Een lustrum Aktie voor een flakkeese nederzetting in Zuid Soedaj Citroen-Hesselink Motorrijder tegen lichtmast VERKOPING fiomiSiemaa Visser Garage KNÖPS B.V. WW^Si Ramoco b.v. AUTO PESCH Piatenaar door IVliii. reciitbank veroordeeid Berichten van de Stichting Volwasseneneducatie 498.- oas^S) Goeree-Overflakkee Onze SHOWROOM In Vluchtelingenweek: Geref. Kerk Ooltgensplaat Soos M.S. Vereniging BIJBELLEZINGEN VRUDAG 4 OKTOBER 1985 No. 5435 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Dirksland, 01877 - 1357 DIRKSLAND UNIEK! Japanse top kwaliteit, met 'n oorstre- lende weergave, nu voor ee uitzonderlijk lage prijs. Component systeem Type PC 30 JVC TBI' MELISSANT RENAULT-dealer voor Verkoop na 17.00 uur: l C. Breen, 01878 - 2496 FORD - TOYOTA Buitenboordmotoren YAMAHA PEUGEOT TALBOT A utobedrijf is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS mm sipiiSS^"'^' wm ■'M&l-MÜ£é><ëMm00^0^''-^':^, ie Uei liït oorlog en ramp nog weten wat het is ontheemd te zijn zullen zeker bereid zijn in de beurs te tasten voor hen die nü onder dat leed gebulit gaan. Niet alleen wij-, ook de 4 eilandelijke burgemeesters durven daarin te geloven waarom ze in de a.s. Vluchtelingenweek de flakkeese aandacht vestigen op de nood in Zuid Soedan. Daar zou met flakkeese „penningen" voor daklozen een dorpje moeten worden gesticht, onderdak voor 500 vluchtelingen uit Oeganda, kompleet met een schooltje en een bescheiden medische post. Kosten van dat alles, inclusief per gezin 2 ha grond slechts 110.000,Goeree-Overflakkee wordt in staat geacht én ver ondersteld dat bedrag bijeen te garen...! Verkoopdag Vrouwenvereniging Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 Alles went. Dat blijkt maar al te veel uit het nieuws. Wat vandaag de voorpagina haalt is morgen vergeten. Zo vlug leven we. Helaas! Alles went. Wat vandaag ongepast voor komt wordt morgen in het leefpatroon opgenomen. Alles went. Wat vandaag als afschrik wekkend wordt afgewezen of beoordeeld is morgen gewoon. Zo zijn we. Zelfs oorlogen weten niet te boeien. Dat klinkt wrang, maar het is zo. Wie be kommert zich nog om de zich voort slepende oorlog tussen Iran en Irak? Een oorlog die nu al vijfjaren duurt. Er is dus sprake van een triest lustrum. Zo stond het ergens te lezen. Even is het weer nieuws, dan gaan we weer verder. Onderwijl gaat de strijd door. Materiaal (Irak) tegen mensen (Iran). Land tegen land. Tegelijkertijd Sijieten tegen Sijieten, dus aanhangers tegen el kaar, van de zelfde stroming binnen de Islam. Winnen is er momenteel niet bij, onderhandelen betekent gezichtsverlies. Trouwens een heilige oorlog wordt hier afgebroken. In zekere zin is die totaal. Een ander voorbeeld: Afghanistan. Ver mag die strijd tegen de russische legers en de marionettenregering van het land zelf ons nog bezig te houden? De tijd slijt en dempt de verontwaardiging. We kunden ons niet met het leed van deze wereld bezighouden. We verdringen het. Alles went. Wie van de oudere generatie is niet onder de indruk geweest van wat de moderne techniek vermocht toen met twee bommen twee steden van de aarde werden weggevaagd? Wie kon toen bevroeden welke ontwikkeling toen op gang werd ge bracht? Een ontwikkeling die leidde tot het schuilen onder een atoomparaplu. Was dat maar zo. Het is nog veel erger. Het is een zich veilig voelen door weder zijdse afschrikking. Alles went, trouwens hoe langer het duurt hoe meer we er in gaan geloven. Deze weken zijn we gedurig bezig met de problematiek van oorlog en vrede, we leven in de vredesweek. Tegelijkertijd dreigt het nederlandse volk in twee kam pen gemanouvreerd te worden. Het ene zegt nee tegen de kruisraketten, het andere zwijgt, of zegtja. Dat is geenja omdat men oorlog wil, maar het is een ja na afweging. Bondgenootschappelijke afspraken kun nen motief zijn om ja te zeggen. Binnen zo'n bondgenootschap dient een land ge loofwaardig te blijven. Een andere reden kan zijn dat men gelooft in het handhaven van het machtsevenwicht zoals het nu functioneert. Men heeft dus vertrouwen in het mechanisme. Er zijn nee-zeggers èn ja-zeggers zijn uit angst. Angst voor de toekomst, angst voor het communisme. Er zullen nee-zeggers zijn uit politieke overtuiging: men wijst het kapatilistische stelsel als zodanig af Kortom redenen te over. Het ene nee is het andere niet. Nee en ja zijn geen gelijk waardige tegenpolen. Dat maakt het peti- tionnement als uitkomst onbetrouwbaar. De motivering van het tegen ontbreekt, het nee kan dus niet gewogen worden. En In de nacht van woensdag op donderdag, even na 2 uur, is de motorrijder E. S. uit Dirksland bij de watertoren uit de bocht gevlogen en tegen een lichtmast terecht gekomen. De lichtmast werd platgeslagen waaruit moge blijken dat de zware motor, waarop de jongeman reed, zwaar be schadigd werd. De motorrijder zelf werd met o.a. een gecompliceerde beenbreuk naar het ziekenhuis vervoerd. SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 1 oktober 1985 Uien, maat veertig opwaarts. Klasse twee N.L. 14,20 - f 14,50. Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer: zeventig ton. SINT ANNALAND Oud papieraktie Op maandag 14 oktober zal vanaf des avonds 18.30 uur (half zeven) in het hele dorp Sint Anna- land door een aantal vrijwilligers van de Koninklijke Fanfare „Accelerando" oud papier worden opgehaald, waarvan de baten ten goede zullen komen aan het instrumentenfonds van voornoemde fan fare. dat moet. Wie nee zegt, maar ook wie ja zegt moet weten waarom. Er is meer aan de hand. Als het alleen om al dan niet bewapenen ging zou met deze laatste poging de kous af zijn. Maar dat is zij nog lang niet. Ongetwijfeld zal het petitionnement een groot aantal handtekeningen bevatten. De regering en het parlement zullen hun verantwoorde lijkheid kennen. Zoals het er nu uitziet is dat: plaatsen. Het volgende probleem heeft zich al aangemeld: wie heeft dan zeggenschap over het gebruik: Amerika of Nederland? Een reëele vraag, maar ge steld op een moment dat het antwoord: „Amerika", getrokken kan worden in de sfeer van „landverraad plegen". Het grondwet-artikel waar het over gaat heet niet voor niets het landverradersartikel. En daarmee gaat deze zaak van leven en dood nog minstens een jaar de lands- politiek beheersen. Wie een radicale mening heeft op dit gebied moet zich nog maar eens bezinnen waar hij nu ten diepste mee bezig is. Vredesweek 1985. Denken over kern bewapening, over afschrikking en af wijzing. En onderwijl hebben we een lustrum hoe kan men dit woord in dit geval gebruiken vijf jaar golfoorlog. Met alle ellende en leed. We vierden dit jaar nog een lustrum: 40 jaar vrijheid. Laten we eerlijk zijn, ondanks of dankzij „de bom"? Aan allebei de ontwikkelingen zijn we gewend aan oorlogen en koude oorlog aan vrede met de gebalde vuist. Op zijn hoogst zien we de ontmoeting tussen de groten der aarde met belang stelling tegemoet, maar verder.... We le ven van lustrum tot lustrum, want alles went. Als dat zo is, is het radicaal mis. Moeten anderen ons dan wakker schudden? Wie denkt nog na over de oorzaak? Als het IKV een bepaalde koers gaat, wie roept nog terug? Waar wordt o ver de ware vrede gesproken, waar wordt de ware Vredevorst Vorst gelaten. Koning en geen maaksel van eigen theologie of denken? We kunnen nee zeggen tegen, of ja; maar moet het thema van de vredesweek niet zijn: Uw Koninkrijk koom toch o Heer'? Dat is geen kwestie van nee of j^. Dat is radicaal nee als het aan ons ligt en genade als het gebeden wordt. Dan herdenk je geen lustrum, dan probeer je het boek van de Godsregering te lezen en je antwoorden daarnaar te formuleren. Dan is het vredes vraagstuk te ernstig om er een politiek spelletje mee te spelen. Dan speelt de vraag wat is het belijden van dat koninkrijk ons waard, een centrale rol, maar dan wordt er in de praktijk ook ernst mee gemaakt. Een lustrum? Te ernstig om er zo over te praten. Alles went? Dat mag niet, dat kan niet. Actiefin de vredesweek? Ja zeker. In het afwegen van een oordeel, in het af wijzen van alles wat Gods goede schep ping ontwricht, in het accepteren van wapensystemen die die ontwrichting tot nu toe niet tot chaos doen ontaarden. Wie kan het rijmen? Daarom: het is goed om op prinsen geen betrouwen te stellen en tege lijkertijd te bidden voor onze overheid die voor ons moet beslissen. Zo'n vredesweek zet je aan het werk. Na de eerste Open Huisbijeenkomsten bij de Open School rond het thema „Tes tament en Erfenis", waarbij in de ver schillende Open Schoolgroepen notaris sen lezingen gaven, heeft de Stichting Volwasseneneducatie in de maand sep tember Open Huisbijeenkomsten geor ganiseerd met als thema „Alternatieve voeding en alternatieve geneeswijzen". Ook deze keer bleek er veel belang stelling te zijn voor wat de deskundigen op dit gebied te vertellen hadden, zowel bij de Open Schooldeelnemers als bij belang stellenden buiten de Open School, die, soms in grote getalen, aanwezig waren. Door deze activiteiten kan de Stichting Volwasseneneducatie aan belangstellen den wat van haar programma laten zien. Er zijn plannen om in januari 1986 nogmaals Open Huisbijeenkomsten te or ganiseren. Rond welke onderwerpen dat moet gebeuren willen wij deze keer aan u voorleggen. Wij vragen u daarom, als er een onderwerp is waarover u meer wilt weten, dit te laten weten aan de Stichting Volwasseneneducatie, Kastanjelaan 3 te Middelhamis, telefoon 01870 - 3927 (tus sen 9.00 - 12.00 uur). Adviesprijs 550, NU De Ned. Herv. Vrouwenvereniging hoopt D.V. 8 oktober haar jaarlijkse verkoopdag te houden. Er is weer prachtig handwerken, advo- kaat, kruukplaatjes, eigen gebakken brok ken en plantjes. Ieder wordt uitgenodigd deze verkoop- dag te bezoeken. Ook op bezoek van kinderen is gerekend. En de koffie is klaar!! DE plaats waar deze verkoopdag wordt gehouden is het Herv. Ver. gebouw ,,De Poort", dat 's middags van 14.30 tot 16.30 uur en 's avonds van 19.00 tot 20.30 uur geopend is. Wij hopen dat u zult meewerken om deze dag weer tot een succes te maken. Ieder is hartelijk welkom. Voor topkwaliteit, goede service en i/oardefige prijzen. FOTO FILM REFORTAGE -VIDEO -COMPUTER Weitstraat35 Molenweg4 Ouddorp Telefoon 01878-1612 en 2120 Filiaal Renesse - Prinishop Hogeioom 172 - Telefoon 01116-2400 Verkoop -\- Service 01871 -1662 IMieu\A/ en Occasions Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS 't O O k^1<^1l^1<^v^^<.^H^X^V^^V^^t^%v^1t^^<^^v^^v^^v^ll^V^1t^%<^%v^1g^%t^V^^l^T«^V^^<^V^><^1<,^X^><^>^iU ':]2i'0^kÊS!ffB0^ïff H. W'' kaïvücc^ia Ui Dat gebeurt in de week van 14 oktober waarin een groot aantal vrijwilligers aan alle flakkeese huizen een enve loppe zullen bezorgen die in de loop van de week weer welgevuld naar wordt gehoopt zal worden opge haald. Waarschijnlijk gebeurt dat mas saal op donderdagavond 17 oktober, nadat de avond daarvoor, op woensdag via de TV zender Ned. 2 uitvoerig aandacht aan de gigantische proble men in Zuid Soedan zal zijn besteed. Niet opgehaalde enveloppen kuimen vrijdagsavonds op de Rabobanken als nog worden ingeleverd. Niet dat er over de flakkeese vrijgevig heid ooit te klagen was maar wél weet de flakkeeër graag waaraan zijn geld wordt besteed. De aktie die nu gevoerd gaat worden gaat dat tot op de cent nauwkeurig aanschouwelijk maken. Het te stichten dorpje zal Anguta Zuid gaan heten en 't wordt een duidelijke landbouwnederzetting. Behalve dat de toekomstige bewoners elk materiaal krijgen voor de bouw van een hut, zullen er ook waterpompen worden ge slagen en wordt hen zaad en landbouw- gereedschap verstrekt. Elke familie krijgt 2 ha land om die in cultuur te brengen en in het dorpje zullen een kerk en een moskee niet ontbreken. Aannemelijk is dat de hulpverleners van de Stichting Vluchteling, die een en ander zullen begeleiden, zich na enkele jaren geheel terug kunnen trek ken omdat het dorp dan geheel „self supporting" is, derhalve geheel in eigen onderhoud kan voorzien en dat zou mooi zijn om te horen..!? Men stelle zich Zuid Soedan niet voor als een dor en troosteloos gebied. |i^?lp''4*?f-i":, ;-v Zo bracht een kind de noodzaak om te vluchten in beeld. Integendeel, de grond is er vruchtbaar en het land dat dicht bij de bronnen van de Nijl ligt, gaat niet onder een voort durende droogte gebukt. Alle kans dus dat de „investering" die er gepleegd gaat worden z'n rendement ten nutte van de verre naaste royaal op gaat brengen. Die „verre naasten" zijn in dit geval vluchtelingen die aan onder drukking en geweld in Oeganda zijn ontkomen. Naar verluidt betreurt vrij wel elke vluchtelingenfamilie een dode. In Zuid Soedan werden ze gelukkig gastvrij opgevangen, maar meer dan dat heeft Soedan hen niet te bieden. Daar kan gelukkig in worden voorzien wat de situatie van de vluchtelingen niet uitzichtioos maakt. Ze moeten alleen even geholpen worden om in te spelen op de mogelijkheden van be staan die er stellig voor hen zijn. Er zitten tussen de gevers en de ont vangers nauwelijks schakels aan elk waarvan een deel van de giften zou blijven hangen. Het wordt een directe lijn naar Zuid Soedan en de bijdragen die worden geleverd zullen dan ook metterdaad voor de volle 100% aan het gekozen project ten goede komen. De handen daarvoor ineen, is het motto. U ontvangt straks de enveloppe! i^%t.^(^%l.^t.^^^V.^^^%C^)C^t.^^^^><^K^>.^^^^>t^^t.^^C^^^^^t.^^«^'K^V^%t.^^t,^>t^^C^^<^n<^^t^'>«^'H^^(^^t^V^^I.^'K^^«^^t^^V^%;.^^«^> i Een 20-jarige militair uit Ooltgensplaat kreeg dinsdag 1 oktober, terecht staand voor het Militair Gerechtshof in Arnhem een zeer milde straf opgelegd. Hem werd ten laste gelegd, dat hij door overmatig alcoholgebruik en te hoge snel heid, met zijn auto op de linker weghelft terecht was gekomen en daar in de nacht van 9 op 10 november 1984 op Rijksweg N 59 in de nabijheid van zijn woonplaats een aanrijding had veroorzaakt met de uit de richting Rotterdam komende auto van de 35-jarige Jan Jumelet uitBruinisse. De bestuurder van de auto werd daarbij zo zwaar gewond, dat hij ter plaatse over leed. Overbeeke en het bij hem in de auto zittende vriendinnetje Cathalina van Gu- lik, ontkenden de ten laste gelegde feiten van dronkenschap en te hoge snelheid, alleen het op de linker weghelft rijden kon niet worden ontkend. Overbeeke werd bijgestaan door een advokaat, die be toogde dat gevangenschap zou betekenen dat hij zijn werk bij de scheepswerf in Ooltgensplaat zou verliezen en vroeg om een milde straf Daar volgens de rechter het ten laste gelegde van overmatig al coholgebruik en te hoge snelheid, door gebrek aan bewijs niet in de strafmaat konden worden opgenomen (zijn maats met wie hij in Middelhamis een of meer bars of cafe's had bezocht waren door gereden na het ongeluk en hebben zich Door het vertrek van drs. J. H. Becker werd de Geref Kerk vacant. Het beroe- pingswerk, in samenwerking met de Geref Kerk te Den Bommel, verloopt nog niet vlot. Daarom is het een reden tot blijd schap dat de vroegere predikant drs. H. A. L. v.d. Linden, thans emeritus, zich bereid verklaarde 3 dagen per week in de Pas torie te wonen en o.a. de catechisaties te houden, zieken te bezoeken, begrafenis sen te leiden, enz. Ds. v.d. Linden was van 1939-1944 in de Plaat als zijn Ie gemeente, en is zeer gehecht aan de gehele dorpsgemeenschap. Naar wij vernemen heeft de Kerk van Den Bommel ook kontakt met hem ge zocht. Resultaat: ook nog 1 dag per week naar Den Bommel. Ds. v.d. Lindenis 70jaarenwoontinDe Bilt. niet als getuigen gemeld) sprak de rechter het veriangde milde vonnis uit. Een geldboete van 1.500,— en eenjaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Diezelfde dag werd in Antwerpen de 25- jarige Belg P. B. uit het Belgische Olen bij Herenthals veroordeeld voor een dergelij feit. Door zijn toedoen (te hoge snelheid) was hij eveneens oorzaak van een aan rijding, waarbij een echtpaar op slag werd gedood. De Belg kreeg vijf jaar cel, 120.000 francs boete en vijftien jaar ontzegging van het rijbewijs! Dinsdag 8 oktober om 14.00 uur is er weer een soos in de verjaardagskamer van „de Samaritaan" in Sommelsdijk. Een ieder die zich verbonden voelt met onze vereniging is van harte welkom. NIEUWE TONGE D.V. dinsdagavond 8 oktober hoopt ds. J. v.d. Bom om half 8 in,,Elim" weereen aanvang te maken met de Bijbellezingen. Daar is ieder hartelijk welkom. MIDDELHARNIS Op woensdag 9 oktober a.s. hoopt de vrouwenvereniging van de Chr. Geref Kerk aan de Hoflaan verkoping van ge maakte goederen te houden in de zaal achter de kerk van 10.00 - 6.00 uur. stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 -1553

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1