EIÜVIIDEft-IHEUWS Rumoerige nacht in Ooltgensplaat d.d. 1925 m Opmerkelijke uitgave van De IVIotte D£ MOTTE De dreiging van de nulgroei D. Scarlatti en tijdgenoten WERKLOOSHEID: PUBLIKATIES 19691984 Start seizoen '85-'86 de Open Deur 4e Blad VRUDAG 27 SEPTEMBER 1985 No. 5433 Onze abonnee, dhr. C. J. van Nimwegen Jac.zn., geboren Platenaar, maar wonend in Wemeldinge reageert met de hierbij afgedrukte foto en een korrektie op een artikeltje dat te lezen stond in ons blad van 19 juli l.I. Het handelde over een zomeravond in 1925 (zestig jaar geleden dus) toen gemeenteveldwachter Jordaan en nachtwaker Paasse 's avonds rond elf uur, terwijl bijna alle straatlantaarns waren gedoofd, twee hen onbekende figuren wat verdacht zagen rondscharrelen. Het werd een stevig handgemeen waarbij de twee vreemdelingen er vandoor gingen. Zowel de veldwachter als de nachtwaker hadden het in het gevecht zwaar te verduren gekregen. Men besloot de weggevluchte vreemdelingen te zoeken waartoe door burg. Donkersloot groepjes van drie werden gevormd. Zelfs kwamen aan de zoekpartij veld wachters uit genabuurde gemeenten en twee speurhonden te pas. De twee mannen zouden in de loop van de volgende dag vanaf het veerpontje worden ontdekt met het bootje vanuit Ooltgensplaat naar de Sluisse haven werd gevaren. Ze lagen aan de dijk om erbij nadering van het bootje vandoor te gaan, opnieuw de polder in. Toch werden ze daar overmeesterd. Na verhoor werden ze overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. De twee, van wie één oud-inwoner van de Plaat was, waren naar Flakkee gekomen om in te breken bij de kassier van de Boerenleenbank. Dhr. van Nimwegen schrijft zich het gebeurde nog goed te herinneren; hij was toen 17 jaar. Op de foto van de „veerdienst" zijn de 3 veerschippers te zien die naar de twee gezochten hebben uitgezien. Diplomazwemmen Middelharnis Op zaterdag 21 september slaagden de volgende leerlingen uil Middelharnis voor hun A of B diploma. Diploma A Dharamsingh Bholansingh; Geralda Ma liepaard; Richard van Es; Sijgje Rossen; Maarten Driesse; Floruska Streefkerk; Tom de Vette; Miranda Hartensveld; Anite van Klinken; Bart Meyer; Arnold Petermeijer; Tony Scholts; MariwijnCre- zee; Diana Mijnders; René Koppenaal; Marian Polak; Nanda de Blok; Mirjam van der Welle; Bastiaan Driesse; Leo Kamerling; Connie Bom. Diploma B Stephan Everaers; Erik Klepper; Michel Martens; Johanna van Lenten; Jolanda Grinwis; Esther de Leeuw; Vincent Ger- OUDE TONGE Opbrengst kollekte De kollekte t.b.v. het Pr, Beatrixfonds heeft opgebracht 2.130,65. Allen, die medewerkten om tot dit resultaat te ko men, heel hartelijk dank. Op D.V. zaterdag 5 oktober 1985 hoopt Kees Rosenharteenclavecimbel- en orgel recital te verzorgen in de Remonstrantse Kerk, Voorstraat 35 te Sommelsdijk. Evenals Bach en Handel is ook Demo- nico Scarlatti geboren in het jaar 1685, wat dan ook voor de Stichting Kerk- concerten Goeree-Overflakkee de directe aanleiding is geweest om rondom deze componist in dit jaar van de muziek een concert te organiseren. Deze Italiaanse componist werd te Na pels geboren als zoon van de beroemde Alessandro Scarlatti, die een gevierd opera-componist was. Domenico was vanzelfsprekend een leer ling van zijn vader, terwijl hij te Rome nog bij Gasparini en Pasquini studeerde. Daar na werkte hij achtereenvolgens te Rome, Lissabon en Madrid en stierf aldaar of volgens anderen te Napels in het jaar 1757. Naast de opera's ligt het zwaartepunt van Scarlatti's oeuvre vooral bij zijn bijna 600 voor clavecimbel (of soms ook voor orgel) geschreven sonates, waarin hij een onuitputtelijke rijkdom aan vondsten (rit misch, melodisch, harmonisch, contra- puntisch, speeltechnisch enz.) aan de dag legt. Voor de ontwikkeling van de klavier- muziek en klaviervirtuositeit is hij dan ook van groot belang geweest. Voor de vertolking van deze muziek is zeker niet de eerste de beste uitgenodigd. Kees Rosenhart, die organist is van de Waalse Kerkte Haarlem, werd geboren in 1939. Hij studeerde aan het Amsterdams Con servatorium orgel en clavecimbel bij resp. Albert de Klerk en Gustav Leonhardt. Thans is dhr. Rosenhart zelf hoofdvak docent clavecimbel aan de conservatoria te Amsterdam en Arnhem. In de loop van de jaren ontwikkelde hij zich tot specialist in de klaviermuziek van de 17e en 18e eeuw. ris; Arjan van der Velde; Marian v.d. Groef; Jan-Willem Borsje; Bianca Be vaart; Coen Visser; Ad Schellevis; Ma- rinus Kievit; Niels de Rek; Dennis Troost; Annemarie Dorst; Ronnie Havermans; Simone van de Polder; Anita Verwers; Bettine Paul; Jet Bannink; Heike Boom; Suzan van Klinken. Naast het orgel en het clavecimbel be speelt hij dan ook regelmatig het clavi chord en de vroege pianoforte. Voor de Stichting „Voor en met orgel" maakte hij diverse plaatopname's van historische orgels in en rond Haarlem, terwijl ook een drukke concertpraktijk zijn leven vult; zo werkte hij bijv. mee aan het onlangs gehouden Festival Oude Muziek te Utrecht. Volledigheidshalve zij nog vermeld dat Kees Rosenhart ook het fraaie kabinet orgel van deze kerk zal bespelen, en dat naast werken van Scarlatti ook de Suite in f van G. F. Handel en het Italiaans Concert van J. S. Bach ten gehore ge bracht zullen worden. Een gerenommeerd solist, een voor ka mermuziek uitstekend geschikte lokatie, fraaie instrumenten, een prachtige mu ziek; in deze opsomming ontbreekt nog een talrijk en enthousiast publiek. Wie de schoen past trekke hem aan! De aanvang van het concert is 20.00 uur, kerk open 19.30 uur. De toegangsprijs bedraagt ƒ5,voor volwassenen en ƒ3,voor scholieren, CJP-houders en 65-F. In het programma is een pauze ingelast, waarin koffie verkrijgbaar zal zijn. Vooral de jeugd getroffen Ruwweg gezegd zijn van elke tien werk lozen 4 onder de 25 jaar. Volgens de statistieken van de Europese Gemeen schap bedraagt hun aantal circa 4.6 mil joen op een totaal van 12.4 miljoen werk lozen in de Gemeenschap (Griekenland niet meegeteld). Dit was de situatie in juli toen het aantal jeugdige werklozen met maar liefst 4% steeg als gevolg van het feit dat-schoolverlaters zich op de arbeids markt aanmelden. In de categorie jon geren zijn het vooral de meisjes en jonge vrouwen die moeite hebben een baan te vinden. Van de bijna 200.000 jongeren onder de 25 die zich in juli bij het leger werklozen voegde waren twee derde vrouwen. Over de laatst 12 maanden is hun aantal nog toegenomen terwijl het aantal manlijke werklozen enigszins is teruggelopen. Een onverklaarbaar verschijnsel bij dit alles is dat in verscheidene lidstaten het aantal vacatures waardoor men geen men sen kan vinden toeneemt. Eind juli waren er in Duitsland 120.000 onbezette ar beidsplaatsen en in het Verenigd Konin krijk 183.000. Zelfs in België, met eenvan de hoogste werkloosheidscijfers in de EG, waren er 20.000 banen open. Het is duidelijk dat er iets mis moet zijn in de aansluiting tussen werkzoekenden en openstaande banen. ^^M Uw voeten verdienen 't beste Verton's Schoenen Havenplein 13 ZIERIKZEE Tel. 01110-2488 GOEDEREEDE Alweer voor het derde seizoen wordt er a.s. zaterdag 28 september, begonnen met het kerkelijk open jeugdwerk voor jon geren van 16 j aar en ouder, de Open D eur te Goedereede. De Open Deur wil een ruimte bieden aan jongeren, die pp een gezellige manier bij elkaar willen komen en die met elkaar bezig willen zijn met onderwerpen, die hun leven en dat van anderen raken. Tevens zijn er diverse vormen van re- kreatie en ontspanning. De afgelopen twee seizoenen is de be langstelling, gelet op het steeds groter wordende aantal bezoekende jongeren, gegroeid. Aanvankelijk werd dit door het team van de Open Deur niet verwacht. Immers veel jongeren zijn, in navolging van anderen, bezig zich los te maken van de kerk en alles wat daarmee te maken heeft. Maar dan blijkt, dat er op ons eiland toch een groep jongeren is, die, zij het soms schuchter en met veel vragen, twij fels en kritieken, wel bezig willen zijn met de dingen van Gods Koninkrijk en dat ze daarin anderen willen ontmoeten. Hoe daar binnen de Open Deur vorm aan is gegeven, wordt geïllustreerd d.m.v. een beknopte terugblik op de avonden van het vorig seizoen. Aan de orde zijn ge weest onderwerpen zoals o.a. de Messias belijdende Joden, verkering en vriend schap, jong zijn en geloven, de kunst, Oost-Europa. Ook is er een zanggroep geweest. Ontspanning is de vorm van een spelavond. Een belangrijk punt is, dat jongeren elkaar kunnen ontmoeten. Met name tijdens de zgn. open avonden, er was dan geen programma, bestond hiertoe volop de gelegenheid. In deze lijn hoopt het team van de Open Deur door te gaan in het komende seizoen. A.s. zaterdagavond wordt er een muzi kale start gemaakt. Er is een gevarieerd programma dat in het teken staat van zang en muziek. Vele bekende maar ook enkele nieuwe liederen zullen gezongen worden, zowel in kleine groepjes, met de grote groep, als door solisten. Dit wordt af gewisseld met instrumentale nummers. Diverse instrumenten, zoals b.v. piano, dwarsfluit, gitaar, orgel en trompet wor den hierbij gebruikt. Jongeren van 16 jaar en ouder zijn van harte welkom. Zaal open 19.30 uur. Aanvang programma 20.00 uur. Plaats: De Ark te Goedereede. Publikaties 1969-1984 verzameld in bundel naar aanleiding van 15-jarig bestaan Onlangs werden de leden van De Motte, vereniging van amateurarcheologen voor Goeree-Overflakkee, verrast door een bij zondere uitgave. Een lijvig 160 blad zijden tellend boekwerk viel hen ten deel alsnog ter viering van het 15-jarig bestaan. In de bundel zijn alle publikaties van de afgelopen 15 jaren opgenomen tesamen met afbeeldingen zoals deze verschenen in dag-, week- en vakbladen. Op datum gesorteerd zijn ze overzichtelijk en vol gens een moderne layout gerangschikt. VOORWOORD In het korte voorwoord memoreert C. Kardux, penningmeester van De Motte, nog eens die gedenkwaardige 22 maart 1969 die als oprichtingsdag van de ver eniging te boek staat. Hij had niet ver wacht dat alles zou kunnen uitgroeien tot een fors uit de kluiten gewassen vereni ging. Na de levensloop van De Motte onder de loep te hebben genomen steekt hij een pluim op de hoed van de voorzitter Rias Olivier, die de publikatiebundel al leen verzorgde. Tot slot spreekt hij de hoop uit, dat het bestuur met medewerking van de leden met plezier verder zal kunnen werken aan de verdere uitbouw van De Motte in de verschillende facetten. INHOUD B laderend in het boekwerk valt het op dat de krantenknipsels en andere publikaties als het ware opnieuw het verhaal van De Motte vertellen zoals Kardux schetste. Tussen het eerste knipseltje (Eilanden- nieuws 21-3-1969) over de aankondiging van de oprichtingsvergadering en het laat ste (Eilandennieuws 18-12-1984) over de opgraving bij het voormalige hotel Spee te Sommelsdijk, liggen 15 jaren van vol hardend opgraven en publiceren! In de publikaties zien we De Motte groeien zowel als in ledental danwei volwassen heid. We zien expositieruimten opengaan, de werkruimte in De Doele, het nog altijd hooggewaardeerde Jubileumboek „Van Westvoome tot St. Adolfsland" uitkomen, lezingen en ledenvergaderingen enz. In al deze aktiviteiten ligt de erkenning en waardering van de bevolking en be sturen opgesloten! OPGRAVINGEN Talloze opgravingen passeren de revue met als klapstuk nog altijd het onderzoek aan de Markt 7 te Goedereede in 1977- 1978. Daar kwam uit een houten welput een pracht aan 15e eeuwse gebruiksvoor werpen tevoorschijn, waaronder de be roemde houten blokfluit- in vakkringen „tabor pipe" genoemd. Jaarringonder- zoek van de duigen van de welput aan de Universiteit van Hamburg toonde aan dat de boom die gebruikt werd ten behoeve van de fabricage van tonnen in 1394 gekapt werd. Voor of rond 1400 zal de welput zeker geslagen zijn. Een datering die het oudste aardewerk onderin ook gaf. OÖSTFLAKKEE Recente onderzoekingen in Oostflakkee echter overvleugelen die in Goedereede. Daarover is De Motte tot nu toe weinig mededeelzaam geweest. Olivier: „In Oostflakkee hebben we se dert vijfjaren gewerkt op een laat middel eeuwse nederzetting zoals die nog niet eerder op het eiland werd gevonden. Hoogstwaarschijnlijk zijn we bezig aan het laatste onderzoekingsjaar. Strikte ge heimhouding was van het grootste belang om de lokatie van schatgravers te vrij waren. Niet dat er goud of schatten te vinden waren, integendeel, maar versto ring van belangrijke bewoningssporen zou rampzalig zijn geweest. Het onderzoek heeft tot nu toe veel gegevens opgeleverd omtrent een voor Overflakkee duistere periode, namelijk die van vóór de stichting van de dorpen. Zowel de lokatie, de vondsten en date ringen overtreffen de stoutste verwach tingen. Meer mag er momenteel nog niet over gezegd worden", aldus Olivier. VERANTWOORDELIJKHEID Terugkerend naar de bundel valt het tevens op wat voor een schat aan bodem vondsten De Motte de afgelopen 15 jaren geborgen heeft en ....gepubliceerd! Kenne lijk neemt zij de volle verantwoording op zich van de uitoefening van haar taak die ondersteund wordt door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek te Amersfoort, met name in de persoon van de provinciaal-archeoloog van Zuid-Holland, de heer D. Hallewas. Archeologie blijkt een hooggewaardeer de tak van wetenschap waar de relaties tussen amateur en vakman op een hoog peil staan zowel wetenschappelijk als menselijk. HISTORIE Een vereniging van amateurarcheologen is er één van gravers. Dat is zo de op vatting van de meesten. Niets is minder waar. Steeds meer blijkt het een vereni ging van historisch geïnteresseerden, die als sluitstuk van een projekt de schop ter hand nemen. Bestudering van de geschie denis is een vereiste. Daaruit voort- vloeiend werd een aantal jaren geleden door De Motte de cursus Oud Schrift gestart. NIEUWE LEDEN Wie echter door middel van publikaties, die een indrukwekkende reeks vormen, naar het verleden kijkt, die zal ook de toekomst in de gaten moeten houden. Olivier: „We moeten zeker niet vergeten de jongeren bij het onderzoek naar het verleden van Goeree-Overflakkee te be trekken. Zij moeten in staat worden ge acht tezijnertijd het werk voort te zetten. Opvallend is dat weinigen van de nieuwe generatie aansluiting zoeken bij De Motte, terwijl andere werkgroepen een te groot aanbod hebben. Binnenkort hopen we een ledenwerfaktie te starten die zeer zeker op de jongeren gericht zal zijn. Want de jeugd heeft de toekomst, ook in de oudheid kunde". Afsluitend kunnen we vaststellen dat De Motte er wederom in geslaagd is een interessant produkt af te leveren. Niet alleen qua onderzoekingen maar ook op het vlak van de publikatie heeft deze vereniging haar sporen ten volle verdiend. Diegenen die alvast meer informatie over De Motte willen, kunnen kontakt opnemen met mevr. N. Donker, Lang- sti-aat 39 te Achthuizen, tel. 01873 - 1809. Leden van de Mote onderzoeken een laat-middeleeuwse nederzeuing in Oostflakkee. Bevolking: Berichten dat de Europese Ge meenschap de technologische wed ren met concurrenten Amerika en Japan aan het verliezen is, duiken regelmatig op in het nieuws. Maar dat is niet de enige race die Europa dreigt te verliezen. Er is ook nog de bevolkingsaanwas die hard op weg is naar de zogenaamde nulgroei, althans zo zegt het Economisch en Sociaal Comité van de Gemeen schap. En de cijfers bewijzen het. Twintig jaar geleden groeide het Europese bevolking nog met 0,9% per jaar, in 1982/83 was die groei teruggelopen tot 0,2%. Na 1975 heeft de bevolkingsaanwas zich enigszins hersteld maar er is niets wat erop wijst of en wanneer de Gemeenschap weer het groeicijfer zal bereiken dat nodig is om de bevolking stabiel te houden. Daartoe moet elke vrouw in de tijd dat ze kinderen kan baren een gemiddelde van 2,1 kind ter wereld brengen. Slechts in Ierland ligt dit gemiddelde momenteel hoger op 2,9 kinderen. Elders in de Gemeenschap ligt het eronder, va riërend van 1,8 in Frankrijk tot 1,3 in Duitsland. De totale bevolking van de EG bedraagt thans 273 miljoen en zal volgend jaar, wanneer Spanje en Portugal toetreden, 320 miljoen bedragen. Dit is zeker niet gering, ook al niet in vergelijking met de VS met een bevolking van 232 miljoen en Japan met slechts 120 miljoen. En de bevolkingsaanwas in die landen is niet groter dan bij ons. Er zijn thans minder grote gezinnen", d.w.z. families met drie kinderen of meer. Het breekpunt ligt nu tussen het tweede en derde kind. Afgezien van Ierland is de geboorte van derde of meer kinderen in de laatste 20 jaar gehalveerd. De huidige teruggang in het geboortecijfer in de rijke, geïndustrialiseerde landen kent geen his torisch precedent. Nu mensen langer le ven is de biologische behoefte tot repro- duktie verzwakt terwijl recente verande ringen in het huwelijkspatroon de achter uitgang nog hebben versterkt. Minder mensen trouwen vandaag de dag, ze trouwen meestal niet meer op een heel jonge leeftijd en hun huwelijken zijn bro zer. Paren die samenleven hebben over het algemeen minder kinderen. Het krij gen van een baby kan voor een echtpaar het verlies van een onmisbaar tweede inkomen betekenen. Wanneer er een twee de en speciaal een derde kind komt, kan het gebeuren dat de moeder haar baan, ook al is dat maar tijdelijk, moet opgeven op een kritiek moment in haar carrière. In het verslag van het Economisch en Dam- en Sctiaal(vereniging „Ontspanning" te Ouddorp Uitslagen van 23 september 1985: Dammen: C. Akershoek - K. Westhoeve 2 - O P. van Dam - Jac. Westhoeve----0-2 A. Meijer - mej. K. Tanis2-0 C. Mieiop - K. Tanis0-2 Joh. Moerkerk - H. Tanis1-1 C. Tanis - J. ten Hove2-0 Schaken; afdeling 1: M. Breen - A. Kastelein0-1 J. Grinwis - J. DijkstraVi-Vi C. Wassenaar - G. J. M. van Alebeek1-0 J. Soeteman - A. van Huizen.uitgest. K. v.d Wende - E. Santifort V5 - Afdeling 2: J. W. J. Breve - L. Verhage1-0 M. J. J. van Doorn - H. DolieslagerVi-Vi N. A. L. van Doom - Jac. SantifortVi-Vi W. J. Tanis - P. J. Glerum1-0 Sociaal Comité wordt duidelijk gemaakt dat de EG een groeiende bevolking nodig heeft. En dat niet alleen omdat kinderen vanaf de dag dat ze geboren worden consu menten zijn, maar ook omdat een beroeps bevolking met een relatief hoge proportie aan jonge mensen strijdvaardiger en be- wegelijker is en een grotere vernieuwings drang heeft. f: VERENIGING VAN AMATEURARCHEOLOGEN VOORGOEREE OVERFLAKKEE

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 13