Ook de dochter werd professionele palingvisser r „Ons Koor" haalt weer papier op Nieuwe sporthal Ver. gebouw te Ouddorp gaat „Dorpstienden" heten Open Huisbijeenkomsten bij de Open School Paul Kieviet winnaar orgelconcours te Leiden in categorie „Barok" Oud papier en lorren voor Las Flores Kerk in Lima Hervatting repetities Programma fotoclub „De Rarekiek" september 1985 Kinderkledingbeurs Oude Tonge Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 3 SEPTEMBER 1985 Minstens negenennegentig van de honderd mensen die zouden moeten raden in welke omgeving de 22 jarige Maryke de Visser uit Klundert zich het liefst een poosje terugtrekt zullen aan eei; gezellige meisjeskamer denken...! Met een toilettafel vol met middeltjes en geurtjes en met een donzig bed waarin ze zich comfortabel ter ruste legt. Een foute veronderstelling; Marijke gaat 's avonds niet naar bed, ze gaat „te kooi", in het vooronder van de botter KL (Klundert) 46, wiegend op het water van de Stellendamse buitenhaven. Zou Marijke zó weggelopen kunnen zijn uit zo'n smartelijk verhaal uit de dertiger jaren waarin pa palingvisser zijn dochter wel mee móest nemen om samen voor de rest van het gezin de schamele kost te verdienen? Gelukkig niet, voor het leven aan boord van de uit 1934 daterende botter heeft ze be wust en graag gekozen, al op haar vijftiende nadat ze haar MAVO opleiding had beëindigd. Naar boord, dat wilde ze, samen met vader Thijs en broer Thijs, de laatste alweer de vierde gene ratie van beroepspalingvissers. Marijke had best verkoopster kunnen worden en ze heeft een kantoorbaan kunnen krijgen, maar ze verkoos de palingvisserij. „Ze heeft nooit anders gewild..!" ver zekert vader Thijs. Hij heeft het eigenlijk best leuk gevonden dat z'n dochter op d'r 13e al fuiken en netten breide inplaats van sokken of mooie truitjes. „Die meid vat alles 'an..'" was zijn trotse conclusie, 's Maandagsmorgens om vijf uur gaan ze naar boord en ze komen pas vrijdags- avonds weer thuis. Het vooronder is de hele week hun thuis, geen riante gestof feerde optrek maar een ruimte om te zitten en wat te kokkerellen. Daar bevinden zich ook de kooien waarin de drie Vissers zich na gedane arbeid vleien, omringd door de geur van 't zilte water. Géén van hen zou 't anders willen. De winters waarin niet wordt uitgevaren duren lang genoeg.... De trotse mededeling van vader de Vis ser „dat die meid alles 'an'vat" wordt door Marijke bewaarheid. Ze speelt verdien stelijk orgel, op concoursen zelfs in de superieure afdeling en met haar paard „Ucardo" werd ze vorige week kring kampioene van Zevenbergen. Nee, een vriend houdt ze er tot dusver niet op na, géén palingvisser heeft haar al met succes het hof gemaakt al is ze bij de mannen best wel opgevallen. De enige vrouwelijke op varende van een vissersvaartuig dat in Stellendam haar domicilie heeft. Midden November vaart de KL 46 weer naar de winter-thuishaven Moerdijk om voor het volgend seizoen gereed te worden gemaakt. Kompleet.... mét de kooi voor Marijke. Wat warrelig naar 't lijkt, maar voor haar een 3 sterren bed. „Een best leven", zegt ze te hebben. En de zon heeft haar gebronsd.... Vanaf maandag 9 september t/m donder dag 12 september 1985 zijn in de 7 Open Schoolgroepen op Flakkee openbare bij eenkomsten. Tijdens deze openbare bijeenkomsten worden lezingen gehouden over alter natieve geneeswijzen en alternatieve voe ding. Maandag 9 september: 13.15-15.15 uur. Gebouw van de Stich ting Volwasseneneducatie, Kastanjelaan 3 te Middelhamis met Mw. A. C. W. Goote, oefentherapeute. Dinsdag 10 september: 9.15-11.00 uur. Gebouw „Westerlicht" te Den Bommel. Hr. W. Vijfwinkel, alter natieve voeding. 10.00-11.30 uur. Gebouw „de Melishof' te Melissant. Mw. M. Blankers, gezonde voeding en alternatieve systemen. 13.00-14.45 uur. Gebouw „Onder de Wiek" te Dirksland. Mw. P. v.d. Wulp, yoga. 19.00-20.30 uur. Gebouw van de Stich ting Volwassenen-educatie, Kastanjelaan 3 te Middelhamis. Hr. H. O. Zoon, acu puncturist. Woensdag 11 september: 20.45-22.30 uur. Gebouw „'t Trefpunt" te Stad aan 't Haringvliet. Mw. P. v.d. Wulp, acupressuur. Donderdag 12 september: 14.45-16.00 uur. Jeugdhuis „De Ade laar" te Achthuizen. Hr. M. Dorrestein, homeopaat. Wij nodigen u uit deze openbare bijeen komsten bij te wonen. Wilt u meer weten over de Open School, dan kunt u altijd bellen (tussen 9.00-12.00 uur) of schrijven naar de Stichting Vol wasseneneducatie, Kastanjelaan 3 te Middelhamis, telefoon: 01870-3927. OUDDORP D. V. zaterdag 7 september hopen wij uw oud papier en lorren op te halen voor bovengenoemd projekt in Peru. Ook kle ding die u op wilt mimen, is nog steeds welkom bij ons. Even een kaartje er aan „kleding" of „lorten". Wilt u alles wat u weer hebt opgespaard, voor half negen aan de weg zetten, graag goed verpakt! Verder een verzoek van de papierhandel: of u het plastic en huisvuil zo veel mogelijk uit het oud papier wilt houden, want dit heeft geen waarde, anders moet hij met kortingen gaan werken, dus dit betekent dat het ons geld gaat kosten. Helpt u mee dit te voorkomen? Wie wil ons weer helpen? U bent welkom om half negen aan de Duinkerkerweg 6, zaterdagmorgen. Opbrengst over de laatste twee maanden Oud papiertotaal 2010,10 Giften120,86 Via de basisschool7440,00 Oude stand14926,62 Totaal24497,58 Allen hartelijk dank voor dit mooie be drag. Het bedrag is iets lager dan de vorige maanden, maar dit zit niet in u, maar in de prijs van oud papier, dat met 4 cent is verlaagd. Het is nu 8 cent per kg. Ook de schoolkinderen hartelijk dank voor het mooie bedrag dat wij van jullie mochten ontvangen over het jaar 1984. Op een zendingsmiddag zullen wij jullie er wel meer over vertellen en laten zien waar dit bedrag aan besteed is. De zendingscommissie MIDDELHARNIS De psalmzangver. „De Lofstem" te Middelhamis hoopt donderdag 5 septem ber de repetities te hervatten. Elke don derdagavond van half 8 tot half 10 in het ver.gebouw aan de Chr. de Vrieslaan te Middelhamis. Nieuwe leden en belang stellenden zijn welkom. De Stichting Orgelstad Leiden nam enige tijd geleden het uitstekende initiatief eenmaal per 2 jaar een zo genoemd „Nationaal Orgelconcours" te organiseren. De deelname aan dit concours staat open voor de leerlingen van de nederlandse conservatoria. Gedurende drie dagen vond vorige week een en ander plaats in een viertal leidse kerken. Voor een juiste beoordeling en vergelijking was de wedstrijd verdeeld in drie categorieën, te weten: a) barok, b) romantiek en c) 20e eeuw. Winnaar van het eerstgenoemde onderdeel werd Paul Kieviet te Sommelsdijk. Hij overtuigde de vijfkoppige jury met zijn interpretatie van de Echo Fantasie van J. P. Sweelinck en een tweetal koraalbewerkingen van J. S. Bach (Vater unser im Himmelreich; Dies sind die heiligen zehn Gebot). Deze selectie vond plaats in de Hooglandse kerk. Blijkens de toelichting van de jury bij monde van voorzitter I Folkert Grondsma werd naast muzikaliteit en andere ge- bruikelijke criteria met name gelet op de volgende twee elementen: 1) de gebruiksmogelijkheden van het instrument V en de ruimte waarin het functioneert; 2) de affiniteit tot de componisten en hun intentie met de betreffende werken. Met betrekking tot de overige categorieën werden Anton Doom- J hein te Rijnsburg en Petra Veenswijk te Leiden als winnaar V aangewezen. Opmerkelijk is dat deze drie jonge musici alle hun I opleiding volgen aan het Rotterdams Conservatorium. De deelname was overigens uit alle windstreken van het land. Zaterdagavond gaven de drie wiimaars hun presentatieconcert op het monumentale orgel in de Pieterskerk te Leiden. Achter eenvolgens werden werken gespeeld van P. Hindemith, A. Heiier, J. S. Bach, D. Buxtehude en M. Reger. Zoals bekend studeert Paul Kieviet na het behalen van zijn diploma hoofdvak kerkmuziek nog voor de hoofdvakken orgel en theorie. Hij is als organist verbonden aan de hervormde gemeente te Sommelsdijk en het verpleeghuis De Samaritaan. SINT ANNALAND Aardappelveiling van donderdag 29 augustus 1985 Doré gewone 0,40 - ƒ0,42. Doré drielingen 0,15. Doré kriel 0,95 - 1,15. Gloria gewone 0,26 - 0,28. Gloria bonken 0,25. Gloria drielingen 0,15 - 0,16. Gloria kriel 1,17. Bintjes gewone 0,24 - 0,27. Bintjes bonken 0,28 - 0,30. Bintjes drielingen 0,16. Bintjes kriel 1,05 - 1,13. Eigenheimers gewone 0,44 - 0,46. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: vijf en zeventig ton. SINT ANNALAND Aardappelveiling van vrijdag 30 augustus 1985 Doré gewone 0,40 - 0,44. Doré drielingen 0,15Doré kriel 1,12. Gloria gewone 0,21 - 0,28. Gloria bonken 0,20 - 0,24. Gloria drielingen 0,14. Gloria kriel 1,10. Bintjes gewone 0,20 - 0,26. Bintjes bonken/0,25 -ƒ0,27. Bintjes drielingen 0,13 - 0,14. Bintjes kriel 1,10 - 1,12. Eigenheimers gewone 0,35 - 0,40. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: een en tachtig ton. Vr^dag 6 september Bespreking eigen foto- en diawerk. Dis cussie over het nut van het weer opstarten van werkgroepen om bepaalde technische en kreatieve mogelijkheden van de foto grafie (beter) te leren kennen. Vrydag 20 september: Bespreking van een bondsdiakollektie. Het gaat om een kollektie diakopieën gemaakt van het foto- en diawerk van die fotografen die begin dit jaar toegelaten zijn tot de bmk-gespreksgroep (bonds meester klasse) van de fotobond. Tevens inleveren van de foto's voor het fotocircuit met de clubs Valkenisse (Mid delburg), Haarlem en Venlo. Het foto circuit bestaat hiemit, dat de betreffende clubs een kollektie van 20 a 30 foto's samenstellen die door de andere clubs op cassetteband van commentaar worden voorzien. De avonden worden gehouden in het clubhuis, Kerkstraat 7, Sommelsdijk. Aanvang clubavonden 20.30 uur. Inlich tingen 01870 - 3100, 5515, 2357. Nu de vakanties weer achter de mg zijn gaat het Mannenkoor weer iedere eerste zaterdag van de maand oud papier op halen. A.s. zaterdag 7 september vanaf 9 uur wordt in Sommelsdijk weer opgehaald. Ondanks de vakanties is toch nog veel papier gestort in de container in het Korte- weegje. Veel bedrijven maken dankbaar gebmik van deze gelegenheid, want het scheelt hun veel op de rekening van de Reinigingsrechten en het Maimenkoor wordt er beter van. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 De Stichting Peuterspeelzaal „het Ka bouterhuis" in Oude Tonge organiseert een inruil/verkoopaktie van kinderkleding (0-12jaar), speelgoed, kindermeubilair en baby-artikelen. De beurs wordt gehouden op zaterdag 14 september a.s. van 10.00 tot 12.00 uur in de peuterspeelzaal, Kes perstraat 13 te Oude Tonge. Deelnemers aan deze aktie kunnen hun te verkopen goederen afgeven dagelijks van 09.00 tot 1130 uur en dinsdagmiddag van 13.00 tot 15.30 uur bij de peuter speelzaal. Daar is tevens nadere infor matie verkrijgbaar omtrent de voorwaar den van verkoop. Van de opbrengst van de goederen is 50% bestemd voor de peuter speelzaal. Voor bezoekers van de beurs staat de koffie klaar. De kinderen kunnen zich vermaken met het vervaardigen van but tons. Natuurlijk ontbreekt de grabbelton niet. In zijn vergadering van j.l. donderdagavond heeft de gemeenteraad besloten het nieuwe multifunctionele gebouw dat in Ouddorp in aanbouw is de naam „Dorpstienden" te geven, afgeleid van de historische benaming van de plaats waar het gebouw gebouwd wordt. Ook het al enkele jaren in gebruik zijnde parkeerterrein werd aldus genoemd maar de naam is nog maar weinig ingeburgerd. Zeker zal dat veranderen wanneer ook de nieuwe hal met die naam zal worden aangeduid al was zeker nier iedereen uit de raad daar gelukkig mee. Sommigen hadden liever een naam die meer gerelateerd zou zijn aan de aard van het nieuwe gebouw. De heren Redert (Visserijbelangen) en van Gurp (RPF) gaven die voorkeur te kennen, waarna dhr. Hans Grinwis te kennen gaf het te betreuren dat er niet een prijsvraagje onder de schooljeugd uitgeschreven was. „Ze hadden dan mooi bij de komst van de nieuwe hal betrokken kunnen worden", vond dhr. Grinwis. Hem werd toegezegd dat de jeugd zeker bij de opening niet zal worden vergeten. De raad liet het bij de keuze niet op stemmen aankomen; ieder ging met de naam „Dorpstienden" accoord. VERVOLGVERHAAL doorFenand van den Oever - 83 - G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk o, d'n heer had haar de boodschap meegegeven. Of Arend-Michiel zo gauw mogelijk op kantoor kwam.... Vooruit. Zie je, daar had je het. Hij dacht: de meiden thuis en geen bericht, dat is voor vandaag verkeken. Nu deed d'n heer het zo. Ach ja, er zat immers haast geen volk meer op kantoor. Schiet op, jó. Hou je koest. Hij ging al en hij trok traag zijn overjasje aan. Toen stond hij buiten. Hij ging de straten door en de haven langs. Voor het volk van de kant was hij weer de vreemde trotse Arend-Michiel van Roon. Hij tikte op het loket. Hij had het meer gedaan. Hij wist wie er komen zou, hij wist alles, op dat ene grote na, hoe d'n heer zou zijn, hoe hij oordelen zou over zijn vleet.... Wil Struis deed meteen de deur open. Ze keek hem aan en hij wist: bij jou is het wellekom binnen. Ze ging hem voor en bracht hem bij d'n heer. Deze kwam hem tegemoet en gaf hem een hand. Daarna Wil ook. Hij kreeg een stoel. Wil wou weggaan, maar d'n heer vond beter dat zij bleef, er was denkelijk nog wel iets te regelen. D'n heer wreef treiterig langzaam de grote glazen van zijn fok schoon. Toen zei hij, de bril op zijn neus schuivend: Zo, vertel eens over Wijnand, Van Roon. Hij bracht verslag uit. D'n heer knikte. Ja, ja, dat viel gelukkig nogal mee. Nu wat anders, Van Roon. Er wordt van alles verteld. Wat heb je met je vleet gedaan? Arend-Michiel sloeg de ogen niet neer. Hij keek d'n heer aan en zei: Meneer, gaat u mee kijken. Hij ging staan. Nee, nee, vertel eerst maar eens. Van Roon. Éérst kijken, meneer. De kaairidders eten nu, het is stil, straks kunnen we dan praten. D'n heer stond op, een beetje knorrig. Door jou laat ik me alles gezeggen, heerser, mompelde hij. Ze gingen de kant op. Arend-Michiel hielp hem aan boord. Hij sprak niet. Hij opende het wantruim en daalde erin af. Hij nam het begin van de vleet en gooide dat aan dek. Toen weer boven, spreidde hij het uit, eerst in het groot, later een kleiner deel, voor de mazen, op zijn hand. Is dat wantje, meneer? En visnamig.... D'n heer sprak niet veel. Hij zei alleen: 't Zal de haring wel zijn, die je ermee vangt.... We zullen zien, meneer. Arend-Michiel pakte een dissel. Kies u maar uit, meneer, welk kantje zal het zijn? 't Kan mij niet schelen. D'n heer lachte: je lijkt wel een marktkoopman. Toch wees hij aan. Arend-Michiel sloeg de ton open. Welke zal ik nemen, meneer? D'n heer keek. Arend-Michiel zag aan zijn ogen, dat de kwaliteit hem stukken meeviel. Neem er maar één. Hij nam er twee en maakte ze schoon. Het ene visje sneed hij aan mootjes. Het andere stak hij zwaaiend op naar Wil, die voor het venster stond. D'n heer proefde; secuur, fel-kritisch. Hij zei niets en ging hem voor naar het kantoor. Toen Arend-Michiel daar aankwam, gaf hij Wil de haring. Ze kleurde een beetje, zag hij. Ze zaten weer tegenover elkaar. Je hebt een ontzettend ding gedaan. Van Roon. Een vleet ruilen.... Hij knikte en vanbinnen kwam de vrees opspelen: het gaat verkeerd, het valt niet in goede aarde, ik ben een wipper. Je hebt kapitalen in de waagschaal gelegd. Van Roon. Niet in de waagschaal, meneer. Wat dan? Gebruikt, meneer. Het had toch mis kunnen gaan en dan.... het kón niet misgaan, meneer. Ik ben weleens bang geweest, maar ik wist: zo moest het, zo komen we erbovenop. D'n heer vroeg: Hoe oud ben je, Van Roon? Hij schaamde zich voor zijn jaren. Zachtjes zei hij: Ik hoop er éénentwintig te worden. Dus je bent nog.... Even was het stil. Er werd gedacht. Toen ging d'n heer staan en stak zijn hand uit. Arend- Michiel stond ook. Tegenover elkaar stonden ze nu, een man wiens haren vergrijsden, verouderd in dit wisselvalligste aller bedrijven en hij, jong, dartel, moedig, maar toch reeds zorgelijk als allen hier. D'n heer sprak: Van Roon, je bent van nu af mijn schipper. Arend-Michiel greep zich vast aan het bureau. Nètkon hij nog vragen: Zolang Wijnand mankerende is zeker.... Ook als Wijnand beter is blijf je schipper. Wijnand krijgt dan een andere logger. Menéér, hij greep diens hand beet. Alles draaide hem voor de ogen. Hij kreeg het benauwd, hij moest even weg. Meneer, m'n maag, daar had m'n opa ook al last van, mag ik even naar de bestekamer? Wil Struis, die nog aldoor niets gezegd had ze zat maar zo'n beetje achter de schrijfmachine wees hem de weg. Ze ging hem voor. In de wachtkamer viel Arend-Michiel op een stoel neer. Verder hoefde hij niet. Hier zou het wel zakken. Hij hijgde, hij kreeg een kleur, hij kon het heus niet helpen, dat er een paar tranen uit z'n ogen rolden. Hij ving die handig op en verborg ze in zijn zakdoek, maar ze waren. Het was alles in enkele tellen gebeurd. Hij keek tegen Wil op, die nog aldoor bezig was hem de weg te wijzen naar de plaats waarom hij gevraagd had. Ze zag hem daar zitten, zoveel mogelijk verbergend wat helemaal niet nodig voor haar was. Hij zei zacht: Vin je me nou erg flauw, dat ik me niet goed kon houwe toen De Wisselvalligheid onder m'n lijf werd gelegd? 't Was toch maar even.... Wil Struis gooide met een smak de deur van de wachtkamer dicht. Ze stapte op hem toe. Ze streek haar zachte kantoorjuffrouwhanden langs z'n gezicht en ze zei: Arend-Michiel, beste jongen, zó hou ik het meest van jou. (wordt vervolgd) Samen met pa en broer in het vooronder. Leiden, orgel Pieterskerk (1643). *^^^^V^^'^^'\^tK^\^^t^^^t^yt^V,^^K^V.^'V^\%.^'i^^V.^^U ^.J^^.^.^.l^,^^.^.^.^.^.^J^4.l^^.^.^■^■^■4■^.l^l^***^■*'^*'^^■*>^'^*>^^■***'^**^■'^'^•^'^'^*>^^■'^>^^■4■'^^■*^■'^•^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2