EIÜVIIDEII-tllEUWS Op z'n flakkees gezeit: M'n gaene de Koaie op Een Sommelsdijks orgel en zijn maker jIt/ s. i=^^ ii ^^ï^^^f^^êffff^'^^^^^f^tW^ g^^li^^^^^^^—j-^^=jf ?j-a/m .IJf. |Jn;^^-f%%pl^ (I) MEDISCHE DIENSTEN 3e Blad VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1985 No. 5425 Ongderlesten bin 'k opgehouwe mit te anzicht van Nel Lambroek. Ze had 'n ommers van een kennisje ge- krege uut Menheerse. In weet je noe van wie da ze die kreeg? Van Cor Nipius, wiele zeië dan, Cor Niêp, „mar", zei 'k tegen Nel, „dié is net as joe: Ze heit t'r eige naem niè gehouwe in ze hiet noe: Mevrouw Volkmaars". „O ja, ze is toen mid 'n overkangter getrouwd, hoe kwam dat tan?" „O, op 'n doadgeweune meniere, zoe as het merendeel an de man komt". „Hie gieng deur 't één of aore omstandig- geid op de H.B.S. in Menheerse, zoe- doende konne ze mekoare in de rest diê ka je d'r dan wel bié diênke, je komt oak niét uut pen gangetje". „O ja noe begriêp 'k 't. Leef ze nog wel?" „Zoe voare as 'k het weet wel, mar ze weunt noe in Dirksland, in een bejaerde- huus, as 'k goed ingelicht binne oor! As je het wil wete, dan zoek ik het adres wel vo je op". Daer gieng ze niét op in, dus....! Mar op tie kaerte gieng ze wel deur oor, want tat brocht heel wat op t'n taefel. M'n dochte eerst dat het taer Fiengerlienk was, mar noe kom 'k t'r achter dat het taer toch oak nog Koaie hiet. Laete m'n het taer mar bie houwe. Nel Lambroek had al 's op 'n verjaerdag van Cor geweest. „Hoe kom joe daer noe verdaegd, want je weunende toch in IJmuiden?" Dat kwam deur Pie Brinkman. Je weet m'n weunende wel in IJmuiden, mar moe der gieng nét soe graeg nae Menheerse as ik. M'n hadde d'r toendertied nog héél wat fummielje weune oor". „Hoe kwam dat tan, de hele visterieë is toch nae IJmuiden gegaen?" Daer hei je gliek in. Je giéng mit je man in kinders of je vaoder in moeder daer nae toe, mar d'r bleef nog héél wat achter. Wiêle hadde daer: Opa Kobus (Kobus van den Hoek) een bekende onder de visterieë. Tante Pietje van Goof van Beek, d'n bakker van d'n 'n oasdiek. Dan had je in Sommerdiek Tante Kee nog, oak een bekende figuur, in de Geref. Gemeente, ze was huusouwster bie Meester de Boeuff an de Voorstraete. In dan de fummielje nog van voaders kangte. Opa Simen Lang broek, die mit tante Jannetje op 't Fienger lienk weunde, Tante Jannetje hieuw daer nog naoischole. O ja dat weet 'k nog, dat was ommers taer neffen de kuüper, half in, op 't Fienger lienk. Dat weet 'k nie soe goed meeer. Mar ik diênke dat het taer wel was. Opa Kobus had nog op 't Nieuwe Pad geweund mar z'n levensaevund giêng 'n toch mar ofinaeke biê z'n dochter, de moeder van Nel. Jae, zei ze, z'n harte trok toch oaltièd nog nae de visterieë, hiê gieng zoe lange as 'n loape kon, nae de kangte, dat was tan de haevene waer de sloepen ankwamme. Die Nel, ze kon toch zoe vertaele over dien tied, dus m'n dé een mael, dat ka je begriepe. Ik binne héél m'n leven nog vriendin met Pie Brinkman geweest. Toen wiêle nog in 't Visterstraetje weunende, weunde Pie Brinkman op 't Vistersdiék. Daer kwam- me de achterruüten tege mekoare. Moeder vertaalde naederhand: Juule zatte dan in een hobbelpaerd, mar Pie kon daer d'n hélen dag zoete mee weze, mar joe, joe was zoe'n weefgetouw, joe had gién rustte in je gat, je kroop t'r zoe uui Mar al was Pie zuwel rustiger, toch bleve m'n de vriendschap trouw oor, in daer deur kwam ik tan op te verjaerdag van Cor Nipius, noe dan Mevr. Volkmaars. Van de verjaerdag zelf weet 'k zoe goed as niks méér. Naederhangd ha ik die Mevrouw diê ong- dertussen getrouwd was, nog wel 's op gezocht. Weet joe nog hoe diê d'r naem was? V/éjaet, die hiete Kee Tanis, ze is naeder hand getrouwd mit te Rüuter, een zeune van Siêbrand van de 'n Oostdiêk. O, mar diê naem kom m'n nog wel bekend voor, daer hoarende ik moeder nog wel 's over, mar ik ha dié vrouwe bié m'n weten, niét gekanne. Och, dat was al een ouwe vrouwe, toen ik t'r weunende, dus tiê is al een stui' doad. In diê d'r wienkeltje is oak al jaren of- gebroke. Jammer toch, dat zukke diéngene, diê bié 't karakter van Menheerse hoare, aolle- maele ofgebroke of vermaekt worre. Je kan gloave dat het huüs van Nipius oak moai was, mar dat is toch oak ten offer gevalle van de commercie, om het op z'n hoogduis te zagen. Mar dat huüs kom niét voor op tie anzicht, het een kaerte daer alléén dat aandtje van 't Vistersdiék tot an het café daer Brink man naederhand in geweund heit. Nee.... noggenéèns, het is mar tot Bakker Zaoijer. In het begint niét bie 't Visters diék, want het huus van Trui Roasand staet t'r net niét op. O, had je dan nog een huüs voor de slachterieë van de Veugel. Jae zeker, je had taer dat wienkeltje van Tante Trui, zoe kan ik tiê teminsten. Het was wel gién tangte van m'n, mar ik ha nog neffen een nichje van d'r geweund. Mar ik wete nog wel dat het een lange smalle wienkel was. Niê zoe groat, mar oalles wier benut. Het was een huüs mit een groate kamer in de wiénkel d'r neffen. Ze verkocht mit een eindeloas geduld, klos sen twiên, rolletjes zieë, knotten wol in sujjet. In dan stringetjes D.M.C, om mee te burduren. Je kon d'r nê soe lange zoeke as je wou in daer maekende je zeker gebruuk van. In overal haelende ze nog wel wat vandaen, as je vond, watje zocht. Ze had een trap in de wienkel daer stong oak wel 't één in oare op, of ze haelende het van de zolder. De kaemer d'r neffen die op het waeter ükeek, dat was te moaie kaemer, mit een paer groate raemen die verdeeld wazze in zes ruuten, lange gur- diênen d'r voor waer een blompot tussen stong, dat zalle wel clivia's geweest ha, want tat was toen een modeverschiênsel. De raem in de wiénkel was niê soe groat, die was lang in smal, net as te deure, mar ze eteleerde genogt dat tot stemde. D'r gieng genogt om, mar of ze d'r riek in geworre is, dat diênk 'k niét, ze zal nog genogt verkocht ha, dat noait betaeld wier. Mar daer tillende ze niê soe zwaer an, as ze mar an d'n eet bleef Neffen dat wienkeltje was tan de spek- slagerij van de Veugel. Of tat het noe alléén mar een vaarekesslagter was. Leen de Veugel, dat gloaf'k toch niét, daer had t'n zeker de grooste ontvangsten van te wachten. Dat huüs is dan niét t'n offer gevalle van het verkeer, want het staet t'r nog, mar 't huüs van Roasant is ofgebroke, zoedoen- de kwam d'r wat méér ruumte voor d'n deurgang nae 't Vistersdiék. De zaek van de Veugel is allangal verbouwd voor de T.V. inradiozaekvanHübrechse,marhet front is wel vernieuwd mar het ziet t'r nog nê soe uüt as vroeger, een groat raem mit opzieë een deure. Dan zie je dat huüs van de Wachter, de beurtschipper, die zat taer goed, hiê kon a méére, voor de deure. 'k Ha wel 's hoare zage, dat huüs is gezet voor een van Schouwen, mar dat ha 'k niét voarder, kanne visse. Mar in miên tiêd weunende de Wachter daer mit twéé doch ters in z'n zeune. Toon die vrachtgoed giêng haele in Dort in oak wel in Rotter dam. Jase, ik zieë de'n ouwen baes nog voor m'n, mi z'n petje op. Het was niê zoe' geweune pette nee, hiê glom een beetje, musschien wat zie-achtig. Hiê had een moaie kop mi z'n baeretje. Ik kon 'n netuurlijk alleen mar as een griêze schip per die op non aktief gesteld was, mar ik diênke wel, dat Toon nog wel 's een wiéze raed van z'n kreeg. Het was een moai huüs, mi z'n groate raemen, omlêge in boven. Neffen de deure twéé mit zes ruüten in boven wazze ze nê soe groat. Mit tat verschil, die boven wazze verzieë van zunneblinden, dan giênge die dicht. Zoe je ziet over dat oalles was nog een zolder, daer kwam het licht deur wel nê zukke breêie mar niê zukke hoage raemen, het beslaet taer mar ééne ruüte. Het puntdek hieuw alles bie mekoare, dus het was zeker wel vier hoag. Het staet t'r nog, dus je kan het nog zieë. Alléén het hekje ontbrak toen ik d'r vleê jaer langs kwam. Zoe binne m'n dan bié 't huüs van Wijnhof belangt, kan joe 'n nog Nel, want het is al zoe lange gelee, dat je d'r weunende? Mar ze hadt 'n gekanne. Jehan Wijnhof het was iemand die indruk achter liet. Hiê was een lange knappe man, slank zage ze tegenworig, mar vroeger noemende ze zoe iemand tan, maeger. Mar dat kwam mus- Vingerlino tóW<3elhami8 SINT ANNALAND De heer M. J. Moerland uit ,,0e Schutse" in SL Annaiand wordt 31 augustus 103 De heer M. J. (Maarten) Moerland uit het bejaardencentrum „De Schutse" aan de F. M. Boogaardweg hoopt D.V. op zaterdag 31 augustus zijn 103de ver jaardag te vieren. Hij is daarmee de oudste inwoner van het eiland Tholen en behoort zeer zeker zonder twijfel ook tot de aller- sterksten van de provincie Zeeland. En kele weken geleden leek het er op, dat het even mis zou gaan met zijn hart, want toen heeft hij een paar dagen het bejaarden centrum moeten verwisselen met het zie kenhuis „De Lievensberg" in Bergen op Zoom, waar de bejaarden man een pace maker kreeg om zijn oude hart weer wat op te vijzelen. Op zijn zestiende trok Moerland naar Rotterdam om in de tabaksindustrie te gaan werken. Na twee jaar verliet hij de grote stad om terug te keren naar het oude vertrouwde dorp Sint Annaiand. Daar was hij niet minder dan dertig jaar land arbeider voor een klein loon. Na die periode in loondienst begon hij voor zich zelf een boerenbedrijfje. Toen Moerland 88 jaar oud was geworden ging hij samen met zijn vrouw in het bejaardentehuis „De Schutse" wonen en verliet het oude echt paar hun knusse huisje aan de Hoender weg. Het nageslacht van het echtpaar Moerland (zijn vrouw is inmiddels enkele jaren geleden overleden) telt twee kin deren (twee zoons, waarvan er één is overleden), drie kleinkinderen, negen ach terkleinkinderen en één achter-achter kleinkind. Behalve de twee jaar, die hij doorgebracht heeft in de Maasstad Rot terdam heeft de hoogbejaarde heer Moer land zijn gehele leven in Sint Annaiand gewoond en wel aan de Hoenderweg. Het zal de heer Moerland op zijn 103de ver jaardag op zaterdag 31 augustus zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken. BLOEMEN BESTELLEN Bloem en hu is Korteweg bellen schien deurdat z'n vrouwe nogal gezet was. Ik zou het niét mit zekerheid kanne zage, mar ik mééne dat ze een de Koning was. Je ziet het is oak weer zoe'n groat huüs, d'r zal héél wat of gewaarkt weze deur Pietje in d'r moeder. Pietje was te enige dochter in 't huüsouwen van Wijn hof. Ze had drie broers, Gerard, Siêp in Wullem. Het wazze alom bekende figuren in de sportwereld. Mi voeballen biê M.S.V.V. op te gymnastiek, dat weet 'k zoe niét, mar zeker naederhand wel biê de vloot tie noe bekendheid geniet in Menheerse. De mo- torboaten in zeiljachtjes. As 'k het goed ha, dan is Gerard z'n naem nog an een veréénigieng verbonde. Het wazze gién maansen die je zoe mar vergeet, ze liete een indruk achter. Ze binne niê soe oud geworre, Siêp in Ge rard, alléén Wullem leef nog. In Pietje is verruüst nae Merietjespad. Het huüs zou oak veul te graot weze voor een maans alléén. Want het was oak een kappetoal huüs, naederhand is het ofgebroke in is t'r een huüs gezet voor Joast Boeter, dat is t'r nog, mar ik diênke dat het wel voor wat oares bestemd is, want hoe gaet het: Ge slachten gaen in geslachten komme. Och, het was zeker een moai kappetaol huüs van Boeter, mar het was niê zoe moai as te wiénkel van tubak in segaoren van Wijn hof, een deure in 't midden, mit een reclame plaete d'r voor. Musschien wel van Van Nelle, mit tiê twéé jongetjes t'r op, hard hijgende mit 'n pak tebak onder d'r naarm mit as ondertitelieng: Vooruit Jan, vader wacht op zijn tabak. In dat kleine jongetje was al taanden aesem, mi z'n ofsakkousen in z'n brtje op z'n rik. An de ééne kante van de deure was een raem van de kaemer, an de oare kangte was het te raem mi segaoren in tubak of puüpen. Daerop dan zeker de slaepvertrekken, mit op te ééne verdieping twéé raemen mit twintig ruutjes in daer boven nog 's één zoe'n raem. 'k Wou niê graeg dat 'k tie mos zeème, sestig ruütjes boven in omlege nog vuuftien, vuvenseventig ruutjes alleen nog mar an de binnenkangte. In dat beu rende vroeger zeker elleke weke, dat mot je niét uüflakke. Wie d'r in 't oare huüs geweund het, dat zou 'k nie wete. Het kan de voader in moeder van Bakker Zoaijer weze, lem Zoaijer z'n vaoder in moeder hawe nog wel een huüs late vermaeke, mar ik docht tat tat beter te bekieken is, deur de tegen woordige beweuners. Mar om biê m'n aperdepo te bluven, de bakkerswienkel staet t'r nog op. Het was een bekenden bakker oor, mit z'n lekkere butterbiesjes of alderhangde, een druk beklante zaek. Vroeger had je oak de scheerwienkel van Elbert Beket nog, daer wiere oal de nieuwtjes verhandeld. Zoe gieng dat vroeger in de scheerwiênkels. Meest wazze die Saeterdags 's middugs, druk bevolkt, want tan hadde de maansen ommers t'n tiêd, as het in de scheer wienkel te druk wier, giên nood, op te stoepe wier het gesprek wel ofgewaarkt. Het was t'n goeien ouwen tied, niét tat tiê vrom hoeft te kommen, want taer wazze veul, héél veul hacken in oagen an, zaag 'k tegen Nel Lambroek, mar d'r kon toch een zekere ruste van uut gaen. Je had toen dat geschetter van oal dié muzziek niê soe noadig. Nee, zei Nel, dat heit oak gién oplossing gebrocht. Evemiek Kitmarc Wie geïnteresseerd is in orgelmuziek, zal zeker niet onbekend z^n met de naam Johann Sebastian Bach. Driehonderd jaar geleden werd deze grote componist geboren en nog steeds vermag zyn werk velen te boeien. In verband met dit jubileumjaar is er ook op Flak- kee volop gelegenheid concerten te bezoeken waar zin composities worden gespeeld. Onder ingewijden geldt Bach als iemand die op grootse wijze de beste elementen uit verschillende orgelspeltradities wist sa men te smeden tot een machtig geheel, en zo de grote voltooier van de barokke orgelkunst kan worden ge noemd. Wanneer dan, zoals in dit geval, iemands kunst voor het besef van velen vér uitstijgt boven wat er mee vergelijkbaar is (aan orgelmuziek) ligt het voor de hand dat de periode na Bach vaak het stempel „verval" krijgt opgedrukt. Toch heeft deze tijd, hoewel niet rijk aan veel waardevolle geschreven orgelmuziek, interessante orgels nagelaten. Het betreft hier de periode van ongeveer 750 tot 1840. Al tijdens Bachs leven kondigt zich de „galante stijl" aan, een stijl waarbij sterk de nadruk wordt gelegd op helderheid, eenvoud en sierlijkheid. Men zet zich nu aftegen de muziek van de laatbarok. Deze is veel te geleerd, te ingewikkeld. Vooral de melodie wordt nu heel belangrijk, gedragen door een eenvoudige begeleiding. In Nederland beperkte zich in die tijd de orgelcultuur vooral tot de psalmbegeleidingen in de eredienst en de improvisatie. De begeleidingen waren zonder meer het belangrijkst. Deze werden geheel anders dan nu gebruikelijk is. De melodie werd opgesmukt met allerlei versieringen en tussen de melodieregels speelde men vaak een (soms vrij uitgebreid) virtuoos tussenspel. Zodoende konden de zangers weer even op adem komen. Abraham Meere Bij deze praktijk hoorde uiteraard ook een eigen orgelbouwstijl waarin bepaalde orgelmakers bijzonder uitmuntten. Zo gaven drie generaties uit het geslacht Batz ruim een eeuw lang de toon aan. Eén van de meest geduchte concurrenten van de Batz- familie was Abraham Meere, die in 1819 opdracht kreeg een nieuw orgel te bouwen voor de,,gereformeerde Kerk te Sommels- dijk". Veertig jaar daarvoor had de jonge Meere op achttien jarige leeftijd in de stad Utrecht de vestiging van zijn orgelmakerij aangekondigd. Hoewel het in de beginjaren met het werk niet zo wilde vlotten veel opdrachten kwamen in handen van de ook in Utrecht gevestigde fa. Batz groeide naderhand het bedrijf sterk, tot het in de twintiger jaren van de vorige eeuw zijn hoogtepunt bereikte. In deze jaren werden orgels van grote importantie gebouwd. Zo werkte Meere enkele jaren aan het grote orgel in de Rotterdamse St. Laurenskerk (in 1940 gebom bardeerd) en verbouwde het Van Peteghem-orgel in de Grote Kerk te Vlaardingen. Dispositie Ook het orgel „van" Sommelsdijk stamt uit die periode. Het kwam in 1821 gereed en had toen de volgende dispositie: Onderklavier: Praestant 8', Bourdon 16', Holpijp 8', Praestant Het Meere-orgel te Sommelsdijk. Paul Kieviet te Sommelsdijk schreef onlangs in het kader van zijn opleiding aan het Rotterdams Conservatorium een scriptie, gewijd aan„De orgelmaker Abraham Meere (1761-1841) Deze was onder meer bouwer van het orgel in de hervormde kerk te Sommelsdijk. Nu dat binnenkort gerestaureerd zal worden, besteedt hij in een drietal artikelen aandacht aan het fraaie instrument. 16' discant, Octaav 4', Fluit 4', Sexquialtra 2 sterk, Octaav 2', Mixtuur III-IV bascant, Mixtuur V-VI discant. Cornet IV discant. Trompet 8' bas/discant. Bovenklavier: Praestant 4', Bourdon 8' bas/discant, Quinta- dena 8', Gemshoorn 4', Gemshoorn 2', Waldfluit 2', Carillon 3 sterk discant, Fluit travers 8' discant. Flageolet 1Vox Humana 8', Tremulant. Verder een gehalveerde manuaalkoppel (bas/discant) en twee afsluiters. Aangehangen pedaal. Sommelsdijk (wordt vervolgd) Paul Kieviet rcr 1-JL-L q Q^-- EÈ i^'^^*?* T^f r -^rJ: J l^lf-f^nfTw. - te-^l__a. ^^fe ~&- Psalm 116 in een zetting van C. F. Hurlebusch 1780). van vrijdag 30 augustus t/m zondag 1 september 1985 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter v.d. Peppel, tel. 01870-2117. Dokter v.d. Peppel is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur hebben dienst de doktoren K. J. Huisman en T. v.d. Doel, tel.01877- 1412- 1752. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter P. J. Bulthuis, tel. 01879 - 1367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter W. Westra, tel. 01874- 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter A. J. M. F. Janssen, tel. 01871 - 1306. APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16 Middelharnis Telefoon 01870 - 3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoed- recepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aange boden. Inlichtingen via telefoonnummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts van Overbeeke, tel. 01877 - 1457 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441; L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870-2897. WUKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 -1440 Den Bommel01871 -1312 Dirksland01877-1500 Goedereede01879 - 1267 Herkingen01876 - 224 Melissant01877-1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Nieuwe Tonge01875 -1390 Ooltgensplaat01873- 1310 Ouddorp01878 - 1321 Oude Tonge01874 - 1289 Stad a/h Haringvliet.01871 - 2301 Stellendam01879 - 1296 STICHTING MAATSCHAPPELUK WERK „Goeree - Overflakkee" Oost-Achterweg 15a 3245 AN Sommelsdijk Telefoon 01870 - 5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00 - 10.00 uur Crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00 13.00-17.00 uur WEEKENDDIENST Gelieve in het weekend 01870 - 5166 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELIS SANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.30 - 9.30 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01879-2197 of 033- 620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel.01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlek ledere 1 e dinsdagavond van de maand moedergroep bij Lianne Steenhof inOuddorp, tel. 01878-2511 Informatie- en klachtenburo over de Gezondheidszorg: Tel. 01100- 31594 op maandag t/m donderdag van 9 tot 12; dinsdag half 2 tot 5 en donderdagavond van 6 tot 9 uur. dan Zandpad 68. Middelharnis Telefoon 01870 2328 T3 jcz: 301 /5> -CSZ -Q- -4J-- -^0r xo

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 9