Boeren vogelvrij Irklaard iVan Driel Visser Welverdiende Ridderorde voor scheidende verpleegkundig dir. Zr. N. van Dommele Garage KNÖPS B.V. sn^Hai 1395- AUTO PESCH "iT Onze SHOWROOM Burg. Baerends van Tholen verongelukt YAMAHA lAB, een kursus voor agrarische jongeren hudnetMse iTech. Handelmij. Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee l Citroen-Hesselink Jachthaven „Plaat van Scheelhoek" 58e Jaargang No. 5431 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Door de geruchtmakende afl'aires rond besmette wijnen, vlees of an dere goederen zijn produkt- en ri- sico-aansprakelijkheid geladen be grippen geworden. Wordt nu ook de argeloze, goedwillende boer vo gelvrij verklaard? Produktaansprakelijkheid Risico aansprakelijkheid is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend FORD - TOYOTA l\lieu\A/ en Occasions Buitenboordmotoren Drukwerk nodig DrukkerijG^hï. ds Waal kan het U leveren Kleurentelevisie cm beeld, kompleet met afstandsbediening ERRES 267025 SK Ir^—^--—Mg I Tel. 01810-2726 (tijdens kantooruren) I Tel. 01878-3064 Verkoop en verhuur van: RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: t C. Breen, 01878 - 2496 J rnï?i-iii'*ii* Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 Dirksland, 01877 - 1357 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf MIDDELHARNIS Respect en waardering Dankwoord VRUDAG 20 SEPTEMBER 1985 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor re Giro 167930 Bank: Rabo Middelha 01870- 3392 ;o. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Vroeger twijfelde niemand aan de kwali teit van een boerderijprodukt. Men ging er zelfs prat op als men de produkten recht streeks bij de boer haalde. Dat w^s niet alleen vers, maar ook puur natuur. De romantiek in de landbouw is verdwenen: de boer is meegegroeid met de technolo gie, de schaalvergroting en de aldoor langer wordende produktieketen. Steeds meer landbouwprodukten onder gaan ingewikkelde be- en verwerkingen. De boer heeft nauwelijks weet van en kijk op het eindprodukt waarin „zijn" grond stoffen zijn opgenomen. En wat de boer derij zelf betreft: de hulpstoffen bij de produktie zijn nauwelijks te beoordelen op kwaliteit en deugdelijkheid. De toeleve rende agrarische industrie levert pan klare" hulpmiddelen (zoals gewasbe scherming). Allemaal heel aardig, maar als het vlees of de wijn dan toch levens gevaarlijk zijn.... wat dan? De Europese autoreiteiten hebben nu een richtlijn opgesteld voor produktaan sprakelijkheid. Een richtlijn is geen citaat of bevel, maar een voorschrift dat in de uitwerking (het uiteindelijk resultaat) voor alle EG-landen hetzelfde is. De produ cent is aansprakelijk voor gebreken in zijn produkten veroorzaakt. Het gaat uiter aard om de aansprakelijkheid die niet contractueel is vastgelegd (de gangbare garanties bij verkoop of levering). Een produkt vertoont gebreken als het niet de veiligheid biedt die het grote pu bliek gerechtigd is te verwachten. Veilig heid is een ander begrip dan geschiktheid voor gebruik. De Europese autoriteiten vinden wel dat de schade (door een pro- wezen moet worden. De schuldvraag is dus niet langer meer bepalend voor de produktaansprakelijkheid. Eigenlijk we ten de boeren nog geen raad met de nieuwe Europese richtlijn. Enerzijds zijn landbouwgrondstoffen uit gezonderd van de nieuwe regel, maar zodra de boerderijprodukten een be- of verwerking ondergaan is de produktaan sprakelijkheid wéér van kracht. Geen boer kent de reikv- ijdte van deze maatregel en blijft voorlopig ia het ongewisse. Boven dien kan een gebrek het gevolg zijn van een foutieve produktie op het boerenbedrijf dan wel een misser bij de verwerkende agrarische industrie. Er is nog veel juri dische haarkloverij nodig zolang de Euro pese aansprakelijkheidsregel vaag en voor meerdere uitleg blijft. De boeren blijven onzeker en aan een juridisch krachtenspel overgeleverd. De Nederlandse wetgeving pakt voor de boer nog erger uit en maakt hem in feite vogelvrij. Neem de Wet op de Bodem bescherming die nu de zegen krijgt van het parlement. Een kamerlid heeft tijdens de parlementaire behandeling van de Wet nog vlug een voetklem voor boeren ge plaatst. De Minister van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieu hygiëne mag de boer als mogelijke dader aanwijzen als milieuschade ontstaat door bepaalde produktiehandelingen op het land. Neem het voorbeeld van verontrei nigd drinkwater dat een miljoenenschade aanricht. Een boer die in de omgeving van de waterput of waterwinning bepaalde grondstoffen gebruikt zou aansprakelijk gesteld kunnen worden. Hier geldt dus de zgn. risico-aansprakelijkheid. Vele boe ren komen via deze „overhaaste" maat regel in een weinig benijdenswaardige positie. Niemand heeft kennelijk nage dacht over de problemen die bij bodem verontreiniging kunnen ontstaan. De ver ontreiniging kan het gevolg zijn van een handeling die tientallen jaren geleden heeft plaats gehad. Men mag toch niet aannemen dat een nieuwe milieuregel met terugwerkende kracht wordt geïntrodu ceerd. Risico-aansprakelijkheid die volgens het parlement geldt in het kader van de milieu wetgeving maakt boeren kompleet vogel vrij. Het boerenverweer wordt tot een minimum teruggebracht. Als de Minister ruirrte laat '■>oeren naar de beklaag- üenoauK lê vèiïv'ljzen wordt het boeren bedrijf onmogelijk. Waarschijnlijk is het laatste woord nog niet gezegd. Maar voorlopig weet de boer echt niet wat hij aan moet met produkt- en risico aansprakelijkheid. Meer duidelijkheid leidt tot meer zekerheid, ook op het land waar het leven nog altijd goed is.... B. Schouwing LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Met grote verslagenheid heeft de Thool- se gemeenschap in de loop van woensdag kennis genomen van de plotselinge dood van haar sympathieke burgemeester, de 48-jarige heer E. Baerends. Woensdagmorgen overleed hij in het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom waar hij was opgenomen nadat hij, met zijn auto op weg naar het gemeente huis in Sint Maartensdijk op een boom was gebotst. In zijn zevenjarig burgemeesterschap te Tholen heeft dhr. Baerends met grote inzet gewerkt en het Thoolse gemeente bestuur gedenkt dan ook met dankbaar heid het vele werk dat hij op voorbeeldige wijze en met grote inzet voor de Thoolse gemeenschap heeft verricht. Voor zijn Thoolse periode was dhr. Bae rends van 1973 tot 1979 burgemeester van Midden Schouwen, voordien bekleed de hij functies in het bedrijfsleven. Hij zal zaterdagmiddag op de Alg. be graafplaats te Tholen ter aarde worden besteld nadat om half 2 een rouwdienst zal zijn gehouden in de Ned. Herv. Kerk te Tholen. Het gezin Baerends telt 4 kinderen van wie er een gehuwd is. MELISSANT Bejaardensoos De bejaardensoos ,,De jeugd van vroe ger" hoopt a.s. dinsdag, 24 september weer bijeen te komen in „Melishof'. Aanvang 2 uur. Nieuwe leden en belang stellenden zijn hartelijk welkom. NIEUWE TONGE Opbrengst kollekte De ten bate van het Kon. Wilhelmina fonds gehouden kollekte heeft opgebracht ƒ4.231Alle gevers/geefsters en kollek- tanten, heel hartelijk dank. SOMMELSDIJK In de lagere landbouwschool te Sommels dijk begint in november a.s. op dinsdag avond een kursus Introduktie Agrarisch Bedrijfsbeheer. Deze kursus is in het bijzonder bedoeld voor agrarische jongeren van 18 jaar en ouder met minstens twee jaar praktijk ervaring in de agrarische sector. Voor jongeren die betrokken zijn bij het bedrijf en meer willen weten over boek houding, recht, verzekeringen e.d. is deze kursus zeker de moeite waard. De kursus duurt ongeveer 4 maanden en zal ca. 150,— kosten. Voor informatie en opgave kunt U vóór 27 oktober kontakt opnemen met de la gere agrarische school te Sommelsdijk, tel. 01870-2246. OU iihJ F— Adviesprijs2245,- Inruil voor spelende KTV.850,- 3 JAAR volledige GARANTIE* VINGEBLING 3-MlDDELHARNIS-TEL 01870-2518 (na 18.00 uur) Lastransformatoren Snijbranders, kompl. met flessenwagens 9 Slangen en reduces rventielen Electr. gereedschap Haakse slijpers, boormachines en kettingzagen, enz. >r topkwaliteit, goede se voordelige phtlen: FOTO FItM-REPORTAGE-VIDEO-COMPUTER C3 Cn C3 ■■■■■■USMh! o C3 g cj Weststraat 35 Molenv/eg 4 Ouddorp Telefoon 01878-1612 en 2130 Filiaal Renesse Printshop Hogeioom 172 -. Telefoon 01116-2400 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 DIRKSLAND Met eenzelfde zorgvuldigheid als die waarmee ze sinds 1946 haar werk heeft gedaan heeft Zr. van Dommele woensdag middag, toen ze afscheid nam als verpleegkundig directeur van het zieken huis te Dirksland, haar afscheidswoorden gekozen. Daarin bevestigde ze te hebben gewerkt vanuit Christus' opdracht barmhartigheid te be trachten. Ze bracht Gode dank het werk dat haar lief was zo lang te hebben mogen doen en de deze middag ontvangen Ridderorde achtte ze dan ook geen privé bezit te zijn: „Ik kan die alleen maar dragen ter ere van alle mensen in de verplegingsdienst die zich met eenzelfde inzet hebben toegerust zoals die mij wordt toebedacht", verklaarde mevr. van Dommele.! Burgemeester C. Oversier die op de bijeenkomst in „Onder de Wiek" met een Koninklijke opdracht aanwezig was liet de aanwezigen horen hoe die inzet als een gouden draad door de loopbaan van mevr. van Dommele was geweven. In 1946 begon die in het Rotterdamse Eudokia in welk ziekenhuis ze zich snel naar de verpleegkundige top bewoog totdat in 1974 hetDirkslandse ziekenhuis „in haar leven kwam". Dhr. Oversier kon verhalen dat zr. van Dommele over een „opvallend aantal or ganisatorische kwaliteiten" beschikte, ge paard aan een grote inzet en toewijding waarmee ze voor het ziekenhuis zo kon thans met dankbaarheid worden vast gesteld voortreffelijk werk heeft ge daan. Met tact en deskundigheid heeft ze de toen verstoorde werkverhoudingen snel weten te verbeteren en de verpleeg kundige dienst weten te activeren en te motiveren tot een team van medewerkers waarop het ziekenhuis heel trots kan zijn. „U hebt een belangrijke bijdrage geleverd aan het voortbestaan van het ziekenhuis en aan de huidige hoge kwaliteit van de gezondheidszorg die hier geleverd wordt", zo liet dhr. Oversier de scheidende direc teur uit volle overtuiging weten en het deed hem dan ook van harte deugd haar de versierselen behorend bij de Koninklijke Ridderorde op te mogen spelden. Niet meer als burgemeester, maar nu als voorzitter van het ziekenhuisbestuur en sprekend mede namens de Stichtingsraad breide dhr. Oversier met graagte een ver volg aan zijn al gesproken waardering. Hij verzekerde dat met enige schaamte te doen, „want", zei dhr. Oversier: „we hebben roofbouw gepleegd op uw capaci teiten, uw werklust en uw inzet en we hadden te weinig aandacht voorde fysieke beperkingen die U en elk mens heeft". Dhr. Oversier herinnerde eraan hoe het ziekenhuis in 1974 een moeilijke periode doormaakte waarin de verhoudingen wa ren verstoord, maar hij bracht graag op rekening van Zr. van Dommele dat zij er met tact en deskundigheid in was geslaagd een belangrijke bijdrage te leveren in het herstel van die geschonden verhoudingen. Het ziekenhuis maakte nadien een enorme groei door mede ook doordat het verzor gingsgebied werd uitgebreid welke het opnamecijfer met 64% deden stijgen. Het aantal medewerkers in de verpleegkun dige dienst steeg met niet meer dan 43% met welk verschil dhr. Oversier illus treerde dat gelet ook op de sterk ver minderde gemiddelde verpleegduur tot 8,7 dagen op de verpleegkundige dienst waaraan Zr. van Dommele leiding gaf wel een „buitengewoon zware" aanslag wordt gepleegd. Dhr. Oversier dacht mevr. van Dom mele ook graag een groot aandeel toe in de plannen tot uitbreiding van het ziekenhuis waartoe van Overheidswege toestemming is verleend maar die nu weer door moeilijk heden van planologische aard wordt be dreigd en dat werd door dhr. Oversier bijzonder kwalijk geacht „....ik dring er bij ieder op aan om vanuit zijn plaats en omstandigheden het voortbestaan van het ziekenhuis mogelijk te maken. Als de nieuwbouw plannen nü vertraging oplopen en niet volgend jaar zullen kuimen beginnen dan zal de strijd om het voortbestaan opnieuw gestreden moeten worden. Nü is het ijzer heet en nü moet er gesmeed worden met voorbijzien van individuele belangen.!" zo riep dhr. Oversier op. Onder dankzegging voor al haar inbreng werd mevr. van Dommele een goede tijd toegewenst in haar nieuwe woonplaats Vught. Haar werd een verkleinde af beelding ten geschenke gegeven van het prachtige houtsnijwerk dat in de hal van het ziekenhuis is opgehangen, voorstel lende he tin de Bijbel genoemdeBethesda, huis van barmhartigheid. „We wensen U een goede tijd en de kennis en ervaring van het werk van de Geest van God". Een reeks sprekers zou nadien nog vol gen en alle getuigden ze van respect en hoge waardering, dikwijls ook van goede vriendschap met Zr. van Dommele. Dat deed o. a. de Economisch directeur dhr. O. v.d. Ridder die uit eigen waarneming verzekerde dat zr. van Dommele het be lang van het ziekenhuis steeds ver boven persoonlijke opvattingen en inzichten heeft uit doen stijgen. Wanneer hij terug zag op die keren dat ze als directie als „geslagen honden" van gevoerde bespre kingen terugkwamen dan vond dhr. v.d. Ridder het zo verbazend niet dat zr. van Dommele in haar Dirkslandse periode van muisgrijs tot spierwit geworden was. „Ze ging als lichtend voorbeeld voorop!" verklaarde dhr. v.d. Ridder, onder de indruk als hij was van de energie van mevr. van Dommele met wie anderzijds ook besproken en beleden kon worden dat het niet anders dan Gods besturende en be warende hand is die het ziekenhuis nog doet voortbestaan. „Het is ook onder Zijn zegenende hand dat een aanzet tot de realisering van de nieuwbouw kon worden gemaakt", stelde dhr. v.d. Ridder vast, mevr. van Dommele dankend dat zij ook daartoe met haar talenten heeft willen woekeren. Volgende sprekers waren Teun van Prooijen als oud lid van het Stichtings bestuur. Dhr. van Prooijen had er be hoefte aan duidelijk te maken dat zijn vertrouwen in Zr. van Dommele, haar in 1974 gegeven, ten volle bewaarheid was geworden. ,,Zr. van Dommele, ga nu maar lekker dommele", zo wenste hij haar toe. Namens de Verpleegkundige dienst werd een afscheidswoord gesproken door dhr. L. Blom en dokter en mevr. den Hengst deden dat als goede vrienden. Namens de medische staf sprak dokter Hoogenboom. ,,Ze heeft zich in haar werk misbaar willen maken zonder misbaar te maken" zo gebruikte dhr. Hoogenboom Burg. Oversier wenst Zr. van Dommele geluk met de haar zojuist uitgereikte Koninklijke Onderscheiding. een woordspeling om zr. van Dommele te typeren. Namens de Kruisver. was het tenslotte zr. Anker die zr. van Dommele toesprak en dankte voor haar aandeel in de zorg voor de continuïteit van de ver pleegkundige zorg. In haar dankwoord liet zr. van Dommele weten haar werk van heler harte te hebben gedaan, geboeid ook door het mede mogen leiding geven en het mogen meespreken in het gevecht om het bestaansrecht van het ziekenhuis. „Het was een moeilijke-, maar daardoor misschien juist een goede tijd", zo sloot zr. van Dommele die nu af, in grote dankbaarheid voor de haar ge geven krachten. Daarom ook wilde ze alle loftuitingen liever wat relativeren en het sierde haar de Koninklijke Onderschei ding te willen delen met allen die met haar hebben samengewerkt en allen die zich in de verplegingsdienst met eenzelfde inzet hebben toegerust. ,,Voor mij is nu de tijd gekomen om de toorts waarvan de vlam niet altijd zichtbaar heeft gebrand nu door te geven opdat jongeren het werk voort zul len zetten. Naast God ben ik dankbaar heid verschuldigd aan allen die me hebben geïnspireerd en gestimuleerd. Ik heb mijn werk mogen doen vanuit de barmhartig heid die ons geboden is. Moge de barm hartigheid van Christus, de Grote Heel meester ook in de toekomst in het zieken huis zichtbaar blijven", zo klonk haar dierbare wens. Op de kop van Goeree wordt binnenkort een jachthaven aangelegd. Het wordt met zijn 400 ligplaatsen een van de grootste jachthavens aan de Nederlandse kust. De haven komt te liggen iets ten oosten van de binnenhaven van Stellendam in het Ha ringvliet. Doordat de Noordzee via de sluis van Stellendam op slechts honderd meter af stand ligt, zal de nieuwe jachthaven niet alleen geschikt zijn voor liefhebbers van het binnenwater, maar zeker ook voor zeezeilers en andere liefhebbers van zout water. De haven zal in het seizoen 1986 in gebruik worden genomen. De nieuwe jachthaven, „Plaat van Scheelhoek", wordt aangelegd op initia tiefvan de watersportverenigingen „Goe ree" en „Stellendam". Beide verenigin gen hebben daartoe de stichting opgericht die de aanleg en de exploitatie van de nieuwe haven zal verzorgen. De nieuwe jachthaven komt te liggen aan de rand van een prachtig natuurgebied. De faciliteiten aan wal zullen bestaan uit clubgebouwen met douches en toiletten, een hefkraan en gelegenheid voor par keren en winterstalling. De jachthaven zal op slechts een half uur rijden van Rotter dam komen te liggen. De prijzen voor de ligplaatsen kunnen laag blijven omdat het een verenigings- haven zal worden. Belangstellenden voor een ligplaats kun nen zich wenden tot: Stichting Jachthaven „Plaat van Scheelhoek", Postbus 8 3252 ZG Goedereede.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1