Uit de Historie Den Bommel r Zangavond Jeugd- hoekje Bejaardetireisje Herkingen Septemberraadsel 3 EXTRA RAADSEL (IV) van Oom Ko Een Jarige Briefwisseling n ALLEMAAL MEDISCHE DIENSTEN Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1985 De Borgdorffs Hendrik Borgdorff, kocht de boerderij „de Kinderput" onder Den Bommel, vertel den we in ons verhaal over Stad aan het Haringvliet. Vanaf die boerderij gingen ze naar de kerk te Stad aan 't Haringvliet. Hendrik Borgdorff stierf 11 september 1862 plotseling op 44-jarige leeftijd. Zijn vrouw Maria van Seters verloor IVi maand daarna, 30 oktober '62 ook haar vader Maarten van Seters, en wel toen hij bij haar in huis was (naar 'tboekje van drs. J. Hage). De 75-jarige vader, weduwnaar van Ger- ritje Komtebedde, woonde wel in bij een andere dochter van hem te Hardinxveld, maar nu was hij hier op de Kinderput. In 't blad „De Wachter?" stond deze advertentie: Heden behaagde het den hoogst vrij- magtigen God onzen geliefden Vader en Behuwdvader, MAARTEN VAN SETERS in den ouderdom van 75 jaren op het onverwachtst door den dood in de eeuwige heerlijkheid op te nemen. Jaren lang was het zijn overgroot voor- regt de Gemeente Gods alhier als ouderling te dienen. Nu geniet hij ver zadiging van vreugde aan Gods regter- hand; die gedachte lenigt onze smart en doet ons den Heere zwijgen. Stellendam Namens allen, 20 Oct. 1862 W. VAN SETERS Vrienden en bekenden gelieven deze als bijzondere kennisgeving aan te ne men. Een zoon van Hendrik en Maria werd lerend ouderling. En diens zoon Hendrik (Hendrik II), schreef een gedicht waarin drs. J. Hage enige keren citeert. Uit het geslacht Borgdorff zijn zeker drie predikanten voortgekomen. 2 Ned. Geref. en 1 vrijgemaakt Geref. Opmerking: De naam „Kinderput" is mogelijk ge geven uit de gedachte, dat de Ooievaar, uit de put bij deze boerderij de kindertjes ophaalde. En misschien gaat de naam van de boer derij de Ooievaar terug op de gedachte, dat de ooievaar het geluk bij de ouders bracht: 'n kind uit de Kinderput. Met het oog op de Ooievaar citeer ik nu wat Boers verhaalt: „In dezelve (de polder Den Bommel) werd een inlage gelegd in de jaren 1672, 1673, waardoor 167 gem. 178 roed. wer den afgesneden, welke thans nog (1843) een hoge gors uitmaken, behorende aan de polder Den Bommel. De bouw-woning de Ooyevaar, thans bewoond door CLuyen- dijk, is toen insgelijks buiten gedijkt ge worden, als liggende geheel op de noord oostelijke punt van de polder. Deze wo ning is toen om die reden afgebroken en op derzelver tegenwoordige plaats her bouwd". Ds. G. v.d. Zee Uit „De Zaaier" van 10 augustus 1974 dit onder de titel: „Kerkgeschiedenis van Goeree en Overflakkee": Rond 1960 is Ds. G. van der Zee, em. pred. te Maarssen (onder ons beter be kend als predikant van Den Bommel van 1926-1929) bezig geweest met het schrij ven van een boek over de kerkgeschiede nis van ons eiland. Hij deed dit in op dracht van de scheepsbouwer C. Verolme, die afkomstig is uit Nieuwe Tonge, terwijl zijn voorgeslacht uit Sommelsdijk komt. De bedoeling was in dit boek na een al gemeen overzicht over het ontstaan van het eiland en het geslacht Verolme de gehele kerkgeschiedenis van Sommels dijk en Nieuwe Tonge te beschrijven en de Reformatietijd op de andere dorpen. Helaas is Ds. Van der Zee met zijn boek niet klaargekomen. Hij hoopte eind 1961 klaar te zijn. Hij overleed evenwel in februari 1961. Een deel van zijn boek was bij zijn over lijden af, waaronder ook het hoofdstuk „De Reformatie op de Plaatsen op Goe ree en Overflakkee". Van de kerkelijke geschiedenis van Som melsdijk en Nieuwe Tonge was hij niet veel verder gevorderd dan ook de Refor matietijd. Ds. Van der Zee maakte voor deze ge schiedschrijving gebruik van de oudste acta van de Classis Brielle. In deze tijd werden in nog geen enkele gemeente ker- keraadsnotulen gemaakt. Vandaar dat hij ook vaak van veel dorpen predikanten opsomt die op de plaatselijke predikanten- lijst niet voorkomen. De eerste Classicale Vergadering werd gehouden op 19 april 1574. (De Reformatie kwam in deze stre ken pas goed op gang na de inneming van Den Briel op 1 april 1572). Dat is dit jaar 400 jaar geleden. Het leek de redactie goed als er plaatsruimte is als herinnering aan het 400-jarig herdenken van de Kerk- reformatie op ons eiland een gedeelte van het werk van Ds. Van der Zee te publi ceren. De fam. Van der Zee en de heer Verolme gaven hiervoor hun toestemming. Ds. Van der Zee begint zijn beschrijving van de Reformatie met de plaats Bomme- nede. Deze plaats lag in de Grevelingen tussen Herkingen en Zonnemaire. Het verdween in 1682 in de golven. Deze be schrijving slaan wij over omdat de plaats niet meer bestaat en er bovendien volgens een schrijven van de stadsarchivaris van Zierikzee nog al wat aan ontbreekt. Wij beginnen met wat Ds. Van der Zee Beste meisjes en jongens, volgens de kalender is dit de laatste week van de zomer. Het wordt herfst! Het is ook duidelijk te zien in de natuur. De oogst van de graangewassen is achter de rug, al is dat dan laat geworden. Men is nu druk bezig in de aardappelen, witlof en ook reeds wor den uien geoogst. We zien al veel lege akkers, en reeds akkers die zijn geploegd. Hierop zal spoedig weer worden gezaaid. Zo gaat dat steeds door in de ganse schepping. Zaaien, oogsten. Geboren worden en sterven! Mens en dier, planten, alles is daaraan onderworpen. We zien om ons heen dat dat heel snel gaat. Wij weten nog zo goed dat men begon met zaaien, en we dachten dat het nog een hele tijd zou duren eer de oogst er zijn zou. Het is nog maar even geleden dat het voorjaar was. We weten nog hoe we hebben uit gezien naar de vakantie, die nog zover van ons verwijderd wasEn nu ligt dat alles achter ons. Maar zo is het ook met ons leven. Als we nog jong zijn, dan denken we een lange tijd voor ons te hebben. Maar ook dat valt tegen. Ook een mensenleven vliegt als een schaduw daarheen. We merken dat pas op als we oud zijn ge worden. En dan nog willen we het niet zien. Want we willen wel oud worden, maar niet zijn! Maar ook niet iedereen wordt oud! Daarom moeten alle mensen, ook jullie, steeds bezig zijn om van dit leven te kunnen scheiden. Want scheiden, afscheid nemen van dit leven, van alles wat ons lief en dierbaar is, dat moeten wij allemaal eenmaal doen. Daaraan is niet te ontkomen! We gaan daar volgende week verder mee, want we moeten hoognodig aan het werk. Vandaag is jarig Monica Murre. We had den Monica vorige week al moeten ver melden, maar we hadden toen al twee fotootjes te plaatsen. Vandaar! Van harte gefeliciteerd Monica met je verjaardag. Een fijne dag toegewenst, hoor! De Heere moge je nog vele jaren deze dag doen her denken. Het adres van Monica is Jasmijn straat 5, 4461 NN Goes. Allemaal een leuke kaart, omdat Monica verjaart! Een tekstgedeelte uit Job (enigszins ge wijzigd) van 22 letters, moeten jullie zien te vinden uit de onderstaande gegevens. 17- 4-22-19 - werd door David verslagen (1 Sam. 17) 3-8-10-13 - weegschaal (Lev. 19) 15- 7-18-20 - bezitting(en) (Gen. 13) 1-11- 6-12 - edel metaal (Gen. 2) 21- 2-14- 9- 16- 5 - deze bomen zijn des ooievaars huis (Ps. 104). 1-14 gareel 2-15 horizon 3-16 aanwezig 4-16 kopie 5-18 bolwerk 6-19 getreuzel 7-20 begraafplaats 8-21 roven 9-22 taveerne 10-23 neerslag 11 - 24 rustig 12-25 bed 13 - 26 keerdicht schreef over Den Bommel. Dat is maar weinig. Den Bommel was in die tijd even als Melissant en Herkingen nog geen zelf standige gemeente en Stellendam be stond nog in het geheel niet (Goeree en Overflakkee waren in die tijd nog door een brede strook water van elkaar gescheiden). Hij schreef een Vaderlandse Kerkgeschie denis in 3 delen. In 19 3 6 verscheen het bij J. H. Kok te Kampen. Zijn voorwoord is van 1935. Hij schreef het te Vaassen. Hij zegt daarin: Het was de bedoeling van schrijver dezes zo'n werk te leveren van de gehele Va derlandse Kerkgeschiedenis, waarin met vele disstertaties der laatste decenniën is rekening gehouden. Tevens zijn in het tweede deel de resultaten neergelegd van verschillende onuitgegeven Classicale Acta alsmede van onderscheidene kerke lijke archieven van dorpsgemeenten". De litteratuur-opgaven zijn geen orna menten doch fondamenten, zodat dit werk het resultaat is van zelfstandig onderzoek alsmede een doorgeven van de vruchten, geplukt van de werken van Royaards, Ter Haar, Moll en Vos. Ook het boek van Reitsma heeft uitstekende diensten be wezen...." Ds. G. v.d. Zee schreef ook een 3-delig werk over de Ballingschap, waarin z'n historische belangstelling ook duidelijk blijkt. Hij schreef ook wel in het Gereformeerde Weekblad „de Reformatie". De Geschiedenis van Volk en Kerk die zich voltrok in Den Bommel 1682 Boers vertelt: Bij de hoge watervloed van de 26 januari 1682 heeft het dorp veel schade geleden. Groot was de ramp, welke bij deze water vloed werd geleden door Jan Gijsbrechts- zoon de Haas. Zijn woning in gevaar ziende, had hij zijn kinderen reeds ge borgen; maar, willende nu ook zijn vee nog redden, snelde het water zo hevig aan, dat hij genoodzaakt was, op de zolder van zijn huis te vluchten. Nu stortte zijn woning in, hij geraakte op een deurkozijn, waarmede hij in de boomgaard dreef; nu vatte hij een boom aan, beklom de top en moest daar 4 uren in angst doorbrengen, eer hij kon worden gered. Door deze watervloed was deze weleer weigezeten landbouwer van alles beroofd en voortaan genoodzaakt om als dijk- werker zijn brood te winnen". Men wil dat het huis, thans bewoond door de bouwman M. Koert (1843, J.L.S.), hetzelfde zou zijn als hetgeen toen door die watervloed zo veel geleden heeft. 1798 en 1799 „Met de Icerkelijke goederen hebben vele kerkeraden heel wat hoofdbrekens gehad. Kerkelijke archieven tonen ons het naar stig onderzoek naar de herkomst van gebouwen, landerijen en fondsen. Te Den Bommel vergaderde men in 1798 en '99 soms tweemaal per week, bij gestaan door notabele personen, teneinde het eigendomsrecht uit de archiefstukken te kunnen bewijzen. Dit moet daar alles geschieden zonder predikant, want deze was om Oranjegezindheid geschorst". Aldus ds. G. v.d. Zee, in Vaderlandse Kerkgeschiedenis, III, pag. 184. Napoleon en de kerk te Den Bommel Op pag. 186 van Vad. Kerkgeschiedenis spreekt Ds. G. v.d. Zee van de bemoei zucht van Napoleon, die overal kennis van wilde dragen. Zo keurde hij zelfs in 1812 in zijn hoofd kwartier te Witepsk het vertrek van ds. G. Outhuys van Den Bommel goed en ver leende in zijn paleis te St. Cloud in 1813 approbatie van beroep aan ds. J. G. Prillevitz. 1831 Voor de tiendaagse veldtocht werd ont vangen: Van de heer G. van der Wal, heel- en vroedmeester in DEN BOMMEL een gouden medaille aan hem geschonken wegens betoonde ijver bij de uitoefening van de vaccinatie met de volgende ont boezeming: Heeft eens de koning mij dit eermetaal geschonken 'k Was dankbaar, zeer voldaan, dat ik daarmee kon pronken. Doch stel dat gouden stuk thans wer aan de vorst ter hand En offer dit in nood aan het dierbaar vaderland. In liefde wil ik steeds aan het vaderland gedenken Uit achting voor de vorst dit aan de schatkist schenken Wordt zo mijn wens vervuld, verhoort God mijn gebed Hij sterk' dan onze vorst en Neêrland is gered. „Sociale" toestand omstreeks 1890-1905 Een inwoner van Den Bommel vertelt: In die tijd waren er „vreselijk erme" boeren. Van 1 gemet 50 mud a 1,50 of ƒ1,00. Z'n moeder moest Vi uur lopen naar het land. Bracht d'r kleine kind bij een ander, ging dan nog één keer terug om 't de borst te geven, en verliep zo'n dag 3 uren. Half 7 of 7 uur kwam ze thuis. Verdienste: 8 stuivers. Soms nam ze d'r kind mee in de kinderwagen of nam het zo maar mee en legde het achter een hoop tarwe, 'n Boerenknecht moest 's morgens half 4 de paarden uit de wei halen. Hij werkt tot 6 uur. Negen jaar oud (1905) ging hij met 30 koeien op 't land; van half 7 's morgens tot 's avonds 7 uur. 's Zondags ook dagen van 12 uur. 'n Koeiewachter kreeg 25 et. per week. Z'n broer, net van school, 11 jaar, ging naar het land en kreeg 35 et. per dag. Z'n moeder sprong tegen de zolder op, zo blij was ze. Z'n schoonvader moest 3 dagen in de gevangenis te Rotterdam, omdat hij de boete wegens te lang thuis houden van z'n jongen, niet betalen kon. (De leerplichtwet werd in 1901 aan genomen met 1 stem meerderheid. Een tegenstander moest verzuimen naar de Kamer te gaan; hij was gevallen. De A.R. Partij was denkelijk tegen de Leerplicht wet, om sociale reden. De ouders konden de inkomsten van de kinderen niet missen. Elly Looij - Nieuwe Tonge: Zo Elly, het is voor jou nu ook dagelijks fietsen; een hele opgaaf hoor. Het is wel niet zover naar Middelhamis, maar je moet er toch door, weetje! Met een klubje is het wel gezellig hoor. Maar begonnen met je best te doen, en dan ook volhouden natuurlijk. Je kan goed leren, dus jij redt het daar wel Elly! André Kastelein - Zeist: Toch nog een fijne vakantie gehad André; dat hebben jullie zo mooi opgelost. Ja, als er een beetje samenwerking is, dan kan er veel. Hebben jullie nog wat gevangen met het vissen? Er is daar wel veel viswater dacht ik. Het is nu weer leren André, maar je kan er ook weer tegen na zo'n rust periode. Martha Vroegindewey - Ochten: Fijn zeg, dat het goed gaat met de studie. Je hebt er nu ook Engels bij gekregen? Dat zal blokken worden Martha! Je bent in de vakantie het water wezen opzoeken. Zee land en de Biesbos. Ja, oom Ko heeft iedere dag vakantie. Zou je ook wel willen hebben Martha. Maar dan ben je wel al oud hoor! En dat wil je weer niet zijn hé! t3 11 10 Vertikaal: wat we dagelijks reeds om ons heen zien! U lé 13 il 13 10 ir /v Els Vroegindewey - Ochten: Goedendag Els, met oom Ko gaat het naar omstandigheden nogal. Met Els ook lees ik in je brief Dat is een voornaam punt hé. Gezondheid is veel waard hoor. Je hebt veel vakken op school zeg. Je kan maar uitzoeken. Ik vind dat jullie een mooie naam hebben. Of dat in het engels juist is? Weetje ook het tegenovergestelde van je naam??? Sjoulije de Boer - Twello: Je hebt het maar goed getroffen met de nieuwe leraar Sjoukje? Maar of je die leraar over een halfjaar nog aardig vinden zal? Eerst maar eens afwachten hoor! Het zwemmen zal nu wel afgelopen zijn, ten minste „buiten". Het is al behoorlijk fris nu. Maar je hebt toch wel „biimenwerk" als je aan de „zang" bent. Wouter de Boer - Tweilo: Jullie zijn dus goed vooruitgegaan met de verhuizing? Als je van tuinieren houdt is het wel fijn zo'n groot stuk grond Wouter! Maar er is wel veel werk aan. En je hebt toch al zoveel werk voor school, en dan je andere hobby's nog. Als ik die waslijst van vakken eens bekijk, zal je het druk genoeg hebben. Berend de Boer - Twello: Je zal daar wel genoten hebben Berend, dichtbij het Gooimeer. Nu kwam de rub berboot wel van pas. Jammer dat het niet zulk mooi weer is geweest, of hebben jullie het nogal getroffen? Ik heb het gelezen van die brand. Brand is altijd heel erg. Heb het zelf al een paar keer van dichtbij gezien, dan een schuur waarin vee was gestald. Verschrikkelijk is dat. Lianne Melissant - Herkingen: Ik hoop dat ik goed ben Lianne. Je hebt vergeten je naam onder je briefte zetten, en ook op de enveloppe was je het ver geten. Vandaar is oom Ko ook wat laat met je brief te beantwoorden. Maar je handschrift en het tekeningetje.... dat moet wel van Lianne zijn. Jammer van die ring, voor vader. En nog een deukje in de auto. Dat is het risico van de vakantie Lianne! De tekening is wel duidelijk. Niet vergeten je brief te ondertekenen hoor! de hartelijke groeten van OOM KO van vrijdag 20 september t/m zondag 22 september 1985 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter G. D. Wieringa, tel. 01870 - 2090. Dokter Wieringa is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirltsland - Herlcingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur heeft dienst dokter R. P. Boot, tel. 01877 - 1227, b.g.g. 1291. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter P. J. Bulthuis, tel. 01879 - 1367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter G. A. C. A. M. van Hatten, tel. 01874 - 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter A. J. M. F. Janssen, tel. 01871 - 1306. APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16 Middelliarnis Telefoon 01870 - 3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoed- recepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aange boden. Inlichtingen via telefoonnummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts v.d. Pol, tel. 01878 - 1660 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874-2441; L. Tjebbes, Middelhamis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870-2897. WIJKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 - 1440 Den Bommel01871 - 1312 Dirksland01877 - 1500 Ze was niet tegen omdat ze het belang van het onderwijs niet inzag. Dat ze dat inzag, blijkt wel uit haar Schoolstrijd. Ook afkeer van Staatsdwang zal meegeteld hebben, denk ik). Naar ik meen, was het loon van een man toen 3,60 of iets meer per week. Men verwoonde volgens m'n zegsman 3,50 per maand. De geldbedragen waren destijds zeer klein. Men haalde 's zaterdags wel voor een dubbeltje halfjes wist hij nog. Ik vind het een blijk van evenwichtig oordeel, dat hij sprak van armoe bij boeren en arbeiders. Wel kan volgens mij gezegd worden: Niet alle boeren hadden 't arm daarentegen alle arbeiders wél. Dat bij regen geen loon werd gegeven, en op feestdagen evenmin was m.i. sociaal onverantwoord. Ook huishoudelijk werk werd laag be loond, 'n Meisje uit Middelhamis die uit werken ging verdiende op een dag van half 5 's morgens tot 5 uur 's middags 20 et. 1945 Uit het verslag van het bezoek van prinses Juliana en prins Bemhard in 1947 in .Opbouw", nemen we over wat onder het kopje „Den Bommel" staat: Hier geschiedde de begroeting aan de haven door burgemeester J. J. A. Kruijff in het bijzijn van de raadsleden. Nabij het ponton werd de „Beatrix", een kolossaal gebak van chocolade en suikerwerk in bootvorm aangeboden. Na een korte rit door het dorp, ging het naar de boerderij „Groenewoud", een plaats waar in ja nuari 1945 een zender werd aangebracht met medeweten van de eigenaar L. Ja cobs, die de zendingen somtijds zelf ver zorgde, tevens wethouder van de ge meente Den Bommel. Hier waren aan wezig Wethouder Hokke, de heren A. Fopma, commandant der B.B.-B.T., de heerC. M. Vogelaar, leider der Flakkeese illegaliteit, de heren P. A. C. Hazen en J. Heeseman, beiden lid van een knockploeg in Brabant, die destijds hier de zendinstal latie op Flakkee brachten, de heren A. P. van Roon en L. Geluk, die zich zeer verdienstelijk maakten door het afluis teren van Duitse telefoongesprekken en het aanleggen van illegale geleidingen, verder de heer P. G. Hoogendoom, voor malig bediende en voorts drie Flkakkeese L.K.P.-ers, A. Verolme, L. C. van Seters en J. W. de Geus, die nadat het werk voor de L.O. hun op de eilanden door de S.D. onmogelijk werd gemaakt, deel uitmaak ten van de L.K.P. in Rotterdam. De heer Fopma gaf over de illegale moge lijkheden op Flakkee een korte uiteen zetting, die door Prinses en Prins aan dachtig werd aangehoord. Nadat de Prins een anjer uit Mevr. Jacobs' kleurige bloe- menweelde op zijn jas had gestoken en een geurige kop Bommelse koffie had aan vaard, vroegen Prinses en Prins enige bij zonderheden over het illegale werk. De Prins toonde hierbij bijzondere interesse voor het K.P.-werk. Na een stevige handdmk en enige waar derende woorden van de Prinses, vertrok het gezelschap met de ondertussen door Mevr. Jacobs versterkte chauffeurs en politie. (wordt vervolgd) J. L. Struik Goedereede01879 - 1267 Herkingen01876- 224 Melissant01877-1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Nieuwe Tonge01875 -1390 Ooltgensplaat01873-1310 Ouddorp01878-1321 Oude Tonge01874-1289 Stad a/h Haringvliet.01871 - 2301 Stellendam01879-1296 STICHTING MAATSCHAPPELUK WERK „Goeree - Overflakkee" Oost-Achterweg 15a 3245 AN Sommelsdijk Telefoon 01870 - 5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00 - 10.00 uur Crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00/13.00-17.00 uur WEEKENDDIENST Gelieve in het weekend 01870 - 5166 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft. Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.30 - 9.30 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01879 - 2197 of 033 - 620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel.01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlijk ledere 1 e dinsdagavond van de maand moedergroep bij Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878 - 2511 Informatie- en klachtenburo over de Gezondheidszorg: TeL 01100- 31594 op maandag t/m donderdag van 9 tot 12; I dinsdag half 2 tot 5 en donderdagavond van 6 tot 9 uur. DIRKSLAND Op D.V. vrijdag 4 oktober a.s. wordt er een ringzangavond gehouden in het kerk gebouw van de Ger. Gem., Geldersedijk te Dirksland, aanvang 20.00 uur. Deze ringzangavond wordt georgani seerd door hetJDirkslands Mannenkoor". Naast het mannenkoor zingen op deze avond de gemengde koren: „Korach" uit Den Haag; „Soli Deo Gloria" uit Dirksland; en: „Eben Haëzer" uit Spijkenisse. Gaarne nodigen wij u uit tot het bijwonen van deze Ringzangavond, mogen wij op uw belangstelling rekenen? Bestuur „Dirkslands Mannenkoor" TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 ffi CU DD Woensdag 11 september vond het jaar lijkse bejaardenreisje weer plaats. Er was veel belangstelling voor, en de bus was vol. De reis ging deze keer naar Brabant. Men vertrok om half één vanaf het Be jaardencentrum, allen heel zomers ge kleed, want het was prachtig weer. Chauffeur v.d. Klooster vertelde het een en ander over de plaatsen die gepasseerd werden w.o. Dinteloord en het oude veer, wat de meesten zich nog konden her inneren. In Breda werd een bezoek gebracht aan een „droogbloemenboerderij", waar men de kassen kon bezichtigen waar de bloe men gekweekt werden; de drogerij en een winkeltje waar de vele prachtige boe ketten en stukjes te zien en te koop waren. In een aparte mimte kreeg ieder koffie en koek en werden dia's vertoond over het reilen en zeilen op een droogbloemen- bedrijf Hieruit bleek dat het een zeer arbeidsintensieve bezigheid is en het hele gezin nam er dan ook aan deel. Ook werd nog gedemonstreerd hoe een droogbloe menstukje gemaakt kan worden en wat daar zoal voor komt kijken. Twee grote dozen met alle mogelijke soorten droogboeketjes verdwenen ten slotte in de bagagemimte van de bus, en men vertrok via Etten-Leur, richting Roo sendaal, waar in Café-Restaurant „De Raaijenberg" nog wat werd nagepraat en gedronken. Vandaar ging het weer richting Flakkee en om half zes arriveerde men voor het Bejaardencentrum. Het was een leuke middag, mede dank zij het stralende weer, en niet te vergeten de zorg en toewijding van de heer en me vrouw Kagchelland, die alles voortreffe lijk organiseerden. En natuurlijk de chauf feur voor zijn stuurmanskunsten. U >^^.^.^.^.^.^.^.^.^.n.^.l^^■^■^.^.n.lf.^.^.lt.l^^.^.^.^.^.^.^.^.^. i*

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 6