V.d. Plas te Bergambacht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te: Drachten drs. M. J. Koppe te Ter Apel; Olst en Raalte D. Boersma, die dit beroep heeft aangenomen; Enk- huizen H. van Andel te Grouw; Nieuwe gein-Zuid (Herv. Geref. Samen op Weg met de Herv. Gem. Dijkveld) drs. M. C. Mook te Rheden-De Steeg; Duisburg- Ruhrort(BRD) drs. J. Dorstte Suawoude (Herv.-Geref.), die dit beroep heeft aan genomen; Appelscha drs. H. K. Zijlstra te Soesterberg. Aangenomen naar: Spijkenisse drs A. N. Verheul te Koudekerke; Luxemburg (Ned. Prot. gemeente) B. van Dijken te Rotterdam (voor het missiewerk in de oude stadwijken). GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar: Ureterp drs. S. Cnossen te Heemse; Hasselt H. Folkers te Eindhoven. Beroepen te: Dalfsen G. Gunnink te Mussel; Buitenpost C. Kleijn te Zeven bergen; Middelburg voor de missionaire dienstopIrian-Jaya A. P. FeijenteRoode- school; Hoogeveen C. de Putter te Oegst- geest en Risse. Bedankt voor: Mariënberg en Gronin- dan Zandpad 68. Middelhamis Telefoon 01870 - 2328 FeimM van tien Oever Eén moest de zegen schenken. Hij keek eerbiedig omhoog en zei: Almachtige, ja, dat was zeer kwaaie praat van me. Er werd druk gevist. De Wal, in deze achter-Oktober, leek wel een geïllumineerde hof. Als gondels dob berden de kielen nevens elkaar. Dit was het domein der haringvissers. Want hier, diep onder water, stormde de haring, rijp en rond, vol hom en kuit, ter bruiloft. Arend-Michiel van Roon stond op de plecht. In gedachten verzonken. Terwijl hem anders niets ont ging, moest men hem nu op een voorbijvaarder attent maken. Een bekende stem achter hem zei: Ouwe, kijk nou es. Het was Gerrit Krab. Hij had hem in de kooi verwacht. Arend-Michiel zei niets, hij kéék. Met z'n ogen, metz'n mond open, met heel z'n lijf Hij sprak geen woord. Voor-óver voer een schip, wat groter dan een logger, doch kleiner dan de doorsnee kustvaarders. Het soefde dwars door de vissende vloot heen, met zijn lappen vol en bol. De bouw er van verstelde hem. Een boeg, fier rechtend als een ouderwetse kansel. De boordlichten, groen en rood, waren als diepliggende ogen in de steven gebouwd. Zij flakkerden als felle glinsterende schepen over zee uit. De masten stonden gracieus schuin, toch waren zij stoer als pilaren. Hij keek naar het tuig, de fokken, het grootzeil. Zijn oog bleef rusten op de bezaanlappen, die, bij het overstag gaan, waaierden als een pauwestaart. Dat schip wierp over het zilveren water zijn silhouet in prachtige vloeiende lijnen. Arend- Michiel, wiens ogen aldoor óp het schip lagen, had nergens anders aandacht voor. Waar kwam deze boot vandaan? Het was geen Engelsman en geen Duitser, daar was ze te zwierig voor. Het tuig deed Hollandse makelijk verwachten, maar hij wist zeker, dat Holland zoiets niet bezat. Een schip gelijk aan een meeuw. Als heteenmenswas,zoumen zeggen: dit is de telg van een Nederlandse vader en een Franse moeder. In Bretagne zou dit ranke ding gezoogd kunnen zijn. En, rede neerde hij, als een schip een ziel had zijn gelovige afkomst verzette zich tegen die gedachte dan zat in dat schip Wil, zijn Wil. Die felle vuren, dat briesende zeilen. Hij kreeg een onstuimig verlangen. Als hem nogeens een eigen schip wat moest dat heerlijk zijn, een schip van je-zelf! onder het lijf kwam, moest het dit of zo-een zijn. Gerrit Krab gooide zijn pruim over de reling en nam een verse. Hij sprak niet eerst, dat was nooit zijn gewoonte. Hij wachtte Arend-Michiel af. Wat een geweldig schip, zei deze. Ja, een aardig kop-en-kont ding. Mij zou zo'n ding wel lijken. Gerrit Krab haalde zijn schouders op. Het lag niet in zijn aard de ouwe tegen te spreken. Met de Volharding was hij echter eigen. Och, waarom, met z'n snuiter zwierf je alle wateren af Hèm was de Noordzee groot en diep genoeg. Arend-Michiel ging er niet op in. Hij dacht aan Wil. Ze had hem eens gezegd: 't zijn bijna allemaal beste mensen, maar de meesten zijn afkerig van het nieuwe. Wil was anders, als hij haar zoiets had gezegd, zou ze gevraagd hebben: wat zie je daar dan in? En ze zou zeggen, wat ze er over dacht. Zo was Zij. Het werd twaalf uur in de nacht. Zij hesen die middag het eerst de visvlag, waarmee ze vertelden: wij maken hier ons want nat. Zij waren nu ook de eersten die gingen zien of er wat ingekropen was. Arend-Michiel stond aan dek, bij roerboom en stoom- spil. Ook de anderen waren er. De wantstaanders bij de geesten en voor de krebben. De afhouwer hurkte rond het spil, in het reepruim floot de reepschieter een deuntje. Er werd begonnen. In spanning. Als altijd. Er kwam wat haring mee, om de Noord zouden ze met dit vangetje blij zijn geweest, hier stelde het teleur. Och, een misse nacht is nog geen misse reis, zeiden ze aan dek. Arend-Michiel luisterde er nauwelijks naar. Hij stond aan stuurboord en staarde peinzend over het watervlak. Het was waar, waar, wat hij d'n heer gezegd had: nu eens zwom de haring diep, dan weer hoog. Casueel, noemden ze dat aan boord. Hij wist beter. Hij wist echter ook, dat d'n heer hem een proef met het want verboden had. Toen de boel binnen was, praalden ze enige kennissen. Ze logen weliswaar allemaal een paar kantjes in de vangst, maar het kwam hierop neer, dat het schraal, veel te schraal voor de tijd van het jaar was. Arend-Michiel schreef demonstratief, met een streep er onder, in het journaal: vingen vijf en dertig kantjes in 't bovenste gedeelte der vleet. Ja, maar een demonstratie in het journaal, daarmee overtuigde hij d'n heer niet. Toen 't enkele nachten zo bleef, werd hij stiller. Gerrit Krab weet dat uitsluitend aan het slechte vangen. Hij nam de ouwe zoveel mogelijk werk uit handen. Het was goed bedoeld, zin had het niet. De volle-maan-nacht kwam. Alle hoop was daaro pgevestigd. Heerlijk licht was het 's avonds. De kok, die vermaard was om zijn goede ogen, las aan dek een kapittel uit „De Godvrezende Zeeman" voor. Gerrit Krab wierp zich op zijn liefhebberij en speelde op de harmonica. Vaak mooie tere liedjes! Gerrit zong meer over zijn geloof dan hij er over sprak. Hij wist hoe graag de ouwe daar, stil voor zich uitstarende, naar luisterde. Behalve deze avond. Arend-Michiel zat omlaag. Het ging mis. Zéker, de anderen vingen niet meer, maar hij wist hoe het kwam en wat er nodig was, tenzij hij zich vergiste. Hij vocht een avond en een nacht tussen wat hij nodig achtte en niet mocht voor d'n heer. Ze haalden, krap na twaalven, toen de dag wel over zee scheen te hangen. De Volharding trok zestig kantjes scheep, de Goede Verwachting vijftig, de Zorg en Vlijt evenzo, alles ten ruwste. De anderen bleven daar beneden. Hij was de hoogste vanger. Het was aardig, maar op zo'n nacht rekende elkeen er op zijn schip vol te scheppen. Hij zag best, dat velen in zijn kielzog bleven. En de praaiers riepen aan Arend-Michiel: Hierna beter, zullen we hopen. Ze dachten natuurlijk, als jij ze niet vangt zijn we zeker voor d'n heer verantwoord. Ze zouden immers zeggen: U verwacht toch van ons niet meer dan van Van Roon?! Al gauw werd daarna onder het vlootje bekend, dat de schepen met machientjes in het lijf, de enkele stomers, naar het Engelse Kanaal gingen. Nu hier de maan afnam, joegen zij de haring achterna. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 5