Geslaagde avond van de Stichting Stad Goedereede Zangavond SGP Statenfractie bracht werkbezoek aan bet Waterschap Vaste bibllotheek-uitleenpostte Ooltgensplaat feestelijk geopend Ds. J. Noordhof 25 jaar predikant Jeugdwerk +16 Koekverkoop ten bate van de kinderadoptie Oud papier en lorren voor projekt Las Floris kerk 58e Jaargang No. 5434 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Den Bommel - 's-Gravenpolder Gelukwens „Prins Maurits" Middelharnis HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling CU 01870-3477 m DD DINSDAG 1 OKTOBER 1985 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijic Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel, 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN In z'n inleiding op de j.l. vrijdag avond gehouden bijeenlcomst me moreerde de voorz. (burg. van Vel zen) de recente aankoop van liet pand Catharinastraat 7. Dit pand is door de Stichting verworven, met de bedoeling om het open stuli er naast weer vol te bouwen en zo doende de gevelwand in Catharina straat weer aansluitend en gaaf te maken. Binnenkort wordt het (incl. plan, restauratie begeleiding en subsidie) te koop aangeboden voor ca. 40.000 gulden. Omdat de Stichting behalve monumen ten restauratie ook de belangstelling voor de geschiedenis van Goedereede bevor dert, vt'aren er ditmaal twee sprekers uit genodigd. Dr. J. van Lamoen, een geoloog uit Den Haag, die Goeree al vele jaren kent, voerde ons eerst, aan de hand van dia's binnen in de wereld van de gesteenten, die in ons landje van zand en klei altijd op vallen, zeker als ze zo groot zijn als de door de Goereese vissers opgehaalde keien. In een helder betoog legde spr. uit hoe deze reusachtige stenen in de Noordzee terecht gekomen zijn. Daarbij illustreerde de dia's op treffende wijze hoe er vroeger enorme gletschers over een belangrijk deel van Europa gelegen hebben, soms meer dere kilometers dik die door de on gelofelijke krachten grote brokken rots voor zich uitschoven. Ook liet hij de aanwezigen zien hoe ver schillend van samenstelling de diverse stenen zijn, terwijl er op sommige nog duidelijk sporen van krassen en groeven te vinden zijn die ze opgedaan hebben tij dens hun lange reis onder het ijs. In de discussie na afloop kwam ook de ouderdom van de stenen ter sprake. Hoe wel de Bijbel en de wetenschap hier met «Ikaai ill Léguiibpraak iijken ie zijn, achtte spreker het mogelijk dat er toenadering plaats vindt, hetgeen ook in de zaal en bij de vragensteller bijval veroorzaakte. Spr. stelde de Stichting een informatie paneel in het vooruitzicht waarop belang stellenden ook de geologische informatie over de stenen kunnen lezen. Dit werd door de voorz. zeer op prijs gesteld, en zal tz.t. een plaatsje bij het gemeentehuis krijgen. Dr. Braber uit Dreischor kreeg na de pauze het woord. Hij geniet al jaren be kendheid om z'n grote kennis van familie namen op Flakkee en Schouwen. Zo wist hij zijn geboeide gehoor te ver tellen dat Grinwis (via Middelburg) van het engelse Greenowe afstamd, terwijl Tanis waarschijnlijk een verbastering van (An)theunis is. Ook kan je vaak beroepen in namen terugvinden, hoewel dit niet altijd voor de hand ligt. Zo is de naam Goekoop oorspronkelijk afkomstig van iemand die goekoopsandt kon le veren de naam Lokker van iemand die in een moerassig deel van de polder woonde de naam van Weel van iemand die bij een oude dijkdoorbraak (Wiel) woonde etc. etc. STamper, Droger, Drijver en Keur zijn namen ontleend aan de meekrapteelt, v.d. Baan was oorspronkelijk een touwslager, terwijl de beroepen van Boogerd (man), Kaasman en Kastelein niet moeilijk te raden zijn. Ook wist spr. te vertellen dat er in 1600, na de verzanding van de Goereese haven veel families naar Flakkee vertrokken zijn. Namen als Stelleman, Roodzand, Roos, Verduiin, Kieviet, Hameete(man), Aleman en Lokker komen daar dan ook nog veelvuldig voor. Het zijn echter alle maal oude Goereese namen. Ook ging Dr. 3raber in op de (gevolgen van de) reformatie. Deze was, waarschijn lijk mede door de vissers, die het nieuws van elders meebrachten, in Goedereede al vrij spoedig nadat Luther zijn stellingen had aangeplakt, op gang gekomen. Voordien rommelde het trouwens al in de kerk, getuige het aantal pastoors dat het ambt verliet of trouwde. Niettemin werd in 1535 Jan Willems zoon voor 3 jaar uit Goedereede ver bannen omdat hij zijn kerkelijke verplich tingen verwaarloosde. In 1567 werd in een rondschrijven op gemerkt dat „Ce oude catholyke religie niet meer ge«,g' werd...." In 1571 was Jaccb Tcdc/.„'- .'m laatste pastoor in Goe dereede, hij verliet het ambt en trouwde. Daarna is het zilveren vaatwerk van de kerk in Antwerpen verkocht om het onder houd van de kerk te kunnen betalen. Ook de vele vormen van bijgeloof kwamen nog ter sprake. Verschillende heksenproces sen, waarin vrouwen die verdacht werden van kontakten met de „vyand" duivel), tot de brandstapel veroordeeld werden, nadat ze onder folteringbekend" hadden vonden in die tijd plaats. Woensdag 2 oktober is het 25 jaar ge leden dat ds. J. Noordhof bevestigd werd als predikant van de gereformeerde kerk te Den Bommel. Op 4 juni 1967 nam hij een beroep aan naar Wemeldinge, tevens voor de arbeid onder de schippers. Als predi kant met een volledige arbeid onder de binnenschippers (binnenscheepvaart) in België werd ds. Noordhof op 1 februari 1976 als zodanig bevestigd. Dit werk had zijn intense belangstelling en de liefde van zijn ambtelijke loopbaan. Ds. Noordhof, die op 10 januari 1914 werd geboren, preekt zondags nog regel matig, zelfs meer dan in twee diensten. Ook te Den Bommel (zijn eerste ge meente) en te Ooltgensplaat gaat hij nog regelmatig voor. Op 1 februari 1981 ver kreeg hij zijn emeritaat. Het adres van ds. Noordhof is: Esdoornstraat28, 4431 DE 's-Gravenpolder (Zld.). DIRKSLAND Op D.V. vrijdag 4 oktober a.s. wordt er een ringzangavond gehouden in het kerk gebouw van de Ger. Gem., Geldersedijk te Dirksland, aanvang 20.00 uur. Deze ringzangavond wordt georgani seerd door het ,,Dirkslands Mannenkoor". Naast het mannenkoor zingen op deze avond de gemengde koren: „Korach" uit Den Haag; Soli Deo Gloria" uit Dirksland; en: Eben Haëzer" uit Spijkenisse. Gaarne nodigen wij u uit tot het bijwonen van deze Ringzangavond, mogen wij op uw belangstelling rekenen? Bestuur ,,Dirkslands Mannenkoor" Alleen Ewoutje Dimmens ontsprong de dans, omdat ze ais haar advocaat niemand minder dan vader Cats genomen had.... In de levendige discussie die op deze inleiding volgde kwamen nog vele namen en hun betekenis aan de orde. De voor zitter moest er tenslotte, gezien het ge vorderde uur een punt achter zetten. Hij dankte beide inleiders en de aan wezigen op deze drukbezochte avond die het Stichtingsbestuur stimuleert om op de ingeslagen weg voort te gaan. De 4 SGP Statenleden, v.l.n.r. de heren Ir. Houtman, dhr. Boon, dhr. Barendrecht (ook lid van de E erste Kamer) en dhr. Coster, hebben vrijdagmiddag een werkbezoek gebracht aan het Waterschap Goeree-Overflakkee te Middelharnis. Dijk graaf en heemraden hadden de heren tot het bezoek uit genodigd om hen met enkele verlangens en knelpunten te confronteren. Aan enkele van die punten werd in de loop van de middag dan ook een bezoek gebracht, zoals aan de Geldersedijk te Dirksland, die dringend verbetering behoeft en aan de route Middelharnis-Schaapsweg waarlangs een fietspad een steeds nadrukkelijker noodzaak wordt. De tocht die het gezelschap door het werkgebied van het Waterschap maakte strekte zich ook uit tot Ouddorp-west in welk gebied In de tuin voor het Waterschapshuis; geheel rechts dijkgraaf van Kampenhout. de behoefte aan zoetwatervoorziening voor de daar gepleegde landbouw groot is. Toezeggingen werden uiteraard niet gedaan maar aan de hand van de indrukken die de heren Statenleden werden gegeven mag worden opgemaakt dat het bezoek zeker dienstig is geweest. Wanneer het Provinciaal beleid m.b.t. de wegenverbetering in die zin gewijzigd wordt dat per regio urgentieschema's worden opgemaakt, dan mag de SGP Statenfractie worden verondersteld de urgenties op Goeree-Overflakkee uit eigen waarneming in te kunnen vullen. Daar zal heel Ooltgensplaat het stellig mee eens zijn geweest dat zaterdagmorgen de eer van de officiële opening van de nieuwe bi bliotheek aan mevr. Geerts-Quis- pel werd vergund..! De Stichting Gemeenschappelijke Openbare bi bliotheek Oostflakkee liet daarmee zijn waardering blijken voor het feit dat mevr. Geerts meer dan 25 jaar lang een uitleenpost van wat men noemde „de Provinciale biblio theek" beheerde. De vaste uitleen post eerder al voorafgegaan door de bibliobus heeft mevr. Geerts dat werk uit handen genomen en daar was ze alleen maar gelukkig mee. Het was dan ook met véél genoegen dat ze zaterdagmorgen heel officieel de deur van de nieuwe bibliotheek aan de Pieter Bigge- straat ontsloot. Mevr. Geerts deed dat op verzoek van dhr. Waanders, de voorzitter van de Stich ting die dankzij veler vrijwilligershulp en vooral dank zij het Gemeentebestuur de gelegenheid kreeg „een bruin café tot een witte bibliotheek om te vormen". „Lan delijk uniek", veronderstelde dhr. Waan ders deze metamorfose te zijn en die constatering bleek ook tot de verbeelding van weth. P. v.d. Ree te spreken, want fijn vond'ie het dat de vaste uitleenpost er gekomen was. Daarom ook omdat hij als wethouder iets gerealiseerd zag aan de totstandkoming waarvan hij graag had meegewerkt terwijl hij kortelings nog ge klaagd had dat een wethouder zo'n vol doening lang niet altijd beschoren is. ,,Dit is nou 'es een gunstige uitzondering.!" stelde de wethouder tevreden vast. Dh»" v d Ree b'eek de beschikbaarheid van het boek naar keuze op hoge waarde te schatten. „Terwijl zoveel aan de ver nieuwingsdrang werd onderworpen is er sinds de uitvinding van de boekdrukkunst voor het boek nog géén vervanger ge vonden die ook dat specifieke in zich heeft", bezag dhr. v.d. Ree waarbij hij zich de lezer van een boek in „sfeervolle ro mantische omstandigheden" voor ogen stelde, kompleet met schemerlamp en luie stoel en een naar believen gevuld glas.... Het is echter niet dat wat het gemeente bestuur met zijn medewerking aan de uitleenpost heeft willen bereiken. Doel stelling is het lezen in de breedste be tekenis voor ieder toegankelijk te maken waarbij het gemeentebestuur ook hoopt dat de Stichting de nu gekregen mogelijk heden tot een breder verband zal laten uitgroeien waarin ook de cultuur d.m.v. Dhr. Waanders biedt mevr. Geerts de sleutel aan waarmee ze de bibliotheek-deur zou openen. het tonen van kunst en het laten horen van muziek een plaats zullen krijgen; „een bredere dimensie aan het bibliotheek werk" is wat dhr. v.d. Ree bepleitte. Dhr. v.d. Ree overhandigde mevr. Geerts en mevr. C. Smit-van Nimwegen wegens hun verdiensten t.b.v. het bibliotheekwerk een glas in lood hanger met afbeeldingen uit de gemeente. De bibliotheek verrastte hij met een diaprojector. Namens de Prov. Bibliotheekcentrale Schiedam werd gesproken door dhr. Goos- sens. Hij beoordeelde de Plaatse vestiging als een uitstekend uitgangspunt voor goed en verantwoord bibliotheekwerk. Het zou dhr. Goossens deugd doen wanneer de post een professionele kracht aan zou kunnen trekken, maar anderzijds waar deerde hij de thans geboden vrijwilligers hulp in hoge mate. Hij zegde graag alle medewerking van de Prov. Bibliotheek centrale toe welke het mogelijk maakt dat ook voor de Plaatse lezers elk boek be reikbaar is, ook die die niet direct in de uitleenpost aanwezig zijn. Het was dan ook sprekers' wens dat de nieuwe biblio theek een middelpunt in de Plaatse dorps gemeenschap zal worden. De dames Geerts en Smit werden door dhr. Waanders met bloemen getooid als dank voor de door hen verrichte pioniers arbeid. Op vrijdagmiddag 4 oktober zullen de leerlingen van de Christelijke Ha vo en Mavo „Prins Maurits" u weer pakjes met koek aanbieden voor de normale winkelprijs. Deze aktie zal traditiegetrouw weer over ons gehele eiland gehouden worden, alsmede de len van Schouwen-Duiveland. Deze aktie draagt altijd in zeer grote mate bij tot instandhouding van het adop tiefonds van hun school. De leerlingen van genoemde school heb ben al vele jaren 19 kinderen uit India, Guatemala en Haïti financieel geadop teerd. Ook dit jaar doen de leerlingen weer een beroep op u. Deze financiëele adoptie maakt het mogelijk dat deze kinderen voorzien worden van: voedsel, kleding, en bovendien Christelijk onderwijs ontvan gen. Een betrouwbare Nederlandse hulp verleningsorganisatie zorgt er voor dat het geld ook daar terecht komt waar het moet zijn. De klassen ontvangen geregeld brie ven van hun geadopteerde kinderen waar in ze hun „sponsers" dankzeggen voor de geboden hulp. En die hulp is hard nodig! Deze kinderen leven onder omstandig heden die we ons nauwelijks kunnen voor stellen. Zo is de kindersterfte (onder de 5 jaar) in Haïti bijna 50%. De belangrijkste oorzaak hiervan is: honger! Door deze verkoopaktie hopen de leer lingen van de „Prins Maurits" te Middel harnis het benodigde geld te ontvangen, om deze hulpverlening te kunnen voort zetten. Rekent u vrijdagmiddag op hun komst? Zij verwachten dat u ook dit jaar hen niet teleursteld. Zij komen niet voor zichzelf, en u kunt zo ook weer meehelpen om een stukje van de nood in deze wereld terug te dringen. OUDDORP Op D.V. zaterdag 5 oktober hopen wij weer uw oud papier en lorren op te halen voor bovengenoemd projekt in Peru. Ook kleding, dekens en schoenen enz. zijn bij ons nog steeds welkom voor het zendingswerk. Postzegels via de Christe lijke Basisschool. Bijbel, psalmboeken, oude schrijvers, kinderbijbels, christelijke boeken en ansichtkaarten via de SRV wagens. Wilt u alles wat u weer hebt opgespaard voor het zendingswerk voor half negen aan de weg zetten. Wie helpt ons weer met het ophalen van deze goederen? Die is welkom om half negen aan de Duinker kerweg 6. Opbrengst deze maand: Oud papier1203,00 Lorren150,00 Gift45,00 Totaal1398,00 Oude stand24497,58 Nieuwe stand25895,58 U ziet het, wij zijn met deze stand weer over de helft gekomen. Hartelijk dank voor uw medeleven me thet zendingswerk, in sparen, geven en ophalen, zullen wij samen proberen om de andere helft ook weer bij elkaar te sparen. De zendingscommissie HERKINGEN Ophalen oud papier Morgen woensdagavond zal vanaf half zes weer oud papier worden op gehaald door en ten bate van de Prins Johan Frisoschool. Men wordt vriendelijk gevraagd het aan te bieden papier tijdig gereed te zetten. Voor lopkwalitsit, goede s n voordelige pnizen: FOTO FILM REPORTAGE VIDEO COMPUTER fJJt..ll'II.Wll* cn C3 C3 ■■■■■■LBSAAf IZ3 C3 C3 C3 Htedtraaf 35 Molenweg 4 - Ouddorp Telefoon 01878-1612 en 2120 Filiatl flffnesje Prinahop Hoffezoom 172 -. Telefoon 011162400 STELLENDAM Wat voor invloed heeft de media op ons en wat is verantwoorde Journalistiek? Vragen die voor velen van ons toch nog open staan. Wil je er meer van weten. Kom dan D.V. Zaterdag 5 oktober naar de Schuur vanaf 7 uur 's avonds, waar iemand van het R.D hoopt te komen om ons dat allemaal te laten horen en te laten zien. Dus ieder van 16 jaar en ouder van harte welkom in de Schuur. Tot ziens.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1