Uit de Historie Den Bommel te Dirksland Grote informatiemiddag over suikerziekte Zendingsavond in Oude Tonge dameskleding en dameshoeden Extra service van MOL-KLEDING Grotere vlaot en lagere netto-resultaten Café „Havenzicht" doet zijn naam eer aan Diabetes Vereniging Nederland bestaat 40 jaar Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1985 De Ramp 1953 In het Geref. Gezinsblad van 14 februari 1953 schreef L. v. Z. in z'n slotartikel van Drie dagen in het rampgebied: Er zijn overigens dijkbreuken, waar met zandzakken alleen weinig of niets aan te doen is, omdat de grote diepte en de sterke stromingen alle obstakels als speelgoed meesleuren. Men zal daar met grote zink- stukken en zwaar baggermaterieel aan te pas moeten komen. Zo bijv., het gat, dat midden door het dorp Den Bommel is geslagen en waarvan in dit nr. een foto staat afgedrukt. Dit gat, dat wel 5 meter diep is, is vanuit de haven door de enorme waterdruk door de dijk heengeslagen, het postkantoor, ettelijke huizen en een vracht auto, waarmee men op het moment van de doorbraak nog een lading grond op de bedreigde plaats wilde storten, meesleu rend. Het mag een wonder genoemd wor den, dat hier dan ook geen slachtoffers vielen. Op dezelfde plaats bliezen de Duitsers in 1945 in de dagen rond de bevrijding de uitwateringssluis op en ook ditmaal is de nieuwe sluis, die waarschijn lijk nog niet voldoende met het dijkli- chaam „vergroeid" was, finaal wegge spoeld. Dit is dus nog een late erfenis van de vernielzucht onzer Oosterburen, zoals trouwens op meer plaatsen de dijken juist daar vernield zijn, waar indertijd de Duit sers hun stellingen en loopgraven er in aangelegd hadden. (V) Oude Tonge, het volledige politieperso neel van de post en de gedetacheerden. Overweldigende belangstelling Terwijl de organist Jaq. Floorijp prelu deerde op het antieke orgel, namen de familieleden van de 11 slachtoffers in de kerk plaats. De dienst werd geleid door de beide pi. predikanten Ds. Postma, Ned. Herv. en ds. Becker Ger. Predt. Ds. Postma sprak het votum en de zegen uit en Het zingen Ps. 89 19: Gedenk o Heer, hoe zwak ik ben, hoe kort van duur. Daarna las hij Jes. 45 1-7 en ging voor in gebed. Allereerst gaf hij een schets van het schrik kelijke gebeuren in de bewuste rampnacht en wees er op, dat wij zo licht in de tweede oorzaak blijven hangen. De Heere wil echter dat wij de blik hoger opheffen tot Zijn genade-troon, vanwaar alleen de troost toevloeit in smart. Uit het voorgelezen Schriftgedeelte haal de spr. aan hoe de Heere Cyrus voor spoedig deed zijn in het onderwerpen der volken zo zelfs, dat hij 539 jaar voor Chr. Babel veroverde. Tegelijk met het kwade dat over die volken kwam beschikte de Heere licht over het Israël in balling schap. Duidelijk komt er in uit, dat de Heere zowel duisternis als licht beschikt, niets geschiedt er bij geval. In het 7e vers, waar de spr. zijn aandachtigen bij be paalde staat: Ik formeer het licht en schep Het gat in de dijk dat Den Bommel in tweeën splitst. Eerder in dit artikel repte ik al van de doorbraak in Den Bommel en hoe daar geen slachtoffers bij te betreuren waren. Dit wil echter niet zeggen, dat Den Bom mel niet op de verlieslijsten zal voor komen. Want dat zal wel het geval zijn. Ook in Den Bommel kan men u vertellen, hoe alle menselijke berekening faalt, als de hand Gods de wateren verheft. De dreiging van de doorbraak heeft een aantal mensen doen besluiten hun huizen te verlaten en bij anderen aan een binnendijk hun toevlucht te zoeken. Doordat echter tijdens hun vlucht een stuk binnendijk, waarop ze zich bevonden, onder hen weg geslagen werd door de grote watermassa, die een aangrenzende polder al ver dronken had, vond een achttal van hen de dood in de golven. Geen van hen was nog teruggevonden. Later zijn de slachtoffers gevonden en maandag 13 april 1953 zijn ze herbegra ven op de officiële begraafplaats. Het E.N. van 15 april 1953 gaf van deze herbegrafenis een uitvoerig verslag: Van het noodkerkhof achter de molen waren zij op de officiële begraafplaats bijgezet. De plechtigheid vond plaats in de uit 1647 daterende Herv. Kerk, die stampvol was met familieleden en be langstellenden. Velen moesten met een staanplaats genoegen nemen. Mede aanwezig burgemeester Kruiff van Den Bommel, burgemeester Brinkman van Stad aan 't Haringvliet, namens de Commissaris der Koningin de Kabinets chef dhr. van Weele, de gebiedscom mandant der R^kspolitie kapt ter Hark, de groepscommandant A. Wolfert van de duisternis. Ik maak de vrede en schep het kwaad. Ik de Heere, doe al deze dingen. Spr. zette uiteen wat vrede en licht inhield, duisternis en kwaad. De Heere beschikt het, het komt niet van mensen. Is er een kwaad in de stad, dat de Heere niet doet? Met uw smart valt ge niet in handen van mensen, maar in die van de levende God, die slaat, maar Wiens handen helen. Spr. maande met het oog des geloofs op Hem te zien, om in Christus de beker der vertroostingen te ontvangen om de smart te kunnen dragen. Al gaan Gods wegen in tegen vlees en bloed, eens komter voor het Sion Gods een andere bedeling. Rouw en droefenis zullen daar verdwijnen. Spr. bad de families toe dat aan hun vervuld zou worden het woord van de Apostel: alle dingen werken mede ten goede. Hij ver trooste U en zij U een alles vervullend God. Na een tussenzang van Ps. 60 het laatste vers, betrad Ds. Becker de kansel en nam tot uitgangspunt Ps. 48 15 „Want deze God is onze god. Hij zal ons geleiden tot de dood toe". Deze tekst aldus spreker bevat een belijdenis en een belofte. De Heere staat achter alles. Bij de ramp had spr. dit woord gegrepen: Keer U tot Hem die slaat. Wij moeten toch weer bij de Heere terecht komen, ook de families in de herleefde rouw. Die God, die Zijn macht zo heeft betoond, is ook machtig om te troosten en te helpen. Laat de belijdenis: deze God is onze God de Uwe zijn en ook de belofte: Hij zal ons geleiden tot de dood, over de dood. Dacht ge dat God een mens in nood zal loslaten? Men spreekt van „wegspoelen"; wegspoelen van God in het leven is veel erger! Door nood en dood wil God helpen, zelfs al gaan alle baren en golven over hen henen. Spr. wenste familie en getroffenen toe op God te zien, op Zijn beloften, om van Hem alleen troost in smart te ontvangen. Gezongen werd nog Ps. 48 6 waarna dankgebed en de zegen volgde. Aan de groeve Na deze korte dienst begaf familie en belangstellenden zich naar het kerkhof Van de 11 omgekomenen waren er 9 in een massagraf bijgezet. (De andere 2 zijn te Oude Tonge begraven). Het was een ontroerend moment de familieleden, schreiend en wenend er omheen te zien staan. Burg. Kruyff sprak een kort troostwoord tot de nabestaanden en betuigde zijn in nige deelneming met de zware geleden verliezen. Hij wekte de dorpsgenoten op, tot het in praktijk brengen van ware naas tenliefde en deed een beroep op de be volking om moedig en een drachtig de tegenslagen het hoofd te bieden in Gods kracht. Bijzonder stond hij stil bij het verlies van dhr. Hokke die jaren deel uit maakte van het gemeentebestuur, eerst als raadslid, daarna als Wethouder. Hij zal een ledige plaats achterlaten. Het werd door hem zeer op prijs gesteld, dat de kabinetschef van de Commissaris der Koningin in Zuid Holland aanwezig was als blijk van mede leven en ook Kapt. ter Hark, de gebieds commandant. Spr. bad allen des Heeren gunst toe, die kracht wil geven naar kruis. Namens het gemeentebestuur legde hij een krans in het massagraf. Vervolgens sprak de heer van Kempen Sr. namens het Chr. Schoolbestuur waar van de heer Hokke jaren lid was geweest. Hij schetste diens ijver in de dienst van Gods Koninkrijk en bad de famiUe troost en genade van boven toe. Ook de andere families bad hij toe dat de Heere hen mocht sterken en schragen, ook br. Ver kerk, die tot 3 maal toe de gang naar de groeve der vertering had gemaakt. Dit zij de troost zei spr. dat de Heere het loon der genade geeft, omdat Christus boven alles staat, die gezegd heeft: Ik leef en gij zult leven, al ware hij ook gestorven. DE heer Buth sprak namens de A.R. Kiesvereniging, waarvan de heer Hokke voorzitter was en schetste diens arbeid ook op dit terrein. Zowel de betrekkingen van familie Hokke als de anderen, bad hij troost toe in de diep geslagen wonden, en eindigde met te zeggen, dat God alleen weet wat goed voor ons is, ook al gaat het ogenschijnlijk tegen alles in. De heer W. Bakelaar voerde nog het woord namens de Chr. Landarbeiders bond, waarvan de heer Hokke pionniers- werk had verricht. Zijn gaven had hij niet in een zweetdoek weggelegd. De heer Korteweg te Ooltgensplaat sprak in de plaats van Burg, Hordijk die ver hinderd was, namens de boedel Dabbe. Zijn woord bestemd voor de familie Hok ke breidde hij uit tot alle getroffen families en bad hun kracht en sterkte toe. Hij wenste hen, al het leed op te dragen aan Hem, die alléén de ware troost bieden kan. Ds. Postma condoleerde namens de Ker keraden de getroffen families en stond nog even stil, bij het verlies van een waardig ouderling als dhr. Hokke. „Wat is nu Uw enige troost beide in leven en sterven" vroeg spr., daar komt het op aan. Beant woordt zelf die vraag of ge Jezus Christus eigen zijt. Dan is alles goed, dan wordt Zijn kracht in zwakheid volbracht. Hij besloot met het allervolmaakste gebed: Het Onze Vader. De Kabinetschef van de Commissaris der Koningin condoleerde na afloop de getrof fen families en drukte hen de hand. Het was een zeer ontroerende plechtig heid en diep onder de indruk verlieten de velen de dodenakker. Aantekening Onbedoeld krijgen wij door dit verslag ook een goed beeld van het Christelijk leven in Den Bommel, zoals dat toen door meerderen geleefd werd. Ik wijs op het erkennen van Gods hand in de ramp; over het samenwerken van kerk mensen, op 't terrein van school en po litiek. Hiermee bedoel ik echter in geen geval de aandacht van de Ramp enigermate af te leiden. Over de ramp schreef iemand in „De Rotterdammer" van 30 januari 1954 het volgende: Op onze tochten over Flakkee in de dagen na de ramp, was Den Bommel altijd een hinderpaal op de weg. Midden door het dorp gulpte een wilde stroom water de polder in en uit. De weg door het dorp, over de oude duiker met het opschrift 1916-1946, was verdwenen en enkele huizen aan weerskanten waren verzwol gen. We hadden dan ook grote belang stelling voor het werk, dat aannemer Boltje uit Zwolle daar ter hand nam. Hij was de man, die toen in de haven van Den Bommel de woorden sprak: „Desnoods gooiwen we de hele haven dicht, maar de baas worden zullen we het....!" Hij heeft de haven niet hoeven dicht te gooien, hij heeft simpelweg een dam gebouwd, dwars door die geweldige stroom. Dat is gauwer verteld dan gedaan en het heeft dan ook heel wat waterbouwkundige hoofdbre kens gekost, voor het zover was. Nu is het zover, en het aanzicht van Den Bommel is er volkomen door gewijzigd. De half- D.V. dinsdag 1 oktober zijn wij met een grote kollektie MOL KLEDING in Herv. Verenigingsgebouw „Onder de Wiek", Ring 57 van 9.30 - 16.30 uur zijn wij tot Uw dienst. Uw gastvrij kledinghuis komt naar U toe! Tel. 01134-2784 Zeevisserij in 1984: In 1984 is opnieuw flink geïnvesteerd in de Nederlandse zeevisserij. Daarmee ge paard is de besomming of omzet toege nomen, maar het netto-resultaat is on gunstiger geworden. Dit is het beeld dat door het Landbouw-Econcmisch Insti tuut geschetst wordt in zijn jaarlijkse overzicht van de economische ontwikke lingen in de visserij. („Visserij in cijfers 1984" (drs. W. Smit). Bestellen door overschrijving van 13,50 op neven- staand gironummer(41.22.35) onder ver melding van: „PR 31-84"). De investe ringen waren 5% hoger dan in 1983 en bereikten een totaal van 255 miljoen gulden. De totale besomming nam met 9% toe tot 936 miljoen. Samen met de vlootuitbreiding nam ook de werkgelegen heid toe tot 3800. Een eveneens gestegen loonbedrag van 251 tot 269 miljoen leidde tot een licht verbeterde loonsom per opvarende. Het totale netto-tekort liep echter op van 23 miljoen gulden tot 48 miljoen. De arbeidsopbrengst loon en netto-resultaat samen per opva rende daalde tot 59.300 gulden (64.100 in 1983). Weer meer kotters in de vaart De kottervloot, door nieuwbouw op nieuw uitgebreid, leverde in 1984 een be somming op van 699 miljoen gulden, 10% meer dan in 1983. Voor de kleine kotters leverde een ongunstiger garnalenvisserij lagere netto-resultaten op. Een herstel van de rentabiliteit in de kabeljauwvisserij was voor de middenslagkotters voldoende om de teruglopende resultaten in de boomkor en haringspanvisserij goed te maken. Voor de grotere kotters t/m 1500 pk liepen de resultaten, merendeels uit de boomkor- visserij, terug, maar voor de grootste kot- SINT ANNALAND Extra Kerkdienst In de kerk van de Gereformeerde Gemeente aan de West straat in Sint Annaland zal op donderdag 3 oktober a.s. des avonds om 19.30 uur (half acht) een extra kerkdienst worden gehouden, waarin in de Dienst des Woords hoopt voor te gaan ds. EVenema uit Middelburg-Centrum. ters leidde een verbeterde boomkorvis- serij tot een vermindering van de netto tekorten. De gehele sector had een netto tekort van 45 miljoen gulden. Minder visserijmogelijkheden voor de vrieshektrawlers Het makreelvangstverbod in mei 1984 noodzaakte de trawlervloot tot andere activiteiten, zoals het overnemen van de vangst van buitenlandse schepen. Daar door stegen weliswaar de totale opbren gsten tot boven de 200 miljoen gulden, maar hogere kosten leidden tot een totaal netto-tekort van 5 miljoen. Inmiddels wer den wederom enkele kleinere vrieshek trawlers vervangen door schepen van de nieuwste generatie. Mosselcultuur in de problemen Een lagere produktie en door importen niet evenredig gestegen prijzen leidden tot een aanzienlijke daling van de opbreng sten (met 20% tot 34 miljoen gulden in 1984/85). Ofschoon de grotere bedrijven hun rentabiliteit op peil konden houden, boekten de kleinere bedrijven veelal aan zienlijke tekorten. Deze rentabiliteits- verschillen duren reeds enige jaren, waar door een geleidelijke concentratie binnen de bedrijfstak op gang is gekomen in de richting van een teruglopend aantal, grote, bedrijven. Landbouw-Economisch Instituut ingestorte huizen zijn afgebroken of her steld, de duiker is weer in de oorspronke lijke functie hersteld. En café „Havenzicht", dat ook bij de watersnood ten onder ging, heeft een noodgebouwtje gezet, midden en boven op die dam. En het doet zijn naam nu eer aan, want uit de met glasgordijnen behangen raampjes kijkt men recht in en door de haven van Den Bommel. Weer namen we een foto op dezelfde plaats. Maar zegt u nu eerlijk, was uw eerste reactie niet: ,,Dat is een vergis sing!?" Het zal nog lang duren voor Den Bommel weer zijn oude gezicht terug heeft. Maar die dam zal zeker blijven en zal een monument zijn van wat een onverzette lijke aannemer met wat baggermolens en werklui, een zandzuiger en verder gereed schap tot stand hebben gebracht. Persoonlijk kontakt met Den Bommel Persoonlijk kontakt metDen Bommel heb ik bijna niet gehad. Slechts éénmaal be zocht ik de zoon van het hoofd der school, dhr. Verheul. Met hem had ik ook enig kontakt door het Jeugdwerk. J. L. Struik Zaterdag 5 oktober van 13.00 - 17.00 uur is er in het Nederlands Congres gebouw in Den Haag een informatie middag over diabetes (suikerziekte). Er is een tentoonstelUng met meer dan zestig standhouders, er worden diverse lezingen gegeven en er zijn verschillende voorlich tingsteams van de Diabetes Vereniging Nederiand (DVN). De middag wordt door de DVN georga niseerd vanwege het veertigjarig bestaan van de vereniging. De DVN is een lande lijke patiëntenorganisatie met meer dan 36.000 leden. De vereniging komt op voor de belangen van suikerpatiënten en geeft op ruime schaal voorlichting. Informatiemarkt Op de informatiemarkt zijn diverse pro- dukten te zien die van belang zijn voor diabeten, bijvoorbeeld injectiemateriaal, hulpmiddelen voor het zelf bepalen van de bloedsuikerwaarde, insulinepompjes, voe dingsmiddelen voor diabeten enzovoort. Ook hulpverlenende instanties, zoals kruisverenigingen en blindenorganisaties, zijn op de informatiemarkt aanwezig. Met ruim zestig standhouders wordt dit de grootste tentoonstelling over diabetes die ooit in Nederland is gehouden. Actuele ontwikkelingen Onder leiding van de bekende arts Aart Gisolf praten diverse specialisten over recente wetenschappelijke ontwikkelin gen, bijvoorbeeld de transplantatie van de alvleesklier. Dat is de klier die bij een gezond mens de noodzakelijke insuline produceert Er wordt een nieuwe zoetstof voor dia beten geïntroduceerd, lactitol. Lactitol heeft een minder laxerende werking dan het gangbare sorbitol. De eerste gebak soorten met lactitol zullen eind dit jaar op de Nederlandse markt verschijnen. Ontstaan van diabetes Tijdens de informatiemiddag wordt ver der gesproken over het ontstaan van dia betes, het in een vroeg stadium ontdekken van de ziekte, over erfelijkheid en over de meest moderne insulinepompjes. Andere onderwerpen die aan de orde komen zijn: topsport en diabetes, ploegen dienst en onregehnatig werk, alcohol, drugs en disco, zwangerschapsdiabetes, voedingsvezels, ouderenvooriichting, dia betes op school, stress en nog veel meer andere zaken die met diabetes te maken hebben. Jongeren Voor de jongeren is er een eigen pro gramma, bijvoorbeeld met diabeten die het op de een of andere wijze ver hebben geschopt in hun werk of in hun sport. Er worden verder speciaal op jongeren ge richte lezingen gehouden over anticon ceptie en zwangerschap. Kinderen Voor de kleintjes tot twaalf jaar is er een ontsparmend programma met onder meer een optreden van het Brabantse poppen theater De Schelleboom. Er wordt ge tekend, geknutseld en bij mooi weer kun nen de kinderen naar buiten. Muziekgroep Aan het eind van de middag kan er worden nagepraat bij de klanken van een muziekgroep. Iedereen is welkom De informatiemiddag is niet alleen be doeld voor de diabeten zelf, maar ook voor familieleden en vrienden en voor iedereen die beroepshalve met diabetes te maken heeft, zoals diëtisten en verpleegkundigen. De toegangsprijs bedraagt 10,00. Kin deren en 65-plussers betalen 5,00. Wie op de informatiemarkt lid wordt van de Diabetes Vereniging Nederland, betaalt voor het tweede halfjaar van 1985 vijftien gulden en krijgt het entreegeld van de markt terug betaald. Inlichtingen Voor inlichtingen kan men zich tijdens kantooruren wenden tot het landelijk bu reau van de Diabetes Vereniging Neder land, telefoon 033 - 630566. Op D.V. 8 oktober zal in het gebouw aan de Kolfweg een avond voor de Zending gehouden worden. Deze avond begint om 19.30 uur, en de opening is door ds. Kleiberg. Hierna zal dhr. Takken uit Maarsen- broek aan de hand van dia's ons iets laten zien van het evangelisatiewerk wat er geschiedt onder Moslims. In ons land leven ruim 300.000 Mos lims, waarvan de meesten Turken en Marokkanen zijn. Evenals de verre heiden overzee, en de moderne heiden uit onze omgeving, zijn evenals de Moslims ook onze naaste. Ook al hebben de meesten van ons met hen geen kontakten. In de pauze zal er koffie geserveerd worden. Ook is er een boekentafel waarop goede lektuur wordt aangeboden. Dit alles wordt verzorgd door de boekhandel ECHO van de I.Z.B. Bij afloop zal er een koUekte gehouden worden, ten bate van de Stichting evangelie en Moslims. Ook zal er op de boekentafel de infor matiekrant liggen van de I.Z.B., die dit jaar haar 50-jarig jubileum viert. De Zendingscommissie iK 3/KC iimor, heren- en kinderkleding Noordweg 3 4413 AA Krabbendijke

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 10