Visser Goerees' museum overschreed de 75.000 bezoekers In Middelharnis' gemeentebestuur gloort enige hoop op aanleg fietspad in 1986 k^-U?^ Garage KNÖPS B.V. fioniiSiefnan Bazar Gerat. Kerk Gezelligheidsrit met oude auto^s Het Volkspetitionnement AUTO-SCHADE InubffeéMse Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen-Hesselink 58e Jaargang VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1985 No. 5429 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel, 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Nederland maakt deze weken geschiede nis. Daar doen we allemaal aan mee. Door al dan niet een handtekening te plaatsen. We worden daartoe uitgenodigd door het Komitee Kruisraketten Nee. Het is te hopen dat die oproep in ieder geval tot gevolg heeft dat we er over nadenken. Dat we ook over de oorzaken nadenken. Men mikt op een Volkspetitionnement. ledere Nederlander heeft het recht op petitie. Dat staat in artikel 5 van de Grondwet: Ieder heeft het recht verzoe ken schriftelijk bij het bevoegd gezag in te dienen. Meestal worden dergelijke verzoeken door direct belanghebbenden in bv. een geschil ingediend. Wordt het aantal onder tekenaars zo groot dat een fors percentage van de bevolking er door vertegenwoor digd wordt, dan spreekt men van een volkspetitionnement. Daarop mikt het Komitee. Al blijft het een verzoek, de macht van het getal gaat dan mee spreken. Er zijn voorbeelden uit het verleden bekend. De twee die het meest spreken zijn die voor de vrijheid van onderwijs en tegen de voorgestelde vloot- wetin 1923. Het eerste geeft in de taal van 1878 goed weer waar het om gaat: „Smeek schrift om een School met den Bijbel" heette het stuk. Climax van dit document is de zinsnede: „Plaats, Sire, onder zulk een wetsvoordracht Uw koninklijke hand tekening nooit!" Voordat men tot deze vraag komt wordt de problematiek uit voerig beschreven en worden de argu menten tegen het wetsvoorstel opgesomd. Zo hoort het ook in een verzoekschrift. Het recht van petitie in de zin van een volkspetitionnement is nog niet veel ge bruikt. Dat hoeft ook niet, zeker niet nu er een algemeen kiesrecht is. Na maximaal vier jaar kan men immers een oordeel uitspreken over het regeringsbeleid. Men kan dan ook op grond van partij-program ma's een oordeel vormen over wat men wil. Zo is dat vier jaar geleden ook gegaan. Het beleid rond de kruisraketten is niet zomaar uit de lucht komen vallen. Regering en Parlement zijn te beïnvloe den. Dat kan gebeuren door zogenaamde pressiegroepen. Dat zijnbelangengroepen die middels gesprekken, acties, overleg en wat niet al invloed uitoefenen. Dat kan binnen de spelregels" van onze demo cratie. Demonstreren hoort daarbij. Ook dan geldt het getal. Politiek is nu eenmaal achterbangevoelig. De grote anti-kern wapendemonstraties liggen nog vers in het geheugen. Het gevaar van dit soort massale acties is dat een deel van de actievoerders over de grens van de democratische afspraken gaat actie ontaardt dan in protest in de zin van burgerlijke ongehoorzaamheid. Volgens het boekje moet dat beheerst, geweldloos en ideëel geladen zijn, maar ongehoorzaamheid is het. Het is verzet tegen wat als maatschappelijke stroming op gang gebracht is, maar soms ook tegen datgene wat voortvloeit uit beslissingen. Blokkades, en dergelijke zijn voorbeelden. Tot slot twee opmerkingen: „In een recent artikel getiteld de hof houding van Tito eindigt de auteur als volgt: Ondanks scherpe repressie, chantage, in timidatie, ondanks schijnbare uitzicht loosheid, staan er toch steeds weer men sen op die niet zwijgen kunnen en de waarheid uitschreeuwen. Ten onzent is het modieus om luid te jammeren over al of niet vermeende misstanden. Dat kost niets, niemand doet je wat. Maar in landen als Joegoslavië zet men dan zijn existentie (bestaan) en die van anderen op het spel. Het verschil in diepgang van kritiek is navenant. In Joegoslavië wéét de oppo sitie wat zij mist, in Nederiand wekt de oppositie soms de indruk niet naar waarde te schatten wat men heeft. Tot het, wat God en de Navo mogen verhoeden, te laat is". Wij nemen die laatste zin in alle ernst. Daarom nog een stukje historie rond het volkspetitionnement van 1878. Aan de vooravond van de dag waarop het „smeekschrift" werd aangeboden ver enigden de aanbieders zich in gebed. Het volkspetitionnement van het Komitee Kruisraketten Nee is een zoveelste prikkel om na te denken over de gigantische problematiek. Als het niet aanzet tot ge bed is het een aanklacht. Het is echter te eenzijdig van doelstelling om het te onder tekenen. In een in 1982 verschenen boek over de politiek werd al geschreven dat: „Demon streren op het Binnenhof de laatste jaren valt af te raden. Pers en politici zijn moe geworden. Ze hebben teveel betogingen gezien om er nog van onder de indruk te raken. Daarbij tonen recente onderzoeken aan dat jongeren verhoudingsgewijs liever de straat op gaan dan ouderen". Hetisdan de vraag hoe je de laatsten bereikt. Tegen deze achtergrond is een petitie die uit moet groeien tot volkspetitionnement een vondst. Het is een legaal middel. Het zal aanspreken want wie is nu niet tegen kernwapens? Toch zijn er redenen om het petitionne- ment niet te tekenen. Allereerst is het gericht tegen de uit voering van een besluit. Ongetwijfeld zal er nog over gesproken worden maar niet dan nadat de Regering haar besluit van 1 juni 1984 gestalte geeft. Doet zij dat niet hoe dat dan ook op grond van de feiten uitvalt dan is de Nederlandse politiek ongeloofwaardig. Plaatsing van de 48 kruisraketten is immers afhankelijk ge steld van een maximum SS-.20 raketten achter het ijzeren gordijn. Een tweede reden is dat het verzoek niet van argumenten voorzien is. Daarmee is het mogelijk Nederland te verdelen in pro- en contra. De petitie luidt: Ik keer mij tegen kembev, apening. Punt uit. Dat is makkelijk welgemeend, dat wel geschreven, maar doen anderen dat niet? Is het streven naar tweezijdige ontwape ning dan bij voorbaat verkeerd? Het Ko mitee zegt zich te keren tegen alle nieuwe kernwapens in Europa in Oost en West, maar haalt tegelijk een van de onderhandelingswapens onderuit. Hoe erg het ook is: het „kernwapeneven- wicht" is nog steeds een zo belangrijk zo niet het belangrijkste onder- handelingswapen. Naar de mens gespro ken is het de broze draad waaraan de wereldvrede van na 1945 hangt. Wat minstens zo erg is: niet plaatsen betekent een scheur in de Nato en Navo. Het is opmerkelijk dat zij die streven naar eenwording in Europa zich nu buiten de afspraken trachten te manouvreren. Nederland ligt in het centrum van de aandacht. West-Duitsland plaatst de tegenstem men zijn verstomd. België plaatst ook van onze naburen horen we weinig meer. Er is nog een reden maar dat is een bijkomende om niet te tekenen. Een verzoek kan ook niet ingewilligd worden. De handtekeningen zijn dan echter wel geteld. Niet alleen in de politiek zal het aantal een rol spelen als het regeringsbesluit als dat plaatsing betekent wordt aange vochten. Ook de pressiegroepen die dan zeker zullen optreden zullen dat getal als steun in de rug ervaren. Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG113 TEL. 01870-2222—MIDDELHARNIS OOLTGENSPLAAT Nieuwe cursus E.H.B.O. Bij voldoende deelname zal er in het komende winterseizoen weer een nieuwe cursus E.H.B.O. worden gegeven. De plaatselijke Vereniging E.H.B.O. heeft hiertoe besloten om twee redenen. Ten eerste voor versterking van de vereniging zelf en ten tweede dat de personen die zo'n cursus volgen het geleerde in toepassing kunnen bregen in hun gezinnen, op het werk, bij ongevallen op de wegen, enz. enz. Aanmelden bij mevrouw N. Kamp-de Vos, Voorstraat 11, Ooltgensplaat. Tel. 01873 - 1346. Graag voor 28 september a.s. PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870- 3094 ^r^ Voordelige I VIDEORECORDER I Gratis: thuisbezorgd, V^geplaatst en geïnstrueerd^ Philips VP 2324 NU yyo,"" Fisher P 710 NU 14 y y 3 JAAR volledige GARANTIE* RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Extra kerkdienst Ger. Gemeenten NIEUWE TONGE - dinsdagavond 7.30 uur ds. J. W. Verweij van Ridderkerk. fflnllli*"» MELISSANT Op zaterdag 14 september a.s. zal er een bazar/verkoping gehouden worden rond om de Gereformeerde kerk in de Nieuwe weg te Melissant. Deze bazar zal van 10 uur 's morgens tot 15 uur 's middags geopend zijn. Voor jong en oud is er veel te doen. Er is o.a. een sieradenkraam, een brood- deegfiguren kraam en een handwerk- kraammeto.a. van leer gemaakte spullen. Voor de kinderen is er o.a. de grabbelton, ballen gooien en enveloppen trekken. Ook kan men er poffertjes eten en een kopje koffie drinken. Er wordt tevens een rommelmarkt ge houden. Er is verkoop van vers fruit en verse vis. Er zal een grote verloting wor den gehouden. Hoofdprijs een lang week end in bungalow te Ouddorp. Tenslotte kan men raden naar het gewicht van een schaap. Reden genoeg om eens een kijkje te komen nemen op de bazar, waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor de Gere formeerde kerk in Melissant. Morgen, zaterdag, wordt door de „Ver eniging van liefliebbers van bijzondere automobielen op Goeree Overflakkee", in samenwerking met de Nederlandse Mercedes 170 club een gezelligheidsrit worden gehouden. Er wordt gerekend op de deelname van tenminste een 35-tal bezienswaardige automobielen. De rit begints middags half twee vanaf het Expo-terrein bij Stellendam en voert via de Zuiderdieppolder naar de Dam- weg van waaraf de deelnemers de verrich tingen van een sproeivliegtuigje kunnen bekijken. Wellicht zal er ook een ander vliegtuigje aanwezig zijn dat wat stunts zal demonstreren. De rit voert vervolgens naar Ouddorp, Goeree en Goeree Havenhoofd en van daar naar 's Koningspleisterplaats waar de deelnemers zich aan het diner zullen schikken. De leerlingen van de Hartehchool die de 75.000 volmaakten. De museumcommissie van de Stichting Goereese Gemeenschap kan weer terugzien op een geslaagd museumseizoen. In de gotische toren van Goedereede werden wederom meer dan 8500 bezoekers uit alle windstreken ontvangen. Zodat het totale aantal, sinds de opening van het museum in 1978, nu boven de 75.000 hgt! Die 75.000e bezoeker verscheen woensdag 4 september in de vorm van een groep leerUngen van de Hartelschool uit Spijkenisse. Als attentie kreeg de school door de voorzitter van de museumcommissie, de heer A. J. Kastelein, een ets van Goedereede aangeboden. De voorzitter wees erop dat vooral door het enthousiasme van mevr. Baas-van Dam en de assistentie van de heren de Vries, Breen, Van Noordt en mevr. Van Huizen dit hoge bezoekersaantal gehaald kon worden: alleen door hulp van enthousiaste vrijwilligers kan dit niet-gesubsidieerde museum bestaan. Het museum is nog geopend tot eind september. De positieve geluiden die eerder vanuit Middelharnis' raadzaal klonken over een spoedige aanleg van een fietspad van Den Bommel naar Middelharnis en die vervolgens weer werden afgezwakt door de Dijkgraaf van het Waterschap Goeree-Overflakkee, hebben donderdagavond in de toen gehouden raadsvergadering een vervolg gekregen. Door B en W werden schriftelijk een aantal vragen beantwoord die waren ingediend door SGP raadslid dhr. KI. v.d. Ketterij. Aldus gesuggereerd door dhr. v.d. Kette rij zal bij het Waterschap worden aan gedrongen om zowel de planontwikkeling als de grondaankoop met voortvarendheid aan te pakken. Met vragensteller is het College het eens dat de uitvoering van de ruilverkaveling én de realisering van het fietspad in samenhang moeten worden gezien. Het is het College inmiddels ge bleken dat de ruilverkavelingscommissie bereid is alle medewerking te verlenen en bij de uitvoering van de ruilverkavelings- werken met de aanleg van het fietspad rekening te houden, de ontwikkeling van het plan zelfs te stimuleren. „De voort gang van de ruilverkaveling maakt het nodigzozegthetCoUege datinl986 de gronden worden verworven hetgeen be tekent dat onverwijld een tracé moet wor den vastgesteld. B en W menen dat dat een mogelijkheid biedt om gezamenlijk bij de Provincie aan te dringen op een eerdere uitvoering dan thans voorzien. Door dhr. v.d. Ketterij gevraagd naar wat recentelijk door de Prov. Vaste com missie van advies en bijstand voor Ver keer werd besproken, delen B en W mee dat aan het fietspad urgentie is gegeven door er het jaartal 1990 aan te verbinden wat aldus het College inhoudt dat ontwikkeling van het plan zinvol is omdat de bereidheid van de provincie om gelden beschikbaar te stellen vastligt. De voor zitter van genoemde commissie, Gedepu teerde Jansen, heeft toegezegd te zullen bezien of binnen het investeringsschema nadere invulUng kan worden gegeven aan de wens van de commissie tot eerdere uitvoering. Wanneer een eerdere uitvoering moge lijk zou blijken te zijn, dan vraagt dhr. v.d. Ketterij naar de bereidheid van B en W om alle instanties, zoals Prov. Waterstaat, het Waterschap, de ruilverkavelingscom missie, zoals Prov. Waterstaat, het Wa terschap, de ruilverkavelingscommissie en de gemeenten Middelhamis en Oost- flakkee van de noodzaak van een spoedige aanleg te overtuigen en bij gedeputeerde Jansen dan ook op een spoedige reali sering aan te dringen. Concert in de Ned. Herv. Kerk te Heinenoord Op 14 september start het orgelcomité Hoekse Waard haar nieuwe seizoen met een orgelconcert in de Ned. Herv. Kerk te Heinenoord te geven door de organist Piet Westhoeve. Piet Westhoeve studeerde o.m. orgel aan Autobedrijf t, A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 het Rotterdams Conservatorium bij Arie J. Keyzer, is werkzaam als cantor-or ganist te Hellevoetsluis en Ouddorp en fungeert tevens als organist bij het Rotter dams Philharmonisch Orkest, geeft regel matig concerten w.o. enkele radio-opna men. Zijn programma vermeldt naast een or gelconcert van Chr. Fr. Rüppe (1753 - 1826) werken van G. Böhm, J. S. Bach en Mendelssohn. Een alleszins aantrekkelijk programma zowel voor de liefhebber als voor hen die wel eens met een orgelconcert willen kennismaken. Aanvang 20.00 uur. Entree, 5, Voor scholieren en houders van cult. jong. en 65+ paspoorten 3,50. N.B. De concerten van het Orgel Comité Hoekse Waard zullen niet meer als voor heen op vrijdagavond maar voortaan op zaterdagavond worden gegeven. B en W achten deze voorgestelde stap al ten dele gerealiseerd door de aanleg van het fietspad in te brengen in de bespreking met de ruilverkaveling op grond waarvan B en W menen dat het overleg over het fietspad dan ook vrijwel zeker op korte termijn gerealiseerd zal worden. ,,Met name de voortgang van de ruilverkaveling zal voor de gedeputeerde reden kunnen zijn in het investeringsschema 1986 een eerder jaartal dan 1990 op te nemen", zo wordt van de zijde van het College hoop vol geantwoord. Wel zal dan het tracé vast moeten liggen. Gevraagd naar de bereidheid van het College uit eerder genoemde instanties en besturen een werkgroep te vormen om van daar uit een plan te kunnen overleggen dat evt. ingepast zou kunnen worden als vol- gendjaar 13 juni hetjaarlijks Investerings programma tertiaire wegen in voornoem de Vaste commissie aan de orde komt, antwoorden B en W ervan uit te gaan dat de gemeenschapsbelangen door de ruil- verkaveiingscommissie naar behoren wor den behartigd en dat het Waterschap thans op korte termijn een werkgroep zal vormen waarin alle betrokken instanties vertegenwoordigd zijn, opdat een tracé kan worden ontworpen en vastgesteld. ,,E r is thans geen tijd meer te verliezen en wij hebben de indruk dat alle betrokkenen daarvan thans overtuigd zijn. Wat ons betreft moet de beoogde inpassing in het Investeringsschema in 1986 kunnen wor den gerealiseerd" zo beëindigt het C ollege de beantwoording. Uit het commentaar dat de raad gaf bleek dat ieder van de dringende noodzaak van een spoedige aanleg meer dan overtuigd is. Opwekkend was de veronderstelling van de raadsvoorzitter burg. van Welsenis dat het hem lijkt dat in de Provinciale Staten een politieke meerderheid aan wezig is om de aanleg van het fietspad naar voren te halen. .Allemaal de handen op elkaar en de schouders eronder..!" riep dhr. Kemner op tot het waar mogelijk uitoefenen van druk. Dirksland, 01877 - 1357 MIDDELHARNIS VlNGfRir)G3~M100€LHARNtS-TtL 01B»-2518 ifJ^.ln^lfl^t^l^l^^.Jfl^l^l^^l^.l^.l^l^^l^.*l^.l^l^.4.^^ Voor (üpkwaliteir, goede se n voordelige priizen: FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO COMPUTER C3 C3 C3 C3 IVwBt'aat 3B Molenweg 4- Oudüorp Telefoon 07378-1612 en 2120 Filiaal Renesse - Primshop Hogezoom 172 Telefoon 01116-2400 MERCEDES-BENZ y; Stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 BEDRIiFSWAGENS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1