EIIAI1DEI1-niEUW5 Een Sommelsdijks orgel en zijn maker Kamermuziekavond kulturele kring „De Welle' Begrafenisonderneming „VOORZORG'' HET ^KIJKVENSTER Mededeling aktiviteiten Sticht. Bej.werl( IVI'harnis MEDISCHE DIENSTEN 2e Blad VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1985 No. 5427 blik op kerk "^P en samenleving c^ - De rel van Oirschot - Jan Soldaat - Anti-militarisme In de legerplaats Oirschot zijn enkele onderofficieren op non-aktief gezet. Ze zouden zich bij herhaling hebben schuldig gemaakt aan belediging en mishandeling van ondergeschikten. Hun zaak is nog in onderzoek en op de uitslag van dat onder zoek kunnen we beter niet vooruitlopen. Dat ze hun boekje te buiten zijn gegaan is voor ieder duidelijk. Er worden niet zó maar maatregelen genomen. Volgens staatssecretaris Hoekzema van Defensie en opperbevelhebber Roos is hier slechts sprake van een incident. Men moet vooral niet denken dat het hele leger bestaat uit machtswellustelingen die de arme dienstplichtigen schoppen, trappen, slaan en uitveteren. Wil men luisteren naar stemmen uit het leger zelf, dan is datgene wat in Oirschot is gebeurd, aan de orde van de dag. Iedereen weet opeens dergelijke gevallen te noemen. Kortom, het bekende topje van de ijsberg is nog maar boven water gekomen. Dat het er in de militaire dienst niet altijd even zachtzinnig aan toe gaat, kan ieder weten die ooit „'s konings wapenrok" heeft gedragen. Vooral de taal die gebruikt wordt een geheel eigen jargon is niet erg gekuist. En datje soms zaken naar je hoofd geslingerd krijgt waarvan we in de burgermaatschappij zouden zeggen: „dat pik ik niet", daarover hoeven we niet lang te praten. Zo'n twintig, dertig jaar geleden kon je natuurlijk wel tegen elkaar zeggen dat je dat niet nam, maar er zat niet veel anders op. Je móest je een onredelijke behande ling wel laten welgevallen, wilde je je verlofdagen niet kwijt zijn of in het ergste geval met de krijgstucht in aan- r^ing komen. Voor een „douw" hoefde je echt niet zóveel uit te halen. En trof je het dat je meerdere een onredelijk mens was en die liepen er altijd wel een aantal rond dan moest je dubbel op je hoede zijn. Vandaag de dag hebben we de VVDM (Vereniging van Dienstplichtige Militai ren) en de AVNM (Algemene Vereniging van Nederlandse Militairen). Wat voor verschil er tussen die twee is kan ik niet precies uitieggen. Maar wèl is me duide lijk dat ze beiden zich ten doel hebben gesteld de belangen van soldaten te be hartigen. Een soort vakbonden voor mili tairen dus. En zoals in het maatschappe lijk leven terdege rekening wordt gehou den met de vakbonden, zo hebben ook deze soldaten-organisaties wel degelijk iets in de melk te brokkelen. Officieren en onderofficieren weten heus wel dat ze niet alles kunnen zeggen en doen, willen ze de WDM of de ANVM niet tegen zich krijgen. Op zichzelf is het natuurlijk een goede zaak dat willekeur voorkómen en zonodig bestraft wordt. Een soldaat, die toch al niet stond te trappelen om in dienst te gaan, hoeft niet rechteloos te zijn. Maar of de dienstplichtige van vandaag nu echt zoveel te klagen heeft wéét ik niet. Hij heeft het in alle opzichten stukken beter dan zijn vader het in dienst ooit heeft gehad. Ik ben bang dat deze hele affaire weer wordt gebruikt om het leger in een kwaad daglicht te stellen. Nogmaals, geen goed woord voor de mensonwaardige behande ling die de Oirschotse onderofficieren hun soldaten hebben aangedaan. Maar dat zegt nog niet alles over de rest van het personeel. En het zegt zeker niets over het leger^ dat we, wat God verhoede, in tijd van oorlog niet kunnen missen. Waarnemer 18 september: Gecombineerde middag van ANBO en OPBOUWWERK. Onderwerp: Verkeersknelpunten in de ge meente. Gasten: Burgemeester van Welsenis en wethouder Kievit. Aanvang: 13.45 uur en de thee staat klaar. - inleiding - opening - diaserie over verkeersknelpunten - overhandiging zwartboek verkeersknelpunten - koffiepauze en verkoop loten - vragenronde aan de burgemeester over alle zaken waarover u vragen heeft - trekking van de verloting. 25 september: Bingomiddag, georganiseerd door het be stuur van de ouderensociateit. Aanvang 13.45 uur. Alle aktiviteiten in het Dienstencen trum zijn inmiddels weer begonnen! Open sociëteit: maandag-, woensdag vrijdagmiddag. Bloemschikken: dinsdagmorgen om de 14-dagen (vanaf 3 september). Koffie-ochtend: dinsdagmorgen om de 14-dagen (vanaf 27 augustus). PTT-hulpkantoor: donderdagmorgen van 09.30- 11.00 uur. MBvOP volksdansen MBvO gymnas tiek: donderdagmiddag vanaf 13.45 uur. Pedicure: elke 1 e maandagmiddag van de maand (niet in september). Klaverjascompetitie Petoet competitie: elke Ie en 3e maandagmiddag van de maand. Bibliotheek: elke dag bereikbaar. Zangkoor Avondklanken" elke dins dagmiddag. Zaterdagavond 14 september a.s. om kwart over acht vindt het openingsconcert plaats in het seizoen 1985-1986, van de kulturele kring ,,De Welle", in de aula van de openbare basisschool „d'n Tuun" te Middelhamis. Deze kamermuziekavond zal worden verzorgd door het Vuillaume Trio. Het Vuillaume Trio bestaat uit drie jonge Nederlandse musici, die zich hoofdzake lijk toeleggen op de uitvoering van kamer muziek, die zij in diverse ensembles ten gehore brengen. Het trio heeft deze naam gekozen uit bewondering voor de bekende Franse vioolbouwer „Jean Baptiste Vuil laume" (1798-1875), van wie Jaap Syts- ma een prachtig instrument bespeelt. C obi Berculo bezit een fraaie laat 17e eeuwse Italiaanse Rogeri viool. Het Vuillaume Trio gaf sinds het eerste optreden in maart 1980 een groot aantal concerten in Nederland en daarbuiten. Zo werd ondermeer twee maal een tournee van ca. tien concerten door Frankrijk gemaakt. Op deze tournees nam het trio de eigen vleugel mee. Ook in België werd een aantal concerten gegeven waarvan een tweetal weer met medenemen van eigen vleugel. Ook binnen Nederland werd voor vele concerten, op plaatsen waar geen goed eigen concertinstrument aanwezig is de vleugel meegenomen. Het Vuillaume Trio heeft een groot re pertoire opgebouwd, waaruit eventueel in overleg met de concertorganisatie een programma samengesteld kan worden. Het repertoire bestaat uit trio's van o.a.: Haydn, Mozart, Beethoven, Mendels sohn, Chopin, Schubert, Brahms, Dvo rak, Turina, Saint-Saëns, Ravel, Shosta- van vrijdag 6 september t/m zondag 8 september 1985 ARTSEN Middelhamis - Sommelsdjjk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter van Kempen, tel. 01870 - 2710. Dokter van Kempen is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant- van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur heeft dienst dokter H. O. Zoon, tel. 01877- 1262. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter P. J. Bulthuis, tel. 01879 - 1367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter M. deJager, tel. 01875 - 1301. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter P. J. H. Kramers, tel. 01873 - 1201. APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16 Middelhamis Telefoon 01870 - 3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoed- recepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aange boden. Inlichtingen via telefoonnummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts v.d. Houwen, tel. 01870 - 3313 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441; L. Tjebbes, Middelhamis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870-2897. WIJKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 - 1440 Den Bommel01871 - 1312 Dirksland01877 - 1500 Goedereede01879 - 1267 Herkingen01876- 224 Melissant01877 - 1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Nieuwe Tonge01875-1390 TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 Qj3 1=11 DD Ooltgensplaat01873 - 1310 Ouddorp01878-1321 Oude Tonge01874 -1289 Stad a/h Haringvliet.01871 - 2301 Stellendam01879 - 1296 STICHTING MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree - Overflakkee" Oost-Achterweg 15a 3245 AN Sommelsdijk Telefoon 01870-5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00 - 10.00 uur Crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00 13.00-17.00 uur WEEKENDDIENST Gelieve in het weekend 01870 - 5166 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft. Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.30 - 9.30 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelhamis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01879-2197 of033-620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel.01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlijk ledere 1 e dinsdagavond van de maand moedergroep bij Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878 - 2511 Informatie- en klachtenburo over de Gezondheidszorg: Tel. 01100- 31594 op maandag t/m donderdag van 9 tot 12; dinsdag half 2 tot 5 en donderdagavond van 6 tot 9 uur. PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 8 september 1985 SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Herk, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. A. Schaap uit Amemuiden - Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur ds. A. Breg- man, emeritus predikant uit Rijssen - Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur lezen. kovich. Pijper, Ghedini, Andriessen, Straesser en Ives. Daarnaast heeft het Vuillaume Trio van L. van Beethoven het Tripel-concert op het repertoire staan en reeds meerdere malen uitgevoerd. De kaarten zijn verkrijgbaar bij de be kende voorverkoopadressen en vanzelf sprekend aan de zaal. De toegangsprijzen bedragen 10,— en C.J.P./65+ 7,50 inklusief koffie. Graag tot ziens op zater dag 14 september. De Nederlandse Hervormde Kerk te Sommelsdijk. Over een eventueel orgel in de Her vormde Kerk te Sommelsdijk vóór het uit 1821 daterende Meere-orgel vond ik ge gevens in een boekje uit 1815, van de hand van ene Egbertus van Eem. Volgens dit geschrift, ..Aantekening van zommige vernieuwde en verbeterde Dis- positiën in Kerkorgelen", werd in 1774 door de Rotterdamse orgelmaker Rob- berts een nieuw, 25 stemmen tellend orgel in de kerk te Sommelsdijk geplaatst. Dit orgel werd echter bij een grote kerkbrand in 1799 geheel verwoest. Het kerkebord boven de zij-uitgang her innert hier nog aan: „Hier waar voor eenentwintig jaren De vlam verwoed ten hemel steeg Waar toen voor luide jammerklagten De stem van pligt en orde zweeg Hier is uit de assche en 't puin verrezen Een tempel waar weer als voor dezen De heil'ge Godsdienst wordt verrigt Terwijl thans ook door de offergaven Der edlen onder ons en braven Een prachtig orgel is gesticht". En even daaronder: ..Dat dankbaarheid aan God thans aller hart beziele Dat zelfs het nageslacht hier dankend nederkniele Dan blijft dit Heiligdom de plaats waar als weleer 't Gezang en d'Orgeltoon steeds klinken tot Gods eer". Meere-orgel Het nieuwe Meere-orgel kreeg van zijn maker een aantal specifieke kenmerken mee, die karakteristiek zijn voor de tijd van ontstaan. Enkele hiervan wil ik even aanstippen, om zo wat begrip te krijgen voor het instrument. Het interieur na de restauratie. Paul Kieviet te Sommelsdijk schreef onlangs in het kader van zijn op leiding aan het Rotterdams Conser vatorium een scriptie, gewijd aan „De orgelmaker Abraham Meere (1761-1841)". Deze was onder meer bouwer van het orgel in de hervormde kerk te Sommelsdijk. Nu dat binnenkort gerestaureerd zal worden, besteedt hij in een drie tal artikelen aandacht aan het fraaie instrument. Zo is het voor een toch vrij groot orgel eigenlijk vreemd, dat het pedaal aan gehangen is (geen eigen stemmen heeft). Dit hangt samen met het orgelspel uit die tijd. Het orgel was immers vóór alles berekend op zijn taak als begeleidings instrument van de massazang. Literatuur- spel, dat enkele tientallen jaren later weer een heel belangrijke functie zou gaan ver vullen (en wel in romantische zin), kreeg in de praktijk weinig aandacht. Een vrij pedaal bij veel literatuur onmisbaar werd niet nodig geacht. Men improvi seerde en begeleidde, en dat zónder vrij pedaal. Voor wie het orgel hoort en dan vooral in het zgn. „plenum", het „volle werk" valt waarschijnlijk vooral de draagkracht van het orgel op. Vrij vertaald: een orgel waarbij het heel fijn zingen is. Ook de mannenstemmen, een octaaf lager dan hun wederhelft klinkend, krijgen alle steun die ze vanwege hun „zwaarte" extra nodig hebben. Alles wijst er op dat zijn maker orgels plaatste die functioneel waren. Kijkluikje Nog iets. In het contract dat vóór de bouw tussen de toenmalige „kerkmees- teren" en Meere werd opgesteld (het bestek) komt de volgende zinsnede voor: „....zullen de Clavieren, wanneer men in de Kerk met het gezicht na het orgel staat aan de linkerkant bespeeld worden" (art. 6). De speeltafel aan de zijkant van het orgel dus. De oorzaak van het ontstaan van dit orgeltype ligt in de sterk gegroeide betrokkenheid van het orgelspel bij het geheel van de eredienst. Algemeen wordt aangenomen dat met name de „nieuwe" psalmberijming van 1773 in deze her oriëntatie op de plaats van orgelspel en gemeentezang in de liturgie een stimulans heeft betekend. Het is dan ook veel zeggend, dat het gebruik, de klaviatuur van het orgel aan de zijkant van de orgel kas aan te brengen, in de jaren rond 1775 in zwang raakte. Het voordeel hiervan is duidelijk. De organist kan nu alles wat er in de kerk gebeurt, niet alleen horen, ma£U vooral ook zien. Zijn isolement is op»- geheven. In Sommelsdijk is dan ook in de balustrade ten behoeve van de organist een kijkluikje" aangebracht. (slot volgt) Sommelsdijk Paul Kieviet VERVOLGVERHAAL door Fenand van den Oever - 84 - G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk Toen ik je daarnet zag gaan met meneer, dacht ik, wat wordt hij groot en geweldig en 't lijkt wel of hij voor niets en niemand bevreesd is. Je zou bang worden, dat hij te groot werd. Maar zó.... En hij keek haar aan en zij hem en ze zei: „en je mag gerust weten wie ik vanbinnen ben" en ze pakte z'n hoofd en ze kroop op z'n knie en ze zoenden elkaar, een tijdje lang.... Arend-Michiel van Roon ging naar huis. Hij zag de straatstenen niet en de mensen niet. Hij zag niemand. Hij kon zijn vreugde niet op en hij was.... bang. Alles, alles liep hem mee. Hij vroeg om haring. Hij kréég haring. Had hij haring gekregen? Hij had erom gesmeekt noch gebeden, doch ze eigenlijk van God afgeperst. Maar goed, hij had een schip vol binnengebracht. En God vroeg niets weerom. Hij had in zijn angst gezegd: Heere God, alles, alles heb ik over voor de eer van een vleet vol. Er was niets terug verlangd. En nu.... Een paar jaar had hij gedacht: er komt niks van. Ze is te verwaand om met een visserman te trouwen. En hoe moet ik dat inpikken. En nu rolt ze hem, bijkans als de haring in zijn netten, in de armen. Wat is hij gelukkig en.... bang. Zulke geweldige dingen kunnen nooit lang stand houden. Als de oudere schippers een paar nachten achter elkaar veel vingen, zeiden ze niet voor niets: een mens is bang van zoveel zegen. Dat kon nooit zo blijven. En dit was zegen. Hij kwam thuis en zei: De Wisselvalligheid is voor mij. Hij sprak kalm, maar hij dacht, dat de vloer onder zijn voeten wegzakte. De meiden juichten. Moeder kwam naar hem toe, ze gaf hem een zoen en zei: De Heere zij geloofd. Kind, ik heb zo het gevoel, dat je m'n vader zal evenaren. Hij kreeg ook op z'n twintigste jaar een eigen schip. En in haar ogen weerspiegelde iets van de vreugde om de man, die haar zoveel aanzien gaf en om het kind, dat ze eens het leven schonk. Het werd een gezellige avond. Er was veel geloop. De familie was er als de kippen bij. Ze dronken een bakkie en de omes rookten een sigaar. Toen het afgelopen was en de meiden naar bed waren, zat Arend-Michiel met moeder nog in de kamer. Moeder had het prekenboek voor zich. In de bijbel en het prekenboek las ze alledag. Het woei nogal. Moeder vroeg bezorgd: Zou vader nog aan z'n vleet liggen? Hij stelde gerust. Natuurlijk, 't is lief visweer. O.Ze ging naar de keuken en liet haar prekenboek open liggen. Hij keek er even in. Hij las de eerste regels van een lied. Gij. Gij zijt de beste gave. die een hart verlangen kan. Aardse rijkdom, schaf of have hebben daar geen schaduw van.... i^ -ifi Toen ze terugkwam, zei hij: Nou heb ik een schip, moeder. Ja, ibbus, jongen. Ik heb nog meer, moeder. Wat? Hij lachte en plaagde: wat zijn vrouwen toch nieuws gierig. Daarna was hij weer ernstig. Ik heb verkering. -Jij? Ja, ik. Met wie? Met Wil Struis, van het kantoor. Kind, zei ze, kind. God zegen je.... En alsof ze begreep, dat ze nu plaats moest maken, greep ze niet meer zijn hoofd, maar zijn hand.... Hij stond van zijn stoel op. Ik zal het de meiden zélf wel zeggen, weltrusten, moeder. Weltrusten, Arend-Michiel. En even later: Kruip er maar lekker in, je zal wel moe wezen, jongen. Terwijl hij de trap opstrompelde, dacht hij: een meisje is heerlijk, maar een moeder is ook heel wat. En hij had het nare gevoel, dat hij door Wil te nemen een stukje van zijn moeder kwijtraakte. De anderen morgen stond hij voor De Wisselvallig heid. Met het wit voor. Zonder dat hij het tegen iemand behoefde te zeggen, wist men het dus: Arend-Michiel van Roon had De Wisselvalligheid gekregen. Gerrit Krab regelde alles aan dek. Het was een drukte, zoals die lange tijd niet aan de kant had geheerst. Er was haring. De vleet ging op de wal. De wantwagens met de paarden, groot en dik, reden voor. Het dampende netwerk ging naar de taanderij. Terwijl men er nog mee bezig was, begon een deel van de bemanning met het lossen van de haring. Bijna zeshonderd kantjes zouden de kant vullen. Ze werden opengeslagen. De keurmeesters kwamen. Ook kwa men de kopers van her en der. Er viel nauwelijks een been te verzetten. Arend-Michiel was nu eens hier, dan daar. Te midden van die heerlijke drukte kwam een man op hem af Een grijs en statig man. Hij hoorde bij Vlaardingen, hoewel hij zich van de Vlaardingers onderscheidde. Dag, Arend-Michiel. Het was de dominee. Hij leefde mee, hun vreugde was een stukje van de zijne. Je hebt nu geen tijd om te praten, hè? Arend-Michiel lachte en schudde het hoofd. Het was druk. Maar voor dominee bleef altijd wel wat over. De dominee wees met zijn hand. Zie eens hoe druk het nu is aan deze dode kant. Honderden hebben weer werk gevonden en levenslust. Arend-Michiel van Roon, je hebt brood uit het water gehaald. Als God haring geeft, geeft God brood. God gebruikt de mensen. Hij heeft jou ook willen ge bruiken.... (^i^t ^^igij H: H: H: H: .99 Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroegindeweij, Emmalaan 1 8, Middelhamis Tel. 01870-2996 ^***^^^^»♦*^^<^^^**^^*♦^^*^^♦^^♦♦♦^^♦^^^^^^♦*»♦^^♦♦♦^^♦♦4**♦**♦*♦♦*♦♦♦***♦**#***♦*♦*♦♦****♦♦***♦♦»**♦*♦*♦*♦♦♦♦****♦♦♦♦♦♦♦*♦*♦**^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 5