r Curver wasbox jeugd- hoekje Oogst ööcagisöösöisesese^ NIEUW: EXTRA RAADSEL 1 SEPTEMBERRAADSEL 1 L 's van Oom Ko EBO Vastgoed bv Informatiepunt over de oostelijke Oosterschelde „Het Zoommeer" Briefwisseling Een jarige Oplossingen jullraadsels r 1 r Wütülüfüfülü/ülülütü/üfüB ALLEMAAL Brief van „Het Richtsnoer" tegen euthanasie Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1985 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-N ieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. MAAJt CYPRUS Ik zou wel eens naar Cyprus willen, met vakantie, maar ik kan nergens een Neder lands boekje daarover vinden. Antwoord: Er is zojuist een 2de druk verschenen van de reisgids Cyprus door drs. Stella M. Lubsen-Admiraal, een uit gave van Kosmus, Utrecht. Elke boek handelaar kan hem u leveren als u het ISBN-nununer 90.215.1179.7 opgeeft. HONPS GEUOe Ik kreeg overgeefsel van een hond over mijn regenjas. Hoe kan ik die vlekken uit de gabardine verwijderen? Antwoord: Omdat er in dgl. presentjes een hoeveelheid maagzuur zit, zal dit alle soorten weefsels ontkleuren. Ook de plek ken in de gabardine zijn erdoor uitgebeten en nooit meer helemaal weg te krijgen. Wat u wèl kunt doen na het schoonmaken, stomen of chemisch reinigen, is: bijkleu- ren, zodat de plek(ken) minder zichtbaar wordt (worden). Haal bij een drogist een busje textielverf in de juiste tint en breng met een penseeltje de verf op en laat ze drogen. Als het resultaat tegenvalt, kunt u evt. nog de gehele jas laten verven. GSSPROKCM 80eK€M Waar vind ik die uitgeverij van ge sproken boeken en kranten? Antwoord: U bedoelt de Ned. Blinden bibliotheek. Die huist tegenwoordig aan de Zichtenburglaan 260 2544 EB Den Haag, tel. 070 - 211.211. Er bestaat ook een „Gesproken Weekblad", adres: Post bus 24, 5360 AA Grave, tel. 08860 - 1234 en er is een Christelijke Blindenbi bliotheek, Postbus 131, 3850 AC Er- melo, telefoon 03417-51.014. DS DICHT€NO€ BOCR Kunt u mij helpen aan het gedicht „Hoe genoeglijk rolt het leven des genisten landmans heen?" Antwoord: Ja, dat is van de dichtende boer Hubert Corneliszoon Poot uit het vroegere Abtswoude, een heerlijkheid die nu is opgegaan in de gemeente Delft. Hij leefde van 1689-173 3 en heeft vele dicht bundels nagelaten. U citeert de begin regels van het gedicht „Akkerleven" en dat is te lang om het in deze kolommen af te drukken. Wij sturen het u op naar uw adres. LAM? IN DE BRONST Mijn koperen hangkroonlamp wordt bronskleurig. Weet u een middel om hem weer in de oorspronkelijke staat te krij gen? Antwoord: U schrijft over koper, maar geeft niet aan of u geel of rood koper bedoelt. Wij vermoeden het laatste, want het gele is messing, een mengsel (alliage met andere metalen) die men langer geel glanzend kan houden dan het ongepolijste rode, ofwel zuivere koper. Dat koper is namelijk een halfedel metaal. Dat wil zeggen, dat het langzaam oxydeert, in tegenstelling tot bijv. zilver en goud. De tint van het rode koper verandert dan. Dat is nu eenmaal het normale oxydatieproces en dat kunt u niet tegenhouden. Velen doen daar niets aan en vinden die brons- kleur wel mooi. Bevindt het koperwerk zich in een vochtige omgeving, dan kan het groen worden. Kopergroen is een hydrox- yde (oxyde plus water). Wenst u die oxydatietint beslist niet, dan zult u élke week trouw de gehele kroon moeten poet sen, tot in alle hoekjes en gaatjes. Met het gevaar, dat er lelijke plekjes ontstaan van achtergebleven poetsmiddel in de naden en kieren. En als zo'n hanglamp zou worden ingevet, kleeft al het stof er aan vast. Plus de pluisjes en een aantal kleine Lnsekten. Niets aan doen dus. HYPOTHEEK NOOrG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 m DD SS!' Tel. 01870-5141 GA TOT DE MiEREN Wij hebben meer last van mieren dan ooit tevoren. Nu hebben ze al een eik in de voortuin kaal gevreten. Hierbij wat eike blad. Antwoord: U belastert de mieren on verdiend, want die nijvere diertjes zijn wel verzot op zoetigheid, maar ze eten uit sluitend dood voedsel, dus nooit levend blad of plantegroen. Wel bevorderen de mieren het leven der bladluizen, want die melken ze graag, door ze te likken. Die bladluizen verspreiden op hun beurt de meeldauw en dat is het, wat wij op het toegezonden eikeblad gevonden hebben. Tegen die meeldauw kunnt u met de gebruikelijke middelen spuiten. Als u de mieren bij deze boom weg wilt hebben, kunt u aan de voet van die eik wat petroleum sprenkelen. De eik heeft daar geen last van, omdat zijn fijne wortels er voldoende vandaan zijn en de mieren kunnen er niet tegen. De mierennesten kunt u bestrijden met kokend water, maar dat kan natuurlijk niet in de nabijheid van levende planten. Kijk wel eens onder de straattegels. ACHT ZALIGHEDEN Bij Eindhoven liggen de „Acht Zalig heden". Waar slaat die vreemde be naming op? Antwoord: Het is een schertsende, maar onjuiste bijnaam voor de groep dorpen in de Brabantse Kempen, te weten Bladel, Duizel, Eersel, Hulsel, Knegsel, Neter- sel. Reuzel en Steensel met een uitgang op -el, -zei of -sel. Die uitgangen hebben echter niets met ons zalig (afkomstig van selig enz.) te maken. Dat -sel of -zei is afgeleid van zaal (denk aan Oldenzaal) en betekende destijds: heem, woonplaats, en pas later: groot vertrek. Zo is Brussel ontstaan uit Broecsele, d.w.z. woonplaats in het broek (moerassig land). En er is groot verschil tussen de uitgangen -el en -sel. Bladel kan gevormd zijn als Budel. Die naam kunnen we terugvinden tot in het jaar 779. Toen was het Budilium, ofwel de verlatijnste vorm van het west- germaanse woord bodal, dat u nog terug vindt in ons begrip boedel. De betekenis is dus: huis en hof, grondbezit, hoeve. Maar het is oppassen met plaatsnamen ver klaren en je moet altijd eerst de oudst bewaarde schrijfwijze opzoeken. B rakel komt bijvoorbeeld van Brakele en die uitgang -Ie duidt op een -lo-naam. Lo stond voor bos. In elk geval hoort heel Bladel niet thuis in die „Zaligheden". op de Molenplaat, een schiereiland bij Bergen op Zoom, heeft Rijkswaterstaat een informatiepunt over de Comparti- menteringswerken achter in de Ooster schelde ingericht. Deze eenvoudige ten toonstelling geeft informatie over de Phi- lipsdam met Krammersluizen, de Oes- terdam, de Markiezaatsdam, het Bathse Spuikanaal en de omgeving waarin deze werken worden uitgevoerd. Ook wordt aandacht besteed aan het gehele Delta plan, het milieu en de waterhuishouding van het gebied. Een ingesproken diaprogramma geeft tekst en uitleg over de oostelijke Ooster- scheldewerken. Het informatiepunt krijgt de naam „Het Zoommeer" en is het gehele jaar voor iedereen gratis toegankelijk op woensdag en vrijdagmiddag van 13.30 uur tot 16.30 uur. De tentoonstelling op de Molenplaat is via Bergen op Zoom te bereiken door de borden „Haven" te volgen. WwwWWWwwwwwWw SINT ANNALAND Oud papieraktie Op maandag 9 september zal vanaf des avonds 18.30 uur (half zeven) in het hele dorp Sint-Anna- land door een aantal vrijwilligers van de Koninklijke Fanfare „Accelerando" oud papier worden opgehaald. De baten hier van komen ten goede aan het instru mentenfonds van voornoemde fanfare. GROEIENDE SCHOENEN Mijn ouders lieten hun te klein geworden schoenen, volgens hun verhalen van vroeger, altijd oprekken en een maatje groter maken. Hoe kon dat dan? Antwoord: Dat kon alleen met echte, degelijk gemaakte leren schoenen en niet met het moderne plastic materiaal. Men spande ze op een leest, wreef ze in met vaseeline en rekte ze op. Hiervoor be stonden leesten met tweedelige voet, waar bij de voet overlangs gedeeld was. Daar kon men een spie in slaan en ook waren er instrumenten met een worm, waardoor de helften iets uit elkaar gedraaid konden worden. Sommige schoenen werden ech ter niet uitgerekt, maar los getornd en opnieuw genaaid. Dat kon uitsluitend als zool en bovenwerk zich daarvoor leenden. Beste jongens en meisjes, de laatste week van de augustusmaand was het stralend weer. Alle mensen kon den nog een poosje van de zon genieten. De boeren konden ook even hun hart ophalen. Het was nu hast je rep je om de oogst binnen te krijgen. Men had al zo lang naar droog weer uitgezien, want de oogst moest hoognodig binnengehaald. Het valt niet mee om in tegenspoed geduldig te zijn. Het is wel makkelijk om het te zeggen, maar om het in praktijk te bren gen, dat is weer wat anders. Gelukkig is het meeste nu wel binnen, wat het koren betreft dan. Maar nu is de zomer bijna ten einde, en staat de herfst voor de deur. Het is 's avonds al goed te merken, want het gaat al vroeg donkeren. De gezellige avonden gaan dan weer komen. Zo heeft iedere tijd z'n mooie kanten. En zo blijft een mens steeds verlangen. In de winter naar de zomer en in de zomer naar de winter. We zullen maar hopen dat het een mooie herfst wordt. Een mooi nazomertje kan iedereen nog wel gebruiken, vooral na zo'n natte en kille zomer. Het nieuwe raadsel is niet zo moeilijk. Er worden steeds twee vragen achter elkaar gegeven. Men krijgt dan ook twee ant woorden na elkaar. De letters die in de aangegeven hokjes komen te staan, geven van links naar rechts gelezen een tekst gedeelte uit psalm 119. verwachting herfstaster hetzelfde wegeimet visioen flitsende Drie opeenvolgende letters uit elk woord, vormen achter elkaar gelezen een bekend gezegde. Een korrel werd aan d'aarde toevertrouwd; Hij levert vruchten, dertig, zestigvoud. Hoe kan het zijn, dat uit één korrel graan Zo tal van nieuwe korrelen ontstaan? Dat wonder is toch niet teweeggebracht Door mensenenergie en mensenmacht. De mens kan samenvoegen wat bestaat; Vermenigvuldigen is scheppingsdaad. Hij, die het leven heeft en 't leven geeft. Hij is 't, die d'oogst opnieuw geschonken heeft. Hij gaf Zijn regen en Zijn zonnegloed En zegent met Zijn milde overvloed. Opdat des mensenkind Hem zoeken zou. Die jaar op jaar Zijn gunst toont en Zijn trouw. Die Zich zo gaarne door ons vinden laat. En van een iegelijk niet verre staat. In Wien wij leven, zijn en ons bewegen. En die ons tot Zich nodigt door Zijn zegen. Nathali Kamp - Yerseke: Het was dit jaar niet zulk mooi vakantie weer Nathali; maar wat dat betreft waren jullie niet de enigen. Maar het is toch een leuke vakantie geworden. Betekent die geveltjesweek dat de gevels versierd wor den? Ben niet op de mosseldag geweest, maar eet toch wel mossels. Rudolf Verkerke is op 9 september jarig. Onze hartelijke gelukwensen Rudolf, en een goede verjaardag toegewenst Voor de raadselvrienden en vriendiimen die Ru- dolf een leuke kaart willen sturen, het adres is: Fr. V. Borsselenstraat 13 3244 XD Nieuwe Tonge. 1. Adderengebroedsel 2. 1000 3. granaatappel 4. maranatha Extra raadsels: 1„Geen rijker man in dorp of stee, dan die met 't zijne leeft in vree. 2. zomervakantie 3. Giethoorn 4. Goede wijn behoeft geen krans. 1 7 k 4 L A - - 2 r y 'S B A \9 46) 1. rivier -l- zoon van Issaschar (Openb. 9 -I- Gen. 2. de vruchten -I- Bijbelboek O.T. (Psalm 67) 3. beek waar Elia door de raven werd gevoed -l- broer van Joab (1 Kon. 17-1-1 Sam. 26) 4. één van de Babylonische wijzen -I- zoon van David (Est|ier 1-1-2 Sam. 3) 5. gelovige vrouw te Rome -f- vader van Samuel (Rom. 16) 6. roofdier -I- tegenstander van Mozes (1 Sam. 17-1-2 Tim. 3) 7. één der grote profeten -I- moordenaar van Pehakia (2 Kon. 15) 8. koning der Amonnieten -f richter 1 Sam. 11 9. vader van Jeremia -I- profetes, huisvrouw van Sallum Jer. 1-1-2 Kon. 22). Mare Kamp - Yerseke: Dat was een brief: kort maar krachtig, Mare! Wel heel keurig geschreven. Nog een fijne vakantie gehad, en op de baan „geroetsjt??" Er was daar heel wat te beleven zeg. Ja, die lachspiegels zijn erom jezelf uit te lachen Mare. Dank voor de leuke brief Hannie Grinwis - Ouddorp: Leuk, Hannie, datje vakantiewerk had. In een winkel helpen lijkt me wel leuker dan kinderoppas te zijn. Maar dat was ook maar voor een poosje. Het reisje naar de krant was ook erg leerzaam. Het werd zodoende toch nog een fijne vakantie. Ja, daarvoor hoefje heus niet naar het buiten land hoor! Andrea van Zielst - Texas: Jullie zijn dus nog eens naar de vorige woonplaats geweest? Leuk zeg, datje daar nog een paar Zeeuwen ontmoette. Je hebt ook weer een klein poesje Andrea? Heb ben jullie een mooie zomer gehad? Hier in Nederland was het maar erg nat hoor. Tweelingen - Ouddorp: Ik denk dat jullie vakantie er nu wel helemaal op zit. Een goed teken als jullie weer graag naar school gaan. Eerst ben je blij dat je vakantie krijgt, en dan ben je weer blij dat de school begint. Ja, zo gaat dat dames! Nu maar goed je best gedaan, want daarvoor ga je naar school hé. Oom Ko heeft tegenwoordig altijd vakantie, maar hij werkt wel, hoor! Van jullie eigen geboortedatum aftrekken 4-11-55. Als je dat goed doet, weetje ook hoe oud oom Ko is! Remco Funcke - Nieuw Zeeland: Neen, september al Remco, maar het is ook een maand later hé. De zieken zijn weer allemaal op de been, dat is gelukkig Remco. Hebben jullie ook nog last gehad van het water. Het moet dan wel veel geregend hebben. Het wordt tijd dat jullie weer slachten, want er is niet veel meer over zeg! Jacqueline Funcke - Nieuw Zeeland: Jullie zijn naar een begrafenis geweest? Wat erg hé, een meisje van 20 jaar, schrijf je. Hier is dat ook aan het veranderen hoor. Vroeger ging dat allemaal keurig in het zwart, maar dat zie je ook maar weinig meer. Jullie hebben een heel orkest zeg. Fijn als je een muziekinstrument bespelen kan Jacqueline! Monica Murre - Goes: Je rapport ziet er keurig uit Monica. Alleen voor wiskunde zou het beter kun nen zijn, maar dat is ook zo'n raar vak. Ook nog wat verdiend in de vakantie. Ja, dat was natuurlijk wel nodig ook. Fijn zeg datje bent geslaagd voor typen. Gefelici teerd hoor! Oom Ko gaat er mee stoppen. Volgende week hopen we weer te vervolgen. Na thalie Kamp wil allen die haar een kaart stuurden voor haar verjaardag daarvoor hartelijk dank zeggen. Allen de hartelijke groeten van OOM KO In een open brief heeft „Het Richt snoer", de Prot. Chr. Vereniging van verpleegkundigen zich gericht tot de ministers Korthals Altes en Brinkman, naar aanleiding van het in ontvangst nemen van het eind rapport van de Staatskommissie Euthanasie. Een afschrift van deze briefis verzonden aan de leden der Tweede Kamer der Staten Gene raal. In de brief wordt het standpunt van „Het Richtsnoer" opnieuw uiteengezet zoals dit ook is gebeurd tijdens de hoorzitting van genoemde kommissie. - handelingen in het kader van eutha nasie dienen in alle gevallen strafbaar te blijven, i.e. handhaving van de daar op betrekking hebben wetsartikelen. - onder euthanasie wordt door „het Richt snoer" verstaan: doden op verzoek, dit kan zijn: het daadwerkelijk doden en het verstrekken van de middelen en/of mogelijkheden. In grote lijnen stelt de vereniging zich achter het minderheidsstandpunt van de kommissieleden W. Nieboer en W. C. M. Klein. Het leven dat door onze Schepper is gegeven mag niet worden aangetast door mensen. Natuurlijk, zo stelt Het Richtsnoer, heb ben wij verantwoordelijkheid en willen wij barmhartigheid betrachten. Echter deze verantwoordelijkheid en barmhartigheid is genormeerd. De kriteria vinden we in Gods Woord, de Bijbel, hét Richtsnoer van ons leven en handelen. D e vereniging staat een verscherping van de wetstoepassing voor, want reeds nu blijkt het mogelijk te zijn om euthanasie toe te passen, zowel op verzoek als ook zonder!!! Meer ruimte geven betekent ongetwijfeld een toename van de euthanasiepraktijken. Het Richtsnoer voorziet een situatie waar in een mens, politiek, maatschappelijk en/of medisch niet meer interessant zijn de, een enorm risico gaat lopen om tegen zijn wil, onder een medische dekmantel, niet beschermd door de wet, gedood te worden!!! De vereniging spreekt de hoop en de bede uit dat onze overheid uit zal willen gaan van het hoogste gebod: „God lief te hebben boven alles" en dat zij vanuit deze hefde Hem zal gehoorzamen boven alles. BLOEMEN BESTELLEN Bloemenhuis Korteweg bellen Curver brengt een wasbox op de markt met een inhoud van maar liefst 5 5 liter. Box en deksel zijn zo gekonstrueerd, dat het deksel, zo nodig, eenvoudig uit de scharnieren kan worden genomen. Bij het omkeren van de box blijft het deksel in de scharnieren hangen. Ook al is de wasbox tegen een wand geplaatst, het deksel kan helemaal omhoog worden getild en valt niet naar beneden. De openingen in de zijwanden garanderen een optimale beluchting van het wasgoed. De verstevigde randen rondom de openingen voorkomen het inscheuren van de zijwanden. De wasbox is voorzien van sterk afgeronde handgrepen aan de boven- en onderzijde, zodat de wasbox gemakkelijk kan worden opgetild. Afmetingen: 60x47x35 cm. (LxBxH). Kleuren: wit, grijs en beige/bruin. Konsument-adviesprijs 34,95; ter introduktie: 29,95. ^lïl*---.^ 'to i ^.^.^.^.^.^.^.^.^.^■'^■^■4■^■•*■4■'^^■^■•*■•*■^■'^'*■*'^***■'*■ 1 L .4 Ik •O dan Zandpad 68. Middelharnis Telefoon 01870 - 2328

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 6