Visies op liet liedendaagse antisemitisme Jeugd hoekje Stelle ruim eerste Septemberraadsel 4 r EXTRA RAADSEL /T van Oom Ko i 9 Prijswinnaars Boekbespreking: (I) Briefwisseling ALLEMAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1985 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 9, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. STAKCNDS CACTUS Ik kocht Jaren terug een bloeiende lid- cactus, geef hem geregeld kamermest en water, maar hij bloeit nooit meer. Hoe komt dat? Antwoord: Omdat hij het veel te goed heeft in uw warme zitkamer. Een cactus is een woestijnplant, en vraagt dus zand, heel weinig water, geen extra voeding en 's nachts een lage temperatuur. Zet uw lid- cactus maar in uw koelste kamer, want pas bij 8 a 10 graden C. ontstaat bloemaanleg. Doe meer zand in de pot, geef geen kamermest meer en eens in de maand een klein scheutje water. Hoe droger de ka mer, hoe beter. Desgewenst kan de cactus overdag in de warme kamer staan, maar 's nachts is ze gewend aan fikse kou in de woestijn. A.O.W. IN 1957 Weet u nog hoe hoog de AO W-uitkering lag in 1957? Antwoord: De eerste uitkeringen waren per 1 januari 1957 vastgesteld en wel voor ongehuwden op 846,per jaar en voor gehuwden op 1404,per jaar. Daarna zijn de bedragen jaarlijks of halQaarlijks verhoogd. Beste vrienden en vriendinnen, vorige week schreef oom Ko „volgende week verder" maar dat wordt weer vol gende week. Afgelopen week ontving ik zo'n leuk „vakantieverslag" dat zou ik nu willen plaatsen. Voor alles wordt het teveel. Eerst nu het nieuwe en tevens laatste i (9 6 10 11 U 1. oudste zoon van Jacob (Gen.) 2. had acht jaren ziek gelegen (Hand. 9) 3. moeder van Samuel 4. opvolger van Elia 5. koning van Midian (Num. 31) 6. huisvrouw van Elimelech 7. havenstad (Hand. 9) 8. koning der Moren (2 Kron. 14) 9. zuster van Tubal-Kaïn 10. hier was een grote waterput (1 Sam. 19) 11. koning van Gath (1 Sam. 21) 12. zoon van Seir (Gen. 36). In de dikomlijnde vertikale hokjes: tekst gedeelte uit Job. Moeten wij ons steeds ook afvragen HONDejAKCN Ze zeggen wel eens, dat één hondejaar gelijk is aan zeven mensenjaren, maar volgens mij is een hond binnen eenjaar al volwassen en geslachtsrijp. Hoe ligt de verhouding werkelijk? Antwoord: De regel is uitgedacht voor en door domme mensen die weinig begrip voor dieren hebben. In werkelijkheid ligt de verhouding aldus: een pup van 6-8 maanden kun je vergelijken met een kind tussen de 10 en 13 jaar; een hond van een jaar met een meerderjarig mens van 24 lentes; de hond van 3 jaar met de mens van 28; een hond van 4 met een volwassen man van 32; de hond van 8 jaar met een persoon van 48 jaar; een hond van 10 met een ouder iemand van 56; de hond van 12 met een VUT-gerechtigde van 64 jaar; de hond van 16 met een bejaarde van 80. En dan nóg is zo'n vergelijking principieel verkeerd, omdat de veroudering bij een dier iets totaal anders is dan die bij de mens. Aan onze dood door ouderdom (laten we zeggen rond de 100 jaar!) gaan vele winters vooraf met verstijving van gewrichten, aderverkalking, haaruitval, soms vermagering en achteruitgang van geestvermogens en van de zintuigelijke waarneming, enzovoort. Een hond kan wel zijn tanden verliezen, grijs worden, of blind, maar meestal vertoont hij gróte vitaliteit tot zijn dood, die op hoge leeftijd kan worden veroorzaakt door hartstil stand. SIEDERMSIER STOELEN Ik zend u een serie kleurenfoto 's van mijn oude stoelen. Kennissen zeggen dat die antiek zijn. En u? Antwoord: Dat zijn originele Bieder meier stoelen, daterend uit het tijdvak 1820-1848 gezien de houtverbindingen van rugleuningen, zittingen en sporten en ze zien er uitstekend uit. De waarde van dit stel kan zeker enkele duizenden gul dens bedragen en als u er een originele tafel uit die tijd in dezelfde stijl bij hebt, zou het komplete ameublement op een gerenommeerde veiling wel eens tussen de 5.000,— en 9.000,— kunnen op brengen. SIERKETEL Ik heb op een rommelmarkt een rood^ koperen keteltje gekocht, maar er zitten wat groene plekken in. Hoe krijg ik die eruit? Antwoord: Dat kopergroen kunt u ver wijderen met een verdunde zoutzuurop lossing van ongeveer één op tien. Denk erom, dat u dan het zoutzuur druppel voor druppel in het water doet en niet andersom en pas op voor het spatten, want het bijt en brandt overal in als u morst' Gebruik oude handschoenen als u met een oude lap de groene plekken wegwrijft en laat het zuur geen gaten vreten in de dunne ketelwand. Na de behandeling kunt u uw sierketeltje blinkend krijgen met koperpoets. Opstel: „Op Zomerkamp" 't Was een regenachtige dag, zaterdag 10 augustus. 's Morgens had ik m'n koffer ingepakt: ik ging voor het eerst alleen op vakantie! Het was middag. Ik moest om half twee bij mijn vriendin wezen. We waren met z'n vieren. We waren best zenuwachtig. Hoe zou het er uit zien; zou het leuk zijn? We waren drie kwartier onderweg ge weest toen we het bord Burgh-Haam- stede zagen. We waren er. We moesten bij de fietsen maker bijeen komen, want dan zou je gelijk je fiets mee mogen nemen die ge huurd was. Allemaal vreemde gezichten, maar toch leek het me leuk. We fietsen in de groep naar het gebouw waar we zouden over nachten. De Koe-bel heette het; een leuk gebouw. We gingen onze bedden opzoeken, en ik had er al gauw één gevonden. Het waren allemaal stapelbedden. We hebben alle bedden tegen elkaar ge schoven. We hebben eerst nog even zitten praten. Toen ging de bel. We moesten eten. Nu had de staf de tafel gedekt, maar de volgende keer moesten wij het doen. 's Avonds gingen we een strandwandeling maken. We hadden een heel eind over het strand gelopen, en we waren best moe. Daarom riepen we „zullen we niet eens omdraaien?" Het was reeds bijna donker. Maar nee, dat wou de staf niet, dus we klommen een dun, smal duinweggetje op en liepen zo een hele poos, en kwamen toen bij een splitsing. We wisten niet welke kant we op moesten. We waren verdwaald! We zijn toch nog aangekomen, maar wel heel laat. Om half twaalf waren we pas thuis. Zo hebben we nog een paar span nende dagen beleefd. Nathali Kamp 1kan zeer nieuwsgierig zijn 2. hier moet je beslist niet uitspringen 3. en dit maakt macht 4. deze worden niet gebakken 5. soort muziek die nog komen moet 6. dit is meer dan duizend 7. die zoekt men soms op laag water 8. hier kan je soms iets uitschudden 9. deze twaalf behoren vaak bij een zekere dertien 10. hier kan je weleens een deugd van maken. Jullie hebben al gezien dat het spreek woorden moeten zijn. Proberen jullie er eens uit te komen? De beginletters vor men de naam van een Nederlandse ont dekkingsreiziger. Flakkeese Zaterdagvliegers Marathonkampioenen: 1. Comb. Cees en Miep, Ouddorp. 2. Gebr. Kieviet, Sommelsdijk. 3. C. M. Grinwis, Ouddorp. Kampioen Jonge duiven: Onaangewezen: 1. F. v.d. Geest, Nieuwe Tonge. 2. J. van Seters en Zn., Stellendam. 3. L. Hoek, Stellendam. Aangewezen: 1. M. Mehssant en Zn., Stellendam. 2. M. van Lenten, Stellendam. 3. J. van Seters en Zn., Stellendam. Kampioenen natour Onaangewezen: 1. J. van Seters en Zn., Stellendam. 2. P. van Moort, Nieuwe Tonge. 3. Gebr. Kieviet, Sommelsdijk. Aangewezen; 1. M. Melissant en Zn., Stellendam. 2. N. H. v.d. Groef, Dirksland. 3. P. van Moort, Nieuwe Tonge. Generaal kampioenen: Onaangewezen: 1. Ph. Logmans, Hêrkingen. 2. Comb. Westdijk-Witte, St'dam. 3. J. van Seters en Zn., Stellendam. Aangewezen: 1. M. Melissant en Zn., Stellendam. 2. J. van Seters en Zn., Stellendam. 3. D. van Lenten, Stellendam. Keizer: 1. J. van Seters en Zn. 2. D. van Lenten. 3. M. Mehssant en Zn. allen te Stellendam. De PRIJSWINNAARS over de augustus- raadsels zijn: EUy LooijNieuwe Tonge Monica MurreGoes Els VroegindeweyOchten Martha VroegindeweyOchten HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberelcening nn 01870-3477 m DD IS*! Meer dan veertig jaar geleden is het dat een einde kwam aan de jongste Wereldoorlog. Sedert even zoveel jaren weten we welke gruweldaden de joden tijdens de bezetting is aan gedaan. Zes miljoen van hen von den de dood ten gevolge van een systematische, barbaarse volkeren moord. Te menen dat het antisemitisme daarmee een einde heeft gevonden, geschokt als men was van de gruwelijke Naziterreur, is helaas een vergissing. Nog steeds is de neiging tot) jodenhaat latent of publiek aanwezig. Niet alleen in landen van het Midden-Oosten of in Zuid-Amerika, ook in de westerse wereld blijken de tendenzen daarvan hier en daar. Stiba Het is dan ook niet geheel onbegrijpelijk dat enkele jaren geleden een Stichting ter Bestrijding van het Antisemitisme (STIBA) werd opgericht. De naam geeft het doel aan: bestrijding van antisemitis- tische tendenzen, en wel in een zo vroeg mogelijk stadium. De stichting meent dat het aanbinden van deze strijd een grote maatschappelijke en historische kennis vereist. Dat zal waar zijn. Daarom formeerde zij een raad van ad vies, bestaande uit twaalf gezaghebbende deskundigen. Welnu, ter gelegenheid van het vijQarig bestaan van de stichting gaf zij elk der leden van de adviesraad gelegenheid een essay te leveren, waarin wordt ingegaan op de actualiteit, de uitdaging en de schijn bare onuitroeibaarheid van deze vorm van koUektieve haat. De bijdragen zijn in middels gebundeld in boekvorm. Het ge heel verscheen eerder dit jaar bij uitgeverij Meulenhoff te Amsterdam, en wel onder de titel Veertig Jaar na '45". Het boek wordt ingeleid door de bekende prof. dr. L. de Jong. Hier volgt nog een nagekomen foto van Jaqueline Funcke. De reeds eerder af gedrukte foto was al wat oud, vandaar willen we graag de laatste nog even af drukken. Oplossingen augustusraadsels III nadaBalak tholAaron hannAbdon nabaLaban lukaSafan jozuAmram jabaLinus hegalzaak gajuS amma baesAbner B a a 1 s a 1 i s a (2 Kor. 4 42) IV Van dit raadsel alleen de uitkomst: „Al de arbeid des mensen is voor zijn mond". (Prediker 6 7a) Extraraadsels augustus „Vroeg op weg en traagkens varen; helpt en tijd en rampen sparen". II Ora et Labora III Het hoofd in de schoot leggen. IV uur werk werk ge ver ver voer der der ma te te gel Nathalie Kamp - Yerseke: Als je een heel klein blaadje neemt kan je toch zeggen dat je een blad vol hebt geschreven. Maar ik begrijp je wel hoor, want je had al een opstel geschreven, dus het nieuws was je „kwijt". Ja, het zal best wat moeilijker worden op school Na thalie. Je kan niet meer dan je best doen. Doei! Mare Kamp - Yerseke: Jij bent dus in het land van Bartje op vakantie geweest? Het is daar wel een beetje anders dan bij jullie in Yerseke Mare. Inderdaad zijn daar ook minder aangename dingen te zien, al is het niet zichtbaar meer wat daar allemaal gebeurd is. Nu kan je er weer tegen Mare, en nu maar goed leren, hoor! Hannie Grinwis - Ouddorp: Je weet dus ook watje doen moet Hannie. Ja, er komt heel wat kijken tegenwoordig. Als je graag de krant leest, is het niet zo'n opgaaf, maar doe je dat niet graag, dan wordt het een kwalijke zaak. Maar je leert er wel veel mee. Jammer dat de leraar weg gaat, Hannie. Je wist wel niet zoveel te schrijven, maar hét werd toch nog een blad vol! Jozina Koppenaal - Ooltgensplaat: Je kan overal aan merken dat het pas vakantie is geweest. Allemaal maar korte briefjes. Maar dat geeft niet hoor. Je zal toch wel weten wat je moet doen. Het vakantieverslag heb ik inderdaad ont vangen. Dank daarvoor Jozina. Het is wel een gejakker van het ene gebouw naar het andere. Misschien wordt dat opgelost als je niet meer naar school gaat! Corma en Nelleke Grinwis- Ouddorp: Ja, nu doen we het eens anders, dames! Voor ik het weer vergeet, nog hartelijk bedankt voor de twee heel mooie kaarten, hoor! Jullie hebben het dus goed naar de zin bij de juffrouw? Als je goed je best doet, dan vallen de meesters en ook de juffrouwen wel mee hoor. Want dat heb ben ze allemaal wel graag. Goed opletten en luisteren en je best doen. En voor jezelf is het alles waard. Alle huisgenoten de groeten hoor! Heleen Boone - Hoedekenskerke: Je bent wel bij de boffers Heleen, want er was niet zoveel vakantiewerk. Je zit wel goed in de poezen. Zijn die voor de verkoop, of houden jullie die allemaal aan? Op jullie bedrijf is er altijd wel wat voor hen te verschalken. Bij ons zijn er maar weinig kastanjebomen Heleen, in Zeeland zie je er wel meer. Dit is dan weer het laatste hoekje van de septembermaand. Dat wil dus zeggen dat het weer inzenden is. Er zijn dan vier opgaven geplaatst, en tevens vier extra opgaven. Oom Ko zou graag wat nieuwe deel nemers willen zien. Het is nu een mooie tijd om er mee te begiimen. De lange avonden komen weer aan. Vooral voor de jongeren is er dan weer volop tijd om wat te puzzelen. Er is veel mee te leren en er zijn prijzen mee te winnen. Wie durft eens in de pen te klimmen? Allemaal de hartelijke groeten van OOMKO Het resultaat is een lijvige paperback van bijna drie en een half honderd pagina's. De uitgever koos een frisse vormgeving. Op het kaft overheersen de kleuren wit en blauw de nationale kleuren van de staat Israël. Bewust? Jammer dat de kwaliteit van het bindwerk niet al te degelijk is. Wie het boek intensief leest, houdt namelijk een losbladige uit gave over. Zo verging het mij namelijk. Essays Het geheel biedt een verscheidenheid aan onderwerpen, overigens alle samenhan gend met het centrale thema. Op de 29 pagina's noten en de uitvoerige informatie betreffende de auteurs na, telt het boek veertien bijdragen, inclusief het „Woord vooraf'. lic noem enkele artikelen. Prof. Dr. D. van Arkel, hoogleraar te Leiden, kijkt terug en blijkt vooruit ten aanzien van de verschijnselen van racisme en anti semitisme. Hij spitst zijn betoog toe op de nederlandse situatie. Opmerkelijk is zijn conclusie dat de toenemende ontzuiling een positief effect zal hebben op de ver mindering van racisme. Yehuda Bauer vervolgens, een vooraanstaand weten schapper in Israël, beschrijft dezelfde rea liteiten, maar dan in breder, internatio naal kader. Verhelderend is zijn analyse van de diverse verschijningsvormen van het antisemitisme. De bekende journalist G. Philip Mok, werkte aan de bundel mee middels zijn essay „Berichtgeving rond Israël: de omgekeerde werkelijkheid". Het zijn onthullende en onthutsende feiten die hij weergeeft. Gestaafd door onweerleg bare gegevens toont hij aan dat er een wereldwijde anti-Israël propaganda oorlog wordt gevoerd, gekenmerkt door een omkering van de historische werke lijkheid. Nota bene: Nazi-Duitsland en het huidige Israël worden voorgesteld als nauw verwant in ideologie en me thode. En dat niet alleen door Ara bische en Sowjet-media, maar ook in wat doorgaat als de westerse beschaafde wereld. Wees attent en hoed u voor valse en halve berichten!, lijkt de heer Mok te willen zeggen. Ing. Simon Wiesenthal, de bekende Nazi jager, geeft een beschouwing over het wezen van hetneonazisme; rabbijn A wra- ham Soetendorp en mr. M. J. M. Tripels schreven een persoonlijk getinte bijdrage. Verscheidenheid typeert deze bundel dus, en hiermee gaf ik nog slechts een on volledig overzicht. De bundel toont naast de gereleveerde nog andere benaderingen van het thema: juridisch, sociologisch, sociaal-psychologisch, etc. Theologie Toch is het niet alleen in positieve zin, wat ik over dit boek kan zeggen. On miskenbaar is de Stiba een instelling met hoogstaande morele idealen. Zij Vorige week wist zwemclub de Stelle een gelijk spel uit het vuur te slepen, maar het was de vraag of ze hun voorsprong uit de eerste wedstrijd (9 pnt.) opnieuw zo goed zouden kuimen verdedigen. De laatste wedstrijd tussen Kapelle, de Stelleduikers en de Stelle werd in Kapelle verzwommen. De Stellendammers wisten dat ze zich totaal geen misser konden permiteren, dus werd er door iedereen voor meer dan 100% tegenaan gegaan. Dat resulteerde al gelijk in een fikse voorsprong voor de Stellendammers. Na 5 programma's ston den ze maar liefst 11 pnt. voor op de Stelleduikers. Toch stonden ze nog niet zo ruim op kop, want thuisploeg Kapelle hield toch goed stand en stond maar 4 pnt. achter. Helaas had Kapelle in de oudere groepen geen of slechte zwemmers, zodat de achterstand al snel groeide. Ja, de Stelleduikers kwamen zelfs gelijk met Ka pelle. Voor de Stelle was dit gunstig, want nu stonden ze halverwege de wedstrijd al met 27 pnt. voor op beide concurrenten! Eigenlijk was het nu voor de Stellen dammers een gelopen zaak. Toch wilde niemand van rustig aan weten en werd de voorsprong zienderogen vergroot. Tussen Kapelle en de Stelleduikers werd het een zeer spannende strijd. Kapelle wist in het tweede deel weer een goede voorsprong op te bouwen en hielden daar voor de estafette nog 3 pnt. van over. Dus met de estafette moesten ze voor de Stelle duikers blijven. Aanvankelijk lukte ze dat goe4 maar halverwege kwam de Stelle- wenst het verwerpelijke kwaad van het antisemitisme, als uiting van rassen haat, in te dammen. Dat is te waar deren en te ondersteunen. Echter haar activiteiten en ook deze bundel laten zien dat zij haar uitgangspunten zodanig verabsoluteert dat zij haar doel voorbij schiet. Erger nog: dat zy be vordert wat zy zegt te bestrijden. Dis criminatie namelyk. Ik kan het ook nog anders zeggen. De Stiba laat zien dat haar wortels andere zijn dan die van het bijbels getuigenis van de God van Israël, die zich in Christus Jezus openbaarde. Ik besluit dit artikel met nog iets te zeggen over een van de twee artikelen die mij aanleiding geven tot deze stelling. De laatste bijdrage in de bundel betreft een „Nabeschouwing" van de hand van Ri chard A. Stein, de voorzitter van de stich ting. Daarin licht hij de betekenis en de achtergronden van het werk van de Stiba nader toe.. Een enkel aspect. Niet onbelangrijk is de definiëring van het begrip „antisemi tisme". In de traditionele opvatting, aldus Stein, spreekt men daarvan eerst wanneer er openlijk gediscrimineerd wordt tegen joden en er sprake-is van gewelddadige incidenten. In de opvatting van de Stiba echter begint het antisemitisme veel eer der. Daar namelijk waar dè joden een houding, een standpunt, een plaats in een of andere theologie worden toegedicht die niet in overeenstemming zijn met de feitelijkheden en die denigrerend en de classerend van aard zijn. Wat deze, op het eerste gezicht voor de hand liggende, interpretatie in werkelijk heid inhoudt, blijkt als Stein concreter wordt. Zijn suggestieve toon is daarbij opmerkelijk. Ik citeer: „In de godsdien stige sfeer vormen de taaltechnisch goed geconstrueerde argumenten van kerklie den en evangelisten, die regelmatig hel en verdoemenis over het joodse volk uit spreken, een aparte uitdaging...." Hij spreekt dan van theologisch antisemi tisme" door hen die meenden hun kans schoon te zien", die de link legden naar „vervolgers van Christus en christenen van 2000 jaar". In een noot noemt hij de namen van hen op wie deze typering van toepassing zou zijn. Gedurende de eerste vijfjaar van haar bestaan heeft de Stiba de strafrechte lijke sfeer als voornaamste strijdvlak tegen het antisemitisme gekozen.... (slot volgt) N.a.v. „VeertigJaar na '45. Visies op het hedendaagse antisemitisme". Ingeleid door prof. dr. L. de Jong. Uitge verij Meu len hoffInformatief te Amsterdam. Paperback. 339 pagina 's. Prijs f 47,50. J. K. BLOEMEN BESTELLEN Bloemenhuis Korteweg bellen duikers ijzersterk terug en ging Kapelle voorbij. De laatste zwemmer van Kapelle haalde nog wel een aanzienlijk deel van de achterstand in maar kwam toch nog een halve meter tekort. Voor de Stellendam mers was deze krachtsexplosie teveel van het goede en ze werden dan ook op ruime afstand derde. Met deze zege van de Stelleduikers drongen ze Kapelle voor de derde maal naar de derde plaats. De Stelle stond natuurlijk ruimschoots bovenaan! De uitslag van de laatste wedstrijd: 1. De Stelle174 pnt. 2. De Stelleduikers137 pnt. 3. Kapelle136 pnt. Door deze overwinning werd de Stelle automatisch eerste in de eindstand en mochten ze opnieuw de beker voor de eerste plaats in ontvangst nemen! De eindstand van deze driekamp: 1. De Stelle504 pnt. 2. De Stelleduikers457 pnt. 3. Kapelle373 pnt. Op 5 oktober a.s. treedt de Stelle op nieuw aan en wel in Middelharnis voor de tweede driekamp wedstrijd tussen de Kempvis Spijkenisse), de Schotejil (Mid delharnis) en de Stelle (Stellendam). ---------- dan Zandpad 68. Middelharnis Telefoon 01870 - 2328

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 6