Een Sommelsdijks orgel en zijn maker 1 1 1 g. g. jeugd- hoekje 1 temberraadsel 2 m(m(m(mim(mimi EXTRA RAADSEL 2 IBlQlQlSSQlQSS^^ ^r E.H.B.O. Dirksland Cursus sollicitatie en beroepsoriëntatie Bladz. 2 .EILANDEN-NIEUWS" VRUDAG 13 SEPTEMBER 1985 (III; slot) Vergeleken met veel andere historische orgels is het orgel van Sommelsdijk nog vrü goed bewaard ge bleven. Onder de ongeveer 25 Meere-orgels die ons land nu nog rijk is, mag het gelden als één der meest oorspronkelijke. Wijzigingen Tot het jaar 1905 bleef het orgel vrijwel ongeschonden bewaard. Weliswaar werden reparaties uitgevoerd en enkele zaken ge wijzigd. Zo werd het pedaalklavier vernieuwd, frontpijpen werden vervangen en de intonatie van het orgel werd gaandeweg aangepast aan de zich wijzigende smaak. Het „hart" van het orgel, het pijpwerk, werd echter (nog) niet vervangen door materiaal dat beter bij de heersende stijlopvattingen zou passen. Voorstellen, de dispositie van het orgel in romantische zin te wijzigen (o.a. door het toevoegen van strijkende stemmen als een Viola di Gamba) werden door de kerkmeesters afgewezen. Onmiskenbaar zou door dergelijke ingrepen het oorspronkelyke klankkarakter van het orgel zijn aangetast, gezien het feit dat „verouderde" endaarmee waardeloos bevonden— maar voor de Meere-factuur karakteristieke stemmen als Sexquialtra en Quintadena dan het onderspit hadden moeten delven. Hadden de kerkmeesters hier de kerkelijke financiën op het oog? Of had men het behoud van het unieke orgel ook in aanmerking genomen? Onderzoek van archiefmateriaal heeft mij het antwoord hierop niet kunnen geven. In elk geval is het orgel deze beproevingen ongeschonden doorgekomen. Tenslotte kwam het dan na 84 jaar toch zover. In 1905 plaatste de Utrechtse orgelbouwer Maarschalkerweerd twee nieuwe registers, beide strijkers (een Violon 8' en een Gamba 8'). Dit ter vervanging van enkele stemmen Meere-pypwerk. Zodoende kreeg het orgel een romantisch trekje, dat echter wezensvreemd was aan de oorspronkeiüke opzet die Meere voor ogen gestaan heeft. Aan de andere kant: tóch eigenlijk een vrij kleine ingreep wanneer je vergelijkt met minder gelukkige Meere-orgels die alleen nog maar wat de kas betreft getuigen van het vakmanschap van hun maker (Echteld, Epe, Linschoten, Hillegersberg). Op 20 oktober 1905 wordt het vernieuwde orgel ingespeeld door de heer Vletter te Oud-Beijerland, met zijn zuster op de viool. De notulen vermelden hier het volgende van: „De zitplaatsen worden verhuurd voor 20 c, 15 c en 10 c, hetwelk met de koUekte opbracht 30,74. De heer Vletter krijgt hiervan 15,de koster 5,de orgeltrapper 50 cent, de kerkeknecht 50 c, J. Wielhouwer eveneens voor het trappen van het orgel 25 c en verteringen 4, Restauratie Vanaf 1947 wordt er in kerkvoogdijvergaderingen regelmatig gesproken over restauratie van het monumentale orgel, vanwege een veelheid aan mankementen. In 1952 besluit men de firma Ernst Leeflang, toen nog gevestigd in Middelhamis, een al gehele restauratie op te dragen waarbij ook de dispositie weer zal worden gewijzigd. Uitgangspunt is de originele dispositie van het orgel, met uitzondering van één stem op het bovenwerk. Achteraf gezien kan deze restauratie beschouwd worden als een poging, het orgel weer op volwaardige wijze te doen functioneren. Rekening houdend met de normen die men in die tijd hierbij aanlegde (meer nadruk op helderheid van klank dan op een gedetailleerde reconstructie van het origineel) is deze restauratie zeker geslaagd te noemen.. Vooral sinds de restauratie van het kerkgebouw, die in 1983 plaats vond, functioneert het orgel niet zoals het zou moeten. Tijdens die werkzaamheden moest ook het frontpijpwerk uit het orgel worden gehaald. De grootste boosdoener is overi gens de beruchte „tand des tyds" die aan het instrument knaagt. Verschillende onderdelen van het orgel vertonen gebreken. Sommige püpen zijn ingescheurd, andere laten stemmingsgebreken zien. Ook aan windladen en mecha nieken valt het één en ander op te knappen. Al met al verdient het orgel, om weer optimaal bruikbaar te kunnen zijn in de eredienst en daarbuiten, een grondige restau ratie. Afgezien van niet-originele elementen aan pijpwerk en mechaniek is het bovendien een waardevol historisch orgel. Niet voor niets staat het op de lijst van monumentale orgels in Nederland. Het mag dan ook zeker aanspraak maken op een optimale zorg. De vaste bespelers, de heer Gerrit Zoon en de schrijver van deze artikelen, zijn blij dat dankzij de voortvarendheid van de kerkvoogdü van de Hervormde Gemeente Sommelsdijk een algehele restauratie van het orgel ophanden is. Onlangs werd een opdracht hiertoe verstrekt aan de orgelmakers Gebr. Reil, gevestigd in Beerde. Uitgangspunt is wederom, maar nu tot in details, de situatie van 1821. Adviseur bij dit projekt is de bekende organist en organoloog Klaas Bolt uit Overveen. Het is de bedoeling dat deze restauratie in de loop van 1986 zal worden uitgevoerd. Ongetwijfeld zult u er meer van horen! Sommelsdijk Paul Kieviet Paul Kieviet te Sommelsdijk schreef onlangs in het kader van zijn opleiding aan het Rotterdams Conservatorium een scriptie, gewijd aan „De orgelmaker Abraham Meere (1761-1841)". Bezev/asondermeerhouv/eTvanhetoTgel in de hervormde kerk te Sommelsdijk. Nu dat binnenkort gerestaureerd zal worden, besteedt hij in een drietal artikelen aandacht aan het fraaie instrument. van Oom Ko Beste jongelui, het is op dit ogenblik schitterend weer. Jammer dat ik nu het hoekje tikken moet. Maar dat denken jullie misschien ook wel, want jullie zitten natuurlijk ook binnen. Dat kan je zelf niet regelen, anders was je met mooi weer buiten in de vrije natuur, en met regen alleen maar in school. Er zou dan niet veel meer geleerd worden, denk ik. Wij gaan nu ook maar met de nieuwe opgaven beginnen. En die moeten jullie toch ook maar maken, of het nu mooi weer is of niet. Maar dit soort werk is ook maar „tijdverdrijf', of met een hedendaagse uitdrukking „vrije-tijdsbesteding". Jarigen Hierbij nog een fotootje van Rudolf Ver kerke, die dinsdag jarig is geweest. Op 22 september hoopt Jaqueline Funcke haar verjaardag te vieren. Van harte gefeliciteerd Jacqueline met je verjaardag. Wij wensen je een goede ver jaardag toe. Voor hen die Jacquelme een kaart willen sturen, het adres is: 22 Costleystraat, Carterton, New-Zealand. 1 6 jÊÊ 56 H 65 '3 <P r/ /i/ i^ /r van links naar rechts: 2.roofdier6.lofspraak11. plaats in Gelderland13.werkplaats 14. engelse titel 16. dwarshout— 16. grote houten hamer 18. klein riviertje 20. soortelijk gewicht 21. kraan 23. noot 24. maanstand 25. vlaktemaat 27. bereide dierenhuid 29. grappenmaker 31. plaats in Utrecht 33. insect 35 gebergte in Israël 36. natte omslag 37. blunder 40. functie 44. schoeisel 45. groente 47. metaal 48. veepad 49. noot 50. munt 52. Europeaan 53. Frans lidwoord 54. deel van een boom 56. wimpel 58. getijde 60. boom 62. linie 63. spoedig 64. koren 65. inh.maat. van boven naar beneden: 1grondsoort 2. voorzetsel 3. inw. orgaan 4. gast5neerslag 6. ooievaar 7. oningewijde 8. vreemde munt 9. bouwland 10 hevig. 12. R.K. geestelijke 15rivier in Frankrijk 17. bacon 19. beun 22. vogel 26. knol 27. maanstand 28. vakantie 30. vrucht31. grondlijn32. Nederland34. vod35. klein paardje 37. gulden 38. draagbalk 39. mortel 41. voedsel 42. bosgod 43. verlichting 45. met elkaar 46. romme! 49. vulkanisch gesteente 51. grashalm 53. laan (Belg) 55. meisjesnaam 57. deel v.d. wet59. speelgoed61. gewicht63. titel. De cijfers in de balk onder het kruiswoordraadsel: een beroep, nevenberoep of ook wel hobby. Briefwisseling 1-14 2-15 3-16 4-17 5-18 6-19 7- 8- 9- 10 11- 12- 13-26 ■20 ■21 ■22 ■23 ■24 ■25 7 s n n Op de vertikale dikomlijnde hokjes een tekstgedeelte uit Romeinen 12. Heleen Boone - Hoedekenskerke: Voor het frambozenplukken had je best oom Ko eens kunnen verzoeken Heleen. Misschien waren er wel niet zoveel in de kistjes gekomen, maar ze hadden dan toch een goede bestemming gehad. Nu nog de hazelnoten en kastanjes, maar daar heeft oom Ko niet zoveel interesse voor. Valt de oogst nogal mee? Jozina Koppenaal - Ooitgensplaat: Een aangename en nuttige vakantie gehad Jozina; jammer dat het over het algemeen wat te nat was. Desondanks toch nog veel gezwommen en veel koffie gedronken. Je hebt nog heel wat beleefd, getuige de „vele letteren" die je oom Ko deed „toekomen". Het is inderdaad snel voorbij Jozina. Marieke Ras - Yerseke: Dat was dan een brief vanuit je vakantie adres Marieke. Ook een fijne vakantie gehad hé. Ik geloof datje opa's en oma'sje maar erg verwennen hoor. Je vond het echt fijn in het Dolfinarium? In Yerseke heb je alleen maar mossels en oesters. Daar vind je niets meer aan natuurlijk. Dank voor je leuke brief, hoor! Chris Ras - Yerseke: Dat was weer eens iets anders dan scha pen Chris; dolfijnen en zeeleeuwen. Je hebt je weer niet verveeld in de vakantie. Jammer datje met dat brommertje niet op de weg mocht. Of liep dat ding niet meer? Ik denk dat je je vakantiegeld wel hebt verdiend Chris. Het is nu weer trappen naar school. Maar misschien krijgen we nog wel een nazomertje. Theo Tanis - Ouddorp: Jammer dat het zoveel regende in je vakantie; want het is daar wel een mooie omgeving Theo. Ouddorp is ook wel mooi, maar daar ben je aan gewend, en dan zie je het niet meer. Er is inderdaad voldoende wind om te surfen; ik denk van weleens wat teveel Theo. Óf geeft dat niet? Nu is het weer bussen naar de Tech; bevalt dat nog steeds goed? Rudolf Verkerke - Nieuwe Tonge: Jullie zijn aan het vissen geweest Rudolf, en niets gevangen? Ik heb me weleens wijs laten maken datje er mee praten moet. Of het waar is, weet ik niet, maar het is te proberen. Nog steeds druk met de Lego bouw. De vakantie zit er weer op Rudolf. Is het een fijne vakantie geweest in Lim burg? Maar dat hoor ik nog wel, hé. Je hebt vergeefs uitgekeken naar je foto; het ging net langs elkaar heen. Maar het is nu hersteld! „Drie gebroeders Aleman" Het zal wel Nederland zijn uit de brieven op te maken, want juUie zouden reeds op 30 augustus in Nederland arriveren. Hoop dat het een voorspoedige reis ge weest is. Jullie hebben eerst nog op ver kenning geweest voor het vertrek. En ook heel veel gezien. Het zal wat betreft de temperatuur, wel een hele afkoeling zijn geweest. Want hier in Nederland is het niet zoals in Eldoret. Wat voor bord men hier op Schiphol zou moeten zetten, weet ik niet. We hopen in het vervolg ieder weer apart een beurt te geven maar bij oom Ko is het een beetje uit de hand gelopen. Welkom in Nederland hoor! ALLEMAAL Oom Ko vergat de vorige week een dank betuiging te plaatsen van Nathali Kamp uit Yerseke. Nathali wil allen die haar een kaart hebben gestuurd op haar verjaardag, daarvoor hartelijk bedanken. Allemaal de groeten van OOM KO TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M DD Onze vereniging hoopt dit jaar weer een nieuwe cursus te organiseren. Indien u hiervoor interesse heeft, bent u van harte welkom op onze voorlichtings avond, welke gehouden zal worden op dinsdag24 september a.s. om 19.30uurin het E.H.B.O.-gebouw, Philipshoofjesweg te Dirksland. U kunt zich deze avond opgeven voor de nieuwe cursus, of u kunt telefonisch kon- takt opnemen met een van onze bestuurs leden. Mevr. H. v.d. Groef-Jordaan, Deurloo 5, Dirksland, tel. 01877 - 2962. BLOEMEN BESTELLEN Bloemenhuis Korteweg bellen Binnenkort start de Stichting Volwasse neneducatie met een cursus sollicitatie en beroepsoriëntatie. Deze cursus is bestemd voor jongeren zonder werk tussen 18-23 jaar die beter willen leren solliciteren, meer willen we ten over verschillende beroepen en werk ervaring op willen doen. De cursus omvat een theorie- en een praktijkgedeelte van elk zes weken. Onder theorie wordt verstaan: - beter sollicitatiebrieven schrijven - informatie over beroepen en opleidingen - wat betekent werkloos zijn, enz. Dan kan er 6 weken praktijk worden gelopen bij een bedrijf of instelling. Deze cursus wordt mogelijk gemaakt door een subsidie van de provincie Zuid- Holland en het Arbeidsbureau. Eigen bijdrage/25,— Wil je meer weten over deze cursus dan kun je bellen (tussen 9.00-12.00 uur) of schrijven naar de Stichting Volwassenen educatie, Postbus 126, 3240 AC Middel harnis, tel. 01870 - 3927. Ook is er ieder maandagmorgen van 11.00-12.00 uur een informatiespreekuur. Grijsoordse Schetsen: Evacuatie betekende ontruiming; maar het betekende ook opruiming. Zwakzinningen en Joden waren de eerste slachtoffers. Op een koude stikdonkere avond werd een bescheiden geklop op de voordeur gehoord. Het was geen Duitse patrouille. Die klop was harder met de kolf van 't geweer. Op de stoep stond een bange armzalige man. Hij werd vlug binnen gelaten. „Help ons", smeekte hij. „Volgende week worden we weggevoerd naar een kamp". De kleine dominee stuurde me hierheen. Na de sabbath een zaterdaga vond is de Rabbie bijons, wil je dan komen praten? Dat werd beloofd, maar wel gewaarschuwd er met niemand over te praten. Want de kleine dominee werd verdacht. Hij had geen toestemming gevraagd en een mannenvereniging opgericht. En hij bad voor koningin en vaderland. Die zaterdagavond las de Rabbie: Een psalm van David: Die vertrouwt op God zal niet wankelen. We verwachten de Verlosser de zoon van de Almachtige God; de Koning der wereld. Hij troostte en bemoedigde de ouders en de kinderen. Ook sprak hij tot de beide mannen van 't verzet. „Hebt u", vroeg hij, „de Heilige Schrift wel eens gelezen?" „Noem mij maar Jan", zei de één, ik ben Rooms Katholiek en weet er weinig van. Maar de ander zei: „Ik ken het Woord haast uit m'n hoofd". „Dan weet Uook", zeideRabbie, „datde Almachtige Zijn volk veertig jaar leidde door de woestijn. Veertig jaar lang liet Hij brood uit de hemel regenen. Wij, Zijn uitverkoren volk en Hij de Almachtige is nog Dezelfde. Hij kan en wil en zal ons ook verzorgen in het kamp dat maar maanden zal zijn. Samen baden ze tot God in wien ze allen geloofden. Het Joodse gezin en de Protestant en de Rooms Katholiek. De kinderen werden naar bed gestuurd en de mannen zeiden dat ze gezinnen hadden gevonden om de kinderen op te nemen. Met andere namen waren de persoonsbewijzen al in orde gemaakt. We komen morgen hen al ophalen. Maar de vader Izadk zag het niet zitten. Het gezin werd uit elkander gehaald, en de oorlog duurt niet lang meer, en ook de Rabbie gaat met ons mee. Maar de mannen vertelden, ze hadden een verzetsman gesproken, die ont vlucht was. De Joden, had hij verteld, worden vergasten verbrand. Maar de Rabbie had daar niets over gehoord van de Joodse raad, ze zouden gewaarschuwd hebben. Maar het antwoord was somber. Uw vrouw en kinderen leven maar enkele weken meer. De mannen moeten nog werken tot ze neervallen. Het is uitgekomen. Ruim zes miljoen Joden, ook de kinderen, kwamen om in de grootste geraffineerde volkerenmoord die de wereld ooit gekend heeft. Met de Joden vielen ook veel jonge mensen van het verzet. Hun ziel met heilig beven, verwacht den jongsten dag. Het Meere-orgel in de Hillegondakerk te Rotterdam-Hillegersberg. Het Meere-orgel te Sommelsdijk vóór de restauratie. 2 3 4 5 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 19 20 21 22 23 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ||50 51 52 53 54 55 57 58 59 60 61 62 63 64 'il £- J3 J^ 1 3 l vrouw die Paulus aanhing f dit is Jacob (Gen. 32) (2 Kon. 24) woestijn (1 Sam. 24) dochter van 9 11 10 /\mmiei (1 Kron. 3) moeder van Josia (2 Kon. 22; rj ff /y 11 ]6 BijDciDoeK ^proieei; opstandeling in de ij IS woesujn (z iim. vader van Sefatja (Jer. 38 Zl 10 nier weioaen j ozeis oroeoers ae schapen (Gen. 37) 13 metgezel van Paulus (Hand. ZV) richter U Xt landstreek waarover Lysamas viervorst was (Luk. 3). lé dan Zandpad 68. Middelharnis Telefoon 01870 2328 Evacuatie

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 6