B en W Goedereede gekapitteld i.v.m. aanzienlijke overschrijding Vlaggetjesdag-krediet Visser Atelier „Wibru-leder" Dirksland afgebrand; schade beloopt 2 miljoen fioniiSemaa Tekort van 2 miljoen Garage KNÖPS B.V. AUTO PESCH Ontwerp-begroting provincie Zuid-Holiand Concert „Concordia" Dammen en schaken in Dirksland Film over Nieuwe Tonge NU yyo,"" I J%, Ramooo b.v. Goeree-Overflal(l(ee Citroen - Hesselink Onze SHOWROOM No. 5427 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief In de j.I. donderdagavond gehouden raadsvergadering heeft een deel van de raad wat gram uitgehaald naar het College i.v.m. het gevraagde extra krediet van 40.000,voor de gehouden Vlaggetjesdag waarvoor de raad eerder een krediet van 65.000,had gesteld. Het verwijt gold niet zozeer de hoogte van het bedrag maar veel meer de idee als raad geheel gepasseerd te zijn; „geminacht", vond zelfs dhr. Hans Grinwis die eerder al oppositie had gevoerd omdat naar zijn mening teveel voor de genodigden en te weinig voor de eigen bevolking werd gedaan. Deugt niet... Uitslag P.V. „De Trekvogels" Voordelige VIDEORECORDER Gratis: thuisbezorgd, geplaatst en geïnstrueerd Philips VP 2324 Fisher P 710 NU 14yy,^ FORD - TOYOTA Buitenboordmotoren YAMAHA B RENAULT-dealer C. Breen, 01878 - 2496 Dirksland, 01877 - 1357 Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 am A iitobedrijf MIDDELHARNIS Is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend Extra kerkdienst Ger. Gemeenten VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1985 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01,108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN College af. Bij een bevestigend antwoord leek het dhr. den Hollander toe dat de raad Hij vond nu dat z'n verwachting heel duidelijk was uitgekomen: „....ik heb ge waarschuwd dat de druiven achteraf wel eens zuur zouden kunnen zijn". Dhr. Grinwis vond het een hele slechte zaak dat het College maar liefst 40.000- over het budget „heen was gefietst", voor een groot deel omdat er meer genodigden waren gekomen dan was verwacht terwijl er voor de bevolking om kwart voor één al geen gratis gebakken visje meer te krijgen was. „Stelt U zich nou eens voor dat de raad het extra krediet afwijst, betaalt U het dan uit eigen zak?" zo vroeg hij het College af waarop de raadsvoorzitter burg. van Velzen bevestigde dat dat dan wel zou moeten.... Al met al vond dhr. Grinwis dat het College grove nalatigheid kon worden ver weten: „....ik heb in de grootste hotels van Nederland gewerkt en vanuit de daar opgedane kennis durf ik het aan zo'n banket voor de helft van de kosten te organiseren en dan zal het een waar volksfeest zijn", bood dhr. Grinwis aan, waarop de voorz. hem duidelijk maakte dat het om een volksfeest op Vlaggetjes dag niet begonnen is. Ook mevr. Hoogenraad (PvdA) vond het kwalijk dat B en W niet aan budget bewaking hebben gedaan en kennelijk alleen maar naar een prachtig feest heb ben gestreefd. Zij vond dat een zo grote tenminste aan de raadscommissie had moeten zijn gemeld. Nu achtte zij zich als raad in het hemd gezet en dat vond ze kwalijker dan de gevraagde 40.000, extra. „Als het College zo gemakkelijk kredieten overschrijdt kunnen we straks de gemeentebegroting maar beter gelijk goedkeuren om later te zien wat er werke lijk is uitgegeven", vergeleek ze wat schamper. De vertegenwoordiger van Visserijbe- langen, dhr. Redert vond de financiële kater ook zo plezierig niet maar hij had er vrede mee omdat Vlaggetjesdag een enor me promoting van de visserij en de be drijven had betekend. Nadat van SGP zijde, door dhr. v.d. Laan, begrip voor de overschrijding ken baar was gemaakt kwam van dhr. L. X. den Hollander (VVD) een ander geluid. Overigens had dhr. den Hollander er aller eerst behoefte aan zijn diepe bewondering uit te spreken voor de manier waarop schippers en bemanningen de schepen on derhouden. Ook dankte hij die voor de plezierige ontvangst aan boord van de schepen. Voor het College echter had dhr. den Hollander minder complimenten in petto, integendeel. Hij vond dat het Col lege maar een ongelukkige hand van be groten heeft gehad en uitgesproken kwa lijk leek hij het hen te nemen de raad achteraf met zo'n hoog extra krediet te confronteren. „Bent U van plan dat in het vervolg te blijven doen", vroeg hij het dan beter vooraf een limiet kan stellen. Bij monde van dhr. J. L. "Padmos kwam uit het CDA begrip voor de overschrij ding omdat gebleken was meerderen ston den te trappelen om alsnog uitgenodigd te worden. Het aantal genodigden was daar om met enkele honderden toegenomen. „Een hollander ziet z'n fouten nou een maal van achter", merkte dhr. Padmos op waarbij hij zich haastte te verklaren dat hij daarmee doelde op de landgenoten en niet op zijn mede-raadslid dhr. den Hollander. De raadsvoorzitter gaf graag toe dat de overschrijding formeel inderdaad niet deugd; de raad had tevoren van het be nodigde extra in kennis dienen te zijn gesteld. Overigens maakte de voorz. dui delijk dat de 40.000,niet in zijn geheel door de magen van de genodigden waren gegaan; ongeveer de helft van het bedrag is daaraan toe te schrijven, de andere helft bestaat uit lonen die betaald moeten wor den aan het gemeentepersoneel dat die dag dienst deed. De grootste kneep" zo bevestigde de voorzitter zat inderdaad in de stijging van genodigden met zo'n tweehonderd man. „Het aantal groeide en groeide maar en van ons voornemen om het aantal te beperken is niets terecht gekomen", bevestigde de voorzitter. Hij zegde de raad graag toe dat het m den vervolge anders zal gaan, aan het aantal verzonden uitnodigingen zal dan strikt de hand worden gehouden, of er zal royaler moeten worden geraamd met vooraf bepaald het daarbij behorende krediet. Ook in tweede instantie liet de raad zich niet onbetuigd. Dhr. van Gurp (RPF) gaf zijn instemming en dhr. A. de Jong (SGP) sprak de hoop uit dat het bestede geld z'n rente op zal brengen. Het leek de voor zitter toe dat dat ten dele al bewaarheid is nu de omzet van de gem. afslag 11 miljoen hoger is dan vorig jaar wat voor de ge meente een méérinkomst van 300.000,- betekent. De enige die aantekening wenste tegen votering van het extra krediet te zijn was dhr. Hans Grinwis. „'t Is makkelijk eten van een andermans centen", mopperde hij tot hen die te kennen hadden gegeven dat de dag hen uitstekend bevallen was en dat ze geen moeite hadden met het gevraagde extra krediet. „Reclame en promoting kosten nu eenmaal geld", was een vrijwel unaniem motief Overigens verzekerde dhr. Grinwis niet recalcitrant tegenover het College te zijn en het zeker niet eens te zijn met hem of hen uit de kring van vissers die de van gemeentewege aangeboden kist wijn en de stropdas en damesshawl bij de burgemeeter op de stoep had(den) gedeponeerd. De flessen wijn in stuk ken.... OUDDORP De brass-band „Concordia" uit Oud- dorp geeft op zaterdagmiddag 7 septem ber a.s. in samenwerking met de muziek vereniging O.B.K. uit Driebruggen een concert op het dorp. Het geheel staat onder leiding van de heer P. Muit. Aanvang 15.00 uur. OUDDORP Wedvlucht Aalst, 95 km. H.vanWijk:l,15,39,48;CeesenMiep: 2, 31, 36, 37, 57, 62, 66, 81, 84, 86; P. Mierop: 3,13, 26,45, 55, 56,65,70,76, 93; A. Venneman: 4, 68, 91, 102; Joh. Grinwis: 5,14,51, 85, 88, 99; Kieviet: 6, 12,19, 27,43,59,69,97; C. M. Grinwis: 7, 9, 10, 21, 25, 42, 46, 60, 73, 80; J. Kaptijn: 8, 92, 98, 108; L. Sperling: 11, 29, 71, 87, 89; H. Grinwis: 16, 77,78; A. Knape: 17, 50, 67, 79; Pijl/Verhage: 18, 22,109;KI. Meijer: 20,24, 34,41,95;B. Dorsman: 23, 63, 75, 83, 104; A. Me lissant: 28, 32, 33, 35,40,49, 52, 61, 72, 96,103,105; J. Hameeteman: 30,44,82; A. Klijn: 38,58,90; H. Kleijn: 47,53,94, 107;K. enB.: 54,100,101,106; J. Tanis: 64, 74. De dam- en schaakvereniging „Dirks land" gaat op maandag 9 september 1985 weer van start met een nieuwe competitie. DEze avonden welke aanvangen om 8 uur worden gehouden in het gebouw van de buurtvereniging West/Molenzicht aan de Philipshoo^esweg. Nieuwe leden zowel voor dammen als schaken kunnen op maandagavond eens een kijkje nemen om te zien hoe het er allemaal toe gaat. Ook jeugdleden zijn van harte welkom. Voor informatie o.i.d. kunt u terecht bij M. van't Geloof, tel. 01877 - 2319. Op verzoek van de Rabobank heeft de heer J. C. Kievit een film gemaakt met als onderwerp „Nieuwe Tonge in 1984". In de loop van dat jaar heeft hij zoveel mogelijk de plaatselijke aktiviteiten ge filmd. Deze film wordt vertoond in Ons Dorps huis op maandag 9 september a.s. om 20.30 uur, na afloop van de Algemene Ledenvergadering van de bank. Iedereen is bij deze voorstellen van harte welkom. Toegang en een consumptie zijn gratis. 3 JAAR volledige GARANTIE* l\lieu\A/ en Occasions voor Verkoop Service 01871 Verkoop na 17.00 uur: 1662 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 <r topkwaliteit, goedes n voordel igt ptijien: FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO COMPUTER ^■|.l..|.IU«iic| C3 C3 C:3 m C3 C3 C3 Weststnat 35 Molenweg A Ouödorp Telefoon 01878 16J2ef2120 Filiaal Renene Prinr^op - Hogeioom 173 Telefoon 01J16-2400 Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 De in de volksmond genoemde „leerfabriek", het bedrijf van „Wibru"- leder aan de Nijverheidsweg te Dirksland, is dinsdag namiddag totaal door brand verwoest. Het bedrijf, gesticht in Hellevoetsluis, nog woon plaats van de eigenaar dhr. B. Schuttinga, en gevestigd geweest in het verzamelgebouw te Stellendam, had eind vorig jaar z'n intrek genomen in het bedrijfsgebouw van een gefailleerde machinefabriek op het Industrie terrein te Dirksland. Gelukkig voor de werkgelegenheid in Dirksland heeft dhr. Schuttinga besloten dat Dirksland de plaats van vestiging van zijn bedrijf zal blijven. Er zal zo spoedig mugelijk weer nieuwbouw worden ge pleegd entussentijds zal de produktie zo mogelijk in een noodaccomodatie worden hervat. Het personeelsbestand van „Wi- bru" leder bedraagt 41 vnl. dames en 71 thuiswerksters, alle op Goeree Overflak- kee. Het bedrijf houdt zich bezig met de fabricage van leren Poefs die worden gevuld met tempex-korrels. Aan gereed staand produkt en als magazijnvoorraad was er zo'n 9 ton leer in het bedrijf aanwezig toen dinsdagmiddag de brand uitbrak. Dat gebeurde na vijven, nadat iedereen, ook de bedrijfsleiding naar huis was ge gaan. Gedurende de hele dinsdag was door leiding en sommige personeelsleden gezocht naar de herkomst van een schroei- lucht die weliswaar bij benadering kon worden gelocaliseerd maar toch niet werd ontdekt. Verondersteld wordt dat daar, tussen een plafond in het vroegere woon gedeelte, nu kantine en archiefruimte, de brand is ontstaan. Toen de brandweer de hal opende zorgde een harde wind voor een snelle versprei ding van het vuur; er volgde zelfs een explosie die wanden en dak wegblies. DE brandweer stond voor een hopeloze taak, dat was snel duidelijk. Het leer brandde fel en ook heeft de tempex vulling en de tempex wandisole- ring daar stellig aan meegedaan, zéker aan de enorme rookontwikkeling die tot ver in de omtrek te zien was. In Dirksland. gaat weliswaar de veronderstelling dat er blauwzuurgas is vrijgekomen maar dat moet sterk in twijfel worden getrokken omdat dat stellig slachtoffers zou hebben gekost. Wel heeft de Keuringsdienst van Waren woensdag monsters genomen van groenten en fruit uit de Volkstuinen die de rook over zich hebben gehad. De begroting voor 1986 van de provincie Zuid Holland die dinsdag j.I. is verschenen, wordt gekenmerkt door bezuinigingen. De rigoureuze kortingen op de rijksbijdragen hebben tot gevolg gehad dat de ontwerp-begroting een nadelig saldo vertoont van 2 miljoen. Een grote bezuinigingsoperatie, die voor 1986/7 miljoen oplevert heeft een verhoging van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting in Zuid-Holland voorkomen. Ondanks de bezuinigingsoperatie en een intering op de reserves van 2,5 miljoen is een gat van 2 miljoen in de ontwerp-begroting gebleven. De negatieve maatregelen, die het rijk de laatste jarten heeft genomen om het flnancieringstekort terug te dringen, kunnen in 1986 niet meer worden opgevangen. Het totale budget van de provincie Zuid- Holland bedraagt voor 1986 893 mil joen, inclusief een aantal neutrale posten. Dat is een verhoging met 351 miljoen ten opzichte van de begroting. Deze ver hoging wordt veroorzaakt door twee nieuwe provincietaken, de uitvoering van de Wet op de bejaardenoorden 321 miljoen) en de Wet op de stads- en dorps vernieuwing. Voor een aantal zeer urgente prioriteiten is een bedrag gereserveerd, te weten 2,1 miljoen voor structurele activiteiten (on der meer voor binnenstedelijke recreatie, milieu, welzijn en bestrijding van muskus ratten) en 0,7 miljoen voor incidentele activiteiten (onder meer startbijdrage voor de nieuwe gemeenten in de Alblas- serwaard/Vijfheerenlanden). Ruimte voor nieuw beleid is er dus vrijwel niet. Voor nieuwe activiteiten is mede gekeken naar de hoofdpunten uit de LANGEWEG 113 - TEL. 01870 - 2222 - MIDDELHARNIS Basis voor het beleid voor deze staten- periode: bevordering werkgelegenheid, milieubescherming, aandacht voorde gro te stad en de achterstandsituatie van min derheden. De verdeling van de netto uitgaven van de provincie voor 1986 ad 720 miljoen naar beleidsterreinen is als volgt: alge meen bestui 34 miljoen (4,7%), open bare orde en veiligheid 5 miljoen (0,7%) verkeer en vervoer 165 miljoen (23%), waterhuishouding 9 miljoen (1,2%), milieubeheer/35 miljoen (4,9%), recrea tie 17 miljoen (2,4%), economische en agrarische zaken 8 miljoen (1,1%), welzijn 382 miljoen (53%), ruimtelijke ordening en volkshuisvesting 45 miljoen (6,3%) en financiering en algemene dek- kingsmiddelen 20 miljoen (2,8%). De bvelangrijkste inkomstenbron voor de provincie Zuid-Holland wordt ge vormd door de doeluitkeringen 475 miljoen). De bestemming van de doeluit keringen wordt precies door het rijk aan gegeven. De grootste doeluitkering is die voor de uitvoering van de Wet op de bejaadenoorden (ƒ321 miljoen), gevolgd door die voor de Wet uitkering wegen (f 97 miljoen). Met ingang van 1985 is de uitvoering van de Wet op de bejaarden oorden aan de provincie opgedragen. Gelijktijdig met deze decentralisatie heeft het rijk echter voor 1985 en 1986 bezuinigingen op het bejaardenbeleid aangekondigd. Van het bedrijfsgebouw van roesnirij-sialen buitenplaten, restten slechts de verwrongen stalen binten. OOLTGENSPLAAT - Zwemdiploma voor 29 kandidaten - Een groep van 29 personen werd vorige week in het bezit gesteld van een zwem diploma. De lessen worden gegeven in het zwembad „De Singel" te Ooltgensplaat. in het zwembad te Stellendam (ver warmd) werden de examens afgelegd. Voor dit evenement welwillend afgestaan. Het zwemdiploma A werd behaald door: Leon de Bonte W.zn.; Hendrik W. Kampen; Jan H. van Dam Jzn.; Paula de Bonte Pd.; Corine Kagchelland Ad.; Emiel Bakelaar (Langstraat); Irma v. d. Brink. Jolanda Hokke; Diana den Hartog; Corstiaan de Vos L.zn.; Jolanda Leijdens Cd. en Angelique Lans. Voor zwemdiploma B slaagden: Angela Dullemond Jd.; WimButhKr.zn.; Sander Buth Kr.zn.; en Mariska Duim Wd. Het Overlevingsdiploma behaalden: René de Bonte; Karin de Bonte Pd.; Arnoud Dullemond Jzn.; Lenie den Bra- ber Jd.; Leen Meijer H.M.zn.; Corina Meijer H.M.d.; Jacoline Kroon; Titia van Gurp; Jeanette Bogerman; Marjan Groe nendijk Ld.; Remco van Ree A.zn.; Arno Kromdijk A.H.zn.; en mevr. L. van Gurp- de Ruiter. Het examen werd afgenomen door me vrouw Lamers te Numansdorp en de heer Snoey te Stellendam. Namens de geslaag den sprak mevrouw J. Bogerman-Dors- man woorden van dank tot allen die op enigerlei wijze bij dit zwemgebeuren be trokken zijn geweest. NIEUWE TONGE - dinsdagavond half 8 ds. J. Karens van Opheusden. De uitkering uit het Provinciefonds blijft de belangrijkste bron voor de algemene middelen van de provincie (f 144 miljoen) De kortingen op de uitkering uit het Pro vinciefonds nemen in 1986 landelijk 47,2 miljoen (voor Zuid-Holland 7 miljoen) toe ten opzichte van 1985, zodat het cumulatieve totaal van de kortingen, voortvloeiend uit het regeerakkoord 1982 en latere rijksmaatregelen 114,6 miljoen bedraagt voor de provincies (voor Zuid- Holland 16,6 miljoen). In dit bedrag zijn de kortingen als neer gelegd in de Voorjaarsnota's 1980 tot en met 1982, in totaal 45,9 miljoen belo pend voor de periode 1980 - 1985, nog niet meegenomen. Dit beleid brengt de provincie in grote financiële moeilijkhe den. Deze grote toename, bijna een ver dubbeling van de kortingen volgend uit het regeerakkoord, heeft een heroverwegings operatie noodzakelijk gemaakt. De opcenten op de motorrijtuigenbelas ting zijn in de ontwerp-begroting gehand haafd op 23. De geraamde opbrengst voor 1986 beloopt 44 miljoen. De financiële situatie van de provincie Zuid-Holland is gelet op het vorenstaande, allesbehalve rooskleurig te noemen. Bij verdergaande kortingen op de uitkering uit het Provin ciefonds zal een nieuwe bezuinigingsope ratie nodig zijn. De ontwerp-begroting van de provincie Zuid-Holland wordt de komende maan den uitvoerig behandeld in de statencom missies. De plenaire begrotingsvergade ring van provinciale staten is op 12 en 19 december 1985.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1